Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν σας ενδιαφερει,αλλα ακουσα δυο πραγματα που δεν τα ηξερα οταν πηγα να μιλησουμε για θηλασμο.Πρωτον τα μωρα που δε θηλαζουν κοιμουνται πολυ περισσοτερο γιατι το γαλα τους πεφτει παρα πολυ βαρυ για να το χωνεψουν,αρα το σωμα "κλεινει" τα παντα για να κανει ολη τη δουλεια το στομαχι(γιαυτο εγω μωρο κοιμομουν 8-12 ωρες... Και η μανα μου ακομα λεει τι ησυχη ημουν...)

Δευτερον το χαμομηλι ουτε το δινουμε στο μωρο τον πρωτο καιρο,ουτε το πινουμε οσο θηλασουμε,γιατι σε καποια μωρα πειραζει τα νεφρα,μια και δεν εχουν το ενζυμο να το διασπασουν.

Εγω ηξερα απτις παλιες μια ζωη εδιναν χαμομηλι στα μωρα για να χαλαρωνουν να κοιμουνται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ισχυει μονο στη περιοδο θηλασμου η κ για το διαστημα της εγκυμοσυνης?γιατι εγω πινω πολυ χαμομηλι κ ο γιατρος μειπε οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια και εμένα η αϋπνία με κουράζει,δεν μένω ξύπνια όλη νύχτα αλλά ξυπναω συνεχώς, μονο το πρωι κοιμάμαι συνεχόμενα 4-5 ώρες.Πολυ ενδιαφέρον αυτά που μας ειπες αurora,ουτε εγώ τα γνωριζα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kryst δεν ειπε για εγκυμοσυνη.Κι εγω πινω,βοηθαει το στομαχι,ειδικα με την παλινδρομηση.

Ονειρακι θα σας γραψω τη σελιδα με το προγραμμα για το θηλασμο απο Αθηνα και αλλες πολεις.Ηταν δωρεαν.Μονο σου εβγαζαν καρτα μελους απο το καταστημα.Το αυριανο εκτος καταστηματος θα το πληρωσω.Μισο να βρω τη σελιδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!!!!!!!!!!! 

Τι κάνετε;;;;;;; Κατερινα, Νικούλα και ονειράκι με τις αυπνιες, αν κοιμαστε τη μέρα δοκιμάστε μια μέρα να κρατηθείτε και να μη κοιμηθείτε καθόλου για να κουραστεί ο οργανισμός οπότε το βράδυ θα κοιμηθείτε σίγουρα πιστεύω!! Ίσως χάλασε το πρόγραμμα του ύπνου..

Aurora τι ωραία που κάνεις τέτοια μαθήματα, πολύ χρήσιμα!! Εδώ στο πουθενα που είμαι εγώ δεν έχει τίποτα, μόνο στην αλεξανδρούπολη αλλά μου πέφτει λίγο μακρυά. Καμπύλη έχω κι εγώ την άλλη εβδομάδα μαζί με γενική αίματος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THAGIA μου καλη ιδεα αλλα εγω ετσι και αλλιως δεν κοιμαμαι μεσα στη μερα.και λογω ξαπλας πουουουου να κουραστει ο οργανισμος?αστα εχω συμβιβαστει κοιμαμαι  6 το πρωι  με 11 περιπου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!

Ετοιμαζομαι να παω νακουσω τι θα τραβηξουμε συντομα... Χεχε

Χθες στο γιατρο ολα τελεια!Καλη η καμπυλη ζαχαρου,καλες οι αιματος και ουρων.Η μπεμπα 750γρ ακριβως οσο πρεπει στην καμπυλη αναπτυξης.Μετρησε και παχος πλακουντα,οκ.Doppler  στον 8ο μου ειπε,δεν τον ανησυχει κατι για να κανει νωριτερα.

Και η εκπληξη!Ειχε 3d και δεν το ηξερα!Ξαφνικα ειδα τη φατσουλα του μωρου!Επαθα σοκ!Κοιμοταν πανω στο χερι της σαν μεγαλο μωρακι!Χαζεψα!

Χαρηκα τοσο τοσο πολυ,ολο το βραδυ χαζογελουσα και ολο το βραδυ με κλοτσουσε :-)

Με τις αϋπνιες θελει υπομονη και ψυχραιμια.Δεν ξερω αν ζεστο γαλα και χαμομηλι που λενε βοηθαει... Εγω βλεπω ταινιες και σειρες και καποια στιγμη νυσταζω πολυ.Επισης το σεξ ειναι χαλαρωτικο! Δεν ξερω κατα ποσο το εχετε ορεξη,απλα λεω... :-)

Thagia καταλαβαινω ποσο ζορυ ειναι να εισαι εκτος μεγαλης πολης κι εγω ετσι ειμαι,αλλα αν πετυχεις καμια μαια η αλλη εγκυο η νεα μαμα,ισως μαθεις κατι.Εγω ακουσα τυχαια οτι κανουν εδω μαθηματα ανωδυνου τοκετου.Δεν το περιμενα,θα το ψαξω.Αν και σιγα μη γλιτωσω την καισαρικη.Τελος παντων...

Ελπιζω να εχετε μια τελεια μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες!!!AURORA τελεια η μπεμπουλα μπραβο!!!!μακαρι να παρω καιγω 3d στο doppler.αλλα ας ειναι καλα και τα αλλα τα βρισκουμε!!!τις αυπνιες τις συνηθισα!επισης μονο γαλατακι για να κοιμαμαι καμια φορα.το αλλο ,πως το ειπες,σεξ?χμμμμμ.....για να θυμηθω τι ειναι....χαχαχαχαχαααα!!!!ααααααχ τι μου θυμισες!!!!!!περασμενα μεγαλεια!!!!απαγορευμενο δια ροπαλου αλλα....παλι με χρονια με καιρους παλι δικα μας θαναι!!!!καλο μαθημα περιμενουμε νεα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε? AURORA και THAGIA ευχαριστούμε για τις συμβουλές για τις αυπνίες! Εχθές κοιμήθηκα μάλλον στάματησε να λειτουργεί ο εγκέφαλος μετά από 10 μέρες χωρίς ύπνο! Τι ωραία AURORA που είδες την κοράκλα!!!! Χαίρομαι που όλα ήταν καλά!!! Νομίζω όμως πως σε βάζει αργά για dopler εγώ θα την κάνω στις 17/2. Βέβαια ο γιατρός θα ξέρει καλύτερα.... Ωραία θα είναι στα μαθήματα!!! Περιμένουμε να μας μεταλαμπαδεύσεις τις γνώσεις σου αύριο!!! ΝΙΚΟΥΛΑ μου καλημέρα και φιλάκια στα διδυμάκια τα μικρουλάκια!!!! χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις είδα ότι κλείσαμε 25 βδομάδες στις 25 του μήνα!!!! χαχα! Άντε μωρέ τι έμεινε μόνο 106 μέρες δηλαδή 15 βδομάδες δηλαδή 2544 ώρεεεεεςςςςςςςςςςςςς? Χριστέ μου πάω να φάω να ξεχαστώ!!!! Φιλάκιαααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ εισαι καλη στους υπολογισμους ε???ακομα γελαω!!!!αντε το πολυ το φαγατε οι περισσοτερες!!!!εγω δεν υπολογιζω ακομα αλλα στο περιπου και ιδανικα μου μεινανε 10 εβδομαδες....δηλαδη 70 μερες....δηλαδη 1680 ωρες!!!!χαχαχαχααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μη νομιζεις οτι κι εγω το σπορ το συνεχιζω... Κι ας μου επιτρεπει ο γιατρος.Κατι τα ξαφνικα κλαματα,αν

και κρατανε λιγο,κατι που με βλεπω φαλαινα και οχι σεξυ,ε δεν κοβομαι κιολας.Οταν και αν... Οπως ειπες,παλι δικα μας θαναι...

Κατερινα πολυ γελασα με τις ωρες κτλ και το παω να φαω να ξεχαστω χαχαχα

Καλα ηταν και σημερα στο σεμιναριο,αν και τα περισσοτερα τα ειχα διαβασει.Σημαντικη λεπτομερεια στον φυσικο τοκετο,οταν ειναι να βγει το κεφαλι,παρολο που η γυναικα νιωθει εντονη επιθυμια να σπρωξει,καλο θα ειναι ναφησει μια συσπαση η και δυο να περασουν και να σπρωξει στην επομενη.Ετσι εχει λιγοτερες πιθανοτητες να σχιστει το περινεο.Βεβαια για οσες κανουμε καισαρικη η απλα επισκληριδιο αυτο δε θα χρειαστει,δε θα το νιωσουμε.

Επισης εμαθα οτι ο πλακουντας μπορει να αποβληθει και χωρις εξωθηση και οταν ειναι ετοιμος τον τραβανε λιγο(μπλιαχ ιου).

Μεχρι τη διαστολη περιπου 8,καλο ειναι να στηριζομαστε καπου(καρεκλα,κρεβατι,συζυγος)και να κουναμε γυρω γυρω η δεξια αριστερα τη μεση,αντι να ειμαστε ξαπλωμενες.Βοηθαει να κατεβει το μωρο και μειωνει τον πονο.

Αν θυμηθω κατι αλλο θα σας πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε AURORA έλεος όχι και φάλαινα! Δεν έχεις πάρει και τόσο βάρος πια άλλες παίρνουν30 κιλά στην εγκυμοσύνη μην υπερβάλουμε!!!!  Αρχίζω και φοβάμαι τη μέρα της γέννας! Πόσο πονάει και αν όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες και μπεμπακια!!! Συγχαρητήρια Aurora μου που ολα πηγαν καλα με το γιατρο σου! Ειδες τι ωραια ειναι να βλέπεις το μωρο σε εξελιγμενο υπερηχο;; Κατερίνα μου ακομη γελαω με τους υπολογισμούς!! Νικουλα μου πως ειναι τα μωρακια σου;; εγω κορίτσια περιμενω να έρθει η Δευτέρα να παω να δω τον μπέμπη μας!! Μην αγχώνεστε με τον τοκετο!! Ολα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STALITSA μου καλα ειναι τα μωρακια!!!εγω περιμενω πως και πως την αλλη δευτερα να τα δω!!!!ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ολα καλα θα πανε!!!και θα χουμε τα μπεμπακια αγκαλια και δε θα θυμομαστε τιποτα!βρε AURORA πως τα λες ετσι ακου φαλαινα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην μου εξαπτεστε στην κατασταση σας!Εμενα με πετυχε σε "ασχημη" στιγμη η εγκυμοσυνη,ειδα ειχα παρει ενα σκασμο κιλα και πηρα αρκετα και καθοδον ως εδω.12 απτη μερα που το εμαθα ας πουμε και πριν αυτου αφηστε το... Ενταξει,δεν ειναι ωραιο αλλα δε χτυπιεμαι και στα πατωματα.Απλα αν δεις τον εαυτο σου διπλο "ξαφνικα" παθαινεις κοκομπλοκο!Δεν ανησυχω,να πανε ολα καλα και μετα θα τα χασω,το εχω ξανακανει.

Νικουλα οσο για το πως τα λεω ετσι,συνηθως τα λεω "χειροτερα" αλλα ειναι που δε γνωριζομαστε καλα... Χαχαχα

Κατερινα ωρες ωρες κι εγω φοβαμαι,αλλα αλλες φορες λεω ειναι κατι φυσιολογικο,το περνανε τοσες γυναικες,θαπροσπαθησω να ειμαι ψυχραιμη και θα το περασω κι εγω χωρις τραγικες στιγμες.(Οκ,η σκεψη της επισκληριδιου βοηθαει,θα το πω).

Σταλιτσα περιμενουμε λεπτομερειες τη Δευτερα!Καλως να δεις το μπεμπη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!

 

aurora ωραιος ο υπερηχος 3d ε;;

Εμεις το ειδαμε ετσι στην αυχενικη μονο..

Σε δυο εβδομαδες που θα παμε στο γιατρο ελπιζω να εχει καλη θεση και να δουμε τα μουτρακια του!!!

 

Ωραια αυτα που μαθαινουμε στα μαθηματα ανωδυνου.

Εμεις ξεκιναμε περιπου στα μεσα Φεβρουαριου,,,, το ποσο ανυπομονω δε λεγεται χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!! Πώς είστε? Εγώ άυπνη κλασικά!!! AURORA μου μη νομίζεις και εμένα δεν με πέτυχε η εγκυμοσύνη αδύνατη (ποτέ δεν ήμουν κόκκαλο). Είχα πάρει 3 κιλά στις διακοπές και είχα σκοπό να χάσω 5-6 που περίσσευαν αλλά δεν πρόλαβα και τώρα φορτώθηκα άλλα 5-6 ακόμα! Είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν ήμουν τόσα κιλά και φοβάμαι μην ξεχειλώσω και δεν καταφέρω να γίνω όπως ήμουν. Δεν ξέρω είναι περίεργο να βλέπεις τον εαυτό σου τόσο διαφορετικό και με τρομάζει. Θα δούμε μετά τη γέννα τι θα μείνει και το πολύ πολύ να πάμε σε διαιτολόγο να μας βοηθήσει να τα χάσουμε γιατί δεν θα είναι λίγα! Δεν έχω ιδέα και τι σου μένει αφού γεννήσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Κατερινακι δεν ειναι το ιδιο για ολους,αλλες χανουν πολλα κι αλλες λιγα στη γεννα.Και στο θηλασμο επισης.Καλα εγω σε διαιτολογο εχω να παω απτο Γυμνασιο.Τοχω σε κακο,δε με βοηθαει.Μονη μου εχω χασει εικοσαριες!

Κοριτσακια μου μακαρι να δειτε ολες τα ωραια μουτρακια συντομα!Ειμαι με την εκτυπωση στο χερι καθε μερα.Δε με βοηθαει και το κινητο να σας τη δειξω,δεν μπορω να την κανω upload στο forum.

Ασχετο,θα βαλετε καμια ταπετσαρια η αυτοκολλητα τοιχου στα μπεμπακια;Εχω δυο site απο Αθηνα να σας πω αν ενδιαφερεστε για αυτοκολλητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • να σαι καλά κοπέλα μου 🙏 και εγώ σκεφτόμουν να μην πάρω αλλα παρήγγειλα τελικά γιατί δεν με αγχώνουν έτσι κι αλλιώς ούτε φτιάχνουμε τις επαφές με βάση τα τεστ..απλά θέλω να ξέρω ότι δουλεύει το σώμα μου.. πάμε με αισιοδοξία ❤️ 
    • Ναι καντε χαλαρά κ ισως έρθει το σποράκι σας!! Κ εμεις στο δεύτερο είπαμε ας κάνουμε ελεύθερα κ κατά το καλοκαίρι αρχίζουμε αλλά ήρθε με την πρώτη ενώ το πρώτο μας ταλαιπώρησε…όποτε κανεις δε ξέρει όποτε είναι να έρθουν θα έρθουν!!! 
    • Μπράβο ρε κορίτσι.. όλ καλά θα είναι!! Πότε πας για υπέρηχο? Εγώ ξεκίνησα παρακολούθηση του φυσικού μου κύκλου, (πήγα σε νέο γιατρό) με την προοπτική αν είναι καλός ο κύκλος να κάνουμε αυτό το μήνα την ΕΤ. Μου είπε θα προσέξουμε πολύ τις τιμές προγεστερόνης μετά την ΕΤ γιατί θεωρεί πως με μια τόσο καλή εικόνα που έχω, το ότι δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα ίσως έχει να κάνει με την υποστήριξη της μήτρας μετά την ΕΤ. Νιώθω πολύ καλά μαζί του , είμαι ήρεμη και κυρίως χωρίς άγχος, καθώς είχα σίγουρο ότι θα προχωρούσα σε ΕΤ από Σεπτέμβρη και το ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει άμεσα ήταν έκπληξη για μένα. Φυσικά μετά από τόσες στραπάτσες κρατώ μικρό καλάθι αλλά είμαι πιο ήρεμη, έχω άλλη ψυχολογία. Οπότε παρακολούθηση τώρα. Πήγα και σήμερα, θα πάω και τη Δευτέρα και βλέπουμε αν μας κάνει τη χάρη ο κύκλος αυτός..
    • Σ' ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!! Ναι μου είπε και εμένα ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό.. αλλά δεν το έχω διαβάσει πουθενά να το αναφέρει κοπέλα και λέω τι φάση;! Είναι τρομακτικό πάντως... Αυτό σκέφτομαι.. αν είναι θα πάω... Δυστυχώς είμαι υπόλοιπο Αττικής.. και με τα οικονομικά μας μόνο για κανά δημόσιο με βλέπω..  Πάντως και λόγο των εξωσωματικών, ΗΚΓ μου κάνανε κάθε φορά πριν την όποια πράξη και ποτέ δεν είχα θέμα.. γύρω στους 60 χτύπους σε ηρεμία και 80 σε έντονη άσκηση.. χθες είχα 90 σε ηρεμία λόγο των ταχυκαρδιων και λέω κάτι γίνεται δεν είναι δυνατόν!! Ούτως ή άλλως οφείλει να στείλει για ιστολογική εξέταση ασχέτως πολύποδα... Σου είχα πει βέβαια και την γνώμη μου τότε για την αφαίρεση του με αποξεση αλλά στην ιστολογική μπορεί να σου δείξει το ίδιο δηλαδή ότι στον ιστό που εξετάστηκε αν υπάρχουν και ίχνη του πολύποδα.. επειδή έχω αφαιρέσει αρκετές φορές γράφει συγκεκριμένα αυτό: "ενδομητρικά  τεμάχια αποτελούμενα από στρώμα και αδένια με μορφολογικούς χαρακτήρες ανώμαλου παραγωγικού  ενδομητρίου και πολυποειδόμορφα τα οποία αφορούν σε τμήματα ενδομητρικού πολύποδα." (Σου στέλνω copy paste τι έγραφαν στη δική μου ιστολογική) Δεν υπάρχει φόβος κακοήθειας είναι πολύ συνηθισμένα και συνήθως δημιουργούνται από ορμονολογικη διαταραχή σε συνδυασμό με μεγάλο όγκο αίματος στην περίοδο.. Όλα καλά είναι μην αγχώνεσαι τσάμπα!
    • Μπορείτε να χορέψετε φυσικά ❤️ μπορείτε να σηκώσετε βάρος που σηκώνατε πριν την κύηση συστηματικά γιατί η μήτρα είναι «μαθημένη» σε αυτό το βάρος . Εγώ σηκώνω το γιο μου 20 κιλά κ δν έχω θέμα γιατί τον σήκωνα κ πριν. Σε άλλη εγκυμοσύνη σήκωνα την κόρη μου τότε 11 κιλά  καποιες γυναίκες σηκώνουν βαράκια κ κάνουν κανονικά γυμναστική κτλ κτλ με ασκήσεις που επιτρέπονται    φυσικά εσείς δεν θα σηκώσετε 20 κιλά όπως εγώ εφόσον πιο πριν δν σηκωνατε συστηματικά αυτό το βαρος πχ μια σακούλα σούπερ Μάρκετ 3-4 κιλά σίγουρα μπορεί να την σηκώσετε  😊 Ωστόσο επειδή η καθεμία έχει το ιστορικό της εννοείται να ρωτάτε τον γιατρό για τα πάντα να μην ντρέπεστε  @ΛΕΥΚΗ όσον αφορά τον τοκετό εγώ είχα βρει εξαρχής ανεξάρτητη μαία που κάνει τοκετούς στο σπίτι κ έκανα μαθήματα αλλά κ ενημέρωση. Είναι λογικό να φοβάσαι γιατί δυστυχώς υπάρχει η τρομοκρατία από τους γιατρούς κ το μαιευτικό σύστημα γενικότερα. Όπως επίσης κ πολλή παραπληροφόρηση που βολεύει αυτό το ίδιο το σύστημα.    εγω ένιωσα δυνατή όταν ενημερώθηκα σωστά. 💪🏽 οπως κ μετέπειτα με τον θηλασμό. Εκεί να δεις παραφιλολογία.    μην το αφήσεις, να βρεις μαία ανεξάρτητη από τον γιατρό σου, να κανεις κ μαθήματα ανώδυνου τοκετού κ δωρεάν σεμινάρια θηλασμού από έγκυρους φορείς πχ Αλκυόνη (αν επιθυμείς να θηλάσεις φυσικά όχι αναγκαστικά) κ θα δεις ότι θα νιώσεις διαφορετικά.    Μπορώ να γράφω για ώρες για τις εμπειριες μου απλά το μόνο που θα πω είναι ότι αν δν ενημερωθείς από μόνη σου δυστυχώς δν μπορείς να ξέρεις από πριν αν όλα αυτά που θα σου πούνε θα είναι αλήθεια ή θα είναι προς βόλεψη του συστήματος.  ό,τι  λεπτομέρειες χρειαστείς μπορείς να με ρωτήσεις είτε για μαίες είτε για τον θηλασμό.    ολα με το καλό θα γίνουν ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...