Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα αγιοβασιλακια 6ου-7ου-8ου '12 περιμενουν τον Santa!ν13


Recommended Posts

κοριτσια μου τι κανετε;

εγω εδω,εχω την μπεμπα να θηλαζει,κοιμηθηκε 2 κ ξυπνησε 3.30,πιστευω κατι την ενοχλουσε γιατι εκλαιγε.κ εκανα δουλειες οπου προσπαθω απο το πρωι να τελειωσω κ παλι με διεκοψε,απο εκεινη την ωρα τη θηλαζω.αν την βγαλω κλαιει..

σημερα το μενου ειχε παστιτσιο στη πεθερα.

μου εστειλε μηνυμα κ το νανσουλι να παω παιδοτοπο οπου ηταν εκεινη με την οικογενεια αλλα ειχα ξεκινησει δουλειες,ο αντρας μου ειχε παει στη πεθερα μου να της βαλει λαμπακια στο μπαλκονι μαζι με τον αντωνη κ εβρεχε κιολας οποτε δε συναντηθηκαμε παλι.. :( μονο που ηρθε λιγο σπιτι να της δωσω το μαρσιπο επιτελους! :D

σας εχω διαβασει σπαστα κ δε θυμαμαι πολλα.. :roll:

εν τω μεταξυ την εβγαλα τωρα κ κλαιει..πονεσε το στηθος πια..παω να φτιαξω ξενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tin fagame tin kremoula alla entaksei den mporw na pw oti trelathike kiolas tin efage oli omws..,prepei na to parw xampari pws to paidi mou den einia fagano trwei gia na faei den tou aresei to fagito....

antwnia sketo rizaleuro den dineis? mipws na dokimazes me banilia mipws tou aresei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορτσουδια μου???

Μου λειπετε!!!!Τα σ/κ δεν εχω χρονο γιατι ειμαι με το συζυγο,χτες πηγαμε το βραδυ στη νονα του μικρου που γιορταζε την Τριτη,και σημερα αραζουμε σπιτακι μας.

Διαβασα τα νεα σας ,σπαστα και πεταχτα ,αλλα δεν μπορω να τα σχολιασω ολα γιατι θα με κραξει ο αντρας!!

Μπηκα να σας δωσω τα φιλια μου και του Στρατου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνία αυτό σκέφτηκα κι εγώ να σταματήσω τελείως τις κρέμες εκτός από την φυσική φρουτόκρεμα βεβαίως. Αν αντιστέκεται ο Αναστάσης τότε ίσως πρέπει να περιμένεις λίγο όταν θα είναι έτοιμος έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό θα μας μιμούνται και θα θέλουν να αρπάξουν το κουτάλι μας. Θα τρώνε πιο εύκολα. Πάντως εγώ όταν είχα πάει στη συνάντηση πολλές μανούλες είχαν ξεκινήσει 7 μηνών τις τροφές και μου είχαν πει ότι τότε είναι πιο έτοιμο το μωρό να μπει στις στερεές τροφές.

Εμένα σήμερα μου το έκανε εμετό την πατάτα και το καρότο και δεν έδωσα πολύ. Δεύτερη μέρα έδωσα 4 κουταλιές. Δεν ξέρω είμαι πολύ προβληματισμένη. :roll:

Νάνσυ το babycook πολύ καλό. Πολύ γρήγορα κάνει τα λαχανικά στον ατμό και πολύ εύχρηστο. Μπαίνει και στο πλυντήριο πιάτων.

Τελευταία έχω παρατηρήσει ότι πειράζει συνέχεια τα αυτιά του και φοβάμαι μήπως έχουν κάτι και δεν μπορώ να καταλάβω. Μήπως τον ενοχλούν. Από το πολύ πείραγμα έχει δημιουργήσει ξηρότητα και κοκκινίλα μπροστά στο αυτί του εκεί που είναι η φαβορίτα και καλά.

Αύριο πάω στην μανούλα αλλά θα πάρω και το λαπτοπ μαζί που θα έχω και πιο πολύ χρόνο να σας γράψω.

Χριστινάκι ανάλογα τον καιρό. Αν έχει πολύ κρύο βάζω μακρυμάνικο φορμάκι από μέσα αν όχι βάζω κοντομάνικο ή καθόλου αφού από μέσα είναι βαμβακερά.

Ναταλία αυτά που έχουν βανίλια δεν έχουν γάλα μέσα? Πολύ καλό αυτό που έβαλες για τα δειγμάτα και τα κουπόνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου!!!!!!!!!!!βλεπω ολες στις κρεμες ε?εμεις τρωμε τα παντα ολα!!! :lol: αν ηταν δυνατον να τρωει κ το φαι μας!!! :lol: ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας για την αννουλα μου!!!μπηκα βιαστικα εντωμεταξυ γιατι ειναι η κουνιαδα μου εδω κ πινουμε κρασι..στα κλεφτα μπηκα!! ;) οσο για τις κρεμες που δεν τωνε τα μωρα μηπως δεν αρεσει κ πολυ το βιολογικο γιατι εδω που τα λεμε ουτε εμεις θα το τρωγαμε..απαισιο ειναι..εγω παιρνω διαφορες για δοκιμη κ με γαλα που ειναι κ σε ολα ειναι τελεια!!!ολα τα τρωει..κ δεν εβγαλε καμια αλλεργια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτα ειναι γραπτα λογια μιας πιστοποιημενης συμβουλου στην θεσσαλονικη..χθες τα εγραψε..οποιες ενδιαφερεστε διαβαστε το ειναι πολυ ενδιαφερον.

Μερικά μωρά δεν είναι έτοιμα να δεχθούν στις στερεές τροφές μέχρι περίπου τον 8 μήνα της ζωής τους, σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής.

Το παιδί θα φάει όταν θα είναι έτοιμο. Εχει δίκιο που ουρλιάζει. Ξεκινάει με ήπια αντίδραση (σφίγγει τα χείλια) η οποία δεν λαμβάνεται υπόψην, οπότε τι άλλο του μένει να κάνει στην επιμονή;

Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής και κάθε άλλου φορέα που ασχολείται με την υγεία και τη διατροφή του παιδιού αναφέρουν ότι οι στερεές τροφές που χρειάζεται το μωρό είναι αυτές που περιέχουν σίδηρο (και άλλα μικροστοιχεία). Ο σίδηρος αναφέρεται ΠΑΝΤΑ ως απόλυτη πρoτεραιότητα γιατί το 40% των μωρών παρουσιάζει έλλειψη σιδήρου που αν συνεχιστεί, οδηγεί σε αναιμία, μια κατάσταση που επηρεάζει τη συνολική ανάπτυξη του παιδιού.

Ο σίδηρος που κυρίως αφοιμοιώνεται από το σώμα είναι αυτός που είναι συνδεδεμένος με αίμη, δηλαδή ο σίδηρος που περιέχεται στο κρέας.

Τα μωρά, λοιπόν, για την καλή υγεία και ανάπτυξή του χρειάζονται ΚΡΕΑΣ

Bασικό μέλημά μας στη διατροφή του μωρού είναι να του δίνουμε αυτά που κυρίως χρειάζεται, δηλαδή το ΚΡΕΑΣ

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... =HAQFuXcy8

Στο παραπάνω βιβλίο του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, αναφέρεται ότι το ποσοστό των μωρών που πάσχει από υποσιδηρική αναιμία είναι πολύ υψηλό και αυτό έχει δυσμενείς συνέπειες στην ανάπτυξή τους. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των μωρών θα μπορούσε να μην έχει πρόβλημα, αν τρέφονταν με επαρκείς ποσότητες κρέατος εγκαίρως.

Αφορμή για να το γράψω στάθηκε το ότι διάβαζα χθες για πατάτες στην εισαγωγή στερεών, όπως διαβάζω συχνά και για σκέτα λαχανικά. Τα λαχανικά αποτελούν πολύ καλό συνοδευτικό του κρέατος, έχουν βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που εμπλουτίζουν το γεύμα όμως δεν περιέχουν επαρκές σίδηρο, και κυρίως δεν περιέχουν αφομοιώισμο σίδηρο, δηλαδή συνδεδεμένο με αίμη.

Τα παρασκευάσματα (κρέμες κουτιού) που προτείνονται τόσο απλόχερα στην εισαγωγή στερεών τροφών, ΔΕΝ είναι τροφές πλούσιες σε σίδηρο αφομοιώσιμο. Είναι εμπλουτισμένα με μεγάλες ποσότητες σιδήρου που ΔΕΝ αφομοιώνεται παρά σε ελάχιστο ποσοστό.

Τα λαχανικά και τα φρούτα εμπλουτίζουν σωστά τα γεύματα του μωρού αλλά από μόνα τους δεν είναι τροφές πλούσες σε σίδηρο.

Σύμφωνα με τις οδηγίες το Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας τα μωρά πριν το έτος πρέπει να τρώνε δύο γεύματα και ένα σνακ. Ως γεύματα θεωρούνται αυτά που περιέχουν επαρκείς πρωτεΐνες, τα λαχανικά μόνα τους και τα φρούτα, δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Μόνα τους μπορούν να θεωρηθούν σνακ και όχι γεύμα.

Τα λαχανικά έχουν ιχνοστοιχεία, βιταμίνες, δίνουν γεύση, περιέχουν απλούς και σύνθετους υδατάνθρακες, ΑΛΛΑ δεν έχουν τις πρωτεΐνες που χρειάζεται το μωρό για την ανάπτυξή του και -κυρίως- δεν έχουν τον πολύτιμο ΣΙΔΗΡΟ

http://pediatrics.aappublications.org/c ... 7.full.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια, σήμερα δεν πρόλαβα να μπω καθόλου γιατί πήγαμε το μεσημέρι στην Πάτρα σε ένατραπέζι που έκανε ένας φίλος μου επειδή αύριο ορκίζεται στο Μεταπτυχιακό και μετά να ταίσω μπέμπα, να μαζέψουμε πράγματα, ταξίδι μετά...Τελικά γύρισα ;) Ρίξαμε βέβαια κάτι ματς στην Πάτρα γιατί έχω καταλήξει ότι δεν καταλαβαίνει τα παράπονά μου, είμαι και γω κάποιες φορές υπερβολική και πάει λέγοντας.

Το μπισκοτάκι τελικά έχει λίγο συναχάκι, βάζουμε άφθονους ορούς, τα μαγουλάκια τελικά δεν ήταν τίποτα, με λίγη ενυδατική συνήλθαν.Γενικά πάντως κανονικά τρώει, κανονικά κοιμάται.Το μεσημέρι που λείψαμε, πάλι ξύπνησε και έκλαιγε και η μάνα μου έπαθε σοκ, δε πολυμπορούσε να την συνεφέρει :lol: Δηλαδή είμαι πολύ γκαντέμω, πάνω που άρχισε να μου λεει να την κρατάει, έστω και για λίγο, το μπισκοτάκι κάνει επανάσταση :lol::oops:

Εμείς τελικά θα έρθουμε Αθήνα πριν την Πρωτοχρονιά και Πάτρα για Πρωτοχρονιά.

Διαβάζω για τις τροφές και λέω να αρχίσω να κρατάω σημειώσεις με αυτά που λέτε γιατί λίαν συντόμως θα μου χρειαστούν.

Τα νέα σας και γω τα διάβασα μονορούφι και δεν έχω συγκρατήσει πολλά!Απο αύριο θα μπώ πάλι σε ρυθμό, τελείωσα και την εργασία και την παρέδωσα και θα είμαι χαλάρη σχετικά.

Φιλάκια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι εσύ έχεις καλόβολο παιδί ίσως γιατί και η μαμά είναι καλόβολη και ήρεμη και όχι υστερική σαν και μας που ψειρίζουμε την μαϊμού. Είσαι και δευτερομανούλα οπότε λογικό να είσαι πιο χαλαρή ;)

Από γκρίνια πως πάει που είχες πει ότι κάποια στιγμή σου γκρίνιαζε? μήπως βγάζει δοντάκια?

Το χέρι σου πως πάει?

Αντωνία καλά όλα αυτά αλλά άλλοι λένε ότι δεν κάνει να δίνεις κρέας κάθε μέρα. Επίσης, σήμερα μου βγήκε πολύ πηχτό σαν πουρές η πατάτα και το καρότο μήπως έπρεπε να προσθέσω περισσότερο νερό για να γίνει πιο αραιό?

Διάβασα στην διατροφή στο φόρουμ που γράφανε κάποιες μαμάδες για σούπα. Όταν λένε σούπα η υφή είναι όντως νερουλή σαν σούπα ή γίνεται πιο πηχτή? :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hi koritsia, ti kanete?

Emeis wraia perasame me nona kai kori, ta eipame, mas efere polla dwrakia...kala mia fousta fantastiki, tha balw fwto otan ta foresei!

Sonia kalws irthes stin parea, na sou zisoun ta koritsia, pwpw duskolo pou ta thilazes kai ta duo. Auto pou les gia ta mwra pou thilazoun oti pio duskola ftiaxnoun programma to exw paratirisei kai egw...

Tony polu problimatistika me auto to arthro pou mas ebales...

Stauro egw tha ta ekana pio neroula, oxi san poures akoma...tha prostheta nero...

Pantws gia tis kremes egw dokimazw diafores na dw poia trwei pio kala h mikri giati apoti diabaza se oles blepw kai exoun diafora mesa...to ena exei gala, to allo kalampoki, to allo kati pou oute kseroume ti einai...e kati prepei na faei. Aloste gia ligo kairo einai, den tha einai h monimi trofi tous.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες

δεν έχω διαβάσει τίποτα, αυριο θα δω τα νεα σας.

Μαρακι αν γιορταζεις απο τωρα την Αννουλα σου να την χαίρεσαι και να την καμαρωνεις την πριγκίπισσα σου.

Εμεις είχαμε μια γεμάτη Κυριακή, απο το μεσημερι που φυγαμε γυρισαμε μετα τις εννια και μεχρι να τα τακτοποιησω και τα δυο και να μαζεψω το σπιτι πηγε 12. Το μεσημέρι φαγαμε στους δικούς μου για την γιορτη του μπαμπα μου, ειμασταν αρκετα ατομα και στην αρχη με τη βαβουρα και τα τόσα άτομα μου έβαλε τα κλάματα το μικράκι μου μετα όμως μια χαρα. Μετα το απογευμα πήγαμε με ένα φιλικό μας ζευγάρι και τα παιδάκια τους σε ένα παιδοτοπο. Ηταν πολυ ωραίος καμια σχέση με τους συνηθισμένος, δεν ειχε ουτε φουσκωτό ουτε κατασκευή με τσουληθρες μπαλακια και τετοια. Ηταν ένα σπιτι με ωραίους χωρους για τους μεγάλους αλλα κυρίως για τα παιδια. Μου θυμιζε πιο πολυ παιδικο σταθμο παρα παιδοτοπο. Ηταν μια αίθουσα με παιχνίδια τύπου playmobil ειχε τραπεζάκια για ζωγραφική και πλαστελινες, ένα δωμάτιο ειχε μέσα ένα ξύλινο κουκλοσπιτο οτι πρεπει για μικρες κυριες, εκει ευχαριστηθηκαν πολυ οι μικρές και ειχε και ένα αλλο δωμάτιο με ποδοσφαιρακια για αγόρια. Α και αντί για απλο κεικ και χυμό ειχε cupcake και χυμο για τα παιδάκια.

Απο την ψύξη είμαι κάπως καλυτερα όχι ότι εχει περάσει τελείως αλλα τουλάχιστον δεν υποφερω.

Σας φιλω θα ,τα πούμε αυριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου..

ελπιζω ολες να περασατε ενα ομορφο σκ...

Ελενα μεγεια τα πραγματακια σας :!::!::!:

Κοριτσια ο λογος που εβαλα το κειμενο πιο κατω δεν ειναι για να σας πω οτι μονο κρεας πρεπει να τρωνε τα μωρα μας..αλλα οτι ολα τα υπολοιπα κρεμες ...κ λαχανικα κτλ..ειναι απλως συμπληρωματικες τροφες..κ δεν προσφερουν τιποτα στα μωρα μας κ εμεις καθομαστε κ στεναχωριομαστε επειδη δεν τα τρωνε..προφανως χρειαζονται το χρονο τους κ δεν πρεπει να αγχωνομαστε τσαμπα..θα ρθει η ωρα που θα τα τρωνε ολα..ειπαμε μεχρι το χρονο οι τροφες ειναι συμπληρωματικες κ κυρια τροφη ειναι το γαλα...

κ θα συμφωνησω με Ελενα κ Μαρακι κ του εμποριου δεν ξερουμε τα συστατικα αλλα το ιδιο ισχυει κ για τα βιολογικα..εγω την κορη μου ουτε μου περνουσε απο το μυαλο να ψαχτω τοσο πολυ για τις κρεμες τις τροφες κ τετοια οτι μου ελεγε η τοτε παιδιατρος εκανα..ντουγρου χωρις να το ψαξω...ευτυχως δεν μου επαθε τιποτα ουτε αλεργιες ουτε τιποτα....τωρα στον μικρο την ψαχνω αρκετα παραπανω..για να μην με παραμυθιαζουνε...τωρα απο κει κ περα η καθεμια μας ξερει πιο ειναι το σωστο για το μωρακιτης..κ ειμαστε εδω να ανταλασουμε γνωμες....

Σταυρουλα μου εγω θα το εκανα το φαγακι σαν πουρε κ λιγο πιο αραιο ισως..να γλιστραει στο λαιμουδακι του...καλα να περασεις στην μανουλα κ ελπιζω να στρωσει ο Στρατουλης σου...

θα σας βαλω φωτο απο τις δημιουργιες μου μετα να δειτε τι εκανα για την μια τηνκουμπαρα μου..δωρο για το σπιτι κ τοπαιδακι της..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια

εχτες μου ειπε ο αντρας μου ποτε θα φυγουμε για το χωριο κ ανχωθηκα!εχω μονο δεκα μερες να κανω οτι μπορω για τα γενεθλια κ να φτιαξω τα πραγματα για το χωριο..κ αυτη τη φορα θα κατσουμε περισσοτερες μερες κ θα γυρισω 4 μερες πριν τα γενεθλια..ουφ εχω απιστευτα πραγματα να κανω κ παραλληλα τα καθημερινα πραγματα κ νοιωθω οτι θα τρεχω σαν τον βεγγο..

σονια μου καλωςηρθες!κ μπραβο που θηλαζεις τα διδυμακια σου!!εμενα μου κοπηκε γιατι το θεμα θερμοκιτιδες το πηρα πολυ βαρια κ ας ηταν μονο 10 μερες..εκλαιγα συνεχεια δεν ετρωγα δεν κοιμωμου..μπραβο κ παλι..

εγω δεν μπορω να σε συμβουλεψω γιατι εκτος το οτι δεν θηλαζω τα μωρα μου ειναι η σπανια περιπτωση των καλοβολων μωρων..δεν με ταλαιπωρουν καθολου!περισσοτερο ειχα ταλαιπωρηθει με την μεγαλη παροοτι ηταν κ μια..

καγκουρο μου πως εισαι σημερα;;;;περαστικα σου κοριτσακι

εστε ωραια θα το παρω κ εγω σιγουρα προχθες εδωσα κ το μηχανιμα που φτιαχνει το γαλα στην φιλη που μας το πηρε που εχει την αποδειξη μπας κ μου το φτιαξουν..με ειχε βολεψει πολυ ρε γαμωτο..αν κ τωρα βαζω νερο σε καταλληλη θερμοκρασια στον θερμο κ παλι δεν παιδευομαι..

αυτα κοριτσακια παω να μαζεψω τον χαμο!ευτυχως μαγειρεψα εχθες το βραδυ σπανακορυζο κ σημερα λεω αν με αφησει η σαντυ να τελειωσω με τα δωρα των παιδιων κ τα καρτελακια που εφτιαξα με τις ονομασιες των φαγητων που θα βαλω στων μπουφε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια, είστε καλά?

Εγω ξύπνησα νωρις σχετικά σήμερα και επιτέλους άνοιξα τα παράθυρα και είδα ήλιο!Βέβαια έχει ψοφόκρυο :? Βρε κορίτσια εσεις που είστε και απο πιο ορεινες περιοχές, όταν βγάζετε τα μωράκια σας, πως τα ντύνετε?Φόρμα εξόδου και απο μέσα τι?Πιστευω τώρα ότι δεν θα ιδρώνει το μπισκοτάκι αν του την φορέσω!

Κάποια ρώτησε για τον υπνόσακο, εγώ προς το παρόν της φοράω απο μέσα μακρυμάνικο εσώρουχο και επειδή της είχα πάρει ένα νούμερο μεγαλύτερο και απο τα κουμπακια βγαίνει το πόδι της καμιά φορα, της φοράω και ενα μάλλινο καλσόν.

Αντωνία έχεις δίκιο ότι τρελλαινόμαστε με το θέμα της διατροφής και μάλλον και γω θα κάνω ο,τι μου πει η παιδίατρος αλλά καλό είναι να ενημερωνόμαστε για να μην είμαστε άβουλες.

Ναταλία κάπου έγραφες ότι στα συστατικά γράφει γάλα 2ησ βρεφ. ηλικίας, στην ουσία αυτό είναι το "ξένο" το νο2, οπότε δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αλλεργίες κλπ.

Όσο γι αυτό το "κοιμάμαι μεγαλώνω", είχα διαβάσει αυτή την κριτική, βασικά δεν είναι ρυζάλευρο

http://natofao.blogspot.gr/2011/02/oyoy.html

Και γενικά αυτό το blog έχει πολλές κριτικές για γνωστά προιόντα, είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Κατερινάκι περαστικά με την ψύξη, και η θερνοφόρα θα σε βοηθήσει.Αυτός ο παιδότοπος που περιέγραψες, ακούγεται πολύ ωραίος.Έγραψα και στην ομάδα μας πότε θα ανέβω Αθήνα.

Νανσουίτα, θα πατε για γιορτές στο χωριό?Εγω πάντως έχω αρχίσει να μισώ το κουβάλημα με τα ταξίδια αλλά ΄τι να γίνει?Εσυ ευτυχώς έχεις και αρκετά πράγματα διπλά στο χωριο απ ότι θυμάμαι.Και γω αυτό προσπαθώ να κάνω, τουλάχιστον να μην κουβαλάω τόσα πολλά στην Πάτρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα μεγεια τα πραγματακια σας. Έλενα και Αντωνία ναι δεν θα είναι η μόνιμη τροφή τους ούτε η κύρια τροφή τους αλλά θα είναι η πρώτη τροφή τους και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί είναι πάνω στην ανάπτυξη και όταν έχεις κάνει τα πάντα για να θηλάσεις έτσι ώστε να πάρει τα καλύτερα από το γάλα σου το μωράκι σου ε λες τώρα θα του δώσω "junk" food? :lol:

Αντωνία περιμένουμε photos.

Κατερινάκι τι ωραία που περάσατεεε. Μπράβο πάντα τέτοια εύχομαι. Κατάλαβα πως είναι ο παιδότοπος γιατί σε ένα τέτοιο κάνανε την συνάντηση για τον θηλασμό. Πολύ ωραίος χώρος θα ξεκινήσω να τον πηγαίνω τον μικρό από τον Μάιο και μετά που θα σταματήσουν οι ιώσεις για να βλέπει κι άλλα παιδάκια. Επίσης, σκεφτόμουν να τον πάω και κολυμβητήριο γιατί το κολυμβητήριο από το σπίτι μου είναι 5 λεπτά με τα πόδια και είναι αυτό που το έχουν διαφημίσει πολλές φορές στην τηλεόραση για baby swiming http://www.aqualifecenter.gr/9-3ages.php

Νάνσυ καλη δύναμη με τις ετοιμασίες. Επίσης, υπάρχει και μεγαλύτερο babycook μάλλον για δίδυμα αλλά δεν θα στο έλεγα να το πάρεις γιατί στην αρχή τρώνε λίγη ποσότητα. Δηλαδή άνετα θα βάζεις πχ. 3 φρούτα και θα το τρώνε όλο γιατί έχεις 2 ενώ εμένα τρώει το μισό.

Τελικά χτες μάλλον μου την έβγαλε την πατατα-καρότο γιατί ήταν πολύ πηχτή.

Αριάδνη συμφωνώ απόλυτα με το blog.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω Σταυρουλα τελεια..να τον πας στο κολυμβητηριο..μαρεσει παρα πολυ..οσες φορες το εχουν δειξει στην τηλεοραση...6 μηνες θηλασμου δεν το πιστευω οτι φτασαμε ως εδω.............

Αρι ποτε γυρνας???εγω του φοραω στα πολυ τα κρυα κανονικα ρουχα απο μεσα κ στολη εξοδου..μειον εχουμε εδω ταπογευματα...ωραιο το blog.τελειωσες την εργασια?

Νανσυ καλο κουραγιο...

αυτα ετοιμασα για την μια μου την κουμπαρα...κ για την αλλη το ιδιο θα κανω την αλλη εβδομαδα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ μόλις στο έγραφα αυτό σκεφτόμουν. Τον μπέμπη σου που κάνει για 2 μωρά. :lol: Αυτό λέω διπλό http://www.beabausa.com/images/babycook-pro2x.png

Αντωνία δεν φτιάχνεις και για μας? :lol: Πολύ όμορφα μπράβο σου και χαράς το κουράγιο σου. ;)

Εγώ είχα πάρει υλικά για μελομακάρονα και από τώρα προβληματίζομαι για το πότε θα τα φτιάξω.

Κατερινάκι τώρα είδα τις φωτογραφίες ζηλεύω την μικρή που βουτάει το δάχτυλο στην τούρτα :lol:

Χριστινάκι φαίνεσαι πολύυυυ κουρασμένη στις φωτογραφίες. Μεγάλωσαν τα αντράκια σου και γίνανε κουκλάκια ζωγραφιστά. Φαίνεται ποιος είναι ο πιο χοντρούλης άρα και ο Μανώλης ε? Αριστερά όπως βλέπουμε την φωτογραφία? :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνία ναι λέω να τον πάω έτσι ώστε μόλις πάμε στην θάλασσα να είναι δελφίνι και να μην την φοβάται και έχουμε δράματα και δεν περάσουμε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera tsoupres mou...

nai ari auto lew k egw oti einai kseno n2 gala... polu kalo to site auto tha to meletisw.... gurises telika....

wraia pou teleiwses me tin ergasia.. telika me to gala twra ti kaneis dineis kseno?

antwnia polu wraia auta pou eftiaskes k emeis theloume....

voula na ton pas afou einia k dipla sas k egw thelw polu na ton paw alla o antras mou tsinizei gia toso mikro k kanei kruo k diafora...

katerinaki mia gluka i mkri eida xthes tis fwto i mikri exoume k to idio gumnastirio...

beboula ta antra kai sou einia mia glika popp pws megalwsan...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia! persu 10/12/2011 tetoia ora ekana embruometafora :D

natalaki upotithete oti to psp3 to pire persu gia mena otan imoun ksaplomeni gia na paizo!!! alla epaiksa mono 1 paixnidi to uncharted 3 giati ola ta alla paixnidia pou pire itan fifa kai rally :shock::shock: euxaristoume gia ta tilefona ;)

pasxalitsaki pos ta pate me tin kuria pethera???

antonia mou nai polu ksulo thelei o anthropos!!!

bikaki mou ti exei i koukla sou kai klaiei??? pastitsio i pethera e??? miam miam :lol::lol:

lelaki kala perasate me ton suzuks spiti??? :oops::oops::lol::lol:

boulaki kai to bradu ton skepazeis me koubertoula??? exthes i mallon to proi o manolis eixe idrosei kai o tonis itan ok kai den tous eixa balei tipota apo mesa :? alla ta skepasa me lepti koubertoula! eixame kai to a/c stous 21 bathmous (oxi parapano eipe i paidiatros)

ari mou kalutera einai to cookie??? mono tin manoula tis thelei? :D emena mono tin mana mou theloun kai exei tropo kai ta iremei kai ta koimizei xoris na ta exei agkalia ;) tin pethera mou den tin theloun giati panta milaei dunata, sxedon fonazei kai ta mora theloun iremia ;)

lenaki megeia ta dorakia sas ;)

kangaroo mprabo pou perasate kala exthes! ego na do pote tha peraso kala kuriaki!!!! olo parapona eimai :lol::lol:

nansoula tha perasete tis giortes sto xorio???

ksupnisan ta upoloipa meta

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα μου απάντησαν στο email από next ότι δεν υπάρχει σε άλλο χρώμα αλλά και αυτό είναι out of stock ψώνισα προχτες και το έβαλα στο καλάθι αλλά δεν υπήρχε. Το ίδιο και τα παπουτσάκια που μου άρεσαν.

Ναταλία κι εγώ για το κρύο και γιατί θα έχει κλείσει και τον ενδέκατο μήνα αποφάσισα για Μάιο. Θα δούμε μέχρι τότε.

Χριστινάκι εξαρτάται το κρύο. Αυτό είναι σαν παπλωματάκι. ΑΝ έχει κρύο τον σκεπάζω αν όχι μόνο μία λεπτή κουβερτούλα βάζω περισσότερο για τα πόδια που μπάζουν από το πλαι όπως ειπε και η Αρι. Ο Μανώλης αν είναι πιο χοντρούλης μπορεί να ιδρώνει πιο εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
    • Κορίτσια εγώ δεν ήξερα για τα άλματα ανάπτυξης τι είναι.. πρέπει να δώσω σημασία σε αυτό; Εγώ βλέπω ότι εχει αρχίσει να στηρίζει το κεφαλάκι του και να γραπώνει πράγματα! Άλμα ανάπτυξης δεν είναι αυτό; Να ρωτήσω εσάς σας κοιτάνε πολύ ωρα στα μάτια; Εμενα μου φαίνεται με κοιτάζει λίγο.. Κατά τα άλλα οι κολικοί μας συνεχίζονται.. και δυσκολευόμαστε λίγο το βράδυ.. αλλά κάνουμε υπομονή..  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...