Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν υπάρχουν αντισώματα για τοξόπλασμα!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!! Έχω την εξής απορία πριν μιλήσω με το γιατρό ήθελα να δω αν έχει καμία από εσάς την εμπειρία για αυτό.. βγήκαν οι απαντήσεις από τον προγεννητικό σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα και αν καταπιώ τρίχα γάτας θα χάσω το μωρό μου.. έχω αγχωθεί παρά πολύ γιατί σε λίγες μέρες αναγκαστικά θα πάω να μείνω σε σπίτι το οποίο ζει γατούλα μέσα..είναι τόσο επικίνδυνα όσο μου τα λένε; Η αν είναι εμβολιασμένο γατί κ μέσα στο σπίτι δεν θα έχω πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπε ο γιατρος αν καταπιεις τριχα γατας? Θα με πεθανουν ορισμενοι γιατροι ρε φιλε! Το τοξοπλασμα κολλαει ειτε απο αψητο κρεας, ειτε απο μη καλα πλυμμενα ωμα λαχανικα ειτε απο κοπρανα γατας! Δηλαδη η γατα θα πρεπει να σε γρατζουνισει και να χει στα νυχια της κοπρανα και να ναι μολυσμενη με τοξοπλασμα για να υπαρξει πιθανοτητα να κολλησεις. Επισης ειναι πιο ευκολο να κολλησεις απο λαχανικα ή κρεας παρα απο γατα. Μην ερχεσαι σε επαφη μαζι της αλλα απο αποσταση δεν κολλησε κανεις. Τριχα γατας μπορει να καταπιεις και στο δρομο. Και μαλιστα αδεσποτης.

Εγω δηλαδη που εχω σπιτι μου γατες θα πρεπει να μετακομισω συμφωνα με το γιατρο αν μεινω εγκυος :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Ειπε ο γιατρος αν καταπιεις τριχα γατας? Θα με πεθανουν ορισμενοι γιατροι ρε φιλε! Το τοξοπλασμα κολλαει ειτε απο αψητο κρεας, ειτε απο μη καλα πλυμμενα ωμα λαχανικα ειτε απο κοπρανα γατας! Δηλαδη η γατα θα πρεπει να σε γρατζουνισει και να χει στα νυχια της κοπρανα και να ναι μολυσμενη με τοξοπλασμα για να υπαρξει πιθανοτητα να κολλησεις. Επισης ειναι πιο ευκολο να κολλησεις απο λαχανικα ή κρεας παρα απο γατα. Μην ερχεσαι σε επαφη μαζι της αλλα απο αποσταση δεν κολλησε κανεις. Τριχα γατας μπορει να καταπιεις και στο δρομο. Και μαλιστα αδεσποτης.

Εγω δηλαδη που εχω σπιτι μου γατες θα πρεπει να μετακομισω συμφωνα με το γιατρο αν μεινω εγκυος :P

Εσυ ίσως επειδή έχεις γατούλες έχεις αντισώματα ξέρω κ γω τι να πω ! Αυτά μου τα είπε ο μικροβιολόγος όχι ο γιατρός μου..ωστόσο το ίδιο είχαν πει και στη μάνα μου ότι είναι κάτι σαν αλλεργία αλλά επηρεάζει την εγκυμοσύνη δεν ξέρω κ γω ελπίζω να είναι υπερβολές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο το τοξόπλασμα εχει γινει και μενα ο φοβος και ο τρομος! Μολις σημερα εκανα εξετασεις κ περιμένω να δω με αγωνία...

Λοιπόν ουτε εγω εχω αντισωματα.. παρόλο που χρόνια τώρα εχω φαει άπειρες φορες απ εξω σαλάτες και θα μπορούσα καλλιστα να κολισω! (Λενε οτι κ απο σαλατες μπορεί να κολλησεις)

Οσο για τη γάτα... εγω 3 χρονια κανω μαθημα σε μαθητή μου που εχει γάτα και επαιζα μαζι της αλλα ποτε δεν επαθα τίποτα....

Κοριτσακι μου, κ εγω το φοβάμαι αλλα δεν εχει νόημα να τρεμουμε με το παραμικρό...αν ηταν τοσο ευκολο, θα ειχαμε κολλησει τοσα χρόνια απο οπουδήποτε...

Απλά για καλο κ για κακο να πλενειςτο τα χερακια σου κ να μην την εχεις πολυ απο κοντα τη γατα..μη τρελαθεις ομως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Σουσαμακι είπε:

Εσυ ίσως επειδή έχεις γατούλες έχεις αντισώματα ξέρω κ γω τι να πω ! Αυτά μου τα είπε ο μικροβιολόγος όχι ο γιατρός μου..ωστόσο το ίδιο είχαν πει και στη μάνα μου ότι είναι κάτι σαν αλλεργία αλλά επηρεάζει την εγκυμοσύνη δεν ξέρω κ γω ελπίζω να είναι υπερβολές! 

Δεν εχω κανει ακομα εξετασεις γιατι δεν εχω μεινει εγκυος, αλλα αληθεια εχω διαβασει τοσα πολλα για το τοξοπλασμα αρθρα απο γυναικολογους, οχι σε περιοδικα και το εχω κουβεντιασει με γιατρους, που μου φαινεται τρομερη υπερβολη η τριχα. Μαλιστα αν διαβασεις θα δεις οτι σου λενε καλυτερα να συμβουλευτεις κτηνιατρο παρα γυναικολογο, ο οποιος κτηνιατρος μπορει να σε κατατοπισει ακριβως για τον τροπο μεταδοσης του τοξοπλασματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Δεν εχω κανει ακομα εξετασεις γιατι δεν εχω μεινει εγκυος, αλλα αληθεια εχω διαβασει τοσα πολλα για το τοξοπλασμα αρθρα απο γυναικολογους, οχι σε περιοδικα και το εχω κουβεντιασει με γιατρους, που μου φαινεται τρομερη υπερβολη η τριχα. Μαλιστα αν διαβασεις θα δεις οτι σου λενε καλυτερα να συμβουλευτεις κτηνιατρο παρα γυναικολογο, ο οποιος κτηνιατρος μπορει να σε κατατοπισει ακριβως για τον τροπο μεταδοσης του τοξοπλασματος.

Καταλαβαίνω κ γω έτσι ενημερώνομαι από τα  άρθρα ελπίζω να είναι μπαρούφες πάντως θα ενημερωθώ κ από τον κτηνίατρο τώρα που το είπες γιατί έχω και 2 σκυλάκια όποτε θα την κάνω την επίσκεψη όπως κ να χει.. σε ευχαριστώ πολύ πάντως!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Αυτο το τοξόπλασμα εχει γινει και μενα ο φοβος και ο τρομος! Μολις σημερα εκανα εξετασεις κ περιμένω να δω με αγωνία...

Λοιπόν ουτε εγω εχω αντισωματα.. παρόλο που χρόνια τώρα εχω φαει άπειρες φορες απ εξω σαλάτες και θα μπορούσα καλλιστα να κολισω! (Λενε οτι κ απο σαλατες μπορεί να κολλησεις)

Οσο για τη γάτα... εγω 3 χρονια κανω μαθημα σε μαθητή μου που εχει γάτα και επαιζα μαζι της αλλα ποτε δεν επαθα τίποτα....

Κοριτσακι μου, κ εγω το φοβάμαι αλλα δεν εχει νόημα να τρεμουμε με το παραμικρό...αν ηταν τοσο ευκολο, θα ειχαμε κολλησει τοσα χρόνια απο οπουδήποτε...

Απλά για καλο κ για κακο να πλενειςτο τα χερακια σου κ να μην την εχεις πολυ απο κοντα τη γατα..μη τρελαθεις ομως....

Έχεις δίκιο.. κ γω έχω το κακό να τρελαίνομαι με το παραμικρό όχι κ τίποτα άλλο αλλά αυτό είναι χειρότερο για το μπεμπακι μου θα γεννηθεί τρελό τελείως το καημένο χαχα..ας ηρεμήσω τότε και απλά να είναι προσεκτική κ όλα καλά πιστεύω να πάνε! Σε ευχαριστώ πολύ κ με το καλό το μωρουδελι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σουσαμακι είπε:

Καλησπέρα σας!! Έχω την εξής απορία πριν μιλήσω με το γιατρό ήθελα να δω αν έχει καμία από εσάς την εμπειρία για αυτό.. βγήκαν οι απαντήσεις από τον προγεννητικό σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα και αν καταπιώ τρίχα γάτας θα χάσω το μωρό μου.. έχω αγχωθεί παρά πολύ γιατί σε λίγες μέρες αναγκαστικά θα πάω να μείνω σε σπίτι το οποίο ζει γατούλα μέσα..είναι τόσο επικίνδυνα όσο μου τα λένε; Η αν είναι εμβολιασμένο γατί κ μέσα στο σπίτι δεν θα έχω πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  

Γειά σου κορίτσι!!!Θα σου πω τι ξέρω!!!Ας με διορθώσει κάποια κοπέλα αν λέω λάθος!!!Ουτε έγω έχω αντισώματα που σημαίνει δεν έχουμε περάσει την αρρώστια άρα λίγο προσοχή παραπάνω!!!Οσο μπορείς να κολλήσεις από τρίχα άλλο τόσο και από μη καλά πλυμένο λαχανικό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σουσαμακι είπε:

Καλησπέρα σας!! Έχω την εξής απορία πριν μιλήσω με το γιατρό ήθελα να δω αν έχει καμία από εσάς την εμπειρία για αυτό.. βγήκαν οι απαντήσεις από τον προγεννητικό σήμερα και μου είπε ο γιατρός ότι δεν έχω αντισώματα για τοξόπλασμα και αν καταπιώ τρίχα γάτας θα χάσω το μωρό μου.. έχω αγχωθεί παρά πολύ γιατί σε λίγες μέρες αναγκαστικά θα πάω να μείνω σε σπίτι το οποίο ζει γατούλα μέσα..είναι τόσο επικίνδυνα όσο μου τα λένε; Η αν είναι εμβολιασμένο γατί κ μέσα στο σπίτι δεν θα έχω πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  

Συγγνώμη κιόλας αλλα ενα μεγάλο ΕΛΕΟΣ στο γιατρο. Μολισ Απέδειξε την ασχετοσύνη του. Αυτο. Τιποτα άλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Xoris είπε:

Συγγνώμη κιόλας αλλα ενα μεγάλο ΕΛΕΟΣ στο γιατρο. Μολισ Απέδειξε την ασχετοσύνη του. Αυτο. Τιποτα άλλο. 

Δηλαδή εσυ Θα το διακινδυνευες χωρίς κανένα φόβο; Που το βασιζεις αυτό; Συγνώμη που ρωτάω απλά χρήσιμες θα ήταν  συμβουλές με επιχειρήματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Σουσαμακι είπε:

Δηλαδή εσυ Θα το διακινδυνευες χωρίς κανένα φόβο; Που το βασιζεις αυτό; Συγνώμη που ρωτάω απλά χρήσιμες θα ήταν  συμβουλές με επιχειρήματα.. 

Το βασίζω πανω στην έρευνα που εκανα και για τον εαυτο μου με αληθινούς επιστήμονες ιατρούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Σουσαμακι είπε:

Δηλαδή εσυ Θα το διακινδυνευες χωρίς κανένα φόβο; Που το βασιζεις αυτό; Συγνώμη που ρωτάω απλά χρήσιμες θα ήταν  συμβουλές με επιχειρήματα.. 

Βασικα δε στο ειπε με κακια η @Xoris, φάνηκε απότομη γιατί η αλήθεια ειναι οτι δε νοείται γιατρός να λεει θα χασεις το παιδι σου αν καταπιεις τριχα γατας. Ειναι αποψη οχι απλα αναχρονιστικη, εντελως αντιεπιστημονικη. Παντως ο κτηνιατρος μια και εχεις σκυλακια οντως θα σε κατατοπισει πολυ καλυτερα απο γυναικολογο. Ο γιατρος, ειδικα αν δεν ειναι εξοικειωμενος με ζωα, θα μιλησει οχι σαν επιστημονας αλλα πιο πολυ επηρεασμενος απο την προσωπικη του σιχαμαρα. Ο κτηνιατρος ξερει επακριβως πως μεταδιδεται ο ιος, και θα σου πει τι να προσεχεις. Οι οικοσιτες γατες ειναι σχεδον αδυνατον να εχουν τοξοπλασμα αφου φανταζομαι δεν τρεφονται με τρωκτικα, αλλά και παλι το να συνυπαρχετε στον ιδιο χωρο δεν αποτελει κινδυνο. Μην τις πιανεις εσυ, μην παιζεις μαζι τους για να αποφυγεις το γρατζουνισμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω θα χρησιμοποιήσω και μια φράση μιας κοπέλας εδω. Ενα πτυχίο κτηνιατρικής παθαίνει αυτανάφλεξη!!! Αλήθεια.. οι κτηνίατροι γυναικες γίνονται μάνες;; Γιατι όσες ξερω ειναι μάνες. Πολυ κριμα η τρομοκρατία και η παραπληροφόρηση.  Μη χαλάς τις ευχάριστες στιγμές σου @Σουσαμακι  . Ζήσε το οσο πιο έντονα μπορείς είσαι τυχερη που σε λίγο καιρο θα κρατάς το μωρο σου στην αγκαλια σου. Μην αφήνεις κανενα να σου χαλάσει το ονειρο σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

Βασικα δε στο ειπε με κακια η @Xoris, φάνηκε απότομη γιατί η αλήθεια ειναι οτι δε νοείται γιατρός να λεει θα χασεις το παιδι σου αν καταπιεις τριχα γατας. Ειναι αποψη οχι απλα αναχρονιστικη, εντελως αντιεπιστημονικη. Παντως ο κτηνιατρος μια και εχεις σκυλακια οντως θα σε κατατοπισει πολυ καλυτερα απο γυναικολογο. Ο γιατρος, ειδικα αν δεν ειναι εξοικειωμενος με ζωα, θα μιλησει οχι σαν επιστημονας αλλα πιο πολυ επηρεασμενος απο την προσωπικη του σιχαμαρα. Ο κτηνιατρος ξερει επακριβως πως μεταδιδεται ο ιος, και θα σου πει τι να προσεχεις. Οι οικοσιτες γατες ειναι σχεδον αδυνατον να εχουν τοξοπλασμα αφου φανταζομαι δεν τρεφονται με τρωκτικα, αλλά και παλι το να συνυπαρχετε στον ιδιο χωρο δεν αποτελει κινδυνο. Μην τις πιανεις εσυ, μην παιζεις μαζι τους για να αποφυγεις το γρατζουνισμα

Σευχαριστω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με την αυταναφλεξη το χα πει εγω δε θυμαμαι για ποιο λογο. Καποια βλακεια με τα ζωδια λεγαμε μαλλον :P Το σουσαμακι θα κανει το καλυτερο κουλουρακι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Βασικα δε στο ειπε με κακια η @Xoris, φάνηκε απότομη γιατί η αλήθεια ειναι οτι δε νοείται γιατρός να λεει θα χασεις το παιδι σου αν καταπιεις τριχα γατας. Ειναι αποψη οχι απλα αναχρονιστικη, εντελως αντιεπιστημονικη. Παντως ο κτηνιατρος μια και εχεις σκυλακια οντως θα σε κατατοπισει πολυ καλυτερα απο γυναικολογο. Ο γιατρος, ειδικα αν δεν ειναι εξοικειωμενος με ζωα, θα μιλησει οχι σαν επιστημονας αλλα πιο πολυ επηρεασμενος απο την προσωπικη του σιχαμαρα. Ο κτηνιατρος ξερει επακριβως πως μεταδιδεται ο ιος, και θα σου πει τι να προσεχεις. Οι οικοσιτες γατες ειναι σχεδον αδυνατον να εχουν τοξοπλασμα αφου φανταζομαι δεν τρεφονται με τρωκτικα, αλλά και παλι το να συνυπαρχετε στον ιδιο χωρο δεν αποτελει κινδυνο. Μην τις πιανεις εσυ, μην παιζεις μαζι τους για να αποφυγεις το γρατζουνισμα

Δεν είπα ότι το είπε με κακιά απλά είμαι αγχωμένη και περιμένω ξέρεις κάτι παραπάνω ρε παιδί μου ίσως ο τρόπος που το είπα είναι τόσο προχειρατζα ο άνθρωπος δεν το είπε κατά λέξη όπως το είπα εγώ απλά επειδή έτυχε να πουν το ίδιο κ στη μητέρα μου κ είπε ότι είναι κληρονομικό ίσως είναι κάτι σαν αλλεργία όπως ξαναείπα μπορεί εγώ να μην το έθεσα σωστά δεν ξέρω απλά δεν πιστεύω ότι ένας μικροβιολόγος σε ιδιωτικό που έχει χρόνια εμπειρία θα μπορούσε να μου πει τόσο μεγάλη μπούρδα! Κάπου θα βασίζει αυτό που λέει ξέρω και γω! Σίγουρα αν προσέχω δεν θα πάθω τίποτα και στο κάτω κάτω δεν θα γλυφω και τη γάτα! Απλά ξέρεις πως είναι αν σου πουν κάτι αρνητικό.. εγώ προσωπικά φοβάμαι πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Αυτο με την αυταναφλεξη το χα πει εγω δε θυμαμαι για ποιο λογο. Καποια βλακεια με τα ζωδια λεγαμε μαλλον :P Το σουσαμακι θα κανει το καλυτερο κουλουρακι! :)

Θεσσαλονίκης  παρακαλώ! Ευχαριστώ για τη θετική ενέργεια πάντως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μωρέ, και εγώ τρομάζω αν ακουσω κατι και μαζευομαι. Αλλα με τις γατες ουσα γατομανα το χω ψαξει πολυ. Σου λεω, ρωτα κτηνιατρο και θα σου πει πως να φυλαγεσαι και απο που!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Xoris είπε:

Εδω θα χρησιμοποιήσω και μια φράση μιας κοπέλας εδω. Ενα πτυχίο κτηνιατρικής παθαίνει αυτανάφλεξη!!! Αλήθεια.. οι κτηνίατροι γυναικες γίνονται μάνες;; Γιατι όσες ξερω ειναι μάνες. Πολυ κριμα η τρομοκρατία και η παραπληροφόρηση.  Μη χαλάς τις ευχάριστες στιγμές σου @Σουσαμακι  . Ζήσε το οσο πιο έντονα μπορείς είσαι τυχερη που σε λίγο καιρο θα κρατάς το μωρο σου στην αγκαλια σου. Μην αφήνεις κανενα να σου χαλάσει το ονειρο σου. 

Προαπαθω να μην τις χαλάω αλλάααα δεν το χω ιδιαίτερα! Είμαι ελεινα φοβητσιάρα και αν μου πούνε κ κάτι κακό δε θέλω και πολύ.. σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Και συγνώμη αν φάνηκε κάπως ο τρόπος μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σουσαμακι είπε:

Προαπαθω να μην τις χαλάω αλλάααα δεν το χω ιδιαίτερα! Είμαι ελεινα φοβητσιάρα και αν μου πούνε κ κάτι κακό δε θέλω και πολύ.. σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Και συγνώμη αν φάνηκε κάπως ο τρόπος μου!

Δεν υπάρχει πρόβλημα ! Συγνώμη κι απο μένα αν εξ αρχής φάνηκε κάπως. Επειδη ειναι γραπτά σίγουρα θελει ιδιαίτερο τροπο να τοποθετηθούμε. Ενιγουει. Πάντως ο γιατρός ντροπή του να σε τρομοκρατεί ετσι. Ντροπή του να λεει θα πεθάνει ενα μωρο. Απαράδεκτος τρόπος σε μια κοπέλα σε ενδιαφέρουσα που πανε ολα κατευχην με το θέλημα του θεού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Xoris είπε:

Δεν υπάρχει πρόβλημα ! Συγνώμη κι απο μένα αν εξ αρχής φάνηκε κάπως. Επειδη ειναι γραπτά σίγουρα θελει ιδιαίτερο τροπο να τοποθετηθούμε. Ενιγουει. Πάντως ο γιατρός ντροπή του να σε τρομοκρατεί ετσι. Ντροπή του να λεει θα πεθάνει ενα μωρο. Απαράδεκτος τρόπος σε μια κοπέλα σε ενδιαφέρουσα που πανε ολα κατευχην με το θέλημα του θεού. 

Έχεις τα δικιά σου!!! Ότι τρομοκρατήθηκα είναι γεγονός!! Μακάρι να πάνε όλα κατευχην όπως λες!! Κ σένα σου ευχομαι ότι καλύτερο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι φυσιολογικο να μην εχεις αντισωματα γιατι δεν ζεις στους υπονομους παρεα με αρουραιους!!

Εδω δεν εχω εγω που ειχα στην αυλη μου 3 γατες κ μια μεσα στο σπιτι μου! Κ σκεφτομαι οτι τοσα χρονια σεν εχω κολλησει, τωρα θα το παθω??

Εννοειται οτι τωρα που ειμαι εγκυος προσεχω οσο μπορω-δε χαιδευω δηλ οποια αδεσποτη γατα βλεπω!!

Απλα οσο μπορεις προσεχε. Να κοιμασαι δηλ πανω σε καθαρα σεντονια, να μην την αφηνεις να ανεβαινει πανω σου κ να πλενεις τα χερια σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς όπως τ λένε τα κορίτσια! Ούτε 2γω έχω. Όπως λεει και η rosemary τόσα χρόνια δ κόλλησα. Όπως κ με τις σαλάτες, τ κοτόπουλο κτλ π σ λένε να μην τρως απ εξω. Τόσα χρόνια δ έπαθα τπτ στην εγκυμοσύνη θα παθαινα; σ  λένε μην τρως κοτόπουλο από έξω μην πάθεις σαλμονελα κ τελικά βρέθηκε σε βρεφικά γάλατα πρόσφατα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου γεια σου! Ο συγκεκριμένος γιατρός απάντησε έτσι γιατί λογικά σιχαίνεται τις γάτες κ γιατί βαρέθηκε να σου εξηγήσει τι ακριβως πρεπει να προσεχείς. Ντροπή του να τρομάζει έτσι μια μέλλουσα μανούλα αντί να τη συμβουλέψει κ σίγουρα δεν θα είσαι η πρωτη θα τρομοκρατεί έτσι κάθε κοπελα! Τις ίδιες ανησυχιες είχα κ γω πριν λίγο καιρο κ μου έλυσε όλες τις απορίες μου κ με καθησύχασε μια κτηνίατρος μανούλα 2 μικρών παιδιών. Φαντασου οτι λιγες μέρες πριν μείνω έγκυος μου χάρισαν ενα φουντωτο γατάκι μιλάμε για πολύ τρίχα κ κοιματον στο κρεβάτι μου. Μαθαίνω οτι είμαι έγκυος κάνω την εξέταση κ παρα την τρίχα που λογικά είχα φαει δεν είχα τα αντισώματα. Είχα την γάτα σε όλη την εγκυμοσύνη κ δεν επαθα τίποτα ενω καθάριζα την άμμο της (με γάντια) κ την χτενιζα καθημερινά. Όχι επειδή ήμουν τυχερή αλλά επειδή δεν υπήρχε περιπτωση ειδικα με γάτα που ζει στο σπιτι. Πρεπει να φας κακακια γάτας η οποία να μολύνθηκε εκεινες τις μερες (δηλαδη να ηρθε σε επαφη εκεινες τις μερες με μολυσμενο ποντικι) κ μεταδίδει το τοξόπλασμα για συγκεκριμένο χρονικό διαστημα κ στη συνέχεια παθαίνει ανοσία για την υπόλοιπη ζωή της... Κ σου μιλάει η νουμερο ενα φοβιτσιαρα για το τοξόπλασμα που σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη δεν δοκιμασα μαρούλι κ δεν έτρωγα ντομάτα αν δεν την είχα πλύνει εγώ κ αφαιρούσα κ τη φλούδα. Θα στα εξηγήσει ένας κτηνίατρος κ θα καταλάβεις τι ακριβως πρεπει να προσεχεις. Και τώρα τρέχω να προστατεψω το γατάκι μου απο τον μικρο μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...