Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιστεύετε στο Θεο??


MAIRH!!!

Recommended Posts

katrina έγραψε:

" Πολύ ΣΩΣΤΟ αυτό που έγραψε η ΣΙσσιώ: Συχνά οι άνθρωποι μπερδεύουμε το φαρισαϊσμό με την πίστη και το δόγμα της εκκλησίας.

Κατρίνα μου, χωρίς πρόθεση φανταζομαι παρερμήνευσες αυτό που έγραψα. Η ακριβής φράση μου είναι η κάτωθι:

"όμως συχνά οι άνθρωποι μπερδεύουμε την εκκλησία και τον φαρισαϊσμό που τη διακατέχει με την πίστη στο δόγμα". Επειδή η ημιμάθεια

είναι χειρότερη της αμάθειας, δεν μιλάω σε επιστημονική βάση μιας και προσωπικά παράτησα τη θεολογική σχολή στη μέση (πολλά σ' αυτή δε μου ταίριαζαν), αλλά σαν άνρθωπος με φιλοσοφικές ως ένα βαθμό και φυσικά θρησκευτικές αναζητήσεις. Πιστεύω στο δόγμα, αλλά δεν μπορώ να μην έχω ενστάσεις στους κανόνες και τα πρέπει της εκκλησίας. Έστω οτι την ίδρυσαν σεβαστοί πατέρες και έστω οτι είχαν τις καλύτερες προθέσεις, αλλά δε μπορώ να δεχτώ το αδιαίρετο Θεού-εκκλησίας με τον τρόπο που η εκκλησία το επιβάλει. Θεωρώ ανθρώπινη αλαζονία το οτι κατέστη θεοποιημένη κάποια στιγμή μέσα στα χρόνια της ιστορίας. Δεν πιστεύω πως είναι αιρετική η άποψη μου, γιατί κάποια πράγματα είναι τραβημένα απο τη μεριά της εκκλησίας, όπως επίσης δε θεωρώ οτι ο Θεός χρειάζεται μεσάζοντες για να επικοινωνήσει με το ποιμνιο του ή το αντίθετο. Δε θα επιχειρηματολογήσω επ' αυτού γιατί θα πάρει πολύ χώρο, όπως επίσης σου λέω πως ξέρω πάνω κάτω ποια θα μπορούσε να είναι η απάντηση σου μιας και έχω κάνει ατέρμονες συζητήσεις με πρωην συμφοιτητές μου και νυν επιστήμονες. Η εξέλιξη της επιστήμης, ο ορθολογισμός και η ανάγκη του σύγχρονου ανθρώπου να τα εξηγεί και να τα γνωρίζει όλα, τον απομακρύνει από την αλήθεια και την ουσία. Δε χρειάζεται και μία συντηρητική, κουφή και θα τολμήσω να πω διεφθαρμένη αρχή να τον αποτελειώσει. Όπως θα κατάλαβες περισσότερο με ενοχλεί η εκκλησία στην πρακτική της μορφή και λιγότερο ως έννοια Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις, που δυστυχώς στις μέρες μας επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόλυτα συμφωνώ μαζί σου! Η εκκλησία όπως σήμερα εκπροσωπείται δε συνάδει με το αληθινό πνεύμα της ορθοδοξίας! Δεν παρερμήνευσα, όντως την εκκλησία την διακατέχει φαρισαϊσμός. Αλλά άλλο εκκλησία και άλλο πίστη! Γι' αυτό λέω οι ''σεσωσμένοι'', δηλαδή οι φαρισαϊστές. Και όντως όσο περισσότερο γνωρίζει κανείς, τόσο περισσότερο απομακρύνεται και φυσικά βασανίζεται. Δεν είναι τυχαίο ότι μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι. Επίσης εγώ είμαι θερμή στην πίστη, ότι τελικώς κανείς δε γνωρίζει ποιος θα σωθεί, το γιατί, δηλαδή το κριτήριο του Θεού. Άλλωστε και αυτούς που κρίνουμε, αυτοί ήδη μπορεί να έχουν σωθεί... Πάντως το θέμα της ιεροσύνης, των κληρικών είναι τεράστιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΣΣΙΩ ΜΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΗΡΞΑΝ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΕ ΑΓΑΛΜΑΤΑ,ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΕΙΚΟΝΕΣ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΔΕ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΚΑΤΙ,ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΤΙ. ΚΑΤΡΙΝΑ ΘΕΩΡΩ ΔΙΚΑΙΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ.ΣΤΗ ΖΩΗ ΗΡΘΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΙΩΝΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΜΑΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΗΡΘΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΣΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΛΑΣΑΡΕ.ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΠΑΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ,ΑΠΛΑ ΠΕΡΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΥΜΝΕΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΜΝΕΙ ΑΛΛΟΥΣ(ΕΒΡΑΙΟΥΣ). ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΜΑ

(ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιος σε έφερε στη ζωή εσένα και τα παιδιά σου; Ποιος δημιούργησε τον κόσμο; Άδικο είναι να φέρεις τα παιδιά σου στον κόσμο, γιατί αυτόματα τα καταδικάζεις σε θάνατο με το δικό σου σκεπτικό! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ: Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΣΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ! Ξέρεις που φυλάσσονται τα συγγράματα των αρχαίων μεγάλων φιλοσόφων και ποιοι τα διατήρησαν; Πώς νομίζεις διασώθηκε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός; Και πάλι άλλο ΠΙΣΤΗ και άλλο θρησκεία! Δηλαδή οι άνθρωποι που δε γεννάναι παιδιά; Συγγνώμη αλλά θεωρώ πολύ "στενόμυαλες" και πολύ απόλυτες τις απόψεις σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα μου ήταν απολύτως κατανοητά όλα σου τα ποστ! Πιο κατανοητά και απο τη Δογματική την α' και την β' μαζι! :) Απλά με την αλλαγή στη σύνταξη μου φάνηκε σα να αλλοιώθηκε λίγο το νοημα και είπα να ξεκαθαρίσω. Όσο για σένα Ηλέκτρα είναι συνταγματικό σου δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θέλεις και βεβαίως να το δημοσιοποιείς. Όμως θεώρησα καλό να σου εξηγήσω καποια πράγματα (βλ. βάπτιση) στο πρακτικό τους κομμάτι. Τώρα όσον αφορά στις εικόνες δε θα αρχίσω καινούριες ...εικονομαχίες. Με όλο το θάρρος της γνωμής μου, θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να ενημερωνόμαστε πιο διεξοδικά πρωτού καταδικάσουμε κάτι, είτε είναι ιδέα, είτε πράξη, είτε θρησκεία κλπ. Πάντως διαβάζοντας όλες τις γνώμες, κατάλαβα οτι δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση των χριστιανών για το δόγμα και αυτό είναι λυπηρό. Για όσους ασπάζονται τον χριστιανισμό εννοώ. Και για να μην παρεξηγηθώ σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω την πίστη κανενός, απλά παρατηρώ οτι η εκκλησία δεν κάνει σωστά τη δουλειά της σε βασικά θέματα, όπως αυτό της γνώσης της πίστης και ίσως αυτό θα έπρεπε να μας θορυβεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ??

ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΕ Κ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ

ΑΠΑΛΑΓΗ ΛΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ!!

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΞΕΦΤΥΛΙΣΗ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

Κ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!

ΕΝΤΑΞΕΙ Κ ΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ ΠΑΡΑ...ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ

ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ),ΠΑΣ

ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΕΡΙ Κ ΚΟΙΤΑΝΕ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ Κ ΟΙ ΚΑΤΙΝΕΣ

ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΕΡΙΞΕΣ.ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ

ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Κ ΣΕ ΘΑΒΟΥΝ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΠΙΣΤΕΣ ΚΥΡΙΟΥΛΕΣ ΕΠΕΙΔΗ

ΦΟΡΑΣ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ....ΠΑΩ ΤΗΝ Μ.ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ

Κ ΑΚΟΥΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΧΑΧΑΝΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ''ΠΙΣΤΩΝ'' ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΑΟ!!

Ε ΜΑ ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θεωρείς, yiotaki, ότι είναι δικαίωμα του καθενός να επιλέξει αν θέλει το παιδί του να παρακολουθήσει το μάθημα των Θρησκευτικών; Στο κάτω-κάτω δεν θα το καταργήσουν για όλους, δίνουν απλά το δικαίωμα της επιλογής για όσους δεν θέλουν. Εγώ έχω μεγάλο "τραύμα" από το μάθημα των θρησκευτικών του σχολείου (που παρεπιπτόντως είχε αφιερώσει μόνο 3 σελίδες σε όλο το βιβλίο στο να γνωρίσει στα παιδιά τις άλλες θρησκείες). Μας πέρασαν το αίσθημα της ενοχής και της αμαρτίας σε μία ηλικία που ούτε ενοχές θα έπρεπε να έχουμε ούτε αμαρτίες διαπράξαμε. Όσο για το πώς ήρθαμε στον κόσμο, που είπε κάποια άλλη φίλη, υπάρχει και η επιστημονική θεωρία του Bing Bang για όσους προτιμούν μια ορθολογιστική εξήγηση της γέννησης του κόσμου. Τέλος, όσον αφορά στο αν ο χριστιανισμός διέσωσε ή κατέστρεψε τον ελληνισμό, μπορείτε αν θέλετε, να διαβάσετε και μια άλλη άποψη στο βιβλίο "Μ.Χ." του Βασίλη Αλεξάκη. Έχει ενδιαφέρον.

Το σίγουρο είναι, πάντως, ότι εδώ δεν προσπαθούμε να πείσουμε η μία την άλλη ότι εμείς έχουμε δίκιο. Η πίστη ή η μη πίστη είναι κάτι προσωπικό και κανείς δεν μπορεί να μας πείσει να το αλλάξουμε. Απλά εκφέρουμε τις απόψεις μας και, αν και βρίσκω μάταιη αυτή τη συζήτηση, έχει παρόλα αυτά ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθώ να καταλάβω από πότε το να πιστεύει κάποιος στον Θεό, είναι καταστροφικό, ντεμοντέ, παλαιοληθικό ή απαράδεκτο ?

Το δικαίωμα της επιλογής το έχουν όλοι αγαπητή μου φίλη και σε αυτό έχεις απόλυτο δίκαιο. Στο τέλος όμως θα φτάσουμε να τα ισοπεδώσουμε όλα από ότι ήδη βλέπω μετά μεγάλης μου λύπης. Οι απόψεις είναι απόψεις και είναι καλό να υπάρχουν κ να γίνεται συζήτηση γιατί αυτό δειχνει ότι υπάρχουν άνθρωποι σκεπτόμενοι. Το να είναι ισοπεδωτικά σκεπτόμενοι, αυτό είναι όμως ότι χειρότερο.....Το μεγαλύτερο ΄"τραύμα" θα είναι όταν θα καταλάβουμε μετά από χρόνια ότι δεν έχουμε ούτε όσια, ούτε ιερά, ούτε αξίες, ούτε ιδανικά. Ακόμα κ οι πιο μοντέρνοι κ οι πιο φιλελεύθεροι ή κ οι πιο απαξιωτικοί άνθρωποι, δεν θα έχουν πια τι να απαξιώσουν.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθώ να καταλάβω από πότε το να πιστεύει κάποιος στον Θεό, είναι καταστροφικό, ντεμοντέ, παλαιοληθικό ή απαράδεκτο ?

Το μεγαλύτερο ΄"τραύμα" θα είναι όταν θα καταλάβουμε μετά από χρόνια ότι δεν έχουμε ούτε όσια, ούτε ιερά, ούτε αξίες, ούτε ιδανικά. Ακόμα κ οι πιο μοντέρνοι κ οι πιο φιλελεύθεροι ή κ οι πιο απαξιωτικοί άνθρωποι, δεν θα έχουν πια τι να απαξιώσουν.....

Με όλο το θάρρος της γνωμής μου, θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να ενημερωνόμαστε πιο διεξοδικά πρωτού καταδικάσουμε κάτι, είτε είναι ιδέα, είτε πράξη, είτε θρησκεία κλπ. Πάντως διαβάζοντας όλες τις γνώμες, κατάλαβα οτι δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση των χριστιανών για το δόγμα και αυτό είναι λυπηρό. Για όσους ασπάζονται τον χριστιανισμό εννοώ. Και για να μην παρεξηγηθώ σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω την πίστη κανενός, απλά παρατηρώ οτι η εκκλησία δεν κάνει σωστά τη δουλειά της σε βασικά θέματα, όπως αυτό της γνώσης της πίστης και ίσως αυτό θα έπρεπε να μας θορυβεί.

Απόλυτα σύμφωνη και θεωρώ ότι αυτά τα λόγια πρέπει όλοι να τα σκεφτούμε και να μας προβληματίσουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Ποιος σε έφερε στη ζωή εσένα και τα παιδιά σου; Ποιος δημιούργησε τον κόσμο; Άδικο είναι να φέρεις τα παιδιά σου στον κόσμο, γιατί αυτόματα τα καταδικάζεις σε θάνατο με το δικό σου σκεπτικό! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ: Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΣΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ! Ξέρεις που φυλάσσονται τα συγγράματα των αρχαίων μεγάλων φιλοσόφων και ποιοι τα διατήρησαν; Πώς νομίζεις διασώθηκε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός; Και πάλι άλλο ΠΙΣΤΗ και άλλο θρησκεία! Δηλαδή οι άνθρωποι που δε γεννάναι παιδιά; Συγγνώμη αλλά θεωρώ πολύ "στενόμυαλες" και πολύ απόλυτες τις απόψεις σου.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ,BING BANG.ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ,ΗΡΘΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΑΜΕ,ΝΑ ΔΙΑΙΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΥΣΙΔΑ(ΔΕΣ ΑΠΛΑ ΤΗ ΦΥΣΗ).Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΣΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ! ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΙΑΣΩΘΗΚΑΝ?ΕΛΑΧΙΣΤΑ!!ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ?ΠΟΣΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ?? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΛΑ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΣΩΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ(ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ),ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΚΑ.ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΕΝΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

natassa, άλλο το να μην πιστεύεις στο Θεό και άλλο να μην έχεις αξίες και ιδανικά. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, μην τα μπερδεύεις. Όπως όλοι οι άνθρωποι που πιστεύουν στο Θεό δεν είναι ηθικοί, έτσι και όλοι οι άνθρωποι που δεν πιστεύουν στο Θεό δεν είναι ανήθικοι. Η πίστη ή η μη πίστη δεν έχει καμία σχέση με την ηθική και τις αξίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ

ΕΧΟΥΝ ΙΣΟΠΕΔΩΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ

ΜΑΣ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ

Η ΑΚΟΜΑ Κ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ!

ΝΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ

ΣΑΝ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ

ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ

ΜΟΥ ΧΡΟΝΩΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΙΛΑΓΑΝ Κ

ΕΚΤΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ,ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ

ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΟΥΤΕ ΙΕΡΟ ΟΥΤΕ ΟΣΙΟ,ΟΥΤΕ ΙΔΑΝΙΚΑ Κ ΑΞΙΕΣ!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Κ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΟΙ...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΕΔΩ

ΜΕΣΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Κ ΟΤΙ ΦΥΤΡΩΣΑΜΕ

ΕΓΩ ΛΕΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει τις έννοιες Χαρά μου... Τελος πάντων, έχεις την άποψή σου κ δεν θα το συνεχίσω περισσότερο.

Οφείλω να συμφωνήσω με το Γιωτάκι που από την αρχή με κάλυψε η άποψή της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...