Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Μαράκι μου μπράβο κορίτσι μου που γυρίσατε σπιτάκι σας!!!!! Εύχομαι να είναι όλα καλά από εδώ κ πέρα!!!! Aurora αυτό με το στήθος το κάνει κ εμένα!!! Εκεί που πίνει γάλα αρχίζει κ τσιρίζει κ του φεύγουν τα γάλατα από το στόμα!!! Προχθές το βράδυ κοιμήθηκε μόνο 2 ώρες κ όλη τη μέρα είχε γκρίνια!! Σπυράκια έχει κ εμένα στο πρόσωπο κ ο παιδίατρος είπε ότι είναι ορμονικό!! Τον καθαρλιζω με μία γαζούλα βρεγμένη με φυσιολογικό ορό και μετά του βάζω baby cream της frezyderm και έχω δει διαφορά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγω την καθαριζω με ορο,κρεμα δε βαζω,αλλα αυτα πολλαπλασιαστηκαν,γεμισε!Και φουντωνουν οταν ζεσταινεται και οταν συγχιζεται.Παιδευεσαι κι εσυ ε;Τι παθαν τα μωρακια ξαφνικα;Εμενα ηταν αγγελουδι,ειχα παθει πλακα με το ποσο τελεια πανε ολα.Και ξαφνικα... Αν βρεις κανενα κολπο πες και σεμενα...

Thagia αυτο με τα ποδαρακια για τα αερια δεν επιασε δυστυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου βλεπω ζωηρεψανε τα μωρακια!!λογικο οσο μεγαλωνουν.λοιπον να σας πω τι καναμε εμεις και επιασε εστω και αν θεωρηθει σκληρο?για να το κανουμε ομως αυτο που θα σας πω πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι το μωρακι δεν πειναει-ποναει-θελει αλλαγμα.λοιπον.αφου σιγουρευομουν οτι  δεν υφισταται κατι απο αυτα οποιος τσιριζε τον επαιρνα απο το δωματιο μας και τον πηγαινα μονο του στο παιδικο στην κουνια.εννοειται πως συνεχιζε να κλαιει-τσιριζει-χτυπιεται.την πρωτη φορα που το εκανα στον καθενα τον αφησα μονο του να κλαιει ενα λεπτο με το ρολοι και μετα πηγα και τον πηρα πισω στο δωματιο μας μαζι με τον/την αδερφη του.την επομενη φορα δυο λεπτα και πηγαινα τρια λεπτα και πηγαινα και παει λεγοντας.καποια στιγμη καταλαβαν οτι οταν πηγαινουν μεσα και δεν ειναι καποιος δε θα τα βοηθησει δε θα τα παρει αγκαλια και ετσι σταματησαν τουλαχιστον να κλαινε χωρις λογο και να ζητανε χερια.γιατι ειναι και δυο και πρακτικα δε μπορω να τα μαθω χερια.πλεον εχουμε μπει σε σειρα και ειναι και τα δυο πιο ηρεμα.και για να μη παρουν απο φοβο τις κουνιες τους οταν τα εχω στο παιδικο και κλαινε χωρις λογο τα παω καπου μονα τους.αυτο ειναι το σημαντικο να μη δουν με το πρωτο κλαμα αγκαλια γιατι καηκαμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μακάρι να μην ξαναγίνει και να είναι όλα καλά από δω και στο εξής!! Να τη βάζεις τώρα συνέχεια στο στήθος και θα στρώσει ο θηλασμός, μην ανησυχείς! Υπομονή θέλει!!

aurora και stalitsa  και ο δικός μου κάποιες φορές εκεί που τρώει τσιρίζει και κλαίει στο στήθος. Τον σηκώνω και ρεύεται και καμιά φορά περνάει. Ή μετά από λίγο κάνει κακάκια και καταάβαίνω ότι από εκεί ήταν. Καμιά φορά πάλι το κάνει και χωρίς λόγο. Άβυσσος οι ψυχές των μωρών...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maraki μου περαστικά σας, ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να πανε ολα καλα. Κοριτσια εχουν σπάσει τα νεύρα μου. .. Οταν τους δίνετε συμπλήρωμα ηρεμούν καθολου να κοιμηθούν; Με εχει λιώσει η μπεμπα. Ολη μερα 1 ωρα θηλασμο ανα 1 ωρα και τωρα σερί απο τις 7 με ενα μισαωρο διάλειμμα. Ποια κιλά εγκυμοσύνης να μείνουν ; Καταρχήν απο τα νεύρα μου κ την άσχημη ψυχολογία ουτε εγω θελω να φαω πια.. Πραγματικά ενώ μεχρι τωρα με το θηλασμο δεν ειχα προβλημα το σκεφτομαι το ξένο γιατι απλα δεν την παλεύω αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maraki μου περαστικά σας, ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να πανε ολα καλα. Κοριτσια εχουν σπάσει τα νεύρα μου. .. Οταν τους δίνετε συμπλήρωμα ηρεμούν καθολου να κοιμηθούν; Με εχει λιώσει η μπεμπα. Ολη μερα 1 ωρα θηλασμο ανα 1 ωρα και τωρα σερί απο τις 7 με ενα μισαωρο διάλειμμα. Ποια κιλά εγκυμοσύνης να μείνουν ; Καταρχήν απο τα νεύρα μου κ την άσχημη ψυχολογία ουτε εγω θελω να φαω πια.. Πραγματικά ενώ μεχρι τωρα με το θηλασμο δεν ειχα προβλημα το σκεφτομαι το ξένο γιατι απλα δεν την παλεύω αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Μου τι σπάει η κακοκαιρία θέλω βόλτα!!! ΜΑΡΑΚΙ πολύ χάρηκα που γυρίσατε σπίτι με την μπεμπούλα σας!!!! Σας εύχομαι από εδώ και πέρα μόνο χαρές και υγεία!!! Για το θηλασμό μη στεναχωριέσαι είναι το λιγότερο μετά απότι περάσατε! ΝΙΚΗ μου είναι όντως σκληρό αλλά ειδικά εσύ που έχεις δύο είναι αδύνατον να τα έχεις αγκαλιά και τα δύο όποτε παραπονιούνται! AURORA και ΣΤΑΛΙΤΣΑ και μένα τα ίδια μου έκανε και δύο μέρες έχει ηρεμήσει αρκετά. Τι να κάνουμε θέλει πολύ υπομονή και η κούραση με την αϋπνία σε συνδυασμό δεν βοηθούν σε αυτό! Fun δεν πεινάει τόσο συχνά η μπέμπα σου απλά σε έχει βρε πιπίλα όπως μου έκανε και μένα! Αν έχεις πολύ γάλα τράβα κατά τη διάρκεια της ημέρας με θήλαστρο έτσι ώστε να μπορεί ο άντρας σου να ταΐζει την μπέμπα κάποιες φορές μεστη νύχτα και να μπορείς και συ να κοιμάσαι λίγο. Μην τη βάζεις διαρκώς στο στήθος κάθε μισή ώρα δεν είναι από πείνα! Σίγουρα το ξένο είναι λίγο πιο βαρύ και κοιμούνται καλύτερα αλλά αν έχεις πολύ γάλα είναι κρίμα να της δώσεις ξένο. Αν οπωσδήποτε θέλεις τότε δώστης μόνο το βράδυ για να κοιμάσαι λίγο παραπάνω αλλά πρώτα δοκίμασε αυτό με το θήλαστρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!! Κατερινα φοβαμαι οτι με το θηλαστρω θα αυξηθει η παραγωγη του γαλακτος πολυ...ασε που κ χτες και σημερα πινει πολυ και πνιγεται και το βγαζει..μαλλον πρεπει να βρω νεες στασεις θηλασμου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax το εσβησε το μυνημα  :(

anyway

ευχομαι σε ολους, μαμαδες και μωρακια τα καλυτερα

εμεις γεννησαμε στις 12/5 στις 10:10:10  τελειο ε???

θηλαζω αλλα οχι πολυ πια οποτε δινω στην μικρη μου και novalac premium

μονο βρε κοριτσια πρεπει να την επιασε δυσκοιλιοτητα γιατι δεν εχει κανει κακακια απο εχθες, τσισακια ομως κανονικα...

ο παιδιατρος απο την αρχη μου ειπε να την ξυπναω καθε 4 ωρες για να φαει αλλα ειδα οταν αφηνω το παιδι να ξυπνησει μονο του

ειναι πιο ηρεμο και χωρις ιδαιτερο θεμα κολλικων...εσεις τι κανεται με αυτο το θεμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι να σου ζησει,πολλα δεκαρια μαζι,τυχερη ναναι!Κι εμενα πνιγεται και δεν αναπνεει για δευτερολεπτα και βγαζει μπουκιες.Ειναι λαιμαργη πολυ!Να την παρατηρεις και οταν καταλαβεις ζορυ να τη σηκωνεις για ρεψιμο η ανασα και συνεχιζετε.Για το ξυπνημα νομιζω ειναι αναλογα το παιδι.Εμενα αν δεν την ξυπνησω κανει 4 ωρες συνηθως,αν φαει μπουκαλι κανει 5,αρα δε γινεται,πρεπει να τρωει.Την ξυπναω με χαδια,την παιρνω αγκαλια και ξυπναει στην αλλαξιερα την ωρα που ανοιγω το φορμακι για αλλαγη πανας.

Νικη ειναι δυσκολο με δυο μωρα,εδω εμεις τα φτυνουμε με ενα... Δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω τη μεθοδο,δε θελω βασικα,αλλα αφου τα καταφερατε ειναι μια λυση.Τι να κανεις κι εσυ με δυο αγριμακια!

Fun πραγματικα δεν καθεται απο πεινα ολη μερα.Μολις σταματησει να καταπινει και κανει και λιγο πιπιλισμα βγαλτην,θα σε λιωσει!Δοκιμασε καμια βολτα ή πιπιλα για να ηρεμησει.

Κοριτσια πολλα νευρα και κουραση μαζεψαμε στην ομαδουλα... Περιμενω ποτε θα χαλαρωσουμε... 

Φιλια στα μουτρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?μαρακι ιασω γεννησες?γιατι εμεις απο κει κρατησαμε το novalac premium 1.πειτε καμια συμβουλη για να παραγω περισσοτερο γαλα.μονο 20 ml την φορα βγαζω.να ρωτησω κ κατι αλλο.τα μωρακια σας ρευονται σε καθε γευμα?εμενα σπανια ρευεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Μαρία να σου ζήσει! Γερή κ δυνατή ναναι! Γιατί δεν θηλάζεις? Είχες θέμα με το θηλασμό? Εγώ την αφήνω να κοιμάται αφού έχει ξεπεράσει τα τρία κιλά εδώ και καιρό. Fun δεν ξέρω αν το θήλαστρο αυξάνει το γάλα σε μένα δεν είδα διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,Μαρία ελπίζω να ειναι όλα περαστικά!Μαρακι να σου ζησει το δέκα το τυχερό σου :-D :-D Εμείς εδώ τα ίδια μαμ κακα κ νανι,δυο μέρες τώρα ξυπνάει ο μικρός και κάθεται παρέα με την μαμά.Υπομονή κορίτσια που θα παει θα βρούμε τον ρυθμο και δεν θα κουραζομαστε τοσο,αλλωστε είναι νωρίς ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσαρες μου

Γεννησα στο γεννεσις στη Θεσσαλονικη ,το novalac μου το ειπε ο παιδιατρος

το δινω μια βδομαδα τωρα και ειμαστε μια χαρα

με το θηλασμο δεν ειχα προβλημα αλλα απλα δεν εχω πολυ γαλα για να την χορτασει

πλεον θελει περιπου 120ml και εγω εχω περιπου 80ml (το μαζευω με το θηλαστρο για να ξερω)

και μπυρα χωρις αλκοολ πινω, και χαπακια μαγιας μπυρας της lanes αλλα τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια ,

Η μπεμπα χτες παλι τα εβγαλε! Τρωει τοσο πολυ και ειναι λαιμαργη που δεν προλαβαινει να χωνεψει! Ο παιδιατρος μου ειπε να προσπαθησω να μην τρωει σε λιγοτερο απο τρεις ωρες και να της δωσω πιπιλα. Εγω ακομα πιπιλα δεν θελω να δωσω μην μου παθει συγχηση θηλων. Εσεις δωσατε? Μα τρωει σαν να να μην υπαρχει αυριο..γεννησα ενα παιδι με κατοχικο συνδρομο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερες!

Fun εγω εδωσα πιπιλα,σπανια βεβαια αλλα της τη δινω.Καμια συγχιση θηλων.Ρουφαει εμενα,τα μπιμπερο,την πιπιλα,τα παντα!Να την διακοπτεις αρκετες φορες οταν τρωει για ρεψιμο,τι αλλο να κανεις.Και το τριωρο καλο ειναι αλλα δεν μπορεις να περιορισεις ενα νεογεννητο απτο ποσο θα τρωει.Ρεψιμο καθε καμποσες γουλιες,ρεψιμο στο τελος και σε ορθια θεση 15-20' μετα το φαγητο.

Μαρακι εγω πηρα αυτη τη μαγια 4-5 μερες μονο αλλα βοηθησε.Την εκοψα γιατι νομιζα εκανε δυσκοιλιοτητα στη μπεμπα,αν κι εκανα λαθος.Με βοηθησε πολυ αν και πηρα λιγες μερες.Επισης εβαζα θηλαστρο ενδιαμεσα απτα γευματα της μπεμπας και ο,τι εβγαζα της το εδινα μαζι με το θηλασμο.Και οποτε ηταν ξυπνια και δεν ειχε προβλημα συνεχεια στηθος για δυο μερες.Κατα καποιο τροπο ολα δουλεψαν κι εχω περισσοτερο.Επισης να τρως αρκετα μεσα στη μερα και να πινεις νερα και χυμους για νασαι εσυ σωματικα καλυτερα.Και ψυχραιμια!Το αγχος τα κανει χειροτερα...

Ονειρακι παιξτε και κανενα ταβλι με το γιο!Κι εμεις κοντευουμε...τοσες ωρες ξυπνιες αυτες τις μερες,που θα παει,θα το παιξουμε το πλακωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια :-) :-) Εμένα πιπιλα ο μικρός δεν θελει,τουλάχιστον αυτή με το καουτσουκ!Προτιμαει ή το αληθινό βυζι ή το δάχτυλο του μπαμπά :-\ Μαρακι για το γάλα εγω ξερω οτι όσο πιο πολυ βάζεις το μωρο στο στήθος τόσο πιο πολυ γάλα θα εχεις.Χαχαχαχα Aurora με δύσκολο αντίπαλο νομιζω πας να τα βάλεις :-p :-P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι καλ που ηταν στην αρχη που κοιμοταν με τις ωρες! Αχχχ και την εχω μονο 2 εβδομαδες! Τουλαχιστον εφτιαξε ο καιρος και η ψυχολογια μου.. την βολεψα κ στο mei tai οποτε ξυπνια την εχω εκει και πινω και γ κανενα ποτηρι νερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ονειρακι κι εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο ημουν. Ρινγκ σλινγκ δεν εχω δοκιμασει γιατι μου φαινοταν δυσκολο. Το μαι ται ειναι σουπερ κ θα το φοραει κι ο μπαμπασ μας ενω το σλινγκ δεν το αρεσε..και την θηλαζω κ μεσα σε αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πάρω και εγώ κάποιο σίγουρα,το ring sling μου αρέσει γτ δεν κρέμονται τα πόδια του μωρού συνεχεια αλλά και το mei tai μου φαίνεται και μένα πιο ευκολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...