Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια 40++ ,μελλοντικές μανούλες!


Luckystars

Recommended Posts

Δεν είχα ποτέ εγκυμοσύνη και πάντα σταθερό κύκλο χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα..ο γιατρός μου είπε ακριβώς ότι τα ωάρια μου είναι τζουφια....Fsh 10.7 LH 9.4 E2 36.2

Και σε υπέρηχο που μου έκανε Τεταρτη μέρα περιόδου μου είπε ότι οι αποθήκες μου είναι άδειες.

Και μου πρότεινε εξωσωματική χωρίς ενέσεις. Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Θα συμφωνήσω σε όσα ήδη έχουν αναφερθεί τα κορίτσια προηγουμενως.

Από όσα και εγώ γνωρίζω.

Η ωορρηξία ελέγχεται.

Η ανεξήγητη υπογονιμότητα είναι ένα περίπλοκο πολυπαραγοντικο θέμα.Εμάς μας είχαν χαρακτηρίσει ως ζευγάρι ανεξήγητης υπογονιμότητας πριν μείνω φυσιολογικά έγκυος,με διάστημα προσπαθειών 3 μηνών!Τωρα πλέον καταλαβαίνω πως ήταν διάγνωση "τραβηγμενη από τα μαλλιά" λαϊκιστή!Εμεινα έγκυος στο 5μηνο.Για αυτό σε ρωτησα αν έχεις προηγούμενη εγκυμοσύνη.Μάλλον είναι μια ένδειξη για τους γιατρούς.

 

Καμιά εγκυμοσύνη ποτέ.. έχει τώρα δύο χρόνια που προσπαθούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ntinako είπε:

Δεν είχα ποτέ εγκυμοσύνη και πάντα σταθερό κύκλο χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα..ο γιατρός μου είπε ακριβώς ότι τα ωάρια μου είναι τζουφια....Fsh 10.7 LH 9.4 E2 36.2

Και σε υπέρηχο που μου έκανε Τεταρτη μέρα περιόδου μου είπε ότι οι αποθήκες μου είναι άδειες.

Και μου πρότεινε εξωσωματική χωρίς ενέσεις. Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Από αυτά που ξέρω:

1)με σταθερό κύκλο η ωορρηξία ελέγχεται.

2)Αν το "Τζούφια",εννοείται κυστικά,είναι φυσιολογικό.Κάποια ωάρια μας είναι κυστικα και κάποια όχι.Έτσι έχει προβλέψει η φύση.

3)4η ημέρα κύκλου φαίνονται καταβολές.

Λογικά σε πάει σε φυσικό κύκλο,δηλαδή να παρακολουθείτε το ωάριο του μήνα.

Οι τιμές ορμονικών ποια ημέρα του κύκλου είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Luckystars είπε:

Από αυτά που ξέρω:

1)με σταθερό κύκλο η ωορρηξία ελέγχεται.

2)Αν το "Τζούφια",εννοείται κυστικά,είναι φυσιολογικό.Κάποια ωάρια μας είναι κυστικα και κάποια όχι.Έτσι έχει προβλέψει η φύση.

3)4η ημέρα κύκλου φαίνονται καταβολές.

Λογικά σε πάει σε φυσικό κύκλο,δηλαδή να παρακολουθείτε το ωάριο του μήνα.

Οι τιμές ορμονικών ποια ημέρα του κύκλου είναι?

Ναι έτσι μου είπε έχεις δίκιο... Δεύτερη μέρα του κύκλου ήτανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η ntinako είπε:

Ναι έτσι μου είπε έχεις δίκιο... Δεύτερη μέρα του κύκλου ήτανε

Ορμονικές κάνω από 5η ημέρα και μετά.Δεν ξέρω κάτι επιπλέον επ'αυτού να σε βοηθούσα.

Τι σου έχει πει ο γιατρός για τις τιμές.Είναι οκ για την ημέρα του κύκλου σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Luckystars είπε:

Ορμονικές κάνω από 5η ημέρα και μετά.Δεν ξέρω κάτι επιπλέον επ'αυτού να σε βοηθούσα.

Τι σου έχει πει ο γιατρός για τις τιμές.Είναι οκ για την ημέρα του κύκλου σου?

Μου έχει πει ότι τελειώνουν τα ωάρια κ πρέπει να βιαστώ... πάντως σ ευχαριστώ πολύ για όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ntinako είπε:

Μου έχει πει ότι τελειώνουν τα ωάρια κ πρέπει να βιαστώ... πάντως σ ευχαριστώ πολύ για όλα!!!

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/3/2018 at 4:28 ΜΜ, ο/η Luckystars είπε:

 Να τα χαίρεσαι τα μωράκια σου κορίτσι μου!

Αν επιτρέπεται,ποια αυτόνοσα επηρέασαν την θετική έκβαση?

Επειδή βρίσκομαι σε διαδικασία συλλογής βλαστοκυστεων,ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις,αν κάποιο έμβρυο δεν προχωράει σε βλαστοκυστη,είναι απλά η δυναμική του συγκεκριμένου εμβρύου Η' έχει να κάνει με την ποιότητα γενικότερα των ωαρίων?

Στατιστικα σε μια διεγερση περιπου τα μισά φτανουν βλαδτοκυστες..αυτό συμβαίνει γιατί κ σε κανονικο κύκλο έχουμε σε διάρκεια χρόνου κάποια εμβρια εκφυλισμένα( για αυτο κ οι γιατροι λενε 1,5 χρόνο προσπαθειών)...οπότε ναι δε γινονται ολα τα εμβρια βλαστοκυστες...κ ειναι φυσιολογικό...με υπομονη θα τα μαζεψεις ...σημασία εχει οτι φτάνεις ως εκεί...η ποιότητα θα εχει να κανει αν δεν φτανει κανενα βλαδτοκυστη..κ παλι όμως να ξερεις οτι κ τα 3 μερας μια χαρα δυναμικη έχουν...χρόνια γυναικες πετυχαιναν με 3  μερας...γινονται βλαδτοκυστες στξν κοιλίτσα σου!

Τα αυτοάνοσα μου ηταν χασίμοτο κ αντιφωσφολιπιδικο...με το καλο εύχομαι καλό μαζεμα κ να φωλιάσουν τα μπεμπακια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally για το χασιμοτο τι κανατε δλδ?

γιατι κ εγω εχω θεμα με το θυροειδη κ ουτε η ενδοκρινολογος, ουτε η λευκου μου ειπαν να κανω κατι πλην του Τ4.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

@Finally για το χασιμοτο τι κανατε δλδ?

γιατι κ εγω εχω θεμα με το θυροειδη κ ουτε η ενδοκρινολογος, ουτε η λευκου μου ειπαν να κανω κατι πλην του Τ4.

Κορτιζονη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χασιμοτο εχω και εγω αλλα ρυθμισμενο και μου ειπαν τιποτα αλλο περα του Τ4. Ωστοσο καθε περιπτωση ειναι διαφορετική και ισως ο καθε γιατρος το προσεγγιζει αλλιως. Ο γιατρος μου ειπε οτι τα αντισωματα πρεπει να ναι πανω απο 1000 για να προχωρησουν σε αλλες μεθοδους και να επηρεασουν κατι αρνητικα δοθεντος οτι η Tsh ειναι ρυθμισμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2018 at 6:21 ΜΜ, ο/η Luckystars είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ πολύ μια προς μια για το καλωσόρισμα και τις ευχές!

Εύχομαι τα ομορφότερα και εύχομαι σύντομα να μιλάμε και με φουσκωμένες κοιλίτσες!

Εμείς έχουμε χάσει τρία μωράκια.

Το πρώτο από φυσιολογική σύλληψη,τα επόμενα δύο από εξωσωματικη.Η πρώτη εγκυμοσύνη βιοχημική και στην δεύτερη χάσαμε το μωράκι μας στους 3μιση μήνες εγκυμοσύνης.

 

και εγω ιδια περιπτωση με σενα....δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Finally είπε:

Στατιστικα σε μια διεγερση περιπου τα μισά φτανουν βλαδτοκυστες..αυτό συμβαίνει γιατί κ σε κανονικο κύκλο έχουμε σε διάρκεια χρόνου κάποια εμβρια εκφυλισμένα( για αυτο κ οι γιατροι λενε 1,5 χρόνο προσπαθειών)...οπότε ναι δε γινονται ολα τα εμβρια βλαστοκυστες...κ ειναι φυσιολογικό...με υπομονη θα τα μαζεψεις ...σημασία εχει οτι φτάνεις ως εκεί...η ποιότητα θα εχει να κανει αν δεν φτανει κανενα βλαδτοκυστη..κ παλι όμως να ξερεις οτι κ τα 3 μερας μια χαρα δυναμικη έχουν...χρόνια γυναικες πετυχαιναν με 3  μερας...γινονται βλαδτοκυστες στξν κοιλίτσα σου!

Τα αυτοάνοσα μου ηταν χασίμοτο κ αντιφωσφολιπιδικο...με το καλο εύχομαι καλό μαζεμα κ να φωλιάσουν τα μπεμπακια σου

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.

Γενικά εχω καταλάβει ότι θέλει λίιιιιιγο παραπάνω υπομονή για βλαστοκυστες.Ισως χρειαστείνα περάσουν αρκετοί κύκλοι για να μαζευτούν.Εχω καταλάβει σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

και εγω ιδια περιπτωση με σενα....δυστυχως

Πιστεύω θα πάνε όλα καλά για όσα κορίτσια προσπαθούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

εμενα η λευκου μου ειπε τπτ για το θυροειδη.ισως εχουμε αλλεε τιμες.

Το χασίμοτο είναι αυτοάνοσο δεν είναι όπως οι άλλες παθήσεις..η tsh πχ εμένα ήταν κ είναι μια χαρά..τα αντισώματα όμως στο θεο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.

Γενικά εχω καταλάβει ότι θέλει λίιιιιιγο παραπάνω υπομονή για βλαστοκυστες.Ισως χρειαστείνα περάσουν αρκετοί κύκλοι για να μαζευτούν.Εχω καταλάβει σωστά?

Σωστα έχεις καταλάβει γιατί ισως χάσεις κ κάποια ωάρια πχ να ρθει μήνας που δεν θα πάρει ωάριο ο γιατρός η θα ναι κυστικό..είναι πολύ φυσιολογικό κ αυτό..σε όλες τις γυναίκες συμβαινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Το χασίμοτο είναι αυτοάνοσο δεν είναι όπως οι άλλες παθήσεις..η tsh πχ εμένα ήταν κ είναι μια χαρά..τα αντισώματα όμως στο θεο

και εμενα αυτο που εχω χασιμοτο μου το λενε αλλα με αλλα ευρηματα αππ τα δικα σου. anyway.σε ευχαριστω παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Σωστα έχεις καταλάβει γιατί ισως χάσεις κ κάποια ωάρια πχ να ρθει μήνας που δεν θα πάρει ωάριο ο γιατρός η θα ναι κυστικό..είναι πολύ φυσιολογικό κ αυτό..σε όλες τις γυναίκες συμβαινει

Κυστικα ναι, μας έχουν τύχει.Όχι πολλά ευτυχώς.

Έχουμε φυλάξει έμβρυα ,απλά αποφασίσαμε από εδώ και πέρα ότι παίρνουμε να μην το καταψυχουμε αλλά να το αφήνουμε να πάει σε βλαστοκυστη.Το προηγούμενο εφτασε 4η ημέρα,με τέλειες διαιρέσεις και χωρίς θρυματισμους(?)-αν το λέω σωστά-αλλά δεν προχώρησε 5η ημέρα.Οι εμβρυολογοι μας είπαν τυχαίο γεγονός και ότι είναι πολύ σημαντικό που κάνουμε τέλειες διαιρέσεις χωρίς θέματα στην μορφολογία των κυττάρων και ότι απλά το συγκεκριμένο έμβρυο και μόνο αυτό δεν είχε την δυναμική βλαστοκύστης.

Από την εμπειρία σου,τι πιστευεις?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Κυστικα ναι, μας έχουν τύχει.Όχι πολλά ευτυχώς.

Έχουμε φυλάξει έμβρυα ,απλά αποφασίσαμε από εδώ και πέρα ότι παίρνουμε να μην το καταψυχουμε αλλά να το αφήνουμε να πάει σε βλαστοκυστη.Το προηγούμενο εφτασε 4η ημέρα,με τέλειες διαιρέσεις και χωρίς θρυματισμους(?)-αν το λέω σωστά-αλλά δεν προχώρησε 5η ημέρα.Οι εμβρυολογοι μας είπαν τυχαίο γεγονός και ότι είναι πολύ σημαντικό που κάνουμε τέλειες διαιρέσεις χωρίς θέματα στην μορφολογία των κυττάρων και ότι απλά το συγκεκριμένο έμβρυο και μόνο αυτό δεν είχε την δυναμική βλαστοκύστης.

Από την εμπειρία σου,τι πιστευεις?

 

Εγώ γενικά πιστεύω στα εμβρια ..έκανα τέλειες βλαστοκυστες κ είχα παλλινδρομες φτάναμε μάλιστα σε ένα στάδιο που σπάει η εξωτερική στοιβάδα κ είναι έτοιμα για εμφύτευση..έχω φίλες που πέτυχαν με 2 μέρας εμβρια..οπότε γενικά πιστεύω στο εμβριο..σίγουρα το ότι έχουν τέλειες διαιρέσεις είναι σημαντικό σίγουρα το ότι φτάνουν βλαστοκυστες είναι σημαντικό( 5-6 μέρας είναι βλαδτοκυστη στην 4 είναι μοριδιο) ωστόσο πολλά εμβρια θα επιβίωναν σε συνθήκες μήτρας άσχετα εάν χάνονται στο εργαστήριο..οπότε αν θες τη γνώμη μου να χαίρεσαι που κανείς καλά εμβρια.. ανεξάρτητα από τη μέρα κ ποτέ μη σε απασχολήσει το άριστο η το μέτριο..μιλάμε για ένα δύναμη ανθρώπους..τη θέληση για ζωή δεν μπορεί κανένα εργαστήριο να την ξερει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Εγώ γενικά πιστεύω στα εμβρια ..έκανα τέλειες βλαστοκυστες κ είχα παλλινδρομες φτάναμε μάλιστα σε ένα στάδιο που σπάει η εξωτερική στοιβάδα κ είναι έτοιμα για εμφύτευση..έχω φίλες που πέτυχαν με 2 μέρας εμβρια..οπότε γενικά πιστεύω στο εμβριο..σίγουρα το ότι έχουν τέλειες διαιρέσεις είναι σημαντικό σίγουρα το ότι φτάνουν βλαστοκυστες είναι σημαντικό( 5-6 μέρας είναι βλαδτοκυστη στην 4 είναι μοριδιο) ωστόσο πολλά εμβρια θα επιβίωναν σε συνθήκες μήτρας άσχετα εάν χάνονται στο εργαστήριο..οπότε αν θες τη γνώμη μου να χαίρεσαι που κανείς καλά εμβρια.. ανεξάρτητα από τη μέρα κ ποτέ μη σε απασχολήσει το άριστο η το μέτριο..μιλάμε για ένα δύναμη ανθρώπους..τη θέληση για ζωή δεν μπορεί κανένα εργαστήριο να την ξερει

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου κορίτσι μου! Στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες το ένα εμβρυακι ήταν 2ης ημέρας και το άλλο 3ης.Πιστεύω απολυτα στην δυναμική όλων των εμβρύων,απλά δεν έχουμε προσπαθήσει με βλαστοκυστες και είπαμε να δοκιμάσουμε και αυτή την προοπτική.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Luckystars είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου κορίτσι μου! Στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες το ένα εμβρυακι ήταν 2ης ημέρας και το άλλο 3ης.Πιστεύω απολυτα στην δυναμική όλων των εμβρύων,απλά δεν έχουμε προσπαθήσει με βλαστοκυστες και είπαμε να δοκιμάσουμε και αυτή την προοπτική.

 

Στατιστικά έχουν μεγαλύτερα ποσοστά ΑΛΛΑ αυτό έχει να κάνει από το γεγονός ότι συνήθως φτάνουν πιο εύκολα σε βλαδτοκυστες γυναίκες νεαρότερες άρα δεν είναι  στανταρακι ...όπως κ να χει καλή επιτυχία! Με το καλό να μαζευτούν κ να φωλιάσουν..υγ για μένα τα κατεψυγμένα έχουν πολύ καλή δυναμική..ανθεκτικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Στατιστικά έχουν μεγαλύτερα ποσοστά ΑΛΛΑ αυτό έχει να κάνει από το γεγονός ότι συνήθως φτάνουν πιο εύκολα σε βλαδτοκυστες γυναίκες νεαρότερες άρα δεν είναι  στανταρακι ...όπως κ να χει καλή επιτυχία! Με το καλό να μαζευτούν κ να φωλιάσουν..υγ για μένα τα κατεψυγμένα έχουν πολύ καλή δυναμική..ανθεκτικά..

Ευχαριστούμε πολύ!

Πιστεύεις δεν έχει νόημα,λόγω ηλικίας μου,να προσπαθήσουμε με βλαστοκυστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Luckystars είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!

Πιστεύεις δεν έχει νόημα,λόγω ηλικίας μου,να προσπαθήσουμε με βλαστοκυστες?

Φυσικά κ έχει!

Υγ μην λέτε βρε συνέχεια στην ηλικία μου..όταν μιλάμε για εξωσωματική η ηλικια έχει ελάχιστη αξια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Φυσικά κ έχει!

Υγ μην λέτε βρε συνέχεια στην ηλικία μου..όταν μιλάμε για εξωσωματική η ηλικια έχει ελάχιστη αξια

Κορίτσι μου ,ρώτησα γιατί ανέφερες πως οι βλαστοκυστες έχουν μεγαλύτερα ποσοστά σε νεαρότερες ηλικίες.Αυτό γιατί συμβαίνει?

Υπάρχουν μήνες που οι ωοθήκες μου παράγουν πάνω από 1 ωαριο,όχι καταβολές. Καλο δεν είναι αυτό?Ο γιατρός μπερδεύεται κάθε φορά,νομίζει παίρνω φάρμακα.Αφού κάνουμε φυσικό κύκλο γιατρέ του λέω,ΤΙ φάρμακα να παίρνω???!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...