Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ραγαδες στην εγκυμοσυνη.!


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερααα..!!! ξεκινησα εστω κ αργα bio oli..οπου εβαλα δν εβγαλα ουτε μια..μεχρι τωρα π ειμαι 32+3..

ομως σμρ π εκανα μπανιο κ τυχαια μ ειδα στο καθρεφτη ειδα πως εκανα στους γλουτους μ π δν εβαζα..... κ λιγες πισω προς τν μεση..απο σμρ βαζω εντατικα κ εκει,γτ ειναι μωβ ακομη οποτε μηπως τς προλαβω.,. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η katerinant95 είπε:

κοριτσια καλησπερααα..!!! ξεκινησα εστω κ αργα bio oli..οπου εβαλα δν εβγαλα ουτε μια..μεχρι τωρα π ειμαι 32+3..

ομως σμρ π εκανα μπανιο κ τυχαια μ ειδα στο καθρεφτη ειδα πως εκανα στους γλουτους μ π δν εβαζα..... κ λιγες πισω προς τν μεση..απο σμρ βαζω εντατικα κ εκει,γτ ειναι μωβ ακομη οποτε μηπως τς προλαβω.,. 

Αχ βρε κατερινακι... Οι γλουτοι κ το στηθος ειναι sos!! Οταν γεννησεις παρε μια κρεμα για την αντιμετωπιση των καινουργιων ραγαδων μπας κ φυγουν μερικες.. Εχει η Frezderm πολυ καλο.

Επισης μετα την γεννα να συνεχισεις να βαζεις το λαδι σου, γιατι φευγουν αποτομα κιλα κ παλι γινονται ραγαδες. Ειδικα αν θηλασεις, να προσεξεις το στηθος σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

Αχ βρε κατερινακι... Οι γλουτοι κ το στηθος ειναι sos!! Οταν γεννησεις παρε μια κρεμα για την αντιμετωπιση των καινουργιων ραγαδων μπας κ φυγουν μερικες.. Εχει η Frezderm πολυ καλο.

Επισης μετα την γεννα να συνεχισεις να βαζεις το λαδι σου, γιατι φευγουν αποτομα κιλα κ παλι γινονται ραγαδες. Ειδικα αν θηλασεις, να προσεξεις το στηθος σου.

 

ναι κ ομως τν πατησα..... μολις γεννησω θ βαλω αυτη τν κρεμα..ελπιζω ν μ μν μεινουν πολλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2018 at 12:55 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Ειδικα αν θηλασεις, να προσεξεις το στηθος σου.

 

Αχ κορίτσια προσοχή το στήθος. Ακούστε ιστορία:  στην πρώτη μου εγκυμοσύνη λοιπόν το στήθος δεν πρηστηκε δεν φούσκωσε δεν άλλαξαν χρωμα οι θηλές, τίποτα. Μόλις με το καλο γέννησα, παλι το ίδιο. Είχα γάλα παρόλα αυτά. Το επόμενο πρωί είχα ανεβεί 3 νούμερα, έστειλα την μαμά μου να μου πάρει καινούργια σουτιέν θηλασμού γιατι δεν μου έκανε τίποτα. Και δώσε γάλα σαν την αγελάδα, μπαίνανε οι μαίες μεσα στο δωμάτιο μου και μου έλεγαν ^ να σου φέρουμε νοσοκομειακό θηλαστρο να βγάλεις να πάρουμε γιατι φτάνεις να ταΐσεις ολα τα μωρά της κλινικής ^ . Και πέρασαν 2-3 ημέρες και όλο και ποιο φούσκα λες και θα έσκαγε... μου έφεραν όντως νοσοκομειακό θηλαστρο για να βγάζω να ηρεμήσω και έβγαινε με αίμα, κατακοκκινο το γάλα μου. Έτσι είσαι λέω? Πήγα στο μπάνιο έκατσα πάνω απο τον νιπτήρα και αρχήσα να βγάζω γάλα με το χέρι δεν άντεχα πονούσα πολυ και η μικρή δεν έπινε πολυ ακομα γιατι ηταν προωρακι και μεχρι να μάθει την θυλη ειδα και έπαθα. Ένοιωσα λοιπόν ανακουφισμένη που έβγαλα το γάλα με αυτόν τον τροπο. Οταν έφυγα απο την κλινική και πήγα σπίτι, ολα κανονικά, το στήθος φουσκωμένο μεν αλλα δεν είχα δυσφορία, το μπεμπέ μου θήλαζε κανονικά και ολα οκ. Μετα απο 1-2 μήνες που σταμάτησα να θηλάζω και αρχησε το στήθος να μικραίνει σιγά σιγά, μετάνοιωσαν την ωρα και την στιγμή που πήγα πάνω απο τον νηπτιρα και έβγαλα το γάλα με το χέρι. Δεν είχα μεγάλο στήθος ποτέ, είχα κανονικό αλλα στητό, τωρα ειναι σαν της γιαγιάς μου. Παλι καλα σε αυτη την εγκυμοσύνη πρηστηκε και δεν φαίνεται πλέον!!! Μην το βγάλετε ποτέ με το χέρι, μόνο με θηλαστρο, εχει και πολυ φτηνά με 10€ αλλα το γάλα το βγάζουν παλι!!! Αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως οι περισσοτερες μανουλες που ξερω, μου εχουν πει οτι το στηθος τους δεν ειναι πια στητο... Κ δεν βγαλαν το γαλα τους με το χερι.. Ισως φταιν τα αποτομα σκαμπανεβασματα μεγεθους.. @Mama2015 σου το ειοε καποια μαια ή γιατρος οτι εφταιγε το αρμεγμα με το χερι?? Μακαρι να την γλιτωσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια λυπάμαι π σας υ λέω άλλα αν θηλασετε τ στήθος σας θα αλλάξει ότι κ να κάνετε. Και δ φταίει τ χέρι. Όλες μας όλες οι φιλες μ π θήλασαν άλλη έβγαλε με τ θήλαστρο άλλη με τ χέρι άλλη καθόλου τ ίδιο μ είχαν πει πριν να γεννήσω. Οι μαιες στην κλινική π γέννησα μ είχαν πει να φοράω όσο μπορώ σουτιέν θηλασμού για να συγκρατεί λίγο τ βάρος άλλα στος αρχές π θηλαζεις όλη μέρα σχεδόν δ είναι κ πολύ εύκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary οι μαίες μου το είπαν.. η αλήθεια ειναι όμως οτι δεν με πειραξε καθόλου και νομίζω σε καμία μανούλα δεν την πείραξε, απλά ειναι ενα αποτέλεσμα που εγω τουλαχιστον δεν το ήξερα.. μπορεις και να μη φοράς σουτιέν καθόλου, γιατι καμία φορα εχεις ενα τσούξιμο στη θηλή και δεν μπορεις να ακουμπήσεις ούτε το σουτιέν. Αυτο φυσικά ειναι για τις πρώτες μερες μόνο, μεχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός και να μπείτε σε ενα προγραμμα. Όπως και να εχει χαλάλι τους μωρε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου για το bio oil έχω διαβάσει κ.εγω αρνητικά αλλά παρόλαυτα το έβαζα στην 1η τ βάζω κ τώρα...ραγαδα 0..δεν έπαθα κατι..

..στη κοιλιά στ στήθος καμία ραγαδα... επίσης στους γλουτούς είχα από πριν απο.αυξομειωση βάρους από την εφηβεία φαντασου....εγω έχω θετική εμπειρια...οσο για το στήθος και τότε κ τώρα πριστηκα..ειχα μεσαίου μεγέθους στήθος. ψηλο...αφου το χα σε καμάρι ...παραλιες κτλ...πολλες φορές μ.ελεγαν κ φίλες μ.σα να ναι ψευτικο...ο άντρας μ...τυφλα να χει η Παμελα... τι τα θελα τ κοπλιμεντα;;;μετά απο θηλασμό παει...πεφτει ...να λέμε τα θετικά αλλα.κ αρνητικά...εγινε πλαδαρο πολύ...επεσε...αλλα κ πάλι θα τ ξανακανα..τωρα με την 2η εγκυμοσύνη έχει κάπως επανέλθει αλλά ποτέ δεν είναι το.ιδιο...τι να κάνουμε η μητρότητα απαιτεί θυσιες...αλλα όποια λέει δεν επηρεάστηκε τ στήθος από θηλασμό λέει ψέμματα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...