Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Βλεπω αρχισατε κι εσεις τα παιδεματα με το φαγητο... Πολυ ζορυ αν δεν κατσει ο αποκλειστικος θηλασμος απτην αρχη... Καλα κουραγια και πειτε και σεμενα πως τα καταφερνετε και πως τα πατε.

Εμεις 1η εβδομαδα τρωγαμε 60/γευμα και δευτερη 90/γευμα.... Δεν σταματαει ποτε,καποιες φορες τρωει και λιγο παραπανω... Η γιατρος ειπε απο 70 καλα ειναι(ειμαστε και 4κιλα...)

Σε θηλασμο ταισμα καθε δυο ωρες μερα και τρεις νυχτα.Σε σκονη καθε 3 και βραδυ 4 αλλα και 5 αν φαει καλα.Ειναι πολυ βαρυ γευμα και δεν πεινανε ευκολα αν φανε καλα.

Ψαχνοντας ειδα για τη μαγια μπυρας υπαρχουν πολλες δοσολογιες ιδιαιτερα μεγαλες... 7-10 χαπια 3 φορες τη μερα μετα το γευμα... Εγω παιρνω 4 τη φορα.Αυξηθηκε λιγο το γαλα.Μου ζοριζεται η μικρη να κανει κακα,ελπιζω να μη φταιει αυτο.

Ονειρακι παναντολ η ντεπον και πολλα υγρα.Και μη φοβηθεις να θηλασεις,του δινεις αντισωματα.

Επιτελους βγηκαμε βολτα κι εμεις!Κατσαμε και για καφε!Η αχρηστη μανα δεν πηρα κουνουπιερα και κυνηγουσαμε κουνουπια μην μας φανε!Κατα ταλλα αγγελουδι η αγαπη μου.Νανι τα 2/3 της ωρας και μετα που ξυπνησε κυρια!Ειχε χαζεψει απτο ταρακουνημα στις πλακες χεχε

Μαρακι ελπιζω ναχεις καλα νεα οταν ξαναμπεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Εγώ νιώθω φοβερά εξαντλημένη και κουρασμένη. Ώρες ώρες δεν με βαστούν τα πόδια μου απτην κούραση αν και ο άντρας μου με βοηθάει όταν γυρίζει απτη δουλειά. Η μικρή πολλές φορές μένει ξύπνια κλαίγοντας για 3-4 ώρες και κοντεύω να ανοίξω τρύπες στο πάτωμα απτα πήγαινε έλα για να την ηρεμώ. Την αγαπάω πολύ και νιώθω ευλογημένη που ήρθε στη ζωή μας αλλά είναι στιγμές που νιώθω ένα πνίξιμο. Ελπίζω περνώντας ο καιρός να είναι πιο εύκολα τα πράγματα με το μωρό. Εσείς κορίτσια πώς είστε από άποψη κούρασης και ψυχολογίας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΥΠΝΙΑ ΚΟΥΡΑΣΗ ΣΥΝ ΤΟ ΨΙΛΟΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Α

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΜΟΝΗ ΤΞΣ.ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑΚ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια

κατερινακι ειναι λογικο να νοιωθεις ετσι! Κι εγω πιστευω οτι φταει πολυ η κλεισουρα! Κανε λιγο κουραγιο κ προσπαθησε να εχεις παρεα στο σπιτι για να αλλαζεις παραστασεις...

εμενα χτες ξυπνησε μια φορα στις 2 μετα στις 4 την ξυονησα στις 7 εγω και μετα στις 9 παλι εγω.. και καθε φορα εχουμε μαμ κ κακα... αν μας παει ετσι θα ειναι τελεια , δεν ξερω βεβαια κ αν χορταινει κλπ κλπ.. πεμπτη παμε παιδιατρο...

το στηθος μου εχει φουσκωσει τοσο πολυ που οταν θηλαζει κανω ταυτοχρονα μασαζ κ το μωρο πνιγεται.. φερτε μου τα μωρα σας να τα θηλασω. Σαν αγελαδα εχω γινει

πριν λιγο καιρο μιλουσαμε για υπερηχους κ τοκετους κ τωρα για τα μωρακια μας! Ειναι τελεια φαση... αντε κ οι τελευταιες βιαστειτε σας περιμενουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες μου. Κατερινακι κι εμενα τα νευρα εχουν γινει λιγο κροσσια... Απτην προσπαθεια για ολα κυριως,τα οποια και τελικα δεν κανω καλα... Πολλη κουραση και αυπνια με αποτελεσμα αν κοιμηθω μια ωρα παραπανω επειδη εκλεισα το ξυπνητηρι στον υπνο μου,να με πιανει πανικος γιατι δεν εφαγε στην ωρα της και θα χασει γευμα στη μερα και παλι δε θα παρει βαρος κτλ κτλ Και η δικια μου θελει που και που πανω κατω αλλα οταν ειναι ανησυχη ειναι κυριως η επειδη πειναει,η επειδη δεν εχει κανει κακα και ζοριζεται και το τελευταιο χειροτερο επειδη δεν αναπνεει καλα λογω ρινιτιδας(βαζουμε συνεχεια ορο και ευχομαστε να περασει). Προσπαθησε να βρεις και εναλλακτικο τροπο να ηρεμει πχ μουσικο παιχνιδι αλλα απο αποσταση,5 λεπτα στηθος,παιχνιδι που την σηκωνεις ψηλα τυπου αεροπλανακι,πιπιλα,ξαπλα και χαδια στην κοιλια και στα πατουσακια.Αυτα κανω εγω anyway... Με βοηθαει αν κοιμηθω ενα διωρο μεσημερι(αρκει να μην ξυπνησω πανικοβλητη παλι...). Αν δεν ειναι φαγωμενη βαζε την 2 λεπτακια και μπρουμυτα σαν να μπουσουλαει,ετσι ηρεμει η δικια μου οταν την ταλαιπωρει η γιατρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες μου κ μωράκια!!! Δεν θέλω να αγχώνεστε!! Τα μωράκια μας καταλαβαίνουν όταν αγχωνομαστε κ επηρεάζονται!! Θέλει υπομονή!! Είμαστε ακόμη στην αρχή!! Αχ να σας πω κ εγώ τι επαθα χθες... εκεί που θηλαζε ο μπεμπης μου κάνει ένα "γκλουπ" ανοίγει ταχερακια του κοκκινίζει κ πνιγοτανε!!! Τα έπαιξα!! Μόνη στο σπίτι κ λέω πάει ο μπεμπης!! Τον γυρνάω ανάποδα κ του έτριβα την πλατη!! Δόξα το ΘΕΟ ρευεται κ μετά τον πήρα αγκαλιά κ έκλαιγα!! Αν πάθαινε κάτι θα πηδουσα από το μπαλκόνι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου...ψυχραιμια!!!τις πρωτες μερες ετσι μας φαινεται οτι δεν κανουμε τιποτα σωστο!!!το εζησα εντονα πιστεψτε με!!!καμια φορα τυχαινε να ειμαι μονη μου κλαιγανε και τα δυο μαζι εκλαιγα κι εγω!!!ο οδηγος επιβιωσης ειναι να κοιταμε στα βασικα τα μωρα μας να ειναι καλα.να τρωνε να ειναι καθαρα και να κοιμουνται.και το σημαντικο.να μην αφηνουμε να μας ρουφαει η νεα πραγματικοτητα αλλα να την ενταξουμε στη ζωη μας.βολτες κοπελες μου μαζι με τα μωρακια.και ας μεινουν λιγο πισω οι δουλειες.βγειτε αλλαξτε παραστασεις μαζι με το μωρο σας και ολα θα ειναι καλυτερα!!!!εγω την πρωτη εβδομαδα ειχα μεταμορφωθει σε μια κυριολεκτικα αλουστη κυρατσα με πυτζαμες!!!ετρεχα ολη μερα να τα προλαβω ολα και εμενα δε με κοιταγα καθολου.τωρα αν εχω ετοιμα μπιμπερο που ειναι βασικο για μας βγαινω με τα μωρα.η΄ κανω ενα μπανιο περιποιημενο.ασχολουμαι με μενα οσο μπορω.και οοοοοολα ειναι καλυτερα και απολαμβανω τα παιδακια μου μετα και το ψυχολογικο που περασα μηπως δεν τους αφιερωνω χρονο.ε λοιπον τους αφιερωνω χρονο και αφηνω πισω δουλειες του σπιτιου και τετοια.το σπιτι εδω θα ειναι οι στιγμες χανονται!!!φιλακια σε ολες!!!αντε βαλτε καμια φωτο στο πριβε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες μου κ μωράκια!!! Δεν θέλω να αγχώνεστε!! Τα μωράκια μας καταλαβαίνουν όταν αγχωνομαστε κ επηρεάζονται!! Θέλει υπομονή!! Είμαστε ακόμη στην αρχή!! Αχ να σας πω κ εγώ τι επαθα χθες... εκεί που θηλαζε ο μπεμπης μου κάνει ένα "γκλουπ" ανοίγει ταχερακια του κοκκινίζει κ πνιγοτανε!!! Τα έπαιξα!! Μόνη στο σπίτι κ λέω πάει ο μπεμπης!! Τον γυρνάω ανάποδα κ του έτριβα την πλατη!! Δόξα το ΘΕΟ ρευεται κ μετά τον πήρα αγκαλιά κ έκλαιγα!! Αν πάθαινε κάτι θα πηδουσα από το μπαλκόνι!!!

ευτυχως σοφακι μου εδρασες γρηγορα και σωστα.στο πνιξιμο (που δεν ειναι σπανιο) αυτο ειναι το βασικο.απο τα ποδια αναποδα με το κεφαλι κατω και οχι πανικος!!!ολα διορθωνονται με την τουμπα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταλιτσα η δικια μου το κανει αυτο δυο φορες σε ΚΑΘΕ τάισμα... Καταλαβαινεις... Η καρδια μου παει κι ερχεται.Δεν αφηνει το φαΐ οοοοτι κι αν συμβαινει και προτιμα να πνιγει απτο ναφησει τη μασα.Αργει και να παρει ανασα και τα παιζω.Καποιες φορες φταιει και η μυτη της μαλλον που ειναι βουλωμενη.Μεναν ορο στο χερι ειμαστε... Μπραβο που ησουν ψυχραιμη.

Γεμισε μικρουτσικα σπυρακια στη φατσα και στα αυτια γαμωτο!Απτη ζεστη,απο ιδρωτα,δεν ξερω.Εχει ζεστη και στο θηλασμο ιδρωνουμε και οι δυο.

Νικη εχεις τοσο δικιο απλα τωρα στην αρχη ο ελευθερος χρονος ειναι πολυ λιγος και κυριως ειμαστε χωμα απτην κουραση.Τι να πρωτοκανεις στα διωρα που κοιμαται;Εγω η σωριαζομαι στον καναπε και κοιταω το ρολοι καθε τοσο,η κανω καποια δουλεια σπιτι που επειγει.Η κυρια βγαζει ενα πλυντηριο καθε δυο μερες... Κι εμεις δεν παμε πισω.Παντου απλυτα και σκονη... Εχω πηξει στα μπιφτεκια απο delivery δυο μερες τωρα.Απλυτα πιατα μαζευονται αβερτα!Οποτε στο παραμικρο κενο κανω κατι απολα...και ποτε δε φτανει.Ενταξει ειναι πρωτος καιρος και θελει ατσαλινα νευρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πόσο σας καταλαβαίνω... Εγώ προς το παρόν την κούραση την αντέχω, βέβαια δεν είμαι μόνη μου έχω βοήθεια τον καλό μου. Τα κάνει όλα εκτός του θηλασμού. :-) Αυτό που είναι δύσκολο να διαχειριστώ είναι το άγχος. Αγχώνομαι για τα πάντα, αυτό με έχει κουράσει πάρα πολύ. Κορίτσια αυτές τις πρώτες μέρες οι γονείς έρχονται στο σπίτι να δουν τα μπεμπάκια? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω από την μια σκέφτομαι τα μικρόβια και από την άλλη ξέρω ότι οι γιαγιάδες και παππούδες λαχταράνε να τα δουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναταλια εχεις δικιο,το αγχος ειναι το χειροτερο... Νομιζα ειναι υπερβολες αυτα που ακουγα ακομα και να πηγαινεις να δεις αν αναπνεει... Τα λουζομαι ολα!

Εγω παππουδες αφησα απτην αρχη απλα πλενουμε χερακια μολις μπουμε σπιτι.Οχι καθε μερα αλλα καναδυο φορες την εβδομαδα ερχονται.Να μην ειναι αρρωστοι μονο.

Ασχετο.... Εκει που καθαριζε η μητρα και ειχα ελαχιστο αιμα και καφε,χθες ζοριστηκα λιγο παραπανω σε ορθοστασια και σημερα αιμα πολυ και πηγματα αιματος... Νακανα καμια ζημια;Κι ελεγα ξεμπερδευα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aurora μου πιστεψε με αυτη την κουραση την καταλαβαινω...που θες να σωριαστεις και να ξυπνησεις σε δυο μερες!!!εμεις απο την ωρα που αρχιζουμε ταισμα μεχρι να τελειωσω και τα δυο θελουμε μια ωρα.και σε δυο ωρες ξαναξυπνανε και παλι απο την αρχη!!!για πλυντηρια θα σας πω κοριτσια πηραμε και δευτερη απλωστρα!!!εμεις τα εχουμε σπιτι 7 βδομαδες τωρα οποτε η πρωτη τρελα μου εχει φυγει.απλα προσπαθω να κανω των παιδιων οτι χρειαζεται και τα υπολοιπα σιγα σιγα.καθομαι κιολας γιατι θα κλαταρω στο τελος!!!αφου πριν πηγα για μπανιο και μου φανηκε πολυτελεια!!!!οσο για το πνιξιμο...η κορη μου ΔΕΝ αφηνει το μπιμπερο για κανενα λογο!!!βρε πνιγεται γινεται χαμος αυτη εκει!!πεινα και των γονεων!!!χαχαχαχα!!!υπομονη κοριτσια!!!πριν ειπε δε θυμαμαι ποια κοπελα και συγνωμη πριν λιγο καιρο λεγαμε για υπερηχους εξετασεις τοκετους και τωρα για ταισματα ρεψιματα αλλαγματα....σουπερ!!!!!ολα θα γινουν μην αγχωνεστε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α ξεχασα για το αιμα.καιγω ετσι ημουν στην αρχη ειχα λιγο και καποιες μερες μετα περισσοτερο.ετσι γινεται δεν εκανες τιποτα κοριτσαρα μου.θα καθαρισεις σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Aurora μου κ εγώ το ίδιο έπαθα με το αίμα.... θα περάσει που θα πάει... Ναταλία μου εγώ όταν βγήκα από το μαιευτηριο είχα γονείς κ πεθερικά στο σπίτι...δεν γινόταν όμως να μείνουν όλοι γιατί το παιδί δεν είχε ηρεμία!! Έτσι μείνανε 4 μέρες κ μετά κράτησα μόνο τη μαμά μου καμία εβδομάδα..εμένα κ οι γονείς κ τα πεθερικά μένουν επαρχία κ είναι μακριά..γενικά πάντως δεν δέχομαι κόσμο για να μην αρρωστήσει το μωρό.. άσχετο που πολλοί θέλουν να έρθουν εγώ τους ξεκαθαριζω ότι δε γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς είχαμε καλό βράδυ! Την μικρή μας την βγάζω κάθε μέρα βόλτα! Ηρεμεί κ ο ήλιος της κάνει καλό! Κόσμος στο σπίτι όχι ακόμα μόνο οι γονείς. Αν και δεν πιστεύω ότι είναι βλαβερό αν ο άλλος είναι υγιής απλά η δικιά μου αναστατώνεται όταν είναι πολλοί στο σπίτι. Και μένα μου πνίγεται που κ που γιατί είναι λαίμαργη κ τα βλέπω όλα! Αίμα και γω έχω ακόμα πότε λιγότερο κ πότε περισσότερο. Μαράκι δεν μας έχεις πει νέα! Πως είναι η μικρή; Οι δύο τελευταίες Christi κ kryst που χαθήκατε; Έχουμε νέα για το πότε θα γεννήσετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια,

εσεις με τα ορμονικα πως τα πατε??? εγω κλαιω συνεχεια!! εν τω μεταξυ εχω και τον καλο μου εδω ολη την εβδομαδα που ειναι ενας θεος, κανει ολες τις δουλειες και βοηθαει απιστευτα με το μωρο , εγω μονο θηλαζω.. Αλλα και παλι κλαιω συνεχεια!!! Χωρια που σκεφτομαι πως θα την παλεψω ψυχολογικα απο Δευτερα που θα γυρισει στη δουλεια...Εσεις ποσο καθησατε στο σπιτι μεσα? Εμας η παιδιατρος σημερα ειπε οτι το μωρο μπορει να βγει οταν ειναι ετοιμη η μανα.. Αυριο θα παω να μου κοψουν τα ραμματα οποτε θα μου πει και η γυναικολογος μου τι γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Fun κ εγώ για μία εβδομάδα με το που βγήκα από το μαιευτήριο έκλαιγα χωρίς λόγο!!!! Δόξα το Θεό κ εμένα με βοηθάει ο άντρας μου από το μεσημέρι που γυρνάει από τη δουλειά...εγώ θα καθήσω μέσα επειδή δεν έχω κ κάπου να πάω..μόνο εδώ γύρω στη γειτονιά πάω καμία βόλτα... χωρίς το μωρό βέβαια... τα ράμματα δεν είναι αποροφούμενα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την τάισα, την άλλαξα, την έκανα μπάνιο, βόλτες σε όλο το σπίτι, αγκαλίτσα τίποτα δεν έπιανε... Μόλις ξύπνησε θα σας ξαναγράψω όταν τα καταφέρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου κ εμένα ο μπεμπης σήμερα μέσα στην γκρίνια!!! Τώρα κάπως ηρέμησε!! Ελπίζω να μην συνεχίσει κ το βράδυ έτσι γιατί δεν θα την παλέψω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μαλλον ειναι η μερα κι εμενα απο χτες το βραδυ ειναι ανησυχη!!! τι εγινε? εχει καμια πανσεληνο που επηρεαζει τα μωρακια???

stalitsa εγω θελω να μπορει και το μωρο να βγει..να ξεκινησω σιγα σιγα απο την γειτονια και μετα να ξανοιχτω!! ημουν παντα πολυ σουρτουκο και ζοριζομαι πολυ τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα κατι εγινε... Και η δικια μου γκρινια και αυπνια δυο μερες... Ρουθουνιζε μρ μυξες και δεν καθαριζε με ορο και ειχε και δυσκοιλιοτητα.

Fun μου κι εγω ολο κλαιω!Ο αντρας μου ταχει παιξει,λεει χαιρεσαι λιγο και λυπασαι συνεχεια,τι γινεται;;Ειναι και το αγχος που με διελυσε.

Τα ραμματα μονα τους φευγουν,τι σου βαλανε;;;

Εμεις βολτα πηγαμε στις 20 μερες.Τοτε βρηκαμε ευκαιρια,αλλιως θα βγαιναμε νωριτερα.

Σημερα ζυγιστηκαμε και η γιατρος ειπε πηραμε μισο κιλο!Μα ειναι δυνατον;;;Τη μια να μου λεει πηρε 130 ειναι λιγα και τωρα 500????Αρχιζω να αμφιβαλλω αν βλεπει στη ζυγαρια!Τουλαχιστον πηρε βαρος θα παρω κι εγω ανασα!

Μακαρι να πηγαιναμε καροτσαδα ολες μαζι!

Χασαμε και τις δυο τελευταιες εγκυουλες!

Ουτε νεα απτη Μαρια... Ας ειναι ολα τα μωρακια καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...