Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτελους ολα τα μπεμπακια 6ου-7ου-8ου '12 θα κοιμηθουν! ν16


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα!!!!!εμεις παμε καλυτερα πια..απο μυξουλες ομως μπολικες..ο βηχας σταματησε σχεδον...οσο για τα ψαρακια....?τι να πω?!!τα εβαλα σε διπλη αποχη μεχρι να παρω γεννηστρα σημερα το απογευμα κ οταν γυρισα τα ρουφηξαν κ τα εφαγαν τα μεγαλα... :o:evil: εμεινα με την γεννηστρα στο χερι.. :twisted: ασπλαχνη μανα.. :evil:

σταυρουλα κ εγω πριν λιγες μερες το περασα αυτο που ειπες για τον υπνο κ οντως βγαινουν πολλα νευρα κ υπερενταση..αφου την σηκωσα απο το κρεβατι κ την πηγα στον μπαμπα της γιατι ειχα φρικαρει απο την αηπνια..ηταν η αρχη της ιωσης κ τα δοντακια που σκανε..ολα μαζι..κ εγω ετσι την κοιμιζα οπως η φιλη σου..την εβαζα μεσα κ εφευγα..πιπιλα κ αρκουδακι ομως παντα. ;) δεν καθομουν καθολου μεσα.ουτε μουσικη την εβαζα.ισως να ειναι μια φαση που περναει ο στρατουλης σου κ να περασει σε κανα 2 μερες..κανε λιγο κουραγιο η πες τον αντρα σου να παει καλυτερα για κανα 2ωρο που θα ειναι να κοιμηθη ο μικρος.

κοριτσια γενικα τα μωρα περνανε φαση τελικα..ιδιως τα δοντια ειναι ανυποφορα..η αλοιφη δεν ξερω ρε κοριτσια αν κανει δουλεια στα δοντια αλλα το ντεπον κανει γιατι κοιμαται σαν πουλακι μετα..μολις βαζω την αλοιφη την τρωει αμεσως..λεω μηπως μεθυση με το ουζο που εχει μεσα! :lol:

αλεκα κουκλος ο πετρος!!κ η δεξια φωτογραφια που ειστε ολοι μαζι ειναι πολυ ομορφη!!φανταζομαι παιζατε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παλι με τις μεγαλες ωρες εγω αλλα περιμενω να σχολασει ο αντρας μου.

καλα λετε οτι κοιμουνται 9 η 10 κ μου φαινεται πολυ περιεργο.εμενα ποτε μα ποτε δε κοιμηθηκαν τοσο νωρις κ ο αντωνης ποτε,παντα μετα τις 11.κ επισης ποτε δε κοιμηθηκαν μονα τους,ο αντωνης μεχρι κ πριν λιγες μερες ηθελε χαιδεμα στο χερακι,τωρα κοπηκε κ αυτο μαζι με την πιπιλα. ;)

πηγα στην πεθερα μου κ λιγο ξεφυγα,καλα το σουπερ δεν το συζηταω εμενα ανεκαθεν ηταν το καλυτερο μου!απλα πλεον παω μεζεμενα λιγο κ αυτο μου τη δινει. :roll: παντα θα παρω κ το γλυκακι μου ομως. :D

ειχε φτιαξει κατι τελεια τυροπιτακια κουρου,μου εδωσε κ για το σπιτι κ ολο παω κ τσιμπαω.

εν τω μεταξυ οταν γυρναγα ηρθε κ η κουνιαδα μου μαζι κ με βοηθησε στο μπανιο του αντωνη,εκανε εκεινη τον αντωνη κ εγω τη μπεμπα αλλα ειναι λιγο υπερβολικη σε αυτα κ μου τελειωσε ολο το ζεστο νερο κ μετα δεν ειχα εγω να κανω μπανιο κ περιμενα να ζεσταθει.ολο το τελειωσε το νερακι στον αντωνη.

ωραια τα ρουχαλακια που βαλατε αλλα για εξηγηστε μου καλυτερα γιατι σταυρουλι εχεις βαλει καποιες στο προφιλ σου,μου ειχε πει η ελενα αλλα θελω αναλυση. :D δηλ θα τα παιρνεις πολυ καλη τιμη κ θα τα μοιραζομαστε;αν θες πες μου μηπως μπω κ εγω.αν κ σκεφτομαι κοριτσια οτι τωρα που θα ξαναγυρισω στο μαγαζι ολο θα ψωνιζω της μπεμπας γιατι εχω πολυ καλη εκπτωση κ τα κοριτσιστικα ειναι πειρασμος.παλια δουλευα στη μπενετον που γενικα μου αρεσουν πολυ,αν ημουν ακομα εκει θα ψωνιζα συνεχεια.καλα οσο με επαιρνε οικονομικα φυσικα.

λιλι μου που με λιγουρεψες με τα σουβλακια,εχω κ εγω μερες να φαω..τελεια που σας φτιαχνουν πλατεια,ολο εκει θα την βγαζετε το καλοκαιρι!

εν τω μεταξυ σημερα ειχα φακες κ δεν εφαγα το μεσημερι,εφαγα κατι αλλα προχειρα κ το βραδυ τηγανησα ενα αυγο με σαλατα δεν πεινουσα πολυ πριν,ημουν κ μεσα στην υπερενταση να τα κανουμε μπανιο να τα κοιμησω κτλ κ τωρα που ηρεμησα πειναω..αλλα φακες δε θελω τετοια ωρα..

αυτα κοριτσακια μου κ απο μενα,ευχομαι να εχουμε ηρεμο βραδυ με οσο το δυνατο λιγοτερα ξυπνηματα κ μακαρι κ καθολου..αχ ποτε θα ερθει αυτη η ωραααα... :roll::D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι ελεος η μαμα ψαρι μα τι μανα ειναι αυτη!! :lol::lol:

καλα με την κρεμα κ το ουζο κ να μεθυσει πολυ γελιο :lol::lol:

ναι ολα τα μωρα περνανε φασεις,παντως εγω με τον αντωνη δεν υπεφερα τοσο πολυ,δεν καταλαβα ποτε να κλαιει απο αυτο.παντως λενε οτι αν η μανα ηξερε ποσο ποναει το παιδι της απο τα δοντακια δεν θα το εκανε ποτε.φανταστειτε ποσο υποφερουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντωνια περαστικα στον Ανασταση..το καλο ειναι οτι δεν ανεβασε πυρετο ξανα..ιωση σας ειπε η σοφια?ολα πιθανα..πολλες ιωσες κυκλοφορουν...

λια αυτο με τα κουκια τωρα το εμαθα..δεν ηξερα οτι ειναι φαγητο αλλεργικο κ σπανια το τρωνε ολοι,γιατι φοβουντε..

αριαδνη μηπως ειναι τα δοντακια που εχει ανησυχο υπνο?

αχ βικακι ναι οντως..πρεπει να υποφερουν τα καημενουλια μας..εδω εμας λιγο μας ενοχλει κ τρεχουμε οδοντιατρο..ποσο μαλλον αυτα..ναι ρε συ πολυ εντονη γευση ουζου εχει..αφου μια μερα της εβαλα κ το εγλυψε αμεσως κ της ξαναεβαλα για να την πιασει αλλα λεω μετα κανε πλακα να την πιασει κανα λοξυγγας!! :lol: ασε κ εμενα η χαρα μου το σουπερ μαρκετ αλλα να εχω λεφτα κ να βαζω μεσα οτι μου αρεσει..ιδιως οταν ειναι ωρα που πειναω.. :D οτι ειναι φαγωσιμο το βαζω απο την πεινα γεμιζει το καροτσι κ ο αντρας παθαινει ενα σοκ μεχρι το ταμειο.. :lol::lol: το βρομοψαρο..τζαμπα χαρηκα χτες.. :?

παλι ξυπνησε..τι την επιασε τωρα?παω να δω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου

εστε μου πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να μην κοιμασαι το βραδυ κ οτι νοιωθεις ειναι απολυτα φυσιολογικο..εγω μετρησα 2 χρονια κ βαλε μεχρι να κοιμηθει η σαντυ σερυ..ακομα κ τωρα που εχει κλεισει τα 3 στις γυρω στις 6 ξυπναει για γαλα αλλα μια που της το δινω πινει κ ξανακοιμαται το εχω συνηθεισει πλεον παντως θυμαμαι κ εγω οτι ελεγα συνεχεια οτι εχω ξεχασει πως ειναι να κοιμασαι το βραδυ σερι..πλεον δεν με ενοχλει..βεβαια εμενα δεν κλαινε ουτε γκρινιαουν απλα δινω γαλα κ ξανακοιμουνται σιγουρα αυτο ειναι πολυ διαφορετικο απο το να κοβεις βολτες μεχρι να ξανακοιμηθουν

πουλησα 2 κασκολ εχτες στην παιδοψυχολογο :D:D:D κ παραγγειλα κ αλλα για να τα αντικαταστησω.πουλησα ενα φοβερο που δεν σας το ειχα βαλει φωτογραφια διαφορετικο απο τα αλλα κ εφυγε αμεσως κ εκατσα κ το ξαναεκανα.πηρα μαλλια να κανω κ διαφορετικα γιατι στην δουλεια της φιλης μου της ειπαν οτι ειναι το ιδιο σε διαφορετικα χρωματα.επομενως επεσε πολυ δουλεια παλι.. :lol::lol:

κ επρεπε να με βλεπατε..χοροπηδαγα απο την χαρα μου!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia mou

vouli pws itan i nuxta? auto pou sou eipe i giatros to pianei anasfalia mallon pou stamatas to gala isws k emena etsi itan otan to stamatousa.... upomoni fasi einai k ta perasei... eplizw..

wraia auta pou evales... alla gia to kalokairi pou tha perpatane auta ta oloswma tha boleuoun?

ari k esena ksipnaei k egw oisteuw einai dontia...

elena ta asumtwmata sigoura dontakia einai....

maraki kalutera eiste wraia k oi muksoules tha perasoun..

tsevoula perastika mia xara i anaptuksi...

kikitsa exeis parei kathismataki autokinitou megalutero? eida sta prenatal kathismataki hello kitty k esena skeftika kateutheian...

vre koritsia k egw prospathw na ton mathw sto krevati na koimatai giati toso kairo i stin aggalia mou koimatai me kounima i sto krevati aggalitsa i sto karotsi mono to vradu pou pinei to gala koimatai kateutheian meta sto port mpempe pou ton taizw k ton vazw sto krevataki.. alla emena to provlima mou einai oti o mikros k ptwma na einai den ksaplwnei molis ton vlepw na nanourizete k ton valw sto krevati na koimithei ekei katheutheian pianete sikwnete orthios k xoreuei k gelaei... egw ti na kanw... k sto karotsi akoma prospathei pianete na sikwthei den to aresei katholou ksapla... mia fora katafera k koimithike monos tou sto krevati k auto otan gurisame apo tin giatro pou eixame kanei embolio k tin epese kateutheian alliws me tpt den ksaplwnei... exete kamia idea se auto ti mp[orw na kanw?

mpravo nansy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!

νανσυ μπραβο μπραβο!!!!καλα δεν παιζεσαι..εφυγε κ εκανες αλλα απευθειας? :P εχω μια απορια...εχεις παιδια στο σπιτι?με κανει φοβερη εντυπωση! :D

ναταλια ενω νυσταζει σηκωνεται κ χορευει?ενω τον εχεις κουνησει για υπνο?αν τον αφησεις να να κουραστει μεχρι να λειωσει που λεμε απο κουραση κ μετα να τον βαλεις για υπνο?γιατι βλεπω κ με την αννουλα,αν εχει πολυ κουραση με το που την βαζω μεσα στο κρεβατι της σε δευτερολεπτα εχει δει κ το ονειρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια σας και από εμάς. Ο μικρός δεν έχει σηκωθεί ακομη και έτσι μπήκα. Έχει σκατοκαιρο και δυστυχώς το αμάξι μου το πήγε ο άντρας μου για σέρβις αλλά δεν παίζει να παω πουθενά σημερα. Το μενού έχει ψαροσουπα από χθες για τη Σάντυ, μοσχάρι με λαχανικά και κριθαράκι για το πέτρο και για μας γαλοπούλα με ρύζι αναμεικτο με λαχανικά.

Ξύπνησε το κοκοβιο και παίζει άρα σχολιασμό σε λίγο

Νάνσυ μπράβο σου κοπελαρα μου με τις δημιουργίες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia ti kanete! Edw eixame xalia nuxta...lussakse o aeras xtes nomizame oti tha parei kai to spiti.

Oli nuxta akouga eksw diafora kai xtupagan apton aera...sidera kai ntepozita stis taratses...afou kata tis 3 bgike o suzuks stin taratsa na dei an exei fugei kanena ntepozito! Kai twra exei mia periergi atmosfaira exei ferei skoni apo tin afriki.

Bouli se skeftomoun kai skeftika mipws otan ksupnaei klaiei gia to logo pou egrafe to biblio...oti epidi ton bazeis mesa koimismeno pou ton nanourizeis stin agkalia sou....auto otan ksupnaei den thumatai pws brethike ekei kai tromazei kai giauto klaiei??

Nataly egw tha sou elega balton sti stasi pou koimatai, lege tou kalinuxta, dine tou tin pipila tou kai arkoudaki h oti allo exei otan koimatai kai amesws na bgaineis apo to dwmatio. Afine ton etsi ligi wra kai an den koimatai to ksana epanalambaneis. Min perimeneis na ton afiseis kai na koimithei monos tou...prepei na ton matheis esu na koimatai...den exei mathei na koimatai kai den mporei na to kanei monos tou kai as nustazei!

Maria den peirazei twra tha ta exeis auta gia tin epomeni fora pou tha gennisei na ta baleis ta psarakia!

Biki h Boula exei balei autes pou sumfwnisan na agorasoun oles mazi kai na ta mirastoun!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναταλακι όπως στο λέει η ελενα είναι... Θα κουραστεις λίγο αλλά θα τα καταφέρεις...

Κορίτσια εμείς έχουμε ένα κατω δοντακι και το ιδιο ακριβως από πάνω και θέλω να σας ρωτήσω τρίζουν τα παιδιά σας τα δόντια γιατί ο κοκοβιός τα τρίζει συνεχεια.

Βρήκα μια ωραία συνταγή για τη γαλοπούλα με μελι και αυτή θα φτιάξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααα. ή μήπως να πω καληνύχτα.

Σκοτάδι έξω και ένας χαμός. Έλενα χτες εδώ έριξε λασποβροχή και ευτυχώς σήμερα ρίχνει καρέκλες οπότε θα την ξεπλύνει.

Τα νέα από την νύχτα μας. Κοιμήθηκε ο μικρός απλά είχαμε 1 ατυχία. Από τις 9μιση τον άκουσα στις 2 που μυξόκλαιγε στον ύπνο του και λέω είναι λερωμένος. Πάω τον αλλάζω μέσα στην κούνια αλλά δεν του φόρεσα καλά την πάνα (άντε να καλοκαιριάσει με τα πολλά φορμάκια δυσκολεύομαι να τον αλλάζω μέσα στην νύχτα κοιμισμένο.) και ξύπνησε μετά από 1 ώρα κατουρημένος και βρεγμένος παντού. Οπότε έπρεπε να του αλλάξω και τα φορμάκια και έκλαιγε συνέχεια γιατί κόπηκε ο ύπνος του. Νύσταζε το χρυσούλι μου. Τελικά τον θήλασα γιατί πονούσε το στήθος μου και κοιμήθηκε. Τον έβαλα στην κούνια και τότε (από τις 3 και μετά) κοιμήθηκα κι εγώ μέσα στο δωμάτιό του. Στις 4 βάρασε ο συναγερμός 3 φορές μάλλον γιατί έχουμε βάλει και στο μπαλκόνι συναγερμό και με τον αέρα χτυπούσε. Ο μικρός δεν κατάλαβε ΤΙΠΟΤΑ. Συνέχισε τον ύπνο του και ξύπνησε στις 7μιση το πρωί. Βρε μπας και έχει καμιά ωτίτιδα το παιδί μου και χαμπάρι δεν έχω πάρει? :roll: Το πρωί τον θήλασα και του έδωσα και 60μλ μπιμπερό. Να κόβουμε σιγά σιγά και τον πρωινό θηλασμό.

Χτες πήρα μία φίλη μου και κουμπάρα μου η οποία θήλασε 12 μήνες και της είπα ότι θα κόψω τον θηλασμό και μου λέει έμεινα τώρα δεν το περίμενα αυτό από σένα. Ότι να'ναι.

Αλέκα δοκιμές κάνουμε. Ο παιδίατρος μου είπε ότι τα μωρά περνάνε μεγάλη ανασφάλεια μετά τους 8 μήνες. Ο δικός σου έχει παρεούλα και την αδερφούλα του οπότε δεν είναι το ίδιο.

Αρι το βιβλίο το λέει αυτό αλλά λέει επίσης ότι δεν κάνουμε την μέθοδο του βιβλίο όταν το μωρό περνάει περίοδο στρες. Εμένα αυτή τη στιγμή απογαλακτίζετε συν ότι βγάζει και δόντια. Αν τον παρατήσω μόνο του στην κούνια θα μου πάθει κήλη από το κλάμα. :? Δοκιμάζω όπως είχα ξαναπει πρώτα τα υπόλοιπα που λέει το βιβλίο. Να συνηθίσει το μπιμπερό, την πιπίλα, το κουκλάκι, το πρόγραμμα ύπνου-φαγητού και αφού περάσει αυτή η περίοδος στρες τότε αν θέλει πάλι κούνημα για να κοιμηθεί δοκιμάζεις την μέθοδο του βιβλίου.

Από τα φορμάκια και το 9ο είναι κοριτσίστικο. Έχει μπλε και ροζ.

Βικάκι θα σου στείλω μήνυμα να σου πω ακριβώς τι κάνουμε.

Λέλα και ο άντρας μου είχε έλλειψη ενζύμου και δεν έτρωγε κουκιά και δεν έπρεπε να πιει και ασπιρίνι.

Μαράκι δεν θυμάσαι τι θέμα θα βάλω στην βάπτιση? Ρώτα τα κορίτσια που θυμούνται :lol::lol:

Νανσούλι μπράβοοοοοοοο. Άντε καλή αρχή έκανες. Και εις ανώτερα.

Ναταλία γιατί να μην βολεύουν καλε τα ολόσωμα στο περπάτημα? :roll: Αχ Ναταλία κι εγώ παλιά τον κοίμιζα στο καρότσι και τώρα το έχω κόψει γιατί μου έκανε κι εμένα το ίδιο.

Εγώ κάνω το εξής. Για να μην τον κουνάω 2 ώρες στην αγκαλιά για να κοιμηθεί. Τον αφήνω στην κούνια του ώσπου να αρχίσει την γκρίνια και λίγο πριν το κλάμα πάω μέσα και είναι έτοιμος για νάνι. Τον κουνάω λίγο με την μουσικούλα και πάρτον τέζα. Αν δεν μπορείς να κάνεις αυτό δοκίμασε να τον κοιμίσεις καθιστό στο καρότσι. Να μην τον ξαπλώνεις γιατί θα σηκώνεται.

Έλενα δεν νομίζω ότι είναι αυτό που λες γιατί μου έχει κάνει σερι ύπνο με αυτό τον τρόπο που τον κοιμίζω. Άλλωστε πάντα ξυπνάει στην κούνια του. Κι εμένα πίνει με το καλαμάκι αλλά πνίγεται και καμιά φορά το φτύνει κιόλας.

Αλέκα εμένα τα τρίζει συνέχεια.

Ξύπνησε το μπουμπουκάκι μου πάω να του κάνω την φρουτόκρεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Natalia prepei na epimeneis kai na sunexiseis na to kaneis...diladi otan sikwnetai na perimeneis ligi wra kai meta na mpaineis na ton ksanabazeis katw irema, na tou dineis pipila arkoudi na les kalinuxta kai na feugeis...meta pali na perimeneis kamposi wra kai ksana to idio...tha ekplageis giati kapoia stigmi meta apo merikes fores tha koimithei kai meta tin epomeni ksana to idio tha kaneis kai etsi siga siga tha mathei! An den to kaneis auto den prokeitai pote na allaksei tipota giati den exei mathei na koimatai monos tou!!

Aleka emeis exoume 1/4 tou dontiou :lol: opote den kserw na sou pw...pantws olo bazei ta xeria mes to stoma kai akoumpaei ta oula tis!

mmm auto to fagito akougetai polu yummyyyyy!

Bouli min akous ti leei o kathenas giati esu tha kaneis auto pou pisteueis oti einai swsto gia tin diki sou periptwsi...opws kanei kai h kathe mia mas allwste!

Auto pou eksigeis gia to biblio elega kai egw extes...den einai mono h methodos me to na to afiseis na klaiei kai na pigaineis mesa kathe 1,3,5 lepta kai paei legontas...prepei na kaneis para polla gia na ftaseis sto simeio na kaneis ti methodo kai na einai apotelesmatiki! Giauto isws polla atoma to thewroun skliro...giati prospathoun na kanoun auto pou ekane h Aria, na kanei auti ti methodo xwris na exei diabasei to biblio gia na katalabei kapoia pragmata....einai polla pou prepei na kaneis prwta gia na ftaseis ekei....emena den mou fanike katholou skliro kai itan eukolo telika giati kaname polla alla prwta...mexri na ftasoume se auti ti methodo eixe idi mathei na koimatai sxedon...ithele ligo akoma diladi!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, και δω εγινε χαμός απο αέρα χτές και έριξε και πολύ χώμα!

Βούλα ναι ,εσεις είστε σε άλλη φάση, έγω απλά σου έγραψα αυτά που λέει το βιβλίο, περισσότερο για να μου επιβεβαιώσεις αν είναι έτσι.

Έλενα, ναι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά απο αυτά που έχω διαβάσει απο εσας αλλά και απο αλλού, δεν είναι ότι προσπαθώ να κάνω το τελευταίο βήμα χωρις να έχω κάνει τα άλλα!!Εμεις τα άλλα τα κάναμε εδώ και πάρα πολλούς μήνες, αρκουδάκι, μουσική κλπ και δεν είχα κανέναν πρόβλημα.Αλλωστε το έλεγα.Γι αυτό καταλήγω ότι κάποια φάση περνάει γιατί δεν εξηγείται το μεσημέρι να κοιμάται μια χαρά μόνη της ή το πρωί μετά το γάλα και το βράδυ να παθαίνει αυτό.Ιδίως το μεσημέρι που δεν κοιμόταν παλιότερα, τώρα πάντα μετά το φαγητό, την πάω στην κούνια, χωρις κουνήματα ή οτιδήποτε και μιλάει λίγο και μετά κοιμάται.Θα δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορισια, ελπιζω δηλαδη να καλυτερεψει γιατι ξεκινησε με πολλη σκοτεινια και πλημμυρα.

Προσπαθω απο χτες να γραψω ενα μηνυμα σε απαντηση αυτου της Σταυρούλας, που νομιζω πως αφορα ολες μας. Εγραψα τελικα ενα μακροσκελες μηνυμα, το οποιο ομως το θεωρησα πολυ προσωπικο και δακρυβρεχτο και σκεφθηκα οτι δεν υπαρχει λογος δημοσιευσης, γιατι μπορει και να περνουσε δοαφορετικα μηνυματα απο αυτα που ηθελα να εκφρασω. Εμεις ειμαστε αλλωστε εξ ορισμου μια ειδικη περιπτωση, λογω μεγαλης προωροτητας και διδυμων.

Θα αρκεστω λοιπον στα εξης: Σταυρούλα μου εχω ερθει - όπως όλες οι μανουλες - πολλες φορές αντιμέτωπη με την αυπνια προκειμενου να ανταπεξελθω στις αναγκες των μωρων μου. Ειναι δυσκολο. Εχω ξυπνησει με ξυπνητηρι ακομα και οταν αυτα δεν ηταν μαζί μου - ακομα πιο δυσκολο. Ενιωθα οτι θα πεσω κατω απο την εξαντληση κι επεσα. Ευτυχως βοηθησαν την κατασταση ο αντρας μου και οι γονεις μας. Ευτυχως καποιες απο μας εχουν βοηθεια, ας σκεφτουμε λιγο πως θα ταν να μην ειχαμε. Ηρθαν ολα τοσο ξαφνικα που δεν ειχα συνειδητοποιησει τι σημαινει να χεις παιδια, οσο και να στα λενε, αν δεν το ζησεις δεν το κατανοεις. "Μεχρι ποτε". Ηταν ενα ερωτημα που ειχα μεχρι να γινουν τα μωρα 6-7 μηνων. Αυτο το ερωτημα, οπως λες, κοντευε να με τρελανει. Μετα τα πραγματα αλλαξαν. Οχι ως προς τις συνηθειες των μωρων μου , απλα αποφασισα να αλλαξω εγω. Δεν περιμενω τιποτα, δεν προσπαθω για κατι περαν του να περναμε ομορφα και να ναι χαρουμενες κι υγιεις. Συνειδητοποιησα ποσο τυχεροι και ευλογημενοι ειμαστε που αποκτησαμε δυο γερα μωρακια. Και κατα ενα περιεργο λογο, δεν νιωθω πλεον τοσο κουρασμενη οσο πριν λιγους μηνες. Ναι το βραδυ την ωρα που κοιμασαι και ακους το κλαμμα και δνε ηρεμουν με τιποτα το κορμι δεν μπορει να υπακουσει τον εγκεφαλο, αλλα μηχανικα ολα γινονται. Το πρωι ολα τα εχω ξεχασει και προσπαθω να κανω το καλυτερο που μπορω.

Αυτο που γραφω εδω νομιζω πω;ς μπορει να εκφραστει καλυτερα απο αυτο το αρθρο

http://pediatros-thes.gr/for-parents/%C ... %BD%CE%BF/

απο το οποιο θα δανειστω τα εξης:

Η “ευεξία” του γονιού δεν έχει να κάνει τόσο με τον ανεμπόδιστο ύπνο όσο με την ευτυχία που του φέρνουν τα παιδιά του, με όλο το πακέτο δύσκολης φροντίδας και “ταλαιπωρίας”. Το “απαραίτητο οκτάωρο ευεξίας” δεν ανήκει στον κόσμο τούτο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ari mou nai to kserw esu exeis kanei arketa bimata, alla pisteuw oti h koukena exei kati kai sigoura pernaei fasi! Se kapoia allagi den mporeis na to kaneis giati tha xeiroterepsei! Giauto kane upomoni kai prospathise na katalabeis ti tin anakoufizei!!

Sofia mou aresei to pws to blepeis esu polu thetika kai fusika autos einai o kaliteros tropos na to blepeis efoson exeis apofasisei oti etsi tha einai mexri na allaksoun mona tous! Kai mprabo sou giati an den to eixes parei etsi tha eixes trelathei kai esu kai h kathe mia mas pou to pernaei prepei na to skeftetai etsi thetika.

Omws pisteuw kai oti den einai lathos estw h prospatheia tou na prospathisoume na "boithisoume" ta mwra mas sto na koimithoun kalitera...uparxoun polloi tropoi, se alla pianoun se alla oxi, giauto pisteuw pws ligo prepei na peiramatizomaste...ola einai diaforetika giati allo exei mathei na thilazei, allo den thilazei, allo exei mathei na koimatai sto relax, allo me to kounima, allo me ena kouklaki, allo exei mathei na koimatai me to gonio, allo sto idio dwmatio kai allo entelws mono, opote to kathe ena thelei alli antimetopisi alla pisteuw pws to kathena mporei na boithithei apto gonio gia na mathei na koimatai kapws kalitera!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα, εμένα η απόφαση μου είναι να το πάρω το βιβλίο(ήδη το παρήγγειλα)για να έχω και μια πιο σφαιρική άποψη για αυτά που προτείνει.Ας πουμε εκ των υστέρων συνειδητοποιώ ότι ήταν λάθος που προσπάθησα να εφαρμόσω κάτι απο το βιβλίο, ενώ μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο πρόβλημα, άρα αυτό είναι ξεκάθαρο δείγμα ότι κάτι της συμβαίνει κάποιες μέρες.Τη μία ας πουμε είχαμε θέμα με τα κακά, δόντι το αποκλείω.Γενικά πάντως ίσως να βρίσκεται και σε υπερένταση γιατί τις τελευταίες μέρες έχει κάνει πολλά καινούργια πράγματα, όπως το να συλλαβίζει με μανία και επιτέλους να κάνει συνεχόμενα βαρελάκια.

Επίσης και η άποψη της Σοφίας είναι δεκτή και συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που έγραψες Έλενα στο τέλος, ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει περάσει απο διαφορετικες φάσεις (θηλασμό, δωμάτιο και γενικά διάφορες συνήθειες).

Πάντως αυτό που κρατάω είναι ότι ο πειραματισμός βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

Τι καιρος σημερα......

Έχω και τη μικρη στο σπιτι γιατι ειχε πυρετο χθες και έτσι δεν την έστειλα παιδικο. Σημερα προς το παρών δεν εχει ανεβάσει πυρετο. Ο μικρός μια χαρα τον βάζω στο χαλι και αλλού τον βρίσκω όλο βαρελακια ειναι.

Θα σας διαβάσω και σας σιγα σιγα

Φιλακια για την ώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.

Κι εδω ολη νυχτα εριχνε πολυ νερο και αστραποβροντο!Ειχα βγαλει και μια μεγαλη βαρια κουβερτα εξω να αεριστει και την ειχα ξεχασει...μουσκεμα εγινε και αντε να στεγνωσει τωρα..

Πως τα πατε?Βουλα καταφερες να ξεκουραστεις εστω λιγακι?

Τα μωρακια μας ακομα δεν εχουν αναπληρωσει ουτε τους 9 μηνες που ηταν στην κοιλιτσα,ακομα εχουν αναγκη τη μυρωδια μας και την παρουσια μας για να νοιωθουν ασφαλη.

Σοφια ειμαστε της ιδιας ''σχολης''.Οπως τα λεει στο αρθρο τα νοιωθω κι εγω.

Μαρια ειστε καλυτερα?Τι ψαρακια ηταν?Πολλα το κανουν αυτο,να τρωνε τα μικρα τους...Δεν ξερω τι φταιει..

δΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΑΛΙΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινάω με τα χθεσινοβραδινα πρώτα

Αμαλία έλλειψη του ενζυμου G6PD εχει ο άντρας μου, μαλιστα μερική που σημαίνει ότι καποιες φορές το παράγει ο οργανισμός και καποιες οχι, οπότε επειδη δεν ξέρει ποτε ειναι αυτες οι φορές το αντιμετωπίζει σαν ολική έλλειψη. Εχει μια φυσιολογική ζωη απλα όταν ειναι να παρει κάποιο φάρμακο ενημερώνει τον γιατρο και αυτός του λεει αν μπορει ή οχι να το παρει. Αυτό θα κανεις και εσυ και θα το μάθει και ο Στρατος μεγαλώνοντας, θα αποφεύγει τις τροφές αυτες και πριν παρει κάποιο φάρμακο θα ρωτα, η ασπιρίνη ειναι απαγορευτική σίγουρα. Το νούμερο δίπλα απο μονο του δεν λεει τίποτα πρεπει να βρεις τα όρια για να ξέρεις αν ειναι σε μεγάλο βαθμό ληστεία οχι η έλλειψη.

Λια ωραία που θα φτιάξουν και παιδικη χαρα δίπλα σας, και με το. Καλο και τα επόμενα δοντακια, δυο δυο θα τα βγάλει και πιο γρήγορα όλα.

Αριαδνη και εγω νομίζω ότι κάτι την ενοχλει ίσως δόντια και εχει χαλάσει έτσι τον ύπνο της καποια βραδια.

Σταυρουλα μου άρεσαν πολυ αυτα με τα γιακαδακια νομίζω για καλοκαιρι που δεν θα φοράνε τίποτε αλλο ειναι ωραία να τα βγάζεις έξω βόλτα με αυτα. Αυτα με τα πιθηκακια ειναι όντως πολυ πιο ακριβά αλλα ειναι και πολλα κομμάτια έτσι? δεν το έχω ψάξει πολυ το κινεζοσαιτ και χανομαι λίγο. τι ποσότητα λέτε εγω θα ήθελα τρία τέσσερα κομμάτια οχι περισσότερα οπότε να βρούμε κάποιο ανάλογο σχέδιο.

Τωρα για το θέμα του ύπνου είσαι σε φάση προσαρμογής σε νέες συνθήκες εγω δεν είμαι κατάλληλη για συμβουλές γιατι κοιμάται συνήθως πανω μου θηλαζοντας και μονο δυο βραδια κοιμήθηκε πάλι αγκαλια μου με την πιπιλα.

Μαρία δηλαδη πανε όλα τα babyfish δεν άφησε κανένα η άσπρο αχνη μανα :o:o

Νανσυ καλη συνεχεια στις πωλήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ari kala kaneis kai peiramatizese egw eimai uper autou to ksereis...pisteuw sigoura pws pernaei kati...alla oti kai na einai tha to breis siga siga! Exeis dikio pantos mporei na min einai ta dontia giati kai emena den xalase ton upno tis ws twra kai bgazei dontaki. Einai diaforetiko se kathe paidi bebaia. Emena eimai ekane sugkama pou mallon einai apo ta dontakia, allo paidi mporei na min kanei. Kala ekanes kai to pires giati esu eisai se stadio san emena kai kalitero (prin) opote tha einai eukolo na kaneis kati kai gia ton upno an exei xalasei to programma pou eixate...alla leei kai polla alla xrisima pragmata.

Pigame boltoula, koritsia akousa posi broxi erikse stin Athina kai eida fwtos pwpwwww polu prama leme!

Edw mono aeras alla polu aeras! Alla simera exei eksw 20 bathmous! Pigame bolta kai epatha plaka, san kalokairi einai!

Lia se katalabainw me to talimpanopoulo! Etsi kanei kai mena kai mou pataei kai ta koumpakia meta kai kollane ola! Kai tin leei kai o antras mou talimpan! :D

Makari na ekanes lathos gia to enzumo...tin alli fora pou tha pas rwta tin na eisai kai sigouri!

Bibi ksexasa na sou pw oti h kori sou einai mia kouklitsa kai megalwse!!

Sofia thelw kai egw na paw ti mikri na kanei kounia...den to eixa skeftei na tin paw kapou...tha to kanw tis epomenes meres pantos! Pisteuw oti tha enthousiastei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχίζω....

Αλέκα όταν το θυμηθεις και έχεις χρονο βάλε σε μένα το όνομα του μικρου, Νικολας :D

Σταυρουλα βλέπω η νύχτα σου δεν ήταν και πάλι η καλύτερη απο εξωτερικούς παράγοντες αυτη τη φορα. Κόλπο για την ωτιτιδα, πίεσε του λίγο το αυτακι σαν να το κλείνεις με το δάχτυλο σου αν τον πονάει ληστεία τον ενοχλει θα κλαψει.

Σοφια μου αρεσει πολυ όπως το περιεγραψες και εγω νομίζω πρεπει να αντλούμε δύναμη απο τα παιδάκια μας και να βλέπουμε την θετική πλευρά, συμφωνω και με την Έλενα και το βλέπουμε ήδη απο τις εμπειρίες μας το καθε ένα παιδάκι ειναι ξεχωριστο και εχει και διαφορετικές συνήθειες. Η προσπάθεια για βοήθεια ειναι καθαρά θέμα καθε μαμάς ανάλογα με τα θέλω, τις αντοχές και πως βλέπει τις συνήθειες στο παιδι της.

Έλενα σαν καλοκαιρι.....σε άλλη χώρα ζούμε εδω είδες τι εγινε.....να την πας κούνιες θα ενθουσιαστειτε και οι δυο :)

Σας αφήνω γιατι μου κοιμοντουσαν και τα δυο και τωρα ξύπνησαν. Το ότι κοιμήθηκε και η Αγγελικη ανησυχητικό μαλλον ανέβασε πυρετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...