Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια γράφω σε εσάς γιατί δεν θέλω να τα πω/δείξω στον άντρα μου κ το ν τρελάνω.....Εδώ και 2 ημέρες μου έχει βγει μια τρομερή ευσυγκινησία, άγχος και μελαγχολία με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι καλά και σήμερα το πρωί να ξεσπάσω σε κάτι κλάματα άνευ προηγουμένου και να προσπάθω όλα αυτά να γίνουν κρυφά! Σε λίγες μέρες πρόκειται να φύγω 2 ημέρες εξωτερικό για μια επαγγελματική συνάντηση που έχει κανονιστεί από οκτώβρη!!!Έχω ξαναταξιδέψει μόνη κ όταν κανονίστηκε δεν γνώριζα τι εστί ορμόνες εγκυμοσύνης.....Θα είμαι λοιπόν Αθήνα και Γερμανία συνολο 4 ημέρες μόνη μου εκτός!!!!Δεν ξέρω τι με΄έχει πιάσει κ δεν θέλω να το κουνήσω ρούπι......φοβάμαι μη συμβεί κάτι και με πιάνει στεναχώρια που θα είμαι μόνη (εκτός της ώρας των συναντήσεων) Γενικά......έχω γίνει άλλος άνθρωπος.....δεν μπορώ να δείξω κάτι γιατί οι υπόλοιποι θα ανησυχήσουν και θα τους τρελάνω χειρότερα όσο θα λείπω.....Τα γράφω απλά για τα μοιραστώ με κάποιον γιατί θα τρελαθώ αν μείνω κ αλλό βράδυ άυπνη!να θυμίσω πως είμαι 4μιση μηνών.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Κοριτσαρα μου... Ειναι πολυ φυσιολογικα αυτα που περιγραφεις!! Θυμαμαι μια μερα που ειχα πλανταξει στο κλαμα επειδη πηγα να φαω δημητριακα κ δεν ειχαμε γαλα..! Μιλαμε για λιγμους... εκει που εκλαιγα σαν κανενα μωρο, ειδα το αντρα μου που προσπαθουσε να κρατησει τα γελια του.. Στο τελος με επιασε ενα σπαστικο γελιο μεζι με δακρυα!! Φαντασου λοιπον, ποσο πιο ευκολα μπορει να συγκινηθω ή να κλαψω για κατι πιο σοβαρο..!

   Ολα καλα θα ειναι!! Οποτε σε πιανει αυτο, να σκεφτεσαι οτι ειναι της εγκυμοσυνης, να παιρνεις μια ανασα κ μετα... ξεκινα τα γελια!!!! Δεν ειναι κακο να το συζητησεις με τον συντροφο σου παντως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!! Είναι πολύ φυσιολογικό να νιώθεις έτσι.. Ναι είναι οι ορμόνες, είναι το καινούριο που κουβαλάς μέσα σου, είναι η ευθύνη είναι όλα.. Είναι που όταν θέλεις κάτι τόσο πολύ φοβάσαι μήπως κάτι πάει στραβά.. Πολύ νορμάλ μου ακούγεται το πως νιώθεις.. Βέβαια θα το καταλάβεις και από μόνη σου πως η δύναμη της καθημερινότητας είναι τέτοια που μόλις μπεις στο αεροπλάνο όλα θα πάρουν την φυσιολογική διάσταση και θα "μικρύνει" ο φόβος μέσα σου. Πάντα έχουμε την τάση να μεγαλοποιούμε από πριν τις καταστάσεις και όταν είμαστε έγκυες ακόμα περισσότερο! Οπότε θα με θυμηθείς πως την ημέρα του ταξιδιού και μόλις σηκωθείς από το κρεβάτι (τα χειρότερα σενάρια τα κάνουμε ξαπλωμένοι το πρωί πριν σηκωθούμε!!) και όσο θα περνάει η μέρα θα νιώθεις καλύτερα!

Τίποτα δεν θα πάει στραβά! Είσαι σε πολύ καλό μήνα για ταξίδια, το ταξίδι με το αεροπλάνο είναι απόλυτα ασφαλές και πας σε πολιτισμένο κράτος που έχει τα πάντα..  Ελπίζω να μπορέσεις να το ευχαριστηθείς και να κάνεις και καμιά αγορά για το μπεμπέ!!! και αξίζεις και ένα μεγάλο μπράβο που θα πας το προγραμματισμένο σου επαγγελματικό ταξίδι και δεν αφήνεις τον φόβο να σε καθηλώσει κλεισμένη μέσα! Είσαι έγκυος και με καλή εγκυμοσύνη μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.. 

Δεν είναι κακό να το συζητήσεις με τον άντρα σου! θα σε καθησυχάσει και θα σε ηρεμήσει και αυτός..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου με βοηθάτε πάρα πολύ.....βέβαια ξαναξέσπασα σε κλάματα γιατί συγκινήθηκα...! 1η φορά με πιάνει τέτοια φοβία και πανικός και στεναχώρια πως θα είμαι τρομερά μόνη και απροστάτευτη.......και ενώ έχω όλη την ημέρα πολύ γεμάτη και δεν προλαβαίνω να σκεφτώ, τη νύχτα με στοιχειώνουν όλοι οι φόβοι, με αποτέλεσμα να μένω άγρυπνη. Γενικά τα νεύρα μου κορδέλες......Το ξέρω πως όλα θα πάνε καλά και δεν θα ακυρώσω τπτ γιατί θα το μετανιώσω.....δοξά των Θεω έχω άριστη κύηση και γενικά ξέρω να προσέχω δεν είμαι πρωτάρα....αλλά οι άτιμες οι ορμόνες....έχω γίνει ένα κουτάβι, φοβάμαι πως στο Βενιζέλος θα με πιάσει πανικός και θα αρχίσω να τρέχω.....χαζομάρες ξέρω αλλά άντε βάλτα με το μυαλό. Με ηρεμήσατε πολύ πάντως, θα σκέφτομαι συνεχώς πως "μιλάει" η εγκυμοσύνη και όχι εγώ....Στον άντρα μου τα λέω, απλά τώρα επειδή θα λείπω εξωτερικό και είναι αγχώδης τον σκέφτομαι κ αυτόν μαζί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • ααα...εγω επειδή ειχα ηδη τεράστιο στήθος τις ραγαδες τις εχω από πάντα 🤷 δεν με ενοχλούν εκεί 😂
    • Εγώ στις ραγάδες έλεγα μήπως έβαζα και για να μην κάνει καινούριες τώρα που έγινε τεράστιο αλλά κι εγώ επειδή θηλάζω δεν βάζω τπτ. Σκέφτομαι μήπως δεν κάνει 
    • Δεν μ είπε. Το μονο π ειπε εχθες π τον ειδα ήταν οτι προχωράμε κ οσο μένει μεσα το μωρο ειναι καλυτερα. Ανυπομονώ κ εγω κοριτσια να την δω κ την παρω στην αγκαλιά μ. Την Τριτη μπαινω στης 37 εβδ, θα δω τι θα μ πει κ θα του που πως μεχρι την Παρασκευη αν συμφωνεί να με βαλει 
    • Εγώ παίρνω από πριν μείνω έγκυος τα iofolen τα preconception τα οποία και συνεχίζω μέχρι τώρα και έχει κάνα μήνα περίπου που ξεκίνησα και μαγνήσιο! Είμαι σχεδόν 22 εβδομάδων εγώ😊 Οι ενέσεις αυτές για τί είναι;;;
    • με το καλο το αγοράκι σας!!🩵 έχουμε πολλα αγορια στην ομαδούλα μας !❤️  ισως να ήταν κ ιδεα μου… ομως άλλαξα αυτοκίνητο με τον αντρα μου κ πηρα το δικο του που είναι αυτόματο για να μην με ζορίζει καθόλου έχω παρει κ ζώνη εγκυμοσύνης μια φτηνή που βρηκα!  εγω καμπύλη δν έχω κανει ακομα μετα την β επιπέδου στις 24 βδ μου ειπε αν θυμαμαι σωστα… παιρνω σιδηρο, ασβέστιο και τις μισες μερες τις βδομάδας πολυβιταμίνες που επαιρνα κ πριν μείνω εγκυος για το φολικο…εσυ;;; οι ενέσεις αυτες είναι αντιπηκτικές ;;; συγνωμη δεν έχω ιδεα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...