Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΙΚΑ


frapedia72

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Ηθελα να ρωτησω αν κάποια απο τις μέλλουσες μανούλες αντιμετώπισε πρόβλημα με την άδεια που χορηγεί το ΙΚΑ (56 μέρες πριν). Πήγα στο ΙΚΑ με βεβαίωση απο το γιατρό μου έχοντας βάλει ΠΗΤ 15 μέρες αργότερα και μου ζητούσαν τον Β υπερηχο ...

Εχετε κάτι να μου προτείνετε??? χρειάζομαι πραγματικά όσο το δυνατό περισσότερο χρόνο γίνεται για μετα καθώς είμαι μόνη μου και δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia καλωσόρισες στην παρέα μας και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου..Επειδή κι εγώ σε λίγο καιρό θα πάω στο ΙΚΑ για την άδειά μου, μου είπαν από το ΙΚΑ ότι πρέπει να έχω μαζί μου τον τελευταίο υπέρηχο και ένα χαρτί με την ΠΗΤ από το γιατρό...

Ωστόσο, επειδή θέλω κι εγώ να καθίσω περισσότερο μετά, το συζήτησα με το γιατρό μου και μου είπε ότι αυτό γίνεται κατόπιν συνεννόησης με τον εργοδότη..Εκείνος θα μου γράψει κανονικά την ΠΗΤ που έχω, μου τόνισε να πάρω μαζί και τον Β' Επιπέδου και είναι μετά στην ευχέρεια του εργοδότη αν θα σου επιτρέψει να δουλεύεις μέχρι την τελευταία στιγμή...Εξάλλου, έχε υπόψιν σου ότι αν έχεις δώσει ψεύτικη ΠΗΤ στο ΙΚΑ, όταν θα γεννήσεις θα πρέπει να τους προσκομίσεις ένα χαρτί "προωρότητας", το οποίο εκδίδει το μαιευτήριο κι όχι ο γιατρός...Οπότε μάλλον θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα...

Εσύ πάρε κανονικά την άδεια που σου δίνει το ΙΚΑ, απλά συνεννοήσου με την επιχείρηση που εργάζεσαι να φύγεις αργότερα από τη δουλειά, ώστε να καθίσεις μετά περισσότερο με το bebe σου...

Καλή τύχη λοιπόν!Εγώ πάντως αυτό θα κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ.ΜΟΝΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΛΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΗΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως και εγώ που ήθελα να μου γράψει άλλη ΠΗΤ ο γιατρός του ΙΚΑ Πατησίων, δεν δέχτηκε.Μάλιστα είχα πάει επίτηδες μόνο την φωτογραφία από την Β επιπέδου και όχι την ανάλυση και αναγκάστηκα να ξαναπάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula 16; ευχαριστω για την απαντησή σου , αλλα ειναι κατι που δεν καταλαβαινω.... αν το ικα μου δωσει πχ τις 56 μερες πριν κανονικα βαση Β υπερηχου και γω θα πρεπει να υπογραψω σχετικη δηλωση οτι δεν θα εργαστω κατα τη διαρκεια αυτη... τοτε πως ο εργοδοτης θα δεχτει να δουλευω μεχρι πχ τελος 8ου?

συγνωμη αν σε κουραζω αλλα ....:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εξηγήσεις στον εργοδότη σου ότι δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη σου και ότι θες να δουλέψεις μέχρι τότε δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί...Η άδειά σου θα ξεκινήσει κανονικά από το ΙΚΑ την ημερομηνία που θα σου υποδείξουν, αλλα εσύ θα φύγεις ένα μήνα αργότερα από τη δουλειά...Επομένως θα επιστρέψεις και ένα μήνα αργότερα στη δουλειά από την ημερομηνία που λέει το ΙΚΑ. Τώρα, αν δε δεχτεί ο εργοδότης σου, τι να σόυ πω...Γι'αυτόν το ίδιο θα είναι...

Εγώ πάντως σε μια πρώτη κουβέντα που είχα κάνει με το διευθυντή μου όταν ήμουν ακόμα 4 μηνών, μου είχε πει΄μόνος του..."Ελπίζω να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη για να μπορέσεις να δουλέψεις μέχρι το τέλος.."..Τώρα βέβαια πρέπει να πάω κι επίσημα να του το ζητήσω, αλλά δε νομίζω να αρνηθεί...

Αλλά βρε κοριτσάκι μου που θα βρεις μετά πιστοποιητικό προωρότητας να προσκομίσεις στο ΙΚΑ, αφού το παιδάκι σου θα έχει γεννηθεί στην ώρα του;;; Δεν το βγάζει ο γιατρός, αλλά το μαιεύτήριο...

Marimari μου μη με ευχαριστείς...Κι εγώ είχα την ίδια απορία με την Frapedia μέχρι πριν από 15 ημέρες, οπότε και μου εξήγησε ο γιατρός μου τη διαδικασία...Κι εγώ καθόμουν κι αγχωνόμουν κι έλεγα τί θα κάνω...

Αλλά τελικά όλα καλά...

Τώρα αν αρνηθούν τα αφεντικά μας, να πάνε να.......:angry: :angry:

Συγγνώμη, αλλά δε ζητάμε τίποτα παράλογο...Να καθίσουμε λίγο περισσότερο με τα μπεμπάκια μας θέλουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ ήλπιζα στην καλή καρδιά του διευθυντή του τμήματος προσωπικού. Αλλά για κακή μου τύχη επειδή υπήρξε στην εταιρεία κάποιο πρόβλημα με μια κοπέλα που είχαν κανονίσει να φύγει αργότερα, τα έχουν κόψει όλα αυτά... :angry:

Οπότε με βλέπω να φεύγω στην ώρα μου... Τουλάχιστον δε μου αρνήθηκε το 6μηνο του ΟΑΕΔ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia ki ego ebala pit 12 meres argotera kai esteila ton antra mou sto ika me ti bebaiosi gia na apofugo tixon erotiseis tou giatrou kai pige ekei oute gata oute zimia tou edose to xarti to upegrapse kai efuge... domimase na steileis kapoion allon isos petixei kai se sena filia kai me to kalo kai to moraki sou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi....δηλαδη γεννησες και ολα οκ και δε σου ζητησαν το χαρτι που αναφερει η mpempoula?

και ειναι και κατι αλλο που δεν καταλαβαινω... αφου η αναφερομενη ΠΗΤ αφορα το max που μπορει να φτασει μεχρι να γεννησεις και θεωρητικα μπορει να γινει κατα τη διαρκεια του 9ου... γιατι να μου ζητησουν τετοιο χαρτι? πρεπει δηλ σωνει και καλα να γεννησω just στις 40 βδομαδες?????

ξερω οτι σας ζαλιζω αλλα ...:huh: :huh: :huh: :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia mou ego gennisa 12 meres prin apo auto pou tous eixxa dilosei sto ik kai meta pou piga to xarti me ti gennisi ppira ta lefta kai ola ok den sou lene kati giati opos eipes ki esu mporeis na genniseis se olo ton 9o.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως...δυστυχως για μας που δουλευουμε στον τραπεζικο τομεα δεν ισχυει λογω συλλογικης συμβασης ΟΤΟΕ....οποτε οπως καταλαβαινεις για μενα που δεν εχω καθολου βοηθεια εδω στην αθηνα καθε μερα μετραει. Εχω αγχωθει πολυ γιατι σε οσους σταθμους ρωτησα παιρνουν βρεφη απο 8 μηνων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ από βδομάδα θα πάω για την άδεια στο ΙΚΑ! Να δω τι άκρη θα βγάλω!

Άλλη ερώτηση σχετική: τι λεφτά σου δίνει το ΙΚΑ μετά τη γέννηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είστε τυχερές όσες μπορείτε να πάρετε άδειες. Εγώ μέχρι τώρα ήμουν συμβασιούχος έργου. Που σημαίνει πως ή παίρνω άδεια χωρίς αποδοχές, ή αναπληρώνω τον χρόνο που θα λείψω. Ευτυχώς, ο Αγιος Βασίλης μου έφερε σαν δώρο την μετατροπή της σύμβασής μου σε αορίστου οπότε θα κάτσω σίγουρα το 5μηνο. Αλλιώς, γεννάω σε λίγες μέρες και θα έπρεπε να πάω για δουλειά αμέσως μόλις σαραντήσω.

Όπως βλέπετε, υπάρχουν και χειρότερα!!!

Καλλιοπώ, αν τα χρήματα που εννοείς είναι το βοήθημα τοκετού, είναι 900 ευρώ και τα παίρνεις αμέσως, δεν χρειάζεται να περιμένεις. Αυτά που καθυστερούν είναι τα χρήματα απο καισαρική και (το αντεύχομαι) τα χρήματα απο θερμοκοιτίδα που κάνουν γύρω στον μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

για μενα που δεν εχω καθολου βοηθεια εδω στην αθηνα καθε μερα μετραει. Εχω αγχωθει πολυ γιατι σε οσους σταθμους ρωτησα παιρνουν βρεφη απο 8 μηνων....

καλημερα,

απιστευτο να μην εχει παιδικο σταθμο για πιο μωρα!!!

εδω Θεσ/νικη στον παιδικο που πηγαινα την κορη μου

δεχονται μωρακια απο 2 μηνων...

υπαρχει περιπτωση να βρεις καποια κυρια/κοπελα

εμπιστοσυνης που να σε βοηθησει για αυτους τους μηνες με

το μωρο μεχρι να ξεπεταχτει???

υπαρχει περιπτωση να παρεις 2μηνη αδεια ανευ αποδοχων εστω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ καλημέρα!

Είχα περάσει από το ΙΚΑ τον προηγούμενο μήνα και τους ρώτησα για το επίδομα τοκετού και μου είπαν ότι είναι γύρω στα 930 ευρώ και σου τα δίνουν γρήγορα απ'ότι κατάλαβα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω απο θεσσαλονικη ειμαι.... γιαυτο και εχω φρικαρει εδω κατω... Jolika

θα σου δωσω ενα παραδειγμα: για να βρω γυναικα να μου καθαριζει το σπιτι με μενα παρουσα εννοειται εκανα 7 μηνες!!!!!

οσο για το ανευ αποδοχων θα ειναι η τελευταια μου λυση για αυτονοητους λογους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον... τελευταια ενημέρωση: πήγα στο ΙΚΑ αμαρουσίου και μου εδωσε το χαρτι στο αψε σβησε , δε ρωτησαν τιποτα και ουτε γατα ουτε ζημια....

ΑΡΑ παιζει ρολο σε τι γιατρο θα πεσεις...οποτε οσες αντιμετωπισετε το ιδιο πρόβλημα με μενα... απλα πάτε σε άλλο ΙΚΑ!!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia se poia trapeza douleueis?? Egw eimai stin Ethniki.Ektos apo tin adeia toketou, mporeis na pareis mazemeno to meiwmeno wrario (auto pou sxolas 2 wres nwritera ta prwta 2 xronia kai 1 wra ta epomena 2) to opoio simainei epipleon 9 mines adeia me apodoxes. To idio isxuei kai stin Agrotiki, de gnwrizw omws gia alles trapezes.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai mia kai sizitame to thema twn adeiwn na rwtisw ki egw kati. An parw apo tous prwtous mines anarrwtiki, otan ftasw stis 56 meres prin tin pit tha thewreitai adeia toketou? Thelw na perasw oso to dunaton perissotero xrono me to mwraki mou prin epistrepsw sti douleia, opote de thelw na parw tin toketou, alla psaxnw kai tropo na "glitwsw" ti douleia ston ogdoo kai enato... Polla zitaw, e???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenit έγραψε:

Frapedia se poia trapeza douleueis?? Egw eimai stin Ethniki.Ektos apo tin adeia toketou, mporeis na pareis mazemeno to meiwmeno wrario (auto pou sxolas 2 wres nwritera ta prwta 2 xronia kai 1 wra ta epomena 2) to opoio simainei epipleon 9 mines adeia me apodoxes. To idio isxuei kai stin Agrotiki, de gnwrizw omws gia alles trapezes.

ισως αυτο να ειναι εφικτο στις δημοσιες τραπεζες, αλλα εγώ που είμαι σε ιδιωτική δεν γίνεται, οχι μονο λογω θέσεις αλλά και λόγω πολιτικής. Εξάλλου σκέψου και το άλλο... τι θα γίνει όταν αργότερα θα θες να περιμένεις το σχολικό το πρωί ή να πάρεις το παιδί το μεσημέρι νωρίτερα? ειναι φαύλος κύκλος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κατι κοριτσια;

αν ξερει καποια εκτος απο το επιδομα τοκετου

τα 900 ευρω, τι αλλο ποσο μας δινει το ΙΚΑ για ολο το 4μηνο;

Και κατι ακομη γνωριζεται εαν το 6μηνο απο τ0ον ΟΑΕΔ δινεται υποχρεωτικα ή εχει δικαιωμα ο εργοδοτης να το αρνηθει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που πρέπει να φτάσουν το βάρος γεννησης. Πάντως μέχρι να το φτάσουν πρέπει να το ταΐζεις κάθε 2 ώρες το πρωί κ κάθε 3 το βράδυ. Αν τρέφεται επαρκώς το βλέπεις από τις πάνες που έχει. Θέλεις συγκεκριμένο αριθμό (που δεν θυμάμαι να σου πω τωρα) με πάνες με ουρά.
    • Εμείς κάναμε εξέταση Σπερμοδιαγραμμα καλλιέργεια και dfi όταν κλείσαμε ένα χρόνο προσπάθειες  η γνωμη μου είναι πως αν μπει σε αυτήν την διαδικασία ο σύντροφος να κάνει την εξέταση σε εξειδικευμένο κέντρο μην πάει σε μικροβιολογικά την περιοχής έχουμε δει τεράστιες αποκλίσεις στα αποτελέσματα απο κορίτσια εδώ που πήγαν σε μικροβιολογικά και το αποτέλεσμα βγήκε ένα σπερμα  μέτριο προς καλό και τελικά όταν πήγαν σε εξειδικευμένο είχαν ένα κακο αποτέλεσμα  παντως θα συμφωνήσω και εγω μπορείτε να πάτε σε έναν ουρολόγο (κάτι εμείς που δεν το κάναμε και βλακεία μας) και μετά να πάτε για εξέταση αλλά θα έλεγα άσε να περάσει το καλοκαίρι και μετά από Σεπτέμβρη Οκτώβρη να πάτε να κάνετε μερικές προσπάθειες ακόμα 
    • Εγώ είχα γεννήσει στο μαιευτήριο στην Βέροια (1 έχει μονο) γιατί μένω Νάουσα.  Διακοπες πάμε 10 - 25 Ιουλίου, οπότε όταν γυρίσουμε θα έχω χρόνο να τα ετοιμάσω, 1 μήνα σχεδόν.
    • Καλημέρα κορίτσι μου  εγω δεν βλέπω κάτι αλλά δεν βοηθάει και η φωτο που είναι ασπρόμαυρη αν μπορείς ανέβασε άλλη φωτο με χρωμα εγω από αυτήν την εταιρία δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη γιατί αν δεν είσαι σε καθυστέρηση δεν δείχνουν καλά βγάζουν γραμμή εξατμίσεις  εύχομαι πραγματικά να είναι όντως θετικό 🙏
    • Καλημέρα κορίτσια. Περιμένω αύριο ή Τρίτη την περίοδο μου. Είναι το τρίτο βράδυ που ξυπνάω για τουαλέτα και είπα να κάνω ένα τεστ clearblue που δείχνει 6 μέρες νωρίτερα. Και βγήκε σαν αχνος σταυρός στα 3 λεπτά ενώ είναι το τεστ με τις δυο γραμμές. Να πω την αλήθεια δεν το πολύ εμπιστεύομαι. Έβγαλα και φώτο αλλά εννοείται πως δεν φαίνεται όπως από κοντά. Τι μπέρδεμα μαυτα τα τεστ 😒. Εσείς βλέπετε κάτι η κάνουν πουλιά τα μάτια μου?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...