Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Stavroulinia να σου ζησει το μικρο σου!!!!!!!!!!!!!!! Να ειναι γερη κ τυχερη!!!!!! Συνοπτικες διαδικασιες! Αληθεια, γιατι κατευθειαν καισαρικη?

Γεωργια ασε, μας εφαγαν!!! Χαχαχαχαχα το καθε μωρακι ερχεται τελικα οποτε εκεινο θελει κ οχι οποτε το περιμενουμε!!!! Αφου μωρακια κ μανουλες ειναι ολοι καλα αυτο μετραει!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Stavroulinia να σου ζησει η μικρουλα σου, να ειναι γερη και καλοτυχη!! Σιγα σιγα θα προσαρμοστεις και θα βρειτε τους ρυθμους σας.

Με το καλο και οι υπολοιπες πλησιαζουν οι μερες για ολες, αντε θελουμε τετοιες ευχαριστες ανακοινωσεις.

Γιωργια Χριστινα ειστε οι επομενες.

Ρενα λιγο περιεργα στα ειπε ο γιατρος, το μωρακι μια χαρα φαινεται να ειναι, ελπιζω να σου ξεκαθαρισει και ο γιατρος τι εννοει.

Γιωργια μπραβο που η κοριτσαρα σου πηρε τα πανω της και θελει περισσοτερο γαλατακι. Εσυ εισαι καλυτερα ετσι? ασε πολλες φορες και εγω αναρωτιεμαι πως τα καταφερνω και με τα τρια και μονη μου, εχουμε πολυ δυναμη και πολλες αντοχες τελικα εμεις οι μανουλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαααρες!

 

Σταυρουλινια να σου ζησεις το ζουζουνι σου, να ναι γερο και δυνατο, να το σφιγκεισ στην αγκαλια σου και να λιωωωωωνεις!!!

 

Γεωργια η Ευη σου προχωραει μια χαρα!!!!Πινει και το γαλατακι τησ οποτε δε θα εχεισ και αμφιβολιεσ οτι περνει βαρος!Μπραβο Μπραβο!Σε λιγεσ μερουλεσ θα εισαι και εσυ περδικι!

 

Τελικα κοριτσια τον πηρα τηλ το γιατρο σημερα γιατι δεν αντεξα. Αρχικα του εξηγησα οτι δεν ειμαι καμια αναισθητη και οτι σε καμια περιπτωση δε θα διακυνδινευα την υγεια του παιδιου μου για κανενα λογο και οτι θελω οτι καλυτερα κυριωσ γιαυτο και μετεπειτα για μενα. Μου εξηγησε οτι ουσιαστικα οτι απο τη στιγμη που ολα πανε καλα δε προκειτε να επεμβουμε και θα το αφησουμε και οπωσ παει, αν ομως παρατειρησουμε οτι το μωρο ζοριζεται, παρουσιασει μειωμενουσ παλμους η βλεπουμε οτι σταματαει να παρνει βαροσ θα πρπει να επεμβουμε και αυτο θελει να καταλαβω γιατι πιστευει οτι ισωσ το εχω παρει λιγο αψιφιστα. γιαυτο και μου ειπε οτι δεν εχει αποφασισει πωσ θα γεννησουμε γιατι δεν μπορει να ξερει πωσ θα πανε τα πραγματα και η εγκυμοσυνη μου πλεον θεωρειτε HIghRisk μιας και το περιβαλλον τησ μητρασ μπορει να γινει εχθρικο για το μωρο ανα πασα στιγμη (πχ να ανβαισω πιεση) που και ολα αυτα συμβαδιζουν με το οτι εχουν αναιβει και τα λευκα μου κοντα 22000. Επισησ οτι δεν ειναι λογικο η περιμετροσ τησ κοιλιασ να ειναι τοσο μικρη ασχετα με το βαροσ του που δεν ειναι ενδυκτικο βαση του υπερηχου απο τη στιγμη που βγαινει αρκετα ανεπτυγμενο το κεγαλι αλλα και μακρυ το μηριαιο οστο, οποτε λογικο ειναι το βαροσ του να βγαινει αυξημενο, αυτοσ εκτιμαει οτι δεν ειναι με τπτ πανω πανω 2500 που και παλι ομωσ δεν ειναι ανησυχιτικο. Οτι αυτος, οπωσ μου ειχε πει και στην αρχη, δεν ειναι ειναι υπερ τησ καισαρικησ ομωσ οταν ειναι απαραιτητη δε το διαπραγματευεται.Γενικα ηταν πολυ ξεκαθαρος, του μιλησε και ο αντρασ μου απο την αθηνα γιατι λεω μπορει κατι να μη μου λεει κατι να μη το καταλαβω και να μαι σιγουρη αλλα και σε αυτον τα ιδια του ειπε. τωρα ειδομεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera pali metamesonyxtia , vlepeis kanvo ego thn vardia ayth gia na koimithei o antroulis moy.Evi nicolas ekana kaisarikh giati exw kanei kai mia palaioterh epembash anoikths  inomyomatektomis  kai o giatros moy , den hthele na zorisei thn mhtra moy, kai gia pio eykola.ontvs den exv kanena provlhma authn thn stigmh.Oi eisexoyses thiles einai ligo thema kai eidika otan exeis ena mvraki mikroyli , dokimasame na thn valoyme sto stithos sto maieythrio alla den eixe dynamh na vgalei thn thili , poso mallon na travhksei , authn thn doyleia moy thn kanei to thilastro kathe 3 vres kai den eida katholou na kovei thn paragvgh , isa isa auksanetai.

H mpempa thelei kathe dyo vres taisma ,apo 30 ml peripoy opote ftanei to gala moy kai den tis dinw kseno pros to paron.

Eyxomai kala genhtoyria se oles

 

Shmeivsh : oi eisexoyses thiles , mpainoun ligo pros ta mesa , einai klhronomiko kai kanoun pio dyskolo to thilasmo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Ρένα έτσι όπως στα εξήγησε μου φαίνονται λογικά αυτά που είπε ο γιατρός σου. Το λάθος του ήταν οτι δεν μπήκε στον κόπο να στα εξηγήσει προχθές. Δεν είχα κατανοήσει πως θεωρούσε οτι υπάρχει κάποιο ρίσκο στην εγκυμοσύνη σου. Προφανώς και το έχουμε καταλάβει οτι οι υπέρηχοι λίγα πράγματα μας λένε σχετικά με το βάρος, αλλά αφού κρίνει απο την κοιλιά κάτι θα ξέρει. Άρα υποθέτω οτι προχωράτε κανονικά και ανάλογα με το τι θα δείτε θα κρίνετε και θα πράξετε αναλόγως. Και αυτό πιστεύω πως είναι το καλύτερο, για να έχεις και εσύ το κεφάλι σου ήσυχο.

Stavroulinia μια χαρά τα ακούω τα νέα σας. Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς θήλαστρο, για να μην δυσκολέψεις και την μικρούλα σου. Δεν νομίζω οτι θα σου μειωθεί η παραγωγή αν βγάζεις γάλα ανά 2-3 ώρες και έτσι θα μπορέσεις να της δίνεις το δικό σου. Ευχαριστούμε και για τις ευχές σου!

Κατερινάκι μου το ξέρεις καλύτερα απο εμάς πως όταν πηγαίνεις για φυσιολογικό τοκετό δεν μπορείς να ξέρεις πότε είναι η ώρα σου. Με πρόκληση ή καισαρική γνωρίζεις, αλλιώς είσαι στην αναμονή. Είναι και γλυκιά αναμονή απο μια μεριά παντως. Να πάνε όλα καλά όπως λέει και η Γεωργία και θα έρθουν τα κουτσουνάκια. Και εγώ πιστεύω πάντως πως οι αντοχές της μάνας είναι απεριόριστες για τα παιδιά της. Και τη μια μέρα να απογοητευτεί, την άλλη ξεκινά απο την αρχή και τα ξεχνάει όλα. 

Rosaki αν σε κοιτάει κάθε φορά κολπικά απο εδώ και πέρα, είναι λογικό να έχεις λίγα καφέ απο οτι ξέρω, γιατί τραυματίζεται λίγο ο τράχηλος. Αυτός όμως πλησιάζοντας στην ΠΗΤ σου μπορεί να σε βοηθήσει και να γεννήσεις, άρα δεν είναι απαραίτητα κακό. Πάντως πες της την Δευτέρα οτι είχες αρκετές μέρες καφέ να δούμε τι θα σου πει. Εμένα πάντως δεν με έχει κοιτάξει ακόμα κολπικά

.

Τα υπόλοιπα τα έχουμε πει και απο facebook κορίτσια μου.

 

Εμείς είμαστε μια χαρά. Η μπέμπα χθες το απόγευμα δεν σταμάταγε, ενώ είχε πριν κανά δυο μέρες με πολύ νωχελικές κινήσεις. Και λέω αυτό το παιδί δεν μπορεί να κουνιέται φυσιολογικά για να μην με σκάει; Είτε θα με τρελαίνει στην κλωτσιά είτε θα το ψάχνω και θα αγχώνομαι. Κατά τα άλλα τα ίδια, το βράδυ έχω συσπάσεις χωρίς πόνο και τα πρωινά που ξυπνάω είμαι σα ζόμπι απο πιάσιμο, πρήξιμο κλπ. Μετά μέσα στη μέρα συνέρχομαι. Κατά τα άλλα κανένα σημάδι στον ορίζοντα. Χθες που κατάφερα και περπάτησα 25 λεπτά, άρχισα να έχω κα΄τι σουβλιές χαμηλά και δεν μπορούσα να περπατήσω. Αλλά δεν το εκλαμβάνω ως εμπέδωση γιατί το είχα και την περασμένη βδομάδα και το κεφάλι της μπέμπας ήταν ψηλά. Σας φιλώ όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting θα την ρωτησω για τα καφε αν και ξερω τι θα μου απαντησει οτι δεν ειναι τιποτα και φταιει η εξεταση γι αυτο...προφανως θα με ξαναδει κολπικα αλλα γιατι σε εσας δεν το κανουν?μηπως τελεικα δεν πρεπει απο τωρα?εγω παλι για περπατημα ουτε λογος βαριεμαι πολυ μονο αν παω μαγαζια και σουπερ μαρκετ θα περπατησω...

Ρενα ουτε εγω ειχα καταλαβει οτι την θεωρουσε υψηλου κινδυνου την εγκυμοσυνη σου,απλα περιμενει ενα σημαδι για να δειτε απο εκει και περα πως θα γεννησεις...ας το ελεγε ομως ολο αυτο απο την αρχη να μην αγχωνοσουν και εσυ!

stavroulinia πολυ καλα τα νεα σας αφου μπορεις εστω και ετσι να της δινεις το γαλα σου μια χαρα ειναι ουτε αυτη να παιδευετε ουτε εσυ να αγχωνεσαι...

 

εμεις τα ιδια περιμενουμε την Δευτερα που θα ξαναπαω Ιασω να δω τι θα μου πει...

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που ειστε βρε κοριτσια;;;

Εμεις παμε καλα, αν και κουραζομαι πολυ. Τωρα θα μου πειτε, το καγκουρακι μας τι θα πει;

Ροζακι τι νεα απο το γιατρο;

Η χριστινα και η γεωργια εχουν χαθει!!!!

Αναστασια που εισαιιιιιι;;;

Ρενα μου ετσι οπως τα λεει ο γιατρος σου, εχει απολυτο δικαιο. Αρα, αφεσου στα χερια του να παρεις το μωρο σου αγκαλια και ασε τον τροπο που θα γεννησεις. Οτι θελει ας γινει.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evinicolas εδω ειμαιιιιιι!!! Ειχα γραψει στην προηγουμενη σελιδααααα! Το χριστινακι γεννησε εχθες εσπασαν τα νερα τη νυχτα ξαφνικα και το πρωι γεννησε! Και αλλο μωρακιιιιι... Η γεωργια μπαινει αυριο για γεννα και εμεις ρενακι, rose και εγω μειναμε στο τελοςςςςςςς!!! χαχαχα εσεις τι κανετε? πως ειστε??????? τι κανουν τα μικρα σου???

 

Εμεις εδω αναμονη συμπτωμα κανενα κανω και κανενα περπατημα και αυτα για την ωρα.... γιατρουλη εχω την δευτερα να δω τι θα γινει που κλεινω την 39 εβδομαδα...εχω αγωνια..

 

φιλακια πολλααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια...πηγαμε γιατρο καναμε nst και ειχα συσπασεις πολλες και καλες οπως ειπε η μαια!εγω πονουσα απο τις συσπασεις και αυτη χαιροταν χαχαχα λεει ετσι πρεπει να πονας καλα προχωραμε....με ειδε και κολπικα ο γιατρος η αληθεια ειναι οτι με πονεσε αρκετα γιατι σφιγγομουν και δεν μπορουσε να με δει καλα αλλα δεν γινοταν ρε κοριτσια δεν το αντεχω...αυτος ηταν πολυ βαρβατος οχι σαν την μαια που με ειδε χαλαρα!ειπε οτι δεν ειναι ακομα να γεννησω και οτι αυτες οι συσπασεις η θα συνεχιστουν η θα σταματησουν...θα ξαναπαω την Δευτερα εκτος αν μεχρι τοτε εχουμε κανα συμπτωμα και γεννησω πιο πριν!μου ειπε η μαια σεξ σεξ σεξ και της λεω εγω ρωτα πρωτα μπορεις?εδω δεν μπορω να κουνηθω αυτο ειναι το τελευταιο που σκεφτομαι...οποτε στην αναμονη μεχρι να δουμε ενα σημαδι!!!

evinikolas καλο κουραγιο με τα μικρουλια σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι και εγω με τον μικρουλη μου αγκαλια!

Καλα ειμαστε τωρα δυο μερες που ειχε ωραια μερα ειμασταν εξω βολτουλα τα πρωινα, την Κυριακη καναμε και την πρωτη μας οικογενειακη βολτα οι 5 μας, καλα θελαμε τοσο πολυ χρονο μεχρι να βαλουμε και να βγαλουμε τα μικρα απο το αυτοκινητο. Ο μπεμπακος τρωει, αλλα μου αλλαξε προγραμμα και κακα κανει μονο μια φορα την ημερα, φυσιολογικο για τα παιδακια που θηλαζουν, θυμαμαι να το εχω διαβασει και μου το επιβεβαιωσε και η παιδιατρος. Απο υπνο κοιμαται και ξυπναει στο τριωρο και τα απογευματα συνηθως ειναι αρκετες ωρες ξυπνιος οπου θελει αγκαλια.

Ρενα καλα εκανες και μιλησες με τον γιατρο, τουλαχιστον σου εξηγησε πως εχουν τα πραγματα και τι εννοουσε. Ολα καλα θα ειναι γιατι δειχνουν να πηγαινουν ολα οπως πρεπει.

Stavroulinia δυσκολο με το θηλαστρο αλλα θα συνηθισεις και θα βρεις τον ρυθμο σιγα σιγα.

Χριστινα να σου ζησει η κοριτσαρα σου, να την καμαρωνεις και να ειναι παντα γερη και καλοτυχη. Ειδες μια μερα πριν εγραφες οτι οταν πας φυσιολογικα δεν ξερεις ποτε θα ερθει και ετσι ξαφνικα ηρθε η ζουζουνα σου, κατι εκανε το περπατημα και αυτο που ενιωσεςταν μαλλον οτι κατεβηκε.

Γιωργια ασε και κουραση υπαρχει και χρονος για βασικες δουλειες μεσα στο σπιτι δεν υπαρχει.

Γιωργια με το καλο να γεννησεις το πρωι!

Αναστασια Rose πλησιαζει ο καιρος και για σας

Φιλακια σε ολες, εφαγε το μικρακι παω να συνεχισω τον υπνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου γεννησες, καλη μου;;;; Να σας ζησει, να το χαιρεστε και μονο χαρες να σας δινει η μπουμπα. Οταν θα μπορεσεις, γραψε μας την εμπειρια σου.

Τρελαινομαι οταν ακουω για γεννητουρια. Αν ημασταν κοντα, να ειστε σιγουρες, οτι θα σας κατεβαινα στα μαιευτηρια απο τη χαρα μου. Α ρε τυχερες που ειμαι απο κυπρο και γλυτωσατε...... Χαχαχαχα

Αναστασια μου δε διαβασα το ποστ σου στην προηγουμενη σελιδα και με αγχωσες πραγματικα. Και λεω, που ειναι αυτη τοσες μερες!!!!! Ακομη δυο βδομαδες το πολυ σου μεινανε και σενα.

Γεωργια μου με ενα πονο και εσυ να γεννησεις αυριο. Η σκεψη μας θα ειναι κοντα σου.

Κατερινα, εισαι σιγουρη οτι ετσι παει. Θηλασμος και λιγα κακακια, ενω με το ξενο πολλες φορες;; Σε ρωταω γιατι η κορη μου οποτε θα την αλλαξω, εχει κακακια. Αρα ειναι απο το ξενο γαλα; Γιατι, η αληθεια να λεγεται, δεν το εβλεπα και φυσιολογικο. Στο νικολα ηταν αλλιως τα πραγματα με τα κακα του, που αρα σημαινει ειναι επειδη επινε μητρικο.

Ροζακι δυσκολα τα πραγματα με την κολπικη εξεταση ε;;;; Θυμαμαι η αδελφη μου που γεννησε φυσιολογικα, μου ελεγε παντα οτι μισουσε αυτη την εξεταση. Ειδικα οταν πηγε για να γεννησει, καθε λιγο και λιγακι την εβλεπαν κολπικα για να δουν ποσα δακτυλα διαστολη ειχε και αυτη ηθελε να τους βρισει ολους. Χαχα. Κουραγιο φιλεναδα.

Ρενακι θα γεννησεις οπου να ναι και ακομη προσπαθεις για τικερακι. Αστο καλυτερα. Αφου δε σε θελει.

Φιλιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo τι ωραια τωρα που ξεπαταγεται και ο μικρος να πηγαινετε βολτουλα ολοι μαζι,κανει και ωραιες μερουλες....παντος το 24αωρο με τα παιδια δεν πρεπει να σου φτανει ε? :P τα μεγαλα σου προσαρμοστηκαν με το μικρακι η ζηλευουν?

evinicolas αστα να πανε αυτη η κολπικη εξεταση ειναι το χειροτερο μου,μεχρι στιγμης τουλαχιστον...δεν υποφερετε ρε παιδι μου δεν μπορω να το αντεξω και οσο το σκεφτομαι οτι θα ξαναγινει πολλες φορες τρελενομαι...ευχομαι οταν ερθει η ωρα της γεννας να κατεβει γρηγορα το παιδι και να μην χρειαστει να με κοιταξουν με αυτον τον τροπο καθολου...γιατι να πρεπει να περναμε και αυτο το μαρτυριο εκεινη την ωρα? [smilie=sad1.gif]

βαλε στην λιστα την Χριστινα οτι γεννησε και μενει οταν εχουμε νεοτερα απο την Γεωργια να συμπληρωσεις και αυτη στα γεννητουρια...

για να δουμε ποια θα εχει σειρα?εγω απο συμπτωματα συνεχιζω να δουμε ποσο θα φτασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερημιες βλεπω εδω, εμεις καλα ειμαστε αλλα πολυ κουραση και με εχει πιασει και ενα παραπονο απο χθες, νιωθω τυψεις γιατι απο τη μια δεν αφιερωνω πολυ χρονο στην Αγγελικη γιατι εχουν περισσοτερες αναγκες τα αλλα δυο και απο την αλλη ο Νικολας ειναι ασταματητος και ολο του φωναζω επειδη σκαρφαλωνει οπουδηποτε, αλλα ειναι και αυτος σε μια ηλικια που δεν ακουει, ολο λεω οχι εκει μη αυτο τιποτα αυτος. Εντωμεταξυ εχω παρατηρησει οτι οαν θηλαζω τον μικρο και δεν τον βαζω στο αλλο στηθος γινεται αγριμι οτι σκανταλια εκεινη την ωρα θα την κανει. Ουφ σας ειπα τον πονο μου αλλα ειμαι πολλες ωρες μονη και δεν παλευεται....

Να ευχηθω στην γιωργια που γεννησε να της ζησει ο μπεμπαρος και στα υπολοιπα τρια κοριτσακια που εμειναν να γεννησουν με το καλο τα θαυματακια τους.

Γιωργια με τον θηλασμο ολα ειναι πιθανα δηλαδη μπορει να κανει συνεχεια μετα απο καθε γευμα, μπορει να κανει μια φορα τη μερα, μπορει να κανει και μια φορα καθε 7 μερες. Ολα ειναι φυσιολογικα οπως και το χρωμμα και η υφη αλλαζουν με το μητρικο.

Αυτα απο μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου και απο δω!!

evinicolas νομιζω πρεπει να ξανασκεφτεισ το facebook, εστω με ψευτικο προφιλ, πεφτει πολυ μπιρι μπιρι εκει μεσα!!!

 

Λοιπον να γραψω και εδω τα νεα μας, σημερα που πηγαμε γιατρουλη, με εξτασε παλι απο κατω και η διαστολη ειναι 2 με μαλακο και εξαλειμενο τραχηλο κατα 70%. Βεβαια περιθωριο μασ δινει ωσ την ΠΗΤ να γεννησουμε φυσιολογικα και σε καμια περιπτωση παραταση λογω τησ υπολειπομενης αναπτυξης. Η κοιλιτσα μας σταθερα εχει μηνει στισ 34εβδ και το βαροσ μασ δεν αυξανεται αλλο.Αν μεχρι τις 24/2 δεν γεννησουμε, μπαινουμε με προκληση και αν η προκληση δεν πετυχει παμε για καισαρικη. Το θεμα ειναι να ειναι καλα ο μπεμπησ τα αλλα δε με απασχολουν! βεβαια αρχισα απο σημερα να αγωνιωωωωωω!πρωτη φορα σκεφτηκα αχ να γεννησω!

 

σας φιλω πολυ πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες και απο δω. Μια βδομάδα μετά τη γέννηση της μικρής μου και βγήκα λίγο χρόνο να έρθω στον υπολογιστή και να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου. Το περασμένο Σάββατο βράδυ πέφτω για ύπνο, χωρίς κανένα σύμπτωμα και στέλνω τον αντρούλη μου για βόλτα, καθώς είμαι σίγουρη πως αργώ να γεννήσω. Μόνο του είπα να μην πιεί....Ένστικτο;;; Ίσως!! Ξυπνάω ξαφνικά απο έναν πόνο τύπου περιόδου και νομίζω πως θέλω να πάω τουαλέτα. Σηκώνομαι και.....πλημμύρα. Μου είχαν σπάσει τα νερά απο το πουθενά. Έτρεμα από ενθουσιασμό, συγκίνηση και άγχος. Τηλέφωνο σε άντρα και μαμά και ετοιμαζόμαστε για το μαιευτήριο. Φτάνουμε και ήδη έχουν ξεκινήσει οι πόνοι στο δρόμο. Βρίσκομαι στην αίθουσα του μαιευτηρίου με διαστολή 3 και ανεκτούς πόνους. Στην ερώτηση αν θέλω να κάνω ακόμα επισκληρίδιο ή αν αντέχω...απαντούσα οτι αντέχω ακόμα. Οι πόνοι δυναμώνουν ξαφνικά και μέχρι να μου κάνουν την επισκληρίδιο κοιτάνε και είχα διαστολή 10! Ουσιαστικά πέρασα όλους τους πόνους χωρίς φάρμακο. Έγιναν όλα τόσο γρήγορα. Αρχίζουν οι εξωθήσεις και νιώθω τρομερή πίεση χαμηλά. ξέρω οτι κοντεύει. Τελικά γεννάω το μωράκι μου με 3 ισχυρά σπρωξίματα και 3 μεγάλους πόνους που μου έχουν μείνει στο μυαλό λόγω της έντασης που ένιωθα. Με το που την ακούω να κλαίει μου τη βάζουν πάνω μου και άρχισα να κλαίω ασταμάτητα. Μου βγήκε όλη η ένταση! Απο τότε είμαστε αχώριστες. Εγω με τα άγχη μου για τον ίκτερο, το βάρος, το φαί κλπ. αλλά πάρα πάρα πολύ ευτυχισμένη. 

 

Σας ευχαριστώ όλες γιατί σε αυτή τη διαδρομή της εγκυμοσύνης ήσασταν η καλύτερη παρέα που μου έδιωχνε το άγχος. Έυχομαι να συνεχίσουμε να τα λέμε παρά τους μειωμένους χρόνους και να μην χαθούμε. Να είναι καλά όλα τα μωράκια και με το καλό στα κορίτσια μας που περιμένουν τα θαύματα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ το καημενο το ποστακι μας!!!!!! Νεκρωσε τελειως. Το παρατησατε κακουργες ε;;;;; Το πουλησατε για φατσομπουκι!!!!!!

Χριστινακι μου να σου ζησει το μωρακι σου. Ειναι αληθεια οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης η παρεα εδω ηταν το καλυτερο φαρμακο για το αγχος.

Ροζακι, ρενα και αναστασια γεννησατε;;;;;;; Μας αφησατε χωρις ενημερωση.

Καγκουρακι μου πως τα πας;;;

Η δωρα πως τα παει;;; Εχει καποια νεα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωργια η αληθεια ειναι οτι δεν εχει πολυ κινηση εδω...απο γεννητουρια γεννησε η Γιωργια και η rose ημερομηνιες μη με ρωτησεις με το κεφαλι που εχω δεν θυμαμαι. Μεχρι δευτερα τριτη θα εχουν γεννηθει και τα αγορακια της ρενας και της αναστασιας, αναμενουν ακομα...

Εγω πολυ τρεξιμο με τα μικρα το σπιτι δουλειες μαγειρεμα φευγει η μερα χωρις να το καταλαβω. Ο μικρουλης αρχισε να κοιμαται ανα 3,5 ωρες το βραδυ οποτε μπορω να πω οτι κοιμαμαι και εγω καπως καλυτερα. Την πεμπτη θα παμε και παιδιατρο να δω τι πηραμε ενα μηνα τωρα.

Εσενα τι κανουν τα μικρουλια σου? τελικα ποση αδεια εχεις θυμαμαι που το σκεφτοσουν ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσιααααααααααα! 

Αχ νεκρωσε το ποστακι ναι! Χαθηκαν ολεςςςςςςςςςςς...χαχαχα

 

Γεωργια μου κανε και εσυ ενα ψευτικο προφιλ στο φατσοβιβλιο να μιλαμε πιο αμεσα! Εγω δεν γεννησα ακομη και μαλλον ο μικρουλης εχει καλοβολευτει εκει μεσα. Πηγα στο γιατρο τη Δευτερα δεν εχει εμπεδωθει και μαλιστα ειναι με το κεφαλακι πλαγια και κοιταει προς τα πανω και ο γιατρουλης ειπε πολυ περπατημα μεχρι να γυρισει γιατι ετσι δεν γεννιεται φυσιολογικα... Ειμαι Αθηνα απο τη Δευτερα και επειδη δεν εχω ολη την ωρα ιντερνετ δεν μπαινω πολυ.. Και απο το κινητο αν μπω δεν με βγαζει στην τελευταια σελιδα στο ποστ με βγαζει απο την αρχη και περναει πολυ ωρα μεχρι να φτασω στα τελευταια και μου τρωει πολυ ιντερνετ στην καρτα γι αυτο δεν μπαινω συχνα εδω... Και απο την προηγουμενη εβδομαδα μετακομισα στο καινουργιο σπιτακι μας και δεν εχουμε ιντερνετ ουτε εκει για να μπαινω οπως παλια... Τωρα βρηκα λιγο ασυρματο ιντερνετ στο σπιτι του κουμπαρου μας στην Αθηνα που μας φιλοξενει και γραφω...

Που λες οποτε αν δεν εχει γινει τιποτε μεχρι τη δευτερα - 1 ημερα πριν απο την πητ- την επομενη μπαινουμε για προκληση και να δουμε πως θα αντιδρασει η μητρα αν ναι εχει καλως αν οχι καισαρικη... Το εχω ριξει στο περπατημα οργωνω την αθηνα καθε μερα να δουμε τι θα γινει...Συμπτωματα δεν εχω ουτε πονακια ουτε τιποτε οποτε απλα αναμενουμε... Εσυ πως τα πας? Πως ειναι τα παιδακια σου? Αχ πραγματικα σε ολη την εγκυμοσυνη η καλυτερη παρεα και η πιο χαλαρωτικη ηταν εδω μεσα... Τωρα μην νομιζεις και στο φατσοβιβλιο εχουν ηρεμησει λιγο τα πραγματα ολες εχουν τα μωρακια τους και εχουν πολυ περιορισμενο χρονο... Απο χθες η ρενα που πηγε στο γιατρο δενε χει επικοινωνησει ακομα οποτε μπορει λογικα να εκατσε για γεννα αρα εμεινα τελευταια! χαχαχα Τελευται μπηκα στο ποστακι τελευταια θα βγω χαχαχα

Αυτα απο εμενα κοριτσακι θα ξαναμπω μολις μπορεσω ξανα... Φιλακια πολλα πολλα στα μικρουλια σου και σε σενα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία μου,εδώ είμαι και εγώ!!!Απλά επειδή όπως έχω πει και στα κορίτσια στο φατσοβιβλίο είμαι μόνη μου τρέχω και δεν φτάνω!!!!!Η μπεμπούλα μου σήμερα(να σου πω και εσένα το όνομά της,Ορσηίδα την ονομάσαμε ή στα αρχαία Ορσηίς.Βασικά έτσι,είναι γραμμένη και στο ληξιαρχείο)είναι 23 ημερών και έφτασε τα 3450 γρ,από τα 2730 που βγήκαμε από το μαιευτήριο!!

Δεν κατάφερα να την θηλάσω καθόλου,εξαιτίας των επίπεδων οηλών συν ότι ήταν πολύ αδύναμη και δεν τράβαγε με τίποτα γάλα από το στήθος.Άσε που,επειδή είναι και μεγάλο,την πλάκωνε την κακομοίρα!!!Πίνουμε τώρα το ΝΑΝ το SENSITIVE και δυστυχώς μας έκαναν την εμφάνιση και οι κολικοί!!!

Παίρνουμε infacolic και αγόρασα και τα μπιμπερό που μου είπαν τα κορίτσια από το φβ,της δρ μπραουν.Γενικά,πάντως είναι ένα πολύ ήσυχο μωράκι,όταν δεν πονάει βέβαια....

Έχουμε αρχίσει και βγαίνουμε και βολτίστες έξω με το καρότσι μας και πολύ της αρέσει της μικρής!!!Χτές ας πούμε πήγαμε το μεσημέρι για ουζάκι με μεζέ,με τον πεθερό μου και την μπέμπα δίπλα μας!!!!

Τα δικά μου σχετικά με τη γέννα,δεν θυμάμαι αν τα έγραψα εδώ.

 

Τη Δευτέρα,στις 27-1,πήγα στο Αρεταίειο όπως είχα προγραμματίσει για να γεννήσω με τεχνητούς πόνους.Αφού με ετοίμασαν(ξύρισμα έιχα κάνει εγώ.Σιγά μην τις άφηνα να με ξυρίσουν....χιχι)με πήγαν στην αίθουσα ωδινών και εκεί ξεκίνησε η αναμονή......Είχα 0 διαστολή και με τους πόνους παιδευόμουν από τις 10 το πρωί ως τις 8 το βράδυ.Ο γιατρός μου έσπασε τα νερά(μιλάμε για ποτάμια κορίτσια.Γέμισε ο άνθρωπος μέχρι και τα ρούχα του....)αλλά η διαστολή ενώ το μεσημέρι είχε φτάσει στο 4 από εκεί και μετάκόλλησε και δεν προχώραγε με ΤΙΠΟΤΑ.Τους πόνους τους άντεχα αρχικά,αλλά κατά το απόγευμα ζήτησα επισκληρίδιο.Στις 8 πια και αφού η μπουμπού δεν έβγαινε,αποφασίσαμε να πάμε για καισαρική.Στο χειρουργείο,έτρεμα από τις συσπάσεις(μέχρι να με πιάσει η δόση της επισκληριδίου)και φυσικά από το κρύο.Μιλάμε για πολύ κρύο κορίτσια.....Είναι λέιε για να μην υπάρχουν μικρόβια.Αφού,με έπιασε η αναισθησία ξεκίνησαν την εγχείρηση.Μετά από 10 λεπτά άκουσα ένα κλάμα,σαν νιαούρισμα...Επιτέλους είχε βγει στο κόσμο η μπέμπα μου....Έκλαιγα από χαρά και ανακούφιση!!!Πραγματικά είχα τραβήξει πολύ πόνο και αναμονή.....Μου την δείξανε,της έδωσα ένα φιλάκι στο μέτωπο καθώς με κοίταζε με 2 ορθάνοιχτα μάτια και την πήγαν στον μπαμπά της όπου της έκαναν και το πρώτο της μπάνιο!!!

 

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία κορίτσια μου και πιστέψτε με πως δεν θα την ξεχάσω ΠΟΤΕ!!!

 

Γεωργία μου,κάνε και εσύ ένα προφίλ στο φβ ψεύτικο.Το ίδιο,έκανα και εγώ.Εκεί έχουμε και πολλές φωτο  με τα μωρά μας!!!

Σας φιλώ όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα νεα μας συντομα, πηγαμε παιδιατρο σημερα 34 ημερων και ειναι 4520 και 54 ποντους, γεννηθηκε 3370 και 50 ποντους, οποτε πολυ καλα τα παμε. Στηριζει πολυ καλα το κεφαλι και παρακολουθει με το βλεμα.

Μαλλον μολις κοιμηθηκε πανω μου, παω να συμμαζεψω τον χαμο και να ξεκουραστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννησα κοριτσακια μου κ αναφερομαι σε οσες ειναι εκτος fb....στις 14/2 βγηκε το ερωτιαρικο μωρο μου χιχιχι γεννηθηκε 2600 φυσιολογικα αλλα με αρκετο πονο μπορω να πω...η κουκλιτσα μου να ειναι καλα ομως κ χαιρομαι που μπορεσα κ την εκανα φυσιολογικα...ειμαστε καλα εχουμε χασει βαρος αλλα απο εδω κ περα θα παιρνουμε μας ειπε η παιδιατρος...

τωρα μενουν οι δυο αντρες να βγουν κ να ολοκληρωθουμε σαν ομαδουλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλεναδες. Ροζακι να σου ζήσει το μωράκι σου. Πονεσες εεεε? τουλάχιστον γεννήσες φυσιολογικα και τωρα πετάς. Οχι σαν εμένα που γέννησα με κτ και ακομη τους πόνους μου τους εχω. Θηλαζεις?

Καγκουρακι μια χαρα ο γιωργακης. Μεγαλώνει.συνεχιζεις τους διπλους θηλασμους? εγω δε θηλασω κανένα και εσυ θηλαζεις δυο δυο...χαχαχαχα. Ποσο δεν ταιριαζουμε!!!! ( αστειευομαι)

Μας εμεινε η Αναστασία και η ρενα. Αντε να γεννηθούν κι αυτα τα μωρά.

Σημερα η ευη έγινε ενός και της κάναμε μηνογενεθλια..ήρθε η νονα της, η νονα του Νικόλα και η οικογένεια μου.

Αγορασαμε μια τούρτα και της βάλαμε ενα κερακι....φυσικά την ελουσε στα σαλια ο Νικόλας, μιας και έσβησε το κερακι πάνω απο δέκα φορές.χαχαχα

Θα προσπαθήσω να κάνω ενα ψεύτικο λογαριασμό στο φβ οταν τα καταφέρω φυσικά γιατι ειμαι πανασχετη για το πως λειτουργεί αυτο το σάιτ.

Φιλια σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλεναδες. Ροζακι να σου ζήσει το μωράκι σου. Πονεσες εεεε? τουλάχιστον γεννήσες φυσιολογικα και τωρα πετάς. Οχι σαν εμένα που γέννησα με κτ και ακομη τους πόνους μου τους εχω. Θηλαζεις?

Καγκουρακι μια χαρα ο γιωργακης. Μεγαλώνει.συνεχιζεις τους διπλους θηλασμους? εγω δε θηλασω κανένα και εσυ θηλαζεις δυο δυο...χαχαχαχα. Ποσο δεν ταιριαζουμε!!!! ( αστειευομαι)

Μας εμεινε η Αναστασία και η ρενα. Αντε να γεννηθούν κι αυτα τα μωρά.

Σημερα η ευη έγινε ενός και της κάναμε μηνογενεθλια..ήρθε η νονα της, η νονα του Νικόλα και η οικογένεια μου.

Αγορασαμε μια τούρτα και της βάλαμε ενα κερακι....φυσικά την ελουσε στα σαλια ο Νικόλας, μιας και έσβησε το κερακι πάνω απο δέκα φορές.χαχαχα

Θα προσπαθήσω να κάνω ενα ψεύτικο λογαριασμό στο φβ οταν τα καταφέρω φυσικά γιατι ειμαι πανασχετη για το πως λειτουργεί αυτο το σάιτ.

Φιλια σε όλες.

 

ευχαριστω πολυ φιλεναδα να χαιρεσαι κ εσυ τα μικρα σου!καλε ποτε γινατε ενος να σας ζησει η μπουμπουκα....

να κανεις λογαριασμο γιατι εκει μπαινουμε πολυ συχνα κ τα λεμε καλυτερα!

ναι θηλαζω κανονικα αν κ στην αρχη ειχα πληγες στο στηθος,εβαζα την κρεμα purelan και ευτυχως τωρα ειμαι μια χαρα δεν χρειαζεται να βαλω τιποτα...πονεσα πολυ κ να σου πω την αληθεια αν ηξερα οτι θα περνουσα ολα αυτα δεν ξερω αν θα επελεγα να γεννησω φυσιολογικα...βεβαια εχω αλλα θεματα τωρα εβγαλα κ αιμοροιδες και ποναω πολυ ουτε να κατσω δεν μπορω αλλα θα το αντιμετωπισω κ αυτο τι να κανω...βλέπεις δεν ειναι μονο στην καισαρικη που πονας μετα κ στον φυσιολογικο βγαζεις διαφορα θεματακια αν κ ειναι αναλογα τον οργανισμο!θα περασουν ομως μωρε τα μωρακια μας να ειναι καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...