Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μύκονος: Κέντρο για την ασφάλεια στη θάλασσα ίδρυσε ο πατέρας που έχασε το παιδί του

admin

Recommended Posts

Ο τραγικός πατέρας Παναγιώτης Πασχαλάκης έχασε το 10χρονο παιδί του το καλοκαίρι του 2014 στη Μύκονο από θαλάσσιο παιχνίδι (συγκεκριμένα έκανε «μπανάνα») και με αφορμή την δική του απώλεια θέλει όλα τα παιδιά να μαθαίνουν και να εκπαιδεύονται να παίζουν με ασφάλεια στην θάλασσα.

Την Κυριακή εγκαινίασε στο ίδιο ακριβώς μέρος - στην παραλία Καλό Λιβάδι της Μυκόνου - το πρώτο ενημερωτικό και ψυχαγωγικό κέντρο σχετικά με την ασφάλεια των παιδιών στην θάλασσα.

Λίγο καιρό μετά από τον χαμό του 10χρονου Μιχάλη, ο κύριος Πασχαλάκης πήρε την πρωτοβουλία να ιδρύσει τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Safe Water Sports», με αντικείμενο την ασφάλεια στη θάλασσα.

Ο σκοπός της λειτουργίας του κέντρου είναι, τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι να μάθουν με εκπαιδευτικό τρόπο τι πρέπει να προσέχουν για να απολαμβάνουν με ασφάλεια τη θάλασσα και τα διάφορα παιχνίδια και σπορ που γίνονται σε αυτή.

Στα εγκαίνια του κέντρου παρέστη ο υπουργός Ναυτιλίας Παναγιώτης Κουρουμπλής και ο αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Άδωνις Γεωργιάδης.

eMdGHPu.jpg

ZAWMRY7.jpg

Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

• Απαντήσεις

• Καλημέρα κορίτσια....είμαι λίγο αγχωμενη και στεναχωρημένη!  Λοιπόν είπαμε με την γιατρό να παρακολουθήσουμε την ωορρηξία με υπέρηχο πρώτη φορά... Δεν έχω σταθερό κύκλο! Έχω ΣΠΩ , πήγα λοιπόν 14 ημέρα δεν είδαμε τίποτα....πήγα 18 μέρα πάλι δεν είδαμε τίποτα ενώ το προηγούμενο βράδυ είχα βγάλει κάτι υγρά κ όταν της το είπα μου λέει μάλλον κάτι θα δούμε!! Αλλά τίποτα απολύτως!  Μου λέει θα έρθεις κ την άλλη εβδομάδα και αν δεν δούμε τίποτα θα το σταματήσουμε ξ πάμε για τον επόμενο κύκλο!!! Τι να πω τώρα;; Λογικά δεν θα πρέπει να την παρακολουθήσουμε κι άλλο; Να μην κάνω καθόλου ωορρηξία;; Δεν ξέρω τι γίνεται!! 
    • Εμένα π μ έρχεται πάνω από 14 μέρες ΜΤΩ; Στον προηγούμενο κύκλο πήγα  2 μέρες πριν την περίοδο κ μ είπε ο γιατρός πως θ αργήσω ν δω περίοδο αν έρθει γτ το ενδομήτριο είναι παχύ ακόμα   
    • Ευχαριστώ κορίτσι 🙏 Μου έδωσε προγεστερόνη κυρίως στα πλαίσια του πρωτόκολλου αλλά και για να ενισχύσουμε το ενδομήτριο και γενικά τη μήτρα στην προετοιμασία για μια πιθανή εγκυμοσύνη. Εγώ είχα κάνει σ έναν κύκλο (του Οκτωβρίου αν θυμάμαι καλά) αιματολογικές για να δούμε την προγεστερόνη 7η ΜΤΩ και ήταν 14.95 το οποίο μου είναι η γυναικολόγος τότε ότι είναι αρκετό για να επιβεβαιώσει ότι έγινε ωορρηξία αλλά και για να συντηρηθεί μια επικείμενη εγκυμοσύνη. Μπορείς να το συζητήσεις με το γιατρό σου και να κάνεις ένα τσεκ. Τώρα επειδή είχα μικρή ωχρινικη φάση (9-11 μέρες) καταλάβαμε ότι μάλλον δεν παχαινε αρκετά το ενδομήτριο, το οποίο και το διαπιστώσαμε σ έναν έλεγχο το Γενάρη που 12η μέρα ήταν μόλις 3χιλ! Σ αυτόν τον κύκλο βέβαια 14η μέρα ήταν 9.8 που μου είπε είναι πολύ καλά! Οπότε η προγεστερόνη είναι ναι μεν στα πλαίσια του πρωτόκολλου της πρόκλησης αλλά και για προληπτικούς λόγω μιας και έχω ιστορικό 2 αποβολών πλέον και μικρή ωχρινικη φάση στο παρελθόν. Πλέον με τη λήψη μυο-ινοσιτολης έστρωσε αυτό και μου έρχεται περίοδος στις 12 μέρες ΜΤΩ. Συζήτησε το με το γιατρό σου αλλά συνήθως το ποιο τρανταχτό σύμπτωμα χαμηλής προγεστερόνης είναι οτι σου έρχεται περίοδος από 11 ή και λιγότερες μέρες ΜΤΩ.
    • Ναι κι εγώ πιστεύω είναι μάλλον απ' τα φάρμακα, είναι όλες οι ορμόνες σε έξαρση 😅
    • Εγώ προσπαθούσα να τα κάνω εκεί γύρω στη 1 και μισή με το 2ο κατουρημα μου, και όταν αυξανόταν η ορμόνη έκανα και ένα 2ο τεστακι το απόγευμα,  μετά έπινα φουλ νερά χαχα Όσον αφορά τα πονακια θα σου πω για τον κύκλο αυτόν που ξέρω σίγουρα...τα τεστακια μου ήταν θετικα 1 και 2 Απριλίου αλλά όπως μου ήρθε η περιοδος αν πάω πίσω 14 μέρες ήταν 31 Μαρτίου...εγώ έχω σημειώσει πονακια από τις 31 Μαρτίου μέχρι τις 3 Απριλίου αλλά μετά έχω σημειώσει ξανά μέχρι την περίοδο γενικά τσιμπηματακια και διάφορα που έβλεπα
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...