Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!

Πηγαμε Εκκλησια και γυρισαμε στις 9 και κστι,ταισα τη μικρη και κοιμηθηκε!ξεσαλωσε στην Εκκλησια,επιανε τα κερια,ετρεχε,φιλουσε και 2 αγορια το ενα στην ηλικια της,το αλλο στα 5-6 χρονων!θεαμα γιναμε!

Καγκουρακι θα πατε χωριο?καλο δρομο,καλα να περασετε!

Αννα Μαρια, Δευτερα τελικα το τραπεζι?εγω συνηθως στα τραπεζια οταν κανω,μου αρεσει το κοτοπουλο με τη γλυκοξινη σαλτσα,κανω ειτε μακαρονια με φρεσκα κρεμα,τυρι,χαμ σιταροπουλα η μακαρονια με μπεσαμελ,δηλαδη οπως του φουρνου αλλα χωρις κειμα αλλα βαζω χαμ!οποτε τα κανω τα εξαφανιζουν!απο γλυκα μ αρεσει και κανω σοκολατινα,ινδοκαρυδο,κρεμα με ορεο,κρεμα με ανθο αραβοσιτου!ελπιζω να βοηθησα!

Ανθη μου περαστικα στον Πανουλη κι ευχομαι και η μικρουλα να αναρρωσει τελειως

Χριστινακι αυτο με τους παππουδες και τις γιαγιαδες που κανουν ολα τα χατιρια στα παιδια με εκνευριζει!ενω οπως λεει κι η Αννα Μαρια τα δικα τους παιδια τα μεγαλωσαν με αυστηρο τροπο!

Αυριο το πρωι θελω να παω Εκκλησια για να μεταλαβω μιας και νηστευω κι εξομολογηθηκα την προηγουμενη βδιμαδα!

Αυριο φευγουμε για το χωριο του αντρα μου και θα επιστρεψουμε Δευτερα Του Πασχα,πρωτα Ο Θεος και Η Παναγια!δεν ξερω αν θα εχω ιντερνετ,γι αυτο θα σας ευχηθω απο τωρα!

Καλη Ανασταση κοριτσια και η Ανασταση του Κυριου να φερει σε ολες υγεια,χαρα και ευτυχια στις οικογενειες σας και σε ολα τα παιδακια!Καλο Πασχα και καλα να περασετε!

Ισως προλαβω και μπω και αυριο πριν φυγουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάσω φεύγετε κι εσείς; Όλοι στα χωριά λοιπόν! Μόνο εμείς δε θα πάμε σε χωριό, γιατί απλούστατα, δεν έχουμε χωριό!

Κι εγώ ήθελα να κοινωνήσω αύριο, αλλά ακόμα δεν έχω καθαρίσει τελείως από την περίοδο... Μάλλον Σαββάτο θα κοινωνήσουμε.

Για το τραπέζι τελικά κατέληξα σε μενού! Κι εγώ κοτόπουλο θα κάνω, αλλά αυτό που ψήνεται με το λεμόνι στην κοιλιά και διάφορα μυρωδικά! Γίνεται τέλειο και ζουμερό. Αυτό με τη γλυκόξινη σάλτσα το φτιάχνουν όλοι πια. Τα μακαρόνια που λες με τη μπεσαμέλ και το χαμ τα έφτιαξα τα Χριστούγεννα αυτοσχεδιάζοντας, έβαλα μέσα και πιπεριές και βασιλικό και σκόρδο και δε θυμάμαι τι άλλο, και εξαφανίστηκαν. Αλλά ήταν λίγο φοιτητικό το φαγητό και θέλω κάτι πιο σπέσιαλ! Κρέμα γάλακτος χρησιμοποιώ πάρα πολύ σπάνια, έως και ποτέ. Από γλυκό λέω να κάνω κρέμα καραμελέ, δική μου εννοείται, όχι κουτιού, που την έχω ξαναφτιάξει πολλές φορές και την πετυχαίνω (ελπίζω να μη με ματιάσω!).

Καλή Ανάσταση σου εύχομαι και καλά να περάσετε στο χωριό!

Φιλιά στην Ιωαννούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαστε χωριο κατάφερα και μάζεψα τα πράγματα και πήρα τα ζουζουνια και έφυγα το μεσημερακι, ευτυχώς κοιμηθηκαν και τα δυο αρκετα στην διαδρομή και απόλαυσα την μουσικουλα μου, γιατι μετα ήθελε η μικρη παιδικα τραγουδακια. Ο Κώστας θα ερθει το σαββατο!

Εχει πολυ καλοκαιρινές μερες και ευτυχώς που κατέβασα καλοκαιρινα και δικα μου και των παιδιών, γιατι δεν γινόταν αλλιώς. Η Αγγελική μετα το ευχελαιο ζήτησε θάλασσα και όταν της είπα ότι δεν έφερα μαγιω μου λεει μα αφου μου πήρες καπέλο και crocks γιατι ξεχασες το μαγιω, μπερδευτηκες μαμα !!!!

Υπόσχομαι αυριο να διαβάσω και τα δικα σας, καληνυχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσαροι.

Ουφ, ξύπνησα απ' τις έξι παρά... Κοιμήθηκα σχετικά νωρίς βέβαια, κατά τις εντεκάμιση, αλλά και πάλι... Εφτά παρά είκοσι ξύπνησε ο Αντρέας, λέω στον άντρα μου να τον πάρει, αυτός νύσταζε, κ.λπ. Τελικά του έβαλα τις φωνές γιατί νόμιζα ότι θα καταρρεύσω, τελικά τον κράτησε για λίγο, εγώ σηκώθηκα κατά τις εφτά και δέκα, χωρίς να έχω καταφέρει να κοιμηθώ ξανά, και πήγαμε εκκλησία. Ο Αντρέας ξύπνησε και κατά τη μία το βράδι, μάλλον επειδή ζεσταινόταν, με κλάματα και φωνές. Τον παίρνει ο άντρας μου, τον κουνάει λίγο στο καρότσι, συνέχιζε το κλάμα, έρχεται στο δωμάτιο και μου κάνει "πάρ'τον να τον κοιμήσεις". Του λέω "όχι, έχω δικαίωμα κι εγώ να ξεκουραστώ λίγο". Δηλαδή τι, εγώ κουνάω καλύτερα το καρότσι; Αφού πλέον δεν θηλάζω, άρα δε θα κάνω κάτι περισσότερο από αυτόν. Τελικά τα κατάφερε και τον κοίμισε.

Μετά την εκκλησία περάσαμε από το βιβλιοπωλείο και πήρα ένα βιβλίο για μένα και δύο για τον Αντρέα. Οκ, συμπληρώθηκαν τα δώρα του γι' αυτό το Πάσχα!

Εν τω μεταξύ, έχει γίνει η μασκότ της εκκλησίας! Πέρα απ' το ότι ο παπάς του έχει τρομερή αδυναμία, πολύς κόσμος, ακόμα και άνθρωποι που δε γνωριζόμαστε καν, όταν δεν τον βλέπουν μαζί μου, έρχονται και με ρωτάνε "πού είναι το μωράκι;".

Τώρα έλεγα να την πέσω για λίγο, αλλά πρέπει να πάμε στη μάνα μου για τις φλαούνες. Ελπίζω να τα καταφέρω να ξεκουραστώ λίγο το μεσημέρι.

Καγκουράκι κι εγώ μπερδεύτηκα λίγο. Το χωριό δεν είναι στους Δελφούς; Έχει θάλασσα; Καλά, είμαι και πολύ αγεωγράφητη...

Σας αφήνω, πάω ν' αλλάξω για να πάμε για τις φλαούνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες μου! Εμεις καλα και ο καιρος σούπερ!!!!!!

Αρχίζω με τα πιο παλια και όσα προλάβω μέχρι να ξυπνήσει ο μικρός.

Κατερινα Χρυσοχερα που φτιαχνεις τόσα υπέροχα και δύσκολα πράγματα! Εμένα έφτιαξε η μαμα μου τσουρέκια και φέτος πρέπει να τα πέτυχε φαίνονται πολυ λαχταριστα, περσυ δεν είχαν φουσκώσει.

Αννα Μαρία ειναι οκ ο Αντρεας αν βλέπει τόσο τηλεόραση, και φυσικα ειναι στο χέρι μας αν ένα παιδι θα κολλήσει ή οχι με την τηλεόραση, και όπως ειπε και η Χριστίνα εξαρτάται και απο αυτόν που τον κρατάει! Μπράβο του για την εκκλησία που ανοίγει το στόμα στην θεία κοινωνία και εγω απο την Αγγελικη μικρη δεν είχα θέμα.

Χριστίνα η Κέρκυρα ειναι πολυ ωραία και θα ήταν απο τα μοναδικά μέρη που θα μπορούσα να μείνω εκτος Αθηνών, επαρχία εννοώ. Ειναι απο τον Πέλεκα αν ξέρεις, ειναι 12 χιλιόμετρα απο την Πόλη, στο μέσο δηλαδη του νησιού αλλα βλέπει Αδριατικη, και οι θάλασσες απο εκει ειναι πιο κρυες αλλα καταπληκτικές!! Κορίτσια θα είμαστε εκει πρώτα ο Θεός τον Αύγουστο, σας περιμένω οχι για δουλειές για ξεκούραση και μπάνια!

Ξυπνησαμε....τα υπόλοιπα αργότερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και συνεχίζω....

Χριστίνα απο την περιγραφη σου λίγο πολυ τα έχω ζήσει και εγω με την Αγγελικη απο τη μια να μην καταλαβαίνει το οχι και απο την άλλη να σε τρελαίνει με όσα κάνει και σου λεει. Στο θέμα των γιαγιαδων δυστυχώς δεν μπορείς να κανεις πολλα όσα και να λες την στιγμη που ειναι να γινει κάτι θα κάνουν το δικο τους και εγω έτσι νιώθω ότι ακυρώνουν όσα λέω και μετα εμεις άντε να τα βάλουμε πάλι στη σειρα. Για τα γλυκα και τα μπισκότα να επιμείνεις κρίμα να μην τρώει φαγητο μετα, πες τους να μην φέρνουν ολόκληρη σοκολάτα καλυτερα τα μικρα εγω περνώ να μικρα του παυλιδηωτα μπλε, οπότε τρώει πολυ μικρη ποσότητα και πραγματικα τους αρκει τόσο. Για την τιμωρία μου ειχε δώσει η Καρολινα καλεί ιδέα και δουλεύει, μια φορα που κάτι εκανε έβαλα μερικά παιχνιδια της σε μια σακούλα και τα έβγαλα έξω απο το σπιτι, η μικρη νόμιζε ότι έμειναν έξω όλο το βραδυ, απο τοτε μολις παει να κάνει κάτι της λέω έρχεται η σακούλα δες ποιο παιχνίδι θα χάσεις και αμέσως ηρεμει και ακούει. Καλα για την φίλη σου κάτσε να κάνει τα δικα της παιδια και μετα να δεις 180 μοίρες θα αλλάξει, ειναι νόμος αυτο αλλα λενε πριν και αλλα κάνουν μετα.

Αννα Μαρία λύθηκε οπότε το θέμα με τους θειους, μα και αυτοί γιατι δεν στο είπαν απο την αρχη! Καλη ιδέα το κοτόπουλο νομίζω και εγω, ωραίο το μενου σου θα ειναι. Μεγεια το ποδηλατακι του Αντρέα, ξέρω πως ειναι είχαν φέρει και στην Αγγελικη τέτοιο, ειναι πολυ βολικό εμεις το εχουμε στο χωριο μόνιμα και ώρα πλεον κάνει μονη της σε αυτο και οχι μονο στην αυλη αλλα το παίρνει μαζι της και όπου παει, εχει βλέπεις ακομα το χερουλι και το κουμανταρουμε και εμεις. Θα το ευχαριστηθει για πολυ αίρονται σίγουρα ο μικρός, καλές βόλτες!!

Ανθη ειναι και τα δυο καλα τωρα έτσι? τωρα συνηδητοποιησα πως τελείωσε σχεδόν η χρονια άντε δεν ειναι πολλες οι μερες και θα ξεκουραστεις που το χρειάζεσαι τόσο πολυ!

Μια μια τις διαβάζω τις σελιδες θα ξαναμπω μετα για τα υπόλοιπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Πριν λίγο γυρίσαμε απ' την εκκλησία. Ο Αντρέας τα έφτυσε, αλλά παρ' όλα αυτά, όταν ήρθαμε σπίτι, έτρεχε και ήταν μες στην τρελή χαρά. Τελικά τον κάναμε ένα ντουζάκι, του έδωσα γάλα και κοιμήθηκε.

Τελικά φτιάξαμε τις φλαούνες, με τον Αντρέα να στριφογυρίζει συνεχώς μες στα πόδια μας. Μέχρι να τελειώσουμε και να τις πάνε στο φούρνο για ψήσιμο μεσημέριασε. Ήρθαμε σπίτι, ο Αντρέας κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο, και την έπεσα κι εγώ λίγο και ξεκουράστηκα. Μετά σκούπισα και σφουγγάρισα τα μπαλκόνια, έπλυνα φρούτα και συμμάζεψα λίγο.

Τώρα στην εκκλησία είχαμε πάει στο παρεκκλήσι-νηπιαγωγείο. Ο Αντρέας βρήκε τους φίλους του και ήταν πανευτυχής! Παίζανε όλοι μαζί, αυτοκινητάκια και διάφορα άλλα. Λίγο πριν τελειώσει, όμως, φύγανε αυτά τα παιδιά, και ήρθε μια οικογένεια με τρία αγόρια. Το μικρότερο, που πρέπει να είναι περίπου τριών χρονών, κρατούσε ένα μικρό αεροπλανάκι και ένα αυτοκινητάκι. Τα κρατούσε απλά, δεν έπαιζε μαζί τους. Ο Αντρέας πήγε και άπλωνε το χέρι για να τα πάρει και να παίξει, και το άλλο παιδί σήκωνε τα χέρια ψηλά και τον κοιτούσε με ένα ύφος πολύ κακιασμένο. Μετά κυνηγούσε τον Αντρέα, του φώναζε "ου-ου", του έδειχνε τα παιχνίδια, ο Αντρέας άπλωνε το χέρι να τα πάρει, κι αυτό σήκωνε τα χέρια ψηλά και δεν του τα έδινε. Μου έσπασε τα νεύρα, γιατί ήταν πολύ κακιασμένο, χαιρόταν να κάνει ένα μικρότερο παιδί να υποφέρει. Κι ακόμα χειρότερα, ήταν και οι γονείς του εκεί, και κανείς απ' τους δύο δεν του είπε τίποτα. Οκ, δικαίωμά του να μη θέλει να δώσει τα παιχνίδια του, αλλά όχι και να παρενοχλεί ένα μικρότερο παιδάκι. Εμείς προσπαθούσαμε να αποσπάσουμε την προσοχή του Αντρέα, τον πήγαινα βόλτες, κ.λπ., του δείχναμε άλλα πράγματα, αλλά σε κάποια φάση που πάλι τον ενοχλούσε ο άλλος, του έδειχνε τα παιχνίδια και μετά σήκωνε τα χέρια ψηλά, πάω και τον παίρνω και λέω "άσ' το Αντρέα το παιδάκι. Δεν ξέρει να μοιράζετε τα παιχνίδια του". Δεν ξέρω αν το άκουσαν οι γονείς του, αλλά το είπα αρκετά δυνατά για να το ακούσουν.

Τέλος πάντων, εσείς πού χαθήκατε όλες;

Γενικώς σέρνεται το μάμμυ αυτές τις μέρες.

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μεις πήγαμε εκκλησία ολοι και ο μικρός, στην αρχη στο καρότσι λίγο έκατσε αλλα τον είδα που άρχισε να γκρινιαζει και τον πήρα αγκαλια, μετα ήταν πολυ ηρεμος και κοιτούσε γύρω του. Και η Αγγελικη κυρία κάθισε και περίμενε να δει τον Χριστουλη που τον σταυρωσαν οι κακοί άνθρωποι....σας τα γράφω όπως μου τα λεει!

Αννα Μαρία κουράστηκε ο Αντρεας, λογικο. Καλα έκανες και το είπες δυνατά και αν το άκουσαν καλο να κάνουν κάτι για αυτο. Ήθελα να σε ρωτήσω πως ειναι το παρεκκλήσι νηπιαγωγείο?ειναι μέσα στον ναό εχεις οπτικη επαφη ή μονο ακούς την λειτουργία? τι απορίες έχω και εγω!!

συνεχιζω και με τα χθεσινά για να μην μου έχετε ππαράπονο, όλο δουλειές είμασταν αυτες τις μερες όλες, Αννα Μαρία, Κατερίνα κάνατε και σεις τα παντα.

Η Ταχινοσουπα εχει έντονη γεύση ταχινι, δεν πρέπει να ειναι και δύσκολη απο ότι κατάλαβα.

Χριστίνα καταλαβαίνω ότι ο Δημητρακης ειναι σαν την δικια μου απο ενεργητικότητα, τωρα που είμαστε στο χωριο όλο έξω και παιχνίδι ειναι. Δραστηριότητες θελει για να διοχετεύει την ενέργεια του εμένα μου το έχουν πει και απο τον παιδικο κάπου να απασχολείται και το απογευμα γιατι εχει πολυ ενέργεια. Σκέψου τι αλλαγές είδα εγω αλλα και άλλοι που ήξεραν την Αγγελική όταν ξεκινησε παιδικο, αλλο παιδι μου έλεγαν πολυ πιο ήρεμη. Βρες κάποιο άθλημα που του αρεσει για δυο ή τρεις φορες την εβδομαδα. Καλη ξεκούραση αυτες τις μερες, καλη Ανασταση και αλο Πάσχα χριστινακι.

Βασω καλα να περάσετε και σεις στο χωριο!!

Α Αννα Μαρία για να σε ξεμπερδεψω το χωριο ειναι μετα τους Δελφους δεν εχει θάλασσα αλλα η θάλασσα ειναι 10 λεπτα με το αυτοκινητο και την βλέπουμε και απο το μπαλκόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ.ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΗΓΑΤΕ !!!

Ε ΚΑΙ ΝΑΙΙΙΙ ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΟΥΤΕ ΕΜΑΣ ΕΚΑΤΣΕ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ!!ΟΛΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΗΘΕΛΕ.ΠΗΓΑΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΒΓΕΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ...(ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΑΣΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ!ΧΑΧΑΧΑ)

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑ...ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΙΓΑΚΙ!!!ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΩΡΑ....ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΜΕ...ΠΕΤΑΜΕ ΟΛΑ!

ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ...

[h=5]εχθες και τι δεν ψωνισαμε!!!!λοιπον του πηρα την στρατα της fisher price με ενα λιονταρακι μπροστα!κανει και μουσικη!!!του πηραμε φανελακια κοντομανικα...μπυτζαμπουλες κοντομανικες ...ρουχα εχουμε αρκετα απο τη βαφτιση κοντομανικα οποτε τα γλυτωσαμε!!!και τα πρωτα μας πεδιλακια!!!Ανατομικα και δερματινα..45euro κανανε!πολλα αλλα τωρα πρεπει να φοραν καλα παπουτσακια...ειδικα στα πρωτα τους βηματα!!!πηρα και γλαστρουλες...και για εξω σετ για το μπαλκονι τραπεζι καρεκλες!!!ανανεωση!!!♥ αααααααααααααααααα του πηρα και μαγιουδακι σκετη γλυκα!!!!εχει το Mickey!!!και ειναι μπλε!!!θα σας ανεβασω φωτο οταν παμε θαλασσα να μας δειτε!!!σε 1 μηνα θα κανουμε μπλουμ![/h]ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΗΘΩ ΓΙΑΤΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΣΤΑΣΗ...ΑΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΛΙΓΟ!ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ....ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ!ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΕΙΠΕΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΕΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ?

ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ!ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ Ε???ΑΧ ΑΧ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ!ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααα ξεχασα να σας πω...τι περιεργος υπερηχος ειναι αυτος που εχει εδω στο μαμμυ στην αρχικη???πολυ περιεργο ε???λετε να ναι αληθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πήγαμε το πρωί στην Αποκαθήλωση, καλά, ο Αντρέας με ξεθέωσε. Όλη την ώρα ήθελε να τρέχει και να παίζει. Ευτυχώς βρήκε δύο άλλα αγοράκια και έπαιζαν αυτοκινητάκια.

Μετά τον άφησα στο μαγαζί του πατέρα μου και ήρθα σπίτι για να κάνω καμιά δουλειά. Θα μαγειρέψω τις φακές μας και θα καθαρίσω τα μπάνια. Ελπίζω να σηκωθεί κι ο άντρας μου απ' τον καναπέ και να κάνει τα τζάμια.

Το απόγευμα θα πάω κομμωτήριο, άντε να ξεφορτωθώ αυτήν την τεράστια προβιά ζώου που κουβαλάω στο κεφάλι μου. :P

Καγκουράκι μου άρεσε η απορία σου! Το παρεκκλήσι-νηπιαγωγείο είναι μια αίθουσα μέσα στο ναό. Εκεί κάναμε κατηχητικό και πριν καμιά δεκαπενταριά χρόνια το έκαναν παρεκκλήσι. Έχουμε οπτική επαφή όταν είναι ανοιχτή η πόρτα, αλλά προτιμάμε να την κλείνουμε για να μη δραπετεύουν τα ζουζούνια. Έχει μέσα μεγάφωνα και ακούμε τις ακολουθίες, αλλά δεν είμαστε απομονωμένοι.

Μαρίνα με γεια τα καινούρια σας πραγματάκια! Καλοφόρετα και γενικώς, να τα χαρείτε!

Σας αφήνω για να κάνω καμιά δουλειά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, το ξέχασα, έχετε χαιρετισμούς από την Πόπη! Μου έστειλε μήνυμα στο φέισμπουκ, είναι στη Λευκάδα, προσπάθησε να μπει στο νέο μάμμυ, αλλά δεν αναγνώριζε τον κωδικό και το μέιλ της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

πηγαμε κι εμεις εκκλησια χθες το πρωι κοινωνησαν και το απογευμα ξαναπηγαμε,ο Δημητρης ηταν μεσα εξω συνεχεια και στο τελος αρχισε να νυσταζει και γκρινιαζε συνεχεια ξερος επεσε οταν ηρθαμε σπιτι ,το ιδιο κι ο Γιωργος,ο Νικος ομως φορουσε στολη και μαζι με τα ξαδερφια του βοηθουσαν τον παπα στη λειτουργια και τελευταια οταν παμε τις Κυριακες μαζευονται ολα τα παιδακια τους βαζουν μπροστα το μικροφωνο και λενε το πατερ ημων ολα μαζι ειναι πολυ ομορφα να τα ακους,σημερα θα παμε στην περιφορα ,το πρωι ηρθε ο νονος του Γιωργου και του εφερε λαμπαδα με playmobile ξετρελαθηκε φυσικα του εφερε ενα διαστημοπλοιο και ρουχα,τωρα περιμενουμε και τη νονα του Δημητρη και τελος με τους νονους

Αννα Μαρια πως να μη γινει μασκοτ της εκκλησια ο Αντρεας αφου συνεχεια εκει ειστε!!πολυ κακη συμπεριφορα το αγορακι ποιος να φταιει αραγε; και ειχε κι αλλα δυο αδερφια κιολας ουτως η αλλως θα επρεπε να ξερει να μοιραζεται τελοσπαντων καλα εκανες και το ειπες φωναχτα,να πεις χαιρετισμους στην Ποπη ,πες της να κανει νεο κωδικο για να μπει στο μαμυ,τι ωραιο το παρεκκλησι σας μπορουν και παιζουν και εισαι ανετη να παρακολουθησεις τη λειτουργια

τα γραμματα σημερα ειναι μια σταλια ενω ηταν μεγαλυτερα ειναι και σε εσας ετσι;μου εχουν βγει τα ματια να διαβασω...

Κατερινακι να περασετε καλα στο χωριο ,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,νωρις θα περπατησει ο Νικολας αφου κανει απο τωρα βηματακια

Μαρινα μεγεια τα καινουργια σας!!τον ειδα τον υπερηχο δεν ξερω τι να πω...κατι που προσεξα εγω ενω λεει οτι ο υπερηχος ειναι για εννια μηνων μωρο φαινεται πολυ μικρο το ειδες;κατι αλλο παιζει...

τα λεμε παλι φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Καθάρισα τα μπάνια, σιδέρωσα την κουρτίνα του δωματίου μου, την κρέμασα, σιδέρωσα ένα πλυντήριο, πήγα κομμωτήριο, πήγα και πήρα δώρο για τη βάφτιση του παιδιού της φίλης μου που είναι την ερχόμενη Παρασκευή, έκανα μπάνιο, έκανα αποτρίχωση, κάναμε μπάνιο τον Αντρέα, και τώρα σε λίγο θα πάω εκκλησία. Οι άντρες θα έρθουν πιο μετά.

Ευτυχώς ο άντρας μου έκανε κι αυτός δουλειές, καθάρισε το παράθυρο του δωματίου μας, κι αυτά της κουζίνας που είναι και πολύ δύσκολα, έβαλε πλυντήριο, άπλωσε τα ρούχα και τώρα θα πετάξει τα σκουπίδια. Ουφ, δεν τελειώνουν οι δουλειέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες...

Κατερίνα πολύ ωραίο αυτό που λένε τα παιδάκια το Πάτερ ημών, το έχω ακούσει κι εγώ σε κάποιες εκκλησίες. Όταν λες ότι ο Νίκος φορούσε στολή, εννοείς σαν παπαδάκι; Εμάς εδώ πολύ σπάνια ντύνονται τα παιδιά που βοηθάνε στο ιερό.

Μαρίνα τον υπέρηχο τον είδα κι εγώ, και όντως, όπως λέει και η Κατερίνα, φαίνεται πολύ μικρότερο το μωρό, δηλαδή 10-12 εβδομάδων. Όσο για το πρόσωπο, ο Θεός να το κάνει!

Καλέ, την μπηχτή χτες δεν την έριξα για να την ακούσει το αγοράκι, αλλά οι γονείς του!

Σας αφήνω κόρες, σκαλίζει τα ντουλάπια της κουζίνας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι Αννα Μαρια σαν παπαδακι, φορουσαν στολη τεσσερα παιδια τα ανηψια μου,ο Νικος κι ενα ακομη παιδι και τωρα πηγε νωριτερα παλι για να βοηθησει ο αντρας μου δουλευει και σε λιγο θα παμε και οι υπολοιποι ,πολλα εκανες παλι σημερα ησυχια δεν εχεις.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας, πριν λίγο γύρισα απ' την εκκλησία και είμαι πτώμα. Πάω να την πέσω...

Κατερίνα, είδες, έχω μπλέξει με τις δουλειές, όλο καθαρίζω, συμμαζεύω, σκοτώνομαι, αλλά το σπίτι είναι σαν σταύλος, μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά, δεν μπορεί.

Σας φιλώ κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!καλη Ανασταση και Καλο Πάσχα σε όλες !!!!!

Να εχουμε υγεια και ευτυχία κοριτσακια μου!!!!

πθα επανέλθω με σχόλια σε λίγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και πάλι,

σημερα εχει και ο άντρας μου γενέθλια οπότε του εχουμε ετοιμάσει για το βραδυ εκμεκ για να σβήσει κεράκια.

Χθες το πρωι πήγε η γιαγια με την Αγγελικη στην αποκαθήλωση αλλα κουράστηκε η μικρη γιατι την πήγε πολυυυ νωρις οπότε πήγα την πήρα και της άφησα τον Νικόλα. Ο μικρός κάθισε μια χαρα και μου ειπε παρακολουθουσε με μεγαλη προσήλωση τον παπά που έβγαζε απο τον Σταυρο τον Χριστο. Το βραδυ πήγαμε πάλι ολοι στον επιταφιο, όση ώρα περιμέναμε να βγει απο την εκκλησία θηλασα τον μικρο και μετα κοιμήθηκε στην περιφορά, εδω κάνουν τον γύρω όλου του χωριού και σταματάνε σε καθε εκκλησάκι και στο νεκροταφείο και ψελνουν, πάλι καλα που είχα κοιμησει και την Αγγελικη λίγο το μεσημέρι και άντεξε γιατι ειναι πολυ περπατημα.

Μαρινα μεγεια τα καινουρια πραγματάκια σας και καλα να περάσετε στο χωριο του άντρα σου και σεις.

Αννα Μαρία όλες τις δουλειές χθες βρηκες να τις κανεις, η μαμα μου λεει Μ. Παρασκευη δεν κάνουν δουλειές, εδω δεν ήθελε να κάνω μπάνιο τα παιδια!

Κατερινα πολυ ωραίο αυτο με τα παιδάκια πολυ μου αρεσει και μένα να τα βλέπουν να συμμετέχουν. Και μου αρεσει όταν τα ντυνουν γιατι μου φαίνεται κάπως να κρατάνε τα εξαπτερυγα και να ειναι με τα κοντοβρακια απο κάτω.

καλα να περάσετε όλες σημερα και αυριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Το πρωί πήγαμε στην πρώτη Ανάσταση, χαμός έγινε! Έχουμε έθιμο από τη Μεγάλη Πέμπτη το βράδι όλες οι εικόνες να σκεπάζονται με μαύρα ρούχα ή να γυρίζονται ανάποδα. Όταν το Μεγάλο Σάββατο το πρωί λέει ο παπάς το "Ανάστα ο Θεός", τότε πέφτουν τα μαύρα απ' τις εικόνες, δηλαδή όχι μόνα τους, αλλά τα τραβάνε παιδιά και τα βγάζουν, ο κόσμος χτυπάει τα στασίδια, ο παπάς ραίνει τον κόσμο με φύλλα δάφνης, τα παιδιά τρέχουν με τα εξαπτέρυγα γύρω απ' την εκκλησία, οι καμπάνες χτυπάνε!

Είναι μεγάλο γεγονός, για να φανταστείτε πήγαμε στην εκκλησία κατά τις οκτώ παρά δέκα, και δεν είχε ελεύθερο στασίδι! Την ώρα που έγινε το νταβαντούρι πήγαμε και σταθήκαμε μπροστά μπροστά. Ο Αντρέας δε φοβήθηκε καθόλου από τη φασαρία, αντίθετα παρακολουθούσε με ενδιαφέρον.

Εν τω μεταξύ, μπαίνουμε το πρωί στην εκκλησία και κατευθύνομαι προς το σημείο που κάθομαι όταν είμαι μόνη μου. Στη μέση της εκκλησίας ο Αντρέας αφήνει το χέρι μου, γυρίζει προς τα πίσω, και πηγαίνει μόνος του στο παρεκκλήσι-νηπιαγωγείο!!!

Κοινωνήσαμε κιόλας, και μετά άφησα τον Αντρέα στη μάνα μου και έπεσα και κοιμήθηκα λίγο, γιατί ξύπνησε απ' τις πεντέμιση και κουτουλούσα...

Καγκουράκι το πρωί της Παρασκευής είναι μεγάλη η ακολουθία, κι εμείς πήγαμε σχετικά νωρίς, αλλά ευτυχώς υπάρχει το νηπιαγωγείο και δε βαρέθηκε ο Αντρέας. Δεν το ήξερα αυτό με τις δουλειές τη Μεγάλη Παρασκευή, αλλά νομίζω εμείς δεν έχουμε τέτοιο έθιμο, αλλιώς θα μου το έλεγε η μάνα μου και θα μ' έπρηζε! Από το Πάσχα και μετά δεν πρέπει να κάνουμε δουλειές υποτίθεται, και κυρίως δεν πρέπει να πλένουμε ρούχα, για πέντε-έξι μέρες, αλλά τώρα αυτό ποιος το τηρεί, ειδικά αν έχεις και παιδιά...

Εμάς έκαναν μια πολύ μικρή περιφορά, γύρω από το τετράγωνο, γιατί ο πάτερ είναι πάρα πολύ κουρασμένος και δεν μπορεί. Για να καταλάβετε, τη Μεγάλη Πέμπτη στο τελευταίο ευαγγέλιο, ενώ έμεναν 2-3 προτάσεις για να το ολοκληρώσει, έπαθε διάλειψη και δεν μπορούσε να συνεχίσει, και τελικά δεν τα κατάφερε να το διαβάσει ολόκληρο. Στην Πάτρα όποτε πηγαίναμε για Πάσχα, έκαναν μια τεράστια περιφορά, σταματούσαν κι αυτοί σε παρεκκλήσια, κ.λπ.

Σας αφήνω τώρα, πάω να καθαρίσω την κουζίνα, θα κάνω και μια μικρή καθαριότητα στο σαλόνι και έχω να σιδερώσω κι ένα πλυντήριο καλοκαιρινά του Αντρέα.

Σας φιλώ κι αν δεν τα πούμε ξανά μέχρι το βράδι, καλή Ανάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!τα εχω φτυσει αυτες τις μερες!!κουλουρια ,τσουρεκια,αυγα...πολυ ορθοστασια.σημερα η μαγειριτσα,θα κανουμε και κοκορετσι οποτε φανταζεστε τι πλυσιμο ειχα!!!!κατα τα αλλα ειμαστε μια χαρα.σημερα κοινωνησε η Κωνσταντινα ,αλλα δεν ηθελε,4 ατομα την κρατησαμε!!ειχα καιρο να την παω ειναι η αληθεια και θα το ξεχασε...θα αρχισω να την πηγαινω πιο συχνα !!απο βδομαδα θα μπω να σχολιασω γιατι ολο τρεχω!!

να ευχηθω σε ολες Καλη Ανασταση!!Να περασετε υπεροχα αυριο με τις οικογενειες σας!!!φιλακια πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

κι εμεις πηγαμε και κοινωνησαμε οικογενειακως σημερα,τους εβαλα και κοιμηθηκαν λιγο το μεσημερι ο Δημητρης ακομη δεν ξυπνησε ευτυχως για να αντεξει το βραδυ και να μην εχουμε γκρινιες,τωρα θα φτιαξω προφιτερολ για αυριο που θα φαμε στην πεθερα μου..

Κατερινα πολυ γελασα με τα κοντοβρακια!!κι εμεις καναμε το γυρω της εκκλησια χθες κι ο Δημητρης ειχε γκρινια ηθελε συνεχεια αγκαλια και οχι σε αλλους μονο σε μενα και φυσικα ξεποδαριαστηκα ευτηχως δεν φορουσα ψηλα παπουτσια ,καλα οι μεγαλες λενε πολλα η πεθερα μου μου ελεγε να μην κοινωνησω αν δεν κλεισω 8 μερες απο την περιοδο καλα τωρα εγω ειχα 7 μερες καλα τωρα αν ακουμε ολα οσα λενε θα τρελαθουμε

Αννα Μαρια πολυ μου αρεσε το εθιμο σας εμεις δεν ακνουμε τιποτα απο ολα αυτα και η εκκλησια ηταν σχεδον αδεια μονο αυτοι που ηθελαν να κοινωνησουν ηταν

Αλεξανδρα πολλες ετοιμασιες κι εσυ,εγω δεν εχω τιποτα σημερα μονο το γλυκο θα φαμε στην πεθερα αυριο και τα ετοιμαζουν αλλοι

κοριτσια μου καλη Ανασταση!!να περασετε ομορφα αυριο και με το μαλακο το κατσικακι ε....

πολλα φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστος ανεστη κουκλαρες μου υγεια κ αγαπη σε ολους

Σχολιασμο θα κανω αργοτερα τρεχω κ δε φτανω αλλα σας διαβασα ολα

Φιλια στα ζουζουνια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες μου χρονια πολλα!!Χριστος Ανεστη!!

πως περασατε σημερα;εμεις καλα,φαγαμε στην πεθερα μου απο το πρωι τσιμπαμε να περασουν αυτες οι μερες και τα κεφαλια μεσα.....τα παιδια τρελαθηκαν να τσουγκρανε αυγα ολη μερα, ο Δημητρης φοβοταν το αρνι στη σουβλα και δεν το πλησιαζε απο μακρια το κοιτουσε ....ηρθε και η μαμα μου το απογευμα και αυτη τη στιγμη παιζει τζαμί με τα παιδια εναν χαμο κανουν τρεχουν μεσα στο σπιτι.....ενω ολη μερα ειχαμε καλοκαιρι μας εριξε μια βροχη περιποιημενη το απογευμα ...τα λεμε πολλα φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...