Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες εγκυούλες είμαστε;; Εγώ μόλις ξεκίνησα!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα και συνχαρητηρια:xΕιμαι σίγουρη πως το ψυχολογικό κομμάτι αφορά το 80% των εγκυμονουσων!  Εγω στην αρχή έτρεμα μήπως κανει λάθος το τεστ, αφού επιβεβαιώσαμε την εγκυμοσύνη μετα τον πρώτο υπέρηχο ( 6εβδ) έτρεμα μήπως ο σάκος ειναι άδειος! Μετα στον δεύτερο υπέρηχο ( 8εβ) αφού επιβεβαιώσαμε όχι ένα αλλα δυο εμβρυακια και καρδούλες έτρεμα μήπως πως το ένα απο τα δυο δεν τα καταφέρει!  Τωρα στην 11εβδ τα είδαμε να κουνιούνται και ειναι μόλις 3 εκατοστά και χτύποι 177 παλμοί! 

Σταματησα να εχω ανχος και αποφάσισα πλεον το απολαύσω και ανυπομονώ να φούσκωσω! 

Ετσι ειναι η αρχή πιστεύω για όλες κυρίως τις καινούργιες μανούλες! 

Όλα ειναι φυσιολογικά, πονάκια, ζαλάδες, αναγούλες, τσιμπηματάκια κτλ το σώμα μας προσπαθεί να προσαρμοστεί στις απότομες αλλαγές :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι ζωριακη ειχε στις 6 εβδομαδες;;;εγω ειχα κοντα 4 χιλιαδες...μην ανγχωνεσαι γ τπτ ολα θα πανε καλα...!!!!να δεις κ πως θ νιωσεις οταν ακουσεις την καρδουλα τ...ακουγεται κ σαν χλιμιντρισμα αλογου....απλα ξανα λεω...ξεκουραση..πολυ ξεκουραση τν πρωτο καιρό μην κανεις βαριες δουλειες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα διάβασα πως ειναι ανάλογα με τα υγρά που εχει ο αμνιακός σάκος η' κατι τέτοιο! Μου φαινετε νομιζω πως κατω απο τον αφαλο σαν να ειναι λιγο πιο διογκωμένη αλλα δεν ξέρω εαν ειναι ιδέα μου! εσυ σε ποιο σημείο βλέπεις διάφορα; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχη εβλεπα διαφορα μονο εγω κατω απ τν αφαλο..κ τωρα εχει αρχισεί κ τ βλεπει κ η πεθερα μ κ ο αντρας μ..αλλα αυτο φαινεται οταν φοραω κολλητα ρουχα....α δλδ παιζει ρολο ποσα υγρα εχει ο αμνιακος σακος τρ γ τ μεγεθος τ;;;εγω πηγα την τριτη στον γιατρο κ ηταν 3.21 cm  το νινι μ...ννα εχεις κ εσυ μια τελειομηνη εγκυμοσυνη οπως και ολες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνα με τη τελευταια περιοδο λεει 6 εβδομαδες..δηλαδη μουειπε 4 και 2 αρα μετα την καθυστερηση ειμαι 2 εβδομαδων αν καταλαβα καλα...η χωριακη ηταν 418 η πρωτη κι μετα απο 3 μερες 2203 μου ειπε οτι ειναι καλη πολυ καλη αλλα εχω αυτον το φοβο μηπως ο σακος ειναι κενος,....συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα μονο εσεις πιστευω με νιωθετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζωή μου μην αγχώνεσαι είναι σπάνιο αυτό, απλά χαλωρε γιατί το άγχος δημιουργεί προβλήματα, όλα θα πάνε καλά όπως για όλες μας!! Μόνο θετικά Πράγματα να σκέφτεσαι!!και γω στην 6η εβδομάδα πήγα και δεν άκουσα καρδιά και μου είπε ο γιατρος μου έλα σε τέσσερις μέρες γιατί μπορεί να άργησε η σύλληψη, δεν τρελάθηκα γιατί πίστευα ότι όλα ήταν καλά και πραγματι πήγα και άκουσα τη καρδιά του!! Όλα καλά θα πάνε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω ντινα . απλα το θελω τοσο πολυ που πραγματικα φοβαμαι μηπως κατι δε παει καλα...για να καταλαβεις σε ενα μηνα παντρευομαι και ουτε καν ασχολουμαι με τις δουλεις που εχω..το εχω βγαλει απο το μυαλο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσεξε με τν γαμο να μην κουραστεις...το ξερω οτι εζω γινει κουραστικη...αλλα εμενα επειη μετα την 6 η εβδομαδα η εγκυμοσυνη μ ηταν δυσκολη εχω γινει ισως λιγο πιο υπερπροστατευτικη...εγω στν 6 εβδομαδα π πηγα ο σακος ειχε μεσα μια φακη....κ στην 7 και 2 μερες ειχε ενα φασολακι....?ολα καλα θα πανε κουκλα μ..το ανγχος ομως κανει πολυ κακο...γ αυτο μεινε ηρεμη....κ θα δεις οτι ταπαντα θα πανε καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω έτσι ήμουν και τελευταία στιγμή έτρεχα να ετοιμάσω τα πάντα...μην αγχώνεσαι και ετοιμάσου να γίνεις σύζυγος και μανούλα σιγά σιγά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω μου και γω με φασολακι το χα παρομοιασει και εχθές που προσπάθησε να το μετρήσει μου το έβγαλε από 18-20 και μου είπε ότι είναι στο 50%!!είμαι ερωτευμένη μαζί του από τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα..να σαι σιγουρη πως κ αυτο θα σ ερωτευτει με τπου γεννηθει..γτ εισαι κ θα εισαι η μανουλα τ...αχ θελω ακομα κ να γεννησουμε να μιλαμεακομα ολες μας..να λεμε τ νεα μας...τι δυσκολιες περναμε..τις αποριες μας γ το μωρο...θα ειναι πολυ ομορφο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω μου εμείς το παρακαναμε!! Στα 30 θα χουμε παιδί 10 χρόνων.....και όχι μόνο ένα, γιατί σίγουρα θα τους κάνουμε 2-3 αδερφάκια Χαχαχαχαχαχα πρώτα ο Θεός πάντα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα εννοειται....σ πληροφορω πως οταν αρραβωνιασηκα τ σεπτεβρη με πηρε τηλ ο νονος μ κ γενικοτερα μ ολο μ τ σοι π μιλησα κ μ ειπαν πωε τελικα πως οτι ειπα οταν ημουν μικρη τ πετυχα..τωρα το μονο π μ χει μεινει ειναι το παιδι... (εεγω παντα λεγα οτι θα κανω οικογενεια μικρη θα παντρευτω κλπ)αλλοστε δν ειναι τυχαιο π οταν γνωρισα τον αντρα μ η πρωτη κουβεντα π τ ειπα ηταν εσυ καποια μερα θα γινεεις δικος μ...ημουν τσαουσο ντε!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχαχαχα πωωω και γω το ίδιο!!με τον άντρα μου ήμουν ερωτευμένη απ τα 16 μου και αυτός έκανε βλακιες και τ όνειρο μου ήταν να τον παντρευτω!!ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ.. Και γω ήθελα να κάνω μικρή οικογένεια και έλεγα ότι ήθελα να κάνω μόνο μαζί του!! Και στα 19 μου τσουπ το πουλάκι μου εκδηλωθηκε και ήμασταν μαζί και στα 20 έμεινα έγκυος που το ήθελα και γω από μικρή!!! Τσουραπες είμαστε και δύο αχαχαχα εσένα πόσο είναι ο αντρας σου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Στην αρχη εβλεπα διαφορα μονο εγω κατω απ τν αφαλο..κ τωρα εχει αρχισεί κ τ βλεπει κ η πεθερα μ κ ο αντρας μ..αλλα αυτο φαινεται οταν φοραω κολλητα ρουχα....α δλδ παιζει ρολο ποσα υγρα εχει ο αμνιακος σακος τρ γ τ μεγεθος τ;;;εγω πηγα την τριτη στον γιατρο κ ηταν 3.21 cm  το νινι μ...ννα εχεις κ εσυ μια τελειομηνη εγκυμοσυνη οπως και ολες μας!!!

Ειναι όλα σχετικά, μια φίλη μου με ένα μπεμπέ και στον 3ο είχε κοιλιά αρκετή θα έλεγα. Στην 10 εβδομαδα που πήγαμε το ένα μωράκι είχε μέγεθος 3cm & το άλλο 2.7cm τωρα ειμαι στην 11w2d, σε 10 μέρες θα πάμε για αυχενική , λες να φανούν τα φύλα; 

Εσεις ποτε θα πάτε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα κοριτσια μου γέλασα πολυ με τη συζήτηση σας!!!!!μπλις τα διάβασα!κ οι 2 20 είστε;;;οι άντρες σας;καλα κ εγω δεν παω πισω!ειμαι 26 κ έκλεισα 11 χρονια με τον άντρα μου!!

Ζωη μου με το καλο το νινακι σου!να εχεις μια ήρεμη κ όμορφη εγκυμοσύνη!

Ισμηνη μου αν ειναι αγοράκια πιστεύω θα φανεί απο την αυχενική...εμενα πάντως κ στα δυο μου παιδιά στην αυχενική μου το είπε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισμηνη μου εγώ έχω κάνει και μου είπε αγοράκι και είναι αγοράκι!! Εγώ είμαι 21 και 2 και την άλλη Παρασκευή έχω τη β'επιπεδου!! Mammy μου αυτά είναι τα ωραία πάντως γιατί περνάς τη ζωή σου με κάποιον που θες πραγματικά!! Και η μαμά μου λέει ότι έχουμε πλάκα γιατί και εκείνη μικρούλα μ έκανε και τώρα θα γίνει γιαγιά στα 43 της χαχα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισμινη μ κ εγώ στις 28 τ μηνος θα παω γ αυχενικη...το αν θα φανουν τα φυλα εξαρταταί απ τα μωρακια σ....απ την θεση π θα εχουν....μακαρι παντως γτ ξερω το ανγχος σ..κ εγω τ ιδιο ανγχος εχω...εσυ τουλαχιστν εχεις δυο κ εχεις πιο πολλες πιθανοτιτες γ το φυλο π θες...βεβαια γερο να ναι κ οτι να ναι...αλλα ξερεις εχουμε κ εμεις τν καημο μας...

Mammy 88 κ dina εχουμε αρκετα κοινα!!!κ εγω μ τν αντρα μ ειμαι απ τ 16 μ..βεβαια εμενα ο αντρας μ ειναι 28 χρονων....εσας;;;

Οσο γ αυτο γ την γιαγια κ εμενά μικρη μ εκανε...αν σκεφτεις το διαστημα π θα το γεννησω αυτη σ λιγους μηνες θα κλεινει τα 43 κ θα γινει γιαγια...ασχετο π δν τ θελει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ? κοριτσια οντως ειναι ωραιο να εισαι με τν ανθρωπο π θες...εγω ομως ειχα κ πεισμα..απ την πωτη μερα π τν γνωρισα η πρωτη κουβεντα π τ ειπα οταν μιλησαμε ειναι:εσυ καποια μερα θα γινεις δικος μ..κ αυτος γελαγε..γτ ελεγε οτι ειμαι μικρη....κ ομως εγινε!!!τωρα οταν του τα θυμιζω κανει σαν να μην τα θυματα...νομιζω στην προκειμενη περιπτωαη εγω τον....τυλληξα ?χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο καημένος που είναι 22??Χαχαχαχαχαχα είναι πολύ μικρούλης για μπαμπάς αλλά ευτυχώς είναι ψηλός και φουσκωτουλης οπότε τον κάνεις για 25 χαχαχαχα !!! Και μένα η μαμά μου μου λέει ότι όταν τον κρατάει και βγαίνουν βόλτα θα του λέει να τη φωνάζει μαμά για να μην γελάει ο κόσμος!! Χαχαχαχ... Κορίτσια εχθές το βράδυ έβαλα κρέμα για ραγαδες και έκανα έντονο μασάζ και κουνουσα το μωρό και άρχισε να τιναζεται και να κλωτσαει και όταν κλωτσαγε κουνιωταν η κοιλιά!! Δεν το χω ξαναδεί ούτε το χω ξανακανει αυτό αλλά μου είπε ο γιατρος ότι αν τον ενοχλησω θα το κάνει... Καθόμουν με την κοιλιά έξω πόση ώρα και γέλαγα μόνη μου σαν την χαζή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ζω γ την στιγμη π θα το ζησω κ εγω αυτο...!!!!αχου...κουνιοταν δλδ η κοιλια σ;;;;αυτο πρεπει να ειναι υπεροχο συναισθημα!!σε ποιον μηνα ειπαμε οτι εισαι;;;κ απο πια εβδομαδα σ εδωσε ο γιατρος κρέμας γ τις ραγαδες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε τέσσερις μέρες κλείνω τον 6ο.. Δεν φαινόταν που είναι το μωρό μόνο το σημείο που κλοτσουσε με το ποδαράκι του πεταγοταν!! Άσε σου λέω πολύ γέλιο!!! Βάζω κρεμα απ την αρχή του 4ου μήνα!! Και εσύ θα ξεκινήσεις μάλλον σε λίγο!!! Εσένα το μπεμπακι σου τι κάνει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ειμαι..σχεδον εχουν δυγει ολα τα καφε!!κ περιμενω την αυχενικη κ ευχομαι να μ πει το φυλο τ μωρου....πως περναει ετσι ο καιρος ε;σε λιγο θα αρχισει να κουνιεται η κοιλια σ μονη της....κ θα ειναι τελεια...δεν θα σταματησεις να την χαζευεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Στις 14:30 έχω ραντεβού, αλλά όπως και στην κόρη μου με ενημέρωσε η γραμματέας ότι ενδεχομένως να αργήσουμε, και ίσως χρειαστεί να πάω να περπατήσω ήταν φάω γλυκό και να επιστρέψω. Οπότε δεν ξέρω τι ώρα θα τελειώσω. Εγώ για αρχή παρακαλώ να ανοίξει ο υπέρηχος και να χτυπάει η καρδούλα...  Έχω και σήμερα λίγα καφέ, σε πολύ έντονο χρώμα. Μου φαίνονται αιώνας οι ώρες μέχρι αύριο ...
    • Τα υπόλοιπα κορίτσια πως είστε;;;  @Tonia.??? @Ελενη βιδ???? @Kate1992???  @lilly1984???  Εμένα μου έστειλε σήμερα η ενδοκρινολόγος εξετάσεις θυροειδή και καμπύλη ζαχάρου.. σκέφτομαι μετά την αυχενική να πάω να τα κάνω.. 😳
    • Προς το παρόν παίρνω cyclacur και από την Πέμπτη τα ουτρο. Σήμερα έκανα υπέρηχο κ το ενδομήτριο είναι 7,5 χιλ. Την επόμενη Τρίτη θα πάμε για εμβρυομεταφορα 
    • Αχχχχχ.. τώρα να σου πω ψέματα;;;; Εγώ θα έψαχνα να βρω να μου κάνουν υπέρηχο.. όχι για να σε μπριζωσω.. εγώ όμως δεν θα την πάλευα.. έχεις ήδη δύο εβδομάδες να δείς το μωράκι νομίζω;; Δεν ρωτάς την γιατρό σου καλύτερα να σου συστήσει έναν δικό της για να σε δεχτεί πιο άμεσα;; 2/7 δεν έχει νόημα..!! 
    • Αυτό πάλι τι είναι;;; Που ζωωω;;;; Babymoon;;; 🤷😂😂😂 Ούτε honeymoon δεν ζήσαμε... Sailormoon πρόλαβα μόνο..!! 😝🤣🤣🤣  P.S.Πάργα δαγκωτο!! Χαλκιδική..!! ❤️❤️ Για Babymoon δηλαδή.. αλλιώς για νησί Ίο, Σαμοθράκη.. αλλά δεν θα ήθελα στην εγκυμοσύνη νησιά.. έχω τον ίδιο φόβο.. μη γίνει κάτι και δεν μπορώ να βρω ιατρική περίθαλψη.. Σε ευχαριστώ πολύ που το μοιραστηκες γιατί και εγώ θα το έγραφα το πρωί.. πλέον είμαι σχεδόν καλά δεν θυμάμαι από πότε έχω να νοιώσω έντονη ναυτία ή ζαλάδες ή αηδία με φαγητά.. οι μυρωδιές πλέον σα να παλεύονται.. αλλά δεν βγαίνω και πολύ έξω οπότε δεν έχω τσεκαρει πολλά.. και η γεύση σχεδόν έχει επιστρέψει αλλά δεν το διακινδυνεύω να δοκιμάσω γλυκό που αηδιάζα.. ούτε με τραβάει δηλαδή.. μόνο το στήθος ένοιωσα ξανά σήμερα "τουμπανάκι" το πρωί ήταν το δεξί και το αριστερό ζελέ.. τώρα αντίστροφα.. αλλά πονάει οπότε δεν τα πολύ ζουλαω.. και πόνους περιόδου σχεδόν μόνιμα.. αυτά.. Έχασα και 2,5 κιλακια.. καλά είμαστε!! 😂😂 Μου μένουν άλλα 5 για να είμαι σε υγιές βάρος αν και ιδανικά θα ήθελα μια 10αρια για να νοιώθω εγώ καλά.. αλλά δεν προβλέπεται να προλαβαίνω!! 🤣🤣
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...