Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατερινάκι και εμεις μια από τα ίδια, τα ουλάκια του πρησμένα και άσπρα, έχουν κατέβει τα δοντακια μας ειπε η παιδίατρος και μας πρότεινε το τζελ της Frezyderm. Ακόμα δεν έχουμε πολλά κλάματα αλλά τρελή ανησυχία, τρώει τα πάντα με μανία, τα χέρια του, τα δικά μου, χαμός! Και επίσης δυσκολευόταν σήμερα να φαει απλα δαγκωνε την θηλή και ετριβε τα ούλα του το καημενάκι...Τι τραβάνε και αυτά. Πάνω που ηρεμήσαμε από τους κολικούς, πάμε για τον δευτερο γύρο πόνου και ταλαιπωρίας. Επίσης η παιδίατρος μου είπε αν πονάει πολύ να του δώσω ντεπον είναι προτιμότερο από το να κλαίει το μωρο. Μαρία αν της δίνεις το τζελ για τα δοντάκια λές να εχει κάποια σχέση με τις γουλιές? Για παρατήρησε αν από τότε που έχεις ξεκινήσει το τζελ κάνει και γουλιές. Στο λέω γιατί και εγώ πρωτη μερα του εδωσα το τζελ και μου έκανε και εμένα ενώ είχε σταματήσει, μπορεί να ήταν και τυχαίο. Κάθε 3 ώρες τρωει εκτός από το βράδυ,   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!! Εγώ τρέχω με την βάπτιση...όσο για τα γεύματα εμένα τρώει όποτε θέλει..μπορεί κ ανά μία ώρα κ το βράδυ φυσικά!!! Με ξυπνάει για τα καλά!! Αλλά δεν με ενοχλεί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Σας διάβαζα αλλά δεν προλάβαινα να γράψω όλο για κάποιο λόγο!! 

Κι εμείς βγάζουμε δοντάκια! Τα ούλα άσπρα και τα χεράκια συνέχεια στο στόμα αλλά ακόμη δεν φαίνεται να πονάει. Υπομονή κορίτσια θα περάσει κι αυτό! 

Κι ο δικός μου όποτε θέλει θηλάζει, συνήθως ανα 2 ώρες αλλά μπορεί κι ανα μία ή ανά τρεις, δεν έχει σειρά! Το βράδυ ξυπνάει μια φορά μόνο όμως! 

Κορίτσια στερεές θα ξεκινήσετε όλες με ρυζάλευρο;;;; Κανένας παιδίατρος που να δίνει κάποια άλλη εναλλακτική;;;;; Θα με βοηθούσατε πολύ γιατί δεν θέλω να δώσω ρυζάλευρο αλλά αυτό μου λέει ο παιδίατρος και λόγω του ότι δεν έχω και πολλές επιλογές παιδιάτρου δεν μπορώ να πάρω άλλη γνώμη δυστυχώς! Οι δικοί σας τι λένε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θάγια μου σε ευχαριστώ!!!! :-) όσο γαι το ριζάλευρο εγώ το είπα στον παιδίατρο ότι είμαι αρνητική κ μάλλον θα δώσω τραχανά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!Κατερίνα μου αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ...Ακούσατε κάτι για το ρυζάλευρο;;;;;Δεν είναι καλό για τα μωράκια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι βρε κοριτσια τι παιζει με το ριζαλευρο? εγω του δινω ΝΟΥΝΟΥ κρεμα βανιλια με ριζαλευρο και γαλα,μια κριτρινη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια,κ εμας μαλλον έχουν αρχίσει να τον τρώνε τα ουλακια του αλλά δεν δείχνει να πονάει! Θα δουμε τι θα μας πει κ ο παιδίατρος!Εγώ κορίτσια δεν θα δώσω ουτε ρυζαλευρο ουτε γνκ κρεμες σκονη,ο παιδίατρος είναι σύμφωνος και μου είπε μονο φρέσκα στο μωρό!Κορίτσια μου αυτές οι κρέμες έχουν πολυ ζάχαρη και συντηρητικά. επίσεις δεν θα δώσω άμυλο πριν τον χρονο,θα ξεκινησω με κρέας κ θα προσπαθήσω να του δίνω αρκετό για να παιρνει σιδηρο,όπως και ζωμους θα του δίνω να πίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ξεκινήσαμε με κραμα βανιλια κορίτσια.το σκέτο ρυζάλευρο δεν είναι τόσο νόστιμο.μια χαρά τη φαγανε.ονειρακι όταν λες μονο φυσικά δηλαδη τι κρεμα μπορούμε να φτιάξουμε εμείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύμφωνα με το δικό μας παιδίατρο τα φρούτα είναι πολύ όξινα για πρώτο γεύμα η κρεμούλα πιο ελαφριά. Υπάρχουν κ χωρίς ζάχαρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε?ειναι τρελο θεμα τελικα αυτα τα ουλακια.η μπεμπουλα μου εκλαιγε καμια ωρα κ κοιμηθηκε απο το τοσο κλαμα μηστικη.παω να την ξυπνησω κ δεν τρωει με τιποτα.δεν δεχεται μπουκαλι με την φαγουρα.να ρωτησω κ εγω κατι.εγω νομιζα οτι τον πρωτο καιρο δεν τρωμε φαγητο αλλα μονο κρεμες.πως μπορουν να αντικατασταθουν αυτες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ονειρακι οντως.πρωτα μπαινουν κρεμες μετα φρουτα και μετα φαγητο.αλλα αν φτιαχνεις κρεμα απο το μεσημεριανο του σημαινει οτι ολη μερα θα τρωει το ιδιο?Κατερινιω κι εμενα ο παιδιατρος ετσι μου ειπε γιαυτο ξεκινησαμε πρωτα κρεμα και σε 10 μερες φρουτακια και σε αλλες 10 χορτοσουπα και μετα κρεας.ονειρακι αμυλο γιατι οχι?η πατατουλα ειναι απο τα πρωτα που δινουμε.και ζωμους να πινει τι εννοεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το ίδιο μεσημεριανό απογευματινό κ τα φρουτάκια.εμείς θα ξεκινησουμε με λαχανικά κ κρέας.Ζωμο εννοώ το νεράκι που μεσα σε αυτό θα εχει βράσει το κρέας με το κόκαλο και την πετσουλα αρκετές ώρες.Το άμυλο είναι αναστολεας θρέψης.Μαρακι και το φαγητο αλεσμένο κρέμα ειναι :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνήθως ξεκινάμε με μοσχάρι.κόκκαλο κ πέτσα απο που?η' θα ξεκινήσετε με κάτι αλλο?κ θα τον πίνει με μπιμπερό τι ζωμο?η' με κουταλακι?πολλεεεεεεες αποριες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μοσχάρι εμείς δεν θα φάμε λόγω αλλεργίας.Κοτόπουλο,αρνί,κατσίκι,κουνελάκι κτλ.Το κοτόπουλο πχ έχει πετσα.Το ζωμό θα τον πίνει ή με ποτηρακι εκπαιδευτικό ή με καλαμάκι θα δουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες.εχω μπερδευτει λιγακι με αυτα.ονειρακι που ξερετε για την αλλεργια στο μοσχαρακι?ο ζωμος σιγουρα εχει ολες τις θρεπτικες ουσιες αλλα θα μπορει να τπ πιει το μωρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Το ρυζάλευρο είναι κενές θερμίδες χωρίς καμία θρεπτική αξία οπότε είναι καλύτερο να ξεκινάμε με προιόντα της φύσης. Επίσης μωράκια που ξεκινάνε με ρυζάλευρο και κρεμούλες, αργότερα μπορεί να μη θέλουν φρούτα και λαχανικά αφού η κρέμα είναι νοστιμότερη..  Το θέμα είναι αρχίζουμε με φρούτα ή με λαχανικά;;; Αυτό με προβληματίζει. 

Ονειράκι μπράβο σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...