Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!!!! :) Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι από την 17η πρέπει να αρχίσω να νιώθω κάτι σαν φτερούγισμα πολύ απαλό κι όντως έτσι έγινε!! Aurora εμείς είμαστε ακριβώς μαζί κι εμένα γύρω στις 7 Γενάρη μου είπε για β' επιπέδου... Έχουμε πολύ μέλλον ακόμη!

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα ακόμη, μόλις γίνει και η β' επιπέδου θα αρχίσω να ψωνίζω μερικά πραγματάκια!

Εμείς εδώ κορίτσια, έχουμε μια ηλιολουστη μέρα, τόσο όμορφη αλλά να τη βλέπεις μέσα από το σπίτι, γιατί έξω γίνεσαι παγάκι!!

Αααα από βιβλία εγώ έχω <<Το βιβλίο της μαμάς>> το οποίο έχει και πολλές συμβουλές για το μωράκι μετά τη γέννηση του και το <<Ημερολόγιο της εγκυμοσύνης μου>> στο οποίο μπορείς να γράφεις κιόλας!

Sofari η κοιλίτσα μου εμένα έχει αρχίσει να φαίνεται λιγάκι!! Αν δεν το ξέρεις βέβαια δε με καταλαβαίνεις!!!!

Επεξεργάστηκε από thagia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολα τα κοριτσια!!!!!!καιμες δεν εχουμε ψωνισει ακομα τιποτα.λεω γυρω στον 7ο πρωτα ο θεος να αρχισω.βεβαια ματιες εχουμε ριξει αλλα μεχρι εκει.εγω για β΄επιπεδου παω 23/12.οσο για κοιλια....φαινεται και παραφαινεται!!!!!!μεγαλωσαν ολα εκει μεσα προφανως για να χωρεσουν τα πιτσιρικια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!

Πως ειμαστε;

Καλα ο αερας θα μας παρει και θα μας σηκωσει..

Εγω απο βιβλια εχω διαβασει 2 πριν καν μεινω εγκυος στο δευτερο.

''Φυσικος τοκετος'' του Φρεντερικ Λεμπουαγιε και

''Ο τοκετος στο δρομο της φυσης'' του Μισελ Οντεντ..

Τα συστηνω ανεπιφυλακτα σε οσες θελουν να διαβασουν κατι παραπανω απο τα προφανη :-bd

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Πολυ κρυο κ δυνατος αερας σήμερα στην Αθήνα!!!! Aurora εγω β' επιπέδου θα κανω στις 30 Δεκεμβρίου. Θα είμαι στην 22 εβδομάδα. Οσο για βιβλια τωρα διαβάζω "οι πρωτοι 18 μηνες του μωρου σας". Μου αρέσει επειδή εχει πολλές λεπτομέρειες για την περιποίηση κ φροντίδα του μωρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!κ στα ''σερρας'' πολυ κρυο!βεβ μειον δν πιασαμε κ ειμαι κ πολυ κρυουλιαρα!!sofari καλωςηρθες αποτι βλεπω ειμαστε κ στην ιδια εβδομαδα εγω πητ εχω 29/5/14 κ απο κοιλιτσα ισα που φαινεται κ δεν αισθανομαι ακομα το μπεμπακι παρολο που χτες που πηγα στο γιατρο ηταν κινητικοτατο!:) φυλο τελικα δεν μας ειπε αλλα με τοσα που μας ειπε οτι εχει δει πραγματικα σκεφτηκαμε το κλασικο γερο να ειναι κ οτι ειναι!χαιρομαι που πατε ολες καλα κ συντομα θα κανετε κ β επιπεδου εμενα μαλλον αργει προσ το παρον θα κανω το α-τεστ και μουδωσε σιδηρο το ferrosamol οταν λετε σας πειραξε το σιδηρο τι εννοειται?ασβεστιο παιρνεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thagia ζηλευω!Θελω κι εγω φτερουγισματααααα! [smilie=angel10.gif]

Ωραια,τωρα εχουμε ιδεες και για αλλα βιβλια!Μαρεσει που πλεον οι μανουλες διαβαζουν,παλια ολες ελεγαν οτι ξερουν τα παντα και κατεληγαν να λυνουν τα προβληματα με τσιριδες και ξυλιες στον ποπο....(αν ξερετε απο τωρα τρικ για να αποφευγονται αυτα,παρακαλω,ακουω,η μαλλον διαβαζω).Ειμαι σιγουρη οτι εχω τρελη μελετη μπροστα μου για να αποφυγω τετοιες καταστασεις.

Οσο για τα ψωνια,ναι εχετε δικιο,κανεις δεν αγοραζει πραγματακια τοσο νωρις,αλλα πανω στην τρελα μου αρχισα νωρις.Μεχρι τις 10-11 εβδομαδες,ειχαμε τρελαθει απτην αγωνια,ο γιατρος στις αρχες μας ειχε ξεκαθαρισει οτι ειναι πολυ πιθανο να μην παει καλα η εγκυμοσυνη και ισως αποβαλλω πολυ συντομα.Ειχα χαμηλη προγεστερονη,αιματακι καφε για 20-25 μερες και δυνατους πονους.Ετσι υποσχεθηκαμε στους εαυτους μας με τον αγαπημενο μου,οτι αν ολα πανε καλα και μολις μας το βεβαιωσει ο γυναικολογος οτι ολα καλα,θα παρουμε κατι στη "μπεμπα"(ουτε καν δεν ειχε διαμορφωθει ακομα,κοριτσι το ειπαμε).Οπως καταλαβαινετε,οταν μας ειπε στον 2ο-3ο υπερηχο οτι μεγαλωνει κανονικα,οι χοριακες ηταν καλες,η καρδουλα χτυπουσε γρηγορα και περασε ο κινδυνος,χοροπηδηξαμε και τρεξαμε για ψωνια,ροζ και στα τυφλα!

Κοριτσακια με τις β επιπεδου θα εχετε πολλα να μας πειτε συντομα,με λεπτομερειες παρακαλω! [smilie=angel1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kryst Καλα αποτελεσματα στο Α!Εμενα δε με πειραξε ο σιδηρος.Παιρνω βιταμινες pregnacare απο την αρχη που εχουν διαφορα,κυριως φυλλικο οξυ,αλλα οχι ασβεστιο.Επειδη δεν πινω πολυ γαλα,τρωω αμυγδαλα και σαλατες πρασινες,εχουν αρκετο ασβεστιο ειδικα τα αμυγδαλα!

Επεξεργάστηκε από aurora
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurora θα τα νιώσεις σύντομα!! Ίσως ήδη τα νιώθεις και δεν το έχεις καταλάβει!! Εγώ τον καταλαβαίνω το απόγευμα που τρώω φρούτα και μετά ξαπλώνω κ μερικές φορές το βράδυ πριν κοιμηθώ!

Πω πω πέρασες δύσκολα ε;;;;;; Ηρωίδα η μικρή, νίκησε και θα έρθει γερή στον κόσμο!!!! Όσο για συμβουλές επειδή έχω τελειώσει το παιδαγωγικό και από ψυχολογίες παιδιού κάναμε πολλές θα σου πω αυτό που συγκράτησα εγώ ως προς τη διαπαιδαγώγηση και το τηρώ και στη δουλειά μου. Καταρχήν , είναι πάρα πολύ βασικό να επαινούμε τα παιδιά (όχι με υλικά αγαθά αλλά με τα λόγια ή με μια βόλτα) από πολύ μικρή ηλικία όταν έχουν την επιθυμητή συμπεριφορά ώστε να συνεχίσουν να την κάνουν! Γιατί κι αυτά δεν γεννιούνται ξέροντας τι είναι καλό και τι κακό..! Είναι ζυμαράκια και εμείς τα πλάθουμε, εμείς τα διαμορφώνουμε!! Ωστόσο, σίγουρα θα έχουν και συμπεριφορές μη επιθυμητές... Εκεί λοιπόν το ξύλο είναι ότι χειρότερο γιατί υιοθετεί την ίδια τακτική ώστε να λύνει τις διαφορές του (τα περισσότερα επιθετικά παιδιά δέχονται βία στο σπίτι τους και είναι ο βασικότερος λόγος που έγιναν επιθετικά). Όταν λοιπόν κάνει την αταξία του, αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να του στερήσουμε κάτι που αγαπά αλλά να του εξηγήσουμε πολλές φορές γιατί το κάνουμε αυτό. Αν π.χ αγαπά να πηγαίνει στη γιαγιά του τις Κυριακές, μια Κυριακή δεν θα πάει επειδή έκανε την χ ζαβολιά.. Επειδή όμως τα παιδάκια ξεχνάνε πολύ εύκολα κάτι που έκαναν μπορεί να μην κατανοήσουν την τιμωρία αυτή, γι' αυτό πρέπει να του το εξηγούμε ώστε την επόμενη φορά που θα πάει να το κάνει θα το συνδέσει μ' αυτό που πρόκειται να στερηθεί..

Συγγνώμη αν σε κούρασα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! THAGIA και μένα το ίδιο αν δεν ξέρεις ότι είμαι έγκυος δεν φαίνεται αλλά εγώ νιώθω πρησμένη! Νικούλα ούτε και εμείς έχουμε ψωνίσει τίποτα ακόμα! ΜΑΡΙΕΛΑ ευχαριστούμε για τις προτάσεις στα βιβλία και σένα THAGIA και ΣΤΑΛΙΤΣΑ!! ΚΡΥΣΤ εγώ δεν παίρνω ασβέστιο γιατί πίνω και γάλα και τρώω τυρί οπότε ο γιατρός μου είπε πως δεν χρειάζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AURORA περάσατε δύσκολα αλλά προφανώς το κορίτσι σας είναι δυνατό και θέλει να μπει στη ζωή σας οπότε μη φοβάστε τίποτα!!!! THAGIA συμφωνώ απόλυτα με τις συμβουλές σου!!! Τα παιδιά ούτε πολλά δώρα χρειάζονται και σίγουρα όχι ξύλο!!! Αγάπη και ενδιαφέρον θέλουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thagia καθολου δε με κουρασες!Συμφωνω απολυτα με αυτες τις τακτικες!Ευχαριστω και που μπηκες στον κοπο να τα γραψεις ολα αυτα.

Κοριτσια μου,δεν θα το βαρυνω αλλο το κλιμα,ναι ηταν δυσκολος ο πρωτος καιρος(και που να δειτε στηριξη "σουπερ" απο οικογενεια,οτι ειναι λαθος στιγμη και κακως το κρατησαμε),αλλα το νινακι ηρθε για να μεινει και αυτο φτανει.Ακομα και το πως εμεινα εγκυος περιεργο ειναι,σωματικα ολα ηταν εναντιον.Τσαμπουκα απο την αρχη χεχε.

Αλλο θεμα,συχνο και κλασσικο,τοχετε ηδη συζητησει πριν καιρο.Μαλλια.... Πηρα βαφη Κορρε να κανω ανταυγιες στα μαλλια μου.Ηταν πολυ σκουρα βαμμενα και η ριζα εχει κατεβει παααρα πολυ.Λεω να κανω ντεκαπαζ ελαφρυ σε πολλες τουφες και να τα βαψω στο φυσικο μου χρωμα και να μην τα ξαναβαψω για πολυ καιρο.Δε θα ακουμπησει η βαφη η το ντεκαπαζ ριζα αρα το νινι δεν θαχει προβλημα υποθετω.Τι λετε;Ακινδυνο δεν ειναι;Θα πιασει καλα η φυτικη βαφη;Πρωτη φορα παιρνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AURORA άσε τον κόσμο να λέει ότι θέλει! Όταν θα δουν το αγγελούδι σου τότε θα μετανιώσουν για τα λόγια τους!!!! Για τα μαλλιά τώρα είναι καλύτερα να μην τα βάφουμε αλλά καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου και την κομμώτρια σου που θα μπορέσει να σου προτείνει την πιο ακίνδυνη λύση. Πάντως δεν θα χρηιμοποιούσα ντεκαπαζ και ας μην ακουμπούσε ρίζα. Εγώ ευτυχώς είχα γυρίσει στο φυσικό μου ένα χρόνο πριν.... Έχεις fb?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι εμένα ο γιατρός με άφησε μετά το πρώτο τρίμηνο αλλά η κομμωτρια μου ούτε να ακούσει! Είναι πολύ κατά ακόμη και σε αντάυγειες και σε φυτικές βαφές... Οπότε και γω με τη ρίζα είμαι!! Υπάρχουν κάποιες μάσκαρες που καλύπτουν αρκετά για όταν έχεις κάποιο σημαντικό γεγονός.. Εγώ έτσι έκανα στον γάμο μου! Έτσι , αποφάσισα να μη τα βάψω στην εγκυμοσύνη! Να ρωτήσεις τον γιατρό σου και να πάρεις τη γνώμη του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerina ηδη ακουω "η μικρη μας που θαρθει με το καλο" κτλ και σφιγγομαι καμια φορα αλλα τι να κανεις,φασαρια;Δε λεει.Σου εστειλα μηνυμα με το fb μου.Οποια θελει να με βρει ας μου πει εννοειται.

Thagia κι εσυ οχι λες για τα μαλλια ε;Αχ βρε κοριτσακια δεν αντεχω να με βλεπω με μαλλι μισο μισο.Εχω που εχω στρογγυλεψει,πηγε κατα διαολου η εμφανιση,αν ειναι και 9 μηνες το μαλλι χαλι τη βαψαμε... Ο γιατρος μου ειχε πει οχι βαφη πρωτο τριμηνο.Θα τον ξαναρωτησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Kryst χαίρομαι που οι εγκυμοσύνες μας είναι σχεδόν παράλληλες... Εγώ ακόμη περιμένω τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων της αυχενικής διαφάνειας, αν και από τον υπέρηχο η γιατρός μου είπε ότι όλα φαίνονται εντάξει...Όσο για του β επιπέδου μου είπε να τις κάνω στις 22 εβδομάδες...

Από βιβλία διαβάζω το "Η βίβλος της εγκυμοσύνης" και "το ημερολόγιο της εγκυμοσύνης μου". Και τα δύο βιβλία είναι των εκδόσεων "Ψυχογιός" μόνο που στο δεύτερο έχει χώρο για να γράφουμε κάθε εβδομάδα τις σκέψεις και τις εμπειρίες μας.

Όσο για τη βαφή μαλλιών σήμερα μόλις το τόλμησα...Η γιατρός μου είχε πει μετά τον τρίτο μήνα οτι θα μπορούσα να τα βάψω χωρίς αμμωνία. Τελικά έκανα ανταύγειες, αλλά χωρίς να ακουμπάει καθόλου στη ρίζα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες! Kryst χαίρομαι που οι εγκυμοσύνες μας είναι σχεδόν παράλληλες... Εγώ ακόμη περιμένω τα αποτελέσματα των αιματολογικών εξετάσεων της αυχενικής διαφάνειας, αν και από τον υπέρηχο η γιατρός μου είπε ότι όλα φαίνονται εντάξει...Όσο για του β επιπέδου μου είπε να τις κάνω στις 22 εβδομάδες...

Από βιβλία διαβάζω το "Η βίβλος της εγκυμοσύνης" και "το ημερολόγιο της εγκυμοσύνης μου". Και τα δύο βιβλία είναι των εκδόσεων "Ψυχογιός" μόνο που στο δεύτερο έχει χώρο για να γράφουμε κάθε εβδομάδα τις σκέψεις και τις εμπειρίες μας.

Όσο για τη βαφή μαλλιών σήμερα μόλις το τόλμησα...Η γιατρός μου είχε πει μετά τον τρίτο μήνα οτι θα μπορούσα να τα βάψω χωρίς αμμωνία. Τελικά έκανα ανταύγειες, αλλά χωρίς να ακουμπάει καθόλου στη ρίζα.

Καλα αποτελεσματα και γρηγορα!Κι εμενα μου ειχε πει στον υπερηχο ολα οκ και οντως τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα.

Μου εδωσες κουραγιο,θελω κι εγω να τα βαψω!Η βαφη επιασε καλα;Καλο αποτελεσμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν εχω υπνο... aurora επειδη εγω εχω θεμα με τα μαλλια μολις εκλεισα τον τριτο μηνα τα εβαψα με κορρε φυσικα.. επιτρέπεται να ξερεις.. μου κρατάει 25 μερες περιπου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παγωμένη Καλημέρα σε όλες!! Πάλι κρύο τσουχτερό έχουμε στην Αθήνα!!! Κορίτσια σχετικά με τις βαφές καλύτερα να κάνετε ότι σας λένε οι ειδικοί. Εμένα ο γιατρός μου είπε όχι αν και τον ρώτησα τυπικά γιατί το είχα γυρίσει στο φυσικό μου καιρό πριν. AURORA σε βρήκα στο fb! SOFARI ευχαριστούμε για τις προτάσεις σου σε βιβλία! Καλύτερα που έκανες ανταύγειες που δεν ακουμπούν στην ρίζα! Αν και συ θέλεις να μας βρεις στο fb στείλε μας μνμ με το όνομα σου ή πες μας να σου στείλουμε το δικό μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αποτελεσματα και γρηγορα!Κι εμενα μου ειχε πει στον υπερηχο ολα οκ και οντως τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα.

Μου εδωσες κουραγιο,θελω κι εγω να τα βαψω!Η βαφη επιασε καλα;Καλο αποτελεσμα;

Ευχαριστώ aurora! Το αποτέλεσμα της βαφής είναι πολύ καλό! Χωρίς να ακουμπήσει καθόλου ρίζα δε φαίνεται τίποτα από τη ρίζα. Βέβαια η κοπέλα που μου τα έβαψε ήταν από πάνω μου 3,5 ώρες για να πετύχει αυτή τη λεπτομέρεια. Αν θέλεις να σου συστήσω το κομμωτήριο ή τη μάρκα της βαφής που χρησιμοποίησε πες μου για να στα στείλω σε μήνυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΑΛΙΤΣΑ τι να πω ίσως είναι φυσιολογικό σύμπτωμα! Θα ρωτήσω το γιατρό μου τη Δευτέρα και θα σου πω. Πάντως είναι τρομερά σπαστικό να μην κοιμάσαι τη νύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου καλημερα και απο μενα!!!!!!κρυοοοοοο και σημερα!!!ε χειμωνας ειναι μην τα θελουμε και ολα δικα μας!!!!απο βαφη επειδη εχω πολλα ασπρα λογω κληρονομικοτητας οποτε οι ανταυγειες δε θα με καλυπταν,απο την αρχη πηρα του κορρε.μια χαρα και κραταει και γυρω στο μηνα.σημερα εχω μπογιατισμα παλι!!!!!!!φιλακια σε ολες !!!!!ααααααα ξεχασα....απο αυπνιες καιγω αλλο τιποτα...ολη μερα εχω υπνηλια και το βραδυ το ματι γαριδα!!!!!!!AURORA στειλε το φεις σου και σε μενα αν θες

Επεξεργάστηκε από niki-didymakia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerina και niki αντε να δούμε τι θα γίνει με τον υπνο!!!! Niki κ εγω του κορρε βαζω και κραταει 25-30 ημερες...πάλι καλα που υπάρχει κ αυτη κ κάνουμε την δουλεια μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...