Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Νικη και Κατερινα χρονια σας πολλα και ευτυχισμενα με ομορφα,γερα και χαμογελαστα μπεμπακια στην αγκαλια!Απο δω και περα η ΜΑΜΑ θαχει γενννεθλια!Σας ευχομαι οτι καλυτερο πραγματικα!

 

Να σας πω την αληθεια οταν ακουσα οτι μεγαλωσε τοσο πολυ η μπεμπα(και μαλιστα αποτομα,πριν ενα μηνα ηταν 950γρ μικρουλα)αγχωθηκα και τον ρωτησα μηπως εχω ζαχαρο και δεν το ξερω.Μου ειπε οχι,γιατι οι μετρησεις κεφαλιου και κοιλιας ειναι κανονικες.

Fun για αυτοκολλητα κατεληξα σε νεράιδες αλλα μου αρεσουν παααρα πολυ τα ζωακια!Αφου λεω σε λιγα χρονακια να το αλλαξω,απο τωρα το σκεφτομαι.

Και ο πατερας μου δεν ειχε επαφη με αλλη εγκυμοσυνη μετα απο εμενα και την αδελφη μου,γιαυτο ταπαιξε βλεποντας το 3d.

Θα το ξαναπω,τι κριμα να μην μπορουμε να συναντηθουμε ολες μαζι!Θα ειχε τρελη πλακα!

Σταλιτσα περιμενουμε την Πεμπτη να μας πεις τα δικα σου νεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσια τι κάνετε??Χρόνια σας πολλά Κατερίνα και Νίκη ευχομαι τα καλύτερα για σας και τα μωράκια σας!!!!Καλώς ήρθατε fun,natalia και afroditi με το καλό τα μπουμπούκια σας!!!!Aurora η μικρή σας μεγάλωσε πολύ!!!!Με γεια σας κορίτσια και τα τα καινούρια πραγματακια σας!!! Thagia μου εγώ παίρνω natecal  για ασβέστιο αλλά από ότι είδα έχει και αυτό ασπαρτάμη!!!Μου έστειλαν εχθές ενα μπιμπερό δείγμα απο τη mam είναι πλαστικό όμως και απο ότι είδα στη σελίδα τους είναι όλα πλαστικά και αποστειρώνονται στο φούρνο μικροκυμάτων, δεν πρέπει να είναι γυάλινα??έχετε ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των μπιμπερό και με τα αφρόλουτρα για το μωρό??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά οι γιαγιάδες έχουν ξεφυγει εντελώς και δεν ζουν την εγκυμοσύνη γιατί όλοι μένουν μακρυά,αν ήταν κόντα θα τους είχαμε με την λευκή ρομπίτσα!!!Aurora πολύ ωραία θα ήταν να τα λέγαμε και απο κοντα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα και Νίκη εύχομαι μέσα από την καρδιά μου τα καλύτερα για εσάς τα μπεμπάκια σας και την οικογένεια σας! Thagia και εγώ το ασβέστιο που παίρνω έχει ασπαρτάμη ωστόσο είναι μικρή η ποσότητα για να βλάψει τα μωρό μας, η υπερβολή είναι αυτή που βλάπτει. Όσο για τα Ε είναι δυστυχώς στις περισσότερες τροφές, δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε πολύ φοβάμαι. Κορίτσια και μένα αν έρθει το αντράκι στις 40 εβδομάδες, που το εύχομαι θα είναι διδυμάκι και θα γεννηθεί μια μέρα πριν απο τον μπαμπά του. Νομίζω θα είναι το ωραιότερο δώρο!!! Aurora ολόκληρος κορίτσαρος έγινε!!! Stalitsa περιμένουμε και τα δικά σου νέα η Πέμπτη πλησιάζει... Kryst  υπομονή προσπάθησε όταν γυρίζεις σπίτι να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς.  Καλώς σας βρήκα Christi87, δεν έχω ιδέα για τα μπιμπερό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μέρα κορίτσια μου!!!! Χρόνια πολλά Κατερίνα και Νικη!!!! Θα ευχηθω χωριστα..Κατερίνα μου να τα εκατοστήσεις κ με το καλο να ερθει το μωρακι σας!! Του χρονου να σε ξυπναει με ενα γλυκο κλαψουρισμα!! Νικη μου να τα εκατοστήσεις κ σύντομα να πάρεις τα μωρακια σου στο σπιτι κ να γιορταζετε ολοι μαζι!!! Aurora αν συναντιομασταν θα ηταν οτι καλύτερο!! Christi για μπιμπερό δεν κοιταξα κ ουτε θα κοιταξω ακομη..θα προσπαθησω να θηλασω κ αργοτερα θα δω. Οσο για αφρολουτρα θα ρωτησω τη γιατρο να δω τι θα μου προτεινει!! Να ρωτησω..τι μπανακι θα παρετε; με βαση ή χωρίς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι κορίτσια μου! Ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας και εύχομαι και σε σας τα καλύτερα! ΝΙΚΗ μου χρόνια πολλά και από δω να είμαστε καλά και μεις και κυρίως τα μωρά μας και να τα λέμε για πολλά χρόνια ακόμα!!! AURORA σευχαριστώ κοπέλα μου!! Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τώρα πια? Λες και η δικιά μου να είναι τόσο μεγάλη? Ανυπομονώ να πάω στο γιατρό στις 5/3! Και οι δικοί μου γονείς είναι ήδη τρελαμένοι με τη μπέμπα! Είμαι και μοναχοκόρη είναι και το πρώτο εγγόνι πολύ θέλουν??? CHRISTI σευχαριστώ πολύ!!!! Δεν ξέρω καθόλου αν πρέπει απαραίτητα να είναι γυάλινα τα μπιμπερό πάντως όπως είχαμε πει με τη Νίκη κάποια στιγμή μάλλον θα προτιμήσω του brown που είναι και ειδικά για να αποφεύγονται οι κολικοί. Σευχαριστώ πολύ ΝΑΤΑΛΙΑ μου!!! Να σαι καλά και να χαίρεσαι τους άντρες σου! ΣΤΑΛΙΤΣΑ μου ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να συναντιόμασταν όλες από κοντά αλλά τουλάχιστον θα συναντηθούμε εμείς σήμερα στο σεμινάριο! Πάντως εγώ αισθάνομαι σαν να σας ξέρω όλες και νιώθω άνετα να σας λέω τους προβληματισμούς μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΑΛΙΤΣΑ πήραμε μπανιέρα αλλαξιέρα με σιδερένια βάση. Είχε 65 Ευρώ και το πήραμε μέσω ιντερνετ από το Motherbaby. Είναι αρκετά βολικό πιστεύω και θα το έχουμε στο μπάνιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία..γιατί κ εμείς σκεφτόμαστε να πάρουμε με βάση...πιστεύω θα είναι καλύτερα για να μην σκύβω όταν πλένω το μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω μπανακι με βαση θα παρω και θα το εχω στο δωματιο της.Το μονο που με προβληματιζει ειναι που θα πηγαινοφερνω νερα.Παει η μεση....

Μπιμπερο για τον πρωτο καιρο προτιμω κι εγω γυαλινα,Εχω δυο nuk,αν και θα θηλασω αν ολα πανε καλα και θα ταχω καβατζα.Βρεφικα καλλυντικα διαβαζω της frezzyderm ειναι πολυ καλα,αλλα πανακριβα!Δεν το εψαξα ακομα,αλλα ειλικρινα σας λεω,δεν θα ξοδεψω μια περιουσια σε μπουκαλακια μινιον με 10€ το καθενα.Θα δω και τα παλια τα fissan,proderm και τα johnson και ο,τι αλλο υπαρχει και θαποφασισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!!!με το καλο τα μωρακια σας.απο εμπειρια να σας πω οτι για νεογεννητα τα μπανακια δε βολευουν.πιστευω στο χερι καλυτερα.μπανακι μετα το 6μηνο που θα στηριζονται καλα μεσα και θα εχουν βαρυνει.εγω ετσι θα το κανω.απο καλλυντικα προτεινω FREZYDERM και για μπιμπερο επιβαλλεται γυαλινο με θηλη σιλικονης για νεογεννητα.εγω παρηγγειλα τα dr BROWN¨S.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Νικη και Κατερινα χρόνια σας πολλα!!! Νικουλα με το καλο να κρατήσεις γρηγορα τα μωρακια σου και συ Κατερίνα απόλαυσε τις κλωτσιές σου για ακόμα λίγους μήνες!!!!

Νίκη κι εμένα ετσι μου είπαν για το μπανάκι οπότε θα περιμένω να γεννηθεί και να δω μετά τι θα με βολέψει!!!

Εσεις εχετε αρχ'ισει να ψωνίζετε πρακτικά πράγματα... εγω να σας πω την αλήθεια πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα σε ενα κατάστημα prenatal που φέρνει stock και παίρνω φορμακια - ρουχαλακια - ζακετακια - φανελακια κτλ κτλ!! μακαρι να μην εχει πολυ ζέστη οταν γεννηθει γιατι δεν θα βάλει τίποτα απο αυτα... το ξερω οτι θα φερουν και πολλα δωρα αλλα δεν μπορω να αντισταθώ!!! ειναι τοσο γλυκουλικα τα κοριτσιστικα και τα εχει με 1-2 ευρω το prenatal!! αλλιως θα εχω πολλα για χαρισμα...

αυριο λεω να παω στα jumbo να παρω εκεινα τα περιεργα διαφορα πανια που υπάρχουν (πανες - πανες χασε και δεν θυμαμαι και τι αλλο) και χρειαζονται λεει πολλα απο αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω πως ναι.εδω τα καταφερνω εγω τοσα χρονια που δεν ειναι και δικα μου παιδακια.λογω δουλειας εννοω.ασε που στα μαιευτηρια σου δειχνουν το μπανιο και απο οτι ξερω δε λενε σε κανενα για μπανακι απο την αρχη.γιατι πρεπει να προσεχουμε και τον ομφαλιο.στην αρχη δηλαδη γινεται σχεδον τοπικα και με λιγο νερο.μερικοι λενε και ταμποναριστα με σφουγγαρακι μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!

 

Νικη και Κατερινα πολυχρονες να ειστε!!!!

Νικουλα μου με το καλο να ερθουν τα μωρα σου στο σπιτι να απολαυσεις τη μητροτητα!!!

Κατερινακι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και με εναν καλο τοκετο ευχομαι να ερθει η μπουμπουκα σου!!!!

 

Νικη τη δουλεια κανεις;;;

Και εγω παντως τον πρωτο καιρο μεχρι και 3 μηνων μπορω να πω, στο χερι την εκανα μπανιο τη κορη μου...

Αργοτερα θα στηριζονται καλυτερα και θα απολαμβανουν το νερο μεσα στο μπανακι τους!!!!

 

Aurora πως μεγαλωσε η κορακλα σου;;;;

Παιρνουν πολυ τα πανω τους τωρα τα μαναρακια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω απο προιοντα περιποιησης σωματος δεν εμπιστευομαι πολυ τις johnsons fissan κλπ που περιεχουν parabens αλκοολ και πολλα αλλα χημικα..

Με τη δερματιτιδα που εχει η κορη μου εχουμε ξοδεψει τη προικα της στις κρεμες χαχαχα

Ετσι και για το μωρο θα προτιμησω aderma - la roche poche - weleda - aveeno  και αλλες πολλες που βρισκει κανεις στα φαρμακεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARIELA μου σε ευχαριστω οπως και ολες σας!!!δουλευω αρκετα χρονια στο ιασω στο μικροβιολογικο εργαστηριο.ειμαι βοηθος μικροβιολογου και κανω αιμοληψιες κολπικες ληψεις αιμοληψιες και καλλιεργειες ουρων στα μωρακια απο νεογεννητα και κανω και τις εξετασεις στα μηχανηματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη αρα τα ξερεις τα "κατατοπια" εκει,παλι καλα,θα νιωθεις καλυτερα να ξερεις οτι ειναι σε καλα χερια!Για να μην πω τι εμπειρια εχεις με μωρακια.Ωραια!Ευτυχως που λετε ετσι για το μπανακι,αςωπληρωθουν αυτα τα 50-60ευρω αργοτερα εστω...

Μαριελα μου κοβεις τα φτερα!Εχουν τετοια προσθετα και χημικα;;Αμαν δεν τα γλιτωνουμε δλδ τα του φαρμακειου... (Δε μαρεσει που θα πρεπει να την αφηνω 6ωρα απο δυο μηνων για να δουλεψω,αλλα δε βλεπω αλλη λυση,πολλα εξοδα).

Fun τα στοκαδικα καλη φαση αν σου τυχει βρισκεις καλες προσφορες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinaki χρονια σου πολλα!!πολυχρονη!!οτι καλυτερο ευχομαι!!με το καλο η μπεμπουλα σου!!κ του χρονου θα γιρταζετε αγκαλια!!
nikoyla χρονια σου πολλα!!φετος εχεις παρεα τα μπεμπακια σου!!.οντως τι πιο ομορφο δωρο!!!ευχομαι κ γρηγορα κοντα σας!!
aurora ολοκληρη κοπελαρα εγινε η μπεμπα σου!!απο βδομ ανυπομονω να παω κ γω να τη δω ζηλεψα τωρα! :) οντως  κ γω οσο σκεφτομαι οτι μετα θαχω μονο 2 μηνες τρελλα με πιανει!!προσπαθω να μην κουραζομαι ενταξει βεβ καθιστικη ειναι η δουλεια μου δεν λεω αλλα βρε κοριτσια αυτο που με σκοτωνει ειναι το καθεμερα πρωι απογευμα!κ τπτ να μην κανω μονο που ειναι σπαστο κουραζομαι.ισως για τον αλλο μηνα παρω χαρτι για αναρρωτικη.thagia τελικα κ το δικο μου εχει ασπαρταμη κ ε αποτι ειδα αλλα κ γω δεν το παιρνω καθε μερα αν κ ετσι μειπε ο γιατρος κ αποτι βλεπω δεν δινουν παντα ασβεστιο.fun σοβαρα?μια χαρα με 1-2 ευρω να σε δωσω να παρεις κ σε μενα :) που βρισκεται αυτο σε περιπτωση που κατεβω θεσνικη.καλα εγω η ντροπη απο ψωνια τπτ ομως!!αυριο θα στειλω την μανα μου μπας κ προλαβουμε καμια εκπτωση!λογω ωραριου δεν προλαβαινω αγορα κ ειχα κ την γριπη παν οι μερες!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kryst ειναι το καταστημα της Prenatal στο κεντρο στην Βενιζελου! Τον αλλο μηνα θα παρεις αναρρωτικη βρε? αφου λογικα ξεκινα η αδεια τοκετου τοτε! 8 εβδομαδες πριν τον τοκετο ειναι αν δεν κανω λαθος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

56 μερες πριν το τοκετο αποτι ειδα στο ιντερνετ κ μενα ο γιατρος μεχει πητ 29/5 οποτε τρωω κ οοολο το μαρτιο για δουλεια!γιαυτο λεω να την παρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάρες!!Αurora μεγάλωσε πολύη μπεμπούλα καλέ!!Μπράβο το μπεμπάκι!!!Thagia μου εγώ παίρνω Mega calcium.Νίκη και Κατερίνα πολύχρονες να είστε!Κόρίτσια μου όσο αφορά το μπανάκι θα σας βολέψει με βάση.Το ξέρω λόγω της βαφτιστήρας μου.Αν και στην αρχή πιστεύω δε θα χρειαστεί,όσες όμως το πάρετε πάρτε το με βάση!θα σας λύσει τα χέρια!Εμείς θα ξεκινήσουμε από βδομάδα το δωμάτιο της μπουμπούκας,αν και για αρχή θα είμαστε στο ίδιο δωμάτιο οπότε δε μένει πολύς χώρος.Αλλα το σίγουρο είναι οτι θα είναι όλα ροζ!!Ο άντρας μου έχει γελάει γιατι από ένα ουδέτερο δωμάτιο που έχουμε τώρα,θα το μετατρέψω ρε ροζ βασίλειο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οοοο πραγματικα ετσι βγαινει!!! εγω υπολογιζα στο μυαλο μου για την δικη μου περιπτωση και τις κανονικες αδειες που μου χρωστανε γιαυτο μπερδευτηκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια απ'όσο ξέρω σχετικά με τις άδειες,είναι ότι εδώ και ένα χρόνο βγήκε ένας νόμος για τον ιδιωτικό τομέα μόνο όμως,όπου δικαιούται η γυναίκα πέραν της κανονικής άδειας, 6 μήνες extra  άδεια,με αποδοχές.Και το ξέρω επειδή δουλεύει η αδερφή μου σε λογιστικό γραφείο και μια συνάδελφός της που ήταν έγκυος την πήρε κανονικά αυτή την άδεια.Ψάξτε το όσες είστε στον ιδιωτικό τομέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που ρωτησα ειναι οι 6 μηνες που ειναι ανευ αποδοχων και παιρνεις το επιδομα του ΟΑΕΔ μετα απο τις 56+63 ημερες. Τουλαχιστον σε εμας αυτο θα εφαρμοσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ να σ πω την αλήθεια, εκεί γύρω στα 3- 3100 θα ήθελα ιδανικά !!!
    • Στον 9 θα έχει καλή εικόνα αν θα είναι μικρό ή πιο μεγάλο το μωρό. Τους 2 τελευταίους μήνες παίρνουν το πολύ βάρος. Αν και είναι σχετικό…σκέψου ότι είχαν 1 κιλό διαφορά τα δυο παιδιά μου. Βέβαια ότι θα είναι πιο μεγάλος ο δεύτερος το είχαμε δει αλλά δεν μπορούσε να υπολογίσει ακριβώς ποσο πιο μεγάλος.  Γερα να είναι και να μεγαλώνουν σωστα…δεν έμεινε κανενα μέσα όλα βγήκαν όταν ήρθε η ώρα και τα μικρά και τα μεγάλα 🤣🤣🤣
    • Ούτε εγώ κορίτσι μου..δεν έχω ασχοληθεί καθόλου 
    • Δεν είναι κάτι ανησυχητικό απ' την στιγμή που το βρίσκεις και έχει την εποπτεία ο γιατρός, απλά είναι κάποια απ' τα μικρόβια που προκαλούν αποβολές, οπότε μόνο για αυτά θέλει αυξημένη προσοχή. Δεν μου είχαν δώσει προβιοτικά, μόνο αντιβιώσεις έπαιρνα και μετά μια κρέμα για τους μύκητες που είχαν βγει τον τελευταίο καιρό λόγω του πεσσού, αλλά δόξα τω Θεώ φτάσαμε αισίως στο τέλος χωρίς κανένα πρόβλημα. Φαντάζομαι θα βοηθάνε κι αυτά απ' το να μην παίρνεις καθόλου, απλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω, είχα το άγχος μην πάθει κάτι το έμβρυο απ' τα διάφορα που έβγαιναν! Το άγχος δυστυχώς μέχρι και την γέννα δεν νομίζω να φεύγει ποτέ, ακόμα και μετά την αυχενική πάντα υπάρχει κάτι να αγχώνεσαι, θέλει να μάθεις να το διαχειρίζεσαι με όποιο τρόπο δουλεύει στον καθένα. Καλή δύναμη σε όλες!
    • Σ ευχαριστώ που απάντησες κορίτσι μου ❤️ έτσι κι εμένα, μόνο όταν το ζουλάω, ή πχ όταν φοράω την τσάντα μου που έχει λουρι χιαστή, και βρεθεί το λουρί πάνω στο στήθος με πονανε οι θηλές. Δηλαδή είναι σίγουρα ευαίσθητο, απλά τις προηγούμενες εβδομάδες δε χρειαζόταν καν να το πιέσω ήταν βαρύ και επώδυνο. Τέλος πάντων, πρέπει να το ξεπεράσω, ούτως ή άλλως κι η γιατρός μου είπε ότι όσο σιγά σιγά αρχίζει κι αναλαμβάνει δράση ο πλακούντας μεταξύ 9ης-10ης εβ τα συμπτώματα θα υποχωρούν. Πρέπει να ηρεμήσω, απλά λόγω ιστορικού σκέφτομαι χαζά 🥲 τώρα είμαι καλύτερα ψυχολογικά, απορροφήθηκα και με τη δουλειά οπότε πάμε παρακάτω με θετική ενέργεια 💫
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...