Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Δηλαδή μπορώ να κάνω κ εγώ προληπτικα με vibramycin πριν ξεκινησω ξανά θα μου πεις πρέπει να ρωτησω γιατρό.

Δέν παθαίνεις κατι καλο ειναι συζήτησε το

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσια αν κ δ έχω διαβάσει από την αρχη την περίπτωση σας σας γράφω γτ βλέπω ότι αναφέρεται τ σπέρμα. Δ ξέρω αν τ πρόβλημα σας είναι μονο αυτο άλλα εν συντομία θέλω να σας πω τι δική μ ιστορία. 

Εμείς ξεκινήσαμε τις προσπάθειες Σεπτέμβριο τ 14. Δεκέμβριο τ 15 αποφάσισαμε πως αρκετά περιμέναμε κ να ψαχτουμε άμεσα με εξετάσεις κτλ. Κάνω εγώ ορμονολογικο, έλεγχο ωορηξιας με υπέρηχο, έλεγχο προγεστερόνης, σαλιγγογραφια όλα τέλεια. Κανει ο άντρας μ σπςρμοδιαγραμμα λ καλλιέργεια χάλια μαύρα. 3 εκ. Ανά μλ κινητικότητα πρώτη 0 δεύτερη γύρω στο 10% αν τα θυμάμαι καλα. Βρέθηκε κ κωλοβακτηριδιο. Πήραμε αγωγή κ οι 2 επανάληψη σε 2 μηνες τ σπςρμοδιαγραμμα πάνω κάτω τα ίδια. Λεμε πάμε για εξωσωματική. Έκανε κατακερματισμό ευτυχώς βγήκε πολύ καλος. Ξεκίνησε βιταμίνες προφερτιλ, βιταμίνη c, έκοψε μαχαίρι τ καπνίσμα κ άρχισε να προσέχει τη διατροφή του. Τις προφερτιλ τις πήρε 3 μήνες διαφορά δ είδαμε. Επειδή κάναμε αρκετά σπερμκδιαγραμματα ποσότητα πάντα η ίδια, κάποια στιγμή είχε πέσει κ στις 900.000 ανά μλ εκεί έπαθε ένα σοκ ο άντρας ν άλλα βλέπαμε διαφορά στην κινητικότητα. Να μην τα πολυλογώ ήρθε καλοκαίρι λέμε από Σεπτέμβριο (2016 πλεον) πάμε για εξωσωματική. Σεπτέμβριο πήρα τηλ μα κλείσω ραντεβού με την Επιτροπή μ κλείσανε για 8/12/16. Το Νοέμβριο κάναμε κ πάλι όλες τις εξετάσεις π έπρεπε να γίνουν για την επιτροπή. Τελευταίο σπςρμοδιαγραμμα Νοέμβριο τ 16 ποσότητα 3.5 εκ κινητικότητα πρώτη κ δεύτερη 60% συνολικά. 13/12/16 Αφού περάσαμε Επιτροπή κ εν αναμονή περιόδου για εξωσωματική είχα στα χέρια μ θετική χοριακη. Μετά από 26 μήνες προσπαθειών εντελώς φυσιολογικά.

Που θέλω να καταλήξω. Πρώτον ότι σε μας οι προφερτιλ δ ωφέλησανιδιαίτερα. Έπαιρνε όμως βιταμίνη c όλους αυτούς ρ μήνες. Επίσης πιστεύω πως μεγάλο καλό έκανε π έκοψε τ καπνίσμα. Τέλος διαφορά είδαμε στηνκινητικοτητα κ όχι στην ποσότητα η οποία κατά μέσω ότι ήταν στα 3 με 3.5 εκ ανά μλ. Δ θέλω βέβαια να πω ότι επειδή έμεινα Εγώ θα μείνουν κ όλα τα ζευγάρια π έχουν αντίστοιχο θέμα. Θέλει κ λίγη τύχη. Απλά εφόσον Εγώ έμεινα έγκυος φυσιολογικά κάθε ζευγάρι μπορεί πόσο μάλλον με τη βοήθεια της επιστήμης.

Κοριτσι μου την εχω ξανα δει την ιστορια σου πολλες φορες και παιρνω κουραγιο!!!!γιατι και μεις τα ιδια Ακριβως εχουμε!3,5 εκατομμ.ανα μλ και ολικη κιν.10% απλως θελω να σε ρωρτησω εσεις ειχατε ανωμαλες μορφες??γιατι παιζει μεγαααλο ρολο!εμεις εχουμε 96% ανωμαλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τη βοηθεια σας!!!!μολις τωρα πηρα την εξεταση για την ΑΜΗ που εκανα και μου βγηκε 1.22 χαμηλη ειναι σωστα????ειμαι 30 χρονων...την περιμενα καλυτερη!θα κλαψω!εχουμε ηδη προβλημα με το σπερμα!δλδ τι αλλο??να σημειωσω οτι 8η ημερα του κυκλου μου η Fsh μου ητανε 5.38 η LH 6.08 η Ε2 87.37 και η προλακτινη 9.26 αλλα στην 8η ημερα.για 8ημερα μου ειπανε οτι ειναι μια χαρα..πως γινεται να εχω καλη FSH και η ΑΜΗ να ειναι χαμηλη???πειτε μου κοριτσια θα σκασωωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Κοριτσια εχετε ακούσει τίποτα για τα inofert?έχει πάρει καμία?

Απ ότι ξέρω είναι συμπλήρωμα διατροφής το παίρνουν πιο πολύ όσες έχουν πολύκυστικες,ειναι για να ρυθμίζει καλύτερα τις ωοθήκες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Κοριτσια τη βοηθεια σας!!!!μολις τωρα πηρα την εξεταση για την ΑΜΗ που εκανα και μου βγηκε 1.22 χαμηλη ειναι σωστα????ειμαι 30 χρονων...την περιμενα καλυτερη!θα κλαψω!εχουμε ηδη προβλημα με το σπερμα!δλδ τι αλλο??να σημειωσω οτι 8η ημερα του κυκλου μου η Fsh μου ητανε 5.38 η LH 6.08 η Ε2 87.37 και η προλακτινη 9.26 αλλα στην 8η ημερα.για 8ημερα μου ειπανε οτι ειναι μια χαρα..πως γινεται να εχω καλη FSH και η ΑΜΗ να ειναι χαμηλη???πειτε μου κοριτσια θα σκασωωωωω!!!

Η ΑΜΗ,οπως έχω καταλάβει τουλάχιστον, έχει να κάνει με τα αποθεματα ωαρίων που έχει κάθε γυναίκα για το υπόλοιπο της ζωής της..οι υπόλοιπες ορμόνες έχουν να κάνουν με το τι συνέβη στην ωορρηξία σου αυτό το μήνα και αν γενικά η φάση της ωορρηξίας πάει καλά σε θέμα ορμονών..εσύ έκανες lh τη 8 μέρα άρα η τιμή σου είναι μια χαρά! Μην αγχώνεσαι ένα καλό ωάριο θέλεις και ένα καλό σπερματοζωάριο για να μείνεις έγκυος και οι τιμές σου δεν είναι απαγορευτικές..ελπιζω  να σε  βοήθησα  καπως..πόσο σοβαρό πρόβλημα έχετε με το σπέρμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Η ΑΜΗ,οπως έχω καταλάβει τουλάχιστον, έχει να κάνει με τα αποθεματα ωαρίων που έχει κάθε γυναίκα για το υπόλοιπο της ζωής της..οι υπόλοιπες ορμόνες έχουν να κάνουν με το τι συνέβη στην ωορρηξία σου αυτό το μήνα και αν γενικά η φάση της ωορρηξίας πάει καλά σε θέμα ορμονών..εσύ έκανες lh τη 8 μέρα άρα η τιμή σου είναι μια χαρά! Μην αγχώνεσαι ένα καλό ωάριο θέλεις και ένα καλό σπερματοζωάριο για να μείνεις έγκυος και οι τιμές σου δεν είναι απαγορευτικές..ελπιζω  να σε  βοήθησα  καπως..πόσο σοβαρό πρόβλημα έχετε με το σπέρμα;

Ειχε ο αντρας μου κιρσοκηλη τη οποια χειρουργεισαμε τον οκτωβρη..εχει χαμηλη κινητικοτητα και μικρο αριθμο σπερματοζωαριων...και τον Αυγουστο παμε για εξωσωματικη..και τωρα με απογοητευσε η λιγακι η ΑΜΗ μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Ειχε ο αντρας μου κιρσοκηλη τη οποια χειρουργεισαμε τον οκτωβρη..εχει χαμηλη κινητικοτητα και μικρο αριθμο σπερματοζωαριων...και τον Αυγουστο παμε για εξωσωματικη..και τωρα με απογοητευσε η λιγακι η ΑΜΗ μου...

Εφόσον έχεις δρομολογήσει εξωσωματική δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για την ΑΜΗ.. εμένα την ΑΜΗ μου την έκανε για να δει αν έχω περιθώρια να περιμένω για φυσική σύλληψη πριν αρχίσω να ψαχνομαι..όταν βγήκε μου είπε ότι καλύτερα να βιαστούμε και είμαι 36...όποτε μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nektarinaki_love μην αγχωνεσαι. 

Ειναι λιγο χαμηλη για την ηλικια σου αλλα οι υπολοιπες ορμονες σου ειναι οκ. Γιατρος δεν ειμαι απλα απο οσα διαβαζω στο λεω. 

Κι εγω τοσο εχω. 1,36 ηταν πριν την εξωσωματικη τον Οκτωβρη. Τωρα δεν ξερω αν επεσε κι αλλο. 

Σημασια εχει η ποιοτητα των ωαριων μας να ειναι καλα κατι που δειχνουν οι αλλες σου ορμονες που φαινονται καλες. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλως εχω δει πως αν ειναι σχετικα χαμηλη δεν κανεις πολλα ωαρια στην εξωσωματικη..απο την αλλη βεβαια τιποτα δεν ειναι απολυτο!!οποτε θα προσπαθησω να ηρεμησω και οτι ειναι να γινει θα γινει..εσυ τι ΑΜΗ ειχες οταν εκανες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nektarinaki_love μια φιλη μου που τωρα ειναι 9 εβδοναδων με διδυμα απο εξωσωματικη ειναι 28 κ ειχε γυρω στο 1,6 ΑΜΗ. Κι αυτοι λογω συζυγου πηγαν για εξωσωμ. 

Πηγε πολυ καλα στην διεγερση. Γυρω στα 15 ωαρια της πηραν κ εκαναν 6 βλαστοκυστες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

@Nektarinaki_love μην αγχωνεσαι. 

Ειναι λιγο χαμηλη για την ηλικια σου αλλα οι υπολοιπες ορμονες σου ειναι οκ. Γιατρος δεν ειμαι απλα απο οσα διαβαζω στο λεω. 

Κι εγω τοσο εχω. 1,36 ηταν πριν την εξωσωματικη τον Οκτωβρη. Τωρα δεν ξερω αν επεσε κι αλλο. 

Σημασια εχει η ποιοτητα των ωαριων μας να ειναι καλα κατι που δειχνουν οι αλλες σου ορμονες που φαινονται καλες. 

 

@nikona εχεις δικιο κοπελα μου..εσυ εχεις κανει ηδη μια εξωσωματικη??και πως πηγε??αν θελεις απαντας..δε θελω να σε φερω σε δυσκολη θεση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nikona είπε:

@Nektarinaki_love μια φιλη μου που τωρα ειναι 9 εβδοναδων με διδυμα απο εξωσωματικη ειναι 28 κ ειχε γυρω στο 1,6 ΑΜΗ. Κι αυτοι λογω συζυγου πηγαν για εξωσωμ. 

Πηγε πολυ καλα στην διεγερση. Γυρω στα 15 ωαρια της πηραν κ εκαναν 6 βλαστοκυστες. 

Αληθεια??αχχχ ποσο με ανακουφιζεις τωρα κοπελα μουυυυ!!!να σαι καλα!ολα τα καλα του κοσμου να εχεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα η ανταποκριση στην διεγερση εχει να κανει κ με το πρωτοκολλο. 

Εγω σου ειπα, ειχα 1,36 τον οκτωβρη κ διεγερση καναμε τον Δεκεεμρη. Εκανα μακρυ πρωτοκολλο με γκοναλ κ αβερκαπ. Μου πηραν επτα ωαρια. Τα 5 ηταν ωριμα. Τα 4 γονιμοποιηθηκαν. Αλλα εγω στην μια ωοθηκη εχω ενδομητριωση κ δεν εδωσε ωαρια σχεδον καθολου. Οπότε μην αγχωνεσαι. 

Τωρα η νεα γιατρος θα με παει με αλλο πρωτοκολλο. Βραχυ με ανταγωνιστη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις δυστυχως αποτυχαμε. Καναμε δυο εμβρυονεταφορες με την μια διεγερση κ τωρα παμε για δευτερη διεγερση.

Μην απογοητευεσαι εσυ. Εγω εχω θεματα με ενδομητριωση.

Ολα θα σας πανε καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εμεις δυστυχως αποτυχαμε. Καναμε δυο εμβρυονεταφορες με την μια διεγερση κ τωρα παμε για δευτερη διεγερση.

Μην απογοητευεσαι εσυ. Εγω εχω θεματα με ενδομητριωση.

Ολα θα σας πανε καλα!!! 

Μακαρι κοριτσι μου να μας πανε ολα καλα!και σε ολες τις κοπελες που ταλαιπωρουνται!σ ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου και τις απαντησεις σου..ευχομαι να ερθουνε συντομα τα σπορακια και οχι αλλη ταλαιπωρια επιτελους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εμεις δυστυχως αποτυχαμε. Καναμε δυο εμβρυονεταφορες με την μια διεγερση κ τωρα παμε για δευτερη διεγερση.

Μην απογοητευεσαι εσυ. Εγω εχω θεματα με ενδομητριωση.

Ολα θα σας πανε καλα!!! 

Μετά την δεύτερη εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα πόσο διάστημα πρέπει να περάσει για να ξανακάνεις διέγερση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 δεν γνωριζω με ακριβεια. Αλλα νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο να περασουν 3-4 κυκλοι οπως στη διεγερση. Νομιζω μπορεις κ κατευθειαν διοτι ειναι αλλες οι ορμονες της διεγερσης κ αλλες της ετ. 

Εμεις ουτως η αλλως την δευτερη αποτυχια την ειχαμε Απριλιο οπότε εχει περασει αρκετο διαστημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 δεν γνωριζω με ακριβεια. Αλλα νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο να περασουν 3-4 κυκλοι οπως στη διεγερση. Νομιζω μπορεις κ κατευθειαν διοτι ειναι αλλες οι ορμονες της διεγερσης κ αλλες της ετ. 

Εμεις ουτως η αλλως την δευτερη αποτυχια την ειχαμε Απριλιο οπότε εχει περασει αρκετο διαστημα. 

Εμενα πιο πολύ με πείραξαν της ετ οι ορμόνες παρά της διέγερσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Εμενα πιο πολύ με πείραξαν της ετ οι ορμόνες παρά της διέγερσης.

@Bloublou85 ολες μας πειραζουν περισσοτερο οι ορμονες της ετ παρα της διεγερσης. 

Αυτο ομως που με ρωτησες δεν εχει να κανει με το τι νιωθουμε εμεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

@elviraice εσύ αδιαθετησες;

Ναι κορίτσι μου αδιαθετησα!!!τουλάχιστον ξεπρηστικα λίγο!!!Δε σου κρύβω ότι έπεσα σε κατάθλιψη!!Τώρα το μόνο που θέλω ειναι να πάω στο γιατρό να δω τι έχει να μου πει να δω τι άλλο έχει μείνει από εξετάσεις να κάνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Ναι κορίτσι μου αδιαθετησα!!!τουλάχιστον ξεπρηστικα λίγο!!!Δε σου κρύβω ότι έπεσα σε κατάθλιψη!!Τώρα το μόνο που θέλω ειναι να πάω στο γιατρό να δω τι έχει να μου πει να δω τι άλλο έχει μείνει από εξετάσεις να κάνω!!!

Αντε @elviraice θα ηρεμησεις τωρα λιγο. Να ηρεμησει κ ο οργανισμος σου.

Ποτε θα πας στον γιατρο σου;

@Bloublou85 εσυ τι κανεις; Ξεκινησες το χαπι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Αντε @elviraice θα ηρεμησεις τωρα λιγο. Να ηρεμησει κ ο οργανισμος σου.

Ποτε θα πας στον γιατρο σου;

@Bloublou85 εσυ τι κανεις; Ξεκινησες το χαπι;

Την Τρίτη θα πάω!!!έχω πολλές απορίες και ερωτηματικά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...