Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα πολύτιμα στολίδια μας!Μωράκια 6ου-7ου-8ου '12!!v14


Recommended Posts

Kalimera filenades! Kali ebdomada! Xronia polla se osous giortazoun!

Kale egw imoun proetoimasmeni na kleistw mesa giati akousa gia paliokairo alla telika exei ntala ilio!

Lew na pame mia boltoula! Re koritsia twra me tis trofes niwthw oti oli mera mageireuw kai plainw piata kai tsikalia!!

Simera na ftiaksw ti froutokrema, na mageirepsw gia emas kai na etoimasw kai ti laxanosoupa gia ti mikri efaga 2 wres stin kouzina!

Koritsia skeftomai sobara na allaksw paidiatro...alla skeftomai oti an h alli exei alli seira sti diatrofi kai sta embolia tote ti ginetai??

Ari h Ebelina mia xara itan sto trapezi...eixa parei to kareklaki autokinitou kai tin ebala se ena kanapedaki dipla sto trapezi pou trwgame kai koimithike parolo pou kathomastan 7 atoma kai allo 1 mwro kai akouge suzitiseis kai klama! Mia xara eutuxws.

Apla me kapoia atoma akoma exei thema na tin pianoun...den to exw katalabei...as poume xtes pou tin epiase mia theia, pou einai polu kali kai iremi me ta paidia, pali arxise na klaiei...enw proxtes pou pigame na doume ti nona tis sto maieutirio, tin epiase mia kopela pou den eixe ksanadei pote kai itan mia xara!! Ti na pw...einai epilektiki apo twra, w re ti exw na trabiksw! :lol:

Laxani einai kai to diko mas kareklaki kai einai polu omorfo...me geia to kareklaki!

A nai eida kai egw ta kainouria rouxalakia tou next kai einai polu wraia kai ksexasa na sas pw...parageila ena mpoufanaki aspro me koukoula pou einai san beloute kai einai teleio! kai mono 15 eurw! Osoi to eidan ksetrelathikan! H koukoula exei kai autakia :lol:

H alitheia einai omws oti kai egw den thelw na parw alla rouxa giati opws eipes kai esu den prolabainei na ta foraei kai sunexeia tis fernoun kai alla dwra....akoma kai sti giorti tou antra mou fernane dwra gia ti mikri!! Proxtes ekana ena kseskartarisma sta surtaria tis kai ebgala osa den tis kanoun...kai dustixws itan kai kapoia olokainouria kai aforeta pou ta ebgala giati den tis kanoun pia!!

Kai auto pou sas elega oti thelw na gurisw apo ta benetton einai ena polu wraio apo auta ta fouskwta mpoufanakia se xrwma lila....pou den einai oti den mas aresei...alla mas esteile kai o aderfos mou ena apo Kanada, tis pira kai egw apo ta Next...tis kanan dwro kai mia plekti zaketa...kai exei kai 2 apo auta ta oloswma mpoufan pou einia gia bolta....kai ola auta einai apo 6 ews 9 minwn...e pote tha ta foresei ola auta???

Kamia fora blepw tin uperboli auti kai skeftomai kapoia paidakia pou den exoun na foresoun ena rouxo :( parolo pou thelw na fulaksw se periptwsi pou kanw kai deutero koritsi, tha ithela na dwrisw kai merika se kapoio udrima isws...

Stauro ta testakia kai lathos na ta exeis kanei...diladi prin tis 10 pou les...den exei kai megali diafora parolo pou grafei meta tis 10...egw epidi eixe tsa polla to paketo ta ekana 3-4 fores ti mera gia na sigoureutw an to apotelesma einai swsto...kai an mou edeixne thetiko gia ooriksia oti wra kai na to ekana edeixne thetiko...an den edeixne oti wra kai na to ekana den edeixne!!

Ante kali epituxia! Mallon tha eisai h prwti aptin parea pou tha mas anakoinwsei oti ksana to xarmosuno neo e?? Giati blepw oti oles oi upoloipes frikaroume stin idea! :lol:

Nancy poso kairo sou pire etsi siga siga na kopseis to thilasmo?? Mou exei meinei ena geuma mono pleon to bradu pou tis dinw kai skeftomai twra na to kanw mia mera na dinw nuxta kai mia oxi kai meta na dw an tha kopei...

Re Tony pws to epathes auto sta kala kathoumena...eutuxws pou eisai kalitera...

Nai o kormos me to beileys itan foberos! Tairiazei polu giati exei auti ti sokolatenia geusi, kala egw eimai kai latreis tou baileys kai genika mou aresoun ta gluka pota! Ebala 2 sfinakia oxi mono 1 :lol: kai gia na min einai mono gluko ebala kai ligo wiskey! haha o antras mou elege oti tha methisoume! Alla bgike polu kalo telika!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 998
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!

Elena ωραιος ακουγεται ο κορμος που εφτιαξες .Και εγω θελω να μπω σε σειρα με τη διατροφη γιατι εχουμε φαει πολλα γλυκα αυτες τις μερες και λεμε να μην τα βαζουμε σπιτι μαμωτο ...Κοψαμε και τη βασιλοπιτα και μου επεσε το φλουρι! :D:D Για να δουμε, ειχε χρονια να μου πεσει...

Σταυρουλα στο Στρατουλι επεσε? Να ειναι τυχερο το μωρακι σας οχι μονο φετος αλλα ολες τις χρονιες :D

Πατε και για δευτερο?

Αντωνια μαστιτιδα επαθες κοριτσακι? Καλα εκανες που πηρες αντιβιωση θα δεις γρηγορα καλυτερευση.Εγω παντως το εκοψα μονη μου σιγα σιγα μου πηρε εναμισι μηνα περιπου, ουτε χαπια τπτ, ειναι το καλυτερο.

Ανθη περαστικα στη φραουλιτσα.

Νανση πολυ ομορφα ολα οσα εφτιαξες, μπραβο σου!

Αριαδνη με γεια το καρεκλακι.Εσας τρελενεται για ρυζαλευρο, ε? Εμας το φτηνει, θα παρω τον παιδιατρο να δω τι θα μου πει μηπως του δωσω αυτο που εχει μεσα τη βανιλια...

Κατερινα, ναι, μας αρεσει πολυ το μηλαρακι! :D Αυριο θα του βαλω και αχλαδι για να δουμε...Εσεις πως τα πατε με το ρυζαλευρο?

Τον μικρο τον βγαζουμε και βολτουλες και ας εχει κρυο τον ντυνουμε και εμεις καλα. Μονο τη βροχη αποφευγουμε. Ευτυχως δεν εχει αρρωστησει.

Πρεπει να παω και για παπ δεν εχω παει ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελεναρα ξεκινησα να αραιωνω τα γευματα του θηλασμου με ξενο ξεκινησα απο ενα κ μετα προσθετα κ αλλα ωσπου το εκοψα εντελως εδινα στηθος πρωι βραδυ κ μετα μονο βραδυ μετα ομως πηρα χαπια γιατι δεν μου κοβοταν απο μονο του.ενα μηνα περιπου το εκανα αυτο απο οτι θυμαμαι ειχαμε την γαμοβαπτιση κ επειδη θα πηγαιναμε ταξιδι το εκοψα αλλα κ η σαντυ το πηρε παρα πολυ ευκολα δεν αναζητησε ποτε ξανα το στηθος μου κ με αυτον τον τροπο δεν το ηθελε κ ολα κ οπως ειπατε το πρωτο 6μηνο ειναι το πιο σημαντικο στο θηλασμο μετα το γαλα δεν ειναι τοσο καλο οσο στην αρχη.ετσι τουλαχιστον ξερω δεν ειμαι σιγουρη εαν ισχυει απολυτα.η νυφη του αντρα μου θηλαζε τρια χρονια κ την εκραζε ο γιατρος γιατι τα δοντια του παιδιου καταστρεφοντουσταν απο τον θηλασμο κ οτι το γαλα αυτο δεν προσφερει απολυτως τιποτα οτι πλεον δεν εχει απολυτως καμια ουσια.κ τωρα το παιδακι εκτος οτι αρρωσταινει συνεχεια εχει κ πολυ ευθραστα κοκαλα γιατι δεν επαιρνε το ασβεστιο που επρεπε απο το μητρικο γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!!!

Σοφια χρονια πολλα για τον Γιαννη να τον χαιρεσαι και εκεινος να χαιρετε τις γυναικες της ζωής του.

Αριαδνη ξεστολισες μπραβο και εγω θελω να ξεστολισω μεσα στη βδομαδα και μετα οταν ανεβουν αυτα παταρι να μου κατεβασει ο αντρας μου το καρεκλακι φαγητου το παρκοκρεβατο και το κανονικο καθισμα για το καροτσι. Δεν την προλαβαινεις με το φαγητο μπραβο στο μπισκοτακι μας.

Μαρακι αν ηταν απο τα φασολακια τουλαχιστον ξερεις τη την ενοχλησε την Αννουλα, οποτε το προσθετεις παλι μετα απο καιρο. Ο μικρος στον παιδοτοπο ψιλοαδιαφορος καθεται μαζι μας δεν τον βαζω στα παιχνιδια μεσα, αλλα γενικα εχει την αδερφη του ολη μερα και τωρα τελευταια κακαριζει απο τα γελια οταν την βλεπει να ασχολειται μαζι του.

Νάνσυ ειδα τις φωτογραφιες οχι οτι ηθελα να δοκιμασω απ ολα, λαχταριστα εδειχναν και η Σαντυ και τα διδυμα κουκλακια. Να την χαιρεσαι και παλι και να ειστε παντα ολοι χαρουμενοι.

Αντωνια περαστικα εισαι καλυτερα ετσι και ευτυχως που ειχες και βοηθεια γιατι ποναει πολυ οταν ειναι ετσι το στηθος.

Ελενα με τα ρουχα ειναι οπως τα λες κριμα γιατι τα φορανε ελαχιστα και οχι μονο τωρα αλλα και αργοτερα που ψηλωνουν πολυ δυτερη χρονια δεν υπαρχει περιπτωση να τα βαλουν. Για τον θηλασμο ετσι να το κανεις ειναι το πιο ηπιο κοψιμο, να θυμασαι οτι την τελευταια φορα, οταν θα πεις στοπ δηλαδη παλι θα γεμισει το στηθος λογω συνηθειας. Εγω δεν το ειχα αδειασει για καποιες μερες ποναγε λιγο αλλα ηταν ανεκτος ο πονος και μετα το αδειασα με το θηλαστρο και δεν ξαναφουσκωσε. Το γαλα αυτο δεν το χρησιμοποιησα γιατι δεν ημουν σιγουρη αν εκανε να το δωσω. Μου ειχε παρει τρεις μηνες να το κοψω αλλα το πηγαινα πολυ χαλαρα και δεν χρειαστηκε να παρω χαπια ουτε εγω.

Λια τυχερη και εσυ φετος αφου σου επεσε το φλουρι, οτι καλυτερο σου ευχομαι. Τωρα που κλεισατε και εσεις τους 6 μηνες μπορει να σας πει κατι αλλο περα απο ρυζαλευρο, εγω ξερω οτι το ρυζαλευρο ειναι για πολυ λιγο στην αρχη ισα να μαθουν να καταπινουν και για να δεχθει το εντερακι τους πρωτη φορα μετα το γαλα κατι ηπιο σχετικα. Εμεις τα παμε καλα με την κρεμουλα ολο αυξανουμε τις κουταλιες και αυριο μεθαυριο θα εχουμε καταφερει ολη την ποσοτητα.

Για τον θηλασμο, ξερετε ποσο υπερ ειμαι, συμφωνω οτι το πρωτο εξαμηνο ειναι το σημαντικοτερο και το μητρικο το πλεον καταλληλο απο κει και περα καθε μαμα αναλογα με τις αντοχες και τις συνθηκες ζωης της αν τα καταφερει και μεχρι το χρονο συνεχιζει καλο να του κανει. Απο κει και περα σιγουρα οι αναγκες του παιδιου αλλαζουν και μεχρι τα 2 ή 3 το θεωρω υπερβολικο. Πιστευω οτι οταν το βλεπουμε να γινεται ανεξαρτητο οταν πια περπαταει παιζει στεκεται σιγα σιγα πρεπει να το βοηθησουμε να απομακρυνθει και απο το στηθος.

Παω να σας βαλω φωτογραφιες και εγω φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki afou sou etuxe to flouri tha exeis kali xronia :)

Kai egw etsi siga siga to kobw...edw kai 1.5 mina kobw geumata, arxika polu arga kai xwris na to prospathw kiolas giati apla afou ebaza kremes sto programma meiwnotan to gala pou epine siga siga....twra omws pou telika pire to mpoukali stamatisa na dinw prwino kai emeine to braduno...auto pou me apasxolei einai oti to mesimeri den pinei gala giati xortainei apti xortosoupa...kai den kserw an thumaste pou sas eixa pei oti koimotan 3 wres panta to mesimeri...e twra pou den pinei gala den koimatai 3 wres....me to zori 1. Kai twra epidi einai genika se metabatiko stadio den ithela na ti zorisw na mathei pali ton upno, alla den thelw na tin afisw na xalasei to programma tou upnou tis...tha prospathisw na to ksana kathierwsw, apla einai pio duskolo xwris gala.

Esas pou trwne kremes kai xortosoupa kai kreataki to mesimeri pinoun kai gala h oxi???

Kagouraki auti tin aporia tin exw kai egw...meta pou den tha dinw 1 mera kai 1 tha dinw...h an den dwsw 2 meres kai meta 1 tha dwsw....tha kanei na to dwsw auto to gala???

Sumfwnw apoluta gia auta pou eipes gia to thilasmo...kai egw an mporousa na to kratisw tha to kratousa to polu ews 1 xrono...meta nomizw oti einai perito kai uperboliko...bebaia o kathenas kanei auto pou nomizei swsto...emeis mono ti gnwmi mas leme kai h kathemia mas kanei auto pou mporei kai pou thewrei swsto gia to diko tis paidi!

Nancy sugxaritiria gia to party tis Sandys, pragmati fainontai ola polu nostima! Kai oloi sas eiste polu wraioi! Ta dudima megalwsan!

Kagouraki ksexasa na sou pw oti o Nikolas megalwse! Eida tis fwto pou ebales sto face! Kouklakia einai kai ta 2 sou paidakia! Kai fainontai pws tha einai polu agapimena h mikri sou fainetai na ton agapaei ton aderfouli tis! :x

H Nataly kai h Lioumpa xathikan....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια.

Ψωφόκρυο σήμερα και μας χάλασε και το καλοριφέρ. Ευτυχώς προς το παρόν την παλεύουμε με το τζάκι για αργότερα δεν ξέρω. Είπανε όμως ότι θα έρθουν σήμερα να μας το φτιάξουν.

Έλενα εγώ από σήμερα το ράβω :evil: . Ζυγίστηκα κιόλας και έχω πάρει και 1μιση κιλό εκτός του ότι δεν γύρισα ποτέ στα κιλά μου.

Κατερινάκι τι ωραία που πήγατε με την Καρολίνα για καφέ. Θα μαθαίνουμε από σένα τα νέα της και ίσως στην επόμενη συνάντηση που θα κανονίσουμε να καταφέρει να έρθει. Τα δημητριακά μπαίνουν στον 8ο και τελικά θα περιμένω ακόμα ένα μήνα πριν του δώσω βρώμη γιατί λέει στο κουτί ότι περιέχει γλουτένη.

Σήμερα τελικά δεν θα πάμε παιδίατρο γιατί έχει ψόφο έξω και φοβάμαι να τον βγάλω. Θα δω μήπως τον πάω Πέμπτη πρωί που λένε ότι θα έχει ήλιο και είναι σίγουρα καλύτερα από βράδυ και για το εμβόλιο.

Σήμερα πρόσθεσα και ντομάτα στα λαχανικά μας και δοκίμασα και ήταν τέλειο. Επίσης, θα του ξεκινήσω το απόγευμα παξιμάδι (χωρίς αλάτι) με ντομάτα για να μην τρώμε όλο κρέμες.

Προβληματίζομαι γιατί την φρουτόκρεμα δεν μου την τρώει με όρεξη και σκέφτομαι μήπως φταίει που παρόλο που τα έχω εκτός ψυγείου (μέσα στο σπίτι) τα φρούτα είναι κρύα και δεν την προτιμάει. Μήπως θα μπορούσα κάπως να την ζεστάνω? Να ρίξω λίγο ζεστό νεράκι μέσα? :roll:

Αριάδνη :lol::lol: για την κινητή εορτή. Για μένα πάντως δεν είναι κινητή εορτή μου αρέσει να λέω από Δευτέρα όταν ξεκινάω μία δίαιτα και μέχρι την Κυριακή χλαπακιάζω ότι θα μου λείψει περισσότερο. Μετά μπουχτίζω και ξεκινάω με όρεξη την δίαιτα. Καλέ το μπισκοτάκι σου φαίνεται ότι είναι κοριτσάκι. Κορίτσαρος σκέτος. :D:D

Όντως το Ναταλάκι μας χάθηκε. Τι να έγινε άραγε? :roll:

Μαράκι πες του να σε εμπιστεύεται γιατί είσαι δευτερομανούλα και ξέρεις. Κι εμένα έτσι κάνει και του βάζω τις φωνές. Επίσης, πες του ότι αν είναι κάνετε 2ο να τα κάνετε κοντά κοντά για να πάτε κάποια στιγμή ταξιδάκι αλλιώς πες του να το ξεχάσει :lol::lol:

Νάνσυ αν δεν ήξερα ότι τα έφτιαξες εσύ θα έλεγα ότι πήρες catering. Μην σου πω ότι ούτε το catering θα τα είχε τόσο προσεγμένα. Τέλεια όλα. Μπράβο άξια μανούλα. Η Σάντυ είναι μία γλύκα να την φας.

Lil και του χρόνου καλότυχη εύχομαι να είσαι.

Έλενα μην το λες ποτέ δεν ξέρεις σε ποια θα είναι με το επόμενο σποράκι. Ακόμα και η Νάνσυ έχει πιθανότητες :lol::lol::lol:

Κατερινάκι να σου ζήσει ο Νικόλας σου. Είδα κι εγώ τις φωτογραφίες και αν σου πω ότι εμένα ακόμα όταν κάθεται δεν ανοίγει την παλάμη να στηριχτεί με τα χέρια του και ανησυχώ η αλήθεια είναι. :cry::cry: Και φυσικά δεν στερεώνεται καθιστός και πέφτει κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Τι κανετε?Δεν προλαβαινω να σχολιασω γιατι αυτες τις μερες η μπεμπα δεν κοιμαται καθολου την ημερα και εχτες το βραδυ κοιμηθηκε με το ζορι στις 2:30πμ :shock: ΑΠο 2 μηνων εχει να μου το κανει αυτο,εχει πολυ υπερενταση και δεν ξερω γιατι.Εχουμε και συνεχεια επισκεψεις στο σπιτι και λεω μηπως ενοχλειται το μπεμπ[ακι :?

Στα καλα τωρα,σημερα φαγαμε μηλαρακι!Κοριτσια αν δεν φοβομουνα πιστευω οτι θα ετρωγε ολο το μπολ :D

Ουτε της ξινισε ουτε τιποτα,επιανε και το κουταλι να το βαζει πιο βαθια στο στομα! :D

Χρειαζομαι βοηθειοα!Οι παιδιατροι λενε πρωτα 2κουταλιεσ μετα 4κουτ. κοκ μεχει να το τρωει ολοκληρο.

Εγω που της εδωσα 6 κουταλιτσες με την πρωτη :?: Την εβλεπα που της αρεσε και τη λυπομουνα.Ειναι κακο να της δωσω παραπανω :?::?:

Και αλλη μια ερωτηση που δεν θα χατε προσεξει μανουλες,βιολογικα φρουτα-λαχανικα δινετε στα μωρακια???

Σταυρουλα εγω με χλιαρο νερακι αλεσα το μηλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια.

Σταυρούλα καλή αρχή στη δίαιτα!Και γω ήθελα να αρχίσω σήμερα αλλά πήγαμε σε 1 τραπέζι και μετά και σε άλλο που φάγαμε μόνο γλυκό βέβαια αλλα τί τα θές, πάλι σκάσαμε :?

Και μένα Σταυρούλα ακόμα δεν έχει γυρίσει απο ανάσκελα μπρούμυτα παρά μόνο 2-3 φορές τυχαία, προς το παρόν δεν ανησυχώ,πιστεύω΄οτι το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του.

Κατερινάκι, ο Νικόλας μεγάλωσε πολύ!Με ξετρέλλανε η φώτο που τρώει η Αγγελικούλα την υπόλοιπη κρέμα!!!

Λιλ συγχαρητήρια για το φλουρί, εύχομαι να είναι μια πολύ τυχερή χρονιά για σένα.Δεν δίνω σκέτο ρυζάλευρο, δίνω με γεύση βανίλια.

Κορίτσια έχω και γω μιά απορία.Μάλλον πολλές.Η πρώτη έιναι πόσο ρυζάλευρο δίνεται εσείς που έχετε ξεκινήσει καιρό?Δηλαδή ποιο είναι ένα ολοκληρο γεύμα?Εμας το κουτί λέει 140μλ με 7-8 μεζούρες.

Επίσης με την χορτόσουπα εμας μας είπε πρώτα πατάτα και μετά καρότο.Όταν θα μπεί και το κρέας, θα μπορούμε να φτιάχνουμε φαγητό για 2 μέρες?Κι αν ναι, τί θα κάνουμε?Θα το βάζουμε στο ψυγείο και θα το ζεσταίνουμε την άλλη μερα? Είμαι χαζή που ρωτάω τέτοια?? :oops:

Στη φρουτόκρεμα βάζετε και νερό?έτσι διάβασα ότι είπε η Βιβή.

Βιβή εμεις δεν έχουμε φάει ακόμα τίποτα εκτός απο κρέμα αλλά τα λαχανικά θα είναι απο τον κήπο των πεθερικών μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stauro :lol::lol: min ta les etsi sti Nancy gia sporaki...tha mas pathei kanena egkefaliko!!

Kala kai egw simera lew oti ksekinisa diatrofi...eftiaksa mpiftekia me salata prasini...alla twra peinaw :? Koita omws eipa oti stis arxes tha trww ligi mauri sokolata kathe mera....giati de ginetai apo tous 6 mines pou trww kathe mera sokolata ksafnika na mon trww katholou...tha tin kopsw kai auti siga siga...san to thilasmo, gia na min parw xapia! :lol:

Auto pou les gia to Stratouli pou den bazei mprosta ta xeria tou...gia rwta kai tin paidiatro na sou pei ti gnwmi tis....emas otan eixame paei akribws 6 minwn kai mas eipe na doume an kathetai, parolo pou den kathotan akoma stathera mas eipe oti afou bazei mprosta ta xerakia kai stirizetai oti auto thewreitai oti kathetai...baze ton polu mproumita gia na dunamwsei ta xerakia.

A kai auto pou les me ta frouta...egw pou ta bazw sto psugeio simera skeftomoun oti isws epidi einai krua h krema na min tis aresei toso...alla thumamai oti kapou diabasa oti ti froutokrema na min ti zestainoume....egw skeftomoun se mpen mari na tin ebaza ligo alla den kserw an kanei...emena ginetai arketa zoumeri giati bazw portokali opote de mporw na balw kai allo nero.

Bibi egw pairnw kapoia biologika....oti briskw diladi se biologiko to pairnw...milo kai axladi sunithws...ta portokalia einai dika mas opote einai biologika...mono oi mpananes den einai. Kai gia to milo pou les...den pisteuw oti tha ginei tipota pou efage 6 koutalies...pio polu to lene gia na deis an exei allergeia...ama esena to prwto 12wro einai ok den tha uparxei problima

Ari...rizaleuro einai sto poso trwei to kathe paidi, emas mas eipe apo 100 ews 150 ml...emena trwei peripou 120-130 kai kamia fora kai ligotero opote ftiaxnw toso...kai tis prwtes 2-3 fores tha metras tis mezoures epidi den ksereis...meta omws tha to kaneis me to mati gia na to kaneis oso pikto theleis esu.

Oso gia to frouto...egw afou bazw xumo portokali den xreiazetai nero...alla prin pou den ebaza xumo ebraza polu ligo nero kai to ebaza mesa...den exei kamia sxesi me to nero, einai polu pio nostimo me to xumo.

To fagito egw pou to ftiaxnw gia 2 meres...to xwrizw to miso sto piataki pou tha faei as poume simera kai to allo miso se ena taperaki to opoio to bazw sto psugio kai tin alli mera to zestainw se mpen mari kai den xreiazetai na ginei polu zesto...isa isa xliaro.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ari de rwtas blakeies...tis idies akribws apories eixa kai egw prin ligo kairo!

Kai ksereis ti, eixa rwtisei kai tin paidiatro, poso nero bazw sto rizaleuro? Kai otan mou apantise "einai san tin mageiriki, tha tin kaneis me to mati gia na tin kaneis oso paxureusti aresei sto mwro" kai otan efuga elega tou antra mou, ma ti sk@t@ mou leei...kai pou na kserw egw poso paxireusti na tin kanw...alla tha deis, 3-4 fores tha tin kaneis kai meta einai san na tin ekanes oli sou ti zwh! Eixe dikio telika h giatros. Kai gia ta alla ola tis idies aporeies eixa....alla meta apo 2-3 fores kai merika peiramata tha sou fainetai paixnidaki giauto min agxwnesai kai oti theleis rwtas kai sto postaki kai opoia kserei apantaei!

Emena h aporia mou einai, poso nero prepei na pinei...simera zoristike me ta kaka tis kai itan ta pio sfixta pou exei kanei ws twra...

den kserw an ftaiei oti isws pinei ligotera ugra twra pou exei meiwthei toso polu kai to gala...sta geumata tis dinw 40-50 ml nero...alla einai arketo??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα σ΄ευχαριστώ πολύ!!Εγώ ακόμα δεν της δίνω νερό και δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί μετά απο την κρέμα, πίνει γάλα.Αλλά και αυτό ξέχασα να το ρωτήσω στην παιδίατρο και στο χαρτί δεν λέει τίποτα...Και το νερό πρέπει να είναι βρασμένο και μετά κρυωμένο?Πρέπει να την ρωτήσω.Εσείς τί κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ari nai to nero prepei na einai brasmeno 10 lepta kai meta to afinw na kruwsei mono tou...na min einai diladi pagwmeno...apo xliaro ews kai thermokrasia dwmatiou....kai egw meta tin krema ti thilaza arxika...alla mou eixe pei na dinw gia arxi 2-3 goulies nero...twra omws i dikia mou lussaei gia nero...fantasou oti tis to trabaw kai to pairnw me to zori meta pou exei piei kamia 50aria ml :lol: pantws exei polu plaka me to nero....pantws an sou pei gia nero pare kateuthian ekpedeutiko potiraki...den exei noima na to pinei apo mpoukali...tha to mathei mesa se liges meres....emena twra to arpaei moni tis kai to gurnaei kai pros ta panw gia na mporei na to piei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοριτσια η παιδιατρος μου ειπε νερο απο την βρυση,να μην το βραζω πλεον γιατι χρειαζονται τα συστατικα του τα νινακια!Μονο αν εχει προβλημα το δικτυο της ευδαπ με πολυ χλωριο,ειπε,να της δωσω εμφιαλωμενο.Εγω εμφιαλωμενο δινω και το ζεσταινω λιγο στο μπρικι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια πολλες απορίες μαζεμένες βλέπω.....

Έλενα το λογικό ειναι να χορταινει με την κρεατοχορτοσουπα και να μην ζητά μετα γάλα, μην το συνδέσεις απόλυτα το γάλα με τον ύπνο, όσο μεγαλώνουν ελαττώνονται οι ωρες του ύπνου και αυξάνονται οι ώρες που μένουν ξυπνια οπότε μπορει να συμβαίνει αυτο στην Εβελινα.

Σταυρουλα το παξιμάδια πως θα το δίνεις θα το αλεθεις με την ντομάτα? Εγω δεν θα έβαζα νερό στην φρουτοκρεμα αφου όμως τα έχεις εκτος ψυγείου δεν ειναι και παγωμένα, μαλλον η γεύση του ειναι περίεργη. Μην αγχωνεσαι που θα παει θα κάτσει έτσι ο Στρατουλης, εμένα τον έβαλε έτσι η παιδιατρος την προηγούμενη βδομάδα που είχαμε παει και αφου τον είδα ότι το προσπαθεί τον βάζω έτσι λίγο καθε μερα. Την πρώτη μερα σε δυο τρία δευτερόλεπτα ειχε σωριαστει σημερα μπορει να κάθησε κανα μισό λεπτό έτσι....φοβερή πρόοδος. Α και εμεις απο ανάσκελα μπρουμυτα τίποτα ακομα.

Βιβη το λενε αυτο για να τους ερθει μαλακά στο στομαχακι απο κει που πεινάνε μονο γάλα. Δεν εχει διαφορα αν οι πρώτες κουταλιες ήταν 2,4 ή 6. Αυριο δώσε της 10-12 και συνέχισε έτσι.

Αριαδνη αυτο που λεει το καθε κουτί θεωρείται ένα γεύμα συνήθως έχουν ένα πίνακα κι που λενε ανάλογα με τον μήνα ποσο νερό βάζεις, πόσες μεζουρες σκόνη προσθετεις και ποσο τελικα βγαίνει το γεύμα. Μετα ναι θα φτιαχνεις για δυο μερες, θα αλεθεις το μισο το υπόλοιπο ψυγείο και την επόμενη αλεθεις το υπόλοιπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ γλυκες μου, μακαρι να ειμαι τυχερουλα αλλα πανω απο ολα να εχουμε την υγεια μας!

Εμεις ξεκινησαμε να του δινουμε νερακι απο τοτε που αρχισαμε το ρυζαλευρο, δεν μας ειπε να το βραζουμε .Εχουμε φιλτρο στη βρυση που του φτιαχνω το γαλα του, και νερακι του δινουμε απο εμφιαλωμενο.

Αρι με βανιλια το τρωει το ρυζαλευρο, μαλλον και εγω θα παρω, για να δουμε...

Εμας μας εχει γραψει τα ml και τις κουταλιες για να το φτιαχνουμε αλλα μας εβγαινε λιγο πυκτο και δεν το καταπινε.Στο περιπου ειναι και αυτα ειναι αναλογα με το παιδι.Σημερα που το καναμε λιγο πιο αραιο φαγαμε καλυτερα.

Τα φρουτα που παιρνουμε ειναι βιολογικα και την φρουτοκρεμα την τρωει μια χαρα και που τα εχουμε στο ψυγειο δεν ζεστενουμε τπτ.

Ελενα λεω να του παρω και εγω ποτηρακι για το νερο.

Οι λεκεδες οντως δεν βγαινουν απο τις σαλιαρες...Τα ρουχα ευτυχως προσεχω να μην λερωνονται, οσο γινεται βεβαια...Γι αυτο εχω σαλιαρες μονο για τη φρουτοκρεμα...

Κατερινα και σε εμας μονο στο πλα'ι' γυριζει.

Ευχαριστω που θυμηθηκες τα μηνογεννεθλια!

Εχει και της Ελενης , σημερα...Ελενη να χαιρεσαι τη Μαριζα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia mou...Xronia polla se osous giortazoun,perasame polu wraia xthes,eyxaristw polu gia tis eyxes.....

Thelw na pw oti exw meinei afwnh me ta pragmata pou eixe ftiaxei h Nansoula........................Pragmatika se paradexomai,mpravo sou,eisai megalo talento.....Epaggelmatias tha ekane kati tetoio,eisai polu axia.....

Methavrio tha tha kanoume dyo emvolia.... kai tha enhmrwthoume apo th paidiatro mas gia to ksekinhma trofoulas.....

emena h mpempoula exei polu synaxi kai synexeia vazei ta xeria sto stoma,thn ponane gamwto ta oula ths.....

Exoume mhnogenthlia me to Dionysako,pwpwpwp pws persan 6 mhnes.....ta kamarakia mas...

Lil mou eisai polu tyxeroula....ante skorpina gia na doume 2 xronia leei o kronos sto zwdio mas,thn pathsame.....Elena ,diafwtise mas....

Sas kalhnuxtizw!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω Ελενακη :x

Να τα χαιρομαστε τα μωρακια μας!!!!

Περαστικα στη μπεμπουλα που εχει συναχακι ευτυχως που δεν κανει πυρετο.

Δεν ξερω και πολλα απο ζωδια, καλο ειναι αυτο για δυο χρονια δηλαδη στο ζωδιο μας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια για τα γενεθλια..ομολογω κ εγω πως ειμαι πολυ περιφανη για τον εαυτο μου κ οταν εβλεπα τα προσωπα των καλεσμενων να κοιταζουν τον μπουφε ενοιωθα τεραστια ηθικη ικανοποιηση!κ ειδικα οταν εβλεπα να βαζουν κ να ξαναβαζουν κ ολη την ωρα να βρισκονται στον μπουφε κ να ερχονται κ να μου δινουν συγχαρητηρια..αφου με ρωτουσαν στα επομενα γενεθλια των διδυμων τι θεμα θα εχω :lol::lol::lol: τελικα καταλαβα κ τον λογο που δεν ελειπε κανεις :lol::lol::lol: κ η αληθεια ειναι οταν υπαρχει φαι δεν βαριεσαι να πηγαινεις σε παιδικα παρτυ :lol::lol:

ελεναρα εγω ακομα κ τωρα η σαντυ το μεσημερι πινει γαλα κ τρωει κατα τις 4 φαγητο απο μωρο ειχε αυτο το προγραμμα ασχετα εαν δεν κοιμαται με τιποτα :lol::lol: δεν ηθελα να της κοψω το μεσημεριανο γαλα για αυτο κ της αρεσει κ τοσο πολυ.σαν μωρο παντως κοιμωταν κ οταν ξυπναγε της εδινα το φαγητο κ αργα το απογευμα της εδινα την κρεμα.κ αργοτερα κ πριν κοιμηθει κ πιει γαλα της εδινα κ γιαουρτι.το οποιο συνεχιζει κ τρωει κ μαλιστα το πηλινο με την πετσα..οχι βεβαια οτι δεν τρωει κ βλακειες..

κ εγω οταν ημουν πρωτομανα ημουν απολυτη στην διατροφη ελεγα δεν θα δινω με τιποτα βλακειες αλλα αυτο αλλαξε κ γελαω που σκεφτομουν ετσι..βεβαια εγω ποτε δεν ειχα μπει στην διαδικασια να ψαχνω κρεμες χωρις ζαχαρι κτλ γιατι η παιδιατρος μου δεν μου ειχε απαγορεψει κατι μονο αλατι κ ζαχαρι μου χε πει να μην προσθετω πουθενα.βεβαια ηταν κ δυσκολη οπως σας εχω ξαναπει κ κρεμες ετρωγε μονο νουνου κ τιποτα αλλο.τα φρουτα τωρα τα τρωμε δεν τα ετρωγε με τιποτα..

οσο για τα βιολογικα εγω δεν τα πιστευω εχουν ακουστει κατα καιρους διαφορα κ για αυτα..βεβαια αυτο ειναι κ προσωπικα αποψη

τωρα για το ζεσταμα της φρουτοκρεμας μου το χαν πει κ εμενα αλλα κ παλι δεν επιασε ποτε ουτε τα πτιμπερ επιασαν ουτε τιποτα.κ η παιδιατρος μου χε πει απο το τιποτα δωσε σκονη κ μου χε πει πως πολλα παιδακια δεν τα θελουν με τιποτα.ειδικα θυμαμαι με την εβδομαδα του μηλου δεν ειχα καταφερει ουτε μιση κουταλια να δωσω κ φυσικα το ιδιο εγινε κ στα επομενα

κ εγω το ριζαλευρο με το ματι το φτιαχνω γεμιζω ενα μπολακι κ ενω στην αρχη ετρωγαν απο το ιδιο κ τα δυο τωρα τρωει ενα το καθενα.αφηστε κε γω πρεπει να παρω δευτερο καθισμα φαγητου γιατι τωρα που θα ξεκινησουμε κ φρουτα κ μετα κ φαγητο θα θελω ποσες ωρες εαν τα ταιζω ξεχωριστα.ενω με δυο θα ταιζω παραλληλα αλλα δε θα παρω ακριβο γιατι η σαντυ το καθισμα φαγητου το χρησιμ.πολυ λιγο κ δεν θελω να την ξαναπατησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia!

Pwpw epiasan ta kruaaaaaa brrrrrrrr

polu kruo re koritsia....kai polu broxi...

edw xtes to bradu erixne xalazi! Kai panw sta bouna xionise...blepoume ta xionia apto mpalkoni!

Kai ithela na paw sta benetton gia tin allagi alla kathe mera kati tuxainei kai akoma den exw paei...kai simera me toso kruo den to blepw.

Nancy emena stin arxi den etrwge ta frouta ksexwrista...twra ta trwei mia xara...kamia fora den to trwei olo alla toulaxiston trwei kathe mera to ligotero to miso mpolaki! Opote eimai euxaristimeni giati mpros sto tipota kalo einia kai auto.

Emeis kareklaki fagitou pirame ena polu kalo...kai to euxaristiomaste giati kathetai ekei apo tin arxi kai ola ta geumata ektos apo to gala ekei ta trwei kai boleuei. Apla twra thelw na parw kai ena pio ftino gia to xwrio....kai mia kounia thelw gia to xwrio...makari na ebriska apo kapoion pou den ta thelei giati den thelw na ta agorazw pali aptin arxi afou tha einai mono gia to kalokairi otan tha tin afinw stin pethera mou sto xwrio.

Pou eiste oles simera?? Kanei kruo kai sas plakwse to paplwma??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εμάς Έλενα όντως μας πλάκωσε το πάπλωμα!Έφυγε ο άντρας μου νωρίς το πρωί γιατί άρχισε το σχολείο σήμερα και ούτε που τον άκουσα και ξύπνησα στις 10 που ξύπνησε και η μπέμπα,άργησε σήμερα!!

Και δώ κάνει κρύο αλλά ευτυχώς δεν βρέχει, έχει ήλιο με δόντια.

Για το χωριό πάρε το καρεκλάκι που μας έλεγε η Μαρία που είναι μικρό και πρακτικό!Όσο για κούνια, γιατί δεν πάς το παρκοκρέββατο στο χωριό και απλά να πάρεις ένα καλό στρώμα?

Νάνσυ και γω που είμαι πρωτομανούλα, δεν τρελλαίνομαι με τη διατροφή.Δηλάδη και γω είμαι επιφυλακτική με τα κατεξοχήν βιολογικά μαγαζιά και τώρα ας πούμε που χρειάστηκε να διαλέξω ρυζάλευρο, εντάξει απλα κοιταξα να μην πάρω με ζάχαρη κρυσταλλική όπως λέει ότι έχει το Νουνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι, έχει ρωτήσει κάποια την παιδίατρο μέχρι πότε πλένουμε τα ρούχα με βρεφικό απορρυπαντικό?

Ξέχασα να ρωτήσω την παιδίατρο.Αν και είμαι σίγουρη ότι αφού μου είπε να αποστειρώνω τις θηλές και τις πιπίλες μέχρι 12 μηνών, για τα ρούχα μπορεί να μου πεί μέχρι να πάει σχολείο :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω χιονιζε το πρωι αλλα βγηκε ηλιος κ ελιωσε αμεσως..η σαντυ ειχε παει στο παραθυρο κ ελεγε χιονιζει μπαλιτσες :lol::lol:

εγω εχω παει χωριο κ λουτρακι παρκοκρεβατο αλλα αργοτερα θα χω θεμα γιατι ηδη δεν χωρανε κ τα δυο μαζι..αλλα δε νομιζω να παρω κ αλλο γιατι παμε πολυ σπανια κ μεχρι το καλοκαιρι βλεπουμε μπορει να βαλουμε κ τα παιδικα κρεβατακια που ειχαμε με τον αδερφο μου κ να βαλουμε απλα καγκελο.δεν ειναι εποχες για τετοια εξοδα κ τοσο λιγη χρηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αριαδνη μου νομιζω γραφει το απορρυπαντικο επανω.εγω βασικα πλενω ολα τα ρουχα με βρεφικο γιατι εχω θεμα δερματολογικο μετα την γεννηση της σαντυς.κ τωρα μου πηρε ο αντρας μου κανονικο για εμας κ αν δω οτι παλι με πειραξει θα ξαναρχισω βρεφικο.αλλα σκεψου ποσα παραπανω δινουμε που τα πλενω ολα με βρεφικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο αυτό που είπε η Σάντυ!! :)

Εγώ μια φορά που έπλυνα καταλάθος με βρεφικό τα δικά μας, μου φάνηκε ότι δεν καθάρισαν καλά!Βέβαια ήταν καλοκαίρι με ιδρώτες κλπ και μπορεί να έφταιγε αυτό.Άλλο βέβαια αν υπάρχει δερματικό πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai kai egw pisteuw to brefiko den katharizei kala kai logiko einai afou einai gia mwra kai den exei tosa xumika....Ari den kserw mexri pote alla egw den skeftomai na to allaksw suntoma giati ta mwrakia oso nanai exoun euaisthito dermataki, kalitera auta xwris polla xumika gia oso kairo mporoume...

Parkokrebato den nomizw na bolepsei sto xwrio giati tha einai megali idi ws tote 1 xronwn kai twra idi to parkokrebato to exei sundiasei me paixnidi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι δε το έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ ούτε ήξερα ότι υπάρχει... Απλά έμαθα για το 1 στις 4, εφόσον μου συνέβη κι εμένα. Τώρα όμως όπως λες πάμε γι αλλά, είμαστε εγκυουλες και προτεραιότητα έχει η ψυχική μας υγεία κι αρμονία ❤️ μας άξιζε αυτό το θαύμα και όλα θα πάνε καλά ✨🙏
    • Εμένα πρόσφατα ο σύντροφος μου έκανε υπερηχο και κάποιες εξετάσεις στον ανδρολογο ουρολόγο εδώ της περιοχής γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις αλλά τελικά ήταν όλα καλά απλά ήταν λίγο πιο βαριά η δουλειά και τον έπιασε κάπως ο πόνος χαμηλά , για σπερμοδιαγραμμα δεν ειχε πει κάτι,  όμως είχα ρωτήσει τον γιατρό αν αναλαμβάνει και από αυτά και θυμαμαι πως ναι , θα τον καλέσω ξανά την Δευτέρα,  όπως είπαν και τα κορίτσια ας ξεκινήσω με τον γιατρό της περιοχής και ύστερα βλέπουμε αν χρειαστεί και κάποιο κέντρο... Περιμέναμε πως το σποράκι θα μας έκανε την επίσκεψη του τόσο σύντομα όπως την πρώτη φορα αλλά μέχρις στιγμής αποτυχημένες προσπάθειες 
    • Κορίτσι μου Εμένα είναι πολύ πρόθυμος να προβεί σε εξετάσεις,  θα μιλήσω με τον ανδρολογο από Δευτέρα Εμείς είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήρθε εύκολα σε 2 μήνες που είχαμε ελεύθερες επαφές,  τώρα προσπαθούμε από Φλεβάρη που είχα και την αποξεση αλλά πιο στοχευμενες επαφές είχαμε τις 2 τελευταίες περιόδους που παρακολουθουσα την ωορρηξία με τεστακια 
    • Ααα εντάξει τότε δικαιολογούνται κάνε λίγο υπομονή θα στα στείλουν πιστεύουν σε λίγο καιρό  η σκόνη απλά δεν διαλύεται εύκολα τουλάχιστον στο δικό μου πληντηριο 
    • εε το αφήνω λίγο γιατί περάσανε ενα πρόβλημα υγείας...και δεν θέλω να τους επιβαρύνω επιπλέον...θα δείξει σε λίγο καιρό! εγω απορρυπαντικό που πήρε η πεθερά μου Αρκάδι...θα χρησιμοποιήσω αυτό για αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα το αλλάξω στην πορεία!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...