Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Mariloux είπε:

Αθηνα!!! Για ποιο λόγο κανεις εξωσωματική, αν επιτρέπεται;

Ανεξηγυτη υπογονιμοτιτα προσπαθουμε καπου στα 12 χρονια και δεν γινεται να προσπαθεις  αλλα τοσα αυτο μου ειπε και η γιατρος που με εστηλε για εξωσωματικη γιατι εγω παω στο πανεπυστιμιακο στη Λαρισα και για εξωσωματικη στον Γκεκα σε ιδιωτικο!αλλα εκανα και επεμβαση γιατι ειχα και διαφραγμα μεσα σε ολα τα αλλα !εβγαλα και την σαλπιγγα ουφ και αλλα ποσα πιααααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Ανεξηγυτη υπογονιμοτιτα προσπαθουμε καπου στα 12 χρονια και δεν γινεται να προσπαθεις  αλλα τοσα αυτο μου ειπε και η γιατρος που με εστηλε για εξωσωματικη γιατι εγω παω στο πανεπυστιμιακο στη Λαρισα και για εξωσωματικη στον Γκεκα σε ιδιωτικο!αλλα εκανα και επεμβαση γιατι ειχα και διαφραγμα μεσα σε ολα τα αλλα !εβγαλα και την σαλπιγγα ουφ και αλλα ποσα πιααααααα!!!!

Εσυ γιατι??? Και ποσο καιρο πρασπαθεις ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η love30 είπε:

Εσυ γιατι??? 

Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου αυτή η χρονιά να σου χαρίσει απλόχερα αυτό που οι προηγουμενες σου στέρησαν!!

Εγώ έχω αφαιρέσει και τις δυο σάλπιγγες (σε ηλικία 24 ετών) λόγω του οτι η μια ήταν υδροσαλπιγγα και με την άλλη υπήρχε 99% πιθανότητα για εξωμητριο!! Σήμερα, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά έχω στο ιστορικό μου 1 εξωσωματική απο την οποία είχαμε 3 εμβρυομεταφορες που έδωσαν μια παλινδρομη εγκυμοσύνη στην 8η εβδομάδα και τώρα ετοιμάζομαι για τον 2ο κύκλο εξωσωματικής!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρα θα κανεις και ωολυψια η εχεις και αλλα εμβρυα? Εβαλες κανενα να γινει βλαστοκυστη?ποσο χρονων εισαι?εγω 32!εγω ειχα ενα εξωμυτριο και ετσι μαλλον εχασα την σαλπιγγα γιατι δεν μου ειπανε να με δουνε καν αν ηταν η οχι να με καθαρισουν τιποτα τιποτα τιποτα!!!ειπανε πως ηταν υδροσαλπιγγα αλλα δεν ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου αυτή η χρονιά να σου χαρίσει απλόχερα αυτό που οι προηγουμενες σου στέρησαν!!

Εγώ έχω αφαιρέσει και τις δυο σάλπιγγες (σε ηλικία 24 ετών) λόγω του οτι η μια ήταν υδροσαλπιγγα και με την άλλη υπήρχε 99% πιθανότητα για εξωμητριο!! Σήμερα, σχεδόν 1,5 χρόνο μετά έχω στο ιστορικό μου 1 εξωσωματική απο την οποία είχαμε 3 εμβρυομεταφορες που έδωσαν μια παλινδρομη εγκυμοσύνη στην 8η εβδομάδα και τώρα ετοιμάζομαι για τον 2ο κύκλο εξωσωματικής!!  

Παλινδρομη για ποιο λογο συμβαινει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα είμαι 25 χρονών! Θα κάνω κανονικά διέγερση και ωοληψια... Είχα πολλά εμβρυα και τα αφήσαμε όλα να γίνουν βλαστοκύστες, πήραμε 6 και σε κάθε εμβρυομεταφορα βάλαμε απο 2!! 

1η με νωπά αμέσως μετά την ωοληψια όπου είχα πάθει υπερδιέγερση και χάσαμε το παράθυρο εμφύτευσης όπως μου είπε ο γιατρός αποτέλεσμα αρνητική χοριακή 

2η με κατεψυγμένα θετική χοριακή αλλά παλινδρομησε για λόγους που δεν ξέρουμε γτ είχα φυσική αποβολή επομένως δεν κάναμε βιοψία

3η με κατεψυγμένα επίσης αρνητική χοριακή 

Δυστυχως κατέληξα οτι μάλλον είχαμε κάνει λάθος επιλογή γιατρού και τώρα είμαι σε άλλον, Πιστοφίδης λέγεται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Παλινδρομη για ποιο λογο συμβαινει?

Η παλινδρομη τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός και συμβαίνει λόγω προβλήματος στα χρωμοσώματα του εμβρύου.. Μπορεί, όμως, να υπάρχουν και άλλοι λόγοι τους οποίους ψάχνεις μετά τις 2 τουλάχιστον παλινδρομες (οι γιατροί λένε μετά τις 3) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρος ειναι συμαντικος παραγοντας και εγω λαθος γιατροι!!!! Αλλα ειπαμε οχι και ετσι μα ουτε σαλπιγγογραφια!!!! Σε αυτον που παω τωρα με περνει καθε μερα τηλεφωνο να δει πως ειμαι αν πριστηκα με τις ενεσεις αν με ενοχλει ακομα το χαπι που ξεκηνησα απο τα Χριστουγεννα  ειναι ανθρωπος πανω απο ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Η παλινδρομη τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός και συμβαίνει λόγω προβλήματος στα χρωμοσώματα του εμβρύου.. Μπορεί, όμως, να υπάρχουν και άλλοι λόγοι τους οποίους ψάχνεις μετά τις 2 τουλάχιστον παλινδρομες (οι γιατροί λένε μετά τις 3) 

 

Καλα θα καταουμε να τρελαθουμε και μετα θα το ψαξουνε αυτοι!!!!!!!!! Δεν ξερω αυτη τη φορα αν δεν πετυχει δεν ξερω πραγματικα γιατι ειμαι πολη θετικη και ποιο χαλαρη αλλαααααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αφηνω κοριτσακι μου παω να την πεσω γιατι κουραστηκα στη δουλεια και ειμαι πτωμα τα λεμε αυριο παλι καληνυχταααααα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα ο γιατρός είναι σημαντικός παράγοντας αλλά αυτό που έμαθα εγώ μέσα απο αυτή τη διαδικασία είναι να μην κάνουμε θεούς τους γιατρούς και να ψαχνόμαστε όσο μπορούμε και μόνες μας!!! 

Να σκέφτεσαι οτι αυτή η φορά θα πετύχει και να συνεχίσεις να είσαι χαλαρή και θετική!!! 

Εγω έκανα 19, γονιμοποιήθηκαν τα 14, τριτη μέρα είχαμε 11 και βλαστοκύστες πήγαν τα 6!!!!!!! 

Καλό βράδυ & καλή ξεκούραση!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Tuesday, August 29, 2017 at 9:08 ΠΜ, ο/η ElektraGr είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! Και μεις ετοιμαζόμαστε να μπούμε στον χορό της εξωσωματικής . Ο σύζυγος έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμία και μας είπαν πως θα κάνει τρίμηνη θεραπεία για να καλυτερέψει μόνο για την εξωσωματική . Μαζεύουμε τα δικαιολογητικά και μάλλον Οκτώβριο θα περάσουμε επιτροπή . Ωστόσο έκανε και καρυότυπο για να βρει την αιτία και ένα χρωμόσωμα μετατοπίστηκε δίπλα σε ένα άλλο . Είχαμε βρει το κέντρο που θα πάμε ,ωστόσο θέλουν να κάνουν σε όλα τα έμβρυα προεμφυτευτικό έλεγχο για να μην μεταφερθεί αυτό σε κάποιο. Και ερωτώ βρε κορίτσια .... Αυτός ο έλεγχος μπορεί να γίνει και απο την κοιλιά να είναι μέσα το έμβρυο ....Γτ πρέπει να γίνει πριν ... Κι είναι και το κόστος πολύ μεγάλο .... Είμαι από Κρήτη κι η πρώτη επαφή με κέντρο εξωσωματικής που είχαμε είναι στα Χανιά όπου και ακούσαμε πως είναι καλοί.Ηράκλειο δεν ξέρω !! Ευχαριστώ

ΝομιΖω  ΦαΙνεται με ληψη τροφοβλαστης η με αμνιοπαρακεντηση κατα τηβ Εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν γινει απο πριν δεν ειναι ποιο καλα για να μεταφερουνε και να προχορησουνε αυτα που θα ειναι καλα?θεραπεια ποια?μηπως profertil?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2017 at 8:51 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κοριτσια! :) 

Τι κανετε? Πως τα περάσατε?

Εχω μέρες να μπω, ημουν διακοπές και είπα να πάρω ρεπό από όλα μπας και ηρεμήσω.... Μάταια όμως, στη παραλία παντου μωρακια.... τα ματια μου ήταν στραμμένα πάνω τους....το μυαλό μου στα ίδια και τα ίδια.......

Καλησπέρα σε ολα τα κορίτσια μου!!! @peacock μου, ακριβώς τα ίδια κι γω.. πως να ηρεμήσω κ να ξεφύγω οταν ολες οι κοιλιές ειναι τούρλα.. παντού εγκυμονούσες.. παντού καρότσια.. παντού παιδάκια..  κι γω να χάνομαι στις σκέψεις μου.. πραγματικα ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι αυτο το συναίσθημα... πίκρο το καλοκαίρι.. αύριο εχω παλι γιατρό.. υποψιάζεται ενδομητριωση κ θέλει να κανω λαπαροσκόπηση! Το θέμα ειναι ότι δεν εχω ούτε κύστες ούτε τιποτα.. απλά δίκη του υποψία αφού κανω καλη ωορρηξία πιστεύει πως δεν συναντιέται το ώαριο με το σπερμα.. επίσης η σαλπιγγογραφια μου ήταν πολυ καλη κ αυτός επιμένει.. εγω παλι ειμαι να σκάσω.. δεν ξερω τι να κανω... καμία κοπέλα με παρόμοια ιστορία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η love30 είπε:

Αν γινει απο πριν δεν ειναι ποιο καλα για να μεταφερουνε και να προχορησουνε αυτα που θα ειναι καλα?θεραπεια ποια?μηπως profertil?

Profertil & novaldex

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η geozak είπε:

ΝομιΖω  ΦαΙνεται με ληψη τροφοβλαστης η με αμνιοπαρακεντηση κατα τηβ Εγκυμοσυνη

Θα γινει τλκ ... μας εξηγησανε πως ειναι για να προχωρηση η κυηση κααα οταν γινει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2017 at 9:20 ΜΜ, ο/η love30 είπε:

Δεν προχωραγανε τα εμβρυα ασε που καναμε εμβρυομεταφορα τριτης μερας και στον ιδιο κυκλο και επαρνα πολη μεγαλη δοση ενεσεων και τα σκωτωνε η ιδια μου η οιστραδιολη!!!! Ιασω Αθηνα η Λαρισα? Οχι εγω παω στη Λαρισα στο ιατρειο και για την εξωσωματικη στη Θεσσαλονικη στο embryolab!!! 

@love30 μου, κι γω στο embryolab θα παω για την εξωσωματική.. ποιον γιατρό έχεις εσυ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joy1988 είπε:

@love30 μου, κι γω στο embryolab θα παω για την εξωσωματική.. ποιον γιατρό έχεις εσυ; 

Γκεκας Θανασης λεγεται!!πολη καλος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...