Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν υπάρχουν αντισώματα για τοξόπλασμα!!


Recommended Posts

@ΣουσαμακιΚαλησπέρα! Σπυ βάζω το λινκ από ένα πολύ ενημερωμένο σάιτ το οποίο είχε παλιά και εκπομπή νομίζω στο σκαι... 

http://www.trihes.gr/είσαι-έγκυος-μην-πετάς-τη-γάτα/

και να σου πω επίσης ότι το τοξόπλασμα είναι παράσιτο και όχι "αλλεργία" όπως είπε ο γιατρός;!; το οποίο κολλάει με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Πρέπει να φας κακά Γατας που έχει κολλήσει (δηλαδή τρώει είτε ώμο κρέας είτε ποντίκια άρα προφανώς μιλάμε για αδέσποτη) τις ημέρες που αποβάλει το παράσιτο, οι οποίες αν δεν κάνω λάθος είναι 2-4 (άρα αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και καθαρίζεται η άμμο λεκάνη καθημερινά δεν γίνεται αυτό) ή όπως μια φίλη Κτηνιατρος λέει να φας τη μολυσμένη γάτα μισοψημενη ? 

Τα λατρεύω αυτά τα πλάσματα, κι εκτός του ότι έχω ήδη δυο στο σπίτι μου εδώ και 6 χρόνια, έχω σώσει άπειρες αδέσποτες επίσης ταΐζω αρκετές η Μαμα μου έχει γάτες ο μπαμπάς μου έχει γάτες και εγώ δεν είχα αντισώματα στο τοξόπλασμα. 

Τωρα που είμαι έγκυος αντιστέκομαι και δεν θα χαϊδέψω αδέσποτη γατούλα κι αν πιάσω γάτα που δεν γνωρίζω την διατροφή της θα πλύνω τα χέρια μου μόλις σταματήσω το χάδι. 

Δεν θα φάω σαλάτα απέξω και το κρέας από έξω θα το παραγγείλω καλοψημένο... 

δυτσυχως αυτοί οι γιατροί επηρεάζουν άτομα που δεν γνωρίζουν και το έχουν κάνει με τις γάτες λίγο κυνήγι μαγισσών ... και είναι τόσο άδικο αλήθεια.... είναι σαν να λέμε, ότι ένα μποξέρ θα δαγκώσει  ένα μωρό/παιδί/ενήλικα  είτε έχει μεγαλώσει με αγάπη είτε έχει μεγαλώσει για να είναι επιθετικό....

καλη εγκυμοσύνη σου εύχομαι και ειλικρινά Εμένα θα με προβλημάτιζε αν είναι ανίδεος με ένα πράγμα, θα είναι σίγουρα και με αλλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Σουσαμακι είπε:

Καλησπέρα σας!! Έχω την εξής απορία πριν μιλήσω με το γιατρό ήθελα να δω αν έχει καμία από εσάς την εμπειρία για αυτό.. βγήκαν οι απαντήσεις από τον προγεννητικό σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα και αν καταπιώ τρίχα γάτας θα χάσω το μωρό μου.. έχω αγχωθεί παρά πολύ γιατί σε λίγες μέρες αναγκαστικά θα πάω να μείνω σε σπίτι το οποίο ζει γατούλα μέσα..είναι τόσο επικίνδυνα όσο μου τα λένε; Η αν είναι εμβολιασμένο γατί κ μέσα στο σπίτι δεν θα έχω πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  

Πιο εύκολα κολλάς τοξοπλασμα από τα μη καλά πλυμένα φρούτα κ λαχανικά κ από το μη καλά ψημένο κρέας παρα από γάτα... Ωραίος γιατρός! Θα πρέπει για να κολλήσεις απ τη γάτα να ακουμπήσεις την άμμο της η οποία θα πρέπει  να έχει μείνει βρώμικη με κακα για τουλάχιστον 4 ημέρες (τόσο θέλει για να μπορεί να μεταδοθεί το τόξο πλάσμα), να ακουμπήσεις τα κακά της τα οποία έχουν μέσα τα αυγά του τόξο πλάσματος κ να βάλεις το βρώμικο χέρι στο στόμα... Εεεε είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό όπως ξέρεις! Επίσης από τις τρίχες είναι σχεδόν απίθανο να κολλήσεις, λόγω  του ότι το μικρόβιο θέλει 4 μέρες να αναπτυχθεί κ η γάτα καθαρίζεται συνέχεια, οπότε πήγαινε χωρίς φόβο, ζήτα να καθαρίζουν την άμμο κάθε μέρα κ μην ακουμπάς τα κακά της! Επίσης φρούτα κ λαχανικά πλυντα  με ξύδι κ το κρέας πολύ καλά μαγειρεμένο :) Τόσο εύκολο! Αφηστε τις γατούλες ήσυχες οι ιατροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

33 χρονια με γάτες σκύλους κ κουνέλια. 33 χρονια με ενα ζωντανό αγκαλια μου, απο μικρή έχω κολλησει μύκητες κ ένα σωρό άλλα δερματικά προβληματα γιατι ταιζα χάιδευα αγκάλιαζα μάζευα σπιτι μου στο κρεβάτι μου γατιά για να τα δυναμώσω κ να τους βρω σπιτι. Ετσι είμαι κ τώρα...10η εβδομαδα κύησης ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ (ουτε εγω δεν το πίστευα...!!!!) καθε μηνα θα κανω εξετάσεις για τοξόπλασμα ΕΥΧΟΜΑΙ να μην το τσιμπήσω τωρα σαν μικρόβιο ενώ το γλίτωσα (ως δια μαγείας!!!!) τοσα χρονια αλλά κ τα γατιά πιάνω κ τα κουνέλια αγκαλιάζω κ σπιτι μου τα βάζω.. απλα προσεχω τους κανόνες υγιεινής κ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΑΛΑΤΕΣ ΕΞΩ. Πιο πολυ φοβαμαι την ασυνειδησία των ανθρώπων παρα την φύση! 

Καλες τελειομηνες εγκυμοσυνες σε όλες! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τοξόπλασμα κολλάει από τα περιττώματα γάτας κ όχι από τη γάτα..φαντάζομαι δε θα αλλάζεις εσύ το χώμα της..κολλάει από λαχανικά που μπορεί να το χουν λόγω ακριβώς του ότι είναι χαμηλά..πχ μαλουλι..από τελείως απ' έξω αψητα λαχανικά..μαρούλι ρόκα κτλ..στο σπίτι αν δεν μπορείς να τα αποφύγεις πλένεται σχολαστικά με ξίδι( εγώ είχα τενεκέ ξιδιού) η αλλιώς τρωγε βραστές σαλάτες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...