Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιστεύετε στο Θεο??


MAIRH!!!

Recommended Posts

Ο Θεός είνα μέσα μας, γύρω μας, παντού, εμείς πρέπει να ψάξουμε να τον βρούμε. Εγώ πιστεύων,είναι περισσότερο αν Τον αισθανόμαστε παρά αν Τον πιστεύουμε. Εγώ πολλές φορές αισθάνομαι οτι είναι δίπλά μου, μέσα μου, με βοηθάει , με ακούει. Είναι κάτι πέρα απο την πίστη...Ετσι βλέπω εγώ τον Θεό κ Τον ευχαριστώ κάθε δευτερόλεπτο για αυτό που είμαι, για αυτά που μου έχει δώσει καλά κ κακά κ θα Τον δοξάζω πάντα!!!

Αυτές τις άγιες μέρες που έρχονται είναι πολύ ωραίο εκτος απο τι παιχνίδια θα πάρουμε στα παιδιά μας να θυμόμαστε κι Εκείνον που είναι ο πλάστης κ δημιουργός μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ego tha ithela na sas po an mporeite na diabasete to biblio H ASKITIKI THS AGAPHS, Gerontissa Gabrihlia. I istoria auths ths gunaikas emena mou allakse thn zoi. Itane mia katapliktiki gunaika pou moni ths taksidepse se olo ton kosmo, den akoulouthise pote ton tropo ths ekklisias mas kai ola auta pou eipate parakato, parola auta egine apodekti kai agapithike apo polous anthropous kai ekklisies. Exei mesa katapliktikes istories, taksidepse sthn india, boithise leprous kai polous anthropous pou eixan anagki kai genika thn thaumazo san gunaika pou katafere tosa polla me moni boithia thn pisti ths kai thn agapi ths. Eilikrina aksizei na to diabasete...ego den eimai ths ekklisias omos auto to biblio mou to edose i mama mou kai epemene na to diabaso.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω.. πίστευω στο καλό που έχει ο άνθρωπος μέσα του και σ΄αυτόν που του το εμφύσισε, δλδ το Θεο.

Μου αρέσει πολύ ο Χριστιανισμός ως Λόγος.

Με την Εκκλησία και τον κόσμο της δεν θέλω καμμία σχέση.

Δεν λέω, υπάρχουν και αξιόλογοι Πατέρες,αλλά οι περισσότεροι είναι απλώς δημόσιοι υπάλληλοι και πολλά άλλα. Όσο για τους περισσότερους "βαθιά θρησκευόμενους"..άστο. Η θρησκεία μας βρίσκεται μέσα στην καρδιά μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν πιστεύω στον θεό. Πιστέυω στον άνθρωπο, στην εξέλιξη κ στην επιστίμη. Βέβαια ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του κ είναι σεβαστές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ.

ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΖΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisy mas dokimazei kala to eipes..ola einai mia dokimasia...

mas afinei eleytherous na epilegoume emeis ti einai to kalo gia mas..

skepsou o idios ti perase gia mas...ti ponos k ekseytelismo anextike gia ton idio ton anthropo,,gia na mas sosei

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταθετω κι εγω την αποψη μου χωρις πολλα λογια,λεγοντας απλα και ξεκαθαρα οτι υπαρχει Θεος και αυτο αποδυκνειεται καθημερινα.Αν ολοι μας καθησουμε ενα λεπτο και σκεφτουμε οτι το δωρο της ζωης απο καπου προερχεται θα συνηδητοποιησουμε ολοι οτι ναι πραγματι υπαρχει και αυτο ειναι μια μεγαλη αποδειξη.Δεν κατακρινω ουτε και παρεξηγω αυτους που δεν πιστευουν,ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει οτι θελει και οπου θελει.Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι για μενα ο Θεος ειναι το παν δεν υπαρχει τιποτα πιο δυνατο και πιο πιστευτο.Παντα με βοηθαει και παντα ειναι διπλα μου σε οτι κανω.Ειναι διπλα σε ολους αρκει να θελουμε να τον δουμε και να τον νιωσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που δεν είχε μεγάλη σχέση με την θρησκεία. Αν και

ο πατέρας του πατέρα μου ήταν παπάς, ποτέ δεν εξαναγκάσθηκα να πάω στην εκκλησία

ή να νηστέψω ή να φορέσω συγκεκριμμένα ρούχα.Έτσι μεγάλωσα χωρίς να έχω ξεκάθαρη

στάση για την ύπαρξη Θεού. Που και που "έπιανα" τον εαυτό μου να πιστεύει στα

θαύματα αλλά ως εκεί.

Στα 17 μου χρόνια έμπλεξα σε μια ξενόφερτη χριστιανική αίρεση. Για ευνόητους

λόγους δεν μπορώ να αποκαλύψω το όνομα. Και εκεί πάντως πίστευαν στον Τριαδικό

Θεό και σε πολλές βασικές αρχές της Ορθοδοξίας. Ξεκίνησα με θέρμη. Πίστευα στον

Θεό, στην δυναμή Του και τα θαυματά Του. Πίστευα πως αν ζητήσεις κάτι με πίστη

θα στο δώσει. Άλλωστε το λέει και στην Βίβλο. Διάβασα πάρα πολλές φορές την

Αγία Γραφή.

Σιγά σιγά όμως άρχισα να αναρωτιέμαι. Έβλεπα ανθρώπους πιστούς και ευσεβείς να

αδικούνται από την ζωή και να υποφέρουν ποικιλοτρόπως και παντοιοτρόπως. Και

άλλους με πολύ λιγότερη πίστη να απολαμβάνουν μια ζωή ζάχαρη. Αυτό μου έκανε

τρομερή εντύπωση. Ύστερα από 6 χρόνια παραμονής στην αίρεση, αποφάσισα να φύγω.

Δεν με εξέφραζε πια.

Πλέον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει Θεός με την έννοια που το

εννοούμε. Δηλαδή μια υπερφυσική, ανώτερη, αυτόνομη οντότητα όπου έχει σκοπό το

Καλό και το Αγαθό. Για μένα ο Θεός είναι το ίδιο το Σύμπαν. Η ενέργεια του

Σύμπαντος σε συνδιασμό με τις συμπτώσεις της ζωής και τις επιλογές μας,δίνουν στον

καθένα από μας την πορεία της ζωής του.

Πράγματι πιστεύω πως όλα γίνονται για κάποιο λόγο και πως δεν μπορούμε να δούμε τα

πραγματικά αίτια του κάθε αποτελέσματος εξαιτίας της πεπερασμένης φύσης μας. Η πίστη

στον εαυτό μας ή σε οποιαδήποτε ιδέα κινητοποιεί διάφορους "μηχανισμούς" και έτσι

πετυχαίνονται "υπερφυσικά", "θαυμαστά" αποτελέσματα. Γι΄αυτό και μπορεί κάποιος

καρκινοπαθής, πχ, να ιαθεί πλήρως και να ζήσει μια μακροχρόνια ζωή. Δεν είναι η

Παναγία ή ο οποιοσδήποτε άγιος που τον έκανε καλά αλλά η πίστη στην ιδέα ύπαρξης του

αγίου, ο οποίος θα προστρέξει προς βοήθεια του.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη για το θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Θεός υπάρχει! Κάποιοι σύγχρονοι αθεϊστές θέλουν να πιστεύουν σε ενέργειες ή ο,τιδήποτε άλλο. Είναι ο Θεός, ο δημιουργός πάσης της κτίσης και όλων των όντων. Αυτός που έφερε τα πάντα από την ανυπαρξία στην ύπαρξη και αυτός που τα συντηρεί στο είναι. Είναι αυτός που ήρθε στον κόσμο ως άνθρωπος και σταυρώθηκε για να άρει τις αμαρτίες του κόσμου. Είναι πάντοτε μέσω των ενεργειών του μέσα στον κόσμο αλλά η ουσία του παραμένει απροσπέλαστη για τον κτιστό άνθρωπο. Όλοι κάποτε αναζητούμε το Θεό, γιατί ο Θεός κοινωνεί με τα δημιουργήματά του. Ο Θεός δεν τιμωρεί αλλά παιδαγωγεί και πάντοτε αγαπάει το δημιούργημά του. Ο Θεός δεν ερμηνεύεται με λογική. Εκεί που σταματά η λογική αρχίζει η πίστη. Ο Θεός σώζει τον άνθρωπο, ακόμη και με μια στιγμή αληθινής μετάνοιας. Δυστυχώς σήμερα πολλοί συνδέουν τους εκπροσώπους της Εκκλησίας με το Θεό. θα έρθει η ώρα που οι λύκοι θα είναι μεταμφιεσμένοι σε ποιμένες. Βέβαια να μην τα ισοπεδώνουμε όλα και όλους. Άνθρωποι είναι και οι κληρικοί και σαφώς θα εκτραπούν. Όλη η ζωή του ανθρώπου είναι η πορεία είτε προς το μηδέν είτε προς το Θεό, τη θέωση. Ο Θεός είναι Πανάγαθος και πάλι θα σώσει τον άνθρωπο, γιατί αυτός τον έφερε στην ύπαρξη. Για όσους ενδιαφέρονται θεωρώ ότι οι Λόγοι του Πατρός Παϊσίου είναι προσιτοί σε όσους αμφιταλαντεύονται και βασανίζονται. Δεν υπάρχουν πάντως ''σεσωσμένοι'', όσοι θεωρούν τους εαυτούς τους καθωσπρέπει, γιατί κανείς δε γνωρίζει το κριτήριο του θεού. Όλοι πάντοτε όμως και κάποτε θα νιώσουν την παρουσία του, αρκεί να ανοίξουν τα μάτια της ψυχής τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελαβα το παρακατω mail και σας το παραθετω:

προσωπικα το βρηκα πολυ πετυχημενο!;)

Μια φορά πήγε ένας τύπος στο κουρείο για το καθιερωμένο κούρεμα και ξύρισμα.

Καθώς ο κουρέας άρχισε να δουλεύει, άρχισε μια καλή συζήτηση.

Μίλησαν για τόσα πολλά πράγματα και πάρα πολλά θέματα...

Όταν τελικά άγγιξαν το θέμα της θρησκείας και του θεού, ο κουρέας αναφώνησε:

'Δε πιστεύω ότι ο Θεός υπάρχει.'

'Γιατί το λες αυτό;' ρώτησε ο πελάτης. Και ο κουρέας είπε: 'Λοιπόν, απλά βγες έξω στο δρόμο για να καταλάβεις γιατί ο Θεός δεν υπάρχει. Πες μου γιατί αν ο Θεός υπάρχει, υπάρχουν τόσοι διεστραμμένοι;

Γιατί τόσα εγκαταλελειμμένα παιδιά;

Αν ο Θεός υπήρχε, δε θα υπήρχε ούτε δυστυχία ούτε πόνος.

Δε μπορώ να φανταστώ ένα Θεό που αγαπάει και συμπονεί να επιτρέπει όλα αυτά που γίνονται.'

Ο πελάτης το σκέφτηκε για μια στιγμή, αλλά δεν απάντησε γιατί δεν ήθελε να χαλάσει τη συζήτηση.

Ο κουρέας τελικά τελείωσε τη δουλειά του και ο πελάτης έφυγε.

Όμως μόλις έφυγε από το κουρείο, είδε ένα άντρα στο δρόμο με μακρυά κατσαρά βρώμικα μαλλιά και γένια. Φαινόταν πολύ βρώμικος και απεριποίητος. Εκείνη τη στιγμή ο πελάτης γύρισε πίσω και ξαναμπήκε στο κουρείο.

Τότε είπε στον κουρέα:

'Ξέρεις τι; Οι κουρείς δεν υπάρχουν!'

'Πως μπορείς να το λες αυτό;' ρώτησε ο έκπληκτος κουρέας.

'Είμαι εδώ και είμαι κουρέας! Μόλις σε κούρεψα, τι είναι αυτά που λες;'

'Όχι!' απάντησε ο πελάτης και εξήγησε: 'Οι κουρείς δεν υπάρχουν γιατί αν υπήρχαν, δε θα υπήρχαν αχτένιστοι άνθρωποι και με μακρυά βρώμικα μαλλιά, όπως ο τύπος απ' έξω.'

'Μα... οι κουρείς ΌΝΤΩΣ υπάρχουν! Αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν έρχονται σε μένα.'

'Ακριβώς!' απάντησε ο πελάτης. 'Αυτό είναι το θέμα! Ο Θεός, επίσης ΥΠΆΡΧΕΙ! Και αυτό συμβαίνει όταν οι άνθρωποι δεν πηγαίνουν σε αυτόν και δεν αναζητούν σε αυτόν βοήθεια.

Γι' αυτό υπάρχει τόσος πόνος και δυστυχία στον κόσμο.'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πω κι εγώ την άποψή μου σ' αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα. Εγώ προσωπικά, λοιπόν, δεν πιστεύω στον Θεό, είμαι της ορθολογιστικής σχολής. Εκτιμώ τη φιλοσοφία του Χριστιανισμού περί αγάπης, ισότητας, ταπεινότητας και συγχώρεσης και προσπαθώ να τα εφαρμόζω στη ζωή μου ως φιλοσοφία και στάση ζωής αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένας Θεός που μας παρακολουθεί, που κρίνει, που αποφασίζει για μας, που ίσως τιμωρεί... Για μένα αυτό είναι η Συνείδηση που έχουμε όλοι μας.

Πιστεύω ότι οι θρησκείες "εφευρέθηκαν" από τον άνθρωπο για να καλύψουν την ανάγκη του να πιστεύει ότι αποφασίζει κάποιος άλλος γι' αυτά που συμβαίνουν στη ζωή του και για να απαντήσουν στα βασανιστικά ερωτήματά του "Από πού ερχόμαστε" και "Πού πηγαίνουμε". Ερωτήματα που απασχολούν τον άνθρωπο από την αρχή της ανθρωπότητας.

Κυρίως, όμως, εφευρέθηκαν για να μπορέσουν να απαλύνουν το φόβο του ανθρώπου για τον Θάνατο και το Τέλος. Δεν μπορεί, κάτι πρέπει να υπάρχει μετά από αυτή τη ζωή, αυτό σκεφτόμαστε όλοι για να παρηγορηθούμε... Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει ούτε Παράδεισος ούτε Κόλαση. Ο "Παράδεισος" και η "Κόλαση" είναι μέσα μας...

Σέβομαι τους ανθρώπους που πιστεύουν. Έχω κι εγώ πίστη αλλά όχι στον Θεό. Εγώ έχω πίστη στους αναθρώπους, στη δύναμη που έχουμε μέσα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δική σου άποψη είναι κοινωνιολογικού περιεχομένου και φυσικά σεβαστή. Ο Θεός δεν τιμωρεί, επειδή το ανέφερες. ούτε αποφασίζει για εμάς, ούτε μας κρίνει! Ο χριστιανισμός είναι ελευθερία, κατοχή αυτεξουσίου, όχι φόβος και τιμωρία.(αυτά τα έχει η Δυτική Χριστιανοσύνη με πρωτείο Πάππα και λοιπά). Ο αληθινός χριστιανός είναι ελεύθερος! Γιατί πράγματι έχεις αυτεξούσιο, και φιλοσοφικά να το δεις, όταν , δύνασαι να ελέγχεις τα συναισθηματά σου, όταν είσαι κύριος του εαυτού σου, όταν δεν καταδυναστεύεσαι! Κόλαση δεν είναι τόπος με φωτιές και όλα τ' άλλα αλλά απομάκρυνση από τη δόξα του Θεού, αμεθεξία! Η αληθινή ζωή για όσους πιστεύουν δεν είναι εδώ αλλά ξεκινά μετά το θάνατο! Μακάρι να είχαμε γνώση αυτής...Πώς να είναι... Πάντως εμένα με αντιπροσωπεύει αυτό που είπε ο πατήρ-Παϊσιος και θέλω να το πιστεύω: Σκανδαλωδώς θα σώσει ο Θεός τον άνθρωπο που έστω δείξει μια στιγμής αληθινής μετάνοιας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΣΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΕΟ Η΄ΒΟΥΔΑ Η΄ΑΛΛΑΧ - ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΑΡΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΘΕΟΣ- ΠΑΝΤΩς ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ. ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΟΤΑΝ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΠΕΡΑ, ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΑ 26 ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ. ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΙΩΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΘΥΜΩΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΩ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΣΑ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΔΡΟΜΗ ΤΗΝ 9Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΛΙ ΛΥΓΗΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.

ΤΟΝ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ, ΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ, ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ. ΤΟΝ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΧΩ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΩ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ. ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΑΩ.

ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ, ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΘΕΛΩ . ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ.

ΚΑΙ ΑΝ, ΛΕΩ ΑΝ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΣΗΚΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΕΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟ.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι είναι κοινωνιολογικού περιεχομένου η άποψή μου, απλά εξηγώ γιατί κατά τη γνώμη μου πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός και γιατί πιστεύω ότι οι άνθρωποι ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ να πιστεύουν στον Θεό (αυτό ίσως είναι όντως λίγο κοινωνιολογικού περιεχομένου). Σαφώς και ο χριστιανισμός δεν αναφέρει ότι ο Θεός τιμωρεί ή αποφασίζει για μας, αλλά όταν λέω ότι έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε κάτι τέτοιο, αναφέρομαι στις περιπτώσεις που μας συμβαίνει κάτι κακό και η μοιρολατρική εξήγηση για να παρηγορηθούμε είναι "ήταν Θέλημα Θεού". Ε, λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, δεν ήταν θέλημα Θεού. Απλά έτσι είναι η ζωή, οι άνθρωποι πεθαίνουν και δυστυχώς πρέπει να ζήσουμε με αυτή την αλήθεια... (κατά τη δική μου θεώρηση των πραγμάτων πάντα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ,πχ ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 10 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ;ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΣ,ΕΧΕΙ ΚΡΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Η ΟΧΙ;ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ,ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ, ΜΑΣ ΔΙΔΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΒΛΟ(ΜΑΣ ΔΙΗΓΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΤΟΥ ΛΩΤ,ΤΗΣ ΣΙΩΝ,ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ),ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΒΡΑΙΟΣΥΝΗΣ.ΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ;ΟΧΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΞΕΝΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΑΜΗΛΑ,ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ.

Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΓΚΡΕΜΙΣΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ,ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ!!

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα μου νομίζω πως μπερδεύεις κάποια πράγματα. Οι Εβραίοι και γενικότερα ο Ιουδαϊσμός δεν αποδέχεται την Καινή Διαθήκη που είναι η Βάση της Ορθόδοξης πίστης. Η Παλαιά Διαθήκη που απαρτίζεται από πολλά βιβλία, σημαντικότερο απ' αυτά είναι το σύνολο της Πεντατεύχου, αναφέρεται όντως στην εβραϊκη μυθολογία (εκτός από την Γέννεση) και σ' αυτή πιστεύουν. Τώρα το οτι βαπτίζονται τα βρέφη έχει να κάνει με περισσότερο πρακτικούς λόγους μιας και όταν άρχισε ως μυστήριο, υπήρχε μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας βρεφών. Η βαπτιση και η ονοματοδοσία είναι δύο εντελώς διαφορετικές διαδικασίες που συμπίπτουν χρονικά. Τώρα το οτι συνεχίζουμε να βαπτιζόμαστε χριστιανοί από βρέφη, έχει καθαρά να κάνει μόνο με την παλαιολιθική αντίληψη της εκκλησίας. Οι Έλληνες δεν αναθεματίζονται ως έθνος, αλλά ως ειδωλολάτρες μιας και και τότε πίστευαν στο δωδεκάθεο, το οποίο όμως με την εξέλιξη της φιλοσοφίας είχε αρχίσει να χάνει την αίγλη του. (Βλέπε Πλάτωνα) Όλες αυτές οι βαρβαρότητες που αναφέρεις πραγματικά συνέβησαν και είναι αλήθεια παράλογες και αποκρουστικές. Το δόγμα όμως πουθενά δεν παραινεί τον άνθρωπο σε βιαιότητες. Λάβε υπόψη σου το γεγονός οτι εκείνα τα χρόνια του σκοταδισμού οι άνθρωποι ήταν μισαλλόδοξοι και επιθετικοί, λόγω της έλλειψης γνώσης, που έφερνε προκατάληψη και δεισιδαιμονία. Δε θέλω να το παίξω παντογνώστης προς θεού, όμως συχνά οι άνθρωποι μπερδεύουμε την εκκλησία και τον φαρισαϊσμό που τη διακατέχει με την πίστη στο δόγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα έγραψε:

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ,πχ ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 10 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ;ΤΟ ΡΩΤΗΣΕΣ,ΕΧΕΙ ΚΡΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Η ΟΧΙ;ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ,ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ, ΜΑΣ ΔΙΔΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΒΛΟ(ΜΑΣ ΔΙΗΓΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΤΟΥ ΛΩΤ,ΤΗΣ ΣΙΩΝ,ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΛΑΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ),ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΒΡΑΙΟΣΥΝΗΣ.ΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ;ΟΧΙ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΞΕΝΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΑΜΗΛΑ,ΒΟΥΤΗΓΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ.

Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΓΚΡΕΜΙΣΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ,ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ!!

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΦΙΛΙΑ

Ηλέκτρα τώρα νομίζω ότι προσπαθείς κάτι να περάσεις ή κάνω λάθος ? Εν πάση περιπτώση έχεις μια άποψη κ είναι δικαίωμά σου να την εκφράζεις απλά οι δύο τρείς τελευταίες σου σειρές είναι πραγματικά πολύ άτοπες !!!! Μη συγχέεις τον χριστιανισμό με τον σκοταδισμό του μεσαίωνα. Τότε υπήρχαν κάποιοι στενόμυαλοι που ήθελαν να μεταφράσουν τον χριστιανισμό σε φόβιτρο των φτωχών ανθρώπων, ή να τον κάνουν να φαντάζει περισσότερο με δικτατορικό καθεστός κ μετέπειτα γιατί εκείνοι έτσι το φαντάζονταν κ ΄νόμιζαν ότι θα το χάψουν κ οι υπόλοιποι. Αλλά όχι να χαρακτηρίζουμε έτσι κάτι το "άπιαστο", επειδή κάποιοι ηλίθιοι έκαναν τραγικά λάθη. Κ είναι "άπιαστο" γιατί κανένας δεν μπορεί να το ερμηνεύσει. Ούτε κ εγώ. Απλά δεν μπορώ να ταυτίζω τον χριστιανισμό κ ότι δίδαξε ο Χριστός, με τα μαύρα χρόνια που κάποιοι ήθελαν να δράσουν πίσω από την έννοια χριστιανισμός για να πλασσάρουν τις απόψεις τους.

Συμφωνώ κ με την Σισσιώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Ο Θεός υπάρχει! Ο Θεός δεν ερμηνεύεται με λογική. Εκεί που σταματά η λογική αρχίζει η πίστη.

Σε ευχαριστώ που μου το θύμισες, γιατί τώρα τελευταία λίγο το ένα λίγο το άλλο, είχα αρχίσει να το ξεχνάω πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ,ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ

ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΤΟΥΣ ΔΟΞΑΖΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ

ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Κ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ

ΣΤΙΓΜΕΣ Κ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ

ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ!!!

ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ

ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑΝ ΘΥΜΟΥΝΤΕ

Κ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ.........ΤΟΝ ΘΕΟ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

" Οι άνθρωποι που δεν είχαν ατυχίες στη ζωή τους και δυσκολίες, είναι ξεχασμένοι από το Θεό! Και σε καμιά περίπτωση ο Θεός δεν τους τιμωρεί. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο(σχέδιο Οικονομίας Θεού) ονομάζεται, αλλά πάντοτε υπάρχει επιλογή. Όσο για το Βάπτισμα, μάλλον δε γνωρίζεις τί εστί! Είναι μέγα μυστήριο, ο άνθρωπος γίνεται χριστιανός, καθώς φέρει το προπατορικό αμάρτημα από την πτώση. Όπως δεν έχεις δικαίωμα να αποφασίζεις για το παιδί σου αν θα βαπτιστεί, ΕΤΣΙ δεν έχεις δικαίωμα να το στερήσεις την είσοδό του στην Εκκλησία, τη συμμετοχή στα μστήρια(θεία κοινωνία). Αλλά σκέφτηκες ποτέ ένα μεγάλο και βασανιστικό ερώτημα; Τα παιδιά μας τα ρωτάμε όταν τα φέρνουμε στον κόσμο; Έχεις σκεφτεί ότι αυτόματα είμαστε οι γεννήτορες αλλά και υπεύθυνοι για το θάνατό τους; Πολλά σημεία του Ορθόδοξου Χριστιανισμού δεν ερμηνεύονται με λογική, δεν είναι φιλοσοφία. Πάντως καμία φιλοσοφική αναζήτηση δεν έχει φτάσει στο σημείο όπου το δόγμα του χριστιανισμού έχει φτάσει! Όσο για τις "λεηλασίες'' του χριστιανισμού προς τον ελληνισμό, αν διαβάσεις πολύ και σωστά θα διαπιστώσεις ότι ο ελληνισμός διασώθηκε μέσα από τον χριστιανισμό, μέσα από τους Πατέρες της Εκκλησίας που διατύπωσαν το δόγμα σε μεταπλασμένη τη φιλοσοφική ορολογία σε θεολογική. Επίσης κάποια πράγματα δεν ερμηνεύονται με σημερινά δεδομένα, αλλά ανάλογα με τον τόπο και τον χρόνο. Και ναι Οι Εβραίοι είχαν επιλεχθεί για κάποιο σκοπό και η Π.Διαθήκη και Η Κ.Διαθήκη είναι ιερά βιβλία της Ορθοδοξίας. Τέτοιες απόψεις Ηλέκτρα είναι αρχαιοελληνιστικές και μονόπλευρες. Για να συνειδητοποιήσει κάποιος σφαιρικά πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά τις πολιτικές, φιλοσοφικές, κοινωνιολογικές προεκτάσεις μιας εποχής αλλιώς είναι αυθαιρεσίες! Εντελώς επιστημονικά εννοείται. Μεγαλύτερος πολιτισμός από το κράμα ελληνισμου-χριστιανισμού δεν υπάρχει. Πολύ ΣΩΣΤΟ αυτό που έγραψε η ΣΙσσιώ: Συχνά οι άνθρωποι μπερδεύουμε το φαρισαϊσμό με την πίστη και το δόγμα της εκκλησίας.Επίσης για να μην παρεξηγηθώ αυτά που γράφω είναι καθαρά από τις σπουδές μου(φιλοσοφία-Θεολογία), δεν εκφράζω προσωπική άποψη, ούτε με θεωρώ ''σεσωσμένη''. Τα προσωπικά μου βιώματα και εμπειρίες μου τις κρατώ για εμένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...