Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Νικη τα φορμακια εκτος απο κανα δυο, πολυ καλα.Καποια μαλιστα ειναι δροσερα και καλυτερα απο τα ακριβα.

Κατετινα δεν ξερω τι συμβαινει κι εμενα εχει γκρινια πολλη και κανει 3-4 ωρες να κοιμηθει πλεον.Δε φαινεται να ποναει αλλα ποτε δεν ξερεις... Ισως απλα ειναι κακοδιαθετα,η κατι τα ενοχλει,τι να πω.Αφου η δικια μου αρνειται το στηθος και ουρλιαζει ταδα ολα!

Μωρουδενια καλη εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εια σας κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας ολα τα μωρακια μας ναναι καλα γερα κ καλοτυχα.βλεπω αρχισαν οι κολικοι υπομονη!να σας ρωτησω αποστειρωση πως κανετε?τα κανετε κ με σαπουνι πριν τα βαλετε στον αποστειρωτη?επισης τι συμπληρωμα χρησιμοποιειται?εμας μας τα αλλαξε ο γιατρος απο αυτο που διναν στο νοσοκομειο αλλα κ παλι το βγαζει σε εμετο.κ δεν ξερω τι να κανω!ο γιατρος λεει περισσοτερο στηθος αλλα που να το βρω το γαλα η ερμη.. 20 μλ να βγαζω απο το ενα καλα απο  το αλλο  ουτε 10.κ μουρχεται να κλαιω να μην μπορω να ταισω τη μπεμπα μου κ να υποφερει.. aurora χρησιμοποιω κ θηλαστρο δοκιμασα κ τις ψευδοθηλες αλλα τπτ.επισης σημ βρηκα ωρα κ για να λουστω τι ευτυχια!:) πραγματικα πολυ κουραση ολη μερα πρεπει νασαι στο ποδι.το αξιζουν ομως τα ζουζουνια μας!  mvroydenia ευχαριστουμε με το καλο κ το δευτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας, κορίτσια και μωράκια, σας διαβάζω καθημερινά άλλά δεν προλάβαινω να σας γράψω, να σας ζήσουν τα καινούρια μωράκια να ναι καλοτυχα και γερά. Έμενα η μικρή μου είναι λίγο ανησυχεί έχει πινάκια άλλά χωρις πολύ κλάμα μονο σφιγγετε και της αρέσει να κοιμάται πάνω μου όταν πονάει. Την ζύγιζω μια φορά την εβδομάδα και παίρνει περίπου 300 γραμμαρια γεννήθηκε 2720 φύγαμε από το νοσοκομείο 2590 και τώρα 37 ημέρες μετά είμαστε 4380 νομίζω παίρνει αρκετό βάρος και μίνι στηθος .Δίνετε πιπίλα;έμενα πιπιλαει το στηθος και σκέφτομαι να της δοκιμάσω. Από τα κιλά που πήρατε πως πάτε ;Εγώ όπως σας είχα πρωτοπει παίρνω πολλα κιλά στις εγκυμοσύνες και τώρα είχα πάρει 35 κιλά μου έχουν φύγει τα 15 και έχω άλλά 20 άλλά βρε κορίτσια με έχει πιάσει κατι σαν κατάθλιψη γιαυτο το θέμα γιατί αυτήν την δορά είμαι καλοκαίρι και είμαι σαν φοραδα και δεν μου αρέσει καθόλου ο εαυτός μου, ναι ξέρω τι σκέφτεστε.. .να μην χλαπακιαζα, για να μην είχα αυτο το θέμα ρωτά. Τελος πάντων μολις βγω από το σπιτι και κινούμε περισσοτερο θα αρχίσουν να φεύγουν πιο γρήγορα. Θέλω και εγώ να δω τα μπουμπουκάκια σας και να βάλω και της δικιάς μου κορμοίυλας Φώτο πως γίνετε να είμαι και εγώ στο πριβέ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα ξέχασα, στο πρώτο μου αντράκι που ήμουν και άπειρη όταν έκλαιγε καποιες φορες πάρα πολύ και ενώ νόμιζα οτι ήταν κολικοι τελικά έφταιγε το φορμακι που του ήταν λίγο στενό οπότε κοριτσάρες προσέχετε και τα ρουχαλάκια γιατί μεγααλωωνουν πολύ γρήγορα και μπορεί και το παραμικρο να τα ενοχλεί. Έμενα η μικρή πριν λίγες μέρες έκλαιγε πολύ και μολις την άφησα μονό με το ζιπούνακι κοιμήθηκε σαν πουλάκι ζεσταίνουαν το μωρό μου. Οπότε προσοχή σε όλα σας φιλώ όλες και Καλη δύναμή γιατί η κούραση θα συνεχιστεί για άριστο καιρό .. .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλες καλησπερα!!!βλεπω τα μωρουλια ζωηρευουν σιγα σιγα ε?μεγαλωνουν αρχιζει και η ζεστη και τα πονακια οποτε λογικη η γκρινια!!!θα συμφωνησω με την ιωαννα πρεπει να βρισκουμε τι τα ενοχλει καθε φορα.εμενα ο μπεμπης σημερα εσκουζε κανα μισαωρο μεχρι να καταλαβω οτι φοβοταν ενα καινουριο κρεμαστο παιχνιδακι που προσεθεσα στο ριλαξ του!!!!το εβγαλα και σταματησε αμεσως!!!μεντιουμ θα γινουμε!!!χαχαχαχαααα!!!καιγω πια μονο με τα εσωρουχα τα εχω και αν πιασω καμια δροσερη μυτουλα ριχνω σεντονακι.α ξεχασα.εμας μας ειπαν για να καταλαβουμε αν κρυωνουν τα μωρα δεν πιανουμε χερακια ποδαρακια γιατι μπορει να εχουν κρυα ακρα αλλα να μην κρυωνουν.για να καταλαβουμε πιανουμε μυτουλα η΄σβερκο.αν ειναι κρυα εκει τοτε κρυωνουν σιγουρα.να ανταλασουμε και καμια πληροφορια!!!

κατα τα αλλα ειμαστε στο τριπτυχο μαμ κακα και νανι!!!αντε αντε να μεγαλωσουν να παιζουμε και λιγο!!!!επισης για τα κουνουπια εκτος απο την κουνουπιερα που τα εχω ολη μερα η παιδατρος μου ειπε να τους κολαω και στην κουνια ενα αυτοκολητο αντικουνουπικο το τσεροτο.εσας σας ειπαν κατι?φιλακια πολλα σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλημερα!

Κι εμενα η κυρια πλεον εχει ζωηρεψει επικινδυνα! Δεν ξερω τι θα γινοταν αν ετρωγε ξενο γαλα αλλα με το θηλασμο και το βραδυ ξυπναει καθε 1 1,5 ωρα και κοιματα μονο αν την βαλω μαζι μας στο κρεβατι κ την θηλαζω.. αραγε μπαινουν σε ξκαποιο προγραμμα μεγαλωνοντας? Και δεν μπορεις να πεις οτι δεν χορταινει γιατι κ βαρος πηρε κ αφρατεψε το μαγουλακι πολυ .για πανες ποσες αλλαζουμε δεν το συζητω.. ξεπερναμε τις 12 την ημερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας μανουλίτσες! Kryst εγώ του δίνω almiron, δοκίμασα και το frezylac αλλά του δημιούργησε δυσκοιλιότητα. Προς το παρόν με το almiron είμαστε ευχαριστημένοι. Και εγώ στεναχωριόμουν στην αρχή που έπρεπε να του δίνω και συμπλήρωμα αλλά το φιλοσόφησα αρκετά, το συζήτησα με την μαία μου και παιδίατρο μου, οι οποίες μου είπαν ότι έστω και λίγο να πίνει από το στήθος τα αντισώματα που πρέπει να παίρνει τα παίρνει. Και μην ξεχνάς Κρυστ μου ότι δεν ωφελεί να στεναχωριέσαι γιατί δεν βοηθάει ούτε στον θηλασμό. Ιωάννα μου το γάλα σου θρεπτικότατο μπράβο!!! Εγώ πιπίλα του δίνω όταν κλαίει γιατί πεινάει μέχρι να του φτιάξω το γάλα. Του αρέσει αρκετα αλλά δεν το παρακάνω. Όσο για τα κιλά, εγώ τα έχασα αμέσως αλλά είχα πάρει μόνο 6 και τώρα μάλλον πρέπει να τρώω καλά γιατί πάω στο άλλο άκρο, έχω στεγνώσει εντελώς. Αλλά μην αγχώνεσαι θα φύγουν με τον αποκλειστικο θηλασμό και με περπάτημα. Αυτά τα τσιρότα χρησιμοποιώ και εγώ Νίκη μου τα κολλάω στην κούνια του. Fun και εγώ αυτή την απορία έχω.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurora ο γιατρός μου είπε ότι δεν φαίνεται πάντα ο πόνος και ότι αυτά που του λέω δείχνουν κολικούς! Τον ρώτησα για χαμομήλι μου είπε ναι αλλά επειδή δεν πρέπει να της κόβω την όρεξη με χαμομήλι μου είπε να το φτιάχνω κ μετά να βάζω κ τη σκόνη γάλακτος ώστε να πίνει κανονικά κ το γάλα της. Kryst εμείς έχουμε αποστειρωτή βολεύει αλλά μπορείς κ να τα βράζεις σε κατσαρόλα. Αν κάνει εμετό μήπως την πιέζεις να φάει παραπάνω; Ιωάννα έχασα 11 κιλά κ είχα πάρει 12. Αλλά η κάθε μια είναι διαφορετική. Θα τα χάσεις όπως κ τις άλλες φορές!!! Ευχσριστούμε για τις συμβουλές. Και μένσ τόσο βάρος πήρε αυτή τη βδομάδα. Νίκη θα πάρω και γω τσερότο!!! Και γω με φανελάκια την έχω! Fun υπομονή με σκέτο θηλασμό τόσο κοιμούνται. Ναταλία αυτό ακριβώς αφού τους δίνουμε κ μητρικό παίρνουν αντισώματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!! Η γκρίνια σε εμάς συνεχίζεται ακόμη!! Το ψυχουλάκι μου ηρεμεί στο στήθος μου μόνο μέχρι που αποκοιμιέται κιόλας!!! Όσο για τα κιλά εγώ είχα πάρει 16 και έχασα 7..δεν με πειράζει όμως!! Δεν θέλω να χάσω άλλα!!! Εεπιδή ήμουν αδύνατη κ με τα παραπάνω κιλά είχε φτιάξει λίγο το σώμα μου!! Κορίτσια σήμερα έχω επέτειο γάμου 1 χρόνο!! Νιώθω πολύ ωραία γιατί το γιορτάζουμε μαζί με το θαυματάκι μας!!!!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια,βλεπω τα μωρακια μας συντονιζονται,ο δικςο μου απο προχθες το βράδυ θέλει μονο στήθος,τώρα επιτέλους κοιμήθηκε,βέβαια για ποσο δεν ξέρω.Το βράδυ κ εμείς όπως η fun περνουμε τον μπεμπη στο κρεβάτι κ τρώει κ κοιμομαστε αλλιως θα είχαμε πεσει κάτω!!Υπομονή κορίτσια κ δυναμη!! :-p :-P Κρυστ να σου ζησει το μπεμπακι και μην στεναχωριεσαι με τον θηλαμο,όλα θα μπουν σε ενα ρυθμο!Σταλιτσα να ζησετε κοπελα μου κ πάντα να είστε ευτυχισμένοι και οι τρεις σας :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου!!!!πως ειμαστε???τα νινακια?εμεις ειχαμε εμβολιο στα μπουτακια σημερα και ειχαμε κατι παραπονακια αλλα ολα καλα!βαρυναμε ψηλωσαμε μια χαρα!!!!φιλακια πολλα σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Σας διαβάζω αλλά με το τρέξιμο κι εγώ δεν προλαβαίνω πάντα να σας γράψω!

Ο μπεμπούλης μου κορίτσια έχει μυξούλες που μάλλον μας τις κόλλησε ο μπαμπάς και είμαστε με πλύσεις με φυσιολογικό ορό κάθε τρεις και λίγο.... Και ο γλυκός μου είναι τόσο υπομονετικός...  Πονάκια στην κοιλίτσα έχει πολλά αλλά βρήκα τρόπο και του σηκώνω τα ποδαράκια ψηλά και μετά του σπρώχνω την κοιλίτσα του με τα γονατάκια του και βγάζει τον αέρα που έχει.. Τρώει περίπου ανά τρεις ωρές και το βράδυ 12 με 4 συνήθως κοιμάται. Κάνουμε μπανάκι κατά τις 11, κουράζεται και μετά θηλάζουμε οπότε μετά πέφτει ξερός για ώρες. Την Πέμπτη πήγαμε στο γιατρό και σε 18 μέρες που είχε να ζυγιστεί πήρα 860 γρ και έγινε 3700 με αποκλειστικό θηλασμό. Ψήλωσα τρεις πόντους από το καμάρι μου! 

Κρυστ να σου ζήσει, οι τοκετοί μας μοιάζανε, κι εμένα με έσκισε και μου έβαλε αναρροφητήρα χωρίς επισκληρήδιο αλλά ήδη μετά από λίγο είχα ξεχάσει τον πόνο, σηκώθηκα και πήγα στο δωμάτιο με τα πόδια. Αποστείρωση κάνω με αποστειρωτή (τις πιπίλες δηλαδή) και πρώτα τις πλένω με λίγο απορρυπαντικό πιάτων.

Ιωάννα μεγάλωσε πολύ η μπουμπού σου!! Εγώ δίνω πιπίλα, την έπιασε αμέσως αλλά μόνο συγκεκριμένη μάρκα..

Μωρουδένια σ ευχαριστούμε!! Να έχεις καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

Κατερίνα υπομονή, θα στρώσει.. Δοκίμαζε διάφορα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να την ενοχλεί.. Κάνε αυτό με τα ποδαράκια που έγραψα πιο πάνω μήπως την ανακουφίσεις αν έχει αέρα στο εντεράκι της..

Αχ ήθελα να γράψω και στις υπόλοιπες αλλά ήρθε η ώρα να τον ταίσω, ξύπνησε!

Σας φιλώ!!!!!!!!1111

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσιαααα,

πως πατε??? εμενα χτες η μικρουλα εβγαλε ολο το γαλα (βεβαια θηλαζε κανα 2ωρο) και σημερα το πρωι τα ιδια! Ο παιδιατρος μας ειπε οτι μαλλον δεν ειχε προλαβει να χωνεψει τα προηγουμενα γευματα...

Εχω και εγω δεκατα απο το πρωι.. μαλλον φταει η κουραση, η υπερενταση κτλ κτλ .. και κυριως η κλεισουρα... αντε να φτιαξει ο καιρος να παμε καμια βολτουλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα μας τα χάλασε ο καιρός και δεν βολτάραμε! Λένε θα βρέχει αυτή τη βδομάδα. Χθες κάναμε τη βόλτα μας. Εσείς τι κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα κοριτσια!!ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ καιμας μας τα χαλασε και λεγαμε να παμε καροτσαδα να αλλαξουμε κατι ρουχαλακια απο το ζαρα.αυριο μπορει να ειναι καλυτερα να βγουμ λιγο.λετε να παει ετσι ολο το καλοκαιρι?θα τρελαθω!!!βρε κοριτσια επειδη μπορει να μη θυμαμαι ειχαμε νεα απο την κοπελα με το μωρακι που νοσηλευτηκαν?τη σκεφτομουν σημερα.μαρια νομιζω ηταν το ονομα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα!

Νικη οντως η Μαρια δε φανηκε.Μακαρι ναναι ολα καλα.

Thagia κι εμεις παιδευομαστε με ορους ολη μερα,δυσκολευεται στην αναπνοη και ρουθουνιζει.

Κατερινα κι εδω βρεχει,βγηκαμε μια ωριτσα βολτα με το αμαξι με τη μικρη να κοιμαται γιατι εγω ειχα σκασει σπιτι.

Εχει πολλη γκρινια αυτες τις μερες.Εχω κουραστει πολυ.Ισως ναναι κολικοι δεν ξερω.Ποναει οταν ενεργειται,σφιγγεται συνεχεια κι εκει που θηλαζει καλα ξαφνικα χτυπιεται και ουρλιαζει.Πολυ στενοχωριεμαι.Εχει γεμισει καο οοολο το προσωπακι της σπυρακια.

Κακες μερες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Βγήκαμε επιτέλους.είμαστε πολύ χαρούμενοι αν κ με άγχος ακόμα.δεν έχουν βρει απο που προέρχονται αυτοί οι σπασμοί αλλά της δίνουν ένα φαρμακάκι κ φαίνεται να την βοηθάει.θα την παρακολουθεί νευρολόγος.εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να μην τους ξανακάνει.σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας.λογικά έχουν γεννήσει όλα τα κορίτσια.να σας ζήσουν τα μωράκια σας γερά κ καλότυχα.εγώ δεν έχω πολύ γάλα βγάζω με το θήλαστρο όταν μπορούσα κ δίνουμε σκόνη.πως τα πάτε κορίτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.Βγήκαμε επιτέλους.είμαστε πολύ χαρούμενοι αν κ με άγχος ακόμα.δεν έχουν βρει απο που προέρχονται αυτοί οι σπασμοί αλλά της δίνουν ένα φαρμακάκι κ φαίνεται να την βοηθάει.θα την παρακολουθεί νευρολόγος.εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να μην τους ξανακάνει.σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας.λογικά έχουν γεννήσει όλα τα κορίτσια.να σας ζήσουν τα μωράκια σας γερά κ καλότυχα.εγώ δεν έχω πολύ γάλα βγάζω με το θήλαστρο όταν μπορούσα κ δίνουμε σκόνη.πως τα πάτε κορίτσια?

με το καλο να ειστε καλα στο σπιτι σας κοπελα μου!!!δε σας ειπαν τιποτα απο που προερχονται?και πως εδωσαν φαρμακο χωρις να ξερουν το λογο που το παιδι κανει σπασμους?τελοσπαντων αφου τη βοηθαει τελος καλο ολα καλα!!!η Παναγια μαζι σας να μην ξανακανει το παιδι.εμεις στην τρελα με τα διδυμακια αλλα και πολυ πολυ χαρουμενοι!!!παντα χαρες κοπελαρα μου.φιλακια πολλα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι ναναι καλα και να μην ξανασυμβει.Μακαρι να κανει σε ολους την εκπληξη.Προσοχη με τους νευρολογους κοριτσι μου,ειναι τρελοι και σνομπ και ποτε 100% σιγουροι για οσα λενε.Ναχεις ματια και αυτια ανοιχτα.Και μπραβο σου για το θηλαστρο,τη βοηθας πολυ,να το ξερεις!Να ησυχασετε σπιτακι σας ευχομαι.

Εμεις τα ιδια.Μολις κοιμηθηκε μετα απο 3 ωρες γκρινια,2 φορες θηλασμο,1 μπουκαλι,4 αλλαγες πανας,πολλη γκρινια και πανω κατω και αγκαλιες.Ταχω παιξει.Αυτο γινεται 3 φορες τη μερα.Τις αλλες καλυτερα.Κανει κι αυτο το καινουργιο στο στηθος καποια στιγμη γλυφει,το διωχνει και κλαιει.Δεν ξερω κοριτσια μου τι αλλο να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...