Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Γειά σου expecting angel και εγώ έτσι ακριβώς μετράω τους μήνες εγκυμοσύνης.Εγώ ας πούμε είμαι 22 βδομάδων και 1 μέρας,άρα είμαι στην 23 βδομάδα και επομένως στην 2η βδομάδα του 6ου μήνα.

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα...

Τώρα δεν ξέρω αν τα μετράω και σωστά.Είχα ακούσει ότι πολλοί γιατροί σου λένε ότι αλλάζεις μήνα με βάση την Π.Η.Τ σου.

Αν είναι έτσι όμως, τότε εγώ μπαίνω στον 6ο την Τετάρτη(02-10-2013)

Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι το σωστό!!!!!

Εσείς που έχετε γίνει ήδη μανούλες μήπως έχετε καμιά ιδέα παραπάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κ απο εμενα!! Εγω να σας πω την αληθεια με τις εβδομαδες εχω ψιλομπερδευτει! Αλλα site το λενε ετσι, αλλα αλλιως... Νομιζω οτι οι παλιες που δεν τα ηξεραν οοοολα αυτα, δεν μπερδευονταν κιολας!! Παντως πρακτικα, συμφωνα με τη μαμα μου αλλαζουμε μηνα συμφωνα με την ΠΗΤ οπως ανεφερε και η Ντορα, αλλα συμφωνα με τις εβδομαδες ειναι μπερδεμα. Οι γιατροι σιγουρα το μετρανε διαφορετικα ο καθενας, αλλα ετσι κανουν τη δουλεια τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα εγκυουλεςςςς!!!!Πως ειστε σημερα?

doraki ετσι κι εγω αν κ κοριτσι δεν μου αρεσει κ τοσο πολυ το ροζ να υπερισχυει παντου γι αυτο κ εκανα το δωματιο πορτοκαλι με κιτρινο που ειναι ιδια κ η ντουλαπα κ μαλλον και το κρεβατακι μας!Οσο για την κοιλιτσα σου μην ανησυχεις απο δω κ περα θα δεις τεραστια διαφορα,μερα με την μερα θα μεγαλωνει κ πιο πολυ!

kangaroo απο το στομα σου κ στου Θεου το αυτι μακαρι να μειενι μεσα στην κοιλιτσα μου οσο χρειαστει!!!Περαστικα κ στο κοριτσακι σου χαιρομαι που ειναι καλα!!!

expecting angel ευχαριστω πολυ !!! Για τα ρουχα κ εγω ετσι εκανα πηρα μονο 2 κολαν τα οποια φοραω με μπλουζοφορεματα κ ειμαι μια χαρα ..δεν χρειαζονται τοσα περιττα εξοδα νομιζω!!!Οσο για τους μηνες ειναι ετσι ακριβως οπως το λεει το site που βρηκες.Εμενα μου τα εγραψε ο γιατρος μου σε ενα χαρτι για να ξερω ποτε αλλαζει ο μηνας!

Και ειναι ετσι :

1ος μηνας: 1η-2η-3η-4η

2ος μηνας: 5η-6η-7η-8η

3ος μηανς: 9η-10η-11η-12η-13η

4ος μηνας: 14η-15η-16η-17η

5ος μηανς: 18η-19η-20η-21η

6ος μηνας; 22η-23η-24η-25η-26η

7ος μηνας: 27η-28η-29η-30η

8ος μηνας; 31η-32η-33η-34η-35η

9ος μηνας:36η-37η-38η-39η-40η

Κοριτσια αυτο νομιζω ισχυει για ολες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη εβδομαδα να εχουμε κοριτσια με πολυ καλες β'επιπεδου!!!

kangaroo ναι ετσι μου ειχαν πει και απο την αυχενικη οποτε δεν νομιζω να υπαρχει λαθος...αφου ειναι καλα η μικρη σου Δοξα το Θεο!

Δωρακι καλα κανετε και μενα μου αρεσουν τα εντονα χρωματα ετσι και αλλιως παιδικο δωματιο ειναι γιατι να μην το βαψεις,χαρουμενο και ωραιο!!!

τοσο αδυνατη εισαι που δεν φαινεται η κοιλια σου?εμενα εχει πεταχτει αν φοραω στενα ειδικα φαινεται!

expecting angel ναι μωρε ετσι πιστευω και εγω θα δουμε τωρα...αχ και αυτες οι μερες δεν περνανε οταν θες:crazy: ουτε εγω θελω να παρω πολλα ρουχα εγκυμοσυνης γιατι μετα θα μου ειναι αχρηστα...θα παρω κανα κολαν με μπλουζοφορεματα οπως λετε εσεις οικονομικα απο τα h&m και ισως κανα παντελονι τζιν αλλα αργοτερα αυτο.

κοριτσια που το γραφει για τον πλακουντα εμενα δεν λεει τιποτα στην αυχενικη...

παντος μου εχει πει ο γιατρος μου οτι καθε 8-9 αλλαζω μηνα και καθε Δευτερα αλλαζω εβδομαδα οποτε ξερω ποσο ειμαι ακριβως!παντος ο πινακας που εχεις βαλει ειναι σωστος.δειτε και αυτον που βλεπω εγω: 1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα

2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα

3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα

5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα

6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα

8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

90ς μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

Η εγκυμοσύνη χωρίζεται επίσης σε τρίμηνα! Ε αυτό είναι απλό:

1ος -3ος μήνας = 1η - 13η βδομάδα = 1ο τρίμηνο

40ς -6ος μήνας= 14η - 26η βδομάδα = 2ο τρίμηνο

7ος -9ος μήνας= 27η - 40η βδομάδα = 3ο τρίμηνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα έτσι τα μετράτε και οι περισσότερες απο εσάς. Και είναι λογικό να βάζουν σε κάποιους μήνες 5 εβδομάδες, επειδή στους άλλους που βάζουν 4 δεν έχουν 28 μέρες. Άρα κάτι μέρες που υπολείπονται τις καλύπτουμε με τους μήνες που βάζουμε τις 35 μέρες (δηλ. με τον 3ο, 6ο ,8ο και 9ο). Πάντως και άλλες φίλες μου έγκυες έτσι τους μετράνε τους μήνες το καλοκαίρι που μιλούσαμε. Τώρα εντάξει ο καθένας όπως βολεύεται. Εξάλλου η ΠΗΤ έχει σημασία!

Πάντως Διαμαντούλα εσύ έσπασες και το φράγμα των 100 ημερών!![smilie=blob3.gif]Μράβο πήγες σε 2ψήφιο αριθμό πλέον!

Rosaki και εσύ ακριβώς τον ίδιο πίνακα έχεις αλλά στα ελληνικά. Τον πλακούντα τον λέει στην πρώτη σελίδα της αυχενικής, εκεί που γράφει το μέγεθος τους μωρού και τις εβδομάδες κύησης. Για ψάξε να δεις!

Καλή επιτυχία στη Γεωργία μας για τη Β επιπέδου σήμερα! Με το καλό να μπει να μας πει τα νέα της όταν μπορέσει!

Επεξεργάστηκε από expecting angel
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα έτσι τα μετράτε και οι περισσότερες απο εσάς. Και είναι λογικό να βάζουν σε κάποιους μήνες 5 εβδομάδες, επειδή στους άλλους που βάζουν 4 δεν έχουν 28 μέρες. Άρα κάτι μέρες που υπολείπονται τις καλύπτουμε με τους μήνες που βάζουμε τις 35 μέρες (δηλ. με τον 3ο, 6ο ,8ο και 9ο). Πάντως και άλλες φίλες μου έγκυες έτσι τους μετράνε τους μήνες το καλοκαίρι που μιλούσαμε. Τώρα εντάξει ο καθένας όπως βολεύεται. Εξάλλου η ΠΗΤ έχει σημασία!

Πάντως Διαμαντούλα εσύ έσπασες και το φράγμα των 100 ημερών!![smilie=blob3.gif]Μράβο πήγες σε 2ψήφιο αριθμό πλέον!

Rosaki και εσύ ακριβώς τον ίδιο πίνακα έχεις αλλά στα ελληνικά. Τον πλακούντα τον λέει στην πρώτη σελίδα της αυχενικής, εκεί που γράφει το μέγεθος τους μωρού και τις εβδομάδες κύησης. Για ψάξε να δεις!

Καλή επιτυχία στη Γεωργία μας για τη Β επιπέδου σήμερα! Με το καλό να μπει να μας πει τα νέα της όταν μπορέσει!

εμενα δεν γραφει τιποτα για πλακουντα :( τις μετρησεις για το μωρο λεει και για μενα μονο το βαρος,υψος και το ιστορικο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι καλέ εγώ και αδύνατη!!!Δεν νομίζω ότι θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ αδύνατο.Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη στα 75 κιλά(αφού πρώτα είχα χάσει ήδη 30 κιλά) και τώρα είμαι 78.Ο άντρας μου, που του έχω πει ότι μετά την εγκυμοσύνη θα ξαναβάλω μπρος τη δίαιτα,συμφώνησε αλλά να μην πέσω κάτω από τα 70!!!!Τι έχω πάθει με αυτόν τον άνθρωπο δεν περιγράφεται!!!!Διαφορετικά λέει αμα πάω παρακάτω θα το θεωρήσει αιτία διαζυγίου.....:shifty:

Τώρα προσπαθώ να τον ψήσω να το κατεβάσουμε τουλάψιστον στα 65!!!

Στο θέμα της κοιλιάς υποθέτω ότι παίζει ρόλο ότι έχω πολύ ανοικτή λεκάνη,εκ φύσεως,άρα το μωρό έχει χώρο να απλωθεί στα πλάγια και δεν σπρώχνει προς τα έξω την κοιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rose25 μην ανησυχείς και εμένα στην αυχενική δεν έγραφε τίποτα για τον πλακούντα,τώρα στη Β επιπέδου μου έγραψε μαζί με τα άλλα σχόλια

θλεση πλακούντα:πυθμενικός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωρακι αμα νιωθεις καλα στα 70 μην αδυνατισεις αλλο οπως νιωθεις εσυ και αναλογα τον σωματοτυπο σου...εγω στα 55-56 κιλα ειμαι μια χαρα αδυνατη αν μπορεσω να φτασω τοσο μετα καλα θα ειναι...παντος θα το προσπαθησω και πιστευω θα το κανω γιατι δεν μπορω με τα παραπανω κιλα με τιποτα!αν μπορεσω θα γραφτω και γυμναστηριο αλλιως μονη μου...μα ειπα και εγω δεν το γραφει σε μενα μονο και σε ολες το λεει?για να δουμε στην β'επιπεδου θα το γραφει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα για να να πω την αλήθεια κάπου στα 60-65 θα ήμουν μια χαρά και άστον τον καλό μου να λέει ότι θέλει!!!!

Μην ανησυχείς θα το γράφει για τον πλακούντα, δεν μπορεί,φαντάζομαι είναι κάτι που για να το αναγράφουνε θα χρειάζεται,άρα δεν θα το παραλείψουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας.τι μου κάνετε? κάναμε τη β επιπέδου σημερα κι ειναι ολα καλα δόξα το Θεό. Απλα επειδή ο Νικόλας μας είχε γεννηθεί με παθολογικο φύσημα στην καρδιά και εχει υποβληθεί σε εγχείρηση , θα με εξετάσει και εμβρυοκαρδιολογος. Ετσι απλα, προληπτικά. .

οι εξετάσεις του άντρα μου ακόμα να βγούνε και ετσι είμαστε ακόμα σε αναμμένα κάρβουνα.

Τεσπα, απο κιλα εχω ειμαι η πιο γουρούνα με διάφορα. Εχω ξεκινήσει αυτη την εγκυμοσύνη στα 85 κιλα μια και μου εχουν μείνει απο τη προηγούμενη σχεδον 20 κιλα. Εσείς οι πρωτομανουλες κανόνιστε να χασετε ολα τα κιλα σας και μετα ξαναμενετε εγκυουλες. Μη σας τύχει οπως τωρα εχω πάθει εγω, γιατι ειναι δύσκολα τα πράγματα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κούκλα μου!!![smilie=blob3.gif] Όλα καλά θα πάνε και με τον αντρούλη σου είναι σίγουρο!! Άντε από εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα σου εύχομαι να μας λες και να αρχίσεις να ονειρεύεσαι τον ερχομό την μπεμπούλας σου. Καλά και εγώ από κιλά μη φανταστείς οτι διαφέρω πολύ από σένα. Ξεκίνησα 71 γιατί είχα κόψει το τσιγάρο τους τελευταίους μήνες και είχα πάρει αρκετά κιλά από τα 65 που ήμουνα και βάλε και καμιά 9ρα κιλά που θα έχω πάρει στο περίπου τώρα που θα με ξαναζυγίσει ο γιατρός...νάτα τα 80. Αλλά το λέω δεν με νοιάζει αρκεί να είναι όλα καλά με το μωρό μου. Πάντως συμφωνώ πως καλό είναι να έχει χάσει κανείς τα κιλά πριν πάει για 2η εγκυμοσύνη, γιατί μετά δυσκολεύει το πράγμα. Είναι και θέμα σωματότυπου κάθε κοπέλας, ύψους κλπ. Πάντως και εσύ μια χαρά θα τα χάσεις όλα μαζί, μετά τη γέννηση της μπουμπούς σου. Μη σε νοιάζει καθόλου αυτό.

Καλά αποτελέσματα και πάλι για τον αντρούλη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε χριστινακι τι πρόβλημα κι αυτο το τσιγάρο !!!!ειπα να μην ανοίξω τέτοια συζήτηση αλλα μιας κι ήσουν καπνιστρια με καταλαβαίνεις. Δεν ξερω αν κάποια άλλη κοπέλα απο δω καπνιζε πιο πριν. Εγω τρελαινομαι. Το θέλω παρά πολυ. Κι όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνει η κοιλουμπα ακόμη πιο έντονα το ζητάω. Εγω ειμαι αποφασισμένη ότι μόλις βγει η μπουμπουκα, πρώτα ο θεός, θα άναψω τσιγάρο. Την ίδια ώρα. Τι εθισμος κι αυτός.!!!!ελεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Μην ανησυχείτε καθόλου για τα κιλά.Θα τα χάσουμε μια χαρά μετά την εγκυμοσύνη μας!!!Έχουμε τόσα να μας απασχολούν,μην σκάσουμε και γι'αυτό.Εντάξει δεν είπα να ξεφύγουμε τελείως,αλλά όχι να μας γίνει και εφιάλτης......

Εγώ το λατρέυω το τσιγάρο μου και στην αρχή έλεγα του γιατρού ότι θα καπνίζω 2-3 και στην εγκυμοσύνη.Μου απάντησε πως δεν έχει κανένα πρόβλημα,απλά οι πιθανότητες για ένα πρώορο τοκετό είναι μεγάλες και πως υπάρχει τεράστια πιθανότητα να σταματήσει η ανάπτυξη του μωρού....

Ε από εκείνη τη μέρα το έκοψα,αν και είναι δεδομένο πως κάποια στιγμή θα το ξαναρχίσω....Το πως κρατιέμαι μόνο εγώ το ξέρω.....

Οπότε κορίτσια σας καταλαβαίνω απόλυτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας βρε πολυλογουδες, πολλα γράψατε παλι.....

Δώρα χωρις να ειμαι γιατρος και μονο απο αυτα που εχω διαβασει νομιζω οτι αν ο πλακουντας ειναι πυθμενικος μπορει να εμποδίζει την έξοδο του μωρού οποτε ετσι ειναι ενας λόγος όπου δεν μπορει να γινει φυσιολογικός τοκετος, εχω διαβασει ομως οτι συνήθως ανεβαίνει και αλλάζει θεση ο πλακουντας καθώς προχωρούν οι μήνες. Ρωτα το γιατρο σου και σιγουρα θα σου πει τι πραγματικα σημαίνει.

Χριστινα και μεις στο σπιτι εχουμε λευκούς τοίχους, εμεις στο παιδικο εχουμε βαλει ειδικα αυτοκόλλητα τοίχου, μοιάζουν πιο πολυ με ζωγραφιά παρα με αυτοκόλλητα και δεν ξεκολλάνε απο παιδικα χεράκια, και δείχνουν πολυ ομορφα. Εγω μετράω με τις εβδομάδες συνήθως και με βάση την ΠΗΤ αλλάζω μήνα για όσους με ρωτάνε σε ποιον μήνα ειμαι. Εγω ειμαι δηλαδη στην 23η βδομαδα αλλα επειδη εχω ΠΗΤ 30/1 λεω οτι αυριο μπαίνω στον 6ο, και με βολεύει ετσι γιατι δεν μπορω να θυμηθώ ποιες βδομάδες ειναι σε καθε μήνα οποτε για κάποιον που απλα ρωτάει μια βδομαδα πανω μια κάτω στον μήνα δεν παίζει ρόλο.

Rose και σε εμενα στην β επιπέδου το γραφει αυτό για τον πλακούντα, οποτε τοτε θα στο γράψουν σιγουρα.

Γιωργια τελεια τα νεα σου απο την β επιπέδου, το ιδια καλα θα ειναι και για τον αντρα σου.

Εγω τα ιδια δεν εχω κανενα νέο, αργω ακομα και για τον γιατρο ουφ δυο βδομάδες και κατι μεχρι να δω το μπεμπακι μου το νιώθω πάντως και ηρεμώ και εγω. Η μικρη μου καλα μαλλον κρυωματακι στην κοιλιτσα ηταν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Ελπίζω όλες να είστε μια χαρούλα και εσείς και τα μωράκια σας!!

Kangaroo σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Από μία έρευνα που έκανα στο ιντερνετ και εγώ αυτά που μου είπες βρήκα.Μέχρι τον τοκετό έχουμε μέλλον,οπότε θα δείξει.

Να ρωτήσω βρε κορίτσια,εκτός από πολύ λίγα φορμάκια νούμερο 00 και μερικά νόυμερο 0-3,πρέπει να αγοράσουμε και μεγαλύτερα από τώρα;Δηλαδή τα 3-6 ή είναι νωρίς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα!

Πως είναι σήμερα οι κούκλες; Εγω σηκώθηκα, έκανα ένα απο τα αγαπημένα μας φαγάκια και ήρθα να δω τα νέα σας.

Γεωργία και Δωράκι εγώ το τσιγάρο το έκοψα 4 μήνες πριν μείνω έγκυος (αλλά ήμουν στην προσπάθεια βέβαια). Κάπνιζα πολλά χρόνια και ήθελα να το κόψω γιατί έβλεπα πως με είχε επιβαρύνει σε πολλά σημεία. Δεν λέω οτι δεν μου έλειπε και κυρίως στην αρχή όταν έβγαινα έξω για ποτό. Όμως τώρα δεν νιώθω να μου λείπει καθόλου γιατί έχει περάσει σχετικά μεγάλο διάστημα. Δεν θέλω να ξαναρχίσω το κάπνισμα σε καμία περίπτωση. Και επαναλαμβάνω πως ήμουν καπνίστρια χρόνια και εννοείται σας καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως αν καταφέρω να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου ποτέ, θα είναι το μεγαλύτερο δώρο που θα έχω κάνει σε μένα. Αυτό που βοήθησε πάντως είναι που το έκοψε και ο άντρας μου, ο οποίος ήταν μανιώδης καπνιστής. Παιδιά αφού το έκοψε και ο άντρας μου....μπορούν οι πάντες. Πιστέψτε με. Εγω ακόμα απορώ πως έγινε. ... Πάντως ο εθισμός που προκαλεί το τσιγάρο είναι όπως τα λες Γεωργία...τρομερός! Ο πατέρας μου το έχει κόψει 25 χρόνια και ακόμα λέει πως αν βάλει ένα στο στόμα του ακόμα και τώρα, θα κάνει ένα πακέτο την ίδια ώρα!

Κατερινιώ και τα αυτοκόλλητα είναι πολύ καλή ιδέα. Και μείς έχουμε βάλει σε ένα δωμάτιο κάτι λουλούδια και εδώ και κάτι χρόνια δεν έχουν ξεκολλήσει. Είναι και αυτό μια καλή λύση αν κάποιος θέλει έναν άσπρο τοίχο αλλά να είναι και λίγο χαρούμενος. Όσο για την επόμενη επίσκεψη στο γιατρό σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγω έχω δυο μέρες και ειλικρινά ΔΕΝ περνούν με τίποτα. Μου φαίνεται πως είναι 22 και όχι 2. Αλλά σκέψου πως νιώθεις το ζουζούνι σου, έκανες και β επιπέδου και όλα θα είναι τέλεια απο εδώ και στο εξής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια και εμβρυακιαααααα! =p~ Ελπιζω να ειστε ολες καλα!

Εμεις ειμαστε μια χαρα εχουμε βεβαιο τρεξιμο γιατι ανακαινιζαμε το σπιτι μας για να ειναι ετοιμο το καλοκαιρι του 2014 αλλα ο μπεμπουλης μας την εκανε πιο νωρις και τωρα ειμαστε στο τρεξιμο να προλαβουμε!χεχε Ο συζυγος μου ειναι στρατιωτικος σε αλλη πολη και μενουμε για λιγο χωρια για να ετοιμαστει το σπιτακι μας και επισης γιατι στο μερος που υπηρετει ειναι νησι και δεν υπαρχει νοσοκομειο μονο περιφερειακο ιατρειο οποτε καταλαβενετε! Ειστε πολυ ομορφη παρεα και ειναι πολυ ομορφο να μοιραζομαστε τις σκεψεις μας ειδικα για εμας που ειναι το πρωτο μας μωρακι και ειμαστε λιγο στα χαμενα..

Απο που ειστε κοριτσια? και σε ποιο νοσοκομειο θα γεννησετε? Εγω ειμαι απο το Ναυπλιο και μαλλον θα γεννησω Αθηνα .. Μεχρι τωρα με παρακολουθουσε ενας γιατρος ο οποιος ειναι στο ιασω και εχει γραφειο και στο Αργος αλλα μετα απο ενα σκηνικο που μου εκανε θελω να τον αλλαξω...

Στο προγεννητικο ελεγχο βρεθηκε θετικη στο ουρεοπλασμα και μου εγραψε μια αντιβιωση να παρω αφου κλεισω τον 3 μηνα. Οταν εκλεισα τον 3 μηνα ημουν στην Σκυρο (νησι που υπηρετει ο συζυγος) και επειδη ειμαι αλλεργικη στην πενικιλινη διαβασα τις οδηγιες στο κουτακι... Εγραφε λοιπον οτι δεν εχει αποδειχτει οτι ειναι απολυτως ασφαλης για εγκυους και κατι για πενικιλινη δεν καταλαβα ακριβως, τον πηρα λοιπον τηλεφωνο να τον ρωτησω και αρχισε να φωναζει οτι τον εθιξα που τον ρωταω και αυτος δεν θα εδινε ποτε καθαρη πενικιλινη σε αλλεργικο ατομο αλλα παρολα αυτα ειναι συγγενης φαρμακο και μπορει και να με πειραξει.. Επειδη του εξηγησα οτι δε εχει νοσοκομειο το νησι και η επομενη επισκεψη μαζι του θα ηταν σε 1 μηνα η απαντηση ηταν ως εξης : "Το ουρεοπλασμα ειναι ενα επικινδυνο μικροβιο το οποιο μπορει να λιωσει το σακο και να αποβαλλεις. Η αποφαση ειναι δικη σου η θα παρεις την αντιβιωση με τον κινδνο να παθεις αλλεργικο σοκ η δεν θα την παρεις και ανα πασα ωρα μπορεις να αποβαλλεις, ειναι ρισκο". Τρελαθηκαμε κοριτσια και πηρα 2 φιλες μου να ρωτησουν τους γυναικολογους τους για 2η γνωμη και οι ανθρωποι ειπαν οτι δεν υπαχει κανενα προβλημα! Ασε που τελικα μετα απο επανεξεταση που εκανα απο μονη βρεθηκε οτι ηταν λαθος των πρωτων εξετασεων και δεν ειχα τιποτε ! Αρα εμπιστοσυνη μηδεν στο συγκεκριμμενο!

Μια φιλη μου ειπε για τον κ. Συριστρατιδη στο Αττικο που ειχε και ηταν πολυ ευχαριστημενη μιας και την επισκληριδιο εκανε τα νοσοκομεια εδω δεν κανουν) και ολα μια χαρα (... Εχετε ακουσει κατι για αυτον?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia1986 καταρχάς σου εύχομαι ότι το καλύτερο για σένα και το μπεμπάκι σου και με το καλό να το κρατήσεις στα χέρια σου!!!!Από ότι κατάλαβα περιμένεις αγοράκι.Σωστά;

Φυσικά και να τον αλλάξεις αυτό τον γιατρό,που μόνο γιατρός δεν μπορεί να λέγεται!!!!!!

Άκου να σε τρομάζει έτσι και να σε βάζει σε τέτοια,ανύπαρκτα,διλλήματα.Δηλαδή τι ήθελε να μας πει ο ''κύριος'' ότι άμα πάθαινες αλλεργικό σοκ αυτό δεν θα επηρέαζε το μωρό;;;;Τι να πω πια,ΣΥΓΧΥΣΤΗΚΑ!!!!

Να πας να βρείς άλλο γιατρό,τον συγκεκριμένο που ρωτάς προσωπικά δεν τον γνωρίζω,αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί γιατροί!

Εγώ μένω Αθήνα και θα γεννήσω στο Αρεταίειο.Εσύ τι θες δημόσιο ή ιδιωτικό;

Επίσης δεν μας είπες πόσο βδομάδων είσαι και πότε έχεις Π.Η.Τ;

Aααα!και εμένα ο άντρας μου ένστολος είναι,όχι όμως στρατιωτικός!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

doraki σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου! ευχομαι και σενα μια καλη εγκυμοσυνη και ενα γερο μωρακι! ναι αγορακι περιμενουμε! ειμαι στην 20 εβδομαδα με πητ 20-02-2014...Για ιδιωτικο δεν αντεχουμε οικονομικα ειναι πολλα τα χρηματα και μας εχουν πεσει πολλα... εχουμε και το σπιτι μισοφτιαγμενο και πρεπει να τελιωσει... Σκεφτομουν το Αττικο λογω του οτι ειναι κοντα στο περιστερι που εχουμε φιλους και σκεφτομαι οτι αν χρειαστει να μεινω Αθηνα εχω μερος εκει και οτι κανουν επισκληριδιο (μπας και την παλεψω) γιατι ξερεις εκτος απο την Νο 1 φοβιτσιαρα ειμαι και ανθεκτικη στο πονο τρομαρα μου! @-)

Επεξεργάστηκε από anastasia1986
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Με ενημέρωσε η kangourou οτι υπάρχει θέμα εδώ, γιατί είχα ανοίξει προν καιρό το θέμα "Δεκέμβριος 2013". Κάλλιο αργά, παρά ποτέ!! Θα σας μάθω σιγά σιγά, είστε και πολλές!

Εγώ μπαίνω αυριο στην 28η εβδομάδα, έχω ΠΗΤ μεταξύ 20 κ 25 Δεκεμβρίου!

Περιμένουμε το δεύτερο κοριτσάκι μας!

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια εδώ μέσα, τελειόμηνες εγκυμοσύνες και γερά παιδάκια!!

Ελπίζω οτι θα γνωριστούμε περισσότερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Vasako. Καλωσήλθες και εσύ στην παρέα μας! Εσυ πρέπει να γεννάς πιο νωρίς από όλες! Χριστουγεννιάτικο θα είναι το μωράκι σου. Με το καλό να έρθει και η δεύτερη κούκλα σας και να έχεις ένα υπέροχο υπόλοιπο εγκυμοσύνης! Ναι μαζευτήκαμε πολλές ενώ στην αρχή φαινόμασταν λίγες. Θα χαρούμε να τα λέμε συχνά και να γνωριστούμε!

Γεια και σε σένα Αναστασία! Χαίρομαι που είσαι καλά και πραγματικά η περιπέτεια που πέρασες σε άγχωσε χωρίς λόγω από οτι αποδείχτηκε. Απαράδεκτο να υπάρχουν τέτοιοι γιατροί. Εδω ο γιατρός πρέπει να σε ηρεμεί όταν έχεις κάτι, όχι να μην έχεις κάτι σοβαρό και να σε κάνει να τρελαίνεσαι απο την αγωνία σου. Εύχομαι να βρεις κάποιον να σου ταιριάζει. Εγω δεν έχω συζητήσει ακόμα για το που θα γεννήσω, αλλά παίζεται μεταξύ του Γαία και του Λητώ, που είναι ούτως ή άλλως σχεδόν ίδιες οι τιμές και οι παρεχόμενες υπηρεσίες. Εύχομαι και σε σένα οτι καλύτερο και να τα λέμε συχνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.καλε εσεις ειστε σαινια ποτε γραφετε τοσα πολλα χαμπαρι δεν παιρνω :P μου αρεσει ομως γιατι ειμαστε πολλες και τα λεμε....

evinicolas αφου ειναι καλα η β'δεν νομιζω να σου πει ο εμβρυολογος κατι κακο αλλα καλα θα κανεις και θα πας να σιγουρευτεις για να εισαι ησυχη!

εγω κοριτσια δεν καπνιζω καθολου οποτε δεν μπορω να καταλαβω αυτον τον εθισμο που λετε...το μονο που στερουμε αυτες τις μερες ειναι τα γλυκακια και τις χαζομαρουλες που ετρωγα...εχω φαει γλυκακι αλλα με μετρο πρεπει να εχασα 2 κιλα γιατι ζυγιστηκα.για να δουμε την αλλη εβδομαδα που θα παω στον γιατρο ποσο θα με δειξει ελπιζω να μην με απογοητευσει η δικια του ζυγαρια χιχιχιιχι

οσο για τα αυτοκολλητα εχω παρει και εγω καποια αν και θα βαφτει ο τοιχος με εντονα χρωματα αλλα δεν πειραζει παιδικο δωματιο ειναι να ειναι χαρουμενο...

anastasia με το καλο το μωρακι σας και το σπιτακι σας!εγω Ιασω θα γεννησω σε εναν πολυ καλο γυναικολογο που με ανελαβε λογω της εξωσωματικης που ειχα κανει...να αλλαξεις γιατρο το παν ειναι να νιωθεις ασφαλεια μαζι του και οχι να φοβασαι!αυτος προφανως δεν ειναι Γιατρος....

Vasako με το καλο το δευτερο μωρακι σας και να σας ζησει και το πρωτο!

Γεωργιαννα φτιαξε την λιστουλα μας οποτε μπορεσεις να δουμε τι ποσοστο εχουμε μεχρι στιγμης χιχιιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasako : 20-25/12/2013

Ntoula : 03/01/2014

Μασρορακι: 21/01/2014

Mamaefi : 28/01/2013

kangaroo : 30/01/2014

DORAKI.K : 02/02/2014

evinicolas1980:03/02/2014

Christina :08/02/2014

expecting angel :12/02/2014

Jokots : 12/02/2014

anastasia1986: 20/02/2014

Binoula : 22/02/2014

renaki_mu: 24/02/2014

rose25 :25/02/2014

Georgianna : 26/02/2014

Λοιπόν κορίτσια, έτοιμη η λίστα. Τώρα επειδή μπερδέυτηκα με τα φύλα των παιδιών και περιμένετε όλες την β' επιπέδου, για αυτό δεν σας έχω βάλει χρωματάκι. Όποτε σιγουρευόμαστε θα μου λέτε και εγω θα τα αλλάζω τα χρώματα.

Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εδω ο καιρος άρχισε να κρυώνει, αλλά καιρός ήταν...

Εγω ήμουν φανατική καπνίστρια ια πολλά χρόνια και με το που έκανα εμβρυομεταφορα, δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου. Την μια μέρα κάπνισα25 τσιγάρα και απο την επόμεν ολυτε μυρωδιά. Μερικές φορές όταν αγχώνομαι νιώθω ότι μου κάτι μου λείπει, αλλα δεν θέλω να καπνίσω, δεν είναι και οτι καλυτερο. "Απο τη στιγμή που βλάπτει εμένα αυτομάτως βλάπτει ακι το παιδί. Εαν θέλω εγω να δηλητηριάστω πρόβλημά μου , αλλα ο μπόμπιρας δε μου φταίει σε τίποτα...." Αυτά σκέφτομαι και μου περνάει. Σίγουρα ήταν πολύ σημαντική βοήθεια το γεγονός οτι και ο άντρας μου το έκοψε οπότε δεν ζήλευα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ευχαριστώ για την αποδοχή!! Θα σας μάθω σιγά σιγά και θα τα λέμε!! Χαίρομαι που ανοίγω το χορό των γεννήσεων- όλες είστε για τη Νέα χρονιά!! Η πρώτη μου κόρη είναι γεννημένη 25/01!! Χειμερινά παιδιά κάνω εγώ!! Χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...