Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική!ποιες Ξεκινησαμε Παρεούλα(Και Παραμείναμε!!!!!)


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου!

Capy μου καλή επιτυχία σου εύχομαι όλα θα πάνε καλά.

Sylvie μου λυπάμαι κοριτσάκι μου. Πρέπει να είμαστε όλες δυνατές και αισιόδοξες το 2015 θα είναι η δική μας χρονιά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

δεν ξέρω αν με θυμάται κάποια κοπέλα έχω ξαναγράψει στο παρελθόν και θα ήθελα την γνώμη σας δεδομένου ότι κάποιες μπορεί να έχετε περάσει τις ίδιες καταστάσεις όπως εγώ. Το καλοκαίρι του 2013 έκανα την πρώτη μου εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη εξαιτίας του κακού σπέρματος του καλού μου (τότε ήμουν 35 και  και ο σύζυγος 38 και) . Τα δικά μου ορμονικά μια χαρά εκτός από μια ΑΜΗ στο 2,2 όπου ήταν οκ. Μου πήραν 8 ωάρια, τα 7 ώριμα και τα 6 έγιναν έμβρυα. Βάλαμε τα 2 την τρίτη μέρα και δυστυχώς τίποτα. Μετά προσπαθούσα να βάλω τα κατεψυγμένα αλλά όλο και κάτι  βρίσκαμε και έμενα να παίρνω οιστρογόνα και να σταματάω. Έκανα υστεροσκόπηση, είχα υπερπλασία ενδομητρίου πήρα για  3 μήνες φάρμακα, μην πολυλογώ φέτος τον Αύγουστο (μετά από 1 χρόνο) έβαλα 2 βλαστοκύστες αλλά και πάλι τίποτα. Τα άλλα 2 δεν άντεξαν.

Δεν μένω Ελλάδα τα τελευταία χρόνια και για όλα αυτά πηγαινοερχόμουν. Τώρα για πολλούς λόγους και κυρίως οικονομικούς αποφάσισα να συνεχίσω εδώ.

Το κακό είναι ότι άλλη κουλτούρα άλλη αντιμετώπιση και μεγαλύτερη ανασφάλεια. Λοιπόν να μην σας κουράζω, Είμαι ανάμεσα σε 2 γιατρούς.  

Η μια υποστηρίζει να πάω για εξωσωματική ξανά και να βάλουμε μόνο βλαστοκύστες και να μην χάνουμε χρόνο γιατί η ΑΜΗ μου τώρα είναι 1,64.

Ο άλλος υποστηρίζει να προσπαθήσουμε με σπερματέγχυση με φάρμακα (ο σύζυγος έκανε επέμβαση κυρσοκήλης πριν ένα χρόνο και βελτιώθηκε το σπέρμα σε κάποιους τομείς) με την λογική μήπως ο οργανισμός μου αντιδράσει καλύτερα πιο ξεκούραστος από τα φάρμακα της εξωσωματικής. Επίσης θεωρεί ότι μετά από σπερματέγχυση με φάρμακα  μπορώ στο καπάκι να ξανακάνω χωρίς να περιμένω.

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας γιατί πλέον από το άγχος δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ ούτε να λειτουργήσω λογικά και ξέρω ότι αυτό είναι το χειρότερο που μπορώ να κάνω στον εαυτό μου. Έχει μείνει καμία έγκυος με σπερματέγχυση μετά από αποτυχημένη εξωσωματική? Τα φάρμακα της σπερματέγχυσης είναι τόσο ήπια που μπορώ να κάνω κάθε μήνα? Αν ξέρει κάποια μου έγραψε Gonalf 450iu συνολικά και τα υπόλοιπα θα μου τα πεί μετά τον υπέρηχο την 10 μέρα. Φοβάμαι μην χάνω το χρόνο μου και πέφτει και άλλο η ΑΜΗ μου και ζορίσει περισσότερο να γίνει η εξωσωματική.

 

Σας κούρασα συγνώμη!!! Αν κάποια μπορεί να με βοηθήσει σας παρακαλώ γράψτε μου καμιά γνώμη!!!

 

Καλό κουράγιο σε όλες σας!!! Εύχομαι όλες να καταφέρουμε να γίνουμε μανούλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Πήραμε 10 ωαριάκια αλλά το πρωί θα ξέρω πώς πήγε η γοιμοποίηση!πονάω αρκετά σήμερα...

σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κ ανταποδιδω!

Milina μου μακάρι να ήξερες τι να κάνεις...ακολούθησε το ένστικτό σου....το μόνο που θα σου πω ειναι πως ο γιατρος μου μου ελεγε πως μεταξυ σπερματεγχυσεων αφηνουμε 1 κυκλο.επίσης είμαι υπέρ της εξωσωματικής όταν στενεύουν τα περιθώρια....αυτή βέβαια είναι προσωπική άποψη...ελπίζω απο δω κ πέρα όλα να πάνε κατ ευχήν.που εκανες εξωσωματική?σε ρωτάω γτ κ εγω θεσνικη κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Capy!  Σε ευχαριστώ πολύ. Το ξέρω είναι μπέρδεμα. Το κακό είναι ότι δεν αισθάνομαι ασφάλεια με τους γιατρούς εδώ. Είναι πολύ ψυχροί και γρήγοροι σαν ρομποτάκια.

Στον ίδιο κέντρο που κάνεις και εσύ έκανα, απλά ξεκίνησα με άλλο γιατρό εξωτερικό του κέντρου και μετά συνέχισα με τον Χριστοφορίδη. Μπορεί να μην πέτυχε αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένη με τον συγκεκριμένο γιατρό. Αν δεν σε πειράζει έτσι για να δω με τι ΑΜΗ έκανες τα 10 ωάρια?? Εμένα είναι 1,64 ενώ λέει ότι το γόνιμο είναι από 2,4 έως 7 και το υπογόνιμο κάτω από 1,5.

Προσπάθησε να είσαι ήρεμη τώρα!!! Να ξέρεις ότι είσαι σε πολύ καλά χέρια. Ηρέμησε και παρακάλα απλά να είσαι τυχερή και να είναι αυτή η φορά που θα μείνεις έγκυος. 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ Milina μου!!!κ σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο!

αν επιτρέπεται σε ποια χώρα μένεις?σε ρωτάω γτ το embryolab συνεργάζεται με πολλές χώρες της ευρώπης!

Η ΑΜΗ μου πριν 2,5 χρόνια ήτανε 13 κ χαρακτηρίζεται ως χαμηλή γονιμότητα.παίζει ρόλο η κλίμακα μέτρησης του καθε εργαστηρίου.εγώ δεν έκανα καλης ποιότητας ωάρια στο παρλθόν κ αυτή την φορά κάναμε μακρύ πρωτόκολο.ξεκινησα με τον Χριστοφορίδη αλλά τελικά με ανέλαβε ο Ανεσίδης.είναι πολύ καλός κ αυτός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη Παρίσι είμαι. Οι συνεργασίες είναι πιο πολύ για δωρεές ωαρίων γιατί εδώ υπάρχει θέμα. Ρώτησα ήδη στο κέντρο και μου έδωσαν ένα γιατρό από Γαλλία που είχε έρθει σε επαφή μαζί τους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και καλός γιατρός. Ναι και εγώ τον γνώρισα τον Ανεσίδη πολύ καλός και γλυκός άνθρωπος. Ήταν μέσα όταν έκανα την εμβρυομεταφορά. Γενικότερα όσοι είναι μόνιμοι του κέντρου καθώς και το υπόλοιπο προσωπικό είναι άψογοι.

Εγώ μόνο μια αρνητική εμπειρία έχω και στο λέω να το ξέρεις για να το σκεφτείς. Την μέρα της χοριακής  πήγα εκεί να δώσω αίμα και η Μαρία η νοσηλεύτρια μου είχε προτείνει να πάω νωρίς το πρωί για να βγούνε άμεσα τα αποτελέσματα. Πήγαμε με τον άντρα μου 8,30 το πρωί και αποφασίσαμε να κάτσουμε κανένα 2 ωρο εκεί κοντά για καφέ και να περιμένουμε. Πήγε 11 και κανένα τηλεφώνημα, εγώ πλέον από το άγχος να μην μπορώ να αναπνεύσω. Μου λέει ο άντρας μου πάμε από εκεί να ρωτήσουμε, πάμε και μου λένε δεν μπορούμε να σου πούμε θα σε πάρει τηλ ο γιατρός. Βρε κορίτσια σας παρακαλώ πείτε αν βγήκαν τα αποτελέσματα γιατί δεν είμαι καλά και μετά μιλάμε με τον γιατρό. Όχι όχι και πάλι οχι. Για να μην πολυλογώ ξανα πήρα τηλέφωνο 15,00 και τους είπα ότι έλεος δεν αντέχω και μια νοσηλεύτρια με λυπήθηκε και μου είπε ότι ο γιατρός έχει πολλά ραντεβού και θα αργήσει και είναι κρίμα να περιμένεις και μου είπε ότι το αποτέλεσμα είναι αρνητικό. 

Θέλω να πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός γιατί γενικότερα είναι πολύ σωστοί σε όλους τους τομείς αλλά ήταν τόσο ψυχοφθόρο και με έβλεπε ήμουν σε άσχημη κατάσταση ήταν καλύτερο να μου έλεγαν ότι δεν είμαι έγκυος παρά αυτό.

 

Κατά τα άλλα δείξε τυφλή εμπιστοσύνη ξέρουν τι κάνουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου!και εγώ εκεί έκανα τη τελευταια εξω στο ίδιο κέντρο! Την ημέρα που εκανά χοριακη πετούσα για εξωτερικό και εγώ! Μένω εκτός Ελλάδος! Με πήρε η γιατρός τηλ γύρω στις 12.30 λίγο πριν μπω στο αεροπλάνο! Έμεινα και εγώ πολύ ικανοποιημενη από όλο το προσωπικό!

Μιλινα μου αν τα περιθώρια στενεύουν θα σου πρότεινα και εγώ για εξω! Αλλά όπως είπε η καπυ θα εμπιστευτείς το ένστικτο σου!και σε τι ωραία πόλη που μένεις! Πολύ σε ζηλευωωωω! Με τη καλή πάντα έννοια έτσι? ?

καπυ μου όλα ωραία ακούγονται! Μακάρι να γονιμοποιηθουν όλα για να έχεις και για αδερφακια αργοτερα! Μια χαρά θα πάνε όλα θα το δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'σαι καλά Jannolino μου. Είναι ωραίο το Παρίσι είναι η αλήθεια αλλά με αυτά και μe αυτά έχουν αρχίσει να με εκνευρίζουν πολύ οι Γάλλοι. Είναι θέμα κουλτούρας πας για εξωσωματική και αισθάνεσαι σαν να αγοράζεις φρούτα από το supermarket. Τι να πω. Έχω και εγώ ένα μη διαχειρίσιμο άγχος, πρέπει κάπως να ηρεμήσω. 

Έτσι για να γελάσουμε ο γιατρός που πρότεινε την σπερματέγχυση μου έγραψε τα φάρμακα και μετά τον βλέπω να μου γράφει συνταγή για υπέρηχο την 10 μέρα και του λέω δεν θα μου κάνετε εσείς τον υπέρηχο και μου απαντάει αν θέλεις έλα αλλιώς πήγε σε άλλον. Ορίστε???? Άλλη λογική!

Εσύ που μένεις Jannolino? Τα κατάφερες έμεινες έγκυος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια, τι μου κάνετε? 

Milinaki όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω ξέρω ότι και ανάμεσα στις σπερματεγχύσεις αφήνουμε ένα κύκλο να ξεκουραστεί ο οργανισμός. Κι εγώ όταν έκανα (έχω κάνει 2 διπλές) γονάλ έπαιρνα θυμάμαι...

Προσωπική μου γνώμη πάντως καλύτερα να συνεχίσεις με εξωσωματική, ιδιαίτερα όταν το θέμα είναι κυρίως το σπερματάκι.  Κατα την ταπεινή μου άποψη πάντα, θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες επιτυχίας με εξωσωμ. απ'ότι με σπερματέγχυση. 

Ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι θετικά ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις και σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου και 1 και 2 γερά μωράκια!

Capy μου καλή επιτυχία κοριτσάκι μου, όλα ακούγονται σούπερ, με το καλό να έχεις μια τεράστια χοριακή!!!

Sylvie μου πολύ λυπήθηκα κοπέλα μου, μην το βάζεις κάτω όμως καλή μου. Να δείς που σύντομα θα έχεις τα πιο ευχάριστα νέα και όλα αυτά θα είναι μια κακή ανάμνηση....

 

Σε όλα τα κορίτσια εδω ήθελα να ευχηθώ σύντομα να κρατήσουν στην αγκαλιά τους τα μικρά τους θαύματα και να είναι πάντα αισιόδοξες και χαμογελαστές! Έχει ο Θεός για όλους μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Milina μου ευχαριστω πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου!θα τους το ξεκαθαρίσω oτι θέλω άαααμεσα αποτελέσματα,αλλιώς θα πάω σε μια φίλη μικροβιολόγο που συμπάσχει κ αυτή με εξωσωματικές κ με καταλαβαίνει!

Αχ πόσο όμορφο είναι το Παρίσι!!!!έχω έρθει κ έχω περάσει σούπερ!

Janollino ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!ε

εύχομαι σε όλες μας όλα να πάνε κατ ευχήν!!!

Levou μου πώς πάει η εγκυμοσύνη?βλέπω είσαι 15 εβδομάδων?όλα καλά?

Λοιπόν κοριτσάκια το ξαναγράωω κ ας γίνομαι κουραστική

Αν έχετε facebook ελάτε στην ΜΥΣΤΙΚΗ μας ομάδα να τα λεμε.δεν μιλάμε μόνο για εξωσωματικές κτλαλλά περνάμε υπέροχα με συνταγές,πλάκες,βιώματα.μέχρι μ ψυχολόγος υπάρχει στην παρέα μας!!!!

Σας φιλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ με αυτό το "ψυχολόγος "σαν να ψήνομαι να έρθω! Μωρέ φοβάμαι μην έρθω αντιμέτωπη με καμιά γνωστή! Γιατί ακόμα και εσένα μπορεί να σε ξέρω....χαχαχαχα!!!!

Εγώ Μιλινα μου μένω Γερμανία! Πιο ξενέρωτη χώρα από αυτή δεν υπάρχει! Ο πιο χαζός λαός! Πως πάει μπροστά αυτή η χώρα δε ξέρω! Έχουν πολλά καλά αλλά δε συνηθίζεται η μιζέρια κορίτσια! Μετά από 3 προσπάθειες εδώ στη Γερμανία στη 4 η που έκανα στην Ελλάδα τα κατάφερα και έμεινα έγκυος! Είμαι πολύ ευχαριστημενη από το κέντρο! Ειδικά τη βεατρικη την έχω βάλει στη καρδιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες!!!

Τι κανετε;;

Εγω καλα με ολα μου τα συμοτωματα!!Αλλα λιγο καλυτερα απο οταν αρχισα να βαζω κολπικα τα ουτροτζεσταν!

8-1 παω για αυχενικη!!!!

Μιλινα μου καλωσηρθες!!Θα συμφωνησω κ γω καλυτερα εξωσωματικη!!!

Ποτε μου δ εκτιμησα τη σπερματεγχυση!.Τη θεωρω χασιμο χρονου κ χρηματος!!

Τζανολινο κ οι υπολοιπες η ομαδα στο φεις εθναι μυστικη!

Περα απο εμας τα μελη δεν τη βλεπει κ δεν τη βρισκει κανεις!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Ευχαριστώ Levou και katerina οι γνώμες σας με βοηθούν να καταλήξω και εγώ σε μια απόφαση!!

Jannolino  έμενα η αγαπημένη μου είναι η Γαζή Μαρία η νοσηλεύτρια. Ήταν μαζί μου και στις 2 εμβρυομεταφορές και με έκανε να αισθάνομαι ηρεμία και αισιοδοξία.  Πολύ γλυκός άνθρωπος. 

Και capy,katerina πως ερχόμαστε σε αυτή την ομάδα??

Ναι Katerina η καλύτερη ευχή όλες με φουσκωμένες κοιλίτσες!!!

Capy είχες νέα από τα εμβρυάκια σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Janollino δε γνωριζω καμια που να πηγε γερμανια !οπότε δεν σε ξέρω.άσε που είμαστε κ οι μοναφικές βοριελλαδίτισσες!!!κ αν σε ξέρω κ με ξέρεις τι έγινε?θα σε εκτιμήσω κ θα σε αγαπήσω περισσότερο!!!!

Milina μου στειλε προσωπικο μνμ εδω στην κατερίνα ή σε μένα με το ονομα που εχεις στο feacebook κ θα σε προσθεσουμε!!!

τα δικά μου τώρα !!9 εμβρυάκια προχωράνε καλά κ θα πάμε για βλαστοκύστες την Δευτέρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο CaPY μου!!! Άντε με το καλό!!!! Φεύγω για ταξιδάκι λίγες μερούλες μπας και ξεφύγουμε λιγάκι!!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!Πολλά φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες σας! Δεν το βαζουμε κάτω... Να ρωτήσω κάτι: Τη Δευτέρα με την αρνητική χοριακή έκοψα τα φαρμακα και δεν εχω αδιαθετήσει ακόμα... Κλείνω σχεδόν μια εβδομάδα. Εσάς μετά από πόσες μέρες από την διακοπή φαρμάκων σας ήρθε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου καλές γιορτές να χουμε!!!

Να περάσετε ολες υπέροχα!!!

Υποδεχτείτε με χαμόγελο χαρα κ αισιοδοξία την νέα χρονια κ τα μπεμπακια θα έρθουν θα δείτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Έκανα εμβρυομεταφορά,βάλαμε 2 κ άλλα 3 κατάψυξη!

χοριακή στις 31!

καλές γιορτές σε όλες με υγεία ψυχική κ σωματική κ ευτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμερα κορίτσια!!!

 

capy μου καλή επιτυχία μια τεράστια χοριακή εύχομαι να πάρεις το καλύτερο δώρο για την νέα χρονιά. χχχ

 

Κορίτσια μου Εύχομαι από καρδιάς σε όλες Καλά Χριστούγεννα και Καλό Νέο Έτος και το 2015 να είναι η πιο γόνιμη χρονιά για όλες μας και καλή ελευθερία στις εγκυούλες μας.. Φιλάκια Πολλάχχχχχχχχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες σας! Δεν το βαζουμε κάτω... Να ρωτήσω κάτι: Τη Δευτέρα με την αρνητική χοριακή έκοψα τα φαρμακα και δεν εχω αδιαθετήσει ακόμα... Κλείνω σχεδόν μια εβδομάδα. Εσάς μετά από πόσες μέρες από την διακοπή φαρμάκων σας ήρθε?

Sylvie μου καλημέρα..

Έμενα μου ήρθε μετά από 9 μέρες... Μην σε αγχόνη γιατί είναι λόγω των φαρμάκων έτσι μου είπε ο νέος γιατρός μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...