Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΙΟΨΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ


Recommended Posts

στις On 10/3/2018 at 4:48 ΜΜ, ο/η love30 είπε:

Καλησπερα εγω τουλαχιστον την εκανα στον εξωσωματικο μου το σχρατσιν το πληρωσα 50€ και 20€ του εδωσα να πληρωσει για να δουνε την ιστολογικη!!!! Το πηγε μονος του το δειγμα για να μην τρεχω!

Ευχαριστώ love30

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η loralora είπε:

@love30Την βιοψία την έκανες για μικρόβια ή για πιθανή κακοήθεια?

Είδε ο γιατρός πιθανή ενδομητρίτιδα??

την καναμε για να εχουμε μια εικονα  γενηκα εδειξε οτι κατι υπαρχει σαν ενα μικρο πολυποδακι αλλα στον υπερηχο τιποα και ετσι καναμε υστεροσκοπυση και οντως δεν ηταν τιποτα ....για μικροβια ειχα κανει καλλιεργεια  κολπικου υγρου και αυτη καθαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η love30 είπε:

την καναμε για να εχουμε μια εικονα  γενηκα εδειξε οτι κατι υπαρχει σαν ενα μικρο πολυποδακι αλλα στον υπερηχο τιποα και ετσι καναμε υστεροσκοπυση και οντως δεν ηταν τιποτα ....για μικροβια ειχα κανει καλλιεργεια  κολπικου υγρου και αυτη καθαρη...

Στην υστεροσκόπηση όλα βγήκαν καθαρά? Εγώ μετα την 4η αποτυχία σκεφτομαι μηπως ξανακάνω υστεροσκόπηση καθώς και τη βιοψια του Νικα που άλλες κοπέλες λένε οτι βοηθάει και άλλες οτι σε όλες βρίσκει φλεγμονές και αμφισβητείται η εξέταση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@loraloraκαθαρα ολα ναι εγω ειχα κανει και το διαφραγμα ειχα κανει και μια υστεροσκοπηση μαζι με λαπαροσκοπηση και θελω να πιστευω πως εχουν ελεγχθει ολα ....αυτο που λες ακουστα το εχω αλλα τι να πω δεν ξερω πραγματικα  εμενα στην ουσια η πρωτη προσπαθεια ειναι η θελω ετσι να το παρω γιατι τις αλλες τρεις φορες τι κανανε με το διαφραγμα δεν το βλεπανε?τωρα κατι ηταν και αυτο πρωτη φορα θετικο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η loralora είπε:

Στην υστεροσκόπηση όλα βγήκαν καθαρά? Εγώ μετα την 4η αποτυχία σκεφτομαι μηπως ξανακάνω υστεροσκόπηση καθώς και τη βιοψια του Νικα που άλλες κοπέλες λένε οτι βοηθάει και άλλες οτι σε όλες βρίσκει φλεγμονές και αμφισβητείται η εξέταση .

Αν και πρωτοπόρος ο Νίκας ο οποίος για πρωτη φορα μίλησε για την υποδεκτικότητα του ενδομητριου για το παραθυρο εμφυτευσης δυστυχως η παγκόσμια ιατρικη κοινότητα δεν αποδεχεται την εξεταση του γιατί βλεπει με μικροσκόπιο μόνο οπτικά το ενδομητριο. Αντ΄αυτού υπάρχει η εξεταση era testing η οποία είναι αποδεκτη από την ιατρική κοινότητα που εξεταζει 230 γονίδια που αλλάζουν όταν η γυναίκα εχει ανοιχτό το παράθυρο εμφυτευσης. https://www.fertility-ivf.eu/en/methods/era-test/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αν και πρωτοπόρος ο Νίκας ο οποίος για πρωτη φορα μίλησε για την υποδεκτικότητα του ενδομητριου για το παραθυρο εμφυτευσης δυστυχως η παγκόσμια ιατρικη κοινότητα δεν αποδεχεται την εξεταση του γιατί βλεπει με μικροσκόπιο μόνο οπτικά το ενδομητριο. Αντ΄αυτού υπάρχει η εξεταση era testing η οποία είναι αποδεκτη από την ιατρική κοινότητα που εξεταζει 230 γονίδια που αλλάζουν όταν η γυναίκα εχει ανοιχτό το παράθυρο εμφυτευσης. https://www.fertility-ivf.eu/en/methods/era-test/

 

............. δε καταλαβαίνω γιατι πρέπει να τα περνανε ολα αυτα κάποιες γυναίκες. Δε καταλαβαίνω γιατι δεν ειναι το ίδιο "εύκολο" ή τουλαχιστον λιγότερο ψυχοφθόρο για κάποιες γυναίκες το πιο ομορφο πραγμα στο κοσμο..... Μακάρι ολες οι γυναίκες που θέλουν συνειδητα ενα παιδί να μπορουσαν να τα καταφερουν με οσο το δυνατον λιγότερο πονο....

Σας ευχομαι ο.,τι καλύτερο κοριτσια.......... συντομα να ανταμειφθει ο κοπος σας και να τελειώνει αυτος ο πονος και η αγωνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αν και πρωτοπόρος ο Νίκας ο οποίος για πρωτη φορα μίλησε για την υποδεκτικότητα του ενδομητριου για το παραθυρο εμφυτευσης δυστυχως η παγκόσμια ιατρικη κοινότητα δεν αποδεχεται την εξεταση του γιατί βλεπει με μικροσκόπιο μόνο οπτικά το ενδομητριο. Αντ΄αυτού υπάρχει η εξεταση era testing η οποία είναι αποδεκτη από την ιατρική κοινότητα που εξεταζει 230 γονίδια που αλλάζουν όταν η γυναίκα εχει ανοιχτό το παράθυρο εμφυτευσης. https://www.fertility-ivf.eu/en/methods/era-test/

 

Έχω μείνει έγκυος 2 φορές (βιοχημική και παλλινδρομη) οπότε δεν μου είναι χρήσιμο το παράθυρο εμφύτευσης λογικά. Αγχώνομαι μήπως έχω τίποτα φλεγμονές στο ενδομήτριο ή μικρόβια και αποβάλλει ο οργανισμός τα έμβρυα. Βέβαια υστεροσκόπηση και καλλιεργειες που έχω κάνει απλές και με pcr ήταν καθαρά όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

 Δε καταλαβαίνω γιατι δεν ειναι το ίδιο "εύκολο" ή τουλαχιστον λιγότερο ψυχοφθόρο για κάποιες γυναίκες το πιο ομορφο πραγμα στο κοσμο.....

αχ ουτε εγω το καταλαβαίνω..... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η loralora είπε:

Έχω μείνει έγκυος 2 φορές (βιοχημική και παλλινδρομη) οπότε δεν μου είναι χρήσιμο το παράθυρο εμφύτευσης λογικά. Αγχώνομαι μήπως έχω τίποτα φλεγμονές στο ενδομήτριο ή μικρόβια και αποβάλλει ο οργανισμός τα έμβρυα. Βέβαια υστεροσκόπηση και καλλιεργειες που έχω κάνει απλές και με pcr ήταν καθαρά όλα.

Νόμιζα πως ελεγες για παραθυρο εφυτευσης..  εφόσον εχεις κανει εξετασεις και βγαίνουν καθαρες ίσως και να είναι περιττό... πφφφφ! Ειλικρινα δε ξερω... όλο ψαχνόμαστε!!!! Ελεος! Να σε ρωτησω, εχεις κανει την  εξεταση pcr ιστου περιόδου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Νόμιζα πως ελεγες για παραθυρο εφυτευσης..  εφόσον εχεις κανει εξετασεις και βγαίνουν καθαρες ίσως και να είναι περιττό... πφφφφ! Ειλικρινα δε ξερω... όλο ψαχνόμαστε!!!! Ελεος! Να σε ρωτησω, εχεις κανει την  εξεταση pcr ιστου περιόδου?

Μου είπε ενας  γιατρός  (είχα πάει για δευτερη γνωμη μετά την προηγούμενη αποτυχία) ιστό περιόδου (αν είμαι κοντά στην περίοδο) ή ενδοτραχηλικό έκκριμα και ανάλυση με Pcr για μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα και χλαμμυδια για να αποκλεισουμε ενδομητρίτιδα είπε. Εγω έκανα με ενδοτραχηλικο έκκριμα και βγήκε αρνητικο. 

Στο είπε ο γιατρός σου να κάνεις την εξέταση αυτή?

Πάντως μην μπλέξεις με τον τσιλιβάκο αν αυτό έχεις στο νού σου. Είναι στο locus medicus

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η loralora είπε:

Μου είπε ο γιατρός ιστό περιόδου (αν είμαι κοντά στην περίοδο) ή ενδοτραχηλικό έκκριμα και ανάλυση με Pcr για μυκοπλασμα, ουρεοπλασμα και χλαμμυδια για να αποκλεισουμε ενδομητρίτιδα είπε. Εγω έκανα με ενδοτραχηλικο έκκριμα και βγήκε αρνητικο. 

Στο είπε ο γιατρός σου να κάνεις την εξέταση αυτή?

Τον είχα ρωτησει γι αυτη την εξεταση και μου ειπε οτι την πιστευει και δεν τη πιστευει... αλλα εχω φαγωθεί να τσεκαρω το ενδομήτριο για μικρόβια γι αυτό σε ρωτησα. Την εξεταση που αναφερεις με το ενδοτραχηλικό έκκριμα δε τη γνωριζω... τι είναι? μπορείς να ανιχνευσεις με αυτη μικρόβια στο ενδομήτριο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Τον είχα ρωτησει γι αυτη την εξεταση και μου ειπε οτι την πιστευει και δεν τη πιστευει... αλλα εχω φαγωθεί να τσεκαρω το ενδομήτριο για μικρόβια γι αυτό σε ρωτησα. Την εξεταση που αναφερεις με το ενδοτραχηλικό έκκριμα δε τη γνωριζω... τι είναι? μπορείς να ανιχνευσεις με αυτη μικρόβια στο ενδομήτριο?

Σας καλλιεργεια είναι αλλά με μοριακό έλεγχο που είναι πιο ευαισθητό από τη μέθοδο του ανοσοφθωρισμού αν λέγεται σωστά. Βέβαια κοστίζει αρκετά. Κι εγω το ενδομήτριο θέλω να τσεκάρω οτι είναι όλα καλά γι αυτό ρώτησα για τη βιοψια του ΝΙΚΑ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η loralora είπε:

@love30 πρώτη φορά έκανες υστεροσκόπηση ή είχες ξανακάνει και δεν το είδε ο προηγούμενος γιατρός σου? 

Όχι απλά στην πρώτη δώσαμε έμφαση στη λαπαροσκόπηση που κάναμε μαζί για να βγάλουμε τη σάλπιγγα αλλά μου είχανε πει όλα οκ ολόκληρο διάφραγμα δεν το ειδανε εφόσον μπορούσες να το δεις με απλό υπέρηχο και εγώ για να δούμε αν υπάρχει φλεγμονή την κάναμε πρώτα βιοψία και αν δεν έδειχνε κάτι δεν θα κάναμε υστεροσκοπηση αν και πάλι όλα οκ είναι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά απορώ ποιος γιατρός δεν είδε το διάφραγμα στην πρώτη υστεροσκόπηση. Αν θες στείλε μου pm για να μη λέμε ονόματα δημόσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η loralora είπε:

Καλά απορώ ποιος γιατρός δεν είδε το διάφραγμα στην πρώτη υστεροσκόπηση. Αν θες στείλε μου pm για να μη λέμε ονόματα δημόσια.

Κανονικα δημόσια πρεπει να λεγονται αυτα...... τι καραγκιόζηδες κυκλοφορουν εκεί εξω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Κανονικα δημόσια πρεπει να λεγονται αυτα...... τι καραγκιόζηδες κυκλοφορουν εκεί εξω....

ΑΣΕ πικουδακι τα δημόσια γιατι μας βλέπω να πληρώνουμε κάνα @@και τΟ ταμείον ειναι μειον εχουμε λιγα αυτα μας έλειπαν τωρα να μας τρέχουν και πμ καλα ειναι. Με λογια δεν από δείχνουμε τίποτε στο δικαστή αποδείξεις αστο μη σου τύχει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς πμ σιγά μην πληρώσουμε για τους χαζούς..... 

Είναι πολλά τα ονόματα άλλωστε...

Στο τσακ δεν πήγα σε δικηγόρο που να βρεις άκρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η mayra_d είπε:

Καλημέρα, ξέρει κάποια πόσο κοστίζει η εξέταση Νίκα και το era test? Πρέπει να πας κάπου συγκεκριμένα για να τα κάνεις?

Καλημερα! :)

Η εξεταση του Νίκα δε ξερω πόσο κοστίζει... το era test που προκειται να κανω τον επόμενο μήνα στοιχίζει 750€, παίρνει ενα μικρό κομματακι από το ενδομήτριο ο γιατρός και το στελνει στην Ισπανία - μόνο εκεί γίνεται το era test.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Καλημερα! :)

Η εξεταση του Νίκα δε ξερω πόσο κοστίζει... το era test που προκειται να κανω τον επόμενο μήνα στοιχίζει 750€, παίρνει ενα μικρό κομματακι από το ενδομήτριο ο γιατρός και το στελνει στην Ισπανία - μόνο εκεί γίνεται το era test.

Δεν τα λες και λίγα... Θα το συζητήσω και τον δικό μου όταν πάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η mayra_d είπε:

Δεν τα λες και λίγα... Θα το συζητήσω και τον δικό μου όταν πάω

Σχεδόν μια εμβρυομεταφρα βγαίνει παρα λίγα ευρουλάκια ακόμα....αστα! Δε θα παρει χρήματα ο γιατρός μου γι αυτό, 750€ είναι η απόδειξη που κόβουν από το κεντρο που στελνεται το δειγμα για την εξεταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...