Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτελους ολα τα μπεμπακια 6ου-7ου-8ου '12 θα κοιμηθουν! ν16


Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια

βλεπω πολυ συζητηση περι υπνου..ουτε εγω μπορω να εκφερω αποψη γιατι απλα πιστευω οτι ειναι στο παιδι..καθε παιδακι εχει την δικη του ψυχοσυνθεση επομενως δεν πιστευω οτι μπορουν να αποδεχτουν ολα το ιδιο τις διαφορες τεχνικες.κ να σας πω τι εχω παρατηρησει;επειδη γνωριζεται οτι η σαντυ κανει μαθηματα κ δοξα το θεο με απιστευτη εξελιξη λογου κτλ..εχω λοιπον γνωρισει αρκετους ειδικους στο διαστημα αυτο..ολοι λοιπον μα ολοι κανενας τους δεν εχει παιδια..επομενως οτι μα οτι κ να λενε οι ιδιοι πρακτικα δεν το εχουν αντιμετωπισει σε δικα τους παιδια..τωρα δεν ξερω αν καταλαβενεται τι εννοω..σου λενε πχ ποτε μα ποτε μη σηκωνεις χερι οπουδηποτε κ εαν βρισκεσαι κτλ κτλ οταν λοιπον ημουν με τη σαντυ στο δρομο κ ετρεχε κ δεν ακουγε κ εκεινη την ωρα περναγε λεωφορειο κ μπορει να την παταγε κ εμενα πηγε η ψυχη μου στην κουλουρη τι θα μπορουσα να κανω;;κ εκεινη να συνεχιζει να τρεχει στη μεση του δρομου κ να μην ακουει σε καμια εντολη σε καμια φωνη;απο το να μου την πατησει καποιο αμαξι κ μετα να θεωρουν κ εμενα υπευθυνη της εδωσα μια στο ποπο κ αμεσως εστρωσε!σε ολο το δρομο το χερι μου δεν το αφησε.

αλλο παραδειγμα..μια αναπτυξιολογος μου ειχε πει να παω τη σαντυ σε κεντρο λογου κ εργοθεραπειας.σε αυτα τα κεντρα δεν πανε μονο τα παιδακια με ηπια μορφη ελειψης λογου κτλ αλλα πανε κ πολλα με πολλα κ εντονα προβληματα αν λοιπον η κορη μου βρισκοταν σε ενα τετοιο χωρο καθημερινα δεν θα νομιζε οτι θα ηταν κ εκεινη το ιδιο;πως λοιπον θα μπορουσε να φτιαξει τα προβληματακια της οταν γυρω της θα εβλεπε οτι υπαρχουν αλλα πιο εντονα;δεν προσπαθουσε να μιμηθει αυτα που βλεπει;

θελω λοιπον να καταληξω στο γεγονος οτι ολες οι θεωριες καλες κ αποδεκτες αλλα καθε παιδι διαφορετικο κ καθε γονιος διαφορετικος.σχολη γονεων δεν υπαρχει..επομενως εμεις οι ιδιοι πρεπει να ψαξουμε να βρουμε τροπους που τα δικα μας τα παιδια μπορουν να εφορμοσουν σιγουρα βεβαια ακολουθωντας διαφορες συμβουλες κ θεωριες που εμεις θα δουμε στην πορεια αν μας κανουν.

τωρα βεβαια θα μου πειτε αφου εχω αυτη την αποψη γιατι παιρνω στο σπιτι λογωθεραπευτρια κ παιδοψυχολογο.την παιρνω γιατι η σαντυ ειχε παθει νοσοκομειακο ανχος που μπλοκαρε την αναπτυξη της κ φυσικα εγω δεν μπορουσα να το φτιαξω δεν ηξερα το σημειο που επρεπε να ξεκλειδωσω.κ τωρα που ξεκλειδωθηκε πρεπει να φτιαχτει ο τροπος που λεει τις λεξεις πραγμα που κ σε αυτο δεν ειμαι γνωστης.η παιδοψυχολογος πλεον παιζει μαζι της κ της κανει πολυ καλο που παιζει με εναν ανθρωπο εκτος της μαμας κ με παιχνιδια που δεν ειναι δικα της

α!εαν σας ενδιαφερει κ η αποψη της παιδοψυχολογου περι γυμνιας μπροστα σε παιδια διαφορετικου φυλλου να σας πω που βεβαια εμεις δεν τηρουμε στο σπιτι.γιατι κ εγω κ ο αντρας μου δεν συμφωνουμε..

η σαντυ λοιπον ποτε δεν εχει δει τον πατερα της γυμνο ετσι μεγαλωσε ο αντρας μου κ εγω αντιθετα εβλεπα τον πατερα μου γυμνο κ θυμαμαι πως δεν μου αρεσε καθολου κ μαλιστα σε παρα πολυ μικρη ηλικια αποφασιστηκε λοιπον αυτοματα χωρις συζητηση οτι ετσι θα γινεται.η παιδοψυχολογος λοιπον πιστευει πως μεχρι τα 4 πρεπει να κυκλοφορουμε κ γυμνοι μετα ομως απο τα 4 θεωρειται σεξουλικη κακοποιηση.οταν μου το ειπε της ειπα δεν πειραζει βλεπει του αδερφου της δεν μπορει ξαφνικα ο αντρας μου στα τρια της χρονια να βγαινει γυμνος απο το μπανιο δεν το δεχομαι!

μαλιστα μια φιλη οταν ειχεμε αυτη τη συζητηση με προσβαλε με τον τροπο της κ μου ειπε καλα οταν θα παει η κορη σου σχολειο θα ψαχνει τα αγορακια να δει το πουλι τους..της οποιας η κορη κλεισμενα 4 ο πατερας κυκλοφορει αερα πατερα κ οταν της ειπα για το τι λεει η παιδοψυχολογος για μετα τα 4 δεν ειπε τιποτα.δεν ξερω την αποψη σας πανω σε αυτο αλλα εγω επειδη θυμαμαι την εικονα κ δεν μου αρεσε καθολου δεν προκειται να εφαρμοσω αυτη της θεωρεια.τοτε μπορει να μη με ενοχλουσε κ να το εβλεπα φυσιολογικα οταν μεγαλωσα κ το θυμωμουν πιστευω πως ηταν λαθος.

αυτα σας ζαλιζα για περι υπνου ξεκινησα λογοδοιαροια με επιασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσαρες.

Σημερα η μερα φαινεται ομορφη: Εγραφα μηνυματακι και το χασα :twisted::twisted:

Θα σας διαβασω και θαεπανελθω με τα δικα μας και τα δικα σας νεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia! Simera exei ilio kai teleia mera kai leme na pame boltoula!

Xtes bradu epitelous koimithika seri xwris oute 1 ksupnima...mallon boithise kai to potaki pou ipia otan blepame mia tainia to bradu :lol: alla einai kai apo tis liges fores pou h mpoumpou mou den ksupnise katholou! 11 wres seri! Oute 1 fora gia pipila!

Den tha sxoliasw oute egw allo auto to thema...alloste kai egw exw pei ti gnwmi mou...den mporoume oles na sumfwnoume se ola kai na exoume tis idies gnwmes...giauto kai o kathe anthrwpos einai diaforetikos...alliws o kosmos olos tha itan to idio kai den tha upirxe h diaforetikotita! :D Polu bareta tha itan xixi

Nansouita ethikses ena thema pou oute kan to eixa skeftei!!!

Emena den mou exei tuxei oute me tous goneis mou kai oute to exoume thiksei pote auto to thema giati apla den uparxei se emas tetoio thema. kai fusika kai emena h gnwmi mou einai to idio me ti diki sou. Den sumfwnw sto na blepei h mikri gumno to mpampa tis. Twra pou to skeftomai mou irthe kati sto mualo pou mou eixe pei h mama mou pio palia...egw me ton ena mou aderfo exoume mikri diafora 17 mines, autos mikroteros, h mama mou san paidakia mikra mas ekane mpanio mazi kai mou eipe to stamatise auto otan katalaba egw oti eimaste diaforetika...kai tis lew mia mera "mama to diko mou poulaki pou einai"? :lol::lol:

Kai emeis simera tha pame boltoula sto ekswxiko kati filwn pou einai dipla se thalassa se ena xwrio oxi polu makria. Eimai sigouri oti tha doume kai kosmo na kanei mpanio! mprrrr egw oute na to skeftomai apo toso nwris! Kalo SK na exoume!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια...

Τί έγινε, παντού έφτιαξε ο καιρός, εκτός απο δω? :cry:

Και μεις είχαμε μία τέλεια νύχτα ευτυχώς!

Καλά να περάσετε ό,τι κι αν κάνετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μας, η μικρη μολις ξύπνησε χωρις πυρετο απο τις 11 που της ειχα δωσει αντιπυρετικο και ο Νικόλας κοιμάται ακομα.

Νανσυ αυτη την άποψη περί γυμνού στο σπιτι την έχω ακούσει και εγω απο παιδοψυχολογο, σε σεμινάρια που διοργάνωνε η παιδιατρος μου. Η άποψη της ήταν ότι γινεται αυτο γιατι πρεπει να μάθουν τα παιδια να μην ντρέπονται για το σώμα τους και ότι το γυμνό δεν ειναι θέμα ταμπού. Μας ελεγε ότι κάπου εκει στα 4 το ίδιο το παιδι δεν θελει να βλέπουμε εμεις οι άλλοι το σώμα του, τοτε θα μας ζητάει να κάνει μονο του μπάνιο και να μην είμαστε μπροστα οπότε όταν αρχίσει να εχει αυτη την αντίληψη πρεπει να το σεβαστούμε και να κανουμε και εμεις το ίδιο. Εγω δεν διαφωνώ τελειως, ένταξη δεν κυκλοφορούμε γυμνοί στο σπιτι αλλα η μικρη μας εχει δει γυμνους, πολλες φορες μπαινει στο μπανιο οταν κανουμε ντουζ και αρκετες φορές την εχουμε κάνει μπανιο ή εγω μαζι της ή ο μπαμπάς της. Δεν της εχουμε φωνάξει δηλαδη επειδη μας είδε ουτε τρέχουμε να καλυπτουμε. Όταν μας δείξει ότι θελει σε αυτο το θέμα την μοναξιά της θα το σεβαστούμε. Και θεωρω ότι τοτε πρεπει όταν πια αντιλαμβάνεται το σώμα του να του μάθεις ποιος και με ποιον τροπο μπορει να το αγγίζει, για να μην θεωρείται σεξουαλικη παρενόχληση.

Ειναι αυτο ακριβώς που θυμάσαι Έλενα μολις αντιληφθηκες την διαφορετικότητα η μαμα σου το σταμάτησε και ήταν το σωστό. Επίσης οι παιδοψυχολογος λενε ότι μνήμες απο την παιδική μας ηλικία σαν ενήλικες εχουμε για ότι κάναμε μετα τα 3!

Φαίνεται πολυ ωραίος ο καιρος σημερα, πάω να μαγειρεψω και εγω τα φαγητά τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λέλα μάλλον δεν παρακολουθείς την συζήτηση. ;) Το θέμα μας δεν είναι η 1-2 φορές που θα ξυπνήσει αλλά η περίπτωση που ξυπνάει πάνω από 5 φορές το μωρό μέσα στην νύχτα.

Αρι δεν είναι στο παιδί να ξυπνάει τόσες φορές μέσα στην νύχτα. Ναι κάθε παιδί είναι διαφορετικό ως προς τα επιτεύγματά του ακόμα και στο πόσες ώρες ύπνου χρειάζεται για να χορτάσει αλλά το να ξυπνάει τόσες φορές την νύχτα για μένα δεν είναι φυσιολογικό. ΤΕΛΟΣ. Φυσιολογικό είναι να ξυπνήσει γιατί είναι λερωμένο ή γιατί έχει ανάγκη την αγκαλιά της μανούλας. Ακόμα και αυτό που κάνει η Λέλα για μένα είναι φυσιολογικό. Αλλά ακόμα και αυτό το έχω δοκιμάσει να τον πάρω δηλαδή στο κρεβάτι να κοιμηθούμε αγκαλίτσα και ας μην κοιμηθώ εγώ όλη την νύχτα χέστηκα. Έλα όμως που και πάλι ξυπνάει συνέχεια. Θα θυσιαζόμουν αν είχα βρει τον τρόπο να κοιμάται ο μικρούλης μου και να μην κοιμάμαι εγώ.

Νάνσυ συμφωνώ απόλυτα στα περι γύμνιας και τελικά ακόμα και η παιδοψυχολόγοι λένε άλλοι το μακρύ τους άλλοι το κοντό τους. Εμάς μας είπε ότι δεν πρέπει να μας βλέπει γυμνούς ούτε εμένα ούτε τον άντρα μου που υποτίθεται ότι είναι άντρας και αυτό λέει γιατί το σώμα του μπαμπά είναι διαφορετικό από του μπέμπη και αυτό μπορεί να του δημιουργήσει κομπλεξ μεγαλώνοντας. Οπότε κι εμείς ακολουθούμε αυτό που κάνετε και εσείς και το θεωρώ απόλυτα σωστό.

Κατερίνα "Επίσης οι παιδοψυχολογος λενε ότι μνήμες απο την παιδική μας ηλικία σαν ενήλικες εχουμε για ότι κάναμε μετα τα 3!" όσο γι'αυτό ναι μεν αλλά ότι είμαστε σήμερα το οφείλουμε σε ότι έχουμε ζήσει από 0-4 χρονών. ;)

Έλενα εγώ ακόμα κάνω αγώνα για την πιπίλα αλλά τίποτα. Την σνομπάρει πολύ ο κύριος.

Χτες πάλι δράμα η κατάσταση. Ξυπνούσε συνέχεια και δεν ηρεμούσε με τίποτα. Μόνο στο στήθος σταματούσε και μετά από λίγο ξανακοιμόταν. Ξυπνήσαμε γύρω στι 5 φορές. Αφού χτες σκέφτηκα άντε ακόμα να ξημερώσει? :lol:

Κοριτσάκια τζίφος με τα φορμάκια. Θα σβήσω και την λίστα. Επικοινώνησα με τους πωλητές και μου είπαν ότι παρόλο που γράφουν να επιλέξεις νούμερο σου στέλνουν όλα τα νούμερα σε διάφορα χρώματα. Οπότε άκυρο. Τζάμπα ο κόπος :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εδώ τέλειος ο καιρός σήμερα αλλά ο μπαμπάς μας πήγε για δουλειά. Οπότε μέσα θα την βγάλουμε. Ελπίζω σε αυριανή βόλτα.

Σήμερα έχουμε κοτοπουλάκι για τον μπέμπη όπου είπα να δοκιμάσω να πάρω μπουτάκι να του βάλω αντί για στήθος. Για να δούμε. Επίσης, έβαλα και λίγο μπρόκολο για πρώτη φορά. Ελπίζω να κοιμηθούμε το βράδυ. :lol:

Αντωνία καλά να περάσετε με την αδερφή σου και στα υπόλοιπα κορίτσια που βολτάρετε καλά να περάσετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και καλο ΣΚ με υγεια.

Εγω χαθηκα γιατι ημουν ολη τη μερα την Πεμπτη στο νοσοκομειο :(

Με επιασε κολικος νεφρου....αχ κοριτσακια μου ουτε στον εχθρο μου τετοιος πονος....παρακαλουσα να λυποθυμισω για να μη ποναω......

Ακομη εχω αρκετο πονο και παιρνω βολταρεν υποθετο για να με ανακουφισει.......

Εχει περασει ποτε καμια απο εσας? Ποσες μερες κραταει? Κανατε τιποτα αλλο για να σας βοηθησει? ΠΕρα απο τα βολταρεν πινω συνεχεια νερο για να κατουραω και οσο μπορω ξεκουραζομαι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μαλλον δεν το ειπα καλα... σαφως εχουμε μνημες και οτι ζουμε τα πρωτα χρονια της ζωης μας διαμορφωνουν τον χαρακτηρα και την ψυχοσυνθεση του καθενος. Εννοουσα οτι δεν μπορουμε να κανουμε ανακληση αυτων που εχουμε στην μνημη μας μεχρι εκεινη την ηλικια. Και παλι λεω κατι που εχω ακουσει γιατι μου κανει εντυπωση και προσπαθω τωρα μεσω της Αγγελικης να δω ποτε "σταματουν" οι μνημες γιατι μεχρι τωρα θυμαται τα παντα οσα εχει κανει τα προηγουμενα χρονια.

Μαλιστα πριν λιγο ηθελε να παρει ενα σετ με νερομπογιες και πινελο που ειχα σε ενα ντουλαπι κρυμενο, εχει να το χρησιμοποιησει πανω απο χρονο και ειμαι σιγουρη για αυτο και οντως θυμοταν σε ποιο ντουλαπι το ειχαμε τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινούλα περαστικά!Ελπίζω να περάσει γρήγορα.Έχω ακούσει ότι είναι φοβερός πόνος, μεγαλύτερος και απο τους πόνους της γέννας :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!! :) εμεις επιτελους τελειως καλα!!!αν κ συννεφιασμενος καιρος την πηγα βολτα με το καροτσι μεχρι σουπερ μαρκετ απλα την εβαλα το ναυλον απο πανω του καροτσιου κ ηταν μια χαρα!!αχ κοριτσια βλεπει το μπουφαν της κ κανει σαν τρελη..σου λεει βολτα θα παμε!! :) η πλακα ειναι οτι την παω μια βολτα μεχρι διπλα στην γιαγια της κ οταν παω να της το βγαλω το μπουφαν κλαιει κ το κραταει το αλλο μανικι για να μην το βγαλω.. :lol::lol: το σκουφι οταν της το φοραω μετα το μπανιο το βγαζει,αλλα οταν το φοραει κ βλεπει οτι η επομενη κινηση ειναι το μπουφαν το κραταει!!! :lol:

κατερινα κ απο δω περαστικα αν κ τα ειπαμε απο το τηλ..

σημερα εκανα γεμιστα καλαμαρακια κ η μικρη κοτουλα με τραχανα..

αριαδνη ναι..ειναι ανυποφορος ο πονος..εχω λυποθυμηση ..δεν υπαρχει χειροτερος..απο τοσες φορες που με εχει πιασει ετσι δημιουργηθηκε κ η κυστη αναμεσα στο νεφρο κ το παγκρεας..κ ολο αυτο ειναι απο το εντερο που φουσκωνει κ ερεθιζει το νεφρο που ειναι διπλα..το νεφρο πρηζετε...μονο με πολυ νερο μεχρι αηδιας δλδ κ καμια παυσιπονη ενεση για δυνατους πονους..αλλιως υποθετα οπως βαζει κ η κατερινα γιατι θηλαζει κιολας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και μια ερωτηση..εσιες δλδ δεν θα κανατε ποτε μπανιο με τα παιδια σας?μεχρι καποια ηλικια λεμε παντα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsakia! Pigame boltoula axx ti wraia pou itan...sa kalokairi! Anupomonw na erthei to kalokairaki!

Katerinaki ksekinw apo esena, perastika na sou pw kai euxomai na perasei grigora! Einai tragikos o ponos enos kolikou! Egw exw petra sti xoli kai exw perasei koliko xolis...asta na pane...itan stin teleutaia imera tou gamiliou taksidiou...diladi stin epistrofi stin ousia...paraligo na min epistrepsoume kai na minw sto nonokomeio sti Rodo...perito na sas pw oti apo ton pono mou kserasa olo to aerodromio...aporw pws brika kouragio na taksidepsw. Einai ontws xeiroteros o ponos apo tis gennas nomizw. Egw diladi pou perasa tous ponous tou toketou kapou 8 wres xwris episkliridio otan to sugkrinw einai xeiroteros o kolikos. Gia koliko nefrou den to exw perasei alla to perase h mama mou prosfata...tis eipan oi giatroi na pinei mpira kai bgikan oi petres sta oura tis. Kai auti polu zoristike. Den kserw poso krataei...basika nomizw oti den einai standar alla to kako einai oti mporei na se ksanapiasei alli stigmi an den tis apoballei o organismos. Sou euxomai loipon grigora na tis apoballeis! An thumamai kala buscopan eixa parei.

Tony wraia pou exeis pareoula tin aderfi sou!

Bouli, kane ligo upomoni na perasete auto to stadio...mporei molis kopseis to thilasmo na tin parei pio eukola tin pipila. Pisteuw se kanena mina na mas les oti koimithikes 8wro seri! Sto euxomai!

Maraki wraia pou eiste teleiws kala!

Gia to mpanio pou les...nai tha ekana mpanio sti thalassa :lol::D Den uparxei logos tin wra pou mpainw sto mpanio gia na katharistw kai na ksuristw na exw kai to paidi mesa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.

Περαστικά σε άρρωστες μανούλες ή μωράκια.

Μπαίνω που και που και σας διαβάζω και βλέπω ότι τώρα σας απασχολεί πολύ το θέμα του ύπνου.

Θα πρότεινα να διαβάσετε το "The No-Cry sleep solutions" που δεν συστήνει σε καμία περίπτωση να αφήσεις το μωρό να κλαίει. Είναι μικρό και ευκολοδιάβαστο, η τιμή του στο αμαζον εξευτελιστική http://www.amazon.co.uk/The-No-Cry-Slee ... 307&sr=8-1, , αλλά όποια το θέλει άμεσα το έχω σε pdf (δεν θυμάμαι από που το κατέβασα) οπότε αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου με πμ το μέιλ σας να σας το στείλω.

Και η δική μου ξυπνάει 2-3 φορές αλλά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται προς το παρόν να κάνω κάτι. Είχα εφαρμόσει ελάχιστα πραγματάκια από αυτά που προτείνει το βιβλίο στο γιο μου όταν ήταν 4 μηνών και είδα μεγάλη βελτίωση στον ύπνο. ΠΡΟΣΟΧΗ όταν λέω βελτίωση δεν εννοώ ότι κοιμόταν 12 ώρες σερί και ούτε περιμένω ποτέ από ένα βρέφος να το κάνει αυτό.

Κατα τ'άλλα καλές ετοιμασίες σε όσες ετοιμάζουν βαφτίσεις. Βλέπω πολλοί ωραία θεματάκια έχετε διαλέξει, μπράβο σας.

Δεν θυμάμαι αν σας το έχω αναφέρει αλλά τη μικρή τη βαφτίσαμε το Σεπτέμβρη που δεν ήταν καν 2 μηνών. Είχαμε κανονίσει τη βάφτιση του γιου μου για τότε οπότε κάναμε διπλό μυστήριο. Και επειδή ήταν όλα έτοιμα για τον Αλέξανδρο με θέμα "αεροπλάνα" συνδυάσαμε και τις πεταλουδίτσες για την μικρή που κάπως ταίριαζε.

Κάτι τελευταίο, νομίζω πως κάπου διάβασα για αποθηλασμό. Όσο δύσκολο είναι πολλές φορές να θηλάσεις άλλο τόσο δύσκολο είναι πάλι να αποθηλάσεις χωρίς να προκαλέσεις οποιοδήποτε πρόβλημα στο μωράκι. Φυσικά μιλάω για τον μη φυσικό αποθηλασμό, γιατί στο φυσικό είναι αλλιώς τα πράγματα αφού το παιδί αφήνεται να αποθηλάσει μονο του. Αν δεν σας κάνει κόπο ρίξτε μια ματιά σε άρθρα σχετικά με αυτό το θέμα ή μιλήστε με σύμβουλο θηλασμού για να κυλήσουν τα πράγματα όσο πιο ομαλά γίνεται για μαμα και παιδί.

Αυτά, :D ΄φιλάκια και ελπίζω να μπορώ να τα "λέμε" συχνότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μπάνιο με το γιο μου έκανα και κάνω και εγώ και ο μπαμπάς του. Με την μικρή δεν έτυχε αλλά συχνά πλέον κάνω τα 2 παιδιά μαζί. Από εκεί και πέρα ο καθένας θέτει τα όρια του σαν άτομο και σαν οικογένεια, αλλιώς θα ήμασταν όλοι ίδιοι...boring!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλομανες και κουκλοπαιδα!

Επιτελους λιγο ηλιος,να στεγνωσουμε!!

Ακυρα τα φορμακια τελικα??Χαζομαρα..!!

Ξεκουραστηκατε μανουλες!Μπραβο στα παιδακια!

Κατερινιω μου!!Περαστικα σου!!Αληθεια ειναι πιο πολυ απο τον πονο της γεννας?Το εχω ακουσει,αλλα δεν εχω εμπειρια..Δεν εχω παθει ποτε..

Να μην το ξαναπαθει καμια λοιπον! :D

Για το θεμα της γυμνιας ειχαμε κανει μια συζητηση με το συζυξ παλιοτερα,με το πως θα λειτουργουμε απεναντι στο παιδι.Επειδη ειναι αγορι εχουμε μια σχετικη ανεση να βλεπει το μπαμπα του.Δεν θα το παρακανουμε,αλλα οπως λεει και το καγκουρακι,δεν θα τρεχουμε να κρυφτουμε κιολας.Συμφωνω πως οταν αρχισει να καταλαβαινει και ζητησει privacy :D θα σταματησει αυτο.Εμενα με εχει δει αρκετες φορες,λογω θηλασμου και skin to skin.Εχουμε κανει και ντους μαζι.Και δεν θα σας εκπληξει φανταζομαι που μας αρεσει το co bathing!! :lol::lol::lol: Οχι συνεχεια,χρειαζομαι κι εγω να χαλαρωσω μ'ενα μπανακι και μονη καποιες φορες,αλλα οταν δεν ειναι εδω ο μπαμπας και δεν εχουμε και πολυ ζεστο νερο πλενομαστε ομαδικα!!Στο βαρελι,οπως στο μικρο σπιτι στο λιβαδι!! :lol::lol:

Κι εγω πιστευω πως οι μνημες μας ειναι απο τα 3 και μετα ,αλλα αυτο που ειμαστε οφειλεται στα πρωτα 3 χρονια.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι τεκμηριωμενο επιστημονικα βεβαια.Ευκαιρια να το ψαξουμε!

Μαρια πλακα εχει η Αννα!!

Επηξα στη χλωρινη σημερα...μ'επιασε η καθαριοτητα μου και ανεπνευσα πολυ χημικο..ελπιζω να μην εχει επιπτωσεις! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Λία.

Ο Άλεξ ήταν 14 μηνών όταν έμεινα έγκυος. Είχαμε αρχίσει νωρίτερα προσπάθειες γιατί δεν θέλαμε να το καθυστερήσουμε αλλά δεν είχε στρώσει ο κύκλος μου λόγω θηλασμού (ο μικρός θηλαζε γύρω στις 3-4 φορές), ούτε είχα κανονική ωορρηξία. Ευτυχώς όμως ήρθε και η μικρή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αληθεια εχουμε κανει καποιες σκεψεις.Αλλα μας κραταει το οικονομικο...τι αλλο.

Κι εμενα ο κυκλος ειναι ασταθης λογω θηλασμου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου αρεσει το πως περναμε απο το ενα θεμα στο αλλο!!!!!

Μαρακι εγω οπως εγραψα εχω κανει μαζι της μπανιο και θα κανω και με τον μικρο αλλα μεχρι εκει που θα μου πουν τα ιδια το οχι. Να ειστε σιγουρες οτι οταν κατι δεν τους αρεσει πια σε οποιδηποτε θεμα σε αυτες τις μικρες ηλικιες το λενε με τη μια. Μπραβο που η Αννουλα συνηλθε τελειως και πως χαιρεται για την βολτα!

Ελενα και εδω σημερα εχει πολυ ωραια μερα και ποια νομιζω δεν θελει να ερθει το καλοκαιρι!!!

Φωτεινη καιρο εχεις να μας γραψεις τα νεα σου, καταρχην καλοφωτιστη η μικρη Δαναη αν θυμαμαι καλα! Μια χαρα που κανατε διπλη βαπτιση! Συμφωνω σε οσα εγραψες περι υπνου θηλασμου αποθηλασμου μπανιου θυμαμαι και οσο εγραφες οταν ημασταν εγκυουλες οτι πανω κατω ειχαμε τις ιδιες αποψεις ;) .

Αμαλια :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bre k egv kanv mpanio me th santy για το διαφορετικο φυλλο ειπα.με τον γιο μου ομως δε θα εκανα.προσφατα ειχε ξεχασει να κλειδωσει την πορτα κ μπαινει μεσα η σαντυ κ αρχισε να φωναζει γκολο μπαμπα γκολο μπαμπα ειχα πεθανει στα γελια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...