Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΙΟΨΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΥ


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια μου,

διαβαζω παντου για την βιοψία ενδομητριου ότι γίνεται χωρίς μέθη και ότι ποναει πολύ, ποια είναι η διαδικασία? όντως ποναει όσο λενε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου,

διαβαζω παντου για την βιοψία ενδομητριου ότι γίνεται χωρίς μέθη και ότι ποναει πολύ, ποια είναι η διαδικασία? όντως ποναει όσο λενε?

Χμμμ ποιος να ξέρει μακάρι να βρεθεί γυναικα να σου απαντήσει, τωρα μου θυμισες τις μερες πριν την σαλπιγγογραφια και σταματα να ξεψαχνιζεις Ράμπο πάλι τα ίδια κάθε φορά που θα κάνουμε εξέταση θα σαι έτσι;τι θες και σκαλίζεις η κάθε γυναίκα αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον πονο, και ρίξε μας και το γιατί??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα υποβληθεις σε αυτήν την εξέταση? Δυστυχώς δεν ξέρω καθόλου. Ομως όπως λέει και η @karen, ειναι σχετικο και το θεμα πονου. Διαβαζα για τη σαλπιγγογραφια πχ οτι αλλες πονανε και αλλες νιωθουν μια ελαχιστη ενοχληση. Εδω λειζερ στα ποδια εκανα, εγω δεν καταλαβαινα τιποτα και αλλες μου ελεγαν οτι πεθαινουν στον πονο. Ελπιζω αν την κανεις να μη σε πονεσει και να δειξει και αριστα αποτελεσματα....Ειστε πολυ αξια τα κοριτσακια που προσπαθειτε τοοοοοσο πολυμ, κανετε τοοση υπομονη και επιμενετε. Θα ανταμειφθείτε συντομα!. Ψυχολογικο και οικονομικο κοστος που μονο αν εχεις δυναμη ψυχης το καταφερνεις. Συνεπως η βιοψια δεν ειναι τιποτα μπροστα σε ολο αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοεις καλλιεργεια ενδομητρίου; παιρνεις κομματακι απο το ενδομητριο σαν σκατσινγκ και το στελνεις στο μικροβιολογικο για καλλιεργεια μικροβιων.

 

Εκτος και αν εννοεις την εξεταση του Νικα που με δειγμα ενδομητριου βλεπει φλεγμονες και παραθυρο εμφυτευσης.

ο γιατρός σου στο πρότεινε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η loralora είπε:

Εννοεις καλλιεργεια ενδομητρίου; παιρνεις κομματακι απο το ενδομητριο σαν σκατσινγκ και το στελνεις στο μικροβιολογικο για καλλιεργεια μικροβιων.

 

Εκτος και αν εννοεις την εξεταση του Νικα που με δειγμα ενδομητριου βλεπει φλεγμονες και παραθυρο εμφυτευσης.

ο γιατρός σου στο πρότεινε;

Την εξέταση του Νικά γραφει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο πονος είναι σχετικός .Γνωστες μου που έκαναν λενε οτι ειναι στιγμιαιος ο πονος.Σα σκρατσινγκ.Τωρα εξαρταται πόσο αντεχει ο καθένας.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιοψία ενδομητρίου για era test, δεν είναι η εξεταση του Νίκα, μοιάζει όμως και εξεταζει το παραθυρο εμφυτευσης... Αχ βρε @karen μου ναι αυτη τη χαζομάρα κανω καθε φορα, διαβαζω..διαβαζω..διαβαζω... ουφ!

@loralora ναι ο γιατρός  πρότεινε το era test γιατί εχουμε ήδη 2 αποτυχίες με αριστα εμβρυα 5 ημερων, με υστεροσκόπηση και scratching... οπότε είπαμε να δουμε και το παραθυρο εμφυτευσης. Φοβαμαι παρα πολυ ρε γαμωτο γιατί γενικά δεν φημίζομαι για την ανεκτικότητα μου στον πόνο..

@Kat-Cat σε ευχαριστω πολυ, μακαρι όλα τα κορίτσια που το θελουν να τους ερθει συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να σε ηρεμησω .Εκανα σκρατσινγκ και δεν πόνεσα,ουτε αναισθησια ,ουτε παυσιπονο πριν.Ε αυτο ειναι η ληψη δειγματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Βιοψία ενδομητρίου για era test, δεν είναι η εξεταση του Νίκα, μοιάζει όμως και εξεταζει το παραθυρο εμφυτευσης... Αχ βρε @karen μου ναι αυτη τη χαζομάρα κανω καθε φορα, διαβαζω..διαβαζω..διαβαζω... ουφ!

@loralora ναι ο γιατρός  πρότεινε το era test γιατί εχουμε ήδη 2 αποτυχίες με αριστα εμβρυα 5 ημερων, με υστεροσκόπηση και scratching... οπότε είπαμε να δουμε και το παραθυρο εμφυτευσης. Φοβαμαι παρα πολυ ρε γαμωτο γιατί γενικά δεν φημίζομαι για την ανεκτικότητα μου στον πόνο..

@Kat-Cat σε ευχαριστω πολυ, μακαρι όλα τα κορίτσια που το θελουν να τους ερθει συντομα!

Πω πω παλι θα μας ζαλίσεις τρελη και απουσιάζει και μαμμυ να σε εφτιαχνε. ????ελα peackoudaki μου αφού το ξέρεις θα το κανεις δεν θα πονέσεις και μετα παλι εδώ θα γράφουμε θα γελαμε με τις ανησυχίες που είχες και τελικά διαπιστώσεις οτι δεν ηταν τίποτε. Χαλάρωσε ηρέμησε ποιο πολύς κάθε φορά άγχος ειναι και ο φόβος σου παρά η εξέταση. Να σκέφτεσαι τον σκοπό και τίποτε άλλο αλήθεια δεν σε Ρώτησα τα κατεψυγμένα τελείωσαν. Μη στεναχωριεσαι ?????σε παρακαλώ να σαι χαρουμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@karen μου αυτό σκεφτομαι..το σκοπό μου... μόνο αυτό μου δίνει κουραγιο!

Αφου με ξερεις..αγχωνομαι πριν από καθε εξεταση... ουφ! τι τραβαμε ρε γαμωτο!

Εχω ακόμα άλλες 5 βλαστοκύστες... αν δεν βγει κατι στο era test όμως πιθανότατα να παω σε προεμφυτευτικό έλεγχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock μου μην βασανίζεις το μυαλουδάκι σου με άσχημα πράγματα!! Είχα και εγώ άριστες βλαστοκύστες αλλά 2 φορές πήρα αρνητική χοριακή!! Οι εξετάσεις που μπορουμε να κάνουμε είναι άπειρες, εγώ προσωπικά πέρα απο ανοσολογικό έλεγχο δεν έκανα άλλες εξετάσεις γτ κακά τα ψέματα θέλει μια ολόκληρη περιουσία & ο γιατρός μου ήταν πολύ αρνητικός να μπω σε αυτή τη διαδικασία και όπως αποδείχθηκε είχε δίκιο.. Μεγαλο ρόλο παίζει και ο παράγοντας τύχη, στην δίκη μου περίπτωση αυτό που μας βοήθησε ήταν το scratching ενδομητριου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@peacock μου μην βασανίζεις το μυαλουδάκι σου με άσχημα πράγματα!! Είχα και εγώ άριστες βλαστοκύστες αλλά 2 φορές πήρα αρνητική χοριακή!! Οι εξετάσεις που μπορουμε να κάνουμε είναι άπειρες, εγώ προσωπικά πέρα απο ανοσολογικό έλεγχο δεν έκανα άλλες εξετάσεις γτ κακά τα ψέματα θέλει μια ολόκληρη περιουσία & ο γιατρός μου ήταν πολύ αρνητικός να μπω σε αυτή τη διαδικασία και όπως αποδείχθηκε είχε δίκιο.. Μεγαλο ρόλο παίζει και ο παράγοντας τύχη, στην δίκη μου περίπτωση αυτό που μας βοήθησε ήταν το scratching ενδομητριου!! 

Κοριτσακι μου εχεις δίκιο αλλα κι εγω την προηγούμενη φορα εκανα scratching... δε ξερω είμαι προβληματισμενη... Σίγουρα το οικονομικό κόστος για όλα αυτα είναι πολύ μεγαλο αλλά προτιμώ να ψαξω λίγο παραπανω το θεμα παρα να με τρωει μηπως φταιει κατι άλλο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα βιοψια ενδομητριου χωρις καν μεθη!!!Στην ψυχρα!!!Ποναει αρκετα ετσι αλλα στην Ελλαδα συνηθως κανουν μεθη.Ειναι σαν εντονοι πονοι περιοδου.Ουσιαστικα υστεροσκοπιση σου κανουν και ταυτοχρονα παιρνουν δειγμα για βιοψια.Μετα εχεις λιγο αιμα για 2-3μερες.Παντως δεν ειναι πονος που δεν αντεχεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου,

διαβαζω παντου για την βιοψία ενδομητριου ότι γίνεται χωρίς μέθη και ότι ποναει πολύ, ποια είναι η διαδικασία? όντως ποναει όσο λενε?

Εκανα εγω πριν λιγες μερες ο πονος ειναι αντικειμενικος πως το αντιλαμβανετε ο καθε οργανισμος εγω πονεσα γιατι εκανα και σχρατσιν και καλεργεια κολπικου υγρου μαζι την ιδια στιγμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacockΚουκλι μου ζωγραφιστο!! Ενα πουλακι μου ειπε να μπω! Κ ξέρεις ποοοοσο καιρο εχω να μπω!!!! 

Ασε τα σάπια, εσυ εισαι ραμπο κ δε μασας.  Τι να μας πει τωρα ενα σκρατσινγκ?! Τοσα καναμε, εκει θα κολ#σουμε??? Βουρ στο ψητο. Τραβαω μαλλι-ανεβαινουμε!!!! 

Δλδ οταν με το καλο θα πλησιάζουν οι μερες να γεννήσεις τι θα σε κανουμε?!?!?! Παναγια μου τι θα περάσουμε!! 

Σε φιλώ, σ αγαπώ  μη μασας πουθενα ρεεεεεεεεειιιιι. 

Υ. Γ.  Μου λειψατε πολυ, γιατι δε μπαινω πια??! Ετοιμαζω καμ μπακ Χαχαχαχαχα

@karen τα φιλια μουυυυυυυυυ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

.....Μιας κ προτιμώ τον ελληνικό κινηματογραφο...αντι για ραμπο με πολυ αγαπη❤️?

Ετσι σε φαντάζομαι εκεινη τη μέρα που θα πας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/2/2018 at 10:37 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

@karen μου αυτό σκεφτομαι..το σκοπό μου... μόνο αυτό μου δίνει κουραγιο!

Αφου με ξερεις..αγχωνομαι πριν από καθε εξεταση... ουφ! τι τραβαμε ρε γαμωτο!

Εχω ακόμα άλλες 5 βλαστοκύστες... αν δεν βγει κατι στο era test όμως πιθανότατα να παω σε προεμφυτευτικό έλεγχο.

Πριν πας σε προεμφυτευτικο να κλείσεις ραντεβού με τη γενετιστές διευθύντρια του χωραιμειο..Ελένη( φτου γαμωτο δε θυμάμαι γιατί πάνε χρόνια..θα το θυμηθώ όμως το όνομα)..η γυναίκα δεν έχει προσωπικό ωφελως κ θα σου πει αν αξίζει να κάνεις η όχι διότι σε μένα είχε πει όχι κι είχε δικαιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο θέμα μας τώραξερω κοπέλα αν μιλάμε για τον τρέλα τον Νικά που όντως πέτυχε χάρη σε αυτόν( εγώ δε το πίστευα κ την κορόιδευα) αντέχεται ο πόνος έκανε πολλές φορές βιοψία διότι είχε θέμα με το ενδομήτριο( αυτός ήταν κ ο λόγος εξωσωματικής).. πήρε αντιβίωσης έκανε εκχυσεις κ γέννησε δίδυμα κοριτσάκια...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Finally είπε:

Πριν πας σε προεμφυτευτικο να κλείσεις ραντεβού με τη γενετιστές διευθύντρια του χωραιμειο..Ελένη( φτου γαμωτο δε θυμάμαι γιατί πάνε χρόνια..θα το θυμηθώ όμως το όνομα)..η γυναίκα δεν έχει προσωπικό ωφελως κ θα σου πει αν αξίζει να κάνεις η όχι διότι σε μένα είχε πει όχι κι είχε δικαιο

Σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια @Finally μου! Ναι αν δεν βγει κατι στο era test θα το ψαξω πολυ πριν παω για προεμφυτευτικό. Μήπως λες για την Φρυσίρα Ελένη? αν εχεις τηλ που θα μπορουσα να επικοινωνησω θα το ηθελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2018 at 1:06 ΠΜ, ο/η mommy86 είπε:

 

.....Μιας κ προτιμώ τον ελληνικό κινηματογραφο...αντι για ραμπο με πολυ αγαπη❤️?

Ετσι σε φαντάζομαι εκεινη τη μέρα που θα πας.. 

Ετσι ακριβως! Μόνο που εγω θα εχω λιγότερα μούσια.... χαχαχα! Ασ΄τα κοριτσακι μου, πλεον επικρατεί το αγχος..και όσο και να λεω "peacock ψηλα το κεφαλι, παμε δυνατα" δυστυχως τα αποθεματα αισιοδοξίας εχουν εξαντληθεί..

Φιλακια στη πιο γλυκιά @mommy86 και το μωρακι της! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια @Finally μου! Ναι αν δεν βγει κατι στο era test θα το ψαξω πολυ πριν παω για προεμφυτευτικό. Μήπως λες για την Φρυσίρα Ελένη? αν εχεις τηλ που θα μπορουσα να επικοινωνησω θα το ηθελα.

Να τη φυσιρα λέω δεν το βρίσκω μωρέ το ειχα έχει ιατρείο κ έξω από το χωραιμειο..κάνε ένα τηλέφωνο κ θα σου πουν εγώ πολύ την εκτιμησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η semarbosi είπε:

Γνωρίζει καμία πόσο περίπου κοστίζουν αυτά? Βιοψία και σκράτσινγκ?

Καλησπερα εγω τουλαχιστον την εκανα στον εξωσωματικο μου το σχρατσιν το πληρωσα 50€ και 20€ του εδωσα να πληρωσει για να δουνε την ιστολογικη!!!! Το πηγε μονος του το δειγμα για να μην τρεχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...