Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλω πολύ ένα παιδάκι!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέα στο forum. Σας γνώρισα πριν απο μερικούς μήνες όταν έμαθα με μεγάλη μου χαρά οτι ήμουν έγκυος και όπως όλοι έψαχνα πληροφορίες στο internet. Δυστυχώς όμως η εγκυμοσύνη αυτή δεν προχώρησε και η απογοήτευση ήρθε στη θέση της ανέλπιστης χαράς μου. Είμαι 44 ετών και δεν έχω κάνει ακόμα ένα παιδάκι. Οι σπουδές ( πτυχία, μεταπτυχιακά), η επαγγελματική αποκατάσταση και το συνεχές τρέξιμο για τα προβλήματα των άλλων, είχαν ως αποτέλεσμα να είμαι τώρα σε αυτή τη θέση. Η προηγούμενη εγκυμοσύνη προέκυψε εντελώς ξαφνικά ( αφού νόμισα οτι μπήκα σε κλιμακτήριο λόγω της καθυστέρησης) αλλά δεν κράτησε πολύ εξαιτίας χρωμοσωμικής ανωμαλίας. Ενώ μέχρι τότε δεν σκεφτόμουν τόσο έντονα το θέμα του παιδιού (ήμουν χαμένη μέσα στα βιβλία μου και τη δουλειά μου) , κάτι σαν να ξύπνησε κάτι μαγικό ξαφνικά μέσα μου και άρχισα να τρέχω. Αμέσως μετά την αποβολή και εφόσον τα επέτρεψε ο ιατρός έκανα μία προσπάθεια εξωσωματικής. Δεν μπορώ να σας περιγράψω την αγωνία μου και την επιθυμία μου ( και του συζύγου φυσικά, αυτός περισσότερο απο μένα) να πάνε όλα καλά. Δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερα. Πέρασα όλο το καλοκαίρι με την προετοιμασία της εξωσωματικής, τη διαδικασία, την ακινησία των 2 εβδομάδων, την ατελείωτη προσμονή αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα. Σήμερα χαζεύοντας στο internet, τόλμησα μετά απο καιρό να κοιτάξω πάλι για το ίδιο θέμα και οι δημοσιεύσεις με έχουν απογοητεύση και πάλι. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ποτέ να κρατήσω στα χέρια μου ένα μωράκι ( δεν ξέρετε πόσο πολύ το θέλω!!!!!). Θα προσπαθήσω αλλά τα όσα γράφονται για την ηλικία μου με ρίχνουν τόσο μα ....τόσο πολύ, ΣΕ ΣΗΜΕΊΟ ΠΟΥ ΝΟΜΊΖΩ ΟΤΙ ΜΌΝΟ ΈΝΑ ΘΑΎΜΑ ΜΕ ΣΩΖΕΙ. Διαβάζοντας την.....επιστημονική ....μαυρίλα έπεσα και πάλι πάνω στο forum σας, διάβασα τα προβλήματα σας, χάρηκα με τη χαρά σας (τις ευχές μου στις μέλλουσες μανούλες) και έτσι έκανα εγγραφή και να μαι. Και μόνο που τα έγραψα όλα αυτά νιώθω καλύτερα. Σας εύχομαι να σας πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eutixoulis καλησπερα και καλως ηρθες στο μαμμυ!λυπαμαι πολυ για οσα περασες και περνας...

εγω πιστευω οτι οπως και να ερθει ενα παιδι σε οποια ηλικια και να ειμαστε ειναι ενα θαυμα απο μονο του οποτε αμα πιστευεις και δεν το βαλεις κατω ειμαι σιγουρη οτι μπορεις να γινεις μαννουλα!αληθεια ποιο ειναι το προβλημα σας που εκανες εξωσωματικη?τωρα την εκανες?

ευχομαι πραγματικα ο Θεουλης να σας στειλει πολυ συντομα το δικο σας θαυματακι αλλα για να γινει αυτο θελει να συνεχιζεις να ελπιζεις και να μην το βαλεις κατω μεχρι να γινει!!!!φουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ απο μενα με ολη μου την θετικη ενεργεια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου rose25 σε ευχαριστώ για την θετική σου ενέργεια και τα καλά σου λόγια. Τώρα τα έχω περισσότερο ανάγκη απο ποτέ. Την εξωσωματική την έκανα τον Ιούλιο. Όσο για το πρόβλημα που με ρωτάς δεν υπάρχει κάτι απο όσο ξέρω.Οί εξετάσεις που έχουμε κάνει είναι καλές. Η προηγούμενη σύλληψη (αρχές Μαίου) ήταν φυσιολόγική. Την εξωσωματική την κάναμε γιατί σύμφωνα με τον ιατρό η προχωρημένη ηλικία μου δεν δίνει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας με φυσιολογική σύλληψη και επειδη νομίζαμε ( η τρελή μας επιθυμία για μωρό ) ότι θα είχαμε σχεδόν σίγουρα και εύχάριστα αποτελέσματα. Οπότε καταλαβαίνεις πόσο πολύ μας στεναχώρησε αυτή η αποτυχία. Τώρα δεν σου κρύβω οτι προσπαθούμε πάλι φυσιολογικά αλλά τίποτα έως τώρα. Προσπαθώνα είμαι αισιόδοξη (δεν τα καταφέρνω και πολύ όμως) και να σκέφτομαι θετικά. Ελπίζω να τα καταφέρω. Δυστυχώς για μένα ο χρόνος είναι ο χειρότερος εχθρός μου. Ελπίζω να καταλάβει πόσο πολύ θέλω ένα παιδάκι και .....να κάνει πίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως το αγχος που εχετε δεν σας αφηνει να ηρεμησετε και να ερθει το μωρακι σας?εφοσον δεν εχετε τιποτα μονο αυτο μενει...μηπως λεω μηπως πρεπει να πατε να συζητησετε και με αλλο κεντρο?σε ποιο ειχατε παει?επειδη τοσα χρονια περιμενα και εγω για να ερθει το θαυματακι μου σε καταλαβαινω απολυτα ποσο πολυ το θελεις/θελετε...κανε μια προσπαθεια παρε μια δευτερη γνωμη!μηπως να κανετε σπερματεγχυση ισως πετυχει..οπως λες επειδη ο χρονος ειναι εναντιον σου μην αφηνεις να περναει λεπτο ψαξε περισσοτερο το θεμα πηγαινε και αλλου να το συζητησεις και πιστευω θα βρεθει λυση....ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε αγχωσα αν θες σου λεω και το κεντρο που πηγα εγω ειναι απο τα καλυτερα!μπορεις να πας να συζητησεις απλα χωρις να ξεκινησεις τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ σε ποιό κέντρο πήγες?( αν θέλεις μπορείς να μου το στείλεις σε π.μ) Και το βασικότερο σε τι ηλικία έμεινες έγκυος? Παντώς σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Επεξεργάστηκε από eutixoulis
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε καλωσορίσω και γω eutixoulis στο παρεάκι του mammyland.Πιστεύω τώρα που το έβαλες καλά στο μυαλό σου και το θες το μωρό θα έρθει σίγουρα!!!Να ζητήσετε από το κέντρο να σας διευκρινήσουν το λόγω της αποτυχίας της εξωσωματικής αφού δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με σπέρμα,ωάρια,μήτρα όπως έδειξαν οι εξετάσεις σας και φυσικά να προχωρήσετε και σε επόμενη προσπάθεια με αισιοδοξία και θετική διάθεση.Η ηλικία σου δε νομίζω ότι είναι ακόμα για κλημακτήριο όπως λες για όνομα.Πίστη και καλή διάθεση και φυσικά καλούς και ενημερωμένους γιατρούς!

Πολύ θετικό που δεν υπάρχουν προβλήματα γονιμότητας στο ζευγάρι απλά είναι θέμα χρόνου το επιθυμητό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε. Σας αισθάνομαι δίπλα μου και αυτό μου δίνει ΔΥΝΑΜΗ!!!!! Αν έχετε να με συμβουλεύσετε οτιδήποτε πάνω στο θέμα σας παρακαλώ να το κάνετε. Είμαι όλη αυτιά. Έχουμε ξεκινήσει πάλι προσπάθιες φυσιολογικά. Λέτε να πετύχέι ή να κάνω πάλι εξωσωματική? Αυτή που έκανα τώρα ήταν με φυσικό κύκλο. Ακουσα όμως απο τις άλλες κοπέλες που έκαναν μαζί μου την ίδια μέρα (και πάρα πολύ νεωτερές μου ) ότι έκαναν με τεχνιτό κύκλο και φάρμακα. Έχετε να μου πείτε τίποτα πάνω σε αυτό? Σας ευχαριστώ θερμά και πάλι. Ελπίζω να τα λέμε συχνα. Σας φιλώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυτερα να κανεις με φαρμακα γιατι εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να πιασεις..εγω με φαρμακα εκανα που δεν ειχα εγω καποιο προβλημα!ο γιατρος σου τι λεει?σου εστειλα π.μ αν θελεις λεπτομερειες στειλε μου να σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τα βάλετε κάτω με το γιατρό σας,να του εκφράσετε την έντονη επιθυμία σας κα εκείνος θα σας συμβουλέψει το καλύτερο.Αν δεν υπάρχει λόγος λήψης ορμονών γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.Δεν είναι και ότι το πιο ακίνδυνο η χορήγηση τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου εγω θα μαι απο αυτους που θα σου πω το αντιθετο για την ηλικια σου στην οικογενεια εχουμε 3 (οχι μια αλλα 3 εγκυμοσυνες 44,45,46 αντιστοιχα)οι 2 τελευταιες με εξωσωματικη και η τελευταια σε διδυμα(και η 45 ηταν διδυμα αλλα κρατηθηκε το ενα τελικα)θελει αισιοδοξια εναν καλο γιατρο να τον εμπιστευεσαι και μια παρακληση στην παναγια...σε δοκιμασε μια φορα να δει αν πραγματικα θελεις να γινεις μανουλα στανταρ θα σου δωσει τη χαρα αυτη αφου βλεπει ποσο το θελεις...Επισης μην απολογεισαι γιατι εφτασες εκει και δεν εχεις ακομα παιδακι..καμια φορα η ζωη μας παει δεν το παιρνουμε χαμπαρι...εγω ειμαι 30 εχω πτυχιο μεταπτυχιακο μετεκαπαιδευση και τωρα κανω διδακτορικό(πρωτακι ακομα και με βλεπω σε 7-8 χρονια να τελειωνω χαχαχα)..π[ιο αγχωμενο ατομο απο μενα δεν υπαρχει στο φορουμ νομιζω...εγω προσπαθω δυο χρονια τωρα ο γιατρος πιστευει οτι ειμαστε απο τα ζευγαρια που δεν υπαρχει λογος που δεν εχω μεινει αγνωστη αιτια υπογονιμοτητας...προσπαθουμε λοιπον κι αν δεν δουμε φως σε κανα χρονο παμε κι εμεις για εξωσωματική..καλή επιτυχια κοριτσακι μου και συντομα μανουλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ φίλες μου για την υποστήριξη. Πραγματικά δεν ξέρετε πόσο πολυ με βοηθάτε με όσα μου λέτε!!!! Η αλήθεια είναι οτι απογοητεύτικα πολύ με την αποτυχία της εξωσωματικής. Ειναι και το κόστος βλέπετε.... Αλλά ας είναι θα κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου. Όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες. Σας φιλώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυτερα να κανεις με φαρμακα γιατι εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να πιασεις..εγω με φαρμακα εκανα που δεν ειχα εγω καποιο προβλημα!ο γιατρος σου τι λεει?σου εστειλα π.μ αν θελεις λεπτομερειες στειλε μου να σου πω.
Σου έστειλα π.μ. Σε ευχαριστώ.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...