Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα αγιοβασιλακια 6ου-7ου-8ου '12 περιμενουν τον Santa!ν13


Recommended Posts

βρηκε η νυφη μου το ιδανικο φορεμα για τη σαντυ για τα γενεθλια δευτερα θα το εχω κ θα σας βαλω φωτο!ιδιο με τα προσκλητηρια!!κοκκινο μαυρο πουα!!!τρελαθηκα που το ειδα στη φωτο!!κ απο μεσα μαυρο τουλι!με αυτο θα με περασουν πραγματικα για τρελη :lol::lol: μεχρι κ η σαντυ μινι!!κ εγω εραψα μαυρο φορεμα τελειο βασικα η μαμα μου :lol::lol: λετε να βρω κ για τα διδυμα κοκκινα ρουχαλακια;; :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσακια μου ποναω [smilie=crybaby2.gif] εχω μια ωραιοτατη ψυξη!! Βγηκα το πρωι να απλωσω και με το που τεντωνω τα χερια στον σκοινι εμεινα ετσι...ποναω απο τον αυχενα μεχρι την πλατη ευτυχως η μεση ειναι οκ. Δεν μπορω να στριψω με τιποτα και το κεφαλι δεν παει ουτε πανω ουτε κατω. Ηρθε και η μαμα μου και πηρε την Αγγελικη γιατι και με τα δυο δεν την παλευα. Αντε να γυρισει και ο αντρας μου να μου φερει και κατι να με τριψει μπας και συνελθω λιγακι.

Μαρακι δεν το ειχα δει αυτο που λες στο πρωινο μου, η συνταγη που εχω ειναι πολυ ευκολη και την ειχα δει στην τηλεοραση στο chef on air του σκαι.

Ναταλια κρεμες χωρις γαλα ειναι η SINLAC της NESTLE και η ALLERGY CARE της NUTRICIA, μου τις ειχε συστησει η παιδιατρος επειδη εμεις ειχαμε αλλεργια στο γαλα αλλα και αυτες σε φαρμακειο θα τις βρεις.

Ελενα καλως την δεχτηκες την κοκκινοσκουφιτσα ελπιζω να ηρεμησει και το μαλλι τωρα. Και εγω με το καθισμα του αυτοκινητου ακομα τον κυκλοφορω μετα που θα καθεται κατα τον 6ο-7ο δηλαδη θα τον βαλω στο κανονικο καροτσι.

Νάνσυ ολα οσα κανεις ειναι τελεια και γι αυτο το ευχαριστουνται μικροι μεγαλοι. Μια κουκλα Μινυ θα ειναι με τετοιο φορεματακι η Σαντυ και σιγουρα θα το ευχαριστηθει πολυ πολυ.

Αντωνια μελομακαρονα οντως θα μυρισε Χριστουγεννα!

Αριαδνη μια χαρα ειναι το μπισκοτακι μην ανησυχεις καλα να περασετε και εσεις σημερα αφου ηρθε και ο αντρας σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas k pali kouklitses.. emeis pigame tin megali mas volta sto super k meta se ena magazi enos filou mas edw pera psinane pou giortazei i mama tou k pigame k emeis itan k i axoneuti kopela tou alla telos pantwn me sunxise mono pou tin eida... exei arxisei k to paizei kali mazi mou... auti ta exei takimiasi me tin prwin tou antra mou k oti mathenei gia mas paei k tis ta leei ola fusika exoume apoagorepsei ston filo mas na tis leei to otidipote....

elena oute egw exw vgalei to karotsi i me to kathisma i me to port mpempe ton vgazw twra pia vasika gia na einai k zestos alla skeftomai na to vgalw k na ton vgazw ekei gia na mporw na tou vazw to nailon gia to kruo...

sto port mpempe nomizw den mpainei

k emena olo gurous kanei simera ton eida pou sikwthike ston aera san na kanei kampseis k emena etoimos einai gia pousoulima... sto salini sikwsa to trapezaki k ton estrwsa ton vazw katw twra....

katerinaki perastika na prosexeis twra me teteio kruo.... ama se tripsei o antra sou pisteuw tha perasei...

ari min anusuxeis mia xara einia to mpiskotaki....

nansy theloume oposdipote fwto apo to party k apo ta fagita k apo tin santi...

ta didima skeftika na evazes sto koritsi kokkina k sto agori maura alla sta mwra den to polusumathw to mauro i se sundiasmo na pigainoun setaki plaka tha exoun...

katerinaki euxaristw gia tis kremes twra pira tis milupa tha tou dwsw aurio k meta tha koitaksw auta pou eipes....autes einia sketo pizaleuro i me banilia?

na rwtisw kati vrika ena nounou koimamai kapws etsi pou einai rizaleuro me kalampoki xwris gala to kserei kamia? imoun etoimi na parw auto alla fovithika epeidi eixe kalampoki se xaritni suskeuasia einai...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στερεές τροφές για τον πρώτο χρόνο του μωρού

Μετά την συμπλήρωση του 6ου μήνα εισάγωνται και οι στερεές τροφές

1η-7η ημέρα

Μεσημεριανό (κάποια στιγμή 12-4μμ.)

Λαχανικά στον ατμό (σε ατμομάγειρα, ή στο καλαθάκι της χύτρας, ή σε κατσαρολάκι), πολτοποιημένα στο μπλέντερ με λίγο απο το νερό που έχουν βράσει, χωρίς αλάτι ή λεμόνι. Αφού τα πολτοποιήσουμε, προσθέτουμε 1κουτ. του γλυκού βιολογικό ελαιόλαδο ωμό.

8η-14η ημέρα

Κολατσιό (10-12πμ.)

Φρούτα εποχής πολτοποιημένα στο μπλέντερ . Κάθε μέρα το μωρό θα δοκιμάζει ένα νέο φρούτο ώστε αν εμφανίσει αλλεργία να ξέρουμε σε ποιό φρούτο οφείλεται.

Μεσημεριανό (12-4μμ.)

Λαχανικά στον ατμό, οπως την προηγούμενη εβδομάδα.

15η ημέρα και στο εξής:

Κολατσιό (10-12π.) Φρούτα εποχής πολτοποιημένα

Μεσημεριανό (12-4μμ) Λαχανικά στον ατμό πολτοποιημένα

Απογευματινό (4-8μμ)

Βιολογικά δημητριακά σε σκόνη για μωρά.

Κρέμα με κεχρί ή ρύζι απο τώρα και baby muesli μετά τον 8ο μήνα.Τις κρέμες δημητριακών τις παρασκευάζεται με νερό οχι με γάλα οπως αναγράφεται στη συσκευασία.

Για μωρά που θηλάζουν:

Ωσπου το μωρό να γίνει ενός έτους, κατά τα γεύματα που είστε μαζί με το μωρό, πρώτα θηλάζετε και αμέσως μετά δίνετε το φαγητό του.

Για μωρά που πίνουν γάλα απο μπιμπερό:

Δίνετε πρώτα τη στερεά τροφή και εαν φάει πολύ λίγο, συμπληρώνεται με το γάλα του.

1)στην αρχή ίσως τρώει πολύ μικρές ποσότητες. Επιτρέψτε του να φάει όση ποσότητα θέλει, ακόμη και 1-2 κουταλάκια.

2) τις υπόλοιπες ώρες θηλάστε ή δώστε μπιμπερό, οπως κάνατε και πριν.

3) Προτιμήστε να αγοράζετε βιολογικά προιόντα τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες χορήγησης της στερεάς τροφής, ή φτιάξτε μπαξέ.

4) Διαλέγετε ώριμα, καλοσχηματισμένα, φρέσκα, μυρωδάτα φρούτα και λαχανικά.

5)Μπορείτε να προσφέρετε στο μωρό νερό εμφιαλωμένο («μεταλλικό» οχι «επιτραπέζιο» που σημαίνει απο γεώτρηση) ή οτι νερό πίνετε στο σπίτι σας, που δεν θα το βράσετε πριν, με ποτηράκι ή μπιμπερό.

6) Σταματήστε την αποστείρωση. Αν το μωρό σας δεν πίνει μητρικό γάλα, συνεχίζετε να βράζετε το νερό για το γάλα του 1 λεπτό της ώρας (οσο βράζει ο βραστήρας). Μη βράζετε μπιμπερό, κουταλάκια, πιάτα κλπ.

7)Εάν το μωρό εμφανίσει δυσκοιλιότητα, σπυράκια ή οτιδήποτε περίεργο, σταματήστε τη στερεά τροφή για λίγες μέρες και επικοινωνήστε με το ιατρείο.

8 ) Μη δώσετε στο μωρό να φάει κάτι στο οποίο κάποιος συγγενείς πρώτου βαθμού έχει αλλεργία.

9)Ενδιάμεσα των γευμάτων μόνο θηλασμός ή φρέσκο αγγουράκι. Μην επιτρέπετε στο μωρό να τσιμπολογά ειδικά κάτι με ζάχαρη ή αλεύρι γιατί χαλάνε τα δόντια του.

10) Βουρτσίζετε τα δόντια του μωρού κάθε βράδυ

11) Το μωρό σας απαγορεύεται να δοκιμάσει:

Πριν την συμπλήρωση του πρώτου έτους:φρέσκο γάλα αγελάδας-κατσίκας, αυγό, μέλι, ψάρι και οτιδήποτε τα περιέχει.

Πριν τη συμπλήρωση των 5 ετών, ξηρούς καρπούς.

12)Θα εισάγετε τις παρακάτω τροφές στις εξής ηλικίες:

Ψωμί………………………..8μηνών

Μοσχάρι…………………..7μηνών

Μπισκότα………………..18μηνών

Κοτόπουλο(μόνο χωριάτικο ή βιολογικό)……..7μηνών

Κρόκο(απο αυγό χωριάτικο ή βιολογικό)…….12μηνών

Ζυμαρικά……………………8μηνών

Γαλακτοκομικά(τυρί,γιαούρτι, βούτυρο)…..10μηνών

Ρύζι…………………………..7μηνών

Οσπρια……………………..7μηνών

Λαχανικά οπως τα μαγειρεύετε για την υπόλοιπη οικογένεια…..7μηνών (οχι τσιγάρισμα, αλάτι, πιπέρι)

Τροφές πατημένες με το πιρούνι(οχι πολτοποιημένες)…..12-24 μηνών

Γενικά προσπαθήστε να αποφεύγετε τη ζάχαρη, το μέλι, τις κονσέρβες.

Επίσης έχετε υπ’οψιν οτι η μπανάνα, το μήλο, το ρύζι και η πατάτα μπορούν να προκαλέσουν δυσκοιλιότητα. Προσθέτοντας 4-5 μπάμιες στα λαχανικά του μωρού και φτιάχνοντας τη φρουτόκρεμα χωρίς να αφαιρέσετε τη φλούδα απο τα φρούτα, οι κενώσεις γίνονται λιγότερο σκληρές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλες!

βρεχει πολυ εξω,αλλαξε πολυ παλι ο καιρος.

αριαδνη μου κ εμενα ειναι ετσι ο αντωνης μου.σημερα παει καλυτερα,αλλα ειχε κατακοκκινα μαγουλα κ πολυ ξηρα.του εβαζα κρεμα ενυδατικη που μου εχει συστησει η αλεργιολογος λογωτου οτι εχει ξηροδερμια κ ατοπικη,η κρεμα ειναι avene trixera.ειναι πολυ καλη.εσενα λογικα το επαθε απο αλλαγη καιρου,οπως κ εμενα απλα ο δικος μου εχει συν ολα αυτα που σου εγραψα.

ναταλακι την σινλακ που σου εγραψε η κατερινα της επαιρνα κ εγω του αντωνη.ισως να θελει ειδικη παραγγελεια γιατι δεν την φερνουν ολοι.νομιζω ειχα δοκιμασει κ την αλλη που σου εγραψε η κατερινα.

κατερινακι μου η αγγελικη σου κ ο νικολας σου ειναι δυο κουλια,το σπιτι σου φαιεται πολυ ομορφο,αν δε κανω λαθος ειναι στυλ μινιμαλ;μου αρσει πολυ αυτο το στυλ.

κατερινακι πασχαλιστακι πολυ γελασα με αυτα που εγραψες,συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες οτι οταν βγαινουμε μετα μας βγαιενι ξινο.κ εγω ετσι τρεχω σαν τον βεγγο.

ελενα μου εμεις οταν πηγαιναμε επισκεψη κ κοιμοταν στο κρεβατι καποιου βαζαμε δυο μαξιλαρια δεξια αριστερα.

σταυρουλι μου συμφωνω για τον προβληματισμο σου με το φαγητο οταν πας εκδρομη.ειναι μικρουλης ακομα,πατε του χρονου πρωτα ο θεος.

νανσυ μου τελεια που βρηκες ασορτι φορεμα για το σαντακι!!θα ειναι μια κουκλιτσα.βαλε στα διδυμα κοκκινα.

αχ γραφω βιαστικα γιατι εχει ξυπνησει ο αντωνης κ θελει να μπει να δει παιδικα.

σας φιλω ολες κ συγνωμη αν ξεχασα καποια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kagouraki perastika! Pws to epathes kale???

Stauro kai emeis giautoi den pame makria twra stis giortes... h mpempa einai se metabatiko stadio me tis trofes, ekei pou legame na pame Alex/poli sta petherika mou twra allaksame gnwmi gia auto to logo...

Nancy tha einai teleio auto gia ti sandy! To fantastika eidi! Bale tis kai ena kokkino fiogko sta mallia opws tis mini! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κοριτσάκια μου;;;Ωραιος καιρος για χουζούρι στο σπίτι!!!!Η φραουλίτσα πριν λιγο εφαγε και αποκοιμηθηκε στην αγκαλίτσα μου.Ο Πανούλης είναι στη μαμά μου και σε λίγο θα ερθει. Εγω παλι το πρωι ημουν στη δουλεια, μετα πήγα να παρω φορμακια για φραουλα και πυζαμουλα για Πανο και υστερα γυρισα στο σπιτακι μου, αντλησα γαλατακι, εβαλα πλυντηρια, εφαγα κλπ κλπ κλπ.

Τα δεντρακια που ειδα στις φωτογραφιες ήταν όλα υπέροχα.

'Εχω απορία. Η μικρή 2 μηνών ήταν 5500 κιλά και τώρα που σε 10 μέρες θα γίνει 4 μηνών είναι 6..Είναι φυσιολογικό;; Δε λέει να πάρει γραμμάριο...Όποτε τη ζυγίζω 6 κιλά είναι..Ο Πάνος 2 μηνών ήταν 5 κιλά και 4 μηνών ήταν 6. Ένα κιλό είχε πάρει σε διάστημα 2 μηνών ενώ η μπέμπα μόνο μισό :(:(:(:( Ελπίζω να μη μου πει τίποτα δυσάρεστο ο παιδίατρος σε λίγες μέρες που θα πάμε για εμβολιάκια.

Διαβασα αυτά που μας έβαλε η Ναταλίτσα για τις στερεες τροφες και μου φαίνεται πολύ περίεργο που θα τα ξαναπεράσω όλα αυτά τα στάδια.

Ελενα είσαι πολύ τυχερή που σου ηρθε περίοδος. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το θέλω κι εγώ. Βασικά φοβάμαι και να κάνω αγαπούλες με τον αντρα μου γιατί χωρίς περίοδο δεν ξέρεις τι σου γίνεται :?:?:? Άσε που χάνω πολύυυυυ δύσκολα κιλά....

Σταυρούλα νωρίς τα βγάλατε τα δοντάκια! Είναι καλά τώρα ο Στρατούλης σου ε;;

Ναταλίτσα και σούπερ μάρκετ με το νινί;; Εγώ θυμάμαι είχα πάει με τον Πάνο όταν ήταν μωρό. Τον είχα βάλει σε μάρσιπο και όταν γυρισα σπιτι πονούσα ολόκληρη :?:?:? Τωρα μου ψωνίζει η μαμά μου. Δεν πάω καν :lol::lol::lol:

Κατερινάκι μας άνοιξες την ορεξη με το κεκάκι σου. Ξέρεις το κόλλημα μου με τα γλυκά...Αντι για μπανάνα βέβαια παίζει να έβαζα κομματάκια σοκολάτας :lol::lol::lol: Η Αγγελικούλα και ο Νικόλας είναι πολύ όμορφα παιδάκια! Τέλειες οι φωτογραφίες σου!

Νάνσυ σήμερα είναι το πάρτυ σας;;; Αν ναι, να περάσετε τέλεια και να χαίρεσαι τη Σάντυ!

Αντωνία στείλε μου λίγα μελομακαρονάκια!!! Τρελαίνομαι για μελομακάρονα. Αντίθετα μισώ τους κουραμπιέδες.. Αυτή την εβδομάδα λέω να φτιάξω κι εγώ. Ο Αναστασάκος κοιμάται καλύτερα;;

Αριάδνη τέλεια τα νέα σου με το γυναικολόγο. Μην ανησυχείς για το όμορφο μπισκοτάκι.

Ελένη είχε πέσει 2,5 μηνών από το κρεβάτι :o:o:o ;;;;;;Και δεν είχατε και χαλιά ε;;; Φαντάζομαι τρομάρα που θα πήρες :shock::shock::shock: Κουνιόταν τόσο πολύ από τόσο μικρή;;;

Βικάκι τι κάνουν τα μικράκια σου; Η μπεμπούλα σου;; Εσάς πότε σας είπε ο παιδίατρος να αρχίσετε στερεες τροφές;; Τα περισσότερα μωράκια τις αρχισαν νωρίς βλέπω. Εμένα μου είπε 6 μηνών όπως και στον Πάνο. Από κιλάκια πώς τα πάτε;;

Χριστινάκι τι κάνουν τα αντράκια σου τα όμορφα τα βαζελάκια;; Να τους δώσεις φιλάκι από μένα!

Μαράκι η κορούλα σου σε ποιον μοιάζει;;; Δε μπορώ να καταλάβω με τίποτα..Είναι πάντως πολύ όμορφο νινάκι!!!!

Λιάκι το αγιοβασιλάκι σου είναι όλα τα λεφτά! Τρελάθηκα!

Ουφ..πρέπει να διορθώσω και δεν έχω καμία όρεξη..Καμία όμως :?:?:?:?

Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den vlepw polu kinisi simera ti egine voltarete oles... kala kanete...

anthi mou den paw me to mwro sto super ase pou mou eipe i giatros na min ton pigainw gia tis arrwsties alla den ginete na pswniseis me to mwro egw eixa paei me to karotsi k imastan to ena karotsi egw to allo o antras mou mexri na psonisoume pswfisame.... ton afinw sti pethera k pame alliws paei monos tou o suzuks....

k nai epitelous evala siderw k to variemai apisteuta alla eimai k monaxoula k einai eukairia twra pou koimatai k o mikros tha kanw mono tou mikrou mallon giati variemai apisteuta...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Τώρα μπόρεσα να μπω. Ολομόναχη πια χωρίς την μανούλα μου να βοηθάει και με τα πεθερικά μου άρρωστα δεν έχω χρόνο ούτε να κλ... :oops::D

Λελούκο τέλειο αυτό στην φωτογραφία αν το βολευτείς βάλε λινκ και για τα 2 να τα πάρουμε κι εμείς.

Χριστινάκι μας λείπειςςς. Σκεφτόμουν τις μέρες που κάναμε βιντεοκλήσεις και δείχναμε τα παπουτσάκια μας :lol::lol:

Κατερινιό ααα εγώ κλαδέφτηκα. :lol: Είχα να δω τόση τρίχα από τότε που ήμουν έγκυος φαντάσου :lol: Είναι ωραίο όμως όταν έχεις να το κάνεις καιρό :lol::lol: Εκτιμάς αλλιώς τα πράγματα. ;)

Ναταλία βιολογικό έχει και στα φαρμακεία της frezylac. Απ'ότι είδα η frezylac έχει και ολικής άλεσης ρυζάλευρο. Του σουπερ μαρκετ να προτιμάς το ρυζάλευρο της νουνου που δεν έχει γλουτένη ή άλλο γάλα μέσα. Τα υπόλοιπα γιωτης nestle nutricia τα τσέκαρα και έχουν γάλα και κάποια ακόμα και γλουτένη.

Έλενα είναι καιρός να χρησιμοποιήσεις το καρότσι βόλτας και πολύ το έχεις καθυστερήσει. Εγώ ήδη εδώ και ένα μήνα με αυτό βγαίνουμε έξω με αυτό κοιμόμαστε και μέσα και έξω από το σπίτι.

Μήπως έπαιρνες το ολικής βρε Έλενα και σου σβόλιασε? Εγώ τελικά πήρα της frezylac το φαριν λακτε με δημητριακά. Αχ Έλενα πρόσεξε τα συστατικά της nestle τι λένε. Νομίζω έγραφε ότι μπορεί να περιέχει γλουτένη. Το νουνου το έχω δοκιμάσει και δεν σβολιάζει.

Μαράκι περαστικά με το δάχτυλο.

Κατερινάκι κεικ μπανάνα ε? Κι εγώ την σοκολάτα θα έγλυφα :lol: Τέτοια θέλω να ζήσω κι εγώ αργότερα. Πωπωωω τι έπαθες στα καλά καθούμενα. Μεγάλη ατυχία. Θέλει πολύ υπομονή τώρα αυτό. Περαστικά γρήγορα εύχομαι.

Έλενα εμένα δεν κάνει βαρελάκια ακόμα :( Φοβάται μάλλον γιατί από μπρούμυτα δεν μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα και κολάει εκεί.

Κι εγώ έχω κόψει γεύματα αλλά μετά από κάθε γεύμα του δίνω λίγο μητρικό αντί για νερό.

Το βράδυ επίσης μου αυξάνει την παραγωγή αφού ξυπνάει κάθε 2 ώρες και κλαίει και μόνο στο στήθος ηρεμεί. :lol:

Πωπω τι κωλοκαιρος ειναι αυτός. Πέρσι νομίζω παρόλο που είχε πιο πολύ κρυο είχε πιο νορμαλ καιρό.

Σας αφήνω κοριτσάκια μου. Αν ξέχασα κάποια να με συγχωρέσει γιατί είμαι λιώμα. Ελπίζω να κοιμηθεί καλά σήμερα ο μικρούλης μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!!!!!σημερα ολη μερα ημασταν βολτα!!!πηγαμε να παρουμε ρουχα για τον αντρα,(μας δινουν ενα χαρτι για χειμερινη στολη απο το κτελ)αλλα παιρνουμε κανονικα ρουχα..μια χαρα ντυθηκε!πηρε 3ις μπλουζες,ενα παλτο μοντκομερη,ενα αμανικο μπουφαν κ δωσαμε μονο συν 20ε..ειχαμε 2 χαρτια..το ενα ηταν απο την καλοκαιρινη στο οποιο δεν ειχαμε ψωνισει! ;) μετα πηγαμε ΚΟΣΜΟΣ κ γινοταν πανικος απο κοσμο..δεν βρισκαμε παρκινγκ..

κατερινα περαστικα...τριψου η βαλε κανενα εμπλαστρο..συνεχεια το παθαινω κ δεν υποφερετε ο πονος.. :(

νανσυ καλες ετοιμασιες να εχεις!!κ εγω συμφωνω με τα κοριτσια,στο κοκκινο!!!τελεια θα ειναι ολα!!μπραβο σου!!

ελενα καλως τα δεχτηκες!!μετα απο 15 μηνες? :) περιεργο ειναι ε?

ναταλια εγω την βαζω στο μαρσιπος οταν παμε σουπερ μαρκετ!ετσι ειναι πιο ευκολο αλλιως την βαζω να καθεται στο στην θεση που εχει για παιδακια στο καροτσι του σουπερ!!μια χαρα καθεται κ της αρεσει που τα βλεπει ολα απο ψηλα!!!κρατιεται στα σιδερα που εχει κ οταν παμε στο αμαξι την καθαριζω με το μωρομαντηλο κ μετα τα πλενω τα χερια της κανονικα στο σπιτι !

αχ κλαιει η αννουλα..σαν αυριο θα γιορταζουμε του χρονου!!!ερχομαι σε λιγο..για τα υπολοιπα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια

Οπως παντα στην ωρα μας ξυπνησαμε..ο καιρος εξω ειναι χαλια ολο το βραδυ εβρεχε κ εχει πολυ κρυο..

χθες κ πηγα για μια ωριτσα για ενα καφε στην κουμπαρα μου να ξεσκασω βρε παιδι μου..νιωθω σαν φυλακισμενη εδω!!!!!μας πηρε η νονα μας ενα πολυ ωραιο μπουφαν για τα χριστουγεννα τελειο!!!!

Μαρακι να χαιρεσαι την Αννουλα σου........ χαμος στο κοσμος εε..περασατε καλα τουλαχιστον..μεγεια τα ρουχακια του Ανδρεα..

Ναταλακι πολυ ενδιαφερον οσα μας εβαλες για την διατροφη!!!!κ συ βγηκες λιγο κ ξεσκασες!!!καλε εκανες..τι καλα που μπορεις κ αφηνεις το μωρο..πραγματικα θα το θελα κ γω ..

κ γω αυτη την βδομαδα μαλλον το Σαββατο θα παρω τα μωρα να παμε θεσσαλονικη για ψωνια πρεπει να παρω δωρα δεν γινετε..ααα κ εκλεισα κ Σαββατο ραντεβου να κανω καθαρισμο στα δοντακια μου επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελενα πως περασατε με την νονα σας????

Κατερινακι πολυ ομορφες η φωτο γραφιες σου..κ η κορη σου σκετη γλυκα..καλα ο νικολας ειναι ενα ομορφο αντρακι..να τα χαιρεσαι..το σπιτι σου πολυ ομορφο επισης.πως πας με την ψυξη??περαστικουλια σου...

Αρι πως ειναι το μπισκοτακι μας???ακομα ετσι ειναι οι μαγουληθρες μας???βγηκατε βολτουλα με τον αντρουλη σου??ποτε γυρνας η δεν γυρνας??? :lol::lol::lol::lol::roll:

Ανθουλι..μας ελειψες..αλλα εχεις τα χιλια δικια τρεχεις κ συ..σε καταλαβαινουμε..σε παρακαλω μην ρωτας για τον υπνο μας..ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο :lol::lol::lol: τι να κανω μονο να γελαω μπορω πιαμαυτο το θεμα!!!θα σας ξαναπω για τον υπνο του μονο αμα αλλαξει κατι πραγματικα..

Σταυρουλα η κρεμα που πηρες εσυ εχει γαλα μεσα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααα.

Μαράκι να χαίρεσαι την Αννούλα σου. Να γιορτάσετε όμορφα του χρόνου την γιορτή της. ;)

Αντωνία έχει βιολογικό γάλα που αυτό τελικά μάλλον σημαίνει ότι είναι αγελαδινό. Δεν γράφουν οι μ...κες :evil: .

Δεν ξέρω έχω αγχωθεί και είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα διατροφή. Χτες το βράδυ είχαμε πάλι τα ίδια κάθε 20 λεπτά με μία ώρα έκλαιγε σηκωνόμουν τον κουναγα λίγο στο καρότσι και ξανακοιμόμουν γιατί αλλιώς δεν έβγαινε η βραδιά. Όμως παρατήρησα το εξής. Σήμερα δεν πονούσανε τα δόντια του και το κατάλαβα γιατί όλη μέρα ήταν ήσυχος και δεν δάγκωνε και λέω μάλλον θα κοιμηθούμε ήσυχα το βράδυ. Όμως κάθε φορά που έκλαιγε και πήγαινα να τον δω μόλις σταματούσε άκουγα να έχει αέρια. Κάτι τον έχει πειράξει και δεν είμαι σίγουρη τι. Δεν είναι δυνατόν να έχει τόοοοσα πολλά αέρια. Εγώ φασολάδα έφαγα την Πέμπτη από την Πέμπτη να τον πείραξε σήμερα? :roll: Πολλές μέρες δεν είναι? Θα κόψω σίγουρα την fresilac γιατί μπορεί να τον πείραξε και αυτή αλλά επίσης πρόσθεσα από την Παρασκευή το αχλάδι όπου και αυτό μπορεί να φταίει. Όμως σκέφτομαι να πάρω την hipp Αντωνία. Εσένα σου γίνεται καλή η κρέμα? Δεν νερουλιάζει ή κάνει σβόλους? Γιατί αυτό το πρόβλημα είχα με την Holle ή έκανε σβόλους ή γινόταν νερουλή. Αι στο καλό στο τέλος μου φαίνεται θα την σταματήσω τελείως την κρέμα. Θα του δίνω μόνο την φρουτόκρεμα, τα λαχανικά του και το κρεατάκι του. Τίποτα άλλο.

Είμαι κομμάτια. Πονάει όλο μου το σώμα. Ο αυχένας μου, το ισχύο μου και η πλάτη μου. Σήμερα λέω να πάω στους γονείς μου δεν αντέχετε άλλο αυτή η κατάσταση. Επειδή θα κόψω ένα ένα αυτά που υποψιάζομαι ότι τον πειράζουν θα πρέπει να έχω βοήθεια μέχρι να στρώσει ο ύπνος του. Στάνταρ υπάρχει πρόβλημα γιατί ποτέ δεν μου ξυπνούσε κάθε 20 λεπτά με μία ώρα. Αυτό είναι υπερβολή και στεναχωριέμαι για το μωράκι μου που δεν κοιμάται καλά. Επίσης, ένας άλλος λόγος που πιστεύω ότι δεν φταίγανε τα δόντια είναι γιατί κατά τις 3 του έβαλα τζελ και παρόλα αυτά ξαναξύπνησε σε μία ώρα.

Αχ είμαι very very χολοσκασμένη :lol::lol:

Α επίσης το στήθος μου τα έχει παίξει. Έχει ξερυθμιστεί τελείως το πρόγραμμα γιατί προφανώς έχω μπλέξει τα μπούτια μου. Πριν δεν τον τάιζα τόσο συχνά το βράδυ και χτες που από τις 3 τον τάισα στις 7μιση το πρωί (επειδή τις προηγούμενες μέρες με τα δόντια τον έβαζα όλη νύχτα στήθος) φούσκωσαν και τα 2 και πονούσαν όπως στην αρχή. :cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Σταυρουλα μου...ξερεις φανταζομαι οτι εγω τουλαχιστον σε καταλαβαινω στο θεμα του υπνου...ακου να δεις το ρυζαλευρο της hipp δεν νερουλιαζει ουτε κανει σβωλους..αλλα εμας δεν μας αρεσει :!::!::!: κ μου την εχει δωσει..δοκιμασα κ την φαριν λακτε της hipp που εχει γαλα μρσα κ ειναι λιγο πιο γλθκια απο το ρυζαλευρο..αλλα τζιφος παλι δεν του αρεσε..τρωει 3 κουταλιες με το ζορι κ κλαει δεν θελει αλλο...μην σου πω η θα τις παρατησω τις κρεμες η θα παρω την νουνου που ειπες εσυ για τελευταια δοκιμη..και περιμενω να παω παιδιατρο μπας κ ξεκινησουμε φαι γιατι με την κρεμα δεν βλεπω χαιρι..

ΥΠΟΜΟΝΗ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia! exo opos kathe kuriaki polla neura!!! o suzuks anti na katsei spiti na perasoume tin mera oikogeneiaka protimise pali na paei na paiksei podosfairo grrrr :twisted::twisted: eleos pia!!! kai t'apogeuma sigoura tha mazeutoun kapoioi filoi edo sto spiti gia na doun ton agona! panathinaikos-olumpiakos!!! skata pali simera!!! fagito exo apo xthes mosxaraki kokkinisto. exthes me makaronia simera me tiganites patates...

ari mou ti exoun ta magoulakia tis nufis mou????mallon apo to kruo tha einai ;)

lelaki kai ego sigoura tha thelo polles sumboules otan tha ksekinisoume fagaki, den eisai i moni :)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: gia to kladepsou :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

pasxalitsaki/katerinaki :lol::lol: thamnos ee :lol::lol: m'aresei kai auto pou egrapses oti des tha se pid.... :lol::lol: xaxaxaxax

natalaki kai eseis etoimazete dontaki??? ante me to kalo na bgei :) tha diabaso kai ego to arthro otan bro xrono :?:? natalaki bolta sto souper e??? emeis oute ekei den mporoume na pame oikogeneiakos :?:? me ta 2 kathismatakia piso kai to karotsi sto port mpagaz den exei xoro gia na baloume ta psonia :lol::lol:

elenaki sto karotsi na tin koimizeis, den pisteuo na exei kapoios problima an pas me to karotsi sto spiti tous ;) irthe kai i kokkinoskoufitsa? oraia tora tha iremiseis kai tha ksana mpeis se ena programma tora ;) an kai ego tha protimousa na min erxete kathe mina :evil::evil:

maraki kalutera na pas se giatro na sto ftiaksei to daxtulaki ;) akoma trexei aima i stamatise??? megeia ta rouxa tou antrea ;) esu den pires tipota??? :(

nansoula teleia tha ginoun ta cupcakes sou ;) an imoun konta tha erxomoun sigoura sta genethlia :D mini to santaki ante perimenoume foto. kai gia ta diduma sigoura tha breis ;)

nenedaki asta na pane, ti na egine arage to paidaki??? pisteuo oti einai se alli oikogeneia, den nomizo na einai nekros...

kangaroo/katerinaki perastika sou koritsi mou! kako pragma i psiksi :?:?

anthi mou megeia ta rouxalakia sas ;) oso gia ta kila tha sou pei o paidiatros, stis kampiles einai i fraoulitsa opote den uparxei problima kai apo oti ksero ta koritsakia pernoun ligotero baros apo ta agoria ;)

stauroula nai kali epoxi itan tote eixa xrono kai ta papoutsia mou na deixno :lol::lol: pires kainourio zeugari??? ti epathe o stratoulis mas :? mallon apo ti fasolada tha einai....

antonitsa kala ekanes kai piges gia kafe, kai ego thelo :? oles xreiazomaste pou kai pou na pigainoume kamia bolta. ego na do pote tha pame gia kafe :? pou se oles tis kafeteries edo kapnizoun kai den ginete me ta mora :?:? megeia to mpoufanaki :)

auta pros to paron... sas filo oles :x:x:x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsoudia!

Ti kanete? Emeis simera perimenoume episkepseis!

Tha erthei h nona tis mpempas me tin kori tis na feroune ta dwra tis Ebelinas kai fusika exoume kai emeis dwra gia autes katw apo to detro mas!

Pwpw ksekinisan ta krua kai oi broxes...edw ama arxisei na brexei ksexnaei na stamatisei!

Anthouli den nomizw oti uparxei problima me to baros tis mikris sou...emena tous teleutaious 2 mines pire mono 300 grammaria kathe mina kai mou eipe h giatros oti itan kala. Pisteuw pws h dikia sou idi einai sta panw oria tis kampilis etsi den einai??

Stauroula oxi den itan olikis alesis auto pou eperna, itan tis frezylak me gala kai banilia to kanoniko...exei kai olikis alesis omws to eida.

Nai Maraki einai periergo meta apo toso kairo...egw apo ta legomena sas nomiza oti tha itan polu megali h roi alla ws twra mou fainetai fusiologiki....to mono periergo kai diaforetiko einai oti sunithws tin proigoumeni mera eixa kapoia proidopioisi, kapoia kafetia h kai ligo kokkino...twra tipota kai apla ksekinise h roi kanonika!

Tony me geia ta rouxa! Simera tha erthei h nona...tha anapsoume kai to tzaki prwti mera simera ti wraia!

Wraia pou perasate kala...edw egw niwthw sa fulakismeni pou bgainw kiolas mia sto toso fantazomai esu pws tha niwtheis.

Stauroula auto me ta aeria to paratirisame kai emeis oti eixe polla kai proseksa ti diatrofi mou alla pali ta idia kai exw tin entipwsi oti einai apo ta frouta kai eidika to axladi...giati otan arxise na trwei to frouto ksekinisan emas ta aeria kai tin ksupnane kai mena re mamwto...ponane ta kaimena otan exoun aeria. Pantws den einai apo to frezylac giati to eixa arxisei prwta auto prin ta frouta 1 10 meres kai itan mia xara mono me auto...

Mpempoula den erxesai kai su mia bolta xania me ta mpempakia na kanoume parea afou efuge o suzuks?? :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινιοοο όχι δεν πήρα άλλο ζευγάρι γιατί δεν έφερε ακόμα. Άλλωστε θα σε ειδοποιούσα αν έφερνε. Να του βάλεις χέρι του άντρα αλλά όταν θα είναι η σωστή στιγμή και χωρίς νεύρα. Όταν δηλαδή θα έχετε και οι 2 διάθεση για συζήτηση. Τότε είναι πιο αποτελεσματικό ;)

Αντωνία δοκίμασες να βάλεις το γάλα σου στο ρυζάλευρο? Αν όχι βάλτο γιατί το γνωρίζει σαν γεύση και μπορεί να το φάει. Επίσης, εγώ κορίτσια τσάμπα πήρα τα κουταλάκια σιλικόνης. Τα κανονικά τα δικά μας με βολεύουν καλύτερα και δεν γινόμαστε και χάλια. Το τρώει πιο καλά με αυτά τα κουταλάκια.

Έλενα κι εμένα στην αρχή ήταν κατευθείαν κόκκινο το αίμα και δεν είχα πολύ. Στην επόμενη μπορεί να σου έρθει το πολύ όπως και σε μένα. Εγώ δεν πήρα αυτό που πήρες εσύ της frezylac πήρα το φαριν λακτε με δημητριακά και κάπου είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να δώσουμε φαριν λακτέ ακόμα. Τεσπα, θα δω τι θα κάνω. Κι εμένα έχει πολλά αέρια από τότε που ξεκίνησε τα φρούτα αλλά αυτά τα αέρια ήταν τα ξαλαφρωτικά :lol: Τώρα κάνουμε ένα τζούφιο πριτς και τίποτα δεν κάνουμε. Ελπίζω σήμερα να χεστεί να ξαλαφρώσει να δω πως θα πάει και το βράδυ. Κι εγώ πρόσθεσα πριν 2 μέρες αχλάδι αλλά γενικότερα από την αρχή είχε αέρια που ξεκίνησα φρούτο. Ίσως ταλαιπωρηθούμε λίγο στην αρχή μέχρι να φτιάξει το έντερό τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai kai egw auto pisteuw oti twra einai se fasi prosarmogis pali to enteraki...aporw re palia pou tous dinane oti nanai...px keftedakia an thumamai kapoia eixe pei :lol: ti kanan ta mwra? Den eklaigan oli mera apo ponous???

Stauroula to silikonis to koutali den me bolepse oute emena alla exw parei kati alla fobera koutalakia tis Nuk pou einai pio sklira, einai plastiko alla pio malako apta dika mas...mou eixe pei h paidiatros oxi sta dika mas gia na min traumatistei to stoma tous giati den kseroun akoma na trwne kai mporei na kleinoun me dinami to stoma h genika na traumatistei.

To farin lakte eixes diabasei oti einai gia argotera se mia selida pou mas eixe balei h Natalia an thumamai kala (aporw kai pws to thumama idiladi me to altsxaimer :lol: ) kai elege nomizw meta ton 7.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia mou...

maraki ti wraia exei polu kosmo sto kosmos ontws panta xamos ginete eidika twra pou einia k giortes.. megia k ta rouxalakia tou antrea... na xairesai tin mikroula sou tou xronou tha tin giortazete....

este mou se katalavenw sto thema diatrofis k egw eimai polu mperdemeni... farin lakte einia gia argotera oxi akoma... ta aeria einia apo ta frouta k pou kanei prouts k den kanei tpt einai epidi arxisan na sfigoun twra k den vgainoun me tin eukolia twn paliwn gia auto oli tin wra rixnoun klanidia... sorry gia tin perigrafi.... auto me tis kremes den thelw katholou na tou dinw argotera pou tha trwei dimitriaka k mpiskota skeftomai na ta ftiaxnw egw oxi tis skones tis etoimes... k to biologika den kserw alla den ta polu empisteuomai giati den einia k proionta pou xrisimopoiountai polu.... oso gia tin nounou pou eleges exei polu zaxari k nomizw k glouteni tis thewrw apo tis xeiroteres k tis giwtis... i mones pou mou ekenan klik einia nestle nutricia k milupa, tin nestle tin aperipsa giati kati den mou arese xthes pou ta ksanakoitousa...

oso gia ta koutalakia den pira kan silikonis vasika mou eipe k i paidiatros oxi giati einai malako k duskoleuei sto faei k to mwro mporei na to parei san paixnidi k na to dagkwni na min trwei ta plastika pou leei i elena exw k egw k exw voleutei...

antwnia dokimase me diko sou gala mporei na to faei...

elena thimamai eleges den trwei to frouto dokimase kamia alli poikilia mipws tis aresei mou eixe pei i giatros na pernw diafora oxi sugkekrimena gia na allazei geuseis...

xristinaki auto pou sou leei i este se katalili stigmi na tou ta xwseis oxi me neura den pianei... egw pou to dokimasa epiase stamatise na paizei sto laptop paizei sto ps3 alla oxi toso polu k arga pou egw koimamai...

nai ton afinw sti pethera nai kathete alla mou tin dinei pou den mporw na ton afisw na paw gia ena kafe opws ekana stis arxes afina gala k to taize twra den trwei apo to mpoukali k den mporw na to afisw alla k apo tin alli den me xalaei pou trwei apo to stuthos k oxi nmpoukali.... esena den kathete i den ton afineis gia to faei? kala pswnia sto emporiko tha pate? mipws mporesoume na vrethoume ama theleis k mporeis.....

egw moni mou eimai k apolamvanw to spitaki mou pou den exw douleies exw mono siderw to opoio mporei na to kanw to vradi...

apo xthes ston mikro tou kanw oloklira ta frouta k sxedon to trwei olo alla mou vgazei tin pisti me tragoudakia trwme k piaxnidia, simera tha ton arxisw k kremoula ante na doume k me auto ti tha kanei..

o suzuks pige gia mia douleia pou etoimazoun me ton filo tou... ama pigaine gia volta den tha ton afina me tpt...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!

Εχω δυο γλυκά κοριτσάκια σεδόν 8 μηνών κανονική ηλικία, 6 διορθωμένη, μιας και θέλησαν να βγουν πολύ πρόωωρα την Ανοιξη(πεισματάρικα κριαράκια), αντι του καλοκαιριού που τα ανέμενα (διδυμα - διδυμάκια :lol: ). Εμειναν σχεδόν δυο μήνες στη θερμοκοιτίδα και ομολογώ πως ήταν η δυσκολότερη περίοδος και σωματικά και ψυχολογικά για όλους μας.Κάθε φορά \λοπόν σε καθε δύσκολη ή κουραστική φάση , γυρνώ πίσω και παίρνω κουραγιο σκεπτόμενη ότι τώρα τουλάχιστον έχουμε η αγκαλιά η μια της άλλης και τη ζεστασιά της οικογενειακής θαλπωρής.

Εχω πολλά ερωτήματα σχετικά με τα πάντα - όλα και πολλές φορές διαβαζοντάς σας κατανοούσα καλύτερα πράγματα για την ανάπτηξη των μωρών μου. Στα δίδυμα βεβαια έχεις και το πλεονέκτημα να μεγαλώνεις δυο διαφορετικά μωρά στις ίδιες φάσεις όποτε έχεις άμεσο μέσο σύγκρισης σε συμπεριφορά διατροφή χαρακτήρα και εκεί συνειδητοπείς ότι "εμενα το παιδί μου δεν κανει αυτό" αλλά όλα τα παιδιά της ηλικίας κάνουν αυτό.

Μέχρι σήμερα δεν είχα προλάβει να γράψω γιατί απλά ΔΕΝ προλαβαίνω! Είναι η πιο full time job που είχα ever. Δεν καταλαβείνω πως περνά η ώρα. Και να φανταστείτε έχω και βοήθεια.

Θα θελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια θέματα που με απασχολούν και βλέπω ότι απασχολούν κάποιες απο εσάς και με έχουν φέρει στα όρια της εξάντλησης.

Ως προς τη διατροφή ακολουθούμε την κανονική μας ηλικία και έχουμε εισάγει στερεες τροφές μετά την ολοκλήρωση του έκτου μήνα, αλλά είμαστε πιο ελαστκοί ως προς το την ανάπτυξη χωρίς να μας αγχώνει μια καθυστέρηση στη συμπεριφορά σε σ΄χεση με άλλα μωράκια της ηλικίας μας. Δεν πειράζει , εξάλλου κοριτσάκια είμαστε και μας αρέσει να...μικροδείχνουμε ;) .

Ως προς τον ύπνο συμβαίνει το εξής περίεργο. Μέχρι 5 μιση μηνών ήταν μια τρέλα, πρακτικά δεν κοιμόμουν τις νύχτες και τα παιδάκια τρώγανε συνέχεια μέρα νυχτα από το στήθος της μαμάς και από μπιμπερό, ο φοβος και ο τρόμος ήταν τα βράδια όταν ξύπναγε η μια και τη θήλαζα και μετά από 3 λεπτά ξύπναγε και η άλλη...χαμός στο ίσιωμα. Αυτή η κατάσταση κράτησε μέρι σχεδόν 5 μιση μηνών όπου μετά κόψαμε το βραδινό μπιμπερό και απλά τις θήλαζα μέσα στη νύχτα. Ξαφνικά η μικρή ξεκίνησε να κοιμάται οκτω με δέκα ώρες, ενώ η μεγάλη (που ήταν και πιο πίσω στα κιλά ) ξύπναγε μια με δυο φορές τη νύχτα τη θήλαζα για δεκα λεπτάκια και επεφτε αμέσως γι ύπνο. Μου φαινόταν περίπατος να ξυπνω μόνο για το ένα μωρό και ηταν ίσως η πιο ξεκούραστη περίοδος και μου εδινε ελπίδα ότι και η μεγάλη σιγά σιγά "θα στρώσει". Ωσπου με την εισαγωγή των στερεών τροφών ήρθαν τα πάνω κάτω κορίτσια. Εκεί που υποτίθεται θα εστρωναν, άρχισαν να μου ξυπνάν και οι δύο, αλλά συνειδητοποιουσα ότι δεν ήταν από πείνα, αλλά δεν μπορούσα να τις συνεφέρω ούτε να τις κοιμίσω αν δεν τις θήλαζα. Προσφατα είχαν και ενα κρυωματάκι και είχε βουλώσει η μυτούλα και εκεί ξυπναγαν παλι συνέχεια, αλλα λεω εντάξει αυτό είναι κάτι περαστικό

Τώρα είμαστε στη φάση που περιγράφουν πιο πάνω η Λία, η Εστέ, η Κοκόνα , η μικρή μου (αυτή που κοιμόταν για κανα μήνα τα δεκαωρα) ξυπνάει συνέχεια τα βράδια και δεν ηρεμεί χωρίς αγκαλιά και θηλασμό, και μόλις την αφήνω στην κουνια, ξανα μανα τα ίδια. Φωναζει κιόλας και μου ξυπνα την άλλη και γίνεται το ένα να δεις. Ο παιδίατρος μου πε υπομονή! :roll: Εχουμε τα ίδια "συμπτώματα", εξάρτηση από τη μαμά , αέρια, πολλά σαλάκια, αλλα δοντάκια όχι ακόμα. Βρήκα αυτό το site που μπορεί να εξηγήσει κάποια πράγματα http://www.letsfamily.gr/el/articles/ko ... anaptyksis. Αλλά ρε κορίτσια αναρωτιέμαι, υπάρχουν μωράκια που κοιμώνται συνέχεια , αυτά δεν περνουν άλματα ανάπτυξης. Εχω γενικώς παρατηρήσει ότι τετοιες συμπεριφορές έχουν μωράκια που θηλάζουν, μήπως λοιπόν κάνουμε εμείς οι μαμάδες κάποιο λάθος... δεν ξέρω...

Θα σας παρακολουθώ όσο μπορώ και θα σας γράφω τυχόν εξελίξεις. Σας ευχομαι μια ομορφη Κυριακη.

ΥΓ Δείξτε παρακαλω κατανοηση για το μεγαλο ποστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lenaki mou makari na mporousa na ertho mia bolta sta xania ;) an kai to amaksi mou to exei o suzuks giati to diko tou exei problima kai perimenoume na to ftiaksoun...

boulaki nai auto tha kano, otan tha eimaste iremoi tha ginei kali suzitisi ;) perimeno na mou peis otan ferei loubies na paro kai ego :D:D:D:D kala tha itan na bgaloun tora gia ta xristougenna etsi mporo na zitiso apo ti mama mou na mou ta parei gia ti giorti mou ;);):D:D

maraki mou na xairesai tin annoula mas kai me to kalo na tis kanete megali giorti tou xronou :ymparty::ymparty:

natalaki kai o dikos sou playstation paizei? kai o dikos mou :evil::evil: alla otan paizei kai ton blepoun ta mora gkriniazoun mexri na tous dosei to joystick :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia na rotiso pira upnosakous formaki apo ta mothercare, eseis tous bazete kai fanelakia apo mesa i oxi?? exthes tous ta ebala proti fora ;)

eida tis fotos sas, teleia einai ola ta dentrakia sas :D kai tou xronou koritsia ;);) kai ta morakia ta pio omorfa stolidia :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas eixa pei ama thelete na sas valw deigmata apo kremes tilefwna edw einia merika pou vrika

k to sate exei genika diafora pou mporeis na pareis deigmata k diaforous diagwnismous

ΔΕΛΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ Κ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ ΑΝΤΑΒΑΝΣ ΠΑΙΔΙΚΑ

Κ ΑΠΟ ΕΒΑΠΟΡΕ ΓΑΛΑ.800 11 99 800

ΝΕΣΤΛΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ Κ ΓΑΛΑ ΕΒΑΠΟΡΕ ΠΑΙΔΙΚΟ Κ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ.800 11 68 068

ΝΟΥΝΟΥ 800 11 66 86 68 ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ Κ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ ΓΑΛΑ ΕΒΑΠΟΡΕ Κ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙΑ

ΝΟΥΤΡΙΤΣΙΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ Κ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ 800 11 68800

ΜΙΛΟΥΠΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΡΕΜΕΣ Κ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ 800 11 68500

http://www.saveandwin.gr/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σσσσσσσσσσσσσσσσσσσ................κυκλοφορει πεθερα στο σπιτι.......................οταν την κοιμησω ελπιζω να μπω..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βουλα κανω κ με δικο μου γαλα την κρεμα αλλα δεν την θελει..α κ κατι που παρατηρησα οταν την κανω με δικο μου γαλα γινετε νερουλι η κρεμα αλλα οταν την κανω με νερο μια χαρα..για το βιλογικο ρυζαλευρο της hipp λεω..μηπως να της παρατησουμε της κρεμες λεω εγω..συστατικα αγνωστα για μενα..βεβαια δεν εχει παθει μωρο τιποτα απαυτες..αλλα να...

Χριστινουλα σε ζοριζει ο αντρουλης σου..ξυλοθελει πεσ του...τι κανουν τα νινακιασου..μας ελειψες πολυ...μακαρι να μπορεσεια κ συ να χαλαρωσεις λιγο...

Ναταλακι πως πηγε με την κρεμουλα σας την καινουργια σας αρεσε????

Σονια να χαιρεσαι τα παιδακια σου..καλωσηλθες..

Ελενα να περασετε καλα σημερα!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...