Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα Ζουζουνοπαιδα 6ου-7ου-8ου '12 τρωνε ολο το φαγακι ν15!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντωνία ελπίζω να περάσετε όμορφα στην Αθήνα και καλά έκανες και το πήρες απόφαση, ελπίζω ο Αναστάσης να μην σου κάνει "νερά".

Σόνια και μεις είχαμε πρωινό ξύπνημα, 6μιση!Δεν κατάλαβα ότι πεινούσε γιατί συνήθως ξυπνάει 8μιση-9 και τελικά της έδωσα 7μιση και τώρα ακόμα κοιμάται!Είναι παιδί του ύπνου τελικά.Τουλάχιστον χαλάλι, βρήκα χρόνο και διάβασα.

Σέ έχω προλάβει, τα έχω στείλει και γω αυτά στα κορίτσια :D;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia!

Simera xtupisame 12wro! (h Ebelina oxi egw xixi alla kai pali ksekourastika!) Bebaia me 2-3 ksupnimata mes ti nuxta gia pipila...

Tony den peirazei pou den tha prolabete tin baftisi! Kername kai meta ti baftisi! xixi!

Tony mou mprabo sou pou to pires apofasi na pas kai me 2 paidia...egw kai mono me to 1 tha eixa polu agxos...

Ari mia xara afou koimatai kai ti mera perissotero! Emena periergos den exei meiwsei katholou ton upno tis mes ti mera parolo pou plewn koimatai kai ti nuxta kala! Alla mallon to xreiazetai h dikia mou logw uperkinitikotitas!

Ari perimenw na akousw kai tis dikes sou idees gia baptisi!

Delphina 2.30 koimasai?? Egw stis 2.30 blepw to pempto oneiro!

Re koritsia twra teleutaia exw anakalupsei kai kati allo me tin Ebelina kai mou to thumisate twra pou eipate gia prwino ksupnima...to prwi h dikia mou otan ksupnaei den klaei alla kathete kai paizei stin kounia tis...loipon twra teleutaia otan ksupnaei polu nwris tin afinw kai sunexizw na koimamai, bebaia tin akouw pou paizei...alla kapoia stigmi tin ksanapernei o upnos!! kai simera to idio egine! Diladi an den exei sumplirwsei tis wres tis kanonika standar tha tin ksanaparei o upnos an exei ksupnisei nwris! Kai simera to idio ekana kai ksupnise meta apo 2 wres!

Sofia mou s'euxaristw gia ta site :) ta exw dei...me tosi ereuna pou exw kanei pisteuw oti den uparxei kati h gia na min eimai kai apoluti, sigoura einai polu liga auta pou uparxoun se fraoula sto internet pou na min ta exw dei! To tsoxino mprelok den mou arese polu...auto to allo mprelok einai ena apo ta duo pou skeftomai na balw...einai 2 pou mou aresoun alla den exw kataliksei...tha sas ta balw se ligo na mou peite gnwmes!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημερα κοριτσακια μου.

Εχθες εκανα κατι διαφορετικο και επιασε ;);););) . Την ειχα το βραδυ αφου την ειχα κανει μπανακι και την ειχα ταισει στο σαλονι και προσπαθουσα να την κοιμησω με ελαχιστο φωτισμο.... συνηθως μεχρι να την παρει ο υπνος την θηλαζω αρκετες φορες και την παιρνει ο υπνος στο στηθος ή καμια φορα την κουναω στο ριλαξ. Εχθες ομως δεν κοιμοταν με τιποτα...ωσπου την πηγα στο δωματιο της, της εβαλα τον υπνοσακο και την αφησα εκει...και κοιμηθηκε σε 5 λεπτα. Και τη νυχτα που ξυπνησε 2 φορες δεν τη θηλασα παρα μονο της εβαλα την πιπιλα και την αφησα μεχρι να την ξαναπαρει ο υπνος, αλλες φορες την σηκωνα αμεσως και την θηλαζα ξαπλωμενη διπλα μου, με αποτελεσμα να την παιρνει ο υπνος εκει και για να μην την ξυπνησω να την αφηνω διπλα μου και εγω να κανω μαυρο υπνο. Ελπιζω να πιασουν και τα 2 κολπα και να κοιμαται καλυτερα και ευκολοτερα :)

Σημερα ξεκινησαμε φρουτακι, της πολτοποιησα ενα αχλαδακι (μας ειπε ξεκιναμε με αχλαδι, μετα απο 5 μερες μπανανα και μετα απο 5 μερες μηλο - δεν ειπε ποσοτητα, φανταζομαι ολοκληρα τα φρουτα ) και πηγαμε αρκετα καλα. Στην αρχη ειχε το αντανακλαστικο του να σπρωχνει με τη γλωσσα το φρουτακι προς τα εξω και εγω το μαζευα με το κουταλακι αλλα σιγα σιγα εφαγε αρκετουτσικο, ειμαι ευχαριστημενη για πρωτη φορα.

Ρε κοριτσια εσεις στη φρουτοκρεμα ποια φρουτα βαζετε και σε ποση ποσοτητα? Βαζετε και νερακι για να την αραιωσετε? Προσθετετε και σκονη? Εμενα μου εγραφε στο χαρτι μονο τι φρουτα να βαλω και ανα ποσες μερες και οχι τι ποσοτητα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Κατερινάκι!!Έχουμε γίνει κολπατζούδες όλες για να καταφέρουμε πράγματα!

Καλή αρχή με τα φρούτα!Και μενα με ενδιαφέρουν αυτά που ρώτησες γιατί σε λίγες μέρες θα αρχίσουμε και μεις αχλάδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου!!!η ναταλια σας στελνει τα φιλια της!!εχει πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα γιατι δινει την αλλη βδομαδα!

κατερινα μπραβο σας!!!!καλη αρχη με τα φρουτακια!!!

ελενα εχω ποσο καιρο που διαβαζω για την εβελινα κ μοιαζουν σε πολλα με την αννουλα!! ;):)

αρι-σονια-αντωνια :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Natalaki mou kali epituxia sou euxomai!

Maraki nai kai egw otan les diafora gia tin Annoula mou thumizei sunitheies tis Ebelinas...alla esena h Annoula itan asteri apo mikri!!! Emena eidika sto thema upnou kai fagitou ithele polu prospatheia! Alla genika oles oi prospatheies pou exoume kanei me polu upomoni kai epimoni petuxenoume to stoxo mas!!

Katerinaki mprabo autes oi prospatheies pou kaneis einai kales gia na mathei na koimatai moni tis...giati genikotera ta mwra pou thilazoun pou tis perissoteres fores koimountai sto stithos kai ta bazoume koimismena stin kounia den exoun mathei na koimountai apo mona tous!

Apo frouta egw bazw misa oxi oloklira kai stin arxi pou einai ena ena kai den exei kati zoumero ebaza ligo xliaro neraki, to opoio omws to eixa brasei pio prin...alla meta pou tha baleis kapoia frouta pio zoumera den xreiazetai...egw twra bazw kai portokali kai rodi kai den xreiazetai na balw neraki...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακο της αλεσα ενα αχλαδι ολοκληρο και εγινε στο μπλεντερ μια σταλια πολτος!!!!! Αν της εβαζα το μισο δεν θα εμενε καθολου, ολο ειχε παει στα τοιχωματα και επειδη ηταν και σχετικα ωριμο ειχε ζουμακι και βγηκε πολυ λιγο, για να καταλαβεις περιπου 3 κουταλιες της σουπας πολτος!

Η γιατρος που ειχα στον Παναη ηταν πολυ επεξηγηματικη. Μου ειχε γραψει σε χαρτι ποσοτητες και γενικα ημουνα παραπολυ ευχαριστημενη, αυτος ο γιατρος δεν μου τα εξηγησε καλα και οτι εγω του ελεγα με κοιτουσε λες και τον αμφισβητουσα και ειχε υφακι :o:o:o . Απλα μου φαινεται πολυ ποσοτητα ολοκληρα τα φρουτα, δηλαδη σε 10 μερες ολοκληρα αχλαδι-μηλο-μπανανα!!!!!!

Βλεποντας και κανοντας, τι να πω....θα κανω μιξη τις οδηγιες που ειχα απο τον πριγκιπα και απο αυτον ;);) Στον πριγκηπα ειχα ξεκινησει με μηλο μισο, μετα εβαλα 1/4 μπανανα και μετα 1/4 αχλαδι και λιγο νερακι και συμπληρωνα με κρεμα δημητριακων μεχρι να σφιξει αν ηταν νερουλη...... εδω με ξεκινησε με αχλαδι και ολες ακουω οτι δωσατε πρωτα μηλο :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Ξεκινάω με τα δικα σας πρώτα

Σταυρουλα καλη αρχη καιι καλές δοκιμές με το γάλα το βιολογικο, νομίζω καλη επιλογή και μακάρι να του αρεσει!

Αντωνία για το φαγητο νομίζω ότι εσυ είσαι στη δευτερη περίπτωση που μου ειπε η παιδιατρος, ο Αναστάσης ειναι κολλημένος με το στήθος οπότε σου λεει αφου θα φάω και απο κει τι να τρώω τωρα απο όλα τα αλλα :P . Στο αεροπλάνο σε βλέπω να τον θηλαζεις σίγουρα και να σου πω καλυτερα και για τα αυτακια του, δεν ειναι και μεγάλο ταξιδι εγω είχα παει Κέρκυρα με την Αγγελική 4-5 μηνών και στο πήγαινε και στο έλα θηλαζε 45 λεπτα ασταματητα :D

Κατερινακι η νεραιδουλα σου ειναι μια χαρα τωρα με τις τροφές θα δεις θα παρει περισσότερο τον αλλο μήνα και μένα έτσι σε ένα μήνα έβαλε ότι τους δυο προηγούμενους μαζι. Καλη αρχη με τα φαγητα και μακαρι να ειναι καλοφαγη :D . Για ρυζαλευρο που ρωτησες εγω του έδωσα και της nestle το ρυζαλευρο βανιλια που έλεγε χωρις προσθήκη ζάχαρης και του έδωσα και το βιολογικο της hipp και τα έτρωγε και τα δυο χωρις δυσκολία. Κρέμα δημητριακών ξεκινήσαμε τωρα στους 6,5 δοκίμασα την frezylac αλλα δεν ξετρελαθηκε ίσως του πάρω καποια αντίστοιχη της hipp πάλι. Για τα φρούτα που ρωτησες η ποσότητες συνήθως ειναι μισο αχλαδι μιση μπανάνα μισο μήλο και αν σου ειπε και πορτοκαλι 50ml. Σκόνη δεν χρειάζεται σίγουρα τωρα νερο ανάλογα αν δεις ότι δεν σου πολτοποιουνται καλα βάλε λίγο νερο ή λίγο απο το γάλα σου, εγω χρειάστηκε να το κάνω αυτο μονο στην αρχη που ήταν σκέτο το αχλαδι και ήταν μικρη η ποσότητα για να χτυπηθεί καλα. Και εγω ξεκίνησα με αχλαδι γιατι το θεωρω πιο ζουμερο και μαλακό σε σχέση με το μήλο!

Αριαδνη θα περιμένουμε το κέρασμα λοιπον ;) νεράκι και μεις έτσι δεν πολυπινουμε ακομα, τίποτα σχεδόν και έτσι και εγω και με το εκπαιδευτικό ποτηράκι και με την θηλη του μπιμπερο που κουμπωμενη πανω τίποτα. Αλλα έχω και την εξής απορία επειδη δεν παίρνει μπιμπερο και δεν ξέρω έχω μια θηλη με μια τρύπα μήπως δεν κάνει για πανω απο 6 μηνών, με πόσες τρύπες πρέπει να ειναι? ότι ναρκωνονται μετα το φαγητο ειναι σίγουρα και μένα τωρα μετα τα φρούτα κοιμήθηκε και μόνος του παρακαλώ!!!!!

Μαρακι ελπίζω να μην έχω τέτοιο θέμα γιατι δεν συγκρίνεται με τίποτα η φρέσκια φρουτοκρεμα με την έτοιμη, καταρχήν είδα τα συστατικά και ειναι 33% δημητριακα, 29% γάλα και ένα 10% περίπου φρουτα :o:o .

Σοφια πολυ πρωινές οι μπουμπουκες σου, δεν ξανά κοιμούνται αμέσως αλλα μετα απο ώρα?

Έλενα και μένα πολλες φορές ξυπνάει το πρωι αλλα οχι τοσο πρωι και κάθεται ήσυχος στην κούνια του και με βολεύει εκείνη την ώρα γιατι πρέπει να ετοιμασω την Αγγελική για τον παιδικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katerinaki egw apla exw katalabei oti o kathe giatros leei ta dika tou...emena fantasou oti den mou eipe na ksekinisw mono me ena...mou eipe milo kai axladi mazi...opote mallon den uparxei problima apo pio frouto tha ksekiniseis...nai meta pou tha einai 4 frouta einai polu h posotita an ta bazeis oloklira ektos an einai polu fagani!....egw misa bazw kai me to zori tin trwei oli an tin faei....opote akoloutha h tou enos h tou allounou tis odigies mexri apla na ftaseis sta 4 frouta kai meta blepeis ti posotita tha einai arketi gia ti mpoumpou sou...egw den prosthetw tipota allo ektos apo frouta oute gia na piksei oute gia na nerwsei giati thelw apla osi posotita faei na einai kathara frouto efoson idi den to trwei kai polu...

Sumfwnw me tin Katerina oti esena Tony o Anastasakos einai kollimenos me stithos, giauto den trwei...sou ksanalew oti kai h Ebelina mono otan tin ksekollisa apto stithos arxise na trwei posotita...mou ebgaze to ladi gia na faei mono merikes koutalies...afou fantasou sto mesimeriano fagito metrousame tin koutalies kai ama etroge 10-15 koutalies eimastan euxaristimenoi...kai to mpolaki fantasou oti twra pou to trwei olo bgainei panw apo 130 koutalies! Fantasou diladi poso ligi posotita etrwge! Kai kaname kai 45 lepta gia na tin faei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πατησα υποβολή γιατι χτύπησε το τηλεφωνο, μίλησα με την Ανθη μας :) η φραουλιτσα άρχισε κρέμα ρυζαλευρο τρώει με λίγη γκρίνια και αυτη αλλα ευτυχώς κοιμάται καλα πλέον το βραδυ.

Συνεχίζω με τους δικους μου πειραματισμους:

λοιπόν σημερα χωρις να τον πίεζω καθολου έφαγε περισσότερο απο χθες έφαγε αρχικά 90 γρ μετα τον έκανα ένα διάλειμμα και επλυνα όλα τα συμπραγκαλα και μετα έφαγε αλλα 20 γρ όπου άρχισε να μου φτυνει οπότε σταματησαμε. Σαν ποσότητα ήταν η μιση γιατι είχαν μείνει αλλα 110 γρ στο πιάτο τα οποια και τα έφαγα εγω. Μετα ουτε ζήτησε να θηλασει ουτε γκρίνια ειχε ίσα ίσα εκει που τον έβαλα στο παρκοκρεβατο έπαιξε λίγο και τον πηρε ο ύπνος. Υποθέτω λοιπόν ότι μερα με τη μερα συνηθίζει ότι χορταινει με την ποσότητα που τρώει και μαλλον δεν θα κάνω τον πειραματισμό με την έτοιμη φρουτοκρεμα ε τι λέτε?

Επίσης σκέφτηκα ότι αυτες τις ποσότητες απο φρούτα θα τις τρώει σίγουρα μέχρι τον χρονο οπότε άλλες οι ανάγκες τωρα και άλλες σε δυο μήνες που θα κινείται περισσότερο και άλλες όταν χρονισει έτσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα δεν ψάχνεις τίποτα σε cupcake ή παγωτό σε αυτό το site τώρα που πήρες φόρα? ;) Γιατί βλπέω super τιμές.

Κατερίνα και γω προτείνω να μην δώσεις απο την έτοιμη φρουτόκρεμα!Τα ml τα βλέπεις απο το multi?Η θηλή που είναι πάνω απο 6 μηνών για μπιμπερό απλά το στόμιο είναι πιο φαρδύ αλλά μία τρύπα έχει.Η θηλή του ποτηριού έχει 2.

Κατερίνα-Πασχαλιτσάκι εμείς αρχίσαμρ με ρυζάλευρο, μετά λαχανικά(πατάτα καρότο) και σήμερα κολοκύθι.Τα φρούτα σε λίγες μέρες. Αυτή έχει σύστημα πρώτα τα λαχανικά.

Άλλη ερώτηση αν θυμάστε.Όταν δίνατε σκέτη χορτόσουπα,τί ποσοτητα βάζατε?Εγώ βάζω 2 μέτριες πατάτες και 2 μικρά καρότα αλλά νομίζω ότι δεν χορταίνει γιατί μετά 2 φορές ήπιε και γάλα τώρα τελευταία.Τί να πω?Εκτός και διψούσε και μιας και δεν πίνει νερό, σκέφτηκε, έ δεν πίνω λίγο γάλα? :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai Ari pragmati einai xondrikis giauto prepei na pareis megali posotita alla exei foberes times kai sumferei akoma kai an den ta xrisimopoiiseis ola! Tha koitaksw to site na dw an exei tipota gia sena!

Ari sti xortosoupa ebaza 1 patata sto megethos tis grothias mou (to lew etsi giati den kserw ti theoreis metria patata), ena mikro pros metrio karoto, ena megalo kolokuthi, ligo selino.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα πραγματι πολυ ωραια πραγματα εχει το site!

Αρι κ εγω κ γω την χορτοσουπα την εκανα οπως η Ελενα!μετα αλλαξα γιατι τον εφερνε δυσκοιλιοτητα η πατατα οποτε βαζω μιση γλυκοπατατα γιατι ειναι μεγαλες ενα κολοκυθι κ μπροκολο.

μαλλον θα ηπιε γαλα γιατι διψουσε το μπισκοτακι αλλα αυτο θα το καταλαβεις κ στην πορεια!

Κατερινακι μια χαρα ο νικολας οποτε μαλλον ειναι ενταξει με την ποσοτητα που του δινεις στα φρουτα!

Κατερινακι -Πασχαλιτακι κ εσυ αρχισες τα πειραματα? :roll::roll: ελπιζω να μαθει η νεραιδουλα σου να κοιμαται ετσι!

τωρα θα εχει στην Τατιανα την μανα απο το μωρακι που πεθανε απο ασιτια!για να δουμε τι θα πει :evil::evil:

Σονια ναι εμεις τα ειπαμε το πρωι..κ γω το πιστευω αυτο που λες..οτι φοβαται ο Αναστασης να μην χασει το μεγαλο ερωτα -παρηγορια της ζωης του..το στηθος μου :D

Ναταλακι καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελεια αυτα που βαζεις Ελενα!

ειδες Τατιανα!συγνωμη αλλα το αφησε να πεθανει το καημενο το μωρακι.πλακα μας κανει αυτη καθε 4 ωρες????μα που ζουμε??τοσο..??αντε να μην πω τιποτα τωρα..αν ειναι δυνατον...κ κατηγορει τους γιατρους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai re Tony to eida...polu stenaxwrethika...katarxin tous koroideue olous kai den itan kan autounou to paidi re!

Kai kanenas giatros den tha sou pei na tou dineis 150 ml xamomili, einai dunaton?? Ena mwro toso mikro den pinei oute gala 150 ml!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...