Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Γεια σας!

Τι κάνετε κορίτσια;

Εγώ σήμερα το πρωί έκανα διάφορες εξωτερικές δουλειές. Πήγα και άλλαξα κάτι ρούχα από το mothercare, πλήρωσα το νερό, πήγα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, όπου ξαναδανείστηκα τα βιβλία που είχα πάρει την προηγούμενη φορά γιατί δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και κάθισα και μάζεψα υλικό για ένα άρθρο που ετοιμάζω. Μετά πήγα και πήρα γάλα του Αντρέα, και τέλος πήρα και τον Αντρέα απ' το μαγαζί των γονιών μου που τον είχα αφήσει πριν απ' όλα αυτά!

Από φαγητό έφτιαξε ο άντρας μου πένες με κόκκινη σάλτσα. Στο σχολείο κάναμε μόνο τη γιορτή και φύγαμε. Κλήρωσαν και ένα αρνάκι, το οποίο ήταν ζωντανό και παρόν στη γιορτή. Αμάν ρε παιδιά, πώς θα το σφάξουν αυτό το πλασματάκι; Ήταν τόσο φοβισμένο... Μόνο που μας έβλεπε πήγαινε και κρυβόταν...

Βάσω δεν έχει κι άδικο η Ιωαννούλα που θέλει να κάθεται στο νηπιαγωγείο και να παίζει με τα παιδάκια! Και του Αντρέα του αρέσει πολύ να παίζει με άλλα παιδάκια, είναι πολύ κοινωνικός ευτυχώς, κι ας μην έχουμε παιδάκια στο άμεσο περιβάλλον μας.

Μαρίνα βάζω τον κωδικό που λέει PseudoHTML, UBBCode and BB Code. Δεν ξέρω πώς έγινε και το δέχτηκε, έκανα ακριβώς ό,τι έκανα τόσο καιρό και δεν το δεχόταν και ξαφνικά, τσουπ! το πήρε!

Εμείς στον Αντρέα δε θα πάρουμε λαμπάδα, αφού είναι πολύ μικρός για να την κρατήσει. Το έθιμο που παίρνει ο νονός λαμπάδα δεν το έχουμε, αλλά ούτως ή άλλως, διαφωνώ απόλυτα με τις λαμπάδες-παιχνίδια. Άλλο η λαμπάδα και άλλο το παιχνίδι. Όταν μεγαλώσει ο Αντρέας θα του παίρνουμε μια κανονική λαμπάδα, από αυτές που παίρνουμε κι εμείς, και κάποιο δώρο εντελώς άσχετο με τη λαμπάδα. Φέτος λέμε να του πάρουμε αυτό το ποδηλατάκι που έχει και η Ιωαννούλα της Βάσως. Ανακάλυψα σε ένα συρτάρι 80 ευρώ, δώρο κάποιων θείων προς τον Αντρέα για τα Χριστούγεννα! Τα είχα ξεχάσει εντελώς, και μου ήρθαν κουτί τώρα, αφού κάπου τόσο κοστίζει το ποδηλατάκι!

Μη γκρινιάζεις καθόλου, να είσαι ευχαριστημένη που έχει ο άντρας σου δουλειά! Αλλά είναι όντως δύσκολο να μένεις μόνη τα βράδια.

Εμένα η περίοδος δεν είναι και τόσο ακανόνιστη. Παλιά ήταν ό,τι να 'ναι, ερχόταν όποτε της κατέβαινε. Τώρα έρχεται κανονικά περίπου, κάποιες φορές λίγο νωρίτερα, κάποιες λίγο αργότερα, αλλά δεν έχει μεγάλες αποκλίσεις. Τώρα πάντως ήρθε ακριβώς.

Α, ξέχασα να σας πω τα σημερινά κατορθώματα του Αντρίκου. Εδώ και πάρα πολύ καιρό, παίρνει τα κλειδιά μας και προσπαθεί να τα βάλει στην κλειδαρότρυπα. Ε, σήμερα τα κατάφερε, και όχι μόνο αυτό, αλλά κατέβασε το πόμολο και άνοιξε την πόρτα της τουαλέτας!!!

Οι υπόλοιπες πού χαθήκατε καλέ;

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κουκλιτσες σημερα πήγα κομμωτήριο και ανανεωθηκα, έκανα ανταυγιες και νομίζω φώτισε το πρόσωπο μου, είχα χρονια να κάνω η αλήθεια ειναι. Το απογευμα πήγα και την Αγγελική πισίνα, εχει βελτιωθεί πολυ πια κολυμπάει μονη της με την σανιδα, δεν την κρατάνε οι προπονητές και όση ώρα περιμενει να ερθει η σειρα της όλο βουτιές κάνει.

Μαγδα δεν ήθελε να φύγει ο βασιλακης απο την πισίνα!

Αννα Μαρία τέλειος ο κηπακος σας, μην σας τον ματιασω παντα να καρποφορει! Γιατι σου κανει εντυπωση που ο Αντρικος θελει να παίζει με τα αυτοκινητακια, ηλικιακά νομίζω ότι θα του κεντριζουν πολυ το ενδιαφέρον. Μπραβο και για τα υπολοιπα κατορθώματα σας και είς αλλα!! Και εγω έτσι με το τικερακι έσβησα αυτούς τους χαρακτήρες που λες. Ζωντανό αρνάκι!!!!!! Καλα λες ποιος θα το σφαξει το καημενουλη? συμφωνω με την λαμπάδα και μένα μου αρέσουν οι κλασικές με ένα μικρο όμορφο στολιδακι, άλλωστε αυτες που διαφημίζουν ειναι το παιχνίδι ε ένα απλό χρωματιστη κερί δίπλα.

Βασω ειναι λογικο να θελει τα παιδάκια και την παρέα, όλα τα παιδάκια άλλωστε έτσι ειναι και πάλι καλα που έχετε ανηψακια και αλλο παιδάκι μαζι και θα μπορει να παίζει καθημερινά.

Καληνυχτα κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι με γεια οι ανταύγειες! Δεν έχω κάνει ποτέ μου, ούτε και τα μαλλιά μου έχω βάψει. Αλλά ένα κούρεμα το χρειάζομαι ε-πει-γό-ντως!

Μπράβο στην Αγγελικούλα που προοδεύει στο κολύμπι! Εγώ νομίζω δε θα πάω ποτέ μου τον Αντρέα κολυμβητήριο, αν κρίνω από τη δική μου θητεία στο είδος. Και μια φίλη μου είχε πάει την κόρη της και καταπιεζόταν πολύ, έτσι τη σταμάτησε. Ο άντρας μου πάντως θέλει να τον στείλουμε να μάθει ποδόσφαιρο...

Καλέ δε μου κάνει εντύπωση που παίζει με αυτοκινητάκια, απλά το ανέφερα, επειδή έχει πάθει τρελό κόλλημα! Κυκλοφορεί στο σπίτι με το αυτοκινητάκι στο χέρι! Πάντως σήμερα το βράδι που γύρισα νωρίτερα, πήρα να καθαρίσω φασολάκια για αύριο, και παράτησε και αυτοκινητάκια και όλα τα παιχνίδια, και ήρθε και επεξεργαζόταν τα φασολάκια. Αρχικά έπαιρνε ένα και το κοιτούσε, μετά έβγαλε τα μισά και τα άπλωσε στον καναπέ, και τελικά πέταξε και μερικά κάτω, αλλά εκεί ήρθε ο μπαμπάς του και τον μάλωσε.

Σας φιλώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιες!

Μαρινακι μου ναι 5μηνες διαφορα εχουν τα ζουζουνια μας!

Καγκουρακι με γεια το μαλλι!μια ανανεωση μας χρειαζεται!εγω τα εκανα ισιωτικη κερατινη την προηγουμενη βδομαδα και τα εκοψα και πεπε!χαχα!τι Δευτερα θα παω γνα τα βαψω!

Αννα μαρια ο Αντρικος σε λιγο θα σε βοηθα να καθαριζεις τα φασολακια!

Η Ιωαννα δεν σταματα τις ταρζανιες!οπου βρει καναπε,τραπεζι,καρεκλα σκαρφαλωνει!δεν μπορω πλεον να τη χασω απ το οπτικο μου πεδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

χθες πηγα στην αδερφη μου και ειδα τον μπεμπουλη μας καθε φορα που τον βλεπω μεγαλυτερος ειναι,εκλαιγε πολυ ο καημενουλης εχει κολικους και δεν μπορεσα να τον χαρω καθολου τι τραβανε κι αυτα,τελειωσα τα ντουλαπια της κουζινας απο μεσα κι εφτιαξα και λιγο της ντουλαπες γιατι αποτομα μας επιασαν οι ζεστες και δεν εχουμε ρουχα να βαλουμε αφησα βεβαια μακρυμανικα αλλα μαζεψα τα πολυ χοντρα,εχουμε και πολλες δουλειες εξω δεν τελειωνουμε χθες φυτεψαμε φασολακια και αγγουρακια και αυτες τις μερες θα βαλουμε ντοματες,πιπεριες και μελιτζανες,οι φραουλιτσες μας ειναι γεματες σε λιγο καιρο τα παιδακια μου θα ξετρελαθουν να τρωνε ,αυριο θα παμε για φαγητο στην νονα του Δημητρη και το απογευμα σε μια εκθεση ανθοκομιας να παρουμε κανενα λουλουδι και μετα στην αγαπημενη του Δημητρη που γιορταζει φουλ η μερα μας θα ειναι

Βασω μεγεια το μαλλι αληθεια το πεπε τι ειναι;κι εγω σημερα θα βαψω ριζα μονη μου η ισιωτικη με κερατινη που λες διαρκει για καιρο;εγω παλι θελω να κανω το αντιθετο τα μαλλια μου ειναι ολοισια και καμια φορα τα βαριεμαι θα τα ηθελα λιο κυματιστα αλλα οχι πολυ σγουρα

Κατερινακι μεγεια και το δικο σου μαλλι ανανεωθηκες βλεπω,εγω τα ειχα για χρονια ανταυγειες αλλα δεν μπορουσα να κανω ριζα μονη μου ηθελα συνεχεια κομμωτηριο κι ετσι τα εκανα ενα χρωμα κι εχω το κεφαλι μου ησυχο τα βαφω οποτε θελω μονη μου,μπραβο στο δελφινακι σου!!

Αννα Μαρια ολο νεες ασχολιες βρισκει ο Αντρεας τα δικα μου οταν καθαριζω φασολακια τα τρωνε ωμα μπλιαχ κι ο Δημητρης συνεχεια κολλαει με καποια παιχνιδια και τα παιρνει μαζι για υπνο και στο μπανιο ,προσεχε με τα κλειδια μην σου κλειδωθει σε κανενα δωματιο και δεν μπορει να ανοιξει μετα ,το καημενο το αρνακι οταν τα τρωμε βεβαια στη σουβλα μας αρεσουν ετσι δεν ειναι;δεν φερνουν οι νονοι λαμπαδες εκει;δεν το ξερα και τι φερνουν το Πασχα τιποτα;α τωρα που θυμηθηκα βλεπω το Βαλς με δωδεκα Θεους και δεν εχει καμια σχεση με το βιβλιο το βλεπεις;

καλε οι υπολοιπες που χαθηκατε;το ριξατε στις βολτες;

τι φαγατε σημερα εγω εφτιαξα δυο φαγητα γιατι τα καμαρια μου δεν ηθελαν να φανε σουπιες με σπανακι και τους εφτιαξα κοφτα μακαρονια και κεφτεδες ,παω να αποτριχωσω τα ποδια μου και ποσο βαριεμαι....πολλα φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Σήμερα είναι Σάββατο του Λαζάρου και γιορτάζει η πόλη μας, αφού ο άγιος Λάζαρος είναι ο πολιούχος μας! Το βράδι θα πάμε στην παραλία που κάνουν περιφορά της εικόνας και της κάρας του αγίου. Είναι πάρα πολύ ωραία, και αυτή η εκδήλωση σηματοδοτεί την αρχή της Μεγάλης Εβδομάδας για μας.

Κατά τα άλλα, έφτιαξα φασολάκια στο φούρνο με πατάτες και ζύμωσα λαζαράκια! Τώρα τα έχω στο φούρνο και ψήνονται, φούσκωσαν πολύ κι έγιναν πολύ αφράτα!

Σας αφήνω για να κοιμήσω το αστέρι και επανέρχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανήλθα! Εκατό ώρες έκανε να κοιμηθεί, ενώ την ώρα που τρώγαμε γλάρωνε. Μιλάμε, έτρωγε ψωμί και κουτουλούσε! Εν τω μεταξύ, σήμερα έφαγε σχεδόν όλο το φαγητό του μόνος του. Δηλαδή με τα χέρια, μη φανταστείτε με μαχαιροπίρουνο!

Που λέτε, τα έβγαλα απ' το φούρνο τα λαζαράκια και φαίνονται τέλεια. Όταν κρυώσουν θα δοκιμάσω και θα σας πω πώς είναι κι από γεύση.

Βάσω εμένα ο Αντρέας δεν είναι και πολύ φαν του σκαρφαλώματος, ευτυχώς δηλαδή, αλλά χτες βράδι που καθάριζα τα φασολάκια, εκτός απ' το να τα επεξεργάζεται, ερχόταν και ανέβαινε στον καναπέ και στεκόταν όρθιος. Τι τον μαλώναμε, τι τον κατεβάζαμε, εκεί αυτός...

Κατερίνα κρίμα που έχει κολικούς ο μικρούλης. Τώρα αν πω ότι φταίει το μπιμπερό και η φόρμουλα θα έχω άδικο;

Τι ωραία που φυτέψατε! Εμάς γίνονται 3-4 φράουλες, αλλά διάβασα ότι την πρώτη χρονιά οι φραουλιές δεν κάνουν πολύ καρπό.

Χαχα, θα πάτε στους συμπεθέρους δηλαδή; :) :) :) :) Γενέθλια έχει η νύφη σου; :P

Καλέ, τα κλειδιά που έπαιρνε ο Αντρέας ήταν αυτά της εξώπορτας και του αυτοκινήτου. Στις εσωτερικές πόρτες δεν έχουμε κλειδιά, αν και, όταν θα μεγαλώσει λίγο θα πρέπει να βάλουμε.

Το Βαλς με Δώδεκα Θεούς δεν το βλέπω, γενικώς δε βλέπω κανένα σίριαλ και σχεδόν καθόλου τηλεόραση.

Κι εγώ βαριέμαι πάρα πολύ την αποτρίχωση... Αλλά τώρα που καλοκαιριάζει κιόλας, είναι απαραίτητη...

Αλήθεια, τα μαλλιά σας γιατί τα βάφετε; Έχετε άσπρες τρίχες;

Ρε κορίτσια, να σας ρωτήσω. Στα παιδιά σας, όταν ήταν στην ηλικία του δικού μου, μέσα στο σπίτι τι παπούτσια φορούσατε; Τους βάζατε σαγιονάρες, π.χ.; Μου φαίνεται πολύ επικίνδυνη η σαγιονάρα για τόσο μικρό παιδί. Εγώ σκέφτομαι να του φοράω πεδιλάκι, και στις μεγάλες ζέστες να τον έχω ξυπόλυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια αυριο ειναι των Βαιων και την μικρη τη λενε Βαγια γιαυτο γιορταζει,εγω δεν τους φορουσα τιποτα μεσα στο σπιτι πολυ απλα γιατι ποτε δεν ηθελαν να φορανε κατι οσες φορες κι αν δοκιμασαμε παντοφλες χειμωνα καλοκαιρι δεν τις φορουσαν ,περυσι τα μεγαλα φορεσαν για πρωτη φορα σαγιοναρες κι αυτες λιγο εξω και στη θαλασσα,πολλες φορες ακομη και στην αυλη τρυγιρνανε ξυπολητα σαν τα γυφτακια ενα πραμα ,ειναι μικρος για να κρατησει παντοφλα ή σαγιοναρα θελει κατι πιο σταθερο καλυτερα πεδιλακια να του φορας ή τυπου crocks βολευουν καλυτερα ,πως τα εκανες τα λαζαρακια σαν ψωμακια;δεν ξερω για τους κολικους ολα σχετικα ειναι μια φιλη μου που θηλαζε ειχαν κολικοι τα παιδια της εγω παλι τα μεγαλα που δεν θηλασαν αποκλειστικα ειχαν κολικους ενω ο Δημητρης οχι ......τα μαλλια μου εγω τα βαφω γιατι τα θελω πιο ανοιχτα απο το φυσικο μου αλλα εχω και πολλες ασπρες τριχες πλεον κι ετσι αναγκαστικα θελουν βαψιμο

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααα, σωστά, γιορτάζουν οι Βάγιες αύριο! Εδώ είναι πάρα πολύ σπάνιο αυτό το όνομα. Έτσι λένε την πρώην κοπέλα του αδελφού μου, να θυμηθώ να της ευχηθώ (στο φέισμπουκ!) :P.

Για τα λαζαράκια ακολούθησα αυτή τη συνταγή: http://www.monastiriaka.gr/sintagesarthra_details.php?keyi=123 Ήταν πανεύκολη, μου πήρε ελάχιστο χρόνο και έγιναν τέλεια. Μόνο που χρειάστηκαν το μισό χρόνο στο ψήσιμο, και παραλίγο να τα κάψω! Πάντως τα τιμήσαμε όλοι, έδωσα και στον Αντρέα. Έχουν ελάχιστη ζάχαρη, 2.5 κουταλιές έβαλα σε μισό κιλό αλεύρι (έκανα τη μισή δόση), έτσι δε νομίζω να είναι κακό.

Κι εγώ πέρσι όλο το καλοκαίρι το είχα ξυπόλυτο το γυφτάκι, αλλά δεν περπατούσε. Φέτος θα βάζω πεδιλάκι ή και πάλι ξυπόλυτο!

Κι εγώ λέω αν ασπρίσουν τα μαλλιά μου νωρίς (όχι στα 75 ας πούμε!), θα αρχίσω να τα βάφω. Αλλιώς, μου αρέσει το χρώμα μου, έτσι δεν πρόκειται να τα βάψω, και σίγουρα δε θα κάνω ανταύγειες που δε μου αρέσουν καθόλου. Ουφ, πρέπει, όμως, να κουρευτώ επειγόντως... Έχει φτάσει η φράντζα στο σαγόνι... Α, η φράντζα είναι το πεπέ που έγραψε η Βάσω!

Το Πάσχα τι θα κάνετε κορίτσια; Εγώ κάλεσα τους γονείς μου, το νονό μου (και θείο μου) και τη θεία μου, σύνολο δέκα άτομα, έντεκα με τον Αντρέα. Όμως οι θείοι δε φάνηκαν να χαίρονται και πολύ με την πρόσκλησή μου και μάλιστα, μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν την επομένη, δηλαδή χτες, και μέχρι τώρα δεν επικοινώνησαν. Μάλλον θα αρνηθούν, δεν ξέρω γιατί τον τελευταίο καιρό μας αποφεύγουν, σας είχα πει και την Καθαρά Δευτέρα που έκαναν μόνοι τους τραπέζι κι εμάς δε μας είπαν τίποτα.

Τέλος πάντων, μέχρι νεωτέρας θα είμαστε πέντε με τον Αντρέα. Τι λέτε να φτιάξω; Αρνί φυσικά, πατάτες, αβγά γεμιστά που μας αρέσουν πολύ, τι άλλο όμως;

Κλείνω για να ταΐσω στον Αντρέα το γιαούρτι του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hallo. Εδω είμαι και εγωΛοιπόν είμαι πτώμα, είμαι αδιαθετη, ο μικρός χθες ξυπναγε ανα δυο ώρες, το περίμενα γιατι το κάνει παντα τις δυο πρώτες μερες της περιόδου και σημερα όλη μερα μονη με τα δυο και μαγείρεμα και αποφάσισα όταν κοιμήθηκε ο μικρός να πλύνω το μπαλκόνι και είχα και τη σουσουραδα για βοηθο, καταλαβαίνετε....επλενα εγω όλα τα υπόλοιπα και εκείνη τα παιχνιδια που παίρνει στις κούνιες κουβαδακια, φτιαρακια κτλ.

Ευτυχως τελείωσα με το σπιτι πανω στην ώρα, αυριο θα έρθουν για φαγητο η νονα του Νικόλα με τους γονεις της θα φτιάξω ψαρακι στο φούρνο και θα φτιάξω αυριο πρώτη φορα ψάρι και για τον Νικόλα. Πηρε ο άντρας μου μαγιατικο δεν το ήξερα καθολου αυτο το ψάρι, σαν ξιφιας ειναι. Ο Νικόλας θα φάει μπακαλιαρακι εννοείται.

Χθες ειχε παει ο άντρας μου για το χέρι του, ξέχασα να σας το γράψω, του είπαν ότι παει πολυ καλα και την εικόνα αυτη που εχει τωρα ένα μήνα μετα συνήθως την βλέπουν σε άλλους μετα απο δυο μήνες και αυτο γιατι δεν ειναι καπνιστης!!! Σε λίγο καιρο όταν θα θρέψει τελείως θα ειναι κατα λιγ κοντότερο αυτο το δάχτυλο και δεν θα φαίνεται πολυ.

στελνω τα δικα μου, γιατι μέχρι να διαβάσω και να σχολιάσω τα δικα σας θα με πετάξει έξω σιγουρα:twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε ξέχασα να σας πω, το Αλτσχάιμερ με πλησιάζει επικίνδυνα, ο Νικόλας σημερα τρεις φορες στάθηκε μόνος του χωρις να κρατιέται απο πουθενα για μερικα δευτερόλεπτα βέβαια, το αλλο που κάνει ειναι ότι με πλάγια βήματα κάλυψε τον μισο διάδρομο και πήγαινε απο το σαλόνι προς τα υπνοδωμάτια, και παει και με πλάγια βήματα στα ντουλάπια της κουζίνας!!!!

Βάσω ταρζανιες η Ιωάννα, ανακαλύπτει τις δυνάμεις της και τις αντοχές σου! Το πεπε τι ειναι?

Αννα Μαρία δεν έχεις παράπονο έχεις βοηθο στο καθάρισμα των φασολακιων!

Κατερίνα εχει κόλικους το μικράκι σας, κρίμα που ταλαιπωρείται? να ρωτήσω ειχε και όσο θηλαζε ή τωρα του ξεκίνησαν? αχ ντουλάπες πρέπει να κάνω και εγω αλλα ποτε? Θυμασαι περσυ τα είχα κάνει και εγω μια ελαφρια περμαναντ και με βόλεψε πολυ γιατι δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα στα μαλλια μου, τωρα ομως ήθελα να ανοίξω και λίγο το χρωματακι.

Αννα Μαρία εγω ναι έχω πολλες άσπρες, άσπρισα όταν έγραφα το διδακτορικο πολυ αν και ειναι και λίγο κληρονομικό γιατι και η μαμα μου ασπρισε πολυ μικρη και τα βαφει και εκείνη..τελοπαντων. Α για τις σαγιοναρες που ρωτησες εμένα μονο με κάλτσες κυκλοφορει το χειμώνα και το καλοκαιρι ξυπολυτη μέσα στο σπιτι, στην βεράντα της λέω φοράει κάτι τύπου crocks που εχουμε για το κολυμβητήριο. Νόστιμα τα λαζαρακια τα δοκιμασες? εμεις Πάσχα στο χωριο θα φύγω με τα μικρα μαλλον Μεγαλη Τετάρτη και θα γυρίσουμε τριτη ή Τετάρτη του Πάσχα. Ο Κώστας θα ερθει Μεγαλο Σάββατο λόγο δουλειάς. Ποσο θα ήθελα να πάμε στην Κέρκυρα εχουμε να πάμε δυο χρονια αλλα με τα μικρα και το σπιτι κλειστό τόσο καιρο δεν ειναι να πας για λίγες μερες, το καλοκαιρι.

αυτα πάω να βάλω τα πλυντήρια μου και να ξαπλωσω, φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!μεταμεσονυχτιο ποστ για να σας προλαβω!!! Αρχισαμε και τις απογευματινες βολτες στις κουνιες και δεν μαζευομαστε σπιτι,Η Κωνσταντινα ολο βολτα και βολτα λεει!!χθες όμως χτυπησε η γλυκεια μου όταν πηγε να χαιρετηθει με την φιλη της,την αγκαλιασε και την εριξε πισω και κοπανησε το κεφαλι της,την πλακωσε κιολας..πλανταξε το παιδακι μου!!!ευτυχως το σπιτι μας είναι 2 λεπτα δρομος και της εβαλα αμεσως παγο. Το βραδυ την προσεχα μην τυχον επαθε καμια διασειση,διαβασα ότι αν είναι ηπιο το χτυπημα δεν χρειαζεται να τα ξυπναμε στον υπνο τους,αλλα που να ξερω αν είναι ηπιο;;Σημερα πηγαμε λαικη για ψωνια και μετα την πηγα για παγωτο,ξετρελαθηκε εννοειται!!βεβαια μεχρι να φαει το μισο ,το υπολοιπο ειχε γινει σουπα,λερωθηκε εννοειται με παγωτο παντου αλλα το ευχαρηστηθηκε!!!το απογευμα σιδερωσα ποσα πλυντηρια και μετα εφτιαξα και τις ντουλαπες με τα καλοκαιρινα αφου ο καιρος είναι καλοκαιρινος!!!ψωνισα και τα υλικα μου βουτυρα,αλευρια κτλ να φτιαξω κουλουρια και τσουρεκια,αν εχετε καμια καλη και ευκολη συνταγη για τσουρεκι πειτε μου!!

Χριστινα κριμα για τα γυαλια που εσπασαν,αλαλ είναι τοσο γλυκος ο Δημητρης που πηρε τα εργαλεια να τα φτιαξει,πώς να του κρατησεις μουτρα;;Κι εμενα δεν ζηταει συγνωμη,ενώ εγω της λεω!!με εχει ταραξει όμως στο ευχαριστω και στο παρακαλω!!!Αν μου δωσει κατι πχ και δεν της πω κατι μου λεει ‘’παρακαλω’’ σαν να μου λεει ότι επρεπε α πω ευχαριστω!!χαχα

Αννα Μαρια δεν πειραζει για την περιοδο,κρατα το τεστ θα ελεγα μπορει συντομα να εχεις ευχαριστα!!αλλα γιατι ληγει τοσο συντομα;; Με το μελι ξερω ότι κανει μετα τον 1ο χρονο για καποιο μικροβιο που δεν μπορει να το αντιμετωπισει το ανοσοποιητικο τους ακομα.μαλλον λογω αλλεργικου θα λενε μετα τα 2, αλλα εμενα είναι η περιπτωση σε κάθε τι!!!παιζει με αυτοκινητακια ο Αντρικος;μια χαρα ασχολια!!!τι ωραια τα κηπευτικα σας!!!εγω φυτεψα μαιντανο,και αρχισε να βγαζει φυλλαρακια!!χαρα που πηρα!!!με βλεπω να κανω μποστανακι σε γλαστρες!!!χαχα Αμα φυτεψεις τα φασολια που εβαλες στο κυπελακι θα βγει φασολια;; καλε ζωντανο το ειχατε το αρνακι στη γιορτη;ενταξει το τρωμε αλλα δεν χρειαζεται να συστηθουμε κιολας!!!!Δεν ηξερα πως δεν εχετε το εθιμο με την λαμπαδα,να σου πω καλυετρα γιατι γινονται και λιγο κακομαθημενα και τα παιδια.εμεις με την αδερφη μου-νονα ειπαμε να μην της παιρνει λαμπαδες παιχνιδια,στην ουσια είναι παιχνιδι με κερι!!την 1η χρονια της πηρε μια ζωγραφισμενη στο χερι λαμπαδα με νεραιδες,ηταν και σε ένα ωραιο ξυλινο κουτι και αυτό ζωγραφισμενο και το εχουμε κρατησει ενθυμιο.Φετος της εφερε με μια φιγουρα μινυ σε φυλλο ασημιου,κατι θα βρω να την κανω μετα!!της πηρε επισης ρουχαλακια.ηθελε παπουτσια(αυτό δεν είναι και το εθιμο,ο νονος να παιρνει παπουτσια; )αλλα δεν βρηκα κατι να μου αρεσει στο εμπορικο που ειχαμε παει. Τι καλα να ανακαλυπτα κι εγω ξεχασμενα λεφτα!!!εμενα πληρωθηκε τωρα ο αντρας μου από μια δουλεια,πηγαν σε δανειο,σουπερ μαρκετ και λογαριασμους και εχουν μεινει και απληρωτοι αλλοι λογαριασμοι!!πολλα τα παγια εξοδα!!εμαθε να κλειδωνει ο Αντρεας;ωχ!!!εγω μια φορα ημουν στο δωματιο μου και ειχα κλεισει την πορτα να ηρεμησω κι εγω λιγακι,ηρθε λοιπον η Κωνσταντινα και αφου λυσσαξε να της ανοιξω αρχισε να γυριζει το κλειδι που το ειχα από εξω και τελικα με κλειδωσε!!!ε μετα ταμαζεψα ολατα κλειδια!!!ουτε εγω εχω βαψει ποτε τα μαλλια μου και κάθε φορα που παω να κουρευτω ολες μα ολες οι κομμωτριες προσπαθουν να με πεισουν να τα βαψω!!εν τω μεταξυ εχω ένα χρωμα καστανο ανοιχτο και το καλοκαιρι με τον ηλιο κανουν φυσικες ανταυγιες.για ποιον λογο να τα ταλαιπωρησω;;και ειμαι τυχερη γιατι η μαμα μου αρχισε να εχει ασπρα απο μικρη,κατω των 30,κατι που κληρονομισε η αδερφη μου και ευτυχως όχι εγω!!!γιατι δεν σου αρεσει το κολυμπι;ή το κολυμβητηριο;αντως μην κρινεις από εσενα.στον Αντρεα μπορει να αρεσει!! Χρονια πολλα και για τον Πολιουχο σας!!οι φραουλια δεν ξεραινεται;το ιδιο φυτο θα είναι και του χρονου;παπουτσια για το καλοκαιρι της ειχα παρει περυσι ένα πεδιλακι ελαφρυ,περισσοτερο ξυπολητη ηταν βεβαια αλλα επειδη ηθελε να παιζει με νερα στην βεραντα της τα φοραγα αυτά μην γλυστρισει. Όμως και τον χειμωνα που της ειχα κλειστα παντοφλακια παλι ξυπολιτη τριγυρνουσε!!σαγιοναρα πιστευω είναι για αρκετα μεγαλυτερα,αν και υπαρχουν σαγιοναρες που εχουν και πισω λουρακι,όμως δεν ξερω αν τα βολευει η διχαλα. Λες να εχουν παρεξηγηθει οι θεοι σου;και γιατι δεν λενε τι τους ενοχλει; Για το τραπεζι που λες,εννοειται σαλατες και καμια πιτουλα.το αρνι πως το κανετε στην Κυπρο;

Κατερινα ωραια τα στενα φορεματα αλλα δεν πρεπει να εχει και ατελειες το σωμα!!Εγω ειχα διαλεξει ένα μακρυ φορεμα στην βαφτιση. Το κατσικισιο ,επειδη εχω πιει κανονικο φρεσκο,επειδη εχουν οι γονεις μου ζωα στο εξοχικο βρωμαει.Εγω το επινα μια και κατω ,ακομα καιμε κακαο παλι βρωμαγε!!!Ομως αυτό στα σουπερ μαρκετ δεν εχει καμια σχεση,μια χαρα πινεται.Της Κωνσταντινας το χωρις λακτοζη είναι πολύ γλυκο λογω της επεξεργασιας,όταν της εδωσα το κατσικισιο το ηπιε σαν να μην τρεχει τιποτα,θα δω βεβαια και όταν δοκιμασει των γονιων μου!!παντως κι εγω σκεφτομαι να το πινουμε οικογενειακως,να σταματησουμε το αγελαδινο. Με γεια το μαλλι,κι εγω θελω να τα κοψω να ανανεωθω,ασε που εχουν μακρυνει πολύ και με κουραζουν!Μπραβο και στην κολυμβητρια!!!ποσα δινεται αν επιτρεπεται και ποσες φορες την εβδομαδα; Αδιαθετησες κιολας;κι εγω περιμενω αυτές τις μερες,θα συντονιστουμε ολες μαζι χαχα!!δεν το ηξερα αυτό με τον θηλασμο και την περιοδο. Τι ωραια που ειχες και την Αγγελικη βοηθο στις δουλειες,η καλυτερη της θα ηταν να πλατσουριζει. Με το καλο να φαει και ο Νικολας το ψαρακι του!!ο αντρας μου κανει ψαροντουφεκο και το εχω μαθει κι εγω το μαγιατικο,εχει χρονια όμως να πιασει.σημερα πηγε και μας εφερε φρεσκα ψαρακια διαφορα. Κατι ειχα διαβασει ότι ειχε χτυπησει ο αντρας σου αλλα ειχα χασει τις λεπτομεριες.τοσο πολύ ειχε χτυπησει;ευτυχως που γινεται γρηγορα καλα!!!μπραβο στον Νικολα ,ετοιμος είναι να περπατησει και μονος,πολύ νωρις ,μπραβο και παλι!!!εχετε σπιτι στην Κερκυρα;;ποσο τυχερη!!!!να παω εγω να στο ανοιξω το σπιτι;;;χαχα

Βασω μπραβο που πηγες και εδωσες αιμα γα το παιδακι,τι τραβανε και αυτά τα καημενα!! Με το καλο

να ξεκινησετε και τις προσπαθειες για μωρακι!! Ευτυχως εμαθε γρηγορα το μαθημα της η Ιωαννα με τις δαγκωνιες!!!της αρεσει με τα παιδακια ε;Λογικο,κι εμενα συνεχεια μου ζηταει τις φιλες της,βαριουναι κι αυτά στο σπιτι μονα!.με γεια η ανανεωση στο μαλλι!! Εμενα η Κωνσταντινα ανεβαινε και στην τραπεζαρια και στεκοταν ορθια!!!που να την αφησεις μονη;;

Μαγδουλα εχεις δικιο με τον Βασιλη,κι εμενα όταν την μαλωνω για κατι και παει και πεταει παιχνιδια και με κοιταει μου ερχεται να την πνιξω!!!!μπραβο που του αρεσει το κολυμπι!!!κανει πολύ καλο!!για τα μπρατσακια τι λενε;ειχα διαβασει ότι καλυτερα είναι να μην φορανε για να μαθουν να κολυμπανε και όχι να επιπλεουν.

Μαρινα πολύ ωραια θα είναι η λαμπαδα του Αντωνη!!τι ειχα τραβηξει με αυτό το πουλακι τσιου…το τραγουδουσα αθελα μου στο τελος!!χαχα εγω αργησα να την βαλω στο παρκο με αποτελεσμα να μην θελει να καθεται,όμως ειχε ένα πορτακι στο πλαι που ανοιγε με φερμουαρ και μπαινοεβγαινε οποτε δεν πεταγε παιχνιδια!Καλο ταξιδι να εχετε!!

Κατερινα Κα μεγαλωσε ο μπεμπουλης ε;κριμα για τους κολικους.Τελικα δεν είναι βεβαιο από τι προερχονται,ειχα διαβασει ότι είναι και από το αγχος της μανας,τα εγκαταλελειμενα μωρα ελεγε στα ιδρυματα δεν το περνανε αυτό!!εμενα παντως με αποκληστικο θηλασμο ειχε κολικους,δεν ξερω αν ηταν και λογω όμως των αλλεργιων..Τι ωραια τα κηπευτικα σας!!εχει αγαπημενη ο Δημητρης;;θα τρελαθω!!να την χαιρεται!!!τρωνε ωμα τα φασολακια;;τι να πεις με τα παιδια!!!χαχα Εγω χθες ειχα φασολακια,η Κωνσταντινα εννοειται δεν τα θελει.

δεν εχετε παραπονο,πανω απο 1 ωρα διαβαζω και σχολιαζω,Αντε να με παρει τωρα ο υπνος..Τελικα σε ξαγρυπναει ο υπολογιστης,με τη τηλεοραση μια χαρα κοιμαμαι!!καληνυχτα!!!!

Επεξεργάστηκε από alexandra04
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Τι κάνετε; Εμείς το πρωί πήγαμε εκκλησία, όπου ο Αντρέας χόρτασε παιχνίδι με αυτοκινητάκια. Πήραμε κι εμείς ένα πιο μεγάλο, έφεραν κι άλλα παιδιά πολλά μικρότερα αυτοκινητάκια, και γινόταν χαμός! Αλλά τα μεγαλύτερα παιδιά του έπαιρναν τα αυτοκινητάκια, έγινε το έλα να δεις! Πάντως, ευτυχώς δεν τον είδα επιθετικό τον Αντρέα, όπως και κανένα άλλο παιδάκι!

Μετά πήγαμε στην παραλία που είχε μια εκδήλωση για παιδιά, αλλά είχε πολύυυυυυυυυ ήλιο και ζέστη, κι έτσι καθίσαμε με την κουμπάρα μας σε μια καφετέρια. Ο Αντρέας, όμως, είχε άλλη γνώμη, και ήθελε να πηγαίνουμε συνέχεια βόλτες, δηλαδή να τρέχει όλη την ώρα πέρα δώθε.

Το μεσημέρι φάγαμε στη μάνα μου και το απόγευμα θα πάω εγώ στο Νυμφίο και θα έρθουν οι άντρες λίγο αργότερα για να μη βαρεθεί ο μικρός.

Νομίζω ξύπνησε, σας αφήνω και θα τα πούμε μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρίσαμε απ' την εκκλησία! Βρήκαμε εκεί μια φίλη μου που έχει τρία παιδιά, το μεγαλύτερο εφτά χρονών το μικρότερο πέντε μηνών, και ο Αντρέας έπαιξε πάρα πολύ με τα δύο μεγαλύτερα. Εγώ είμαι λίγο χάλια, ζαλίζομαι, αναγουλιάζω κι έχω ένα κεφάλι οκτακόσια κιλά... Μάλλον με πείραξαν... χμ... τα πάντα... Το ότι ξύπνησα απ' τις έξι σήμερα και δεν ξανακοιμήθηκα, το ότι έχω περίοδο, το φαγητό που έφαγα, οι λουκουμάδες που έφαγα, ο ήλιος... Θα ξαπλώσω πολύ νωρίς σήμερα μήπως και συνέλθω.

Σας σχολιάζω, γιατί αν δεν το κάνω τώρα δε θα το κάνω ποτέ:

Καγκουράκι μια χαρά που τελείωσες με το σπίτι! Καλά, θα μείνει καθαρό μέχρι το Πάσχα; Εμένα γίνεται χάλια σε δευτερόλεπτα, και το δικό σου το ίδιο φαντάζομαι! Εγώ αύριο θα αρχίσω αν είμαι καλά... Κλαψ... Γιατί δεν έχουν εφεύρει ακόμα τα αυτοκαθαριζόμενα σπίτια;

Τι έγινε, το έφαγε το ψαράκι ο Νικολάκης; Μια χαρά που σηκώνεται και περπατάει, κι ο Αντρέας κάπου τόσο ήταν όταν άρχισε να αλωνίζει το σπίτι!

Μια χαρά και με τον άντρα σου, καλά, τι σχέση έχει το τσιγάρο με το χέρι;

Τα λαζαράκια βγήκαν πάρα πολύ καλά, έφαγε κι ο Αντρέας, α κάτσε, αυτό νομίζω το είπα και χτες!

Τι ωραία που έχετε σπίτι στην Κέρκυρα!!!! Αν θέλεις πάω εγώ να στο ανοίξω (Αλεξάνδρα, εσύ μείνε εκεί που είσαι, είμαι μεγαλύτερη και έχω προτεραιότητα!).

Αλεξάνδρα ελπίζω να είναι εντάξει η Κωνσταντίνα. Καλά, φαντάζομαι από πεσίματα άλλο τίποτα...

Κι εμάς έβγαλε τώρα φυλλαράκια ο μαϊντανός και χαρήκαμε, γιατί νομίζαμε ότι δεν έπιασε. Τα φασόλια τα φύτεψα και βγήκαν φασολιές, αλλά δεν ξέρω αν θα κάνουν καρπό. Αν κάνουν θα σας πω!

Για το αρνάκι τι να πω, απορώ πώς το σκέφτηκε ο διευθυντής και έβαλε για δώρο ζωντανό αρνί...

Καλέ, ο Αντρέας δεν έμαθε να κλειδώνει! Απλά βάζει κλειδιά στην κλειδαριά, αλλά βάζει άλλαντάλλον, π.χ. το κλειδί του αυτοκινήτου στην πόρτα της τουαλέτας. Στις εσωτερικές πόρτες δεν έχουμε κλειδιά.

Το αρνί στην Κύπρο το κάνουμε σούβλα, αλλά όχι οβελία, κοντοσούβλι, κομμάτια κρέατος περασμένα στη σούβλα. Αυτό είναι το παραδοσιακό ψήσιμο. Αλλά η οικογένειά μου δεν έχει αυτή τη συνήθεια, έτσι το κάνουμε στο φούρνο. Πέρσι το έκανα στη γάστρα και βγήκε λουκούμι, το ίδιο θα κάνω και φέτος. Πιτούλα μου πρότεινε ο άντρας μου, αλλά μπορώ να τη φτιάξω απ' την προηγούμενη; Γιατί να ανοίγω φύλλο πασχαλιάτικα, λίγο δύσκολο.

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις που μου δώσατε για τις παντόφλες!

Α, έφαγα τώρα μια φλασιά, κάποια με είχε ρωτήσει αν τον άντρα μου τον λένε Γιώργο. Γεράσιμο τον λένε, όχι Γιώργο, και τον φωνάζουν Μάκη.

Σας αφήνω κοριτσάρες.

Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!Χάθηκα λίγο αλλά πέρασα πάλι δύσκολα αυτές τις ημέρες. Εκεί που η φραουλίτσα ήταν σχεδόν καλά, πήγαμε σε μια φίλη μου και ο γιος της ο μικρός είχε μύξες και έβηχε που και που. Το αποτέλεσμα; Η μικρή ξανακύλησε και έκανε πάλι βρογχιολιτιδα. Ο παιδίατρος μας είπε ότι αν κάνει πάλι βρογχιολίτιδα τώρα κοντά θα μιλάμε για σπαστική βρογχίτιδα ή ακόμα και βρογχικό άσθμα. Μος είπε επίσης ότι το παιδί θα έχει αυτή την ευαισθησία μέχρι τα 5-6...Καταλαβαίνετε πόσο στεναχωρήθηκα. Συν τοις άλλοις τα βράδια μας ήταν εφιαλτικά. Ξυπνούσε από εντονότατο βήχα που της έκοβε την ανάσα..2 βράδια ήμασταν έτοιμοι να την πάμε νοσοκομείο αλλά ευτυχώς κάλμαρε ο βήχας και δεν πήγαμε.Πρέπει να είμαι ιδιαίτερα προσεκτική με τις ιώσεις και να δω τι θα κάνω του χρόνου που ο Πάνος θα πάει σχολείο. Κατά τα άλλα δουλεύω μέχρι και Μ.Τρίτη και επιστρέφω στη δουλειά Πέμπτη του Πάσχα. Ευτυχώς που έχει καλό καιρό και θα πηγαίνουμε βολτίτσες.

Σήμερα ξύπνησα στη μία το μεσημέρι! Η φραουλίτσα ξύπνησε στις 11 αλλά την ανέλαβε ο άντρας μου. Τώρα δεν νυστάζω ΚΑΘΟΛΟΥ. Λογικό είναι όμως..

Άννα Μαρία είμαι πολύ άσχετη που δεν ξέρω τι είναι τα λαζαράκια;;;;; Τρελαίνεται ο μικρός για αυτοκινητάκια ε;; Έτσι και ο Πάνος στην ηλικία του. Το καλοκαιράκι το ιδανικότερο παπούτσι για το σπίτι είναι τα κροκς. Ο Πάνος βέβαια κυκλοφορεί ξυπόλυτος.

Οσο για τους κολικούς δεν έχει σχέση η φόρμουλα. Και η φραουλίτσα είχε παρόλο που τη θήλαζα αποκλειστικά.

Κατερινάκι έχετε σπίτι στην Κέρκυρα; Δεν το ήξερα αυτό! Είστε πολύ τυχεροί! Είναι πολύ όμορφο νησί η Κέρκυρα. Ο Νικόλας είναι έτοιμος να περπατήσει! Σε κανένα μήνα θα τρεχει μου φαίνεται!Του άρεσε το ψαράκι;

Αλεξάνδρα πώς είναι η Κωνσταντίνα; Έχει κάνει καρουμπαλάκι; Αρχίσατε τις βόλτες ε;; Καλοκαίριασε πια!

Κατερίνα μου σου πάει πολύ το χρώμα που έχεις στα μαλλιά σου. Έχει κολικούς ο μπέμπης σας; Κριμα μωρε.... Τα βράδια δεν κοιμάται καλά; Τα παιδάκια σου τι κάνουν ; Χαίρονται που έκλεισαν τα σχολεία;

Χριστινάκι τι κάνει ο μπαμπάς σου; Βγήκε από το νοσοκομείο ε; Ο Δημητράκης καλά είναι; Είπε πάλι καμιά καλή ατάκα;;

Βάσω η Ιωαννούλα δεν κάθεται λεπτό ε;; Υπομονή θέλει γιατί είναι από τις πιο δύσκολες ηλικίες.

Μάγδα ο Βασιλάκης σου είναι καλά; Θα πάρεις καμιά αδειούλα τώρα το Πάσχα;

Σήμερα μάζεψα τα παπλώματα και άρχισα τα πλυσίματα. Το πρωί ξυπνούσα ιδρωμένη. Μου τη δίνει όμως που δεν ξέρω τι να βάλω στο μωρό. Εγώ κατά τη διάρκεια της μέρας φοράω κοντομάνικο. Πρέπει να βάλω και στη φράουλα; Λένε ότι όπως νιώθουμε εμείς νιώθουν και αυτά. Από την άλλη μου φαίνεται κάπως να της βγάλω από τώρα τα μπρατσάκια έξω...Είναι μωράκι ακόμα...

Ακούσατε τι έγινε με έναν ηθοποιό που έπαιζε στους βασιλιάδες;;; Ήταν σταματημένος στην λωρίδα εκτακτου ανάγκης στην αττική οδό και ένα βαν της αττικής οδού δεν τον είδε και έπεσε με ταχύτητα πάνω του. Το αποτέλεσμα;; Η καρδιά του δουλεύει μια χαρά αλλά ο εγκέφαλος ΚΑΘΟΛΟΥ. Τόσες επεμβάσεις και αγωγές και είναι ακόμα φυτό...26 χρονών παλικαρι σαν τα κρύα τα νερά..ΚΡΙΜΑΑΑΑ...

Καλό βράδυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια και η Ιωαννιτσα ετσι οπως τον Αντρεα βαζει τα κλειδια αλλανταλλον!χαχα!καλε οντως χθες τι ζεστη ηταν αυτη!ουτε καλοκαιρι να ητανε!εγω ρωτησα για τον αντρα σου!ειχα την εντυπωση πως το λενε Γιωργο!γιορταζει 4 Μαρτιου ο Άγιος Γεράσιμος, ναι?το ξερω επειδη καθε χρονο οργανωνουν εκδρομη στον Άγιο Γεράσιμο ολα τα γειτονικα χωρια εκεινες της ημερες της γιορτης Του!

Κατερινακι εχει κολικους ο μικρουλης ε?αν ειχε και οταν θηλαζει σημαινει οτι δεν ειναι η σκονη αλλα αν τωρα αρχισαν σημαινει μπορει να τον πειραξε και η φορμουλα!

Ανθη μου αρρωστησε η φραουλιτσα?περαστικα!ουτε και εγω φορεσα στη μικρη τελειως κοντομανικα!απο κατω φοραει κολαν λεπτα και απο πανω κορμακι κοντο και φανελιτσα μακρια λεπτη!ο καιρος παντως ειναι περιεργος και δεν ξερεις τι πρεπει να τους φορας!

Αλεξανδρα μου κτυπησε το Κωσταντινακι?κτυπησε πολυ?εφαγε και παγωτο ε?τι ωραια!μυριζει καλοκαιρι και θελουν τις βολτες τους τα μικρα!

Καγκουρακι ο Νικολας ειναι θεμα ημερων για να περπατησει!αν στεκεται μονος του σε λιγες μερες θα κανει και βηματα χωρις να κρατα πουθενα!στην Κερκυρα λενε ειναι πολυ ομορφο το Πασχα!δεν ειναι εκει που ριχνουν σταμνες απ τα μπαλκονια ή λαθος κανω?καλα να περασετε στο χωριο!

Τα πεπε ειναι αφελειες κοντες που πεφτουν στο μετωπο πανω απ τα φρυδια!φραντζα κοντη δηλαδη!:)

Εμεις το Σαββατο πηγαμε στη κουμπαρα μου να δουμε τον αντρα της που βγηκε απ το νοσοκομειο!ειχε βγαλει ερπη πανω στο αυτι!η μικρη που εβλεπε την κορουλα τους ειχε ξετρελαθει!ειναι 6 μηνων και ειναι μια κουκλιτσα!η Ιωαννα δεν με αφηνε απ τα ματια της!ενω επαιζε μολις με εβλεπε να την πιανω, ερχοταν κοντα μου και με φιλουσε!

Χθες πηγαμε να δουμε το βαφτιστικο μας για το Πάσχα!πηγαμε το μεσημερι και μπηκαμε σπιτι στις 8 το βραδυ και μολις προλαβαμε να κανουμε μπανιο τη μικρη ηρθαν οι νονες της να τη δουν για το Πάσχα!παραγγειλαμε πιτσα, ωσπου να φυγουν, να συγυρισω,να πλυνω πιατα κτλ πηγε 1 παρα!και 6 ξυπνησα σημερα γιατι δουλευωωωω!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και καλη βδομαδα!!

καλα ειμαστε χθες ειχαμε τραπεζι στους νονους του Νικολα, πρασαμε ομορφα και η μικρη δεν χορταινε να τον εχει αγκαλια. Τωρα θα παω λαικη και μετα να αλλαξω κατι δωρα. οποτε θα ξαναμπω το μεσημερακι πριν ερθει η μικρη να σας διαβασω

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα!

Ανθή πολύ στεναχωρέθηκα για τη φραουλίτσα. Μακάρι να μην ξανακάνει βρογχιολίτιδα ποτέ ξανά!

Τα λαζαράκια είναι παραδοσιακά γλυκά ψωμάκια που ζυμώνονται Σάββατο του Λαζάρου. Είναι ελληνικό έθιμο, όχι κυπριακό.

Κι εγώ του Αντρέα δεν του έχω φορέσει ακόμα κοντομάνικο, γιατί απλούστατα δεν έχει, αφού δεν έχουμε κάνει τις καλοκαιρινές αγορές. Δεν περίμενα ότι θα πιάνανε τόσο νωρίς οι ζέστες, αν και πιστεύω θα ξαναδροσίσει ο καιρός. Τον έχω με ζιπουνάκι και φόρμα ή παντελόνι από κάτω.

Για τον ηθοποιό που λες, τον Τόμας Πρωτόπαπα το έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό. Ο άντρας μου παρακολουθούσε καθημερινά την εξέλιξη της υγείας του. Απ' ό,τι φαίνεται, δυστυχώς δεν έχει ελπίδες, αν και, πολλά έχουν γίνει κατά καιρούς!

Βάσω στις 4 Μαρτίου νομίζω γιορτάζει ο άγιος Γεράσιμος ο Ιορδανίτης. Ο άντρας μου γιορτάζει του αγίου Γερασίμου του εν Κεφαλληνία, 20 Οκτωβρίου.

Χτες το βράδι στην εκκλησία πήρα αγκαλιά το γιό της φίλης μου που είναι πέντε μηνών επίτηδες, για να δω πώς θα αντιδράσει ο Αντρέας, αλλά δεν τον είδα να ασχολείται και πολύ.

Το διασκεδάσατε χτες βλέπω!

Καγκουράκι κι εσείς ωραία περάσατε χτες!

Σας αφήνω, πάω να φτιάξω τη φασολάδα μου και να αρχίσω γενική στο σαλόνι. Οι άντρες έχουν φύγει, ο Αντρέας στο μαγαζί του πατέρα μου κι ο άντρας μου σε διάφορες δουλειές.

Φιλιά κούκλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΙΔΙΚΗ...ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΧΡΩΜΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ????ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ???ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ!!!ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες έκανα τις δουλεις μου και επεστρεψα

τι απίστευτη ζέστη εχει πιάσει, πρέπει να βγάλω επειγόντως τα καλοκαιρινά, και δεν έχω όρεξη, έλεγα για μετα το Πάσχα αλλα μαλλον χρειάζεται απο τωρα.

Ο Νικόλας έφαγε το ψαρακι του χθες και σημερα μια χαρα!!

Αλεξανδρα όλο βόλτες είστε, το πρώτο της παγωτό λοιπόν έφαγε η Κωσταντινα το ευχαριστηθηκε σίγουρα! Και μένα όλο ευχαριστω και παρακαλώ ειναι και μιλάει και στον πληθυντικό αλλα συγνώμη δεν λεει εύκολα. Αχ τυχερη που έβαλες τα ρούχα και ξεμπερδεψες. Συμφωνω και εγω για το θέμα της λαμπάδες να ειναι ένα ωραίο στολισμένο κερί και οχι παιχνίδι! Μαλιστα μου είπαν ότι το ότι πηγαίνει ο νονός την λαμπάδα εχει να κάνει κάτι με τον νονο, και δεν το θυμάμαι...θα ξανά ρωτήσω! Στην πισίνα δίνουμε 40 ευρώ τον μήνα για τρία 45 λεπτα την βδομάδα, ειναι καλα δεν ειναι ομως baby swimming μπαίνει μονη της.

Νομιζα ότι σας το είχα ξανά πει για την Κέρκυρα, ειναι ο άντρας μου απο εκει και υπάρχει το πατρικό της μητέρας του. Εμένα μου αρεσει παρα πολυ εκει αλλα ειναι πολυ δύσκολο να πάμε για λίγες μερες ειδικα τωρα με τα παιδια που χρειάζεσαι μεταφορικη....όταν είμασταν φοιτητές στην Πάτρα πηγαίναμε μια φορα το μήνα και χειμώνα και καλοκαιρι, ε απο εκει δεν ειναι τίποτα εγω πιο πολυ βαριέμαι το Αθήνα Ριο. Πάντως η Κέρκυρα ειναι ωραία και το Πάσχα με όλα τα έθιμα που εχει και το καλοκαιρι με τις παραλίες της. Ποια να πρωτοδιαλέξω να ερθει για καθάρισμα, θα σας πάρω και τις δυο!!!!

Αννα Μαρία ζεστές και εσείς. Καλα εννοείται ότι θελει συνεχεια καθάρισμα το σπιτι, εγω τακτοποιημενο θέλω να μείνει γιατι τα υπόλοιπα γινονται σχεδόν καθημερινά. Λοιπόν και μένα εντύπωση μου εκανε αλλα μου εξήγησε ότι το κάπνισμα ρίχνει πολυ το σύστημα επουλωσης του οργανισμού, μαζι με όλα τα αλλα κακα που κάνει θέλουν οι καπνιστές διπλάσιο χρονο στο να επουλωθει ένα τραύμα!!! Το αποφασισες για τις δουλειές άντε καλο καθάρισμα.

Ανθη θα ηρεμήσει τωρα που έφτιαξε ο καιρος η φραουλιτσα. Τυχερη που μπορείς και κοιμάσαι και αναλαμβάνει ο άντρας σου την μικρη, εγω δεν το έχω ζήσει ποτε αυτο! Και εγω την ιδια απορία έχω τωρα για τα ρούχα του μικρου, για την ώρα πιο εύκολο μου ειναι να του βγάλω μπουτακια έξω παρα μπρατσακια.

Βασω ναι εκει έχουν το έθιμο με τα σταμνια, τους μποτηδες όπως τους λενε οι οποίοι πέφτουν και ειναι γεμάτοι νερο. Ένα αλλο έθιμο που μου αρεσει ειναι ότι όπως κάνουν Μ. Παρασκευη περιφορά τον επιταφιο, κάνουν και Μ. Σαββατο το αναστασιμο φως.

Αυτα πάω να μαζεψω την μικρη απο το σχολείο, φιλακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι, άσε εμάς είναι καλοκαίρι, πιο καλοκαίρι δε γίνεται, αλλά αφού άρχισα τη γενική δεν μπορώ να κάνω και ντουλάπες. Ίσως κατεβάσω μερικά ρούχα μόνο, άλλωστε ο άντρας μου τα περισσότερα κοντομάνικα μπλουζάκια τα έχει κάτω, κι εγώ έχω μερικές μπλούζες. Ευτυχώς αύριο θα έρθει η φίλη μου που μου φέρνει ρούχα απ' τα παιδιά της, και θα μου δώσει καλοκαιρινά, γιούπι!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα δω τι θα μου φέρει, και θα του αγοράσω ό,τι άλλο χρειαστεί.

Κι εγώ προτιμώ να του βγάλω μπουτάκια έξω παρά μπρατσάκια. Τώρα κοιμάται με μακρυμάνικο ζιπουνάκι και κάλτσες μόνο. Καλά, δεν το συζητώ πόσο αφόρητα γλύκας είναι!

Εν τω μεταξύ, ακόμα δε μας έχουν πληρώσει... Ειδήσεις δεν είδα, σχολείο δεν πηγαίνουμε, όπου μαθαίνω από τους συναδέλφους όλες τις ειδήσεις που κυκλοφορούν σε τηλεόραση, εφημερίδες, ίντερνετ και ράδιο αρβύλα (όχι την εκπομπή :P) και δεν ξέρω αν σκοπεύουν να μας πληρώσουν και πότε...

Τέλος πάντων, έκανα τη γενική στο σαλόνι, τίναξα καναπέδες και πολυθρόνες, τα έκανα και με την ηλεκτρική, έτριψα το πάρκο του Αντρέα, κάτι λεκέδες στους τοίχους και στο χαλί, καθάρισα τα αλουμίνια από τις μπαλκονόπορτες και το παράθυρο, ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα... Έφτιαξα φασολάδα, φάγαμε, κοίμησα τον Αντρέα, δίπλωσα πλυμένα ρούχα, έκανα λίγο σίδερο και έπλυνα τα σκεύη του Αντρέα. Δεν μπορείτε να πείτε; Ε; Ε; :) Αύριο λέω να κάνω τα υπνοδωμάτια.

Τώρα ξεκουράζομαι υποτίθεται, περιμένω να ξυπνήσει ο Αντρέας και πιο αργά θα πάω εκκλησία.

Καγκουράκι πηγαίνατε μια φορά το μήνα Κέρκυρα;;;;;;;; Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά απ' ό,τι ξέρω, είναι παραμυθένιο νησί.

Πάντως, κι εμείς έχουμε πάρα πολύ ωραία έθιμα τώρα το Πάσχα. Χτες, π.χ. στη λειτουργία το πρωί, κάνουμε λιτανεία, ο ιερέας διαβάζει το ευαγγέλιο που μιλά για την είσοδο του Χριστού στα Ιεροσόλυμα, και όταν φτάνει στο σημείο που λέει "μετά βαΐων και κλάδων", πετάμε όλοι φύλλα ελιάς. Έχουμε κι άλλα πολλά έθιμα, θα σας τα λέω σιγά σιγά, για να σας κρατάω σε αγωνία. :P

Φοβερό αυτό με το κάπνισμα! Δεν το ήξερα.

Καλέ, δε μου προτείνατε συνταγές για το Πάσχα! Πού είσαι Κατερίναααααααααα;;;;;;;;;;;;; Εν τω μεταξύ, οι θείοι ακόμα δε μας έχουν ειδοποιήσει... Πότε θα πάρουν τηλέφωνο, το Πάσχα; Δικαίωμά τους να μη θέλουν να έρθουν, αλλά τουλάχιστον να μου πουν τι έχουν σκοπό να κάνουν να ξέρω.

Τέλος πάντων, σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσες δουλειές έκανες Αννα Μαρία και εσυ σημερα!!!!!!!!! Έτσι σιγα σιγα και όλα θα γίνουν και εγω έτσι τα πηγαινα. Εγω αυριο έχω ντουλάπες οπωσδήποτε!

Απο έθιμα και εκει πολλα, ειναι πολυ κατανυκτικα την Μ. Παρασκευη όπου γινεται στην πόλη η λιτανεία του Αγίου, εχουν και τις φιλαρμονικες που παιζουν πενθιμα και απο το πρωι καθε εκκλησία βγάζει τον επιταφιο της όπου μέχρι το βραδυ έχουν βγει ολοι.

Επεξεργάστηκε από kangaroo
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι εμείς έχουμε καλύτερα έθιμα, άντε τώρα.

:P

Εγώ πήγα εκκλησία νωρίτερα, και ήρθαν και οι άντρες πιο αργά. Μόλις ήρθαν πήγαμε στο παρεκκλήσι-νηπιαγωγείο, αλλά δεν είχε καθόλου παιδάκια μέσα, έτσι ο Αντρέας έπαιζε μόνος του, φώναζε, και μετά ανακάλυψε στο διπλανό χώρο που είναι οι σκάλες κάτι κορίτσια αρκετά μεγαλύτερα απ' αυτόν, και πήγαινε όλη την ώρα και τις έβρισκε, τις κυνηγούσε, είχε πολλή πλάκα γενικώς, αλλά ήταν κουραστικό.

Τώρα κοιμήθηκε και πάω κι εγώ να την πέσω, αλλιώς δε θα την παλέψω με τις δουλειές, την εκκλησία και κυρίως, τον Αντρέα!

Σας φιλώ όμορφες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα που το θυμήθηκα, να σας ρωτήσω πριν πάω για ύπνο.

Το πρωί ο άντρας μου κρατάει τον Αντρέα και για κάποια ώρα του βάζει στην τηλεόραση τα Ζουζούνια. Λέτε να πειράζει που χαζεύει στην τηλεόραση; Δε βλέπει κάτι άλλο εκτός από βίντεοκλιπ με παιδικά. Φυσικά και κάποιες άλλες ώρες είναι ανοιχτή η τηλεόραση, αλλά παράλληλα ο Αντρέας παίζει και δεν κοιτάει αποκλειστικά. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;

Εγώ γενικώς δε θέλω να βλέπει τηλεόραση, αλλά ο άντρας μου τη βρίσκει εύκολη λύση για να τον απασχολεί, αφήστε που κι όταν έρχονται οι γονείς μου κάθε απόγευμα που είμαι στο σχολείο θέλουν να παρακολουθούν διάφορα προγράμματα, έτσι και πάλι την ανοίγουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για λίγο δεν πειράζει, την υπόλοιπη μερα που ειναι ανοιχτή η τηλεόραση πιστεύω ότι δεν τα παρακολουθεί έτσι? Σιγουρα καποια στιγμη θα τον δεις να κολλάει με κάτι μπορει και να στο ζητάει κιόλας αλλα έχω παρατηρήσει τουλάχιστον η Αγγελική έτσι κάνει ότι το βαριέται και εύκολα. Εμένα βλέπει κανα μισάωρο με τρία τέταρτα το πρωι πριν παει σχολείο μέχρι να την ντυσω δηλαδη και πολλες φορές σηκώνεται και μου λεει πάω να ζωγραφισω. Τωρα στην ηλικία που ειναι ο Αντρεας δεν θυμάμαι πόση ώρα την αφήναμε αλλα και μεις οχι πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...