Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

dim_nat11 Μπραβο σου που το παλευεις τοσο! Ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις και μολις υποχωρησει και ο ικτερος θα αρχισεις να μειωνεις και την ποσοτητα του ξενου και θα δεις που θα αυξηθει και η παραγωγη σου! Κανεις το καλυτερο για το μωρακι σου, αυτο να σκεφτεσαι και να μην αγχωνεσαι καθολου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια απευθύνομαι κυρίως στις έμπειρες μανούλες....αποθηκεύατε γάλα με σακουλάκια στην κατάψυξη?? μετά πώς τα αποψύχουμε ξέρει καμιά? και αφού το αποψύξουμε και μείνει γάλα πού το φυλάμε? ή το πετάμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Σας έχω ζαλίσει... μου ειπε ο παιδιατρος να τη βαζω στο στηθος κ καθε τρεις ωρες να τρωει κ λιγο συμπλήρωμα μεχρι να εχω περισσοτερη ποσοτητα. Επισης να βάζω κ το θήλαστρο. 

Θηλασα, της εδωσα 30ml συμπλήρωμα, έβαλα κ το θηλαστρο το οποιο δεν κανει κ πολύ δουλεια σχεδον χαϊδεύει δεν είναι κ πολυ δυνατό αλλα θα το χρησιμοποιησω κι αυτο κ βλεπουμε...

Σιγουρα τρωει κ απο μενα αλλα δεν ξερω ποσο.. θα δινω κ συμπλήρωμα για να μην αφυδατωθει κ ελπιζω μόλις πεσει κ ο ικτερος να τα παμε καλυτερα..

Ευχαριστώ πολύ όλες σας!!!

αχχχ κοριτσακι μου γλυκο...!!!

μπραβο σου για την προσπαθεια να προστατεψεις το μωρακι σου με το θηλασμο σου!!!!

τα μικρα θηλαστρα δεν κανουνε ιδιαιτερη δουλεια...νοικιασε ενα μεγαλο απο κλινικη εγω που ειχα χρησιμοποιησει της κλινικης εκανε το στηθος μου μπιμπερο!!!!!!

το γενεσις ειχε το μεγαλο της medela καταπληκτικο...

διωξε το αγχος σου οσο μπορεις πιο γρηγορα οχι μονο για τον θηλασμο αλλα γιατι δεν μπορεις να απολαυσεις την πιο ομορφη περιοδο της ζωης σου!!!

δεν θα ξαναγυρισουν αυτες οι μερες ΠΟΤΕ!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ελενα!! είπε:

Κορίτσια απευθύνομαι κυρίως στις έμπειρες μανούλες....αποθηκεύατε γάλα με σακουλάκια στην κατάψυξη?? μετά πώς τα αποψύχουμε ξέρει καμιά? και αφού το αποψύξουμε και μείνει γάλα πού το φυλάμε? ή το πετάμε?

ελενακι καλο ειναι να μην κανεις τραπεζα γαλακτος οπως λεγεται κατα τις πρωτες 40 μερες μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος γιατι το σωμα σου θα λαβει το μηνυμα αυξημενης ζητησης και μπορει να κανεις υπερπαραγωγη με ο,τι συνεπαγεται αυτο..πρασινες κενωσεις, παλινδρομηση κολικους κλπ. Σε καθε περιπτωση παντως, η καταψυξη διατηρει το γαλα για 3 μηνες. η αποψυξη γινεται βαζοντας το γαλατακι στη συντηρηση απο το βραδυ και διατηρειται 24 ωρες μετα το ξεπαγωμα. Ο,τι περισσεψει απτο μωρακι το πετας, δεν ξαναχρησιμοποιειται δυστυχως. Στη συντηρηση διατηρειται το φρεσκο γαλατακι maximum 72 ωρες και στο πανω ραφι πισω πισω. Αυτα μου ειπε ο παιδιατρος. Τελος, αν θες να το μεταφερεις καπου πχ στη βολτα, παντα σε ισοθερμικο τσαντακι με παγοκυστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια πως ειστε? Συννεφιασμενος ο καιρος στην Αθηνα σημερα... πως ειστε με τσ μωρακια σας? Dim_nat ολα καλα? εμεις δεν κλεισαμε ματι χθες το βραδυ, ανα μια ωρα ξυπνουσε ο μικρουλης και τωρα γκρινιαζει ακομη. εχει την κοιλιτσα του. 15 του μηνος θα κανουμε και το πρωτο μας εμβολιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα annina! Συννεφιασμενος και βροχερος οντως, αλλα η ζεστη και η υγρασια το κατι αλλο! Κι εμεις ειχαμε σχετικα δυσκολη νυχτα χθες... 12 με 3 δεν κοιμηθηκε καθολου ο μπεμπης και μετα ξυπνησαμε στις 5 και στις 7μιση... 

Τα υπολοιπα κοριτσια τί κάνετε; Πως τα πατε με τα μπεμπακια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα από μένα... Ακόμα προσπαθούμε κ το παλεύω με το θηλασμό.. εκει που νομιζα πως παμε καλα γιατι αφηνε απο το συμπλήρωμα εχει δυο μερες που πειναει τρελα κ κοντευει να φαει το μπουκάλι...

 

Αύριο θα παμε να κανουμε το χαλινο, ελπίζω να έχουμε διαφορά μετά ειναι η τελευταία μου ελπιδα να πιασει στηθος χωρίς την ψευδοθηλη μήπως δουλεψει με την αλω κ ερθει πιο πολυ γαλα.. Εσεις τι λετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε όλες τις  μανούλες. 

Σήμερα η μικρή μου  κλείνει μια βδομάδα ζωής.Σαν ψέμματα  μου φαίνεται. Την έχω ερωτευτεί κεραυνοβολα.

Είναι πολύ ήσυχη. Δεν έχουμε κανένα θέμα. Το βράδυ  ξυπνάει  μια  φορά  στις 2 και άλλη μια  στις 5.Χωρις γκρίνια ή κλάμα  όμως. Σα να μιλάει μόνη της.Και'γω απλά  την έχω στο  νου μου και την παίρνω για να την θηλάσω.Ομως Όσο ήμασταν  στο  μαιευτήριο  (πήραμε εξιτήριο  την Τρίτη 6 Ιουνίου) ήταν  μαρτύριο. Που υποτίθεται πως θα έπρεπε να  είναι  υποστηρικτικό το περιβάλλον και να σε καθοδηγεί  στα πρώτα  σου  βήματα  ως μαμά. Εγώ πέρασα έναν εφιάλτη όσον αφορά στον θηλασμό. Τις μερες που ήμασταν  στο  μαιευτηριο η μικρή να σπαράζει από την πείνα.Εγω δεν την κρατούσα σωστά με αποτέλεσμα να εκνευρίζεται όταν ήθελε να  θηλάσει και  να κλαίει με αναφιλητά ξεσηκώνοντας  όλο το μαιευτήριο. Μέσα στον πανικό  μου,ζήτησα  βοήθεια  από  τις μαιες και όλες  με μια σιγουριά μου είπαν δώσε  συμπλήρωμα γιατί δεν  την  φτάνει το  γάλα σου. Ήμουν έτοιμη να  καταρρευσω από την  κούραση  και να της δώσω  να πιει συμπλήρωμα. Ως δια μαγείας  όμως  ή μικρή κοιμόταν. Ειχε παραιτηθεί  από την προσπάθεια  το πουλάκι  μου και  έπεφτε σε ύπνους  που δεν μπορούσα να  την ξυπνήσω. Οι άλλες  μαμάδες είχαν ήδη υποκύψει  στις πιέσεις  για ξένο  γάλα και είχαν ήρεμα  και  καλοταισμενα μωρά. Η δική μου  μέσα στα νεύρα και  το παράπονο. 

Μέχρι  που επικοινώνησα τηλεφωνικα με τον παιδίατρο  της.Μου τον είχαν συστήσει  ως έναν πολύ καλό  γιατρό  αλλά  μέχρι  εκεί. Δεν  μου είχαν αναφέρει  πόσο καλός ήταν  και  σαν άνθρωπος.Κυριακη μεσημέρι  (εν μέσω τριημέρου του Αγίου Πνεύματος  μην ξεχνιόμαστε)  τον πήρα τηλέφωνο Εγώ, μια άσχετη μαμά,να του πω ότι πρόκειται να  τον επισκεπτω και  ότι βρίσκομαι σε  κατάσταση  απελπισίας  με τον θηλασμό. Του εξήγησα την όλη κατάσταση. Η αντίδραση του? Το ίδιο απόγευμα  μου έστειλε  την μαία που έχει  στο ιατρείο του (σημειωτέον  Εγώ και ο γιατρός  μένουμε νομό  Ρεθύμνου  ενώ εγώ γέννησα στο Ηράκλειο  για πιο καλά υποτίθεται).Ηρθε η γυναίκα  Κυριακή  απόγευμα από το Ρέθυμνο, χαμογελαστή, ανάλαφρη, ευγενέστατη και  μου είπε ότι  ο παιδίατρος  είναι  πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού και ιδιαίτερα  ευαισθητοποιημένος για το  θέμα  του θηλασμού  στην  Ελλάδα και  ασχολείται με το  τι φταίει  και  ολοένα  και  περισσότερες νέες μητερες,ενώ έχουν όλη την καλή διάθεση να  θηλάσουν, παραπάνω από το 60% εγκαταλείπουν την ιδέα  πριν καν ακόμα βγουν από το μαιευτήριο. 

Κάθισε μαζί μου μιάμιση ώρα.Μου έδειξε  όλες τις στάσεις  για έναν εύκολο και  χωρίς  τραυματισμούς  θηλασμό  και έφυγε. Χωρίς  χρέωση,χωρίς  τίποτα. Μονο ενα γλυκάκι πήρε.Εεε από εκείνη την ώρα η μικρή μου θηλάζει  ασταμάτητα. Μου έλεγαν δεν έχω γάλα και έβλεπα το γάλα  να εκτοξεύεται  σαν πίδακας.

Αναρωτιέμαι  τι  θα  συνέβαινε αν όλοι όσοι δούλευουν στα μαιευτήρια, είχαν τις γνώσεις και  το μεράκι  να  ενημερώσουν τις νέες μαμάδες.Ειμαι σίγουρη ότι  πολύ περισσότερες  μαμάδες  θα θήλαζαν. Το ξένο γάλα είναι η  εύκολη λύση. Και εννοείται  χρειάζεται  στα μωρά που η μαμα τους δεν μπορεί ή δεν θέλει. Αλλά να λένε  δεν έχεις  γάλα  ετσι απλά το θεωρώ  απαράδεκτο.Αν είχα δώσει μπιμπερό, ήδη θα είχε μειωθεί  η παραγωγή  γάλακτος δικού μου.Ετσι πάνε αυτά  μου είπε η μαία.Οση ζήτηση τόση και η προσφορά. Χρειαζόμαστε  καλύτερη ενημέρωση  και την τύχη να  βρούμε  τους  κατάλληλους ανθρώπους  που θα μας την παρέχουν.

Αυτά είχα να σας καταθέσω  από την προσωπική μου εμπειρία. Αν πραγματικά θέλετε να θηλάσετε για το  καλό  του παιδιού σας,ψάξτε,ενημερωθείτε και θα βρείτε την άκρη. Σας φιλώ και  σας εύχομαι καλό σαραντισμο και Καλή ανατροφή  που λένε  σαν ευχή εδώ  στην  Κρήτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Καλησπερα σε όλες τις  μανούλες. 

Σήμερα η μικρή μου  κλείνει μια βδομάδα ζωής.Σαν ψέμματα  μου φαίνεται. Την έχω ερωτευτεί κεραυνοβολα.

Είναι πολύ ήσυχη. Δεν έχουμε κανένα θέμα. Το βράδυ  ξυπνάει  μια  φορά  στις 2 και άλλη μια  στις 5.Χωρις γκρίνια ή κλάμα  όμως. Σα να μιλάει μόνη της.Και'γω απλά  την έχω στο  νου μου και την παίρνω για να την θηλάσω.Ομως Όσο ήμασταν  στο  μαιευτήριο  (πήραμε εξιτήριο  την Τρίτη 6 Ιουνίου) ήταν  μαρτύριο. Που υποτίθεται πως θα έπρεπε να  είναι  υποστηρικτικό το περιβάλλον και να σε καθοδηγεί  στα πρώτα  σου  βήματα  ως μαμά. Εγώ πέρασα έναν εφιάλτη όσον αφορά στον θηλασμό. Τις μερες που ήμασταν  στο  μαιευτηριο η μικρή να σπαράζει από την πείνα.Εγω δεν την κρατούσα σωστά με αποτέλεσμα να εκνευρίζεται όταν ήθελε να  θηλάσει και  να κλαίει με αναφιλητά ξεσηκώνοντας  όλο το μαιευτήριο. Μέσα στον πανικό  μου,ζήτησα  βοήθεια  από  τις μαιες και όλες  με μια σιγουριά μου είπαν δώσε  συμπλήρωμα γιατί δεν  την  φτάνει το  γάλα σου. Ήμουν έτοιμη να  καταρρευσω από την  κούραση  και να της δώσω  να πιει συμπλήρωμα. Ως δια μαγείας  όμως  ή μικρή κοιμόταν. Ειχε παραιτηθεί  από την προσπάθεια  το πουλάκι  μου και  έπεφτε σε ύπνους  που δεν μπορούσα να  την ξυπνήσω. Οι άλλες  μαμάδες είχαν ήδη υποκύψει  στις πιέσεις  για ξένο  γάλα και είχαν ήρεμα  και  καλοταισμενα μωρά. Η δική μου  μέσα στα νεύρα και  το παράπονο. 

Μέχρι  που επικοινώνησα τηλεφωνικα με τον παιδίατρο  της.Μου τον είχαν συστήσει  ως έναν πολύ καλό  γιατρό  αλλά  μέχρι  εκεί. Δεν  μου είχαν αναφέρει  πόσο καλός ήταν  και  σαν άνθρωπος.Κυριακη μεσημέρι  (εν μέσω τριημέρου του Αγίου Πνεύματος  μην ξεχνιόμαστε)  τον πήρα τηλέφωνο Εγώ, μια άσχετη μαμά,να του πω ότι πρόκειται να  τον επισκεπτω και  ότι βρίσκομαι σε  κατάσταση  απελπισίας  με τον θηλασμό. Του εξήγησα την όλη κατάσταση. Η αντίδραση του? Το ίδιο απόγευμα  μου έστειλε  την μαία που έχει  στο ιατρείο του (σημειωτέον  Εγώ και ο γιατρός  μένουμε νομό  Ρεθύμνου  ενώ εγώ γέννησα στο Ηράκλειο  για πιο καλά υποτίθεται).Ηρθε η γυναίκα  Κυριακή  απόγευμα από το Ρέθυμνο, χαμογελαστή, ανάλαφρη, ευγενέστατη και  μου είπε ότι  ο παιδίατρος  είναι  πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού και ιδιαίτερα  ευαισθητοποιημένος για το  θέμα  του θηλασμού  στην  Ελλάδα και  ασχολείται με το  τι φταίει  και  ολοένα  και  περισσότερες νέες μητερες,ενώ έχουν όλη την καλή διάθεση να  θηλάσουν, παραπάνω από το 60% εγκαταλείπουν την ιδέα  πριν καν ακόμα βγουν από το μαιευτήριο. 

Κάθισε μαζί μου μιάμιση ώρα.Μου έδειξε  όλες τις στάσεις  για έναν εύκολο και  χωρίς  τραυματισμούς  θηλασμό  και έφυγε. Χωρίς  χρέωση,χωρίς  τίποτα. Μονο ενα γλυκάκι πήρε.Εεε από εκείνη την ώρα η μικρή μου θηλάζει  ασταμάτητα. Μου έλεγαν δεν έχω γάλα και έβλεπα το γάλα  να εκτοξεύεται  σαν πίδακας.

Αναρωτιέμαι  τι  θα  συνέβαινε αν όλοι όσοι δούλευουν στα μαιευτήρια, είχαν τις γνώσεις και  το μεράκι  να  ενημερώσουν τις νέες μαμάδες.Ειμαι σίγουρη ότι  πολύ περισσότερες  μαμάδες  θα θήλαζαν. Το ξένο γάλα είναι η  εύκολη λύση. Και εννοείται  χρειάζεται  στα μωρά που η μαμα τους δεν μπορεί ή δεν θέλει. Αλλά να λένε  δεν έχεις  γάλα  ετσι απλά το θεωρώ  απαράδεκτο.Αν είχα δώσει μπιμπερό, ήδη θα είχε μειωθεί  η παραγωγή  γάλακτος δικού μου.Ετσι πάνε αυτά  μου είπε η μαία.Οση ζήτηση τόση και η προσφορά. Χρειαζόμαστε  καλύτερη ενημέρωση  και την τύχη να  βρούμε  τους  κατάλληλους ανθρώπους  που θα μας την παρέχουν.

Αυτά είχα να σας καταθέσω  από την προσωπική μου εμπειρία. Αν πραγματικά θέλετε να θηλάσετε για το  καλό  του παιδιού σας,ψάξτε,ενημερωθείτε και θα βρείτε την άκρη. Σας φιλώ και  σας εύχομαι καλό σαραντισμο και Καλή ανατροφή  που λένε  σαν ευχή εδώ  στην  Κρήτη.

Μπράβο κορίτσι μου!!! Έκανες πολύ καλά που το κυνηγησες.. Από όσο θυμάμαι έχεις κ μεγάλο μωράκι οπότε λογικά κ αυτο βοηθησε, αφού βρήκατε τροπο οι δυο σας ειναι σπουδαιο.. Εμείς μπήκαμε στο τριπακι του συμπληρώματος κ του ξένου γάλακτος όπως εχω ζαλίσει τα κοριτσια τοσες μερες αλλα θα το παλεψω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες! Τι κανετε; Σημερα είπα πως θα κάνουμε καινούρια αρχη με τη μπεμπα.. επισκεπτηκαμε παιδοχειρουργο κ καναμε το χαλινο, ολα καλα!!! Μολις γυρισαμε σπιτι κ αφού κοιμόταν ξυπνησε κ με έψαχνε, την εβαλα στο στηθος..φοβερή αισθηση, πιστεύω θα "τραβάει" καλυτερα τώρα..ομως η θηλη μου ακομη δεν βοηθαει οποτε συνεχίζουμε με ψευδοθηλες..

Το απογευμα μας ηταν εφιαλτικο δεν θελω καν να το θυμαμαι.. ήρθε η μαμα μου σπιτι η υπέρμαχος του μπιμπερο κ τη στουμπωσε στο ετοιμο γάλα γιατί το παιδί πεινάει κι εγω η κακια το αφηνω νηστικό.. τεσπα

Απο τωρα κανουμε νεα αρχη κ αφηνω αυτα στο παρελθόν.. annina διαβασα το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμου ποσες φορες..

Αποφασισα να θηλαζω οσο πιο πολυ γίνεται.. αναγκαστικά ακομη καποιο συμπλήρωμα θα δίνουμε.. κι εγω μετα απο καθε θηλασμό ή ενδιάμεσα θα μπαίνω στο θήλαστρο.. στο πρωτόκολλο γραφει 8 φορες τη μέρα.. 

Αυτα τα νέα απο εμένα!!! Αναμένω τη μέρα που θα κανω το στήθος μου μπιμπερο!!!! Θα το παλέψω.. πολλές φορές με παιρνει πολυ απο κατω κλαιω κ αγχώνομαι αλλά αξίζει τον κοπο, αυτο το δώρο θέλω να το κανω στο μωρο μου!!! 

Ευχαριστώ πολυ όλες!! Να ειστε καλά!!! :-) φιλιά απο μενα κ τη μπέμπα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο dimnat11.Μην το βάζεις κάτω. Θα δεις που θα δικαιωθείς και η μικρή  θα πάρει τα πάνω της πολύ  γρήγορα. Αν ακούγαμε το κατεβατό  των πλεονεκτημάτων που  έχει  ο μητρικός  θηλασμός  σίγουρα  Πολύ περισσότερες  μανούλες θα θήλαζαν.

Dimnat11 εννοείται και βοήθησε η μεγάλη  μπέμπα μου. 3760 γεννήθηκε και βγήκαμε από το μαιευτήριο3490.Λογικο ήταν  να έχει  δύναμη  να  ρουφήξει. Τα μικρά  μωράκια  θέλουν  περισσότερη υπομονή. 

Σου εύχομαι  ότι καλύτερο και σου μεταφέρω  αυτό που  μου είπε  η  εξαιρετική  μαία  που γνώρισα.Μια μαμά που θέλει να  θηλάσει  το μωρό  της είναι  αδύνατον να μην  το καταφέρει. Καλή σας μέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια .ου! Ρανια μου μπραβο καλη μου χαιρομαι παααρα πολυ για το μωρακι σου, καλο σαραντισμο να εχετε. Dim_nat θα σε επιβραβευσει και το δικο σου μωρακι με μαραθωνιους θηλασμους θα δεις, καθως εχεις πολλη αγαπη να δωσεις! Και μην ακους τη μαμα σου, καλοδεχουμενη φυσικα η καθε βοηθεια των μαμαδων μας, ωστοσο προερχονται απο την γενια του μπιμπερο, του "ασε το μωρο στην κουνια να κλαψει", μην το κακομαθεις, λιγο ξενο κακο δεν κανει. Ναι κακο δεν κανει ασφαλως, αλλα στερει μια ακομη αγκαλια απτο αγγελουδι σου! 

Εμεις σημερα εχουμε γενεθλια!!! Ο μικρουλης μου εκλεισε 2 μηνες...10/4 γεννηθηκε...ειμαι κι εγω παραφωρα ερωτευμενη με ενα πλασματακι που οταν χαμογελαει φωτιζει τον κοσμο! Αχχ.. Σας φιλω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Γειά σας!!γέννησα και εγώ το αγγελούδι μου πριν 9 μέρες και θηλάζω από τη δεύτερη μέρα γιατί έκανα καισαρική και την πρώτη ήταν αδύνατο να σηκωθώ..φυσικά στο μαιευτήριο της έδωσαν και ξένο γάλα..όμως δόξα τω Θεό έχω αρκετό γάλα και σπίτι τη θηλάζω..Μόνο μια φορά το βράδυ μπορεί να της δώσω ξένο γάλα και αυτό αν την ταισω κ στην 1 ώρα ξυπνήσει επειδή δεν χόρτασε..Εγώ όμως έχω γάλα που στο 3ωρο περίπου αρχίζει και τρέχει όπως τη βρύση..η μικρή όμως κοιμάται και εγώ αναγκάζομαι κ το βγάζω με το θήλαστρο..Θέλω να ρωτήσω, θα είναι πάντα έτσι? Θέλω να το δίνω απευθείας από το στήθος μου και όχι να το βγάζω, να το βάζω ψυγείο..Επίσης με ευκολία πιάνει μόνο τη μια θηλή διότι είναι ελάχιστα πιο μεγάλη..με την άλλη δυσκολεύεται λίγο..εχω πάρει κ ψευδοθηλες αλλά καταλαβαίνει τη διαφορά και αρχίζει και γκρινιάζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη Δευτέρα θα έρθει σύμβουλος θηλασμού στο σπίτι... ο αντρουλης μου τα κανόνισε, βλέπει πόσο προσπαθώ.. Έχουμε μπλέξει στο φαύλο κύκλο των μπιμπερό... θα μετράω τις ώρες να δούμε τι θα μας πει!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2017 at 10:50 ΠΜ, ο/η annina είπε:

Καλημερα κοριτσια .ου! Ρανια μου μπραβο καλη μου χαιρομαι παααρα πολυ για το μωρακι σου, καλο σαραντισμο να εχετε. Dim_nat θα σε επιβραβευσει και το δικο σου μωρακι με μαραθωνιους θηλασμους θα δεις, καθως εχεις πολλη αγαπη να δωσεις! Και μην ακους τη μαμα σου, καλοδεχουμενη φυσικα η καθε βοηθεια των μαμαδων μας, ωστοσο προερχονται απο την γενια του μπιμπερο, του "ασε το μωρο στην κουνια να κλαψει", μην το κακομαθεις, λιγο ξενο κακο δεν κανει. Ναι κακο δεν κανει ασφαλως, αλλα στερει μια ακομη αγκαλια απτο αγγελουδι σου! 

Εμεις σημερα εχουμε γενεθλια!!! Ο μικρουλης μου εκλεισε 2 μηνες...10/4 γεννηθηκε...ειμαι κι εγω παραφωρα ερωτευμενη με ενα πλασματακι που οταν χαμογελαει φωτιζει τον κοσμο! Αχχ.. Σας φιλω πολυ!

Να τον χαίρεσαι το μπεμπουλη σου!!! Χρόνια του πολλά και όμορφα! <3

Πάντα υποστηρικτική για όλες τις μανούλες εδώ, τυχερές που σε έχουμε στην παρεα μας!

Συμφωνω απολυτα με όλα! :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2017 at 11:34 ΠΜ, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Κορίτσια Γειά σας!!γέννησα και εγώ το αγγελούδι μου πριν 9 μέρες και θηλάζω από τη δεύτερη μέρα γιατί έκανα καισαρική και την πρώτη ήταν αδύνατο να σηκωθώ..φυσικά στο μαιευτήριο της έδωσαν και ξένο γάλα..όμως δόξα τω Θεό έχω αρκετό γάλα και σπίτι τη θηλάζω..Μόνο μια φορά το βράδυ μπορεί να της δώσω ξένο γάλα και αυτό αν την ταισω κ στην 1 ώρα ξυπνήσει επειδή δεν χόρτασε..Εγώ όμως έχω γάλα που στο 3ωρο περίπου αρχίζει και τρέχει όπως τη βρύση..η μικρή όμως κοιμάται και εγώ αναγκάζομαι κ το βγάζω με το θήλαστρο..Θέλω να ρωτήσω, θα είναι πάντα έτσι? Θέλω να το δίνω απευθείας από το στήθος μου και όχι να το βγάζω, να το βάζω ψυγείο..Επίσης με ευκολία πιάνει μόνο τη μια θηλή διότι είναι ελάχιστα πιο μεγάλη..με την άλλη δυσκολεύεται λίγο..εχω πάρει κ ψευδοθηλες αλλά καταλαβαίνει τη διαφορά και αρχίζει και γκρινιάζει..

Κοριτσι μου να σου ζησει κι εσενα η μπεμπουλα σου!!! Να ειναι γερη και τυχερη!

Απ όσο ξερω αυτό που περιγραφεις συμβαινει κυριως τον πρωτο μηνα-πρωτες 40 μερες, μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος, μετα μπαίνει ένα προγραμμα και σιγα σιγα σταματαει να τρεχει το γαλα σε ασχετες στιγμες. Λίγη υπομονη και ολα θα παρουν το δρομο τους! Και το λιγο ξενο που της δινεις, νομιζω δε χρειαζεται, με τοσο γαλα που εχεις! Κι εγω συμβαινει καποιες φορες να τον θηλαζω ανα μια ωρα, συνηθως του δίνω εναλλαξ το δεξι και το αριστερο στηθος! Όσο για τις ψευδοθηλες νομιζω περισσοτερο θα σε μπερδεψουν, παρά θα σε βοηθησουν....Μήπως βοηθουσε αν αλλαζες σταση όταν θηλαζεις με τη θηλή που δεν προτιμά; Πχ στην ξαπλωτή ή πλάγια σταση; Ή μήπως βοηθουσε να ξεκινας να θηλαζεις με τη θηλη που δεν πολυπροτιμα; Γιατι στην αρχη τρωνε με μεγαλυτερη λαιμαργια τα μωρακια μας. Παντως ξερω ότι ειναι πολυ σημαντικο να προσφερεις και τα δυο στηθη ισοτιμα, για να ειναι και η παραγωγη λιγο πολυ η ιδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2017 at 1:37 ΜΜ, ο/η dim_nat11 είπε:

Τη Δευτέρα θα έρθει σύμβουλος θηλασμού στο σπίτι... ο αντρουλης μου τα κανόνισε, βλέπει πόσο προσπαθώ.. Έχουμε μπλέξει στο φαύλο κύκλο των μπιμπερό... θα μετράω τις ώρες να δούμε τι θα μας πει!!!! 

Μραβο στον αντρουλη σου, που τα κανονισε! Πιστευω θα σας βρει μια λυση! Μεχρι τοτε συνεχισε να βαζεις τα δυνατα σου να προσφερεις το στηθος όσο περισσοτερο μπορεις! Καλη επιτυχια! Ευχομαι όλα να πανε καλά και θα δεις οτι θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Μραβο στον αντρουλη σου, που τα κανονισε! Πιστευω θα σας βρει μια λυση! Μεχρι τοτε συνεχισε να βαζεις τα δυνατα σου να προσφερεις το στηθος όσο περισσοτερο μπορεις! Καλη επιτυχια! Ευχομαι όλα να πανε καλά και θα δεις οτι θα πανε!

Ευχαριστώ πολύ!!! Περιμένω κι εγώ να δω τι θα μου πει η Σύμβουλος γιατί σήμερα ήρθε ο παιδίατρος μας και μου είπε να αυξήσω το συμπλήρωμα.. Δεν μου άρεσε καθόλου σαν ιδέα κ με πήρε πολύ από κάτω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vivi.Nik. σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την απάντηση σου. Έχει 2 μέρες που δεν της έδωσα ξένο γάλα..δεν με πειράζει να ξυπνάει κάθε ώρα να τρώει, δεν αντέχω να έχουν περάσει 2 ώρες από το θηλασμό, το στήθος να είναι γεμάτο και να τρέχει όπως τη βρύση και η μικρή να κοιμάται του καλού καιρού.. Έτσι αναγκάζομαι και το βγάζω με το θήλαστρο..δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό αλλά δεν αντέχετε αλλιώς..Ούτε ψευδό θηλή της έδωσα ξανά απλά επιμένω να πιάσει τη δική μου..εύχομαι μετά τις 40 μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα!!!

να χαίρεσαι και εσύ το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Περιμένω κι εγώ να δω τι θα μου πει η Σύμβουλος γιατί σήμερα ήρθε ο παιδίατρος μας και μου είπε να αυξήσω το συμπλήρωμα.. Δεν μου άρεσε καθόλου σαν ιδέα κ με πήρε πολύ από κάτω...

Η αληθεια ειναι πως οι παιδιατροι δεν ειναι παντα πολυ υποστηρικτικοι στο θεμα του θηλασμου... Πιστευω η συμβουλος θα σε βοηθησει παραπανω! Ελπιζω να μας εχεις ευχαριστα νεα! Θα περιμενουμε να μας πεις τι εγινε το απογευμα! Καλημερα και φιλακια στη μπεμπουλα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Vivi.Nik. σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την απάντηση σου. Έχει 2 μέρες που δεν της έδωσα ξένο γάλα..δεν με πειράζει να ξυπνάει κάθε ώρα να τρώει, δεν αντέχω να έχουν περάσει 2 ώρες από το θηλασμό, το στήθος να είναι γεμάτο και να τρέχει όπως τη βρύση και η μικρή να κοιμάται του καλού καιρού.. Έτσι αναγκάζομαι και το βγάζω με το θήλαστρο..δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό αλλά δεν αντέχετε αλλιώς..Ούτε ψευδό θηλή της έδωσα ξανά απλά επιμένω να πιάσει τη δική μου..εύχομαι μετά τις 40 μέρες να είναι καλύτερα τα πράγματα!!!

να χαίρεσαι και εσύ το μωράκι σου!!!

Μπραβο σου Ζωγιαμπελ! Σιγα σιγα θα στρωσει κι αυτο! Κι εμενα μου συμβαινει καποιες φορες...Υπομονη θελει! 

Σ ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες! Τί κάνετε; Πώς κυλάνε οι πρώτες μέρες με τα μπεμπάκια σας;

dim_nat11Τι έγινε τελικά χθές; Τί σας είπες η σύμβουλος θηλασμού; Σε έχουμε έννοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Καλημέρα μανούλες! Τί κάνετε; Πώς κυλάνε οι πρώτες μέρες με τα μπεμπάκια σας;

dim_nat11Τι έγινε τελικά χθές; Τί σας είπες η σύμβουλος θηλασμού; Σε έχουμε έννοια!

Χθες μου ηρθε το θηλαστρο που μου εστειλε μια φιλη μου.. η μικρη μπαίνει στήθος μετα τρωει συμπληρωμα κι εγω στο θήλαστρο..

 

Η σύμβουλος τελικά θα ερθει σημερα το απογευμα!!! Περιμένω κι εγω να δω τι θα μου πει ωστε να το ακολουθησω!!! Θα σας ενημερώσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Ήρθε η Σύμβουλος χθες. Κάναμε πολύ κακή αρχή με τη μικρή σε αυτό το κομμάτι. Μου είπε να βγάλω τις ψευδοθηλες, βεβαια το πως θα πιασει το παιδι σε εμενα ειναι αλλο θεμα γιατί τις έχει συνηθίσει κ ούτε η ίδια μπόρεσε να το καταφέρει. 

Μου έδωσε κάτι ορμονικές εξετάσεις να κάνω και μου είπε να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο.

Δε νομίζω να τα καταφέρουμε. Για όσο αντέξω θα συνεχίσω αυτό που κάνω, θα δίνω στήθος-συμπλήρωμα και θήλαστρο. 

Στο τέλος θα χαλάσω την ψυχική μου υγεία και αποτέλεσμα δεν θα έχουμε. 

Θα συνεχίσω για όσο μπορώ αυτό που ηδη κανω.. βγαζω με οικιακό θηλαστρο γυρω στα 20-25 μλ (αυτο ολο κι ολο το γαλα μου)

Για κάποιες τοσο φυσικο και τοσο ευκολο, για εμενα δυσκολος ο δρόμος..

Ειλικρινα κουραζομαι, δεν κοιμαμαι και στο τελος δεν θα χαιρομαι το μωρό μου για ενα πεισμα...και τα παιδια με μπιμερο Δόξα το Θεο καλα μεγαλωσαν τι να κανουμε.. ειναι προτιμοτερο απο το να κλαιει κ να μην εχω να προσφέρω..  οι νομοι της προσφορας κ της ζητησης μαλλον μας ξεχασαν εμας... :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η dim_nat11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ήρθε η Σύμβουλος χθες. Κάναμε πολύ κακή αρχή με τη μικρή σε αυτό το κομμάτι. Μου είπε να βγάλω τις ψευδοθηλες, βεβαια το πως θα πιασει το παιδι σε εμενα ειναι αλλο θεμα γιατί τις έχει συνηθίσει κ ούτε η ίδια μπόρεσε να το καταφέρει. 

Μου έδωσε κάτι ορμονικές εξετάσεις να κάνω και μου είπε να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο.

Δε νομίζω να τα καταφέρουμε. Για όσο αντέξω θα συνεχίσω αυτό που κάνω, θα δίνω στήθος-συμπλήρωμα και θήλαστρο. 

Στο τέλος θα χαλάσω την ψυχική μου υγεία και αποτέλεσμα δεν θα έχουμε. 

Θα συνεχίσω για όσο μπορώ αυτό που ηδη κανω.. βγαζω με οικιακό θηλαστρο γυρω στα 20-25 μλ (αυτο ολο κι ολο το γαλα μου)

Για κάποιες τοσο φυσικο και τοσο ευκολο, για εμενα δυσκολος ο δρόμος..

Ειλικρινα κουραζομαι, δεν κοιμαμαι και στο τελος δεν θα χαιρομαι το μωρό μου για ενα πεισμα...και τα παιδια με μπιμερο Δόξα το Θεο καλα μεγαλωσαν τι να κανουμε.. ειναι προτιμοτερο απο το να κλαιει κ να μην εχω να προσφέρω..  οι νομοι της προσφορας κ της ζητησης μαλλον μας ξεχασαν εμας... :-(

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Το θέμα είναι  να  το ευχαριστιεστε και  οι δύο. Αν είναι να  σου γίνει  βραχνάς και άγχος, το μεταδίδεις στο  μωρό  και  είναι  χειρότερα.

Καλή η πρόθεση  αλλά  καλό είναι να μην έχουμε  εμμονές και να  μην φοράμε παρωπιδες και όταν  βλέπουμε  ότι  δεν γίνεται κάτι,να μην το βιάζουμε.

Δόξα τω Θεώ όπως λες και  τα μωρά  των μπιμπερό μια χαρά  μεγαλωνουν.Μη νιώθεις  άσχημα. Πρέπει  να ηρεμήσεις και  να απολαύσεις αυτές τις μέρες  γιατί  φεύγουν  γρήγορα και  δεν  ξαναγυρνανε. 

Εσύ  προσπάθησες από την μεριά  σου όσο  μπορούσες. Ότι περνούσε από το  χέρι σου το έκανες. Επομένως χωρίς  ενοχές, πας στο επόμενο  στάδιο. Εύχομαι  από δω και  πέρα ηρεμία και μόνο χαμόγελα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...