Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,και απο 6 μηνών τα μωρά μπορούν να πιουν απο ποτηρακι,στην αρχή θα γίνονται μουσκεμα αλλά σιγά σιγά αυτό θα καλυτερεύει.Μαρακι την αλλεργία την κατάλαβαμε απο βλεννες κ αιμα στα κακά όπως και έντονη ΓΟΠ!Thagia μου προσπαθώ όσο μπορω να ενημερωνομαι για την διατροφη.Συμφωνώ με την fun με λαχανικά ξεκινάμε κ δίνουμε πολυ βαρύτητα στο κρέας για το σίδηρο που έχουν αναγκη τα μπεμπακια μας.Όσο για το ποτηράκια υπάρχει κ εκπαιδευτικό με μια τρυπουλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

oneiraki ποιο ειναι το ποτηρακι αυτο? σκεφτομαι ακομα και λιγο νωριτερα απο τους 6 να προσπαθησω να πινει δικο μου γαλα με ποτηρακι αλλα δεν ειχα ψαξει ακριβως τι παιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun μου αν πας στα jumbo θα βρεις,εχει πάρει κ η κουμπάρα μου για τον γιο της που ξεκίνησε τις στερεές τώρα κ του δίνει έτσι το νεράκι του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια συμφωνω απολυτα μαζι σας στο να μην δινουμε τιποτα στα μωρακια που δεν ειναι θρεπτικο κ ειναι απλα παχυντικο.εγω ξεκινησα την βιολογικη σκονη με την λογικη να ακολουθησω κ στις στερεες

οσο μπορω βιολογικα.βεβαια δεν εχω μιλησει ακομα με την παιδιατρο για την διατροφη κ δεν το εχω ψαξει ακομα καθολου,οποτε απ'αυτα που λετε με βοηθατε.αρα μπορουμε να ξεκινησουμε κατευθειαν με λαχανικα κρεμα αντι για ρυζαλευρα κ βανιλιες κ μετα να παμε στα φρουτα κ μετα στο κρεας?καλα καταλαβα?

http://www.paidiatros.com/children/Feeding-newborn-infant

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι εγώ θα ξενικησω με λαχανικά,μετα θα βρασω κρέας θα του δώσω το ζουμί κ μετα απο 2-3 μέρες κ το κρεας κ μετα τέλος φρούτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα λαχανικό την φορά για 2-3 μέρες κ γενικά προσθέτουμε μια μια κάθε καινουργια τροφή για 2-3 μέρες για να δούμε μην ενοχλεί κάτι το παιδάκι μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υποθέτω για να μαλακώσουν,πχ το μήλο είναι σκληρο δεν γίνεται κρέμα.Μαρακι μου νωρίς δεν ξεκινησες την κρεμουλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ονειρακι αυτο με το ζωμο και μετα κρεας στο ειπε ο παιδιατρος?ποτε θα τα ξεκινησεις στο μωρακι αυτα?θυμισε μου ποσο ειναι σε μηνες και δε θυμαμαι.τωρα τα βιολογικα ειναι αλλο θεμα.μεγαλη κουβεντα επισης.παντως αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα φρουτα μαζευονται κανονικα και αυτα που ειναι ας πουμε Α΄διαλογης και πιο ωραια στην εμφανιση ΄΄βαφτιζονται΄΄ βιολογικα.τα πραγματικα βιολογικα ειναι πολυ λιγα.τωρα για το να βρασουμε τα φρουτα...μαλλον θα χασουν ολες τις βιταμινες τους.για να αλεστουν καλα θελει ωριμα φρουτα και προσθετουμε νερακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

5,5 6 παρα μου ειπε η παιδιατρος θα ξεκινησουμε πρωτα ο Θεος.πηγαμε χθες στο Παιδων για follow up κ μου ειπαν οτι εχει μια ηπια πλαγιοκεφαλια το παιδι επειδη γυρναει πιο πολυ δεξια.κ εγω φταιω σ'αυτο γιατι οταν την κοιμιζα στην κουνια πλαι την εβαζα να κοιταει εμενα το βραδυ.τωρα πρεπει να βαλουμε ενδιαφεροντα απο αριστερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια να πω κατι?μη με παρεξηγησετε και ειδικα εσυ μαρακι καλοπροαιρετα το λεω.μιλαμε τοση ωρα για φυσικα προιοντα στα μωρα τιποτα τεχνητο με συντηριτικα κλπ κλπ και το αρθρο για τη διατροφη του βρεφους ειναι με τη διαφημιση της NESTLE απο πανω και πιο κατω στο αρθρο λεει οτι οι βρεφικες τροφες του εμποριου ειναι ευκολες και ασφαλεις?λιγο σχημα οξυμορο μου φαινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Νίκη μου το έχω ψάξει το είπα στον παιδίατρο κ συμφώνησε με αυτή την διατροφή!6 μηνών θα ξεκινήσουμε,τώρα είμαστε 3!Βρε κορίτσια πιο άρθρο? εγώ δεν βλέπω κανένα link.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι.ειναι πιο πλατσουκωτο το κεφαλακι απο δεξια.νικη αυτο το αρθρο το παρεθεσα για τα φρουτα που ελεγε οτι θελουν βρασιμο κ μου εκανε εντυπωση.τωρα το τι ειδους τροφες θα δινπυμε στα μωρακια μας θα το κρινει η καθεμια ξεχωριστα με τις συμβουλες του παιδιατρου.εγω απλα δεν εμπιστευομαι τα τυποποιημενα κ κονσερβοποιημενα πριοντα τυπου βαζακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτό σίγουρα η κάθε μαμα σε συνεργασία με τον παιδιατρο ακολουθούν το καλύτερο για το μωράκι.για τα βαζάκια συμφωνώ.τοσα φρούτα υπάρχουν να αλέσουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια παλι παω να φαω το κεφαλι μου! οπως με τον θηλασμο που ειχα κολλησει και μετα λαλησα! σκεφτομαι να κανω  baby led weaning.. δηλαδη να μην δινω αλεσμενα αλλα κομματακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fun και εγώ το ίδιο λέω να κάνω! Γίνεται Μαρακι μου απλα έχει οδηγιες για να είναι ασφαλές! ψάξε το αν σε ενδιαφερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ονειρακι να δω τι θα κανουμε παλι με ολα τα εναλλακτικα που μπλεκουμε!

μαρια γινεται και απο οτι λενε ειναι καλυτερο και για το παιδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!τι κανετε?εγω αυτες τις μερες πολυ χαλια!!στη δουλεια γυρισα την πεμπτη κ δεν μου δινουν μειωμενο γιατο σεπτεμβρη που ζητησα, εχουν πολυ φορτο εργασιας λεν κ χρειαζεται ναμαι εκει πρωι απογευμα.εν τωμεταξυ αυτο το μηνα λειπει η μητερα μου κ ο αντρας μου παρολο πουναι προθυμος να την κρατα τον βλεπω καπου οτι δεν την παλευει τοσες ωρες μονος με ενα μωρο κ καπου τον δικαιολογω γιατι στην αρχη κ γω πελαγωνα κ ας ημουν η μανα!!τοσο χαλια ψυχολογικα που σκεφτομαι να αλλαξουμε τις αδειες μας να παρω την 6μηνη κ μετα ας με διωξουν!κ ολα αυτα για ενα μηνα!χωρια που μαφησαν κ δουλεια πισω κ τωρα θα τρεχω κ δεν θα προλαβαινω!μουρθε κ περιοδος χτες ολα μαζι!εχει κανει καμια απογαλακτισμο?πηγα στο γυναικολογο κ μουδωσε χαπια για 2μερες.βεβ πολυ γαλα δεν εχω αλλα κ παλι μουπε να παρω.

βλεπω κοριτσια το ψαξατε πολυ με τις στερεες τροφες!!εγω ακομα δεν εχω μιλησει με τον παιδιατρο μας γιαυτο ουτε μουπε κατι.αλλα τωρα θα παω ενημερωμενη! :)

maria κ γω βλεπω την μπεμπα μου πιο πλατσουκωτο το κεφαλακι απο τα δεξια μιας κ απο κει την εβαζα συνηθως.τωρα την αλλαξα μερια στο κρεβατακι να βλεπει εμας απο αριστερα.σαν να βοηθησε.

επισης εχουμε πολυυυ γρινια!!γυρναει στο πλαι σπρωχνει το κεφαλακι προς τα πισω τα χερια στοο στομα κ γκρινια-κλαμα!!για τα χερια που ταβαζουν συνεχεια στο στομα κανετε κατι?φοβαμαι με μικροβια κ τετοια μιας κ τωρα αρχιζουν να πιανουν.

καμια ιδεα για παρκοκρεβατο?

με το καλο σε οσες ετοιμαζεστε για βαπτιση η γαμο η και τα δυο!

να σας ζησει-να ζησετε οσες το κανατε ηδη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...