Μετάβαση σε περιεχόμενο

9ος μηνας- Ποσες είμαστε ;


Recommended Posts

Κορίτσια σας διαβάζω και συγκινούμαι! Πητ είχα 28/03 και γεννησα 14/03!Τώρα έχω τη μπεμπουλα μου 2 εβδομάδων!

Αυτό που θα ζήσετε δεν περιγράφεται με λόγια..ρουφιξτε κάθε στιγμή! Αλλάζει η ζωή μας! Είναι τόσο μοναδικό!

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά! Και να έχετε υγεία εσείς και τα μωράκια σας!Καλή λευτεριά σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ πολύ!! Τι να σας πω, δε θυμάμαι τπτ τώρα... Τα έχω ξεχάσει όλα!!! ?.....πηγαν όλα καλα.. Δοξα το θεό... 4,200 ο κύριος, φυσιολογικά κ χωρίς περινεοτομη ??.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω κοριτσακι μου μπραβο......πως τα καταφερες ρε θηρίο τοσο.μεγαλο.νινι.χωρις.κόψιμο.....;;;;;;καλύτερα γιατι μετα συνερχεσαι γρηγορα....ουτε ενα.μου.έκαναν στη.κορη μου τωρα στο μπεμπουλη.θα δειξει!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λιτσούλι να σου ζήσει κοριτσι μου να ειναι γερή και δυνατή..

@Stelvan με το καλο να έρθει ο μπεμπακος σου! 

Κοριτσια εχω μια απορία απο την πρώτη γέννα αλλα δεν έτυχε να την συζητήσω ποτέ.. εγω είχα γεννήσει φυσιολογικά, η Καλλιόπη βγήκε 1970 γρ και έκανα 3 ράμματα. Το οτι έκανα ράμματα σημαίνει οτι μου έκανε περινεοτομη?? Ή δεν εχει σχέση? Γιατι τωρα ειμαι έγκυος στη δεύτερη κόρη και το σκεφτόμουν αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακου εμενα δε μου ρκανε περινεοτομη αλλα απο.το σπρωξιμο σκιστηκα μονη μου.....γι αυτο.κ τα ραμματα....οταννσε κοβουν.συνηθως ειναι λιγο περισσοτερα τα ραμματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Bloop είπε:

Κορίτσια γεννησα κ εγώ χτες 12:30 τ μεσημέρι :)

Ο μπεμπης μ είναι ένας κούκλος 3120γρ!!!! 

Μπράβο κορίτσι μου! Να σου ζήσει!!!!! Πέσε μας εμπειρίες, πως γέννησες, πως ένιωσες, αν πόνεσες, αν φοβόσουν κτλ όταν βρεις χρόνο! Φιλάκια στο πατουσακι του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloop να σου ζησει κοριτσαρα μου !!!!!!!γερος κ.καλοτυχος να ειναι ο μπεμπακος ....με το.καλο να αναρρωσεις κ να πατε στο σπιτακι σας!!!!!κοριτσιαααααα εμεινα μονη μου????????πωπωπω αγχωθηκα καλε!!!!!!αντεβρε κοριτσια.μου ανυπομονω να σας γραψω οτι γεννησα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Bloop είπε:

Κορίτσια γεννησα κ εγώ χτες 12:30 τ μεσημέρι :)

Ο μπεμπης μ είναι ένας κούκλος 3120γρ!!!! 

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου!! Όλα τα καλά του κόσμου εύχομαι!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια!! να σου ζήσει @Bloop!!!!!!!!!!!!

μπραβο κορίτσια πολύ χαίρομαι μια μια ανακοινώνει!!!! Μπράβο μας σε όλες!! σε όσες εχουν μείνει με εναν πόνο σας εύχομαι! περιμένουμε ανακοίνωση σας ε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου εγω δεν εχω γεννησει ακομα θα τη φαω κ τη τελευταια βδομαδουλα μου.....δε βιαζεται ο πριγκηπας μου κ δεδομενου της.καταστασης στο ματι ο γιαττος.μου ειπε να.μην πιεσουμε.καταστάσεις αφου εχουμε.χρονο.μπροστα μας...οποτε στην αναμονη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Stelvan Μας κρατάς σε αγωνία εσυ!!! Φορτωσε ύπνο τώρα που μπορείς...πολύ κούραση λέμε...αλλά χαρούμενη κούραση...αλλά κοιμήσου οτι προλαβαίνεις!!!χαχαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια τι κανετε;;;; πως παμε απο υπνο;;; εμας ο μικρός συναγερμός εχει αρχίσει τα κλαμματα χωρίς λόγο...τον εχω καθαρο, τρωει, τον χτυπαω λιγο να ρευτει(που δεν ρευετε ποτε αλλα λεμε) και μετα παλι απο την αρχηηηηηηηηη....κλαιμε χωρις λογο..δειχνουμε στη μαμα οτι πειναμε αλλλα τρωμε λιγο το αφηνουμε κ υστερα παλιιιιι μετααααα....καλη ωρα!! εσεις πως πατε;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Fainareti είπε:

κορίτσια τι κανετε;;;; πως παμε απο υπνο;;; εμας ο μικρός συναγερμός εχει αρχίσει τα κλαμματα χωρίς λόγο...τον εχω καθαρο, τρωει, τον χτυπαω λιγο να ρευτει(που δεν ρευετε ποτε αλλα λεμε) και μετα παλι απο την αρχηηηηηηηηη....κλαιμε χωρις λογο..δειχνουμε στη μαμα οτι πειναμε αλλλα τρωμε λιγο το αφηνουμε κ υστερα παλιιιιι μετααααα....καλη ωρα!! εσεις πως πατε;;;; 

Bρηκα λοιπον κ την ανακοινωση της γεννας σου!! Ο,τι θες για κλαμα, εδω!!

Να παρατηρησεις αν το μωρο κουναει δυνατα τα ποδαρακια του, αν διπλωνεται ή αν τεντωνεται προς τα πισω σαν τοξο. Μπορει να ξεκινησαν κ οι κολικοι. Μιλα με την γιατρο σου μπας κ σου δωσει σταγονιτσες. Επισης δεν ξερω αν θηλαζεις ή αν δινεις εμποριου αλλα ειναι παααρα πολυ σημαντικο το ρεψιμο για να ειναι ηρεμ μετα το παιδι. Εμενα ρευοταν πολυ δυσκολα μεχρι που αρχισα να του κοβω στη μεση το φαγητο, να τηνρευω κ μετα συνεχιζω.. Ετσι μου ρευεται αμεσως!! Δοκιμασε το!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου.ηρθε. Επιτέλους η στιγμη!!!!!!πηγαινα στο γνα για το ματι μου κ εκει με επιασαν χτες στις 11οι πονοι.....γονατισα.....εφτασα στο μαιευτηριο.με πεντε διαστολη κ στις 1:30 γεννησαμε ενα μπεμπακο φυσιολογικα 3120!!!!!!χωρις επισκληριδιο.....ουτε βαλιτσα ειχαμε μαζι ουτε οι δικοι.μου προλαβαν να φτασουν ....ολα εγιναν αστραπη!!!!!τωρα τον εχω αγκαλια κ θηλαζει ασταματητα!!!!δε ξεκολλαει.ομως.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@StelvanΣυγχαρητήρια κορίτσι μου!!! Να σου ζήσει ο μικρακης σου! ❤

@Fainareti εμείς είμαστε ήσυχοι προς το παρόν! Δν μπορώ ν πω τπτ π κλαίει γ τα βασικά καθαρά!άσε που απ 2-3 εβδομάδα αρχίζουν οι κολικοι είπε η παιδίατρος! Έχω ρίξει ήδη πλ κλάμα από άγχος, αγωνία κ Δν ξέρω κ γω γ τι άλλο!!! Αν τον πιάσουν κ οι κολικοι θα βαλαντωσω πάλι! Δν μπορώ ν τον βλέπω ν κλαίει! 

Δύσκολος ο θηλασμός έχω ν πω! Αρχικά δεν το έπιανε κλ, τώρα τ πιάνει κ θηλαζει καμία ώρα! Με διαλειμματα μεν αλλά σχεδόν μια ώρα αφιερωνουμε στ φαγητό! (πάλι κλ όχι σε κααααθε γεύμα)! Δν θέλω ν δώσω ξένο γάλα, οπότε στη χειρότερη βγάζω μ το θηλαστρο έτσι ώστε αν βγω off κάποια στιγμή ν δώσω έστω απ τ μπουκάλι! 

Εσείς πως τα πάτε ???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Stelvan ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Να σου ζήσει κοριτσάρα μου!!!! Όλα καλά σου εύχομαι! Τι ωραία και εύκολη γεννα που περιέγραψες! Αυτά εινΑι! Μακάρι σε όλες να ειναι έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stelvan είπε:

Κοριτσια μου.ηρθε. Επιτέλους η στιγμη!!!!!!πηγαινα στο γνα για το ματι μου κ εκει με επιασαν χτες στις 11οι πονοι.....γονατισα.....εφτασα στο μαιευτηριο.με πεντε διαστολη κ στις 1:30 γεννησαμε ενα μπεμπακο φυσιολογικα 3120!!!!!!χωρις επισκληριδιο.....ουτε βαλιτσα ειχαμε μαζι ουτε οι δικοι.μου προλαβαν να φτασουν ....ολα εγιναν αστραπη!!!!!τωρα τον εχω αγκαλια κ θηλαζει ασταματητα!!!!δε ξεκολλαει.ομως.....

Να σου ζησει ο μπεμπαρος!!

Φοβερη η γεννα σου!!!

Ετοιμασου για πολυ κουραση αλλα κ μεγαλεια!!!! Ομορφες στιγμες.....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Stelvan ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου, και να τον βλέπεις μόνο να χαμογελάει :)

@Rosemary   Ευχαριστώ κοπέλα μου! Δεν είχαμε τόσο μικρή διαφορά απλά εγω πάτησα τον ένατο και γέννησα μπαμ μπαμ! Σταγονίτσες πήραμε και τις πείνουμε σαν καλά παιδιά. γενικώς οτι μας βάζουν στο στόμα το τρώμε...πανάκι για τις γουλίτσες,τη μύτη της μανούλας γλύφουμε , τα μάγουλα της...χαχαχα. Ναι και σαν τόξο πίσω μου κάνει και ειδικά με το προηγούμενο γάλα σφιγγοταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! τωρα οχι τόσο σφιξιμο!  απο ρέψιμο τίποτα...δεν πιανει τιποτα!

@Bloop Οι κολικοί αμα τον πιασουν δεν είναι τίποτα, φρόντισε να έχεις τις σταγονίτσες απο πριν αμα σας πιάσουν να τις πιειτε κατευθείαν, μασαζακι στη κοιλιτσα, και βοηθησε τον με το σφιξιμο στα ποδαράκια. εμεις δεν τις ειχαμε και επρεπε.να βρουμε φαρμακειο να τις εχει 12 το βραδυ.

 

Γιατι κλαμα ομως;; Εγω να πω την αληθεια με εχει πιασει να κλαψω πολυ λογω αυπνιας οταν νυσταζω και το παιδι δεν θελει να κοιμηθει αλλα θελει αγκαλια...λιγο ακομα γαλα...κανει τσισα...γενικωςτα παντα να μην κοιμηθει. εχθες ομως διαβασα ενα ποστ που με ανεβασε παρα πολυ κ σημερα κοιμηθηκαμε μια χαρα με το μπεμπη!  Εγραφε πως αμα πεις στον εαυτο σου πως αυτο δεν θα κρατησει για παντα,πως ειναι προσωρινο αντι να λες δεν αντεχω...νυσταζω.. ολα είναι καλυτερα.

εχθεςε αυτη τη σκεψη εντυσα τον μπεμπη απογευμα...πηγαμε βολτα με το καροτσακι...γυρισαμε καναμε μπανιο στις 9 το βραδυ παιξαμε για λιγο,φαγαμε γαλα στις 11 και μπηκαμε στο κρεβατι μας κατα τις 12 καθαροι χορτατοι και με καθαρη πανα...τα τριωρακια υπνου τα ειχαμε ανετα και ακομα είναι δίπλα μου και κοιμαται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια! Από τις 13.04 έχω μπει στο μήνα μου... έχω παρατηρήσει ότι χέρια πόδια πρήζονται τελευταίως... όχι πολύ, αλλά πρήζονται σε σχέση με πριν... κάτι παπούτσια που έχουν σφιχτές ραφές δεν μπόρεσα να τα φορέσω σήμερα... κ παρατηρώ τον αστράγαλο μου που συνήθως πετάει έχει κρυφτεί λίγο... επίσης το πρωί που ξυπνάω ζορίζομαι να κλείσω καλά τα δάχτυλα του χεριού μου... είναι φυσιολογικά όλα αυτά;;; είμαι 37+4 σήμερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Από τις 13.04 έχω μπει στο μήνα μου... έχω παρατηρήσει ότι χέρια πόδια πρήζονται τελευταίως... όχι πολύ, αλλά πρήζονται σε σχέση με πριν... κάτι παπούτσια που έχουν σφιχτές ραφές δεν μπόρεσα να τα φορέσω σήμερα... κ παρατηρώ τον αστράγαλο μου που συνήθως πετάει έχει κρυφτεί λίγο... επίσης το πρωί που ξυπνάω ζορίζομαι να κλείσω καλά τα δάχτυλα του χεριού μου... είναι φυσιολογικά όλα αυτά;;; είμαι 37+4 σήμερα... 

Κοριτσακι μου φυσιολογικοτατα.... Κ εγ  έτσι ήμουν... Κ αφού γεννησα για καμιά βδομάδα ακόμα... Είναι το ουρικο που αυξάνεται κ τα κάνει αυτά... Μην αγχώνεσαι... Με το καλό το νινι σου... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λευτέρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Από τις 13.04 έχω μπει στο μήνα μου... έχω παρατηρήσει ότι χέρια πόδια πρήζονται τελευταίως... όχι πολύ, αλλά πρήζονται σε σχέση με πριν... κάτι παπούτσια που έχουν σφιχτές ραφές δεν μπόρεσα να τα φορέσω σήμερα... κ παρατηρώ τον αστράγαλο μου που συνήθως πετάει έχει κρυφτεί λίγο... επίσης το πρωί που ξυπνάω ζορίζομαι να κλείσω καλά τα δάχτυλα του χεριού μου... είναι φυσιολογικά όλα αυτά;;; είμαι 37+4 σήμερα... 

Καλημέρα! Κι εγώ το είχα αυτό τις τελευταίες 2 εβδομάδες πριν γεννησω.....Φυσιολογικά είναι εννοείται,αλλά άμα θεωρείς ότι είναι σε μεγάλο βαθμό να ενημερώσεις το γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...