Μετάβαση σε περιεχόμενο

προσπάθειές για παιδάκι..!


kaposetsi

Recommended Posts

Lenakip πολύ καιρό εγώ... 7 χρόνια. Κ οι εξετάσεις μας είναι οκ. 2 μήνες παρακολουθώ την ωορρηξία μου κ έχω επαφές εκείνες τις μέρες. Παρολαυτά δεν απελπιζομαι. Έχω βέβαια κ τις στιγμές μου που λέω βρε μήπως έχω κάτι κ δεν μου το έχουν βρει οι γιατροί? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

Kalimera koritsia! Kalws irthes Lenaki! Ola kala tha pane! Mia fili m prospathousane sxddon 4 xronia mexri na vroune ti ftaiei. Perysi tetoio kairo vrikane ti exoun k ksekinisane therapeia. Oi mines pernousan k den eixan apotelesma oute alli ypomoni. To kalokairi kanane 2 spermategxyseisk den epiasan. Treli stenaxwria! Mesa ston oktwvri eipan telos pame meta tis giortes gia ekswswmatiki. 17 dekemvriou milame m leei exw 6 meres kathysterisi alla den thelw na kanw test min apogoiteytw. Telika kanei stis 18 arnitiko. Oi meres pernousan periodos pouthena. 25 dekemvriou ksana kanei arnitiko me 15 meres kathysterisi. Apogoiteyesi. 4 ianouariou kanei eksetaseis aimatos. 7 vdomadwn egkyos! Min apelpizesai den eisai moni!!

Ναι το ξέρω ότι δεν είμαι μόνη, ξέρω ότι πολύς κόσμος ταλαιπωρείται... αλλά βλέπεις είμαι και 35 και τα χρόνια μου τα καλά περνάνε και δε βλέπω αποτέλεσμα! κ πιστεύω ακράδαντα ότι χωρίς βοήθεια δε θα μπορέσω να μείνω έγκυος... δε ξέρω τι θα έκανα αν έπρεπε να το περάσω αυτό άλλα δύο χρόνια.. δε ξέρω αν θα άντεχε ο γάμος μου γιατί στην αρχή όταν πρωτομάθαμε τι συνέβαινε με τον άντρα μου περάσαμε πολύ δύσκολα. Δεν ήθελε να το συζητήσει, δεν ήθελε να μου συμπαρασταθεί τίποτα... Για να είμαι ειλικρινής κοντέψαμε να χωρίσουμε 3-4 φορές...  Παράλληλα έπρεπε να κάνει και κάποια ταξίδια με τη δουλειά του, ξέρεις τώρα μας πήρε και μας σήκωσε! Απλώς τώρα πια είμαι σχετικά πιο ήρεμη ενώ εκείνος απογοητεύεται με το παραμικρό! για να δούμε, προσπαθώ απλά να είμαι ψύχραιμη! σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως, δε ξέρεις πόσο κουράγιο μου δίνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nikh85 είπε:

Lenakip πολύ καιρό εγώ... 7 χρόνια. Κ οι εξετάσεις μας είναι οκ. 2 μήνες παρακολουθώ την ωορρηξία μου κ έχω επαφές εκείνες τις μέρες. Παρολαυτά δεν απελπιζομαι. Έχω βέβαια κ τις στιγμές μου που λέω βρε μήπως έχω κάτι κ δεν μου το έχουν βρει οι γιατροί? 

Σκεφτήκατε τους άλλους τρόπους; πιστεύω πως ναι και μάλλον τσάμπα ρωτάω... πρέπει να είμαστε ήρεμες και να ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα πετύχουμε αυτό που θέλουμε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenakip είπε:

Μπορώ να ρωτήσω κάτι σχετικό: είμαστε σίγουρες ότι αδιαθετούμε 14 - 16 ημέρες μετά την pregnyl; έχω περάσει δύο πολύ άσχημα χρόνια με αυτή την ιστορία και ξέρω ότι γίνομαι χαζή ρωτώντας τέτοια πράγματα αλλά ενώ είχα πολύ καλό προαίσθημα τώρα έχω αρχίσει να φοβάμαι πάρα πολύ! Για το ιστορικό μου, ο άντρας μου το Πάσχα έχει κάνει αφαίρεση κιρσοκήλης, βελτιώθηκε η κινητικότητα και ο αριθμός. Το καλοκαίρι έκανα κι εγώ λαπαροσκοπικά επεμβασούλα για τις σάλπιγγες και ο γυναικολόγος λέει ότι όλα φαίνονται καλά τώρα και συνεχίζαμε (ακόμα και τώρα φυσικά) με την θεραπεία για την βελτίωση του σπέρματος. Μας είχε δώσει ο γυναικολόγος περιθώριο 6 μήνες μετά την επέμβαση για να προχωρήσουμε στην σπερματέγχυση όπως και έγινε... φοβάμαι τι θα γίνει αν δεν πετύχουμε τίποτα και ξέρω ότι υπάρχει και η εξωσωματική, το οποίο θα το κάνουμε φυσικά αν χρειαστεί, απλά μετά από τόσο καιρό κ τόση στεναχώρια όλα φαίνονται δύσκολα πια..

Γεια σου και καλώς ήρθες και εγώ 30 Ιανουαρίου έκανα την πρώτη μου σπερματεγχυση εγώ προσπαθώ να μην το σκέφτομαι καθόλου και όταν περάσουν 14  μέρες να πάω για χωριακη.. Εσύ θα κάνεις τεστακι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω diwni τι να πω..είδατε τελικά που όλα γίνονται εκεί που δεν το περιμένεις..ενα βημα πριν την εξωσωματικη ή γυναικα 7 εβδομάδων και τα τεστ αρνητικά.. 

Εμείς 1χρονο και 1 μήνα είναι που κάνουμε ελεύθερα,ουτε γόνιμες τίποτα. Είχαμε πει να ξεκινήσουμε χαλαρά κ οτι γίνει..όμως έγω μετα απο ενα χρόνο απελπιστηκα.το συζήτησα με τη γυναικολόγο μου μου είπε ποτε να κάνουμε πηρα και τεστ και κορίτσια συνειδητοποιησα οτι σε εναν 28αρη κυκλο εγώ δεν κάνω ωορρηξία την 14η μέρα αλλά 16η ..θα δω και αυτόν μετα απο πόσες μέρες θα ερθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς για την ακρίβεια οι προσπάθειες είναι 3,5 χρόνια αφού ο άντρας μου έλειπε σε ταξίδια λογω δουλειας αλλά επιτέλους τώρα δε θα ξαναχρειαστει να φύγει!!! Ναι φυσικά κ τους έχω σκεφτεί κ θαυμαζω πολύ τις γυναίκες που μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες αλλά δε θα εμπαινα εγώ γιατί θα αγχωνομουν ακόμα περισσότερο. Ο γιατρός μου μου λέει ότι το άγχος μου μπλοκάρει όλο το σύστημα κ όντως έχω τρελό άγχος! Μόνο αυτό το μήνα δεν έχω αποφάσισα να δω τα πράγματα με άλλο μάτι. Πλέον θα έχω κ τον άντρα μου κοντά κ θα το προσπαθήσουμε τώρα αν δεν έρθει σκέφτομαι κ την υιοθεσία γιατί όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Silvy είπε:

Γεια σου και καλώς ήρθες και εγώ 30 Ιανουαρίου έκανα την πρώτη μου σπερματεγχυση εγώ προσπαθώ να μην το σκέφτομαι καθόλου και όταν περάσουν 14  μέρες να πάω για χωριακη.. Εσύ θα κάνεις τεστακι? 

Καλώς σας βρήκα!!!! Ο γιατρός μου είπε να κάνω τεστ το Σάββατο. Ξέρεις αν θα αδιαθετήσουμε στις 14 μέρες ή αν θα έρθει κανονικά η περίοδος σαν να μην είχαμε κάνει τίποτα (ορμόνες και ένεση); Σου είπε χωριακή ε; Εμένα τεστ εμπορίου και κρατιέμαι να μην κάνω και σήμερα που είναι η 12η μέρα αλλά είναι πολύ νωρίς, με έχει φάει η αγωνία! Καλή μας επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

I ypogonimotita mporei na dialysei to zeyvari... Thelei gero stomaxi gia na mpeis sto olo thema dynamika. Edw emeis me t antra m tous prwtous prwtous mines p itan nwris akomi otan adiathetousa k stenaxwriomoun malwname. M elege pws kaneia etsi k se exei parei apo katw k agxwnesai k den kanei. Twra pt psaxnoume k vrikame thema me t sperma tis prwtes dyo meres de miliotane k stenaxwrethike para polu. T sizitisame t eipa oti de me noiazei akomi k ekswswmatiki na xreiastei na kanw. K stin teliki aytos pali tin eukoli douleia tha kanei!!! Xalarwse k akolouthei tis odigies t giatrou. Mas gemise vitamines k se ena mina tha ksana kanoume tin eksetasi gt mporei na itan tyxaio. Opws k na xei syzitisi xreiazetai koritsia dynami k ypomoni.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diwni είπε:

I ypogonimotita mporei na dialysei to zeyvari... Thelei gero stomaxi gia na mpeis sto olo thema dynamika. Edw emeis me t antra m tous prwtous prwtous mines p itan nwris akomi otan adiathetousa k stenaxwriomoun malwname. M elege pws kaneia etsi k se exei parei apo katw k agxwnesai k den kanei. Twra pt psaxnoume k vrikame thema me t sperma tis prwtes dyo meres de miliotane k stenaxwrethike para polu. T sizitisame t eipa oti de me noiazei akomi k ekswswmatiki na xreiastei na kanw. K stin teliki aytos pali tin eukoli douleia tha kanei!!! Xalarwse k akolouthei tis odigies t giatrou. Mas gemise vitamines k se ena mina tha ksana kanoume tin eksetasi gt mporei na itan tyxaio. Opws k na xei syzitisi xreiazetai koritsia dynami k ypomoni.

Εσάς σας πήρε 2 μέρες, εμένα περισσότερο από 6 μήνες και δεν ήθελε με τίποτα να σκεφτεί τους άλλους τρόπους λες και όταν κάνουμε παιδί με σπερματέγχυση ή με εξωσωματική δεν θα είναι δικό μας... τι να πω; εκεί φτάσανε τα πράγματα σε άσχημο σημείο! θέλει πολύ υπομονή και πώς γίνεται όταν πρωτοξεκινάς να μην ξέρεις τίποτα και να νομίζεις ότι με μία φορά ελεύθερα θα γίνει το μαγικό;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nikh85 είπε:

Εμείς για την ακρίβεια οι προσπάθειες είναι 3,5 χρόνια αφού ο άντρας μου έλειπε σε ταξίδια λογω δουλειας αλλά επιτέλους τώρα δε θα ξαναχρειαστει να φύγει!!! Ναι φυσικά κ τους έχω σκεφτεί κ θαυμαζω πολύ τις γυναίκες που μπαίνουν σε τέτοιες διαδικασίες αλλά δε θα εμπαινα εγώ γιατί θα αγχωνομουν ακόμα περισσότερο. Ο γιατρός μου μου λέει ότι το άγχος μου μπλοκάρει όλο το σύστημα κ όντως έχω τρελό άγχος! Μόνο αυτό το μήνα δεν έχω αποφάσισα να δω τα πράγματα με άλλο μάτι. Πλέον θα έχω κ τον άντρα μου κοντά κ θα το προσπαθήσουμε τώρα αν δεν έρθει σκέφτομαι κ την υιοθεσία γιατί όχι.

Μακάρι να πάνε όλα όπως τα θέλετε!! κι εγώ έχω άγχος αλλά τι να κάνω; ο δικός μου δε συζητάει καν το θέμα της υιοθεσίας, του είναι αδιανόητο!!! Είναι πάντως πολύ εξουθενωτικό για το ζευγάρι όλο αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etsi pisteya k gw! Otan akous gia paidia p irthan enw den t ithele t zeygari k s leei egine me ygra esy pisteyeis oti me t p tha teleiwsei mesa amesws tha meineis egkyos. Oso apogoiteytika ton prwto mina den apogoiteyomai ena xrono twra!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η lenakip είπε:

Καλώς σας βρήκα!!!! Ο γιατρός μου είπε να κάνω τεστ το Σάββατο. Ξέρεις αν θα αδιαθετήσουμε στις 14 μέρες ή αν θα έρθει κανονικά η περίοδος σαν να μην είχαμε κάνει τίποτα (ορμόνες και ένεση); Σου είπε χωριακή ε; Εμένα τεστ εμπορίου και κρατιέμαι να μην κάνω και σήμερα που είναι η 12η μέρα αλλά είναι πολύ νωρίς, με έχει φάει η αγωνία! Καλή μας επιτυχία!

Τεστ μου είπε να μην κάνω γτ παίρνω κάτι χάπια από την ημερα που κάναμε την σπερματεγχυση και θα τα παίρνω για 14 μέρες και μου είπε ότι ίσως από τα χάπια να δείξει το τεστ θετικό το οποίο μπορεί τελικά να μην είναι! Να σε ρωτήσω πήρες φάρμακα η έκανες σε φυσικό κύκλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

Etsi pisteya k gw! Otan akous gia paidia p irthan enw den t ithele t zeygari k s leei egine me ygra esy pisteyeis oti me t p tha teleiwsei mesa amesws tha meineis egkyos. Oso apogoiteytika ton prwto mina den apogoiteyomai ena xrono twra!!

Φοβερή παραπλάνηση όμως έτσι ε; και μετά νιώθεις ότι είσαι πολύ άτυχος και ότι όλα τα κάνεις στραβά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οποιο πρόβλημα και να υπάρχει είναι σίγουρο οτι δεν μπορείς να μην στενάχωρεθεις και να μην σε πάρει απο κάτω έστω και λίγο..απλα για να μην αρχίσει ή κάτω βόλτα στη σχέση θα πρεπει να συζητάει το ζευγαρι.

Εμείς έχουμε σκεφτεί το κομμάτι της εξωσωματικής απο την αρχή..αλλά αν δεν κάνουμε πρωτα εξετάσεις δεν κοιτάμε τίποτα άλλο.οποτε μονο υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Silvy είπε:

Τεστ μου είπε να μην κάνω γτ παίρνω κάτι χάπια από την ημερα που κάναμε την σπερματεγχυση και θα τα παίρνω για 14 μέρες και μου είπε ότι ίσως από τα χάπια να δείξει το τεστ θετικό το οποίο μπορεί τελικά να μην είναι! Να σε ρωτήσω πήρες φάρμακα η έκανες σε φυσικό κύκλο 

Πήρα serpafar από την 3η μέχρι την 7η μέρα. Είχα 5 ωάρια και κατέληξα με 1 που έφτασε τα 23 χιλιοστά αν δε κάνω λάθος. έκανα και τις δύο ενέσεις pregnyl και μετά είπε όχι χάπια. αυτά που σου έδωσε από αυτά που έχω μάθει τόσο καιρό που ψάχνω είναι για να ενισχύσει το ενδομήτριο, εγώ είχα καλό περίπου 12άρι και είπε όχι χάπια. Γι' αυτό σου είπε χωριακή γιατί τα τεστ εμπορίου δεν είναι αξιόπιστα λόγω των χαπιών αυτών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

Οποιο πρόβλημα και να υπάρχει είναι σίγουρο οτι δεν μπορείς να μην στενάχωρεθεις και να μην σε πάρει απο κάτω έστω και λίγο..απλα για να μην αρχίσει ή κάτω βόλτα στη σχέση θα πρεπει να συζητάει το ζευγαρι.

Εμείς έχουμε σκεφτεί το κομμάτι της εξωσωματικής απο την αρχή..αλλά αν δεν κάνουμε πρωτα εξετάσεις δεν κοιτάμε τίποτα άλλο.οποτε μονο υπομονή.

Και καλά κάνεις και καλά το σκέφτηκες... θέλει πολύ υπομονή και πολύ αγάπη για να πετύχει όλο αυτό. Νομίζω ότι μετά από τον γολγοθά που περάσαμε κι εμείς και είμαστε ακόμα μαζί, αξίζει να μας συμβεί κάτι καλό.... Ας ελπίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lenakip είπε:

Πήρα serpafar από την 3η μέχρι την 7η μέρα. Είχα 5 ωάρια και κατέληξα με 1 που έφτασε τα 23 χιλιοστά αν δε κάνω λάθος. έκανα και τις δύο ενέσεις pregnyl και μετά είπε όχι χάπια. αυτά που σου έδωσε από αυτά που έχω μάθει τόσο καιρό που ψάχνω είναι για να ενισχύσει το ενδομήτριο, εγώ είχα καλό περίπου 12άρι και είπε όχι χάπια. Γι' αυτό σου είπε χωριακή γιατί τα τεστ εμπορίου δεν είναι αξιόπιστα λόγω των χαπιών αυτών.

Ναι για το ενδομητριο τα παίρνω.. Εχω αρκετές μέρες εγώ ακόμα.. Εσύ κοντεύεις!! Είχατε καλό σπέρμα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Silvy είπε:

Ναι για το ενδομητριο τα παίρνω.. Εχω αρκετές μέρες εγώ ακόμα.. Εσύ κοντεύεις!! Είχατε καλό σπέρμα? 

Ο γιατρός είπε ότι ένα εκατομμύριο κρατήσανε και αυξήσανε την κινητικότητα και ήταν στο 38%. Έχουμε ήδη πρόβλημα εμείς στο συγκεκριμένο κομμάτι, απλώς στις εξετάσεις που κάνουμε από την θεραπεία και μετά είναι σαφώς βελτιωμένο και όχι τόσο λίγο... Δε ξέρω πιο αναλυτικά να σου πω. Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Etsi pisteya k gw! Otan akous gia paidia p irthan enw den t ithele t zeygari k s leei egine me ygra esy pisteyeis oti me t p tha teleiwsei mesa amesws tha meineis egkyos. Oso apogoiteytika ton prwto mina den apogoiteyomai ena xrono twra!!

Κι εμείς έτσι πίστευαμε..τον πρωτο μήνα που κάναμε ελεύθερα δεν ξέρω αν ειχαμε κανει σε γόνιμες αλλά όταν αδιαθετησα υπήρχε μεγάλη απογοήτευση και απο τους δυο μας.εκείνος δεν μου το έλεγε αλλά το έβλεπα..και για να μην είναι έτσι του έλεγα οτι οι πιθανότητες κάθε μήνα είναι τόσες και κάτι τετοια..του τα ελεγα για να ήρεμω κι εγω..πλεον τα βλέπω όλα αλλιως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lenakip είπε:

Ο γιατρός είπε ότι ένα εκατομμύριο κρατήσανε και αυξήσανε την κινητικότητα και ήταν στο 38%. Έχουμε ήδη πρόβλημα εμείς στο συγκεκριμένο κομμάτι, απλώς στις εξετάσεις που κάνουμε από την θεραπεία και μετά είναι σαφώς βελτιωμένο και όχι τόσο λίγο... Δε ξέρω πιο αναλυτικά να σου πω. Εσείς;

Εμεις είχαμε 35% κινητικότητα και με τον εμπλουτισμο εφτασε 98%.εγω έχω την δεξιά σαλπιγγα κλειστή αυτό είναι το θέμα μας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Silvy είπε:

Εμεις είχαμε 35% κινητικότητα και με τον εμπλουτισμο εφτασε 98%.εγω έχω την δεξιά σαλπιγγα κλειστή αυτό είναι το θέμα μας.. 

Μπράβο άρα θα έχεις καλά αποτελέσματα! να σου πω ότι με το 98% που διάβασα δεν κλονίστηκα ψέματα θα πω... ας ελπίσουμε ότι κάτι θα κάνουμε κ εμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα μην νομίζεις πραγματικά θέλει πολύ τύχη εκείνη την ώρα πιστεύω.. Να σ πω είχες καθόλου καφέ Υγρα? Εγώ από την ημέρα της σπερματεγχυσης εχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Silvy είπε:

Μπα μην νομίζεις πραγματικά θέλει πολύ τύχη εκείνη την ώρα πιστεύω.. Να σ πω είχες καθόλου καφέ Υγρα? Εγώ από την ημέρα της σπερματεγχυσης εχω

Ναι είχα εκείνη την ημέρ και την επόμενη αλλά και λίγο αίμα. Πολύ πρησμένο στήθος είχα μετά από την 1η εβδομάδα και θηλές... Ακόμα είναι δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

Koritsia apo oti diavasa yparhoun 2 methodoi spermategxysis. Etsi den einai?

Εγώ ξέρω για έναν μόνο. Πού το διάβασες; για στείλε link να δούμε please

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...