Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ?


Recommended Posts

koritsia exw mia aporia ta mwrakia mas ta neogennita ta kimizoume me to kefalaki tous se maksilaraki?exw akousei oti prepei na einai entelos sthn euthia to mwro alla den tha exei problima me thn isrofish?mipos xriazete maksilaraki?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη Καλημέρα!!

Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει να κοιμάται χωρίς μαξιλαράκι στο πλάι σε εντελώς ευθεία στάση. Μεγαλώνοντας σιγά σιγα χρησιμοποιήσαμε μαξιλαράκι παιδικό που είναι πολύ χαμηλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kali mou afroditi na sou zisei to moraki sou...

emena mou eipe i paidiatros oti prepei na einai stin eutheia toulaxiston mexri 3 minon. apla emena tis anebaine to gala to bradi kai ekane emetouli ki etsi mou eipe na balo kato apo to stroma ena maksilari etsi oste na anebei ligo to kefalaki kai na min einai se teleios eutheia to somataki tis,.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afroditi mou geia sou...

Gia maksilaraki eksartate apo to mwraki...

Ki emena to mwraki mou itan san tis filis mas tis SISIS 84...

Ki etsi ton eixa sto plai ews 2 minwn ki meta valame ena mikro lepto maksilaraki gia to kefalaki tou stin sunexeia...

Einai kalitera wmos XWRIS maksilaraki gia ena newgno...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exw dei oti uparxoun kapoia anatomika maksilaria pou eite sikonoun elaxista to kefalaki eite apla to kratane stathero .exw kai apo ta duo .apla anarotieme an einai kalo na sikonete elafra to kefalaki gia ton fobo ths isrofishs .auto poy to sikonei elafra (nomizw)einai peripou ena ekatosto kai to pira setaki me sfinaki gia na mhn girizei mono tou.to alo exei mia tripa sthn mesh gia na kathete to kefalaki kato apla na mhn mporei na to kounaei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άρθρο σχετικό από το gyn.gr

"Πρόληψη: Οι πιθανότητες να παρουσιαστεί το σύνδρομο του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου μειώνονται όταν:

1. ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!! Επειδή το κεφάλι θα γείρει οπωσδήποτε προς τη μία ή την άλλη μεριά, δεν υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί το μωρό, όπως φοβόμασταν παλαιότερα. Καλή θέση επίσης είναι και στο πλάι, πρέπει όμως να αποφεύγονται διάφορα τριγωνικά ή σφηνοειδή μαξιλάρια που υπάρχουν στην αγορά, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος το μωρό να γυρίσει μπρούμυτα! Τονίζω ξανά, πως ΤΟ ΝΑ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

2. ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!! Μαξιλάρι επιτρέπεται, το νωρίτερο μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού μας.

3. Οι πιθανότητες μειώνονται σε πολύ μεγάλο ποσοστό, εάν το μωρό κοιμάται κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής του σε δικό του κρεβατάκι, αλλά μέσα στο υπνοδωμάτιο των γονιών του.

4. Στερεώνουμε στις άκρες του κρεβατιού το σεντόνι ή το πάπλωμα (π.χ. το γυρίζουμε κάτω από το στρώμα), ώστε το μωρό να μην μπορεί να το τραβήξει πάνω από το κεφάλι του. Το χειμώνα ίσως είναι προτιμότερη η χρήση υπνόσακου ειδικού για την ηλικία του μωρού.

5. Τέλος, το ποσοστό μειώνεται σημαντικά, εάν η μητέρα δεν καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ή εν πάση περιπτώσει καπνίζει λιγότερα από 5 τσιγάρα την ημέρα."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΑΣ.

ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΓΟΡΕΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.

(ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑΞΙΛΑΡΙ;;;)

ΑΦΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΛΙΓΟ, ΤΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΥΦΟΓΥΡΝΑΝΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΠΑΣΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΑΣΦΥΞΙΑ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, ΘΕΛΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτούλα μου γέννησες;;; Να σου ζήσει!!! Αχ... έχω χάσει πολλά επεισόδια!

Λοιπόν... κι εγώ γνωρίζω ότι απαγορεύεται το μαξιλαράκι στα μωράκια για την πρόληψη του αιφνίδιου θανάτου. Κοιμάται ανάσκελα με το καφαλάκι στο πλάι, οπότε δεν υπάρχχει κίνδυνος να πνιγεί!

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχα!!!! Και να φαναστεις οτι εδω κι εναν μηνα ειμαι μελαχρινη! δεν κανει τιποτα η βαφη τελικα! :lol:

Καλή λφτεριά τοτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μας η παιδίατρος μας απαγόρεψε το μαξιλαράκι μέχρι να κλείσει χρόνο τουλάχιστον!!! Αλλά και τώρα ακόμη, ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσει μαξιλαράκι αφού κοιμάται, ανάσκελα, μπρούμυτα, πλάγια... όπως της κάτσει; Όταν θα μεγαλώσει λίγο και θα αναπτυχθούν και οι ώμοι περισσότερο, θα το ψάξουμε, ώστε να είναι σε ευθεία θέση η στήλη της...

Πάντως, υπάρχουν ειδικά μαξιλαράκια με τρύπες (για τον κίνδυνο του πνιγμού) και ανατομικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ έχω διαβάσει άπειρα άρθρα και σε βιβλία ότι απαγορεύεται το μαξιλαράκι. Υπάρχει όμως το αντιπνικτικό, με μικρές τρυπούλες και μερικοί παιδίατροι το προτείνουν. Πραγματικά σε μερικά πράγματα δεν ξέρεις τί να κάνεις. Όπως με το φάσκιωμα, τώρα πια το απαγορεύουν αλλά μερικοί το συνιστούν, για να ισιάζει το μωρό και να νιώθει πιο ασφαλές, όπως στη μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η παιδιατρος μου ειχε πει να τοποθετησω πανω στο στροματακι της καλαθουνας (εως 50 ημερων κοιμοταν εκει και μετα στη κουνια του στο δωματιο του) μια κουβερτουλα διπλωμενη με τετοιο τροπο ωστε να ειναι λιγο πιο σηκωμενο το κεφαλακι του για να αναπνεει καλυτερα. αντικαθιστουσε το μαξιλαρι εως περιπου 6 μηνων που πηρε απο μονος του ενα κανονικο μαξιλαρι δικο μασ και το σβαρναγε μαζι του με αυτο κοιμοταν αλλα δεν εβαζε απλα το κεφαλι του πανω , οχι ξαπλωνε ολοκληρος.εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει απαγορευετε το ανασκελα εκτος και αν εισαι στο δωματιο παντα στο πλαι και μαλιστα στο πλαι της κουνιασ ειχαμε ενα σφηνακι αλλα δεν του αρεσε και βαλαμε μια κουβερτα διπλωμενη για να μην τον χανουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια την ίδια απορία έχω κι εγώ τώρα που αρχίζω να ετοιμάζομαι..Να αγοράσω ή όχι μαξιλαράκι;Εχω ακούσει ότι απαγορεύεται, αλλά δεν είναι επικίνδυνο; Εγώ είδα κάτι μαξιλαράκια πάρα πάρα πολύ λεπτά, τα οποία είναι αντιπνικτικά...Ούτε αυτά κάνει;;;:ohmy: :ohmy: :ohmy:

Όσο για τη θέση που κοιμάται το μωρό εγώ ήξερα στο πλάι...Πρώτη φορά ακούω για ανάσκελα και μου φαίνεται πολύ περίεργο...:unsure: :unsure:

Αχ, τι θα κάνω;;;Αγχώθηκα τώρα γιατί δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ...:( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς μας είπε η παιδίατρος,όχι μαξιλάρι.Απλά να βάλουμε κάτω από την καλαθούνα,ενα μαξιλάρι,μέχρι 30 μοιρες για να ανασηκωθεί λίγο.

Μετα το χρόνο μαξιλάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 και γω έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες με σένα..Ειδα της chicco αντιπνικτικό μαξιλαράκι για κούνια..Να το πάρω όμως δεν ξέρω..Επίσης ανάσκελα δεν υπάρχει κίνδυνος για αναρρόφηση και τέτοια;;;;;Στην μάνα μου η παιδίατρος είχε πει τότε(πριν 25 χρόνια)να με βάζει μπρούμητα..Δεν ισχύει αυτό πιά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Juliana μου είδες ότι όλες οι μέλλουσες μαμάδες έχουμε τις ίδιες απορίες;;;Και πρέπει να είμαστε και στην ίδια ηλικία, γιατί κι εμένα η μάνα μου έπαθε πλάκα όταν της είπα ότι πλέον τα παιδάκια δεν κοιμούνται μπρούμυτα...Βλέπεις, τότε οι γιατροί τους έλεγαν τα παιδιά μόνο μπρούμυτα...Έτσι κι εμένα και τον αδερφούλη μου όλο μπρούμυτα μας είχε...Κι ευτυχώς δεν πάθαμε τίποτα...

Εγώ θεωρώ ότι ο πλεόν αρμόδιος είναι ο παιδίατρος, αλλά εγώ δεν έχω βρει ακόμα κάποιον..Ούτε καν έχω ψάξει...Ανάσκελα πάντως αποκλείεται να βάλω το κοριτσάκι μου να κοιμηθεί...Φοβάμαι πολύ..Το θεωρώ άκρως επικίνδυνο για αναρρόφηση..

Επίσης έχω και μια ακόμη απορία..Πέρα από το δικό μας γαλατάκι, ποιος θα μας πει τί γάλα πρέπει να δίνουμε στα μωράκια μας ως συμπλήρωμα;;;;Αν χρειάζεται βέβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα καινουργια δεδομένα των παιδιάτρων λένε ότι απαγορευεται το μαξιλάρι μέχρι ενός έτους. Οσον αφορα την αναρρόφηση οι παιδίατροι λένε πως το παιδί αν ρευτει δεν έχει πρόβλημα αλλα και ότι αναρρόφηση παθαίνουν και εφνίδιο θάνατο τα παιδάκια που έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

DEN GENNISA ,kale den blepete to tikeraki ?

makari na gennousa ....tora den antexw alo.:(

Πλησιάζεις την μεγάλη στιγμή απ'όσο βλέπω είσαι στην 39 εβδομάδα πιστεύω ότι αυτή την εβδομάδα θα χαρούμε και για σένα!!!:)

Βοήθησέ το λίγο, περπάτησε, ανέβα σκαλιά, κάνε έρωτα....:P και το μωράκι σου είναι εδώ....:laugh: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΑΝΑΚΛΙΣΗ,ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕ ΜΠΕ(ΤΗΣ PEREG0)ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΠΑΝΑ ΔΙΠΛΩΜΕΝΗ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΑΤΙ

ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΣΦΗΝΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

ΥΨΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...