Μετάβαση σε περιεχόμενο
admin

Μαθησιακές δυσκολίες: Πρόβλημα ή πρόκληση;

Recommended Posts

Ο όρος «Μαθησιακές Δυσκολίες» χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο στο σχολικό περιβάλλον. Είναι ένας όρος που χαρακτηρίζει ένα ποσοστό παιδιών τα οποία παρουσιάζουν κάποιες δυσκολίες όσον αφορά την επίδοσή τους στα μαθήματα του σχολείου.

Παρουσιάζεται δυσκολία στη χρήση του γραπτού και του προφορικού λόγου, στους μαθηματικούς υπολογισμούς, στη διατήρηση προσοχής. Αν και ενδείξεις των μαθησιακών δυσκολιών υπάρχουν ακόμη και από την προσχολική  ηλικία, οι διαταραχές συνήθως αναγνωρίζονται όταν το παιδί έχει πλέον φτάσει στην σχολική ηλικία.

Ορισμένοι άνθρωποι μπορεί να παρουσιάσουν μία Μαθησιακή Δυσκολία ενώ άλλοι έναν συνδυασμό Μαθησιακών Δυσκολιών που η μία επικαλύπτει την άλλη.

Αίτια

Τα αίτια των Μαθησιακών Δυσκολιών δεν είναι συγκεκριμένα. Εκτός από τις εγγενείς διαταραχές, το περιβάλλον όπου ζει και μεγαλώνει ένα παιδί καθώς και η ίδια η οικογένεια επηρεάζουν άμεσα την εμφάνιση και την ανάπτυξη των Μαθησιακών Δυσκολιών. 

Για παράδειγμα, όταν ένα παιδί ηλικίας 8 ετών παρουσιάζει δυσκολία στην ευχέρεια λόγου ή στην ανάγνωση και οι γονείς αδιαφορούν ή απλώς το θεωρούν «τεμπέλη», αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην απευθύνονται σε κάποιο ειδικό, και να «επιτρέπουν» τη διαιώνιση αυτής της δυσκολίας.

Βέβαια, και ο τρόπος εκπαίδευσης αλλά και ο ίδιος ο εκπαιδευτικός επηρεάζουν την διαιώνιση ή μη των Μαθησιακών Δυσκολιών.

mathisiakes-dyskolies.jpg

Συμπτώματα

Τα πιο συχνά συμπτώματα των Μαθησιακών Δυσκολιών είναι η διάσπαση προσοχής, η φτωχή μνήμη, η δυσκολία στην ακολουθία οδηγιών, η δυσκολία στο διαχωρισμό γραμμάτων, αριθμών, ήχων. 

Επίσης, παρουσιάζεται περιορισμένη αναγνωστική ικανότητα, πρόβλημα στον οπτικο-κινητικό συντονισμό, αποδιοργάνωση, φτωχή αντίληψη, δυσκολία στην λήψη κι επεξεργασία πληροφοριών και ερεθισμάτων, καθυστερημένη γλωσσική ανάπτυξη, δυσκολία στην οργάνωση του χρόνου και στο συντονισμό ενεργειών για την επίτευξη των στόχων, καθυστέρηση στην γλωσσική και κινητική ανάπτυξη. 

Κάποια από τα συμπτώματα μπορεί να εμφανιστούν σε κάποιο στάδιο εξέλιξης σε οποιοδήποτε παιδί.

Τα συμπτώματα αυτά όμως μετατρέπονται σε Μαθησιακές Δυσκολίες όταν δεν εξαφανίζονται με το πέρασμα του χρόνου κατά την ανάπτυξη του παιδιού.

Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

• Απαντήσεις

• Ασε φιλε χαλασα....αλλα επρεπε να βαφτει το σπιτι μας εβαλαν αεριο και το γενισαν σωληνες οποτε πως θα υποδεχτω τον απογονο με τετοια χαλια και ειπα να τον θυσιασω για ενα μηνα...δεν του αξιζει να αντικρισει σωληνες ξεμπαρκους ....εγω τον περιμενω τοθς επομενους μηνες γιατι τοση μπεμπεδοσκονη εριξες  μητερα μανουλα μαμαααα....
    • Αναλυτικότατη! Εμείς κάναμε όλες τις άλλες εκτός του τεστ που λες και της υστεροσκόπησης! Δεν μου έχει αναφέρει ο γιατρός μου αυτό το τεστ, καλά που το είπες για να τον ρωτήσω..! Ευχαριστώ πολύ! 
    • @mamounitsa @bebouli αααααα εκανα ενα εγκυμοσυνης πριν το απογευμα γιατι εκει που εκανα δουλειες ενιωσα ενα μπουκωμα κατω και λεω ας κανω ενα ετσι για σιγουρια...βγηκε μια ευθεια μεγαλη γραμμη καθετη στην ελεγχου....
    • Ευχαριστω μπεμπουλινι μου γλυκο! Και εσειε ολες να ειστε γερες και να χαιρεστε τους αντρες σας και αυριο μεθευριο τα μωρακια σας!!!!!
    • Καλησπέρα! Εγώ εξαρτάται. Αν την έχει πάρει ο ύπνος βαθιά την ώρα που την θηλάζω και ειδικά αν είναι βράδυ, όχι. Μόνο αν την δω και βήχει ή πνιγεται. Την ημέρα ή κατά την διάρκεια της νύχτας αν κλαψουριζει ή την δω να τρώει πολύ λαίμαργα, την βάζω να ρευτει περίπου στο τέταρτο, μετά συνεχίζουμε και αν δεν έχει κοιμηθεί, την ξαναβάζω στο τελος.  Εμεις περνάμε μάλλον το άλμα ανάπτυξης της 5ης εβδομάδας και δεν ηρεμουμε με τπτ. Θέλουμε συνέχεια στήθος αλλά και δεν το θέλουμε, έχουμε πολλά νευράκια και κλάματα και γενικά δεν ξέρουμε τί θέλουμε... 😂
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...