Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Ρενα ειδες το μπεμπακι σου μια χαρα αντε με το καλο τωρα και η β επιπέδου και τα αποτελέσματα του τεστ. Ελεγξε και αυτο που σου ειπε με τον καρδιολόγο αν και δεν θα ναι τιποτα. Για τα κιλα και εγω ξέρω οτι οι περισσότεροι γιατροί λενε 10-12 ανάλογα βεβαια και με τον σωματοτυπος καθε γυναίκας αλλα δεν ειναι παντα εφικτό.

Δωρα εγω θα σου ελεγα να εχεις καμια 10 εσωρουχακια και αλλα τόσα φορμακια για αρχη, κατι θα σου φέρουν και απο δωράκια, οποτε μην πάρεις παρα πολλα. Απο νούμερο καλυτερα το 0-3 μεγαλώνουν πολυ γρήγορα τον πρώτο καιρο το 00 αντε να φορεθεί για κανα μήνα, κρίμα ειναι. Επισης να εχετε στο νου σας οτι μπορει να ειναι 0-3 αλλα απο μαρκα σε μαρκα έχουν διαφορες γι αυτο και για τους μικρούς μήνες χρησιμοποιούν πολυ και τα κιλα. Για παράδειγμα του mothercare έχουν πολυ πιο φαρδιά γραμμή σε σχέση με του prenatal ή του Zara. Για τις ολοςωμες φόρμες εξαρτάται αν το βγάλεις βόλτα έξω με το καροτσι και εισαι έξω για ώρες βολεύει, αν παλι το βγάλεις απο το σπιτι μπεις στο αυτοκινητο το ξαναβαλεις και μπεις σε αλλο κλειστό χώρο δεν ειναι και απαραίτητο. Μετα εμεις που γεννάμε τέλος χειμώνα αντε να φορεθεί κατι τετοιο μεχρι τον Απρίλη που θα ειναι τα μικρουλια μεχρι 3 μηνών μετα δεν θα το χρησιμοποιήσεις αλλο. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα και πολυ.

Χριστινα δεν το ειπα για θέμα εκμετάλλευσης απλα για να ξερεις τι ποσο θα χρειαστεις να εχεις μεχρι τοτε. Και εγω τον εμπιστεύομαι πολυ τον γιατρο μου και οπως λες και εσυ αφου γνωρίζει καλα το ιστορικό σου ειναι καλυτερα να σε ξεγεννησει ο ίδιος.

Παω να τελειώσω το μαγείρεμα και να φάω γιατι σε λιγο θα ξυπνησει και το μικρο μου αντρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και με βοήθησες πολύ kangaroo.Απλά ρωτάω γιατί από δώρα δεν περιμένουμε και πολλά,οπότε τα περισσότερα θα τα αγοράσουμε με τον μπαμπά!!!Εσείς που έχετε ήδη παιδάκια ως πιο έμπειρες μανούλες είστε οι καταλληλότερες για να μας λύνετε τις απορίες μας.

expecting angel

το ξέρω ότι οι μπαμπάδες με τις κόρες έχουν άλλο δεσμό,πιο έντονο,όμως ο δικός μου έχει ήδη μία δεσποινίδα 20 χρονών και μία τσούπρα 15.Όπως καταλαβαίνετε ο γιός ήταν το ζητούμενο από μέρος του,όμως αυτός ήταν μες στη χαρά χτές!!!

Αφού έλεγε ''εγώ και οι γυναίκες μου''.Μετά έλεγε το άλλο θεικό''εμείς θα έχουμε στην απλώστρα κιλοτάκι,κιλοτάκι,κιλοτάκι,σώβρακο''χαχαχα[smilie=toothy5.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα κοριτσια! ειμαι η Αναστασια νεο μελος εδω και περιμενω το πρωτο μου μωρακι με ΠΗΤ 20-02-2014...θα χαρω πολυ να τα λεμε και ευχομαι σε ολες μας καλη εγκυμοσυνη και γερα μωρακια.... <3[smilie=binkybaby.g:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Αναστασια!! Καλωσηρθες! Να εχεις μια τελειομηνη και καλη εγκυμοσυνη και με το καλο το μωρακι σου!!

Εσεις που εχετε κανει κ αλλα μωρακια, διαφωτιστε μας! Απο σελτεδακια και πανες αγκαλιας ποσα θα χρειαστουμε?? Εχω πελαγωσει με ολα αυτα που βλεπω...

Binoula να σου ζησει και να ειναι καλοτυχο και γερο!!

Doraki μπραβο για την β' επιπεδου! Ολα καλα λοιπον και με σενα, αντε να παιρνουμε σειρα!!

Renaki ο γιατρος σου συμφωνα με αυτα που λες ειναι οντως πανω απο ολα ανθρωπος!! Σπανιζουν τετοιοι γιατροι πλεον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας γεια σας!

Καλωσορισες Αναστασια και σου ευχομαστε και σενα τα καλυτερα!

Επιτελουσ πηρα σημερα και αυτο το χαζο Α-τεστ και ολα καλα. Κανενας λογος ανησυχιας.

Αχ κοριτσια ενα εκατομμυριο ψωνια υπαρχουν να κανει κανεις! Εμεις ειπαμε οτι θα κανουμε λιστα οταν θα ερθει ωρα και θα βαλουμε τα παντα μεσα, απο πορτ-μπεμπε μεχρι κουταλακια για φαγητο. Βεβαια δε θα λειψουν και αυτοι που θα παρουν οτι θελουν αλλα δεν εχει σημασια, αμα το εχεισ το αλλαζεισ και τελειωνει η υποθεση! Επισησ στο νοσοκομειο σου δινουν τουλαχιστον 5 μπιμπερο γυαλινα και αλλα τοσα απλα+κρεμες πολλες+σαμπουαν σαπουνια+ μια τεραστια σακουλα (σα σκουπιδιων) με παμπερς μεχρι τα 5 κιλα. Οποτε ουτε απο αυτα θα παρω τπτ, εκτος αν πετυχω κατι σε πολυ καλη προσφορα και βλεποντασ και κανοντας. Πηγα τζαμπο σημερα και πηρα 2 φορμακια μπεζ πολυυυυυυ ωραια και σε φανταστικεσ τιμες! επισησ σημερα ημουν στη τραπεζα και περιμενα και σα να ενιωσα μια κουτουλια βρε κουριτσια, αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη αμα ειναι το νινι. ειδομεν!!!

αυτα για την ωρα ακοριτσια μου ελπιζω να ειστε καλα!φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ntoula :03/01/2014

Μασρορακι : 21/01/2014

Mamaefi : 28/01/2013

kangaroo : 30/01/2014

DORAKI.K : 02/02/2014

evinicolas1980:03/02/2014

Christina :08/02/2014

expecting angel : 12/02/2014

Jokots : 12/02/2014

anastasia1986 : 20/02/2014

Binoula : 22/02/2014

renaki_mu: 24/02/2014

rose25 :25/02/2014

Georgianna : 26/02/2014

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasia1986 καλώς μας ήλθες, πολλές ευχές για την εγκυμοσύνη σου!

renaki_mu συγχαρητήρια για τις εξετάσεις, άντε ένα ένα τα άγχη να φεύγουν.

DORAKI.K θα γεμίσετε γυναίκες, δεν έχει άδικο ο άντρας σου.

Λοιπόν κορίτσια, εμείς σήμερα, ξεκινήσαμε το βάψιμο του δωματίου. Εγώ ήθελα να περιμένω λίγο ακόμα αλλά ο αντρούλης μου , μου είπε οτι μετά θα αρχίσει να βρέχει και να έχει κρύο και δεν θα στεγνώσει γρήγορα το δωμάτιο και το πήρα απόφαση. Σήμερα ασπρίσαμε το ταβάνι και αυριο θα βαφτούν και οι τοίχοι. Πάντως ένα έχω να σας πω. Το οικολογικό πλαστικο χρώμα της Benjamin Moore δεν μυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ. Μου έκανε τεράστια εντύπωση. Είναι λιγάκι ακριβό αλλα φαίνετε να καλύπτει καλά, περισσότερα θα ξέρω αύριο που θα κάνουμε τους τοίχους, γιατί το δωμάτιο πρώτα το είχαμε ενα ωραίο μώβ-ρόζ και τώρα θα γίνει ενα ακόμα πιο ωραίο ανοιχτό ουρανί. Οπότε θα δώ κατά πόσο καλυπτει και θα σαςενημερώσω.

Απο ψώνια ακόμα τίποτα, έχω δει κάποια στο διαδίκτυο και ξέρω πάνω κάτω τι θα πάρω αλλα μέχρι το Δεκέμβρη έχουμε καιρο, τότε λέμε να πάμε για ψώνια για να προλάβουν να έρθουν κι όλας...

Απο κιλά, ευτυχως μόνο 3 , μέχρι στιγμής αλλα ρε κορίτσια άνοιξε η όρεξή μου..... Είμαι και όλη μέρα σπίτι, πίκρα. Εντομεταξύ το παιδί ακόμα δεν το καταλάβαίνω αλλα όλα τα κιλά πήγαν στην κολιά... Όλοι όσοι με βλέπουν νομίζουν οτι είμαι 5 με 6 μηνών.... Φανταστείτε τί θα γίνει μετά. χαχαχα

Αυτά τα δικά μας. Εσείς απο οτι διαβάζω όλα καλα. Μπράβο. Φιλιά πολλά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε ποτε προλαβατε και γραψατε τοσα πολλα δεν σας προλαβαινω χιχιχι

Binoula να σας ζησει ο Δημητρακης σας γερος να ειναι παντα!

Δωρακι μπραβο ολα μια χαρα με την β'επιπεδου εφυγε το αγχος σου...μπεμπουλα και εσυ τι ωραια με το καλο?πες στον αντρα σου δεν φταιω εγω εσυ κανεις συνεχεια κοριτσια χιιχιχι ετσι και εγω με τα ψωνια σε λιγο καιρο θα ξεκινησω δυναμικα...ετσι μου εχουν πει και μενα να παρω μερικα νουμερο 0 αλλα και πιο μεγαλα...μεχρι στιγμης εχω παρει δυο φορμακια ενα για 6 μηνων και ενα 0-1 αλλα θα κοιταξω να παιρνω απο 0-6 να μην ειναι τελειως μικρουτσικα.

kangaroo ναι προσφατα ειχα παρει τηλ.και μου εστειλαν τις τιμες με e-mail.ειναι με το ΕΟΠΥ αυτες οι τιμες ομως!

renaki_mu χαιρομαι που ειστε και εσεις καλα...μια μια μπαινει στην σειρα της!στο σιτε αυτο που λες πληρωνεις με πιστωτικη η paypal?για στειλτο να μπω να δω τι παιζει...

Αναστασια καλως ηρθες με το καλο το μωρακι σου...τι ωραια μεγαλωνει η παρεα μας!!!!

Γεωργιαννα καλα κανατε και ξεκινησατε τωρα και εμεις αυτο κανουμε κατι μετακομισεις που πρεπει να γινουν για να μπορεσουμε να το βαψουμε.μετα οντως δεν θα στεγνωνει τωρα ειναι η καταλληλη εποχη...μωβ λιλα με φουξια σκεφτομαι να το κανω και εγω ωραιο θα δειξει λες?αντε να μαζευτουμε και να ξεκινησουν με το καλο οι αγορες να χαρουμε!!!!

εγω τα ιδια κοριτσια δεν πολυ αισθανομαι τωρα τελευταια την μπεμπα αν ηταν αυτο που ενιωθα εκεινη...ανυπομονω να παω στον γιατρο να δω οτι ολα πανε καλα και να ορισουμε ημερομηνια για την β'επιπεδου...

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία καλώς μας ήρθες στην παρεα και με το καλο να κρατησεις αγκαλιτσα το μωρακι σου!

Ρενα τελεια και με τα αποτελέσματα αυτού του τεστ, εισαι σίγουρη τωρα οτι ολα πανε καλα, να δεις που το νινακι σου ηταν αυτο θα το ξανα νιώσεις παλι και θα βεβαιωθεις. Αυτα που λες οτι δίνουν δεν ειναι στάνταρ δείγματα πολλα σιγουρα θα σας δώσουν, αλλα οχι παντου τα ιδια ειναι με ποιον συνεργάζεται ο καθε προμηθευτές, για παράδειγμα εγω ποτε δεν πήρα μπιμπερο, κρεμες πάνες σαμπουάν πήρα αλλα μικρες συσκευασίες.

Γιωργια και απο αυτα οχι πολλα 7-10 νομιζω καλα ειναι, βλέπεις και πως θα σε βολέψει και ξαναπαιρνεις.

Καλα βαψίματα σε όσες ξεκινήσατε, αντε ολο ωραίες ετοιμασίες θα ειστε απο δω και πέρα.

Καληνυχτα μέλουσες μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοκόνες! Πως είμαστε σήμερα;

Anastasia καλώσήρθες στην παρέα μας. Εύχομαι και σε σένα να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και όλα να είναι άψογα μέχρι το τέλος.

Renaki σίγουρα το μωράκι σου ήταν για να το ένιωσες. Κάνε υπομονή να περάσει ο καιρός να το νιώθεις συχνότερα. Και εγώ ξέρω οτι στο νοσοκομέιο σου δίνουν ένα καλαθάκι με δειγματάκια διαφημιστικά απο εταιρίες. Αλλά δεν είναι στανταρ το τι θα περιέχει μέσα. Εξαρτάται μάλλον απο το τι έχουν κάθε στιγμή.

Γεωργιάννα καλά βαψίματα με το δωμάτιο. Κοίτα εσύ να μην κουράζεσαι πολύ μόνο. Απο κιλά είσαι άψογα μην ανησυχείς! Αλλά το σπίτι και το καθισιό είναι καταστροφικό. Γι αυτό και εγώ πήρα τόσα κιλά. Ελπίζω πρώτα ο Θεός να είναι όλα καλά και να με καλέσουν να δουλέψω κανά 2μηνο σε σχολείο μέχρι να βγώ σε άδεια. Έτσι και πιο γρήγορα θα περάσει ο καιρός, αλλά θα κινούμαι και λίγο!

Rosoula μου εσύ από οτι έχω καταλάβει είσαι πολύ τυχερή που πας συχνά στο γιατρούλη σου. Έτσι ησυχάζεις πάρα πολύ. Τα μπουμπούκια απο οτι κατάλαβα αργούν να γίνουν ζωηρά. Πότε πας να το δεις; Πάντως πιστεύω πως τη β επιπέδου θα στην κλείσει σύντομα μετά.

Εγω κορίτσια μου τα ίδια. Το μπεμπέκι μια κάνει την εμφάνιση του (και είναι ζωηρούλι) και μια με ανησυχεί καθώς χάνεται για ώρες. Είμαι περίεργη να δω πότε σταματά αυτό να συμβαίνει. Από την άλλη είδα και κάτι άλλο και δεν ξέρω αν έχει σημασία. Είδα στην αυχενική μου που λέει οτι ο πλακούντας μου είναι πρόσθιος (μπροστά στην κοιλιά δηλαδή) και όχι πίσω. Και κάπου είδα στο internet οτι με πρόσθιο πλακούντα οι κινήσεις αργούν λίγο περισσότερο να γίνουν αντιληπτές. Μπορεί να είναι και βλακεία επειδή δεν έχω ρωτήσει το γιατρό, απλά το αναφέρω μήπως το έχει ξανακούσει καμία. Κατά τα άλλα μια χαρούλα, τα συνηθισμένα.

Η Γεωργία μας που είναι; Θα έχει μπλέξει με τα άρρωστα αντράκια της. Ελπίζω να είναι όλα καλά και να πάει με το καλό για τη Β επιπέδου. Θυμάμαι πως την έχει τη Δευτέρα γιατί μετά ακολουθώ εγώ την Πέμπτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρες σε όλες τις μανούλες και στα μωράκια! Τι κάνετε; Εμείς βάψαμε....

Αχ κορίτσια, άλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε. Επιτέλους άρχισα να καταλαβαίνω οτι κάτι θα αλλάξει στη ζωή μου! Το Benjamin Moore που σας έλεγα εχτές, το οικολογικό όμως, είναι πάρα πολύ καλό, δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου, μυρίζει καθαρό και φρεσκοβαμένο το δωμάτιο αλλά όχι εκείνο το αποπνικτικό όπου πρέπει να έχεις ανοιχτά όλα τα παράθυρα στο σπίτι για να ξεμυρίσει. Έβαψα και εγω εναν τοίχο, έτσι για να μην λέω οτι κάθομαι και τώρα ο αντρούλης μου το αποτελειώνει.

Αυτά τα νέα τα δικά μου, εσείς ελπίζω να είστε όλες καλά. Φιλιά και καλό μεσιμέρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, καλο σαββατοκυριακο σε όλες!

χριστινα ακριβώς την ιδια απορία εχω με σενα και θα ρωτησω την επόμενη φορα τον γιατρο μου άνω παίζει ρόλο, ρωτα και εσυ να δουμε τι θα μας πούνε. Και μένα σε αυτη την εγκυμοσυνη ο πλακουντας ειναι πρόσθιος ενω τις δυο προηγούμενες φορες ηταν οπισθιος και εχω την αίσθηση οτι τα αλλα δυο τα ένιωθα περισσότερες φορες μεσα στην μερα. Βεβαια πρώτον ολη μερα δεν κάθομαι καθολου και δεύτερον ειναι σχετικά νωρις και ισως εχω έντονα στο μυαλο μου τις κινήσεις τουςρτελευταιους μήνες οποτε μπορει να ειναι και κατι απο αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel ο γιατρος μου εχει πει να με βλεπει σε 3 εβδομαδες μην αργουμε ετσι ειναι να παμε σε δυο εβδομαδες να με ξαναδει!ναι μωρε ειναι πολυ ησυχο δεν νιωθω καν πλεον αυτα που ενιωθα πριν και ψιλο ανησυχω!θελω να πιστευω οτι θα μου κλεισει νωρις για την β'επιπεδου να ησυχασω.αυτο που λες για την αυχενικη δεν το εχω προσεξει καν στην δικη μου τι λεει ουτε που ξερω αν παιζει ρολο...ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι μετα την 19η εβδομαδα θα το νιωσω οποτε ειναι νωρις ακομα!

Γεωργιαννα καλα τελειωματα τι χρωμα το βαψατε τελεικα?αχ και εγω ανυπομονω να τελειωσουμε τις μεταφορες και να βαψουμε...ηδη εχουμε ξεκινησει ελπιζω συτη τη βδομαδα να βαφτει κιολας!θα γινει σουπερ μετα και με ολα οσα βαλουμε μεσα γερα να ειναι τα νινακια μας να το χαρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά για ουρανί το πηγέναμε, αλλά επειδή απο κάτω είχε έντονο μώβ-ρόζ πήραμε λίγο πιο σκούρο , αλλά βγήκε πάρα πολύ ωραίο. Απο αύριο να αρχίσουμε να βάζουμε και κάποια πράγματα πάλι στο δωμάτιο, όπως τη 2η ντουλάπα, γιατί το σπίτι είναι σαν αποθήκη, παντού ρούχα, σίδερο, σιδερώστρα, χαλιά...άστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιαννα μια απο τα ιδια γινεται ενας χαμος εδω αλλα οταν μαζευτουν μετα θα ειναι ωραια που θα μπουν ενα ενα τα πραγματακια του...με το καλο να ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Ποσά γράψατε? μιλάμε για σελίδες ολοκληρες.μεχρι να γεννησουμε θα έχει γεμίσει το μαμμυλαντ με μηνύματα απο αυτο το ποστ. Βρε χριστινακι με θυμηθηκες ότι εχω χαθεί ε?σε ευχαριστώ...

δεν εχω διάθεση αυτη τη στιγμή για να μπω στις συζητήσεις σας αν και μου αρέσουν πολυ, απλα θα σας πω ότι ο Νικόλας μου άρχισε να συνέρχεται αν και εχει γεμίσει το σώμα με κοκκινιλες λόγω της ασθένειας που περασε ( αιφνίδιο εξανθημα). Οσον αφορά τον άντρα μου, πρεπει να κάνει κι άλλες εξετάσεις για να πούμε σίγουρα ότι ολα ειναι οκ. Τη Δευτέρα εχω οπως θυμάστε οι πιο παλιές, τη β επιπέδου και θα ξέρουμε και αποτελέσματα για τον άντρα μου..ελπίζω η Παναγία και ο χριστουλης να ειναι στο πλευρό μας.

Φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες!

Φυσικά και σε θυμήθηκα Γεωργία μου. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να είναι όλα τέλεια και με το μπεμπέ αλλά και με τον αντρούλη σου. Και είμαι σίγουρη πως θα είναι. Κοιτάξτε να συνέλθετε και έχουμε καιρό να λέμε για τα υπόλοιπα. Καλά να είμαστε αυτό είναι το σημαντικό! Καλή επιτυχία για όλα και όταν βρεις ευκαιρία περιμένουμε τα ευχάριστα νέα σου!!

Κατερινάκι μου θα τον ρωτήσω τον γιατρό για τον πρόσθιο πλακούντα όταν πάω. Πιστεύω οτι κάπως θα ισχύει, γιατί έχει και μια λογική. Πάντως χθες το ζουζούνι με ξεάγχωσε λίγο γιατί έσκασε πολλές φορές μύτη. Βέβαια δεν αργώ εγω να ξανααγχωθώ το ξέρετε πια! :lolno: Πάντως εσύ με το τρέξιμο που κάνεις με τα μικρά σου είναι λογικό να είναι πιο δύσκολο να το αντιληφθείς.

Rose μου σίγουρα θα σου κλείσει άμεσα τη Β επιπέδου όταν πας στο επόμενο ραντεβού. Αφού τότε θα είσαι 21 εβδομάδων και κάτι. Εγω να φανταστείς που θα την κάνω αυτή τη βδομάδα, 21 εβδομάδων και κάτι θα είμαι. Άρα λογικά με το που θα πας θα σου κλείσει πολύ σύντομα ραντεβού. Το καλό είναι πως δεν θα χρειατεί να περιμένεις πολύ για την επόμενη φορά. Καλές ετοιμασίες εύχομαι κιόλας σε σένα και στη Γεωργιάννα.

Εγω μια χαρά είμαι κορίτσια αν εξαιρέσεις μια απίστευτη καούρα που είχα χθες από το μεσημέρι και μετά. Και δεν μπορώ να πω οτι είχα φάει κάτι περίεργο ή βαρύ. Για να μην τα πολυλογώ με ταλαιπώρησε μέχρι τα ξημερώματα, αλλά δεν θέλω να δίνω σημασία σε κάτι τέτοια γιατί τα θεωρώ πολύ "μικρά" μπροστά στο να είναι όλα τα υπόλοιπα καλά. Αυτό εύχομαι κάθε μέρα για όλες μας!

Φιλιά πολλά και καλό υπόλοιπο Κυριακής να έχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου τι κανετε???

Πω πω..τι βλεπω πολλα καινουρια μελη.....εκει που με το ζορι γεμιζαμε μια σελιδα την ημερα,ξαφνικα γεμιζουν 10 !!!Τι καλα!!!!Καλως ηρθατε εγκυουλες στην παρεα μας με το καλο τα ζουζουνακια σας!

Εχω χασει παρα πολλα επεισοδια αλλα σας διαβασα ολες κοριτσια μην μεινει κ καμια παραπονεμενη...χιχχιχ!!!Βεβαια δεν τα θυμαμαι κ ολα οσα γραψατε κατα γραμμα αλλα η περιληψη μου εμεινε!!!

Εγω κοριτσια μου μπηκα αισιως στον 7ο μηνα...δηλαδη εκλεισα κ την 26η εβδομαδα κ ελπιζω να παν ολα καλα μεχρι τελους,αν κ κατι μου λεει οτι δεν θα γλυτωσουμε την προωροτητα γιατι οι συσπασεις καλα κρατουν...αλλα ο Θεος μεγαλος ειναι κ εκεινος αποφασιζει!!!Κατα τα αλλα ολα καλα η μπεμπα μου πιο ζωηρη απο ποτε η κοιλια μου κανει κυμματα μιλαμε...κι απλως τη χαζευω με ευχαριστηση!!!Ειχα να κανω κ την καμπυλη ζαχαρου την εβδομαδα που μας περασε αλλα δεν βολεψε να παω...οποτε θα την κανω αυριο πρωι πρωι κ την παρασκευη θα παω στο γιατρο πρωτα Θεος να δω τη μπεμπουλα μου!

Αχχ κοριτσια να ξερετε πως θελω να παω κι εγω να κανω τα ψωνια μας για την μπεμπα αλλα κρατιεμαι λεω αλλες τεσσερις εβδομαδες υπομονη κ μετα βουρ!!!

kangaroo και expecting angel αυτο που λετε για τον πλακουντα ισχυει και αν ρωτησετε θα σας το πει και ο γιατρος σας...εμενα μου ειχε πει πως παιζει πολυ μεγαλο ρολο για το ποτε θα αισθανθεις τις κινησεις του μωρου...πχ εγω την ενιωθα απο την 17η εβδομαδα γιατι ο πλακουντας μου ειναι οπισθιος κ υψηλος οποτε το μωρακι μου ειναι εξω εξω...ενω αν ηταν προσθιος θα αργουσα να την καταλαβω κ δεν θα ενιωθα καθε κινηση της...μονο τα πολυ εντονα!Οποτε μην ανησυχειται τα μωρακια σας ειναι καλα και παιζουν κανονικα το ποδοσφαιρο τους απλως εχουν μπροστα τους τον πλακουντα δεν φταινε αυτα!! :))) χιχιχι

evinicolas περαστικα στους αντρες σου ευχομαι γρηγορα να ειναι καλυτερα!!! Και με το καλο να μας πεις τα ευχαριστα την Δευτερα!!!

binoula χαιρεσαι κ εσυ το παιδακι σου κ με το ονομα!!!

georgianna τελεια τα χρωματα του δωματιου με το καλο να μπει κ το μωρακι σας μεσα να τα χαρει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλα αποτελεσματα γι αυριο περιμενουμε νεα σας!

expecting angel 20 εβδομαδων και κατι θα ειμαι οταν παω οποτε την μεθεπομενη εβδομαδα ισως μου πει να παω για την β'επιπεδου...η αγωνια οσο περνανε οι μερες ανεβαινει...ευχαριστω πολυ θελω να γινουν ολα πανεμορφα!εσενα κλωτσαει ε?τι ωραιααα ελπιζω συντομα να την νιωσω και εγω εντονα...

οι υπολοιπες τι κανετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμενα κοριτσαρες!!! Εγω οσο περνανε οι μερες αισθανομαι το μικρο μου ολο και περισσοτερο... και πολυ με χαροποιει συτο... αν και εδω κ τρεις μερες νομιζω οτι το αισθανομαι πιο χαμηλα απο ορι πριν... Τι να πω, μαλλον κανει βολτες το μικρο!!! Εμεις περιμενουμε τη β' επιπεδου στις 8/10 για να βαψουμε το δωματιο εφοσον θα σιγουρεψουμε κ το φυλο... 10 μερες εμειναν... Κατα τα αλλα τα ιδια, αυριο εχει βολτιτσα στο mall ναπαρω για μενα κανενα ρουχαλακι για τον χειμωνα... Εσεις εχετε παρει τιποτα απο ρουχα?? Και αν εχετε παρει, τι πηρατε? Δωστε καμια ιδεα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Βλέπω πράγματι πως δεν προλαβαίνουμε να γεμίζουμε σελίδες.....τι ωραία......

Όσες περιμένετε τη Β επιπδου να έχετε τα καλύτερα αποτελάσματα!!!Το συναίσθημα είναι απλά τέλειο!!!!!jokots σίγουρα το μωρό κάνει βόλτες και εγώ τα ίδια μια το νοιώθω πολύ ψηλά και μια πολύ χαμηλά.Μιλάμε για τρελές βόλτες....χιχι.

Πήραμε χτες και τα χρώματα για το δωμάτιο και την άλλη βδομάδα θα το βάψουμε και εμείς.Αν και κορίτσι δεν αντέχω με τίποτα τι ροζ!!!!!Θα βάψουμε πράσινο-λαχανί τους τοίχους και κίτρινο τις ντουλάπες που έχουμε ήδη στο δωμάτιο.Εσείς τι χρώματα σκέφτεστε ή βάψατε ήδη το δωμάτιο του μπεμπέ σας;

Ρούχα για χειμώνα για μένα δεν πήρα ακόμη τίποτα διότι η κοιλιά μου είναι πολύ μικρή και δεν ξέρω πότε θα μεγαλώσει....Εσείς τι κοιλίτσα έχετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jokots με το καλο η β'επιπεδου!τελεικα ολες βαψιματα εχουμε αυτην την περιοδο χιχιχι να πω την αληθεια φοβαμαι μην στο τελος μου πουν τελεικα καναμε λαθος ειναι αγορακι και το δωματιο θα ειναι φουξια/λιλα και θα τρεχουμε....ομως μου το ειπε ο γιατρος μου ρε κοριτσια οτι ειναι κοριτσακι και οτι ειναι σιγουρο αμα ηταν δεν θα ελεγε οτι δεν φαινεται καλα?

ρουχα εχω παρει ηδη καποια γιατι τα κιλα εχουν ανεβει και δεν μου κανει τιποτα πλεον ηταν ολα το small.τωρα ομως θα θελω χειμωνιατικα αρκετα αλλα θα ψωνισω πιο μετα να πιασουν λιγο τα κρυα...εχω παρει ομως ενα κολαν εγκυμοσυνης πολυ βολικο κοριτσια θα παω να παρω και αλλο.το αγορασα απο τα h&m πολυ οικονομικα και ωραια απο εκει θα παω να παρω και αλλα ρουχα μου οπως και του μωρου.

Δωρακι ωραια και αυτα τα χρωματα απλα τα φοβαμαι μην βγουν πολυ εντονα και δεν ειναι ωραια.

καλα βαψιματα κοριτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Γιωργια περαστικα στον Νικόλα σου και ευχομαι αυριο τα καλυτερα αποτελέσματα για τον αντρα σου και για σενα φυσικα. Ολα θα πανε καλα να μην ανησυχείς θα δεις την μπεμπουλα σου και θα περιμενουμε τα νεα σου.

Χριστινα οι καουρες ταλαιπωρούν πολλες εγκυουλες ελπιζω να βρεις κατι να σε ανακουφίζει αλλα οπως λες αυτα εινα μικρα μπροστα σε ολα τα αλλα. Εγω δεν ειχα ποτε οποτε δεν μπορω να σου προτείνω κατι.

Διαμαντουλα εισαι πιο μπροστα απ όλες μας εγω μπαίνω σημερα στον 6ο. Οι συσπασεις ειναι και προετοιμασία της μήτρας μην αγχωνεσαι πολυ και θα κατσει μεσα η μπεμπουλα όσο χρειάζεται.

Γιωργια εγω εχω ρούχα απο τις προηγούμενες φορες, μπορεις να πάρεις ένα τζην εγκυμοσύνης και να το συνδυάσεις με μπλούζες ή και κάποιο κολαν με μπλουζοφορεμα. Η αλήθεια ειναι οτι ειναι λιγο ακριβουτσικα τα ρούχα εγκυμοσύνης φθηνά σχετικά μπορεις να βρεις στα H&M. Το μωρο και γω το νιώθω ποτε ψηλα και ποτε χαμηλά.

Δωρα ωραια ειναι τα χρωματακια που επιλέξατε! Η κοιλιτσα θα μεγαλώνει πιο γρήγορα απο δω και πέρα θα δεις, εμενα παλι εχει ξεπεταχτει απο πολυ νωρις.

Rose δεν νομιζω να κανε λάθος ο γιατρος κοριτσάκι θα εχεις αφου το ειχε δει και ετσι δεν σου είχαν πει καν στην αυχενικη.

Εγω χθες ειχα ένα δυσκολο βραδυ γιατι η μικρη μου εκανε συνεχεια εμετους και φοβήθηκα μην ηταν καμια γαστρεντεριτιδα και μετα είμασταν ολοι χαλια. Απο το πρωι ομως ειναι καλα ειχε και όρεξη για φαγητο και ευτυχως ειμαστε και οι υπόλοιποι καλα. Κοιμήθηκα και δυο ώρες το μεσημερι αφου ήμουν άυπνη κάναμε και μια βολτιτσα στον Πειραιά το βραδάκι και ετσι πέρασε το σαββατοκυριακο μας.

Καλη βδομαδα σε όλες και με το καλο να δείτε τα μπεμπακια σας όσες εχετε γιατρο αυτες τις μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!Να έχετε όλες μια υπέροχη εβδομάδα!!

rose25 έχεις δίκιο ότι τα χρώματα μπορεί να βγούν λίγο έντονα,αλλά εμάς πάντα μας άρεσαν οι έντονες αποχρώσεις,τα παστέλ από την άλλη με τίποτα..

Άντε να μεγαλώσει και η κοιλιά μπας και φανώ έγκυος γιατί μέχρι τώρα δεν με έχει καταλάβει άνθρωπος στην γειτονιά....Μόνο σε όσους το έχω πει μόνη μου και πάλι ψάχνουν την κοιλιά μου.

Εμένα κορίτσια ο πλακούντας γράφει η αυθενική ότι είναι πυθμενικός,ξέχασα να ρωτήσω τη γιατρό, τι είναι ακριβώς αυτό,αλλά ένα είναι σίγουρο τις τούμπες της μπέμπας τις αισθάνομαι από πολύ νωρίς!!!!

Μακάρι να μπορούσαμε να μαζευτούμε και να πάμε για ψώνια εγκυμοσύνης όοολες μαζί.....πλάκα θα είχε......

Καλοί οι συγγενείς και οι φίλοι αλλά εμείς μεταξύ μας το βιώνουμε διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα όμορφες μανούλες και μελλοντικές μανούλες! Ελπίζω να είμαστε όλες καλά!

Διαμαντούλα μου μπράβο κορίτσι μου, όλα καλά θα είναι μέχρι τέλους. Εύχομαι να το ευχαριστίεσαι και να μην είσαι μέσα στην ανησυχία γιατί και εγώ πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά με την μπουμπούκα σου! Αυτό με τα κύματα στην κοιλιά πρέπει να είναι φοβερό. Ανυπομονώ να το ζήσω και φαντάζομαι και όλα τα κορίτσια!

Rose μου ε ναι κάπως έτσι το βλέπω να γίνεται. Εκεί στην 22η θα σου πει να πας. Άρα θα τη δεις πολύ σύντομα την κουκλίτσα σου και θα είσαι μια χαρά. Όσο για μένα ναι το νιώθω πιο συχνά αλλά μη φανταστείς κάτι τρελό ή κάτι δυνατό. Μάλλον είναι και αυτό με τον πλακούντα που είπαμε με τα κορίτσια. Έστω και λίγο να το νιώθω όμως ηρεμώ.

Jokots και μένα μια χτυπάει αριστερά, μια δεξιά και πότε χαμηλά, πότε ψηλά. Όταν είσαι ξαπλωμένη δεν χτυπάει ψηλότερα από όταν κάθεσαι; Εγω αυτό νομίζω οτι γίνεται.

Δωράκι πράγματι ανυπομονούμε όλες όσες δεν την έχουμε κάνει για τη Β επιπέδου. Εύχομαι να είναι μια τέλεια εμπειρία και για εμάς και να μην υπάρχει το παραμικρό θεματάκι σε καμία. Αυτό είναι που μας αγχώνει όλες! Όσο για το ροζ βλέπω οτι έχουμε όλες την ίδια άποψη! Ωραίο αλλά με μέτρο. Πάντως εγώ δεν έχω αποφασίσει για το δωμάτιο. Όλοι οι τοίχοι είναι άσπροι στο σπίτι μου και μας αρέσει έτσι. Αυτό που ήθελα να κάνω είναι να φτιάξουμε graffiti κάποιο θέμα με ουρανό, σύννεφα κλπ (δεν έχω σκεφτεί συγκεκριμένο) μιας και ο αδερφός τους άντρα μου κάνει κάτι καταπληκτικές ζωγραφιές στον τοίχο. Βέβαια το παιδί σπουδάζει μακριά και δεν ξέρω αν θα δοθεί ευκαιρία, γιατί θέλει και μέρες κάτι τέτοιο. Πάντως θα μου άρεσε πολύ αυτό!

Κατερινούλα μου έχω δει σε κάποια sites που αντιστοιχίζουν τις εβδομάδες με τους μήνες της εγκυμοσύνης, πως ο 5ος είναι οι βδομάδες 18,19,20,21 και ο 6ος οι εβδομάδες 22,23,24,25,26 (σε κάποιους μήνες βάζουν 5 βδομάδες). Άρα όταν είμαι 21+1 ημέρας δεν υποτίθεται οτι μπαίνουμε στον 6ο γιατί είναι η 22η εβδομάδα; Ξέρω οτι ο καθένας το μετρά διαφορετικά αλλά έτσι νόμιζα. Περαστικά στην κουκλίτσα σου αν και απο οτι λες είναι ήδη καλύτερα. Όσο για τις βόλτες στον Πειραια.....μου έχουν λείψει τόσο. Σπούδαζα στο Παπεί και είχαμε σκιστεί στις βόλτες. Από τότε πηγαίνω σπάνια!

Τώρα να σας πω πως σκέφτομαι για τα ρούχα εγκυμοσύνης. Θέλω να πάρω μόνο τα απαραίτητα. Δηλαδή μέχρι τώρα βολεύομαι με φαρδιές μπλούζες και παντελόνες που ούτως ή άλλως φορούσα. Εχω πάρει και κάποιες μπλούζες από την αδερφή μου και φοράω και τις παλιές που είναι κολλητές. Το θέμα είναι οτι μέχρι τώρα δεν δούλευα και τη βόλευα με αυτά και τα καλοκαιρινά φορέματα. Αν ξεκινήσω δουλειά σε κάποιο σχολείο, θα πρέπει να αγοράσω κάτι πιστεύω. Αλλά και εγώ θα το πάω όπως λέει και η Κατερινά. Κολάν με μπλουζοφορέματα για να μην πάνε χαμένα. Ούτως ή άλλως έτσι ντυνόμουν. Δεν θέλω δηλαδή να γεμίσω με ρούχα εγκυμοσύνης που δεν θα χρειάζονται. Τα απαραίτητα μόνο και μάλιστα θα επιλέξω αυτά με τα οποία μπορώ να κάνω πολλούς συνδυασμούς. Όσο για την κοιλίτσα μου φαίνεται αρκετά, αλλά έχω πάρει και πολλά κιλά εγώ. Στην τελευταία μέτρηση στο γιατρό ήμουν +7 κιλά. Από τότε δεν νιώθω να έχω παχύνει πολύ αλλά ένα κιλό (μην πω δυο) θα τα έχω πάρει.

Αν και πολυλόγησα στο μήνυμα μου, θα σας ρωτήσω πως μετράτε εσείς τους μήνες εγκυμοσύνης με βάση τις εβδομάδες. Εγω πάω με βάση αυτό που βρήκα σε ένα άλλο site:

[TABLE=width: 575]

[TD=bgcolor: #FFEEFF]Weeks[/TD]

[TD=bgcolor: #FFDDFF]1 - 4[/TD]

[TD=bgcolor: #FFCCFF]5 - 8[/TD]

[TD=bgcolor: #FFBBFF]9 - 13[/TD]

[TD=bgcolor: #FFAAFF]14 - 17[/TD]

[TD=bgcolor: #FF99FF]18 - 21[/TD]

[TD=bgcolor: #FF88FF]22 - 26[/TD]

[TD=bgcolor: #FF77FF]27 - 30[/TD]

[TD=bgcolor: #FF66FF]31 - 35[/TD]

[TD=bgcolor: #FF55FF]36 - 40[/TD]

[TD=bgcolor: #DDFFFF]Which

Month

are you in?

[/TD]

[TD=bgcolor: #CCFFFF]You are

in your

first

month[/TD]

[TD=bgcolor: #BBFFFF]You are

in your

second

month[/TD]

[TD=bgcolor: #AAFFFF]You are

in your

third

month[/TD]

[TD=bgcolor: #99FFFF]You are

in your

fourth

month[/TD]

[TD=bgcolor: #88FFFF]You are

in your

fifth

month[/TD]

[TD=bgcolor: #77FFFF]You are

in your

sixth

month[/TD]

[TD=bgcolor: #66FFFF]You are

in your

seventh

month[/TD]

[TD=bgcolor: #55FFFF]You are

in your

eighth

month[/TD]

[TD=bgcolor: #44FFFF]You are

in your

ninth

month[/TD]

[TD=bgcolor: #88FF88, colspan: 10]1x1.gif[/TD]

[TD=bgcolor: #DDEEFF]This is

Month[/TD]

[TD=bgcolor: #CCDDFF, align: right]one[/TD]

[TD=bgcolor: #CCCCFF, align: right]two[/TD]

[TD=bgcolor: #CCBBFF, align: right]three[/TD]

[TD=bgcolor: #CCAAFF, align: right]four[/TD]

[TD=bgcolor: #CC99FF, align: right]five[/TD]

[TD=bgcolor: #CC88FF, align: right]six[/TD]

[TD=bgcolor: #DD77FF, align: right]seven[/TD]

[TD=bgcolor: #DD66FF, align: right]eight[/TD]

[TD=bgcolor: #DD55FF, align: right]nine[/TD]

[TD=bgcolor: #FFFFCC]Trimester[/TD]

[TD=bgcolor: #FFFFAA, colspan: 3]first[/TD]

[TD=bgcolor: #FFFF88, colspan: 3]second[/TD]

[TD=bgcolor: #FFFF66, colspan: 3]third[/TD]

[/TABLE]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...