Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Athena D. είπε:

Να εισαι οοοοοσο πιο χαλαρη μπορεις και να μην κουραζεσαι πολυ.Δουλειες σπιτιου και τετοια μην δινεις και πολυ σημασια!Απο την δουλεια σου δεν μπορεις να παρεις αδεια;;;

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές! Την πήρα την άδεια, δε το ρισκάρω! Και έχω ενεργοποιήσει τη μαμά για τα του σπιτιού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η The Baby To Be είπε:

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές! Την πήρα την άδεια, δε το ρισκάρω! Και έχω ενεργοποιήσει τη μαμά για τα του σπιτιού!

ΤΕΛΕΙΑ!Να ευχαριστηθεις λοιπον καθε μερα της εγκυμοσυνης σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μ,Χρόνια Πολλά κ Καλή Χρονιά!

Εγώ τώρα είμαι  6 εβδομάδων και 6 ημερών. Το ΣΚ πέρασα μια ταραχή είχα αίμα στο σκουπισμα από το μεσημέρι του Σαββατου μέχρι κ την Κυριακή κανονικά.Επικοινωνησα με τον γιατρο μ κ μ ειπε θα τα πουμε Δευτερα πρωί.

Κάποια στιγμή την Κυριακή το μεσημέρι στο σκούπισμα είδα ένα πράγμα σαν μαύρο συκώτι μακρόστενο.Τρόμαξα-έπαιρνα τον γιατρο έλειπε και δν απαντουσε.Ψάχνωντας στο ιντερνετ το μονο που έβρισκα ήταν να συνδυάζει αυτό το συμπαγές σκουρο αίμα με αποβολή.Η τρομάρα μου στα ύψη.Έκλαιγα νόμιζα ότι το είχα χάσει κ ήμουν κ πολύ σίγουρη.

Την Δευτέρα το πρωί,πήγαμε στον γιατρό,κάναμε υπέρηχο,το Σπουργιτάκι μας ήταν στην θέση του!Πήρα μια χαρά και γέλαγα συνέχεια,είδαμε κ την καρδούλα του να πάλεται και την ακούσαμε και όλας!Εγώ γέλαγα όλη την ώρα από την χαρά μου!

Ο γιατρός μου εξηγούσε ότι όλα στον υπέρηχο φαίνονται εντελώς φυσιολογικά,το Σπουργιτάκι στην εβδομάδα που βρισκόμαστε είναι μια χαρα και ότι το αίμα δεν ήταν κάτι που σχετιζόταν με την εγκυμωσύνη.

Συμπέρασματα:

Δεν διαβάζουμε γενικές θεωρίες στο ίντερνετ,θα ακούμε μόνο τον γιατρό μας.

Απο οτι καταλαβαίνω μέχρι τώρα καθε γυναίκα έχει διαφορετική εγκυμοσύνη με διαφορετικα σημάδια και το καλό είναι πως όσο ανυσηχιτικά να μοιάζουν κάποια πράγματα υπάρχει κα αισιόξο αποτέλεσμα

Έχουμε μακρύ δρόμο μπροστά μας και με πίστη θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα!

@The Baby To Be Καλή ξεκούραση,όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπουργιτακη μπράβο !!!Ναι πολλές φορές λένε για εγκλωβισμένο αίμα κοπέλες π είχαν ροή αίματος και τελικά δεν ήταν καν αποκολληση !!Τι να κανουμε όσες κυοφορουμε μέχρι να γεννήσουμε θα μαστε με αγωνίες αλλά όλα θα πάνε καλά!!! @babybaby αύριο θα ακούσεις καρδουλα!!!κανονικά !!!θα δεις και πιο στρουμπουλο τ φασολάκι. !!!Εγώ κορίτσια είμαι καλα...εχω μπει στον 4ο και ξεκινάει που λένε η χρυσή περίοδος της εγκυμοσύνης ...δεν έχεις αυτά τα ενοχλητικά συμπτώματα...τ αρχής δεν εισα ι μπαλόνι γιατί ισα π.φαινεται η κοιλιά σαν να έχεις φάει παραπάνω...όποτε ειμαι η Ρένα κ ειμαι καλά ??νιώθω φτερουγίσματα κάθε βράδυ π κοιμάται η μπε μπα κ ειμαι ηρεμη...και ξέρω ότι είναι τ μωράκι μ...γιατι ΤΏΡΑ έχω την 1η εμπειρία...ομως και πάλι χαίρομαι τ ίδιο!!σα να το ζω πρώτη φορά!!Παρασκευή θα σας πω κ τα δικά  μου νεα!!και το φυλο !!αν φανει!!να ξερω αν δε θα χρειαστώ πολλα...(κορίτσι) ξανά η θα ψωνίσουμε παλι??(αγορι).φιλια σε όλες τις μελλοντικές καλοκαιρινές μανούλες ..σε άλλη στιγμή γιατί τώρα θα πιούμε γαλα  να πάμε για νανι...θα ανοίξω θεμα καλοκαίρι και εγ κυος 8 μηνών ...αλλα έχουμε καιρό ως τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σπουργιτακι ποσο δίκιο έχεις! Μόνο το γιατρό μας πρεπει να εμπιστευόμαστε και κανέναν άλλο! Το Ίντερνετ τις περισσοτερες φορές ειναι κακός σύμβουλος! Ολα καλά θα πανε  για ολες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σχεδόν το ίδιο είχα πάθει στην κόρη μου. Ήμουν στον 4ο μηνα και στο σκούπισμα είχα αιμορραγία κανονικότατη, πήρα τον γιατρό μου είπε έλα το απόγευμα και μεχρι τοτε ξάπλα. Μεχρι να έρθει το απόγευμα έχασα 20 χρονια ζωής, κλάμα, υστερία ενα χάλι ήμουν, διάβασα στο Ίντερνετ καιρό κατέληξα μονή μου οτι απέβαλα και δώσε κλάμα και δώσε στεναχώρια. Τελικά ήρθε το απόγευμα και ολα ηταν μια χαρα, μου έδωσε κατι χάπια που δεν θυμάμαι ούτε πως λέγονται και είπε μεγαλώνει η μήτρα σου για αυτο. Ηταν ενα σοκ. Έκανα και εγω όμως το ίδιο λαθος να βγάλω διάγνωση απο το Ίντερνετ. Εύχομαι σε όλες μας μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια συγγνωμη δ προλαβα ν μπω εχθες! ολα τελεια το ζυμαρακι μας εχει στρουμπουλεψει κ φανηκαν ακομα κ οι εκβολες που θα βγουν τα χερακια κ τα ποδαρακια του! Η καρδουλα του πηγαινε σαν τρελη αλλα ο γιατρος μ ειναι αρνητικος στο να βαλει ντοπλερ ν την ακουσουμε γιατι λεει οτι θα ζεσταθει πολυ το κυημα χωρις λογο κ θα την ακουσουμε στις 10 εβδομαδες που θα ξαναπαω! Χθες ημουν ημερολογιακα 7+2 κ τ μικρουλι 7+4 ()επιμενει ν ειναι 2 μερεςμεγαλυτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Και εμείς χθες είχαμε πολύ αργα το ραντεβού και μας καθυστέρησαν κιολας αλλά ακούσαμε δυο όμορφες καρδουλες να χτυπάνε!!! ❤❤ Μου έδωσε ο γιατρός να κάνω προγεννητικό έλεγχο & έλεγχο για κυστική ίνωση!! Γνωρίζει κάποια κοπέλα για αυτήν την εξέταση; Εσείς την έχετε κάνει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mariloux είπε:

Καλημέρα!!! Και εμείς χθες είχαμε πολύ αργα το ραντεβού και μας καθυστέρησαν κιολας αλλά ακούσαμε δυο όμορφες καρδουλες να χτυπάνε!!! ❤❤ Μου έδωσε ο γιατρός να κάνω προγεννητικό έλεγχο & έλεγχο για κυστική ίνωση!! Γνωρίζει κάποια κοπέλα για αυτήν την εξέταση; Εσείς την έχετε κάνει; 

Mariloux καλημερα. Στην γράφουν  μαζί με τον προγεννητικο ελεγχο  αλλα καλυπτει το 88% των πιθανοτήτων.  Εγω την εκανα και σε ιδιωτικό κεντρο που σε καλυπτει 100% . Μπορεις να το δεις, αλλιως υπαρχει και η λυση του Λαϊκού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλου μου τι υπεροχα νεα! Εγω ειχα κανει πληρη προγεννητικο κ κυστικη ινωση κ μεσογειακη πριν αρχισω προσπαθειες αλλα χθες μ εβαλε παλι τ κλασικο προγεννητικο (κυστικη κ μεσογειακη δ χρειαζεται ξανα() εσενα ποτε σ ειπε ν ξαναπας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@asteroskoni ο γιατρός μου είπε πως η εξέταση αυτή δεν γράφετε.. Θυμάσαι πόσο πλήρωσες στο κέντρο που την εκανες; Για 100% πρεπει να κοστίζει αρκετά!! Για το λαϊκό δεν το σκέφτομαι γτ πρέπει να έχει τεράστια αναμονή, αλλά ίσως πάρω ένα τηλ απο περιέργεια να δω αν έχουν ραντεβού σύντομα! 

@babybaby θα ξαναπάω σε δυο εβδομάδες!! Αλλά εσένα κρίμα που δεν σου έβαλε να ακούσεις καρδούλα!  Και εμείς μην φανταστείς για ελάχιστα δευτερόλεπτα το άφησε!! Όπως και να έχει δεν πειραζει, σημασία έχει να είναι καλα τα σπορακια μας! Εμένα ακόμα δεν μου είπαν πόσο ακριβώς είμαι αλλά στον υπέρηχο έγραφε 7w2d

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mariloux είπε:

@asteroskoni ο γιατρός μου είπε πως η εξέταση αυτή δεν γράφετε.. Θυμάσαι πόσο πλήρωσες στο κέντρο που την εκανες; Για 100% πρεπει να κοστίζει αρκετά!! Για το λαϊκό δεν το σκέφτομαι γτ πρέπει να έχει τεράστια αναμονή, αλλά ίσως πάρω ένα τηλ απο περιέργεια να δω αν έχουν ραντεβού σύντομα! 

@babybaby θα ξαναπάω σε δυο εβδομάδες!! Αλλά εσένα κρίμα που δεν σου έβαλε να ακούσεις καρδούλα!  Και εμείς μην φανταστείς για ελάχιστα δευτερόλεπτα το άφησε!! Όπως και να έχει δεν πειραζει, σημασία έχει να είναι καλα τα σπορακια μας! Εμένα ακόμα δεν μου είπαν πόσο ακριβώς είμαι αλλά στον υπέρηχο έγραφε 7w2d

Mariloux την εκανα προσφατα και ανα μενω αποτέλεσμα  πληρωσα γυρω στα 200€ κκ δίνεις αιμα . Υπαρχει και το 99,6 που σου παιρνουν σαλιο που κοστίζει παλι γυρω στα 150 . Στο λαικο κανε μια προσπάθεια πες οτι εισαι εγκυος ,απλα αργούν να βγουν τα αποτελέσματα.  Εγω γενικα τοσο για το στίγμα οσο και για την κυστικη το εψαξα παραπανω. Μιας που για το στιγμα ο αντρα μου εχει οπότε επρεπε να μαι σιγουρη και πηγα και στο λαικο και σε ιδιωτικο κεντρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Mariloux

Κοριτσακι μου χιλια μπράβο!!! Ολα καλα να σας πανε με τα μωρακια σας!! Τη κυστικη ινωση την ειχα κανει εγω μετα τη παλλινδρομη.. νομιζω την ειχα κανει σε ενα ιδιωτικο εργαστηστηριο...δεν ειναι τίποτα αλλα καλο είναι να τη κανεις να εχετς το κεφαλακι σας ησυχο! Ξ εχω την έντυπωση οτι δε γραφεται... αλλα δε θυμάμαι σιγουρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.cysticfibrosis.gr/external_files/anakoinwsh_nees eksetaseis_2017.pdf

Στο Νο87 θα δείτε πως γραφεται μια από τις μεταλλάξεις της κυστικής ινωσης (μαλλον είναι αυτη που συναταμε συχνότερα στην Ελλάδα), παλιότερα δε γραφόταν καμία από τις μεταλλάξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια !!!Mariloux για τη κυστικη ινωση την έκανα μετά π έμαθα ότι ειμαι έγκυος ενώ τ στίγμα μεσογειακής αναιμίας πολλά χρόνια πριν μιας κ ο άντρας μ τότε είχαμε σχέση είχε τ β μεσογειακής αλλά κ η μαμα μ εγώ ευτυχώς δεν είχα στίγμα...οσο για τη κυστικη σε πανεπιστημιακο νοσοκομείο επαρχίας π ειμαι δε πλήρωσα ούτε ευρώ αλλά κάλυπτε το 75%..ευτυχωε δεν είχα καμία μετάλλαξη ...ο άντρας μ.δε ξέρω δε χρειάστηκε...αυτες τ εξετάσεις τις κάνεις μόνο τη 1η φορά π κάνεις παιδί σε 2η η 3η δε χρειάζεται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες κορίτσια και καλή χρονιά! Έγραψα το πρώτο μου ποστ εδώ ακριβώς πριν 2 βδομάδες και χάθηκα, δεν είχα διάθεση για τίποτα στη διάρκεια των γιορτών κλείστηκα στον εαυτό μου, ταλαιπωρούμαι από αυπνία και αυτό με έχει διαλύσει. Σήμερα μπαίνω στην 11η βδομάδα, όλα πάνε πολύ καλά με τους υπερήχους, σε 2 βδομάδες έχω ραντεβού για την αυχενική, τώρα αναμονή.

Όλο το βράδυ κορίτσια είναι εφιάλτης, ενώ νυστάζω από τις 10, κοιμάμαι στις 11 και ξυπνάω κάθε 1 ώρα για τουαλέτα. Στις 2 τελειώνει ο ύπνος οριστικά και ξαγρυπνώ ως τις 6-7 το πρωί. Νιώθω σα να κατέβηκα από καράβι, δεν κάνω εμετό, απλά νιώθω απαίσια πεινάω κι από πάνω, τρώω κανένα φρούτο ή πίνω γάλα, τσάι. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και ηρεμία. Στη διάρκεια της μέρας είμαι καταβεβλημένη αφού είμαι άυπνη, ευτυχώς δε πάω για δουλειά και είμαι με τις πυτζάμες, μαγειρεύω, πάω για λίγα ψώνια, κλπ.

Ζηλεύω τα κορίτσια που λένε ότι έχουν υπνηλία και θελουν να κοιμούνται!! Ελπίζω όταν μπω επιτέλους στην 14η βδομάδα να φτιάξουν όλα όπως λένε, να πάω και κομμωτήριο να γίνω άνθρωπος!!

Σας φιλώ όλες κι ιδιαίτερα @elenian @The Baby To Be @Mariloux για το ζεστό καλοσώρισμα! θα προσπαθήσω να έρχομαι συχνότερα να τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι ωραία νεα!!! Μπράβο κορίτσια!! Η καρδούλα ειναι μοναδική στιγμή!! ❤️

Κυστικη ίνωση έκανα κι εγώ στον προγεννητικό μεςα στις γιορτές. Απλή εξεταςη αίματος ειναι, μου την έγραψε ο γιατρος και κάλυπτε το 100%. Αν θυμάμαι καλά η αξία που φαινόταν στη συνταγή ηταν περίπου 80€, δεν ξέρω βέβαια αν όλοι οι γιατροί ζητούν ακριβώς το ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μπαίνεις @pika, για να ξεχνιέσαι! Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και κάθε οργανισμός αντιδρά με το δικό του τρόπο. Εδώ είμαστε για να τα συζητάμε όλα!! 

Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου, ότι θέλω κι εγώ κομμωτηριοοοοο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Διάβασα όμορφα νέα για μωράκια που μεγαλώνουν μόνα τους ή δυο δυο!

Για κυστική μου είχε κάνει ο γιατρός μου μαζί με την αυχενική στο πρώτο. Δεν είχα πληρώσει κάτι.

Μην κάνετε διάγνωση από ιντερνετ...θα σας βγάλει ότι έχετε τα μύρια όσα και δεν θα έχετε τίποτα!

@Rena28 τον ίδιο προβληματισμό έχουμε σχετικά με τα ψώνια! Εγώ είμαι + καρότσι αφού αυτό που μου είχαν δώσει στην κόρη μου έσπασε!!!!!! Είμαι σε έρευνα αγοράς τώρα....

@pika μήπως αν κοιμόσουν λίγο μέσα στην μέρα??

Εγώ τις τελευταίες μέρες νυστάζω πολύ...βάζω την μικρή για ύπνο και πάω στο καπάκι και γω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου @pika και γω με αϋπνίες. Κοιμάμαι νωρίς που βάζω το παιδι για υπνο και ξυπνάω κατα τις 3 κι έκτοτε με το κινητό μεχρι το πρωι. Δεν περναει αλλιώς. Υπομονη! Επισης κι εγω ξυπνάω με ναυτία αλλο πράγμα! Ζηλεύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη όπου δεν είχα τ´ιποτα απολύτως. 

Κατα τ αλλα κορίτσια μου εγω κουράζομαι με το παιδι δυστυχώς. Δεν τον πάω παιδικο και τον εχω όλη μερα σπίτι. Αυτη η ναυτία να έλειπε!! Στις 29 εχω αυχενική και με εχει πιάσει μια μανία με τα ποσοστά. Α στο καλο! 

Όσο για καρότσι @ditaki ανάλογα βεβαια με τα οικονομικά σου, κοιτά το inglesina. Αξίζει. Πολυ καλο!Και τα carello ειναι καλα! 

Κοριτσια μου σας φιλώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Καλημέρα!!! Και εμείς χθες είχαμε πολύ αργα το ραντεβού και μας καθυστέρησαν κιολας αλλά ακούσαμε δυο όμορφες καρδουλες να χτυπάνε!!! ❤❤ Μου έδωσε ο γιατρός να κάνω προγεννητικό έλεγχο & έλεγχο για κυστική ίνωση!! Γνωρίζει κάποια κοπέλα για αυτήν την εξέταση; Εσείς την έχετε κάνει; 

Μπράβο !!!!Με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki  ε θα μάθουμε σύντομα καρότσι έχουμε ανθεκτικό ήταν αυτά τα trilogy μας είχαν κάνει δώρο οπότε αυτό θα χρησιμοποιήσω και στο νέο μπεμπε...τα υπόλοιπα τα έχουμε πολύ πρόσφατα οπότε είμαστε καλά κ οι 2 πιστεύω δηλ.ειναι κοντά κοντά τα παιδάκια μας.αλλα κορίτσια για τη κούραση εσύ. ditaki κ όσες έχετε νήπια θα καταλάβετε πέρασα μια φάση π έλεγα ειμαι έγκυος μη τ κάνω αυτο μη κάνω τ άλλο γκρίνιαζα μετά είπε2 στ εαυτό μ..εσυ ήθελες νωρίς ένα δεύτερο ήρθε τώρα βάλε πρόγραμμα ξαπλώνω όταν κοιμάται...κανω δουλειές την έχω μαζί μ ο άντρας μ.οταν είναι σπίτι με βοηθαει...αλλα είναι 18 μηνων ένα πολύ δραστήριο παιδί τη βρίσκω πάνω σε καρέκλες τραπεζάκια αυτοκινητάκια ...της αγορασα μαρκαδορους για μωρα κ μαε γλιτωσε μονο τ ταβανι χαχαχα ...ριχνει τα τάπερ ανάποδα ανεβαίνει πάνω κ λέει μπαβοοοο...γενικα τη χαιρομαι...αλλα στ τέλος της ημέρας σκέφτομαι ειμαι κ εγ κυος ας πέσω ν ξαπλώσω κ εγώ ..οποτε 1η εγκυμοσύνη ήμουν η απόλυτη βασιλισσα σε ολα....τωρα απλά εύχομαι να κοιμάμαι λίγο η να προλαβαινω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...