Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οκτωβριανες 2009( Και Οχι Μονο...)Τα Καλυτερα Ερχονται Λεμε....


Recommended Posts

Γεια σας μάνες με τα πρωτάκια σας!!! Ρουφάω τις εμπειρίες σας λέμε!!!!

Εμείς ξεκινήσαμε στο καινούριο νήπιο με τις καλύτερες των εντυπώσεων.....Ξεκίνησε το ολοήμερο κανονικά από τη πρώτη μέρα και με τις δυο βάρδιες νηπιαγωγών. Δε μας ζήτησαν ούτε λεφτά ούτε λίστες ούτε τίποτα. Είπαν είναι υποχρέωση του Υπουργείου να τα καλύπτει αυτά. Είναι 20 παιδάκια στη τάξη. Μικροί χώροι γιατί είναι σχολείο του κέντρου αλλά ειλικρινά δε με νοιάζει καθόλου μετά το περσυνό αδιάφορο στυλ των δασκάλων πιστεύω ο εκπαιδευτικός είναι το Α και το Ω. Πολύ επικοινωνιακή η διευθύντρια και δασκάλα μας. Είπε μια φορά το μήνα Σάββατο πρωί πάντα θα μας φωνάζει να μας λέει πως τα βλέπει ή τι θέλουμε εμείς να ρωτήσουμε. Είχε μια κουκλίτσα που και καλά τα καλωσόρισε στο χώρο με τη φωνή της τους έδειξε πως να ανοίγουν ταπεράκια που είναι οι τουαλέτες και η αυλή κλπ κλπ.

Οι κόρες 15 του μήνα που ήταν τα γενέθλια τους κέρασαν κιόλας ατομικά cupcakes με μονογράμματα οπότε καταλαβαίνετε φίρμες με το καλημέρα σας!!!Τους έβαλαν στέμματα με το 5 και βιβλιοδετημένες ζωγραφιές από τους συμμαθητές.

Ξεκινήσαμε και μπαλέτο τη Τρίτη να δω πόσο θα κρατήσει ο ενθουσιασμός φέτος...

Στα γενέθλια περάσαμε πολύ ωραία. Ηταν στο εξοχικό του πατέρα μου όπως κάθε χρόνο όχι σπίτι μας. Είχα 40 άτομα εκ των οποίων 15 5χρονα!!! όλοι μου λέγαν ήταν πολύ πλούσια πριγκιπικά. Η αλήθεια έτσι το θελα. Αφου δε γιορτάζω τα δικά μου ας γιορτάζω με κάθε επισημότητα των κορών μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα 

 

Γεια σου μαρντ με τα μεγαλεία σας. 

Μπράβο που περάσατε όμορφα, άντε και του χρόνου τώρα. 

Συμφωνώ μαζί σου,το απέξω δεν μετράει ας είναι η δασκάλα καλή και όλα τα άλλα περισσεύουν. 

Προσπαθήστε να τα προετοιμασετε όσο περισσότερο γίνεται για την πρώτη.  Τουλάχιστον στα δίδυμα μετράει για να μην παιδευτειτε μετά. 

 

Εμείς εχθές κάναμε το πάρτι στο παιδότοπο. Μια χαρά ανθρώπινα. Ήπιαμε το καφέ μας, τα παιδιά παίξανε όλα όμορφα. Περάσαμε τέλεια. Μόνο τα δωράκια ξέχασα να δώσω. Θα τα πάρουν στο σχολείο. 

Λέω να τους πάω να δούμε τα μυαλά. 

Ψηφίσαμε κιόλας. Άντε καλά παλούκια από αύριο. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από τη βροχερη Αθηνα

 

επιτελουςς λιγηδροσια

αντε να αδιαθετήσω γιατι 2 εβδ ημουν πρισμενη σαν βοδι

τωρα ξεπριστηκα και ακομα να ερθει

 

κατά τα αλλα καλα εδω

η νοβα δε δουλευει

καναμε και μια εργ για πρωι και τωρα βλεπουν ταινια

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν markerako τα διδυμάκια...αντράκια μεγάλα να τα καμαρώνετε.

Κι ο άντρας μου είχε γενέθλια χθες. Πήραμε μια τουρτίτσα για το καλό....

Τσαγκαροδευτέρα σήμερα....φθινοπώριασε και μου ρχονται στο μυαλό δουλειές....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xronia πολλα για τον αντρα

πολύ παρθενακι παιζει στην παρεα

 

καλα από τεταρτη θα ζησω μεγαλες στιγμες

θα λειπουν και τα 3

με πηραν τηλ ότι ξεκιναει και ο Αγγελος παιδικο

 

:)

 

αντε μεχρι να αρχισω δουλεια να ξεκουρστω και εγω λιγουλάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπωπω γιορτες και πανηγυρια!!!!

να χαιρεστε τις κουκλες και τα αντρακια σας!!!

καλα που ειστε και εσεις και σκευτομαι οτι πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε τα δικα μας σε ενα μηνα!

να δουμε βεβαια... και που θα ειναι ο μπαμπας μας... Λεσβο; Χιο, Λερο;... ή στον γνωριμο πια Εβρο;;;; γιατι ως τωρα τη γλυτωσε... ως τοτε..... ενας Θεος ξερει...

βρε Μαρκερ... τι εννοεις... "θα παμε να τους δουμε τα μυαλα";;;;;;

και τα μυαλα στα καγκελα!!!

δε μου λες; η νοβα πως σας χαλασε; γιατι και εμας πριν 2-3βδομαδες εκαναν απο μονοι τους ανβαθμιση και τα κανανε σκατα! ταχα για εξοικονομιση ενεργειας κλεινει μονο του σε λιγες ωρες και μετα δε μπορουμε να το ανοιξουμε! βρε παταμε απο το τηλεκοντρολ... βρε απο το κουμπι του αποκωδηκοπποιητη... βρε παταμε ρισετ... μεχρι και την καρτα αναγκαστηκε να βγαλει και να ξαναβαλει ο αντρας για να ακοιξει!

περιμενουμε τις γιορτες μπας και βγαλει καμια προσφορα ο ΟΤΕ να παμε εκει γιατι ετσι και αλλιως νοβα δεν εχει τιποτα πια...

με το σχολειο πως πατε;;;

εμεις φτου σκορδα καλα... επλιζω να συνεχισουμε ετσι. δε με θελουν καν μεσα στο δωματιο... τους λεω τι να κανουν και μετα με διωχνουν και με φωναζει ο καθενας οταν τελειωσει τη σελιδα.  οταν π.χ.εχουν μια γραμμη με ενα γραμμα, τους λεω να διαλεξουν και να σβησουν τα 2 χειροτερα και να τα ξαναγραψουν καλυτερα. ετσι δεν τσατιζονται να τους σβηνω τα γραπτα τους και συμφωνα με την παιδοψυχολογο στο κεντρο δυσλεξιας, μαθαινουν να ελεγχουν και να διορθωνουν μονοι τους αυτα που γραφουν. προς το παρον πιανει.

αυτο που με τσατιζει ειναι οτι επιδη εχει ακομα καλο καιρο, κυριως βραδυ και πρωι μας εβρεξε εδω, το μεσημερι οταν γυρνανε 12:30 απο το σχολειο αφου δεν εχουν ακομα δσκαλους ειδικοτητων, καθονται κατω στην αυλη με τα διπλανα που ειναι μονα τους μεχρι τις 3 που γυρνανε οι γονεις τους απο τις δουλειες... δε μαζευονται! ερχομαι απο τη δουλεια, ετοιμαζω τραπεζι και μετα αρχιζω να φωναζω να ανεβουν! αντε να πιασει χειμωνας ή να ερθουν δασκαλοι να μην εχουμε τετοιο θεμα.

προς το παρον απο ειδικοτητες εχουν γυμναστικη, αγγλικα και Η/Υ αλλα απο 1 ενω για τιε τοσες ταξεις πρεπει να εχουν απο 2. οποτε κανουν μονο 1 ωρα τη βδομαδα απο το καθενα προς το παρον.

εν τω μεταξυ μας επιασε και το πρωτο μας μπουκωμα... ξεκινησε η ΜΑριαννα την προηγουμενη Πεμπτη, το σ/κ αρχισε ο Σπυρος και εγω. αλλα μας κραταει νομιζω λογω υγρασιας... και εγω αλλεργικο το νιωθω...

να χαιρομαστε και τη νεα-παλια κυβερνηση.... καλα που δεν εβαλε την κυραΤασια παλι υπουργο μεταναστευσης!!! θα κοβαμε φλεβες! γενικα, με τις υγειες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera

 

μοναχη στο σπιτι

εκανα μια μινι γενικη

φαι εχω

βαριέμαι μεχρι και μπανιο να κανω

και καθομαι και απλαμβανω την ησυχια μου

 

ευχαριστούμε βαγκ μας για τα χρονια πολλα

 

ειπαμε να παμε σινεμά να δουμε το καινουριο που διαφημιζει το παιδικο κατι με με μυαλα ειχε να κανει ο τιτλος χαχαχα

αλλα τελικα ηρθε ο πατερας μου και εφερε ένα τζουτοκι που ειχα όταν ημουν 5χρονων εγω και ασχοληθήκαμε τελικα με αυτο

 

μπραβο για το διάβασμα βρε βαγκουλα

και εμεις μια χαρα

μονους του αφηνω και με φωναζουν

φτου φτου

αλλα είμαι κακιωσα εγω δεν αφηνω ουτε μυτουλα να πεταει

τα σβυνω όλα εάν δεν μου αρεσουν

αλλα  καλα

εγω εχω αγχος πολύ με το πρόγραμμα και τις ωρες που δεν μου φτανουν σας λεω

δεν τρωνε κιολας

γυριζουμε και μπορει να καθομαι να παρακαλω και να φωναζω μια ωρα για να φανε

ο νικος κυριολεκτικα κανει μια ωρα μεχρι και τη σουπα - δεν θελω δεν μου αρεσει - θελω τσισα - θελωκακα-θελ νερο

δεν τρωνε κορίτσια εχω απελπιστει

το βραδυ την πληρωσε ο στελακος -γυρισανε απ το τζουντο

ειχα κανει μια ωρα να κοιμισω τον αγγελο -ειχα ετοιμασει φαι

μιλαμ 1,5 ωρα ετρεχα να προλάβω ναα γυρισουν και να είναι όλα ετοιμα και μου αρχιζει γκρινια και μουρμουρα ότι δεν θελει να φαι- μια κουταλια σουπα ειχα βαλει κυριολεκτικα- ζεταινω το γαλα και παραλληλα μουρμουριζα φαε να κανεις μπανιο παω να αφήσω το γαλα κατι λεει και μου πεφτει το γαλ από τα χερια μιλαμε αι εγινε ολη η κουζινα της που@@@@νας από τα γαλατα

μεχρι και στο ταβανι πεταχτηκαν

τις εφαγε ωραια ωραια και ο Στελιος - και μεσα σε 10 λεπτα ειχε φαι φαι -ειχε κανει μπανιο ειχε πιει γαλα και ετοιμαστηκε για υπνο- πηγε 10 η ωρα

 

τι να κανω δεν ξερω - δεν τρωνε χωρις φασαρια τιποτα- ο νικος στο σχολειο 2η φορα λεει ότι καταλαθως του επεσε το φαι κατω.

παλι κραιαστηκα

 

δεν αντεχουν τα νευρα ου παλι με αυτό τ θεμα.

μα να γυριζουμε το μεσημερι 1:30 κι μεχρι τις 3 να ασχολούμαστε με το κωλοφαγο.

τα ματια τους είναι μαυρα με σακουλες από κατω

 

ενι γουει σας πριχω και εσας με αυτο

 

α μκαρι να σας αφησου ν να κοψετε τουρτα στην ταξη

θα τα κανετε σπιτι;

 

η νοβα η αναβαθμιση οκ μας πηγε  αλλα εάν φυσαει εστω λιγο ή πιανει βροχη δεν εχουμε σημα

και τωρα με τη νεα τηλεορασ που εχουμε

χανει τον ηχο της γιατι λεει ότι ο αποκωδ/της είναι αλλης τεχνολογιας και κατι γινεται με τα νε hdmi  και μλκιες

κατά τα αλλα εμεις βλέπουμε αρκετα νοβα

παντως με τα λεφτα που δινουμε πιστευω ότι ένα καναλι μ ταινιες θα επρεπε να ηταν ανοιχτο και τα παιδικα καναλια είναι λιγα.

 

περαστικα σας - μακαρι να μην εξελιχει το κρυωμα

και γιατι να στειλυν εσας που εχετε παιδια ; πωπω βλακεις αλλους δεν εχουν να στειλουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλαρίνες μου τί κάνετε;;;;;; 

Δεν σας ξέχασα ούτε σας έχω γραμμένες, απλά τόσος λίγος ο χρόνος μου και στο ελάχιστο κενό μου, που είναι μετά τις 20:30 που θα κοιμηθούν, κάνω μπανάκι και ή που ξεραίνομαι κατευθείαν για ύπνο ή που θα "δω τηλεόραση"  :oops: με τον αντρούλη μου! 

Πάντως μπαίνω 1-2 φορές την βδομάδα και σας διαβάζω αλλά μέσω ταμπλετ δεν μπορώ να γράφω και τώρα μόνο για εσάς άνοιξα τον υπολογιστή όπου παρεμπιπτόντως τον έφτιαξα προ λίγων ημερών! 

Να ευχηθώ χρόνια πολλά και χαρούμενα στα 2 ζευγάρια διδύμων μας! Της Μαρκερούλας και της Μαρντιούλας! Καλά με την 2η τα λέμε που και που μέσω viber. Να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!!!!!!!!

Καλή σχολική χρονιά για όλα τα μικρά!!!!!!! Αντε δημοτικάκια να μας λέτε τι θα περάσουμε του χρόνου! 

Εμείς καλά είμαστε! Η μπουμπου λίγο μπουκωμένη, έχει βγάλει και 1 δοντάκι και λέει μαμα και μπαμπά!!!!!! Μπουσουλάει, σηκώνεται από ξαπλωτή όρθια κρατώντας το πάρκο ή την κούνια και κάνει βηματάκια γύρω γύρω!  Θηλάζουμε ακόμα εννοείται και τρώει και φαγάκι. Παρόλο που γεννήθηκε θρεφτάρι 4.210γρ τώρα 7 μηνών είναι 7.400γρ και 68εκ. Καλή είναι!!!! 

Ο Γιάννης σε καινούριο παιδικό σταθμό δημόσιο αυτή τη φορά αλλά μέσω ΕΣΠΑ τα πάει καλούτσικα. Λίγο το πρωί γκρινιάζει οτι δεν θέλει να πάει αλλά οκ, περνάει πολύ καλά μετά. 

Ο Χριστόφορος νήπιο φέτος πολύ ενθουσιασμένος και ευτυχώς έχει αρχίσει να ηρεμεί λίγο. 

Τα αγόρια τα ξεκίνησα κολυμβητήριο σε ιδιωτικό φέτος, 2η χρονιά ο Χριστόφορος και 1η ο Γιαννης. Δίνω 75€ το μήνα και για τους 2, και πάνε 3 φορές την εβδομάδα. Συνθήκες άψογες και όχι σαν  το δημοτικό κολυμβητήριο που δίναμε 40€ για το 1 παιδί και οι εγκαταστάσεις σκέτη παράγκα. 

Εγώ γράφτηκα σε γυμναστήριο και ξεκινάω 1η Οκτώβρη μαζί με Ντουκάν πάλι να ξαναχάσω τα κιλάκια μου! 

 

Αυτά! Θα προσπαθήσω να μπαίνω

Πάω για νάνι! Φιλάκια πολλά!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ειναι καλε το τζουτοκι;;; ολο αγνωστες λεξεις με βαζεις!

καμια φουσκωτη κουκλα που τη βαρας καρατιες για προπονηση;;

καλα τελικα αυτο με το φαγητο... απο γεννησιμιου τους τα ατιμα!

στο γραψημο τοσο της λεπτομεριας εισαι; εγω ετσι και τους το εκανα αυτο, κυριως στο Σπυρο θα νευριαζε και δε θα εγραφε λεξη! σιγα σιγα θα βελτιωθουν. 

στο εργο τα μυαλα που κουβαλας και εγω θελω να τα παω... να δω ποτε... και σε ενα θεατρο που το επαιζαν και περισυ την ανοιξη αλλα δεν καταφεραμε να παμε... ειναι η πρωτη οπερα για παιδια, ο ιπποτης του χιονιου. και παιρνουν μερος πολλοι ηθοποιοι οποτε δεν προκειται για αρπαχτη. σαν αλλα, πχ ενα με τη Λαουρα Ναργες (απο που κι ως που το ξ....λο ηθοποιος σε παιδικο θεατρο!!!) που ειναι αυτη και αλλοι 2 αντρες... για την οπερα βρηκα προσφορα με κουπονια 12Ετα 2 ατομα. οποτε παλι θα παρουμε αλλο ενα παιδακι μαζι μας για να γινουμε 4.

σημερα λογω βροχης αναβληθηκε η ποδηλατοδρομια ΛΑγυνων... το αλλο Σαββατο θα γινει... εγω δεν πολυστεναχωρεθηκα γιατι μονο που σκεφτομουν να πηγαινω απο πισω τους για 2,5χλμ και να τους σκουνταω στην ανηφορα..... σκεφτηκανα τους ακολουθησω και εγω με ποδηλατο, αλλα το δικο μου να κραταω ή αυτους να σκουνταω...

αυριο πρωι 2 βαφτησια... στο ενα θα παω εγω, στο αλλο οι λοιποι γιατι ειναι ιδια ωρα, ενα εδω και ενα στην Τουμπα! ωχ, να φτιαξω καρτουλες για ευχες...

το απογευμα θα παμε για εγγραφη σκακι και παλι... 2η χρονια...

τους γραψαμε και δημοτικους χορους, 5Ε/μηνα.

ο αντρας εχει φαγωθει, επιδη μικρος μαθαινε κιθαρα, ισως του χρονου να τους γραψουμε σε μουσικη... εχει εδω ο συλλογος γονεων κιθαρα ή αρμονιο 15Ε/μηνα σ 4μελη γκρουπακια. αλλα διαφωνω... πιστευω οτι εκτος απο τις ξενες γλωσσες οτι αλλο εξωσχολικο κανουν να ειναι για εκτονωση και οχι να εχει να μελεταει και για αυτο! ειμαι παραλογη;;;

Μαριλου εμεις στο κολυμβ δινουμε 40Εκαι για τα 2 παιδια και παμε οποια και οσες μερες θελουμε απο τις 6 μερες στην ωρα που εχει προπονηση ο παοκ. σιγουρα οι εγκαταστασεις δεν ειναι οπως ισως σε ιδιωτικο, αλλα ειναι σε καλη κατασταση.

η μπουμπου μεγαλωσε τοσο;;;; εχουμε χασει επεισοδια... μας χρωστας φωτο........

αποψε το πηγε ο αντρας σε ενα ταχα τσιρκο ιταλικο που ηρθε και στην περιοχη μας... χωρις ζωα, ευτυχως... ας το πουμε διαδραστικο θεατρο... εγω δεν πηγα... 7Ε/ατομο. ηταν και ενας συναδελφος με τα παιδια του και τον σηκωσαν και του εκαναν κολπα... πολυ γελιο. το πηρε ο αντρς με το κινητο. θα γελασουμε στη δουλεια...

ο καιρος μουχλιασε... το φθινοπωρο ηρθε και μου τη σπαει τρελα!!! δε μπορω... με πιανει βαρεμαρα..... που εισαι βρε καλοκαιρακι με τα ωραια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα

 

σερφαρω 

ουαουυυυ

 

αυτη την εβδ σχολαμε 12:25 

τσαντιζομαι μιλαμε

και τιποτα δεν κανουν -για τα δικα μας δενδομενα -ολοι αυτο λενε και τη διπλανης ταξης -λογικα αυτο θα πρεπει να κανουν οι γυναικες δεν το συζητω αλλα βαριουνται πλεον ολα τα παιδακια

εμεις καλα

χαλασε παλι το πλυντηριο και το σιδερο μαζι

μιλαμε δεν ερω τι να κανω πια -

καλα το πλυντηριο το πτελειωσε ο αντρας

δεν ανοιγε η πορτα και αεσπασε το χερουλι -απο 20Ε - 110+ Ε ειπε ο τεχικος - θα ερθει να το δει

το σιδερο μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ καλο και δεν ξερει γιατι εχει χαλασει τοσες φορες και μηπως απο οτι καταλαβα οι αλλοι στην αντιπροσωπια εκαναν καμια μλκια για να χαλαει συνεχεια

 

μεγαλωσε η μπουμπουκα σου μαριλου ε; δεν θυμαμαι για κιλα οποτε για να λες οτι ειναι καλη θα ειναι

μια χαρα ειναι η πρωτη μην μασατε

η μαρθα πως τα παει;

τις φωτο θα τις δω σημερα

 

βαγκ καλα και εμεις καθε σκ εχουμε και 3 γενεθλια ή γιορτες αστα

ευτυχως γαμοβαφτισια δεν εχω -τους εχουμε παντρεψει ολους-παμε για ανηψια τωρα οποτε εχεχι ο θεος - σε κανα 5αρι χροια το πρωτο χαχχα

 

μια χαρα η τιμη για την οπορα

να πηγαινετε βοηθαει στο πνευμα να ηρεμει:shock:

 

και στα εξωσχολικα σας τσαμπα ειναι -μην μιλατε καθολου

εμας εδω και φιλικη τιμη ειναι 30Ε το παιδι αλλιως στους συλλογους παιρνουν 40-50Ε για 3 φορες την ενδ το 45λεπτο

φετος μας βγαινει πολυ το μαλλι αλλα χαλαλι 

ας διαβαζου και οτι θελουν θα το κανουν αφου τους αρεσει. 

 

για πες για σκακι καλο;

το εχουν τσαμπα στο σχολειο -να τους παω; ή θα βαρεθουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα.... βρε τι μαθαινει κανεις σα 40 του! δε σκεφτηκα καθολου οτι η στολη εχει και ονομα... σαν τη Λιλα Παουζε!

σκακι τους ειχε αρεσει περισυ... δεν ηθελαν να χανουν μαθημα. και το καλοκαιρι και μεταξυ τους παιζανε, και με τα διπλανα στην αυλη και μαζι μου. ομολογω οτι δεν το περιμενα. σιγουρα τους βοηθαει στο μυαλο και δε χρειαζεται και μελετη στο σπιτι. αν πανε και αλλοι συμμαθητες τους για να εχουν παρεα και να παιζουν μαζι και να λενε σε νικησα κλπ μια χαρα θα ειναι.. και αφου ειναι και τζαμπα... μην το σκεφτεσαι..

μη γελασετε... αλλα εχουμε αναψει καλοριφερ!!!!

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ !!!

επιασε καλα το κρυο εδω.. φτασαμε να εχουμε 23ο στο σπιτι που το χειμωνα με τα χειμωνιατικα μας και το πελετ να καιει ειχαμε 23,5!

εβαλα στα παιδια φανελακια τιραντα και μακριες μπιτζαμες πανω κατω!

να φανταστω οτι σε Κυπρο, Ροδο, Κρητη ακομα ουτε ζακετες φουτερ φορεσατε! αυριο θα τους βαλω μπουφαν λεπτα αντι φουτερ, γιατι το πρωι θα εχει λεει 15ο και μεθαυριο 13! τουλαχιστο να εχει ηλιο....

καλο και δροσερο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

 

εμ τι νομιζεις ετσι; και βεβαια και εχουν ονόματα οι στολες χαχαχα

ωραια θα τους γραφω

θα πανε και 2 συμμαθητες τους.

 

και εμεις πολύ ψωφο σημερα

βεβαια μην φανταστείς με κοντομάνικα -σορτασι και ζακετα

το βραδυ πιτζαμουλα καλοκαιρινη

 

αλλα αυτοι οι αντρες

σημερα πηγε ο κως τον αγγελο σχολειο γιατι δεν προλαβαίνουμε με τις ωρες μας και τον εβγαλε χωρις ζακετα και είναι και με μυξα

 

καλα κανατε και αναψατε - σιγα μην σε κοροιδεψουμε

εδώ εμεις κρυωνουμε που εχει 28 βαθμούς

 

σημερα ηταν οο το βραδυ ξυπνια - εβγαλε ο νικος το μροστινο δοντι -το 5ο μας - και περιμενανε την νεραιδα να φερει το μονοευρω - μιλαμε κουτουλαω .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Βαγκούλα ξεκινήσανε κιόλας τα κρύα ε; Εμείς είμαστε σε φάση, λεπτές μακριές πυτζαμούλες και σεντόνι. Την ημέρα μακρύ παντελόνι - κοντομάνικο και το πρωί με λεπτό ζακετάκι. Πάντως, τουλάχιστον εδώ, φέτος ήταν το μικρότερο σε διάρκεια καλοκαίρι..... άλλες φορές έχουμε καλοκαίρι 5-6 μήνες και φέτος περιοριστήκαμε στους 3 βασικούς και όχι γεμάτους γιατί ο Ιούνιος ήταν λίγο ύπουλος. 

Τον Χριστόφορο δεν μου τον πήραν τελικά στο ολοήμερο 2 μέρες πριν την έναρξη του σχολείου με ειδοποίησαν.... είχαν μαζευτεί πολλά παιδιά και έτσι βγήκαν έξω οι άνεργες μάνες. Και πάλι είναι 2 περισσότερα στο ολοήμερο απ' οτι πρέπει. 22 στο ολοήμερο και 18 στο κλασικό. 'Πολύ βάρβαρο αυτό το 12:15 όμως! μέχρι να γυρίσεις σπίτι, κάνεις 2-3 δουλειές και πρέπει να ξαναπάς. Ο Γιαννάκης είναι στον παιδικό που βρίσκεται κολλητα με το νήπιο (2 τετράγωνα παραπάνω από το σπίτι μας)  και τουλάχιστον τους πάω μαζί, αλλά τον παίρνω στις 2. Γιατί και το 4 μου φαίνεται βάρβαρο για το παιδί, στην περίπτωση βέβαια που η μαμά δεν εργάζεται.   
Ευτυχώς πήραν τον μεγάλο στα ΚΔΑΠ και θα τον ξεκινήσω από Δευτέρα! Θα πηγαίνει Δευτέρα - Τετάρτη και Παρασκευή που δεν έχει κολυμβητήριο. Οι ώρες είναι 16:30 μέχρι 20:30 αλλά εγώ θα τον παίρνω 19:30 γιατί 20:30 έχουν μάθει να κοιμούνται. Μου έστειλαν και το πρόγραμμα προχθές. Όλες τις μέρες την 1η ώρα θα έχουν επιτραπέζια παιχνίδια και την 2η εικαστικά. Την 3η ώρα θα έχουν την μια μέρα θεατρικό παιχνίδι την άλλη γυμναστική και την επόμενη βιβλιοθήκη. Πιστεύω θα του αρέσει!     

Η Σωσω μετακομίζει και αναγκαστικά άλλαξε το σχολείο της Μαρθούλας, ευτυχώς στην αρχή,  μιας και το καινούριο είναι 1 λεπτό με τα πόδια! Τέλεια! Δεν δείχνει να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με το δημοτικό μόνο που απ' όταν ξεκίνησε, βρέχει καμιά φορά το κρεβάτι της, που αυτό το έχει κόψει εδώ και 3 χρόνια....ίσως υποσυνείδητα κάτι δεν της πάει καλά.  
Τώρα πακετάρουν και στις επόμενες μέρες θα μεταφερθούν. Θα πάει και ο άντρας μου με το μεγάλο φορτηγό να βοηθήσει με τα ογκώδη. Την μικρή της δεν την πήραν στον παιδικό και είναι έτοιμη να πάει με μπουλντόζα να τα κάνει ρημαδιό. Και με το δίκιο της η κοπέλα....

Μάρκερ μου με γεια τα νέα δοντάκια!!!! Και εμείς έχουμε αλλάξει 5 μέχρι τώρα και έχουν ήδη αντικατασταθεί πλήρως όλα. Αλλά κάθεστε ξύπνιοι για την νεράιδα;;; Εμάς η νεράιδα μας, δεν πάει σε ξύπνια παιδάκια! Όταν κοιμηθούν πάει και αφήνει το δωράκι της! Να σας την δανείσουμε; χαχα!!! 

Πρέπει να πάω να ψωνίσω φόρμες για τον Χριστόφορο.... όλες οι περσινές έγιναν ψαράδικες! Θέλω 5 σετ, 1 για κάθε μέρα στο σχολείο. Για μέσα στο σπίτι καλές είναι και οι περσινές. Έχω και 2-3 καλά παντελόνια - πουκάμισα - πουλόβερ που του κάνουν οπότε είμαστε καλυμμένοι για τις βόλτες μας και πιστεύω να την βγάλουμε με ένα 100άρι. Χρειάζεται και η μπουμπούκα μου ρουχαλάκια! Μου είχε δώσει η κουμπάρα μου της κόρης της από 0 εως 18 μηνών αλλά είμαστε διαφορετικής εποχής και κάπου το χάνουμε. Θέλω να της πάρω 2-3 φορεματάκια για τις βόλτες μας και μερικά κολάν με μπλουζάκια για κάθε μέρα. Θα πάω στο Ορκεστρα να ψωνίσω και για τους 2. Ο καημένος ο Γιαννάκης έχει κάποια από τα περσινά που του κάνουν και μερικά αποφόρια του μεγάλου αλλά σχεδόν άθικτα. Τί να κάνουμε; να τα πετάξουμε για να έχει και εκείνος ολοκαίνουρια; Αντε να του πάρω κανένα ζευγάρι φόρμες για να μην στεναχωρηθεί.    

Πάω να βάψω το μαλλί της μάνας μου.... άλλο μπλέξιμο και αυτό! χαχα!!!

Φιλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα να μπω καιρο και σας απολαυσα με τα τζουτοκι σας τα εξωσχολικα σας τις νεραιδες τις μπουλντοζες της Σωσως!! Ετσι μπραβο μαμαδοιστοριες τρομερες!!

Εμεις καλα ...οπως μαντεψες Vag καλοκαιρι δεν εχουμε αλλαξει τιποτα απο ρουχα.κολυμπας ανετα ακομα. Λιγο το βραδακι μια ζακετουλα τα μικρα και οκ.

Εμεις μπαλετο απο εξωσχολικα συνεχιζουμε με ενθουσιασμο.Δοκιμασαμε και στιβο αλλα δεν τις βλεπω...και ο λογος;;; δε θελουν να βαλουν παντελονι!! Καημος κι αυτος...

Στο σχολειο πολυ ευχαριστημενη...ειχαμε και τη πρωτη συναντηση γονεων. Μας περιεγραψαν οι κυριες μας τι κανουν στη ταξη τι θα κανουν τη χρονια που μας ερχεται πως περνανε τη μερα τους.μας ειπαν οποιος πιανει το χερι του μπαμπας μαμα παππους και θελει να βοηθησει να φτιαξουν μια ντουλαπα πχ ή το δρομακι που μπαινεις ή να μαζευει τα φυλα στην αυλη ολοι ευπροσδεκτοι...

Η Νανα που χαθηκε;; ειδε κι αποειδε με το λογαριασμο και τα παρατησε;

Νικολου γεννησες;;;

Χαρα ολα καλα;;;

Αντε φθινοπωριασε να μαζευτουμε ....

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ζηλεω καλοκαιρινες νησιωτισσες!

εγω αναψα καλοριφερ για κανενα μισαωρο, εκανα το μπανακι μου και φορεσα τις χειμωνιατικες μπιτζαμεσ μου!!! και φυσικα απο σημερα αντι κουβερλι κουβερτα!!!!!

η Νανα ειναι καλα αλλα δε μπορει να μπει.... σιτ!

η Νικολ λετε να γεννησε;;; να της ζησει!

καλα Σωσω θεα! αλλα γιατι ρε γμτ δεν πηραν τη μικρη παιδικο;; κριμα... και η ΜΑρθα τοσο δυναμικη φαινεται αλλα ισως να μην εξωτερικευει τα αισθηματα της... σιγουρα θα τα καταφερει παντως...

ΜΑριλου καλο το ΚΔΑΠ... μακαρι να μπορουσα να γραψω και τα δικα μου... αλλα... ειμαι δημ.υπαλληλος... και ο Δημος μας δε δεχεται ουτε με λεφτα να μας γραψει...

σιγουρα λιγο το να σχολανε 12:15 αλλα αν δεν υπαρχει λογος γιατι να περνανε απο τωρα τοσες ωρες στο σχολειο; το 1:30-2 πιστευω ειναι το ιδανικο.

ΜΑρντιο νομιζω οι κουκλες σου ειναι πολυ μικρες για στιβο. και σου μιλαω ως τεως στιβικια.  πιστευω απο τα 8 και μετα ειναι καλη ηλικια... να δεσει λιγο τοσωμα, να αντεχει τις επιβαρυνσεις και να μπορουν να ακολουθουν πιο περιπλοκες εντολες και να δεχονται διορθωσεις σε τεχνικες κλπ

εμεις καλα...

σημερα εγινε τελικα η ποδηλατοδρομια μας.... μας εκανε καλο καιρο και ηταν τελεια!

αλλα ειχαμε μονο 130 συμμετοχες, μαζι με μερικους γονεις, οπως εγω που συνοδευαμε με ποδηλατα τα παιδια... τα παιδια που πανε σε απο προνηπια μεχρι α΄ λυκειου στα σχολεια των Λαγυνων ειναι καπου 550... οποτε οι διοργανωτες περιμεναν καμια 250 συμμετοχες. ο Σπυρος αν και με βοηθητικες απο οτι μου ειπαν κατι μαμαδες ηταν 6 ή 7ος στο μικρο γυρο των 2400μ! και στην αρχη περιμενε τη ΜΑριαννα και εμενα μεχρι που τον εκανα νοημα να φυγει μονος!

στο τελος μας εδωσαν διπλωματα και κληρωσαν 9 μικρα δωρα και 1 μεγαλο ποδηλατο... δεν κερδισαμε κατι..

η Μαριαννα επιτελους σημερα εβγαλε το 1ο της δοντι.... αλλα το καταπιε με το φαγητο χωρις να το καταλαβει και τρελαθηκε!!!!! κλαμμα...... μεγαλη γκαντεμια....

με το σχολειο καλα λεμε... αν και ο Σπυρος στην αναγωνση δεν εχει ξεκαθαρησει τι ειναι γραμμα και το φωνουλα.. θα παιζουμε με τις καρτες που εχουν γραμματα και φτιαχνουν συλλαβες και λεξεις μπας και το καταλαβει...

αυριο που ο αντρας ειναι απογευμα λεω να τους παω σινεμα στα μυαλα που κουβαλας...

καλο σαββατοβραδο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

μια χαρα σας διαβαζω

 

ημπουμπου μεγαλωσε πολύ - φτου φτου το μαναρακι μου

ποσο μου αρεσει να τα βλεπω τα μικρακια

όχι βρε μαριλου και εμεις κοιμομαστε για να ερθει -πως θα βαλω τα χρηματα από κατω από το μαξιλαρι - αλλα το ειχαν εννοια και δεν ελεγε να κλεισει το ματι τους και αφου κοιμηθηκαν μετα κατά τις 3:00 το ξαναθυμηθηκαν και ξυπνησαν χαχα

και εμεις πρεπει να ψωνισουμε στα αγορια

με το ζορι εχουμε 3 φορμες -πανω κατω

και κανα 6αρι μπλουζες

 

μπραβο για το σχολειο βρε μαρντ

αντε να εισαι και εσυ ηρεμη 

ποσο σε σκέφτομαι δε λεγεται

ναι ο στιβος θα συμφωνισω με βαγκ είναι για πιο μεγαλα μετα τα 7 καλυτερα

 

βαγκουλααα - χειμωνα;;;;;;

εδώ μια χαρα - αντε μια ζακετουλα ισα να παμε στο σχολειο

μπραβο στα παιδακια σου - ποδηλατοδρομια; ωραια πρεπει να ηταν

καλα αυτό με τις φωνούλες μου φαινεται τελειως μλκια

ακου φωνούλες - εγω συλλαβες τους το λεω και ολο με διορθώνουν χαχαχα

και εμεις δεν τα εουμε ακομα ξεκαθαρισει πολύ καλα

εγω τους ειπα να λενε τη λεξη και οπυ τους παει στη ομιλια να σταματάνε αυτό είναι μια συλλαβή

αι φανηκε να τους βοηθαει πιο πολυ

γιατι δεν είναι σε ολες τις λεξεις 2 γραμματα κάθε συλλαβη

πχ η λεξη καστρο - στην αρχη μου τη χωριζαν ανα 2 γραμματα και μετααφου τους ρωτησα πως το διαβαζουν την χωρισαν σωστα.

γι αυτό μου φαινεται βλακεια η φωνουλα που λενε δλδ το "στρο" τι φωνουλα είναι;

 

ενι γουει - θα τα μαθουν που θα παει

 

εμεις εχθες είχαμε γεματη μερα

τα αγορια ειχαν παει εκδρομη σε ένα κτημα να το πω με ολυμπιακα αθλήματα και περασανε τελεια - τους αρεσε το τοξο παρα πολυ

εγω ειχα παει στο παιδων γιατι εκανε χειρουργειο η βαφτιστηρα μου -κρεατακια κλπ

και όλα πηγαν μια χαρα

εκει ηταν μια μανα δεν ξερω κορίτσια ενιωσα τοσο ασχημα - ένα αγορακι γυρ στα 8 μονο του να πηγαινει πισω από τη μανα του και να κραταει τον ουροκαθετηρα του ψηλα και αυτή να του φωναζει ότι αργει και να κατσει εξω. πολύ τσαντιστηκα με τη βλαμμενη

το βραδυ τζουντο

και τωρα εδω

 

θελω να παω να παρω κονσιλερ και βριεμαι

 

α δεν σας ειπα

είχαμε ξεμεινει τελειως από απορρυπαντικα

ποσο πηγαν;

σαμπουαν παιδικα και μεγαλων

αφολουτρα παιδικα και μεγαλων

για πλυντηριο πιατων και ρουχων (γυαλιστικα -σαπουνια-μαλακτικα όλα)

για το πατωμα ολα

για την τουλαετα ολα

σακουλες σκουπιδιών - σφουγγαριστρες

οδοντοκρεμμες -οδοντοβουρτσες

χαρτικά ολα

4 βρακια

2 πατακια

2 ταπερ

παμπερς

4 μπαταριες

ξυραφακια

170 ευρω

μιλαμε φρικαρα

οκ περιμενα ότι θα ηταν ερκετα

αλλα περιμενα κανα κατοσταρι

όχι και ετσι ρε παιδια το κωλοσουπερμαρκετ

 

αυτά ακουνε οι γερμαναραδες και μας κοβουν τον κωλο

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω τα ίδια marker με σουπερ το περασμένο Σάββατο. Είχα πολλές ελειψεις σε απορυπαντικά χαρτικά σαμπουαν όχι φαγώσιμα δηλαδή και μου πήγε 180€ στο Βασιλόπουλο μαζί με κάτι σαχλαμαρίτσες του 3ευρου που διάλεξαν οι κόρες...

Για το συλλαβισμό αν βοηθάει η λογοθεραπεύτρια μας είχε πει να μετράμε τις συλλαβές με παλαμάκια. πχ κά στρο χτυπάω συλλαβή και παλαμάκι και έτσι συνειδητοποιεί ότι έχει 2 συλλαβές. Αν κατάλαβα καλά αν είναι αυτό που θέλετε να τους μάθετε.

Όσο για το να μαθαίνουν τα γράμματα ως ηχο το βρίσκω πιο σωστό από ότι τα δικά μας αλφα βητα πιο λογικό. Εμεις το χουμε ακόμα πιο παραστατικό στο μυαλό μας πχ το τ είναι το τσου τσου τρενο το ι είναι το μπαστουνακι του γερου το β το βουμ βουμ το μηχανακι  .Και έτσι τα έχουμε κατακτήσει όλα τα γράμματα στο να τα αναγνωρίζουμε τουλάχιστον.

Περαστικά στη βαπτιστήρα. Και μεις 22 του μήνα κλείνουμε χρόνο που κάναμε αμυγδαλές-κρεατάκια στη μικρή μου. Σωθήκαμε μιλάμε...άλλο παιδάκι...και όσο σκέφτομαι πόσο φοβόμουν...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε καλοκαιρινα κοριτσια;;;

εδω, μετα τις ηλιολουστες μερες αρχισε η μουχλα... βρεχει ασταματητα απο τις 3 το μεσημερι...

αυριο θα τους βαλω μπουφαν κανονικα στο σχολειο, αφου εκτος απο βροχη θα εχει και θερμοκρασιες δροσερες...

σημερα σχολασαν 11και γιατι οι δασκαλες ειχαν μιτιγκ με τον συμβουλο... μην πω καμια κουβεντα... Δευτερα ηταν στα γηπεδακια για αθληματα και καλα... σκοτωμα...

για τη μερα που δεν τους ειχε μαθηματα βρηκα μια ωραια ιδεα για εξασκηση στις λεξεις που μαθαινουν απο το e-selides. κανεις εναν πινακα που στην πρωτη στηλη γραφεις τη λεξη χωρισμενη σε συλλαβες-φωνουλες π/χ. πα-πί. μετα γραφεις 6 φωνουλες που ξερουν και αναμεσα τους να ειναι οι 2 που κανουν το παπι. π.χ. πα, πο, τα, πι, το, τι .  σβηνουν τις φωνουλες που δε χρειαζονται ετσι ωστε στην τριτη στηλη να γραψουν ολοκληρη τη λεξη παπί. και ενοειται οτι τα λενε φωναχτα ολα τα βηματα. τους αρεσε και μπορει να εμπλουτιστει αναλογα με τις νεες λεξεις που μαθαινουν.

Μαρντιο συμφωνω με τη λογοθεραπευτρια. και εγω εβαλα το Σπυρο οταν δυσκολευεται να κανει σαν καρατια στο τραπεζι σε καθε φωνουλα να παιρνει και ρυθμο αναγνωσης.

Μαρκερ εμεις παντα ψωνιζουμε απο προσφορες για να μην τα πληρωνουμε σε ψηλες τιμες. παντα εχουμε σπιτι, 2-3 ή και παραπανω απο το καθε τι οταν τα βγαζουν μισοτιμη.

και φορμες τους ειχα αγορασει στις χειμερινες εκπτωσεις απο τα ενερτζαιερσ μισοτιμη απο 5 στον καθενα και απο ενα μπουφαν μισοτιμη και αυτο που εβγαινε κατω απο 20Ε. παπουτσια μονο δεν μπορω να υπολογισω για να παρω νωριτερα. εχουμε και μερικα απο τα περσινα που μεχρι τα Χριστουγεννα θα τους κανουν, εχουμε και τα γεννεθλια που κατι αθ τους παρουν.... θα τη βγαλουμε και φετος... καλα να ειμαστε.

περαστικα στη βαφτιστήρα... 

εσυ τα πηρες με τη μανα στο νοσοκομειο, εγω με μια μανα απο λαθρο που ειχαμε στο τμημα που το μωρο της χρονιαρικο να γκρινιαζει να ειναι κουρασμενο, να νυσταζει και αυτη να μην το παιρνει αγκαλια, να το κρατησει λιγο ρε παιδι μου να ηρεμισει να κοιμηθει! δε λεω και αυτη κουρασμενη ηταν, αλλα που το πας το μωρο ρε κοπελια αν δεν του προσφερεις το λιγοτερο... μια αγκαλια!

η πεθερα απο την αλλη απο το κακο στο χειροτερο... σημερα βγηκε απο νοσοκομειο... εβαλαν μηχανημα οξυγονου στο σπιτι... την ειχαν κανει και μεταγγηση αιμα προχθες για να αντεξει την χημειοθεραπια χθες γιατι την προηγουμενη φορα ειχε παει ο αιματοκριτης 30. με το υγρο στον πνευμονα δεν ξερω τι κανανε. ο αντρας δε θελει γενικα να το πολυσυζηταει. φυσικα εχει και πολλα νευρα.... σημερα οταν γυριζαμε απο κολυμπι εξηγησα στα παιδια για ποιο λογο ειναι ετσι μεσα στα νευρα ο μπαμπας, γιατι το μεσημερι ειχαμε μια τεραστια εξαρση με το Σπυρο. φανηκε να καταλαβαινουν, αλλα γυρισε και με ειπε ο Σπυρος... ενταξυ, να στεναχωριεται που ειναι πολυ αρρωστη η μαμα του και δεν μπορουν οι γιατροι να την κανουν γρηγορα καλα, αλλα και εμεις παιδια του ειμαστε γιατι να μας μαλωνει ετσι;;;.... τι να του πεις..... δικιο εχει... αλλα δε βρισκουμε παντα το δικιο μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα μωρε το Σπυρετο μαυρισε η καρδια μου...ολα τα πιανουν τα σκατουλικα...

Αχ γολγοθας η πεθερα γολγοθα κι ο αντρας και σεις....

Τι να ευχηθεις σε τετοιες καταστασεις δε ξερω...

Εδω κρατει το καλοκαιρακι...

Εριξα ενα ματσακι στη δουλεια και ειμαι καπως...μετα απο 2 χρονια στο δημοσιο αρχισα να συνειδητοποιω οτι δε χρειαζεται να δινεις πολλα βρισκεις και μπελα απο πανω.ολοι θελουν εναν υπαλληλο με διπλωμενα χερια και μια κατασταση να διαιωνιζεται για να βολευονται ολοι...τι σας λεω τωρα...αλλα εχω νευρα...κι υποτιθεται το βραδι θα βγουμε ολοι μαζι σα μια ωραια μεγαλη οικογενεια...μη χεσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα 

Δεν σας ξέχασα κορίτσι αλλά είχαμε ΠΣΚ σοου

Τι να πρωτοπω

Ο Στέλιος τσακώθηκε με τη δασκαλα

Παρασκευή στον άρον πήγα για δουλειά 

Ο άγγελος είναι άρρωστο ς από χθες με εμετούς και ιογενη αμυγδαλίτιδα, πυρετοι, αφαγία 

Σήμερα αρον άρον πάλι δουλειά 

Τον άγγελο γιατρο 

Και και αύριο και μεθαύριο έχουμε ενημέρωση στο σχολείο 

Έγινα πολλά δεν φτάνει όλη η σελίδα 

Νιώθω απελπισμένη αυτές τις μέρες 

 

Πήγαμε τα μεγάλα Κυριακή στους προσκόπους 

Μια χαρά ήτανε 

Το αλλά Σάββατο έχουν εκδρομή να πάνε να μάθουν να μαγειρέψουν μακαρονάδα 

 

Βαγκουλα δύσκολες καταστάσεις 

Λογικός ο εκνευρισμός τώρα, τι λες. 

Μακάρι να μην ταλαιπωρείται η γυναίκα δεν αξίζει σε κανέναν τέτοια ατυχία. 

Μην αγχώνεσαι για τα παιδιά πιστεύω ότι σίγουρα καταλαβαίνουν αλλά δεν μπορούν να το εκφράσουν 

 

Τι έγινε βρε μαρντ; δυστηχως δεν έχω συναντήσει ούτε ένα δημόσιο υπάλληλο, ακόμα και πολύ δικούς μας που να έχουν επαφή με το περιβάλλον, κοιτάνε την πάρτη τους και πατάνε σε όσους μπορούν αρκεί να είναι βολεμένοι.  Λίγοι είναι που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν και αυτοί πρέπει να έχουν γερο στομάχι.  Υπομονή φιλενάδα, μην τους ακούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να'μαι και γω...

ειχα μερες να ανοιξω νετ μπουκ το βραδυ..

ΣΑββατο ηρθαν οι θειοι-νονοι του αντρα απο γερμανια με πτηση σχεδον μεσανυχτα, οποτε κοιμηθηκαν σε μας και την αλλη μερα το πρωι ο αντρας πηγε δουλεια, φαγαμε μεσημερι και τους πηγε Δραμα και τελευταια στογμη πηγαν και τα παιδια μαζι τους... οποτε ειχα χρονο, και ειχε και καλο καιρο, επλυνα σεντονια, τα σιδερωσα, επλυνα πετσετες, εκανα φαγητο κλπ κλπ εκανα και ηρεμη το μπανακι μου, με το πιλιγκ μου, τις μασκες μου..... κυρια!

αρχισαμε το Σαβατο το πρωι παραδοσιακους χορους, τους πηγε ο αντρας, αρεστηκαν γιατι ηταν με πρωην και νυν συμμαθητες, Σαββατο 16:30 σκακι, κλασσικα καλα. την Κυριακη που μας ερχεται ο συλλογος σκακιου ετοιμαζει εκδηλωση στο σχολειο "παιζω με το σκακι" θα εχει κατασκευες, αναγνωση παραμυθιου, και αλλα παιχνιδια με θεμα το σκακι. στις κατασκευες θα ειναι η νηπιαγωγος που ειχε περισυ η ΜΑριαννα και μου ζητησαν να βοηθησω και εγω. φυσικα δεχτηκα. ελπιζω να εχει καλο καιρο και να ερθουν πολλα παιδια και να περασουμε καλα.

στη δουλεια τα κλασσικα...

Μαρντιο μη μασας για τη δουλεια... και εγω σχεδον καθε μερα μαλωνω... τους ειπα, σε λιγο θα αρχισω να τους μοιραζω χαπια! στην καρακοσμαρα τους!!!!  οοοχιιιι..... δε θα με τρελανουν εμενα..... εγω θα τους τρελανω κοπελια! 

ΜΑρκερ θα ελεγα οτι νωρις αρχισατε τις αρρωστιες, αλλα μετα καταλαβα οτι... απλα... δε σταματησατε καθολου!! εχεις δοκιμασεις να τους δωσεις βιταμινες, ή εχινακια ή κατι αλλο για ενισυση του ανοσοποιητικου;

γιατι καλε μαλωσε το παιδι με τη δασκαλα;;; 

το πλυντητιο μου δε μας τα λεει καλα.... οταν βαζω καποιο προγραμμα, πχ το συντομο 30λ για ελαχιστα ρουχα ή μονο ξεβγαλμα-στιψημο ή στιψημο.... δε στιβει!! παει να τα γυρισει γρηγορα αλλα μπα... γυρναει αργα και δεν προχωραει η πλυση. στα κανονικα προγραματα μια χαρα. ακομα. λετε να το πει το ποιημα;;; καμια πλακετα λαλισε;;;

πηγαμε για ψωνια αποψε... για τα θερια....

Σπυρος 1ζευγ σπορτεξ running admiral μαυρα με λαχανι κορδονια προσφορα 12Ε και 1ζευγ. δερματινα ημιμποτα μουρικα που μοιαζουν με σπορτεξ, αλιως δε φοραει τιποτα, παλι προσφορα admiral 14Ε ! θελαμε να εχει κατι για καμια εκκλησια, γαμο, κοινωνικη εκδηλωση ρε παιδι μου! τοσα χρονια μονο σπορτεξ φοραει!

η ΜΑριαννα, που με εκανε τα νευρα κροσια, 1 ζευγ. admiral δερματινα ημιμποτα.... λεοπαρ με ροζ λεπτομεριες!! απο 32, 22Ε γιατι ειχαν σε ολα -30% αυτη τη βδομαδα. πηρε και για καλα κατι μαυρες μπαλαρινες hello kitty προσφορα 25Ε, επισης 2 μπλουζες frozen h&m 15Ε και ενα ζακετο-μπουφανο-κατι που ειναι μαλλιαρο σα γουνακι, μπορντοροδοκοκκινο, απο αθλητικο μαγαζι που ειναι απο υλικο που δεν σε αφηνει να ιδρωσεις κλπ, ο αντρας την ξερει τη μαρκα, εγω οχι, απο 57, 27Ε. γιατι δεν εχει κατι για τετοια εποχη που το πρωι δεν ειναι για φουτερ γιατι κρυωνεις αλλα οχι και για μπουφαν.... ειχα και μια επιστροφη απο γιουρμπανκ 10Ε.... παει το κατοσταρικακι σε 2 ωρες.... καλα που η μαμα μου μας εδωσε 50Ε για να τα ψωνισουμε για τα γεννεθλια τους..

αντε να ψηθουν και τα μπουτια κοτα με πατατες... να παμε για υπνο.... δεν εχει και τιποτα η τβ... τζαμπα πλερωνουμε και νοβα. ελπιζω να κανουν καμια χριστουγεννιατικη προσφορα να βαλουμε οτε τβ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera

 

ειχα γραψει αλλα τελικα δεν το περασε εχθες

 

τι κανετε;

ο Αγγελακος ειναικαλυτερα είναι ΟΛΑΑΑΑ αρρωστα με την ιδια αρρρωστια και στο παιδικο και στο δημοτικο

μας ψεκαζουν βαγκ εδώ είναι δεδομενο γι αυτό ότι και να παρουν δεν θα κανει τιποτα χαχαακομα φούσκες εχει στο λαιμο αλλα ουτε πυρετους πυτε τιποτα

ο Νικος εχει τσιγαοβηχα αλλα όχι βροχικα

στο σχολειο τους λειπανε εχθες 4 παιδια

 

είχαμε ενημερωση

τ να πω δεν ξερω

αλλιως τα περιμενα πραγματικα

πολύ απλοικα πραγματα -πιο ευκολα και από το νηπιο μιλαμε - δουλεια στο σπιτι δεν θα βαζει πολύ από ότι καταλαβα - και γενικως ότι το επιπεδο των παιδιων είναι γενικως πολύ χαμηλο και δυσκολεύονται παρα πολύ - αο ότι καταλαβα μονο τα 4 παιδακια που είμασταν από το ιδιο νηπιο ειμαστε σε καλο επιπεδο- αφου φαντσου μας ειπε ότι τους φαινονται τα γραμματα σαν απλες ζωγραφιες και δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν ότι σημαινουν κατι.

οποτε προσπαθει τωρα να φτασει τα πιδια του μηδες στη μεση και οσο είναι στη μεση να φτασουν στο αριστα ώστε να μπορουν να συνενουουνται.

ο Στελιος τον μαλωνει πχ μεσα στην ταξη ή του λεει να κανει κατι καλυτερα και κλαιει

όταν τον ενοχλουν οι συμαθητες του τους απλωνει χερι και των μαλωνει και κλαιει

αλλα γενικως δεν αρχιζει ποτε φσαρια -εχουν 2 κοριτσακια πολύ κωλοπαιδακια που τον εχουν καταλαβει ότι τσαντιζεται και τον τσιγκλάνε επίτηδές οποτε μια μερα εσπρωξε την ταντα μιας από αυτές και τον μαλωσε _αδικα βεβαια_ η δασκλα και της ειπε ότι είναι χαζη και θελει να φυγει από εκει και ότι είναι κακια

μιλησα εγω με μια παιδοοψυχολογο κλπ και μου ειπε ότι φταιει η δασκαλα αλλα μου εδωσε πολύ καλες συμβουλες να τον βοηθησω να του φυγει οσο γυινεται αυτό το κλαμα και να βοηθησει φυσικα και η δασκαλα.

 

πεαστικα και στο δικο σας πλυντηριο

εμας ηδη εχει παει 100 σε επισκεψεις για επισκευή και 134ε σε ανταλακτικα

αλλα εχει 800ε το ρημαδι εινα καλο και λεμε αντε ας κανουμε ια να το φτιαξουμε

δεν εχετε καποιον  να του ριξει ια ματια;

παντως τα ατιμα εχουν ημερομηνια ληξης ρε συ

 

από τα admiral ειστε ευχαριστημένοι;

εμεις μια φορα του αγγελου που πηραμε βρωμοκοπησαν φαντασου στο ποδαρακι του μωρου

και γενικως ειπαμε να μην ξαναπαρουμε. βεβαια για τους μεγαλους δεν εχω δοκιμασει ουτε για εμας. οποτε μπορει να ετυχε

 

πωπω τι ωραια ειχατε επισκεψουλες ε; καλε εχετε συγγενείς στα εξωτερικα και ακομα να πατε; 

   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κανετε ψεκασμενα μου;;;;

κοιτα, δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι μονο ψεκασμος ή μολυνση αερα ή τροφης ή νερου... αλλα ενα θεματακι το εχετε σιγουρα! μακαρι να μπορουσατε να μετακομισετε σε υγειες περιβαλλον..

εδω απο αρρωστιες, προς το παρον, μια χαρα. αν και καθε μερα φτανουμε πιο κοντα στο χειμωνα. το καλοριφερ σημερα το αναψαμε και μεσημερι και βραδακι απο λιγο. και φυσικα.... μουχλα, μουχλα, μοουχλα... θελω ηλιο!!!!!

οσο για το σχολειο..  δυσκολα τα πραγματα... σε τετοιες φασεις πρεπει η δασκαλα να ειναι εμπειρη και ορεξατη... αλλα απ'οτι διαβαζω... και συνηθως η εντυπωση που εχουν τα παιδια για εναν ανθρωπο που πρωτογνωριζουν ειναι και η σωστη... καλα εκανες που πηγες σε παιδοψυχολογο... ασχετο, αλλα και η αδερφη μου παει εδω και λιγες μερες τη μεγαλη της, γ' λυκειου, γιατι ειπε στην αδερφη μου οτι αποφασισαν με την κολητη της αμα δεν περασουν να αυτοκτονισουν!!!!  νομιζω οτι ειναι μονο λογια, αλλα για καλο και για κακο.... τοσα γινονται... και ειναι και αριστη μαθητρια.... αλλα δεν εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο της. 

στο δικο μας σχολειο, λεμε καλα... εχουμε τελειωσει το 1ο κεφ στη γλωσσα και κανουμε επαναληπτικα εδω και μια βδομαδα... μαθηματικα ειμαστε στην προσθεση του 5, εχουν κανει το μισο βιβλιο ασκησεων στα μαθηματικα.  αρχιζω να καταλαβαινω οτι η ΜΑριαννα εχει περισσοτερη κλιση στη γλωσσα και ο Σπυρος στα Μαθηματικα. ισως να ειναι και νωρις βεβαια... αλλα υπαρχει διαφορα.  η δασκαλα δε βαζει πολλα για το σπιτι συνηθως, αλλα βλαπω οτι κανουν αρκετα στο σχολειο. και στα βοιβλια, στα τετραδια, φωτοτυπιες... αγγλικα εμαθαν ... γουατς γιορ νέιμ; ι εμ Σπυρος.... χαου αρ γιου; ο.κ. και ζωα στα αγγλικα. στους η/υ να ανοιγοκλεινουν και να ελαχιστοποιουν (τα βαζουν για υπνο) αρχεια, και να ζωγραφιζουν στο γιουορντ παντ. αρχισαν και μουσικη, εκαναν ζωγραφιες με νοτες και λενε τραγουδακια. περιμενω να αρχισουν και θεατρικη αγωγη (της συναδελφου αρχισαν στο διπλανο χωριο) που θα τους βοηθισει πολυ να μιλανε σε κοινο και να μη ντρεπονται.

σημερα αρχισε και το ολοημερο. τους αφησαμε μιας και το ηθελαν πολυ, βολευε κιολλας αφου εγω ημουν πρωι και ο αντρας επρεπε να φυγει 1:30 για απογευματινος. δεν ηξερα οτι μπορουσα να τους παρω οτι ωρα ηθελα και πηγα 3:30 οπως ελεγε το προγραμμα και κουραστηκαν τα καημενα...  αλλα τους αρεσε και κανανε και τη φωτοτυπια που ειχαν για μαθημα.... μια χαρα! αλλα μου ζητησαν να μην τους αφηνω τοση πολλη ωρα...

αυριο εγω δουλεια το πρωι, ο αντρας θα τους παει δημ.χορους, μετα θα ερθω, θα παει ο αντρας απογευματινος. το απογευμα σκακι και μετα θα παιξουν λιγο στο σχολειο αν ο καιρος ειναι καλος για να συνενοηθω και εγω με τις μαμαδες που ειναι στο συλλογο του σκακιου τι θα κανουμε την Κυριακη το πρωι που εχουμε εκδηλωση "παιζω με το σκακι" με παιχνιδια, κατασκευες, παραμυθια κλπ και θα βοηθισω εθελοντικα.

κυριακη απογευμα εχουν τα διπλανα διδυμα το παρτυ γεννεθλιων τους στην αυλη... τους πηρα απο αντμιραλ απο μια ζακετα φουτερ 12Ε η μια. γενικα ψωνιζουμε απο αντμιραλ. πιο πολυ ρουχα,αλλα και παππουτσια. μερικα οντως φαινονται πολυ φτηνοδουλεια αλλα οσο να'ναι 30χρονια φοραω αθλητικα σχεδον ακθε μερα οποτε διαλεγω.... δεν ειναι ολα χαλια.

κλεισαμε και παιδοτοπο για το παρτυ μας.... οχι στη ρομα πιτσα που καναμε περισυ... τα παιδια προτιμισαν τον αλλο παιδοτοπο που ρωτησαμε, γιατι ειχε μεγαλυτρο χωρο για παιχνιδι. συμφωνισαμε το πακετο που πληρωνουμε 4Ε για καθε παιδι με τοστ και χυμο και για τους μεγαλους πληρωνουμε οτι πιουν και απο φαγητα οτι φτιαξω εγω. λεμε να παρουμε πιτσες απο μια πιτσαρια που εχει 3 οικογ 10Ε και εχουμε φαει 3-4 φορες, να κανω τυροπιτακια, ενα ζυμαρενιο ρολο με σαλτσα και ελιες, νηστισιμο, ενα αλμυρο και ενα κανονικο κέικ και λιγα πατατακια... και απο τις πιτσες θα εχουμε τη μια νηστ, μια χωρις αλλαντ και μια απ'ολα, γιατι θα το κανουμε Παρασκευη και πολλοι νηστυουν. Σ/κ ο αντρας ειναι νυχτα-νυχτα και δε μπορουσαμε να το κανουμε. θα καλεσουμε συνολο μεγαλοι παιδια καμια 40ρια αλλα πιστευω θα εχουμε απωλειες λογω μερας...

τουρτες παραγγειλαμε φροουζεν και χελωνονιντζακια, 10Ε/κιλο +5Ε η ζωγραφια, αλλο ενα 50αρι.

πρεπει να παμε με τον αντρα στα κινεζομαγαζα για δωρακια. σκεφτομαι κουτακια που εχουν φιγουρες συναρμολογουμενες σαν λεγκο με χελων/κια και φροουζεν. ειναι πολυ ωραια και καλης ποιοτητας και κανουν... 0,5Ε!!! τζαμπα!

απο τον παιδοτοπο νας εδωσαν και προσκλητηρια οποτε, αν και βρηκα ενα πολυ ωραιο και προτοτυπο στο ιντερνετ, δε θα χρειαστει να εκτυπωνω και να κοβω.... θα τα συμπληρωσουν φυσικα τα παιδια...

 

πωπω σεντονι που απλωσα.... σας επριξα....

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλοχα!!! Απο τη καλοκαιρινη Ροδο!! 27 βαθμους σημερα! Σορτσακι κι αγιος ο Θεος!!

Κατευθειαν χειμωνα θα το παει εδω μας ξεχασε ο μεγαλοδυναμος..οχι οτι μας χαλαει...

Vag ποτε ειναι τα γενεθλια σας; αυτο το ΣΚ που μας ερχεται; ολα ωραια μελερημενα τα χεις μπραβο!

Μαρκερ περαστικα βρε κορη...σας τρεχει μονιμως...οσο για τα παιδια που βλεπουν γραμματα και νομιζουν ειναι ζωγραφιες το πιστευω...κι υστερα σου λενε μη τα προετοιμαζεις καθολου για να μη βαριουνται μετα.

Εγω στις κουνιες εξω πχ παρατηρω 6χρονα που ουτε το λογο δε χειριζονται ακομα καλα ποσο μαλλον το γραψιμο.

Οι αλλες κορες χαθηκαν...εχασα και τη Μαριλου.

Αν κατεβαζετε ταινιες δειτε το focus με Γουιλ Σμιθ φετεινο.το ειδαμε χθες.πολυ εξυπνο γρηγορο!

Καλο βραδι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...