Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες εγκυούλες είμαστε;; Εγώ μόλις ξεκίνησα!!!


Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Πηγαμε στο γιατρό σημερα!! Το είδαμε το ακούσαμε!!! Ολα καλα!! Μου εδωσε προγεστερονη γτ ειναι οριακη κ δν θελει να το ρισκάρει κ μου ειπε να περνω το πριμπεραν 3 φορες την ημερα οπωσδηποτε!επισης να τρωω περισσότερο αλατι..κατα τα αλλα ολα καλα!! Κ η κουραση που νιωθω φυσιολογικα ολα!! 18χιλιοστα ειναι το μικρο μου!!! ? εσεις τι κάνετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια! Πηγαμε στο γιατρό σημερα!! Το είδαμε το ακούσαμε!!! Ολα καλα!! Μου εδωσε προγεστερονη γτ ειναι οριακη κ δν θελει να το ρισκάρει κ μου ειπε να περνω το πριμπεραν 3 φορες την ημερα οπωσδηποτε!επισης να τρωω περισσότερο αλατι..κατα τα αλλα ολα καλα!! Κ η κουραση που νιωθω φυσιολογικα ολα!! 18χιλιοστα ειναι το μικρο μου!!! ? εσεις τι κάνετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλωσε το σποράκι σου Κυριακή.Τα utrogestan ειναι η προγεστερονη;Και το πριμπεραν ειναι αυτο που πίνεις για τους εμετους ετσι;Εγω παρατήρησα παντως πως εμετό κάνω κυρίως όταν το στομάχι μου ειναι άδειο και φυσικά δεν εχω τι να βγάλω και βγαζω τα γαστρικά υγρά.Γιαυτο προσπαθώ να τρώω ακομα και αν το αηδιάζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλωσε το σποράκι σου Κυριακή.Τα utrogestan ειναι η προγεστερονη;Και το πριμπεραν ειναι αυτο που πίνεις για τους εμετους ετσι;Εγω παρατήρησα παντως πως εμετό κάνω κυρίως όταν το στομάχι μου ειναι άδειο και φυσικά δεν εχω τι να βγάλω και βγαζω τα γαστρικά υγρά.Γιαυτο προσπαθώ να τρώω ακομα και αν το αηδιάζω.

ναι κοριτσάκι μου.οπως τα λες. Απο χτες με τα πρινπεραν είμαι ορθια..τωρα θα δειξει..καλημερα κιολας!!! :-) τα αλλα κκορίτσια που ειναι;;; ειναι καλα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια και από μένα!!! Εγώ εχθές γύρισα απ την Δημητσανα που είχα πάει για ταξίδι του μέλιτος χαχα!!!όλα μια χαρά χαλάρωσα αλλά από σήμερα σαν παντρεμένη πρέπει να εκτελέσω τα συζηγικα μου καθήκοντα και να κάνω καμιά δουλειά σπίτι χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πάνω που πίστεψα πως συνέρχομαι σιγά σιγά παλι τα ιδια.Χθες και σήμερα χαλια.Δεν εχω κουράγιο για τιποτα.Μολις σηκώθηκα από το κρεβάτι ήρθα στον καναπέ.Και αυτη η αυπνία βρε παιδί μου.Τις τελευταίες μερες κοιμάμαι μετα τις τέσσερις το πρωι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια και από μένα!!! Εγώ εχθές γύρισα απ την Δημητσανα που είχα πάει για ταξίδι του μέλιτος χαχα!!!όλα μια χαρά χαλάρωσα αλλά από σήμερα σαν παντρεμένη πρέπει να εκτελέσω τα συζηγικα μου καθήκοντα και να κάνω καμιά δουλειά σπίτι χαχα 

Μπραβο κοριτσάκι μου που περάσατε όμορφα.Πως ειναι το νινακι μας;Ασε βρε τις δουλειες του σπιτιού.Μια χαρα θα ειναι το σπιτάκι σου.Αλλα ειναι τα συζυγικά καθήκοντα χεχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχαχαχα λίγο απ όλα κάνω αλλά ευτυχώς στις δουλειές βοηθάει και ο αντρας μου!!πιστεύω ότι μόλις γεννηθεί με το καλο ο μπεμπης δεν θα ξαναπιασει στα χέρια του ρούχα για να απλωσει!!! Το νινακι το άκουσα την Πέμπτη και ήταν όλα μια χαρά και ο γιατρος μου είπε να πάω να ηρημησω και να φάω ότι θέλω γι αυτές τις λίγες μέρες!! Τώρα που επέστρεψα δεν τολμαω να ζυγιστω! Εσείς από βάρος πως πάτε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα χάσει τέσσερα κιλα λόγω εμετων αλλα πιστεύω πως κάτι πήρα πίσω τωρα που προσπαθώ και τρώω αρκετά.Για να κάνω σωστή διατροφή πρέπει να σταματήσουν οι ναυτίες.Τωρα απλά τρώω ότι με ανακουφίζει.Αληθεια πως σου φάνηκα η Δημητσάνα;Το ξενοδοχείο και το φαγητό καλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!! Τι μου κανετε?

ολα καλα? Εγω χαθηκα καποιες μερες γιατι φυγαμε Κατερινη για τα Χριστουγεννα κ δεν εμπαινα καθολου ιντερνετ...

Dina μου να ζησετε,βιον ανθοσπαρτον κ με το καλο να ερθει το μωρακι σας! Εχω μια απορια ομως! Γιατι λες οτι στη 18η εβδομαδα θα μπεις στον 5ο μηνα? Γτ καπου μπερδευομαι με τις εβδομαδες κ τους μηνες... Στην 17η εβδομαδα δεν ειναι κανονικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy 5 ήταν φανταστικά!! Από φαγητό δε έσκασα και γω και ο αντρας μου,τρώγαμε 3 φορές τη μέρες πρωινό μεσημεριανό και βραδινό και σκαγαμε!! Να σημειώσω ότι έχει πάρει 10 κιλά απ την μέρα που έμαθε ότι είμαι έγκυος ενώ εγώ έχω πάρει τέσσερα!! Χα χα χα 

@Maraki!Tk ο 4ος μήνας έχει μια εβδομάδα παραπάνω(13η εβδομάδα) γι αυτό έχω την εντύπωση ότι μπαίνεις στον 5ο την 18η εβδομάδα! Δεν είμαι σίγουρη όμως!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου! Σου εύχομαι ότι καλύτερο με τη σειρά μου και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωράκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ο δικος μου παιδια εχει αρπαξει λιγο κ μολις εκλεισα το δεύτερο αχχαχα. . Τον μαλωσα βεβαια γτ εγω δν έχω παρει τπτ ακομα αχαχαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εξαφανιστηκα γιατι το κανω ολα κ συμφαιρω. 

Η ψυχολογία μου ανεβαινοκατεβαινει.

Εκανα χθες αυχενικη η οποια πηγε πολυ καλα Δοξα το Θεο!

Απο προχθες ομως βραδυ είμαι αγρυπνη καθως ειμαι με το μικρο νοσοκομείο με εισαγωγη. Δεν την γλυτώσαμε.... ο πυρετος ασανσερ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κυριακή αστον άνθρωπο να φάει καλε.Θα κάνετε μαζί δίαιτα μετα την γεννά.Καλυτερα για να εχεις και συμπαράσταση.Fine πολυ ωραια τα νέα σου με την αυχενική.Σας ειπε καμία πρόβλεψη για το φύλο;Τι κρίμα για τον μικρό σας και για σενα βεβαια που στην κατάσταση σου είσαι σε νοσοκομεία.Ευχομαι να ειναι σύντομα περαστικά και σύντομα να επιστρέψετε γεροι στο σπιτάκι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα με εζωσαν τα φίδια!! Πριν λίγο μου έδωσαν να δοκιμάσω κάτι και μετά μου είπαν ότι είναι προσουτο και διάβασα στο ίντερνετ ότι μπορεί να πάθεις τοξοπλασμα και έχω τρελαθεί, θα πάω αύριο για εξετάσεις δεν θα αντέξω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα με εζωσαν τα φίδια!! Πριν λίγο μου έδωσαν να δοκιμάσω κάτι και μετά μου είπαν ότι είναι προσουτο και διάβασα στο ίντερνετ ότι μπορεί να πάθεις τοξοπλασμα και έχω τρελαθεί, θα πάω αύριο για εξετάσεις δεν θα αντέξω 

Ντινακι μου ηρέμησε.Παρε το γιατρό σου τηλέφωνο αυριο να δεις τι θα σου πει αλλα κατα την γνώμη μου δεν ειναι και τοσο τραγικά τα πράγματα.Οι έγκυες πρέπει να αποφεύγουμε να τρώμε κάποιες τροφές αλλα δεν σημαίνει ότι αν φάμε λιγο θα πάθουμε κάτι εμείς η τα μωρά μας στα σιγουρα.Και ροκφόρ δεν κανει να τρώμε αλλα εγω σε λιγουρες στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έφαγα και μάλιστα αρκετό.Ουτε εγω ουτε το μωρό πάθαμε κάτι.Και όσο για το Ίντερνετ όσο γκουγκλαρεις τοσο θα τρελενεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχεις δίκιο!!!αυτό το ίντερνετ είναι καταστροφή μερικές φορές! Θα πάω αύριο για εξετάσεις για να χω το κεφάλι μου ησυχο!έτσι κι αλλιώς έχω επαναληπτικες για θυροειδη οπότε θα κάνω και μια για τοξοπλασμα γιατί θέλει κάθε 2μηνο και αυτή επαναληπτικη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα παντως με έκανες να ψάχνω και εγω στο Ίντερνετ για προσούτο στην εγκυμοσύνη.Τελικα δάσκαλε που δίδασκες ειμαι???Ομως όπως σου είπα λεει καλο ειναι να αποφεύγεται οχι ότι θα πάθεις οπωσδήποτε τοξόπλασμα αν φας.Κανε εσυ για να σου φύγει το άγχος και μας λες αυριο τα νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια.Πολυ στενοχωρήθηκα πρωι πρωι.Σηκωθηκα να παω τουαλέτα.Δεν ειχα ανάψει το φως και μόλις έρχεται ο άντρας μου να ετοιμαστεί για τη δουλεια του ανοίγει το φως.Παω να σκουπιστω και κοιτάω τη λεκάνη κατακόκκινη μέσα στο αίμα.Δεν ειχα καταλάβει τιποτα γιατι δεν πονάω αλλα αίμα συνεχίζει να έρχεται σαν περίοδος αφου έβαλα σερβιέτα.Το καλο θεωρώ ειναι ότι δεν πονάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια.Πολυ στενοχωρήθηκα πρωι πρωι.Σηκωθηκα να παω τουαλέτα.Δεν ειχα ανάψει το φως και μόλις έρχεται ο άντρας μου να ετοιμαστεί για τη δουλεια του ανοίγει το φως.Παω να σκουπιστω και κοιτάω τη λεκάνη κατακόκκινη μέσα στο αίμα.Δεν ειχα καταλάβει τιποτα γιατι δεν πονάω αλλα αίμα συνεχίζει να έρχεται σαν περίοδος αφου έβαλα σερβιέτα.Το καλο θεωρώ ειναι ότι δεν πονάω.

καλημέρα. Πήρες το γιατρο τηλ; συνεχιζεται ττο αιμα; πονας; ολα καλα ευχομαι να πανε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy 5 μου μπορεί να ναι μια αποκολληση απλή και με ξεκούραση και κάνα utrogestan να περάσει! Αυτό εύχομαι να ναι και σε λίγες ώρες να ναι όλα καλά! Το ότι δεν πονας είναι ευχάριστο σημάδι πάντως! Επικοινώνησε με τον γιατρό σου πάντως και όλα θα ναι μια χαρά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Δυστηχως το αίμα συνεχίζεται σαν περίοδος αλλα οχι πολυ βαριά.Αρχισα να εχω και πονάκια περιόδου.Για άλλη μια φορα αναθεματίζω το σύστημα τους εδω.Οπως σας εχω πει δεν σε παρακολουθούν γιατροί παρά μόνο μαίες.Οποτε το πάρε το γιατρό σου τηλέφωνο ειναι άτοπο στην περίπτωση μου.Σε τέτοιες επείγουσες περιπτώσεις πρέπει να παίρνουμε το νοσοκομείο τηλέφωνο στο τμήμα μαιευτικής.Αυτο και έκανα και μου είπαν αν η αιμορραγία γινει τοσο βαριά ώστε να γεμίζω τρεις σερβιέτες την ώρα τότε και μόνο τότε να παω στα επείγοντα.Αλλιως αν συνεχιστεί ετσι να πάρω παλι τηλέφωνο την Τριτη(βλέπετε ειμαι και άτυχη που έπεσε μέσα στις γιορτές)μήπως και μου κλείσουν υπερηχο.Οσο για ουτροτζεσταν μακάρι να έδιναν γιατι τα εχω πάρει στην πρωτη μου εγκυμοσύνη στην Ελλαδα αλλα εδω απλά σε αφήνουν στην τύχη σου και δε σου δίνουν τιποτα.Και κάτι άλλο βρε κοριτσια.Δεν εχω καθόλου ναυτιες.Ειμαι σίγουρη ότι το έχασα το μωράκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αυτό πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει και θα γελάσουμε!! Θα γίνουν ξεκαθάρισματα 😀   Τραγικό που δεν κάθεται κάποιος να επιβλέπει και να βοηθήσει.. αχ σε νιώθω..κι εμένα έτσι μου παρατάνε τα ανίψια.. έρχονται επίσκεψη και ξαφνικά 'να πεταχτώ λίγο θυμήθηκα μια δουλειά' και επιστρέφουν όταν είναι να φύγουν 😀 πες ξεκάθαρα ότι θέλεις να στα κρατήσω και αν μπορώ πολύ ευχαρίστως!!
    • Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γυρίσαμε σπίτι από απογευματινό μπανιο με την μικρή και είδα στο εσώρουχο μου καφέ αίμα. Όχι όπως τις προηγούμενες ημέρες που ήταν ένα σκούρο μπεζ σε απειροελάχιστη ποσότητα. Τώρα ήταν σαν αίμα περιόδου. Εννοείται με έπιασαν τα κλάματα. Είπα στον άντρα μου ότι αν χάσω το μωρό, δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στους γονείς του για την κούραση που τράβηξα 1 εβδομάδα τώρα. Ίσως να μην φταίνε αυτοί αλλά αυτή η κακή τους ενέργεια και η αδιαφορία τους είναι σαν να επιδείνωσαν την κατάσταση. Τους ανέφερα ότι ο γιατρός είπε να μην σηκώνω το μωρό όσο γίνεται, και η απάντηση τους (όχι σε εμένα απευθείας, αλλά στον άντρα μου), ήταν ότι η μάνα του έκανε μετακόμιση έγκυος. Εμένα αυτό μόνο κακία μου βγάζει. Ίσως είμαι απλά ταραγμένη και ψάχνω κάπου να αποδώσω ευθύνες.. ίσως μιλάει ο φόβος μου... Αλλά ειλικρινά έχω πανικοβληθεί και ταυτόχρονα έχω θυμώσει τόσο πολυ. Δεν ξέρω πως θα περιμένω μέχρι την Τρίτη που έχω την αυχενική. 
    • Κοίτα έχεις όλα τα δίκια του κόσμου όταν βλέπεις ομως ότι ο αλλος δεν καταλαβαίνει την κατάσταση σου με ωραίο τρόπο εξήγησε τους πως δε μπορείς πλέον...εν τω μεταξύ ζω κάτι αντίστοιχο..έχω έναν γείτονα Μ ένα κοριτσάκι κι αυτό θέλει συνέχεια να έρχεται να παίζει με τον δικό μου..ε το αφήνουν το παιδί και φεύγουν..δεν κάθονται ..κι εγώ αναγκάζομαι κάνω το διαιτητή μαζεύω το χάος μετά παιχνίδια δωμάτιο..άσε που πρέπει να έχω συνέχεια το νου μου μην πέσει κάπου μη χτυπήσει ...τελοσπαντων απ' τη μια δεν τους ήθελα και μέσ' τα πόδια μου γιατί τι να πεις και συνέχεια πρέπει να κάτσεις κι εκεί μαζί τους  ενώ τώρα κάνω και καμιά δουλειά η κάθομαι ...αλλά τώρα δε μπορώ να τρέχω πίσω να μαζεύω η να γίνει τίποτα και να βρω κάνα μπελα
    • Σ'ευχαριστώ πολύ! Άρα μέχρι τη Πέμπτη περιμένω κανονικά και βλέπουμε..
    • Προσπάθησε να βάλεις λίγο τα όρια σου από εδώ και πέρα γιατί όταν θα γεννήσεις και θα θες μια βοήθεια κατά 90% θα είναι άφαντοι 😕 Και σκέψου αν για εσενα όταν θα θες να αφήσεις κάπου το μωρο για να πας με τον αντρα σου για ενα φαγητό, θα έκαναν κάτι αντίστοιχο ;🤷‍♀️ ειναι ωραία να προσφέρεις βοήθεια αλλά αν είναι μονόπλευρο τότε θα πρέπει να κοιτάξεις και εσυ τον εαυτό σου ειδικά από εδώ και πέρα που θα έχεις και ένα μωρο  εγω το βλέπω με της κουμπαράς μου το παιδί κανονίζουμε όλοι το πρόγραμμα μας ανάλογα με το δικό της το παιδί ποτε  τρώει ποτε κοιμάται, να πάμε εμείς στο σπίτι τους να μην αλλάξει περιβάλλον η μικρή και γενικα ότι βολεύει σε εκείνους λες και εγω δεν έχω παιδί.. που αντικειμενικά έχω πιο δύσκολο παιδί εγω από το δικό της… θα δεις πολλά μετά την γεννά και από ανθρώπους που δεν το περιμένεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...