Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

gia sas koritsia mou ti kanete?

ego vriskome stin 36+3 vdomada kiisis ke perimeno prota o theos ena koritsaki..pame poli kalla ke ine ke diki mou epithimia na bo me proklisi toketou stis 38 vdomades..akoma to sizitame vevea ke vlepume, alla malon kati tetio tha gini...

ouf sas leo ilikrina den pernane aftes i meres me tpt...

ine ok na kanume proklisi stis 38 vdomades? tis 38 vdomades ke isos ke kati imerules mou tis ipe o giatros giati tote ke ochi noritera theori to moraki pliris anaptigmeno..

simfonite? sas filo glika ke filika

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις πρόκληση; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν όχι, τότε ποιος ο λόγος να κάνεις πρόκληση;

Εύχομαι ό,τι καλύτερο, ό,τι κι αν αποφασίσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera,

ochi doksa ton theo ola kalla aplos se mena iparchi allo ena themataki, dld dio gia tin akrivia..o sizigos ine pilotos opote pooooli pithanon na lipi kiolas idika oso plisiazun i meres eorton, defteron prospathume na to organosume kapos etsi oste na erthi i mitera mou apo germania san voithia ke asfalia oti den tha ime moni mou....dld perisotero ine thema fowou to na to afiso na erthi otan epithimi mi ke ime monachula ke afto perisotero to enow apo plevras sizigou..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Κι εγώ γέννησα στις 38+1 με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης. Εμένα η γιατρός μου, μου είχε κάνει προληπτικά 2 ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονάκια του μωρού. Το μωράκι σου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα άλλωστε αυτό λέει και ο γιατρός σου. Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να υποδεχτείς το μωρακι σου. Κοίτα να δεις τι γινεται με την πρόκληση.Αν το μωρο δεν εχει κατεβει πολύ και δεν εχει εμπεδωθεί στη λεκάνη και αν ο τραχηλος δεν εχει μαλακωσει, τότε υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες να καταλήξεις στην καισαρική. Αν για παραδειγμα το μωρακι εχει σκοπο να βγει στις 40 εβδομαδες, η πρόκληση στις 38 ειναι μαλλον πολύ νωρίς..Ο γιατρός σου ειναι αρμόδιος να σου πει αν οι συνθηκες επιτρεπουν πρόκληση ή όχι. Εκτός αν δε σε ενοχλεί το ενδεχόμενο της καισαρικής...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera moroudenia mou,

thelis ligo na mou pis giati taleporithikes? dld genises meta apo poli ora? kita psila itane ke emena i mikri stin teleftea kolpiki eksetasi alla trachilos malakose idi..mu pe perpatima..to kana ke ontos i kilia echi katewi..ochi poli alla katewike, iparchi diafora ke esthanome ke taktika mia piesi chamila..tora tin mea pou sinantisa sto iaso gia gnorimia mou pe pos to an ine chamila to pedi i ochi den poli tin niazi oso na echume tis proipothesis gennas..dld malako trachilo ke diastoli..

apo thema evdomadas ine ontos ok i proklisi?

se efcharisto gia tin voithia sou,

filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πρόκληση όπως σου ειπε και η μαια και όπως έγραψε και η Ανθη παραπάνω για να πετύχει απαιτεί αυτες τις προϋποθέσεις. Αν δηλαδή το μωρό ειναι χαμηλά υπάρχει διαστολη και ο τραχηλος εχει αρχίσει να εξαλειφεται τότε έχεις πολλες πιθανότητες η πρόκληση να εξελιχθει ομαλά και όταν λέμε ομαλά εννοούμε μετα απο κάποιες ώρες να γεννήσεις φυσιολογικά. Αυτο που θα πρέπει να έχεις συνηδητοποιησει και ίσως και να έχεις συμφωνήσει με τον γιατρο σου ειναι το ποσο είστε και οι δυο διατεθειμένοι να περιμένετε. Έχω διαβάσει πολλες περιπτώσεις εδω όπου ξεκινούν με πρόκληση περνούν κάποιες ώρες η διαστολη εξελίσσεται αργά και επειδή οι ώρες περνούν και καποιοι γιατροί δεν μπορούν να περιμένουν αποφασίζουν καισαρικη.

Εγω πήγα με πρόκληση την πρώτη φορα αλλα είχα συμπληρώσει τις 40 εβδομάδες και είχα ήδη διαστολη δηλαδή ήταν θέμα ωρών να εμπαινα μονη μου σε τοκετο, δεν ταλαιπωρήθηκα και γέννησα μετα απο εφτά περίπου ώρες.

Σου εύχομαι λοιπόν να πανε όλα καλα και να γεννηθεί με το καλο το μωρακι σου. Απο θέμα εβδομάδων θεωρείται τελειομηνο και δεν υπάρχει θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

se efcharisto kangoroo gia to mnm sou, echo gennisi ksana prin tria chronia me proklisi stis 38+5 vdomades ke mesa se 6 ores gennisa..kalla itane ematha epita gia proti genna..tora ipologizume na pame akoma kalitera, ke ego to efchome ennoite :D mechri stigmis ola ta proipotheto ektos to oti stin teleftea kolpiki eksetasi stis 35+3 dld vdomades itane psila i mikri..theoro vevea oti akoma itane schetika noris gia na ne ke poli chamila..tora omos afti tin vdomada vlepo mia diaforula..dld i kilia mou epese arketutsika (arketa apostasi apo to stithos, eki pou itane akrivos konta sto stithos mou)..tora tha diksi alla ine distichos polla ta thelo mou na kano proklisi, ke to pan ine i dulia tou antra mou ke to na organoso na echo konta mou tin mitera mou gia mena ke gia tin mikrula

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου ειναι δεύτερη γέννα το σώμα ξέρει οπότε όλα θα πανε καλα και το πιο πιθανό θα γεννήσεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα και μη σου πω μπορει μέχρι τότε να μην χρειαστείς προκληση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo osa ipes stou theou to afti :D giati me epiase ena anchos parapano den ksero alla me epiase afti tin fora..isos epidi thelo na organotho...kallos i kalos vevea..pame thetika etsi den ine? to soma kseri alla den ksero kata poso ischii afto pou lene oti tin defteri fora gennas grigorotera? to akouo ke elpizo na me ke ego etsi ke na glitoso tin kesariki giati amesos amesos tha me echune anagi dio bebes...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον τριτο μου τοκετο πηγα για προκληση επειδη εκλεινα τον μηνα μου και ο μικρος μου δεν ελεγε να κατεβει ενω ειχα πολυ μαλακο τραχηλο και ειχα ηδη διαστολη 2 ,γεννησα σε 3 ωρες αφου ξεκινησαν οι πονοι και μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και ψηλα να ειναι οι συσπασεις βοηθουν και κατεβαινει το μωρο ,ο δικος μου ηταν και μια φορα τυλιγμενος κιολας ,μην αγχωνεσαι ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις εναν γρηγορο και ευκολο τοκετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai se efacharisto poli giat to mnm sou, aisiodokso akugete...mia ap ta idia lipon ime ke ego..perasmeni vdomada malakos trachilos, psila akoma i mikri..makari se tris ores na ime ke ego ticheri na genniso..afou lene oti meta ton proto toketo ola ine pio grigoro as elpizo ke ego i kaimeni...

tha sas enimeroso vevea pos pige mias ke kontewume..se ligo klino ke tin 37 ara mia vdomadula mas chorizune tora...

filia polla ke na cherese oti agapas

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα και εγώ τον πρώτο μου με πρόκληση 40 εβδομάδων ακριβώς. Στο επόμενο αν πάνε όλα καλά δεν θα ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία. Θα το αφήσω και ας έρθει όποτε θέλει. Εγώ μπήκα απο το προηγούμενο βράδυ και μου έβαλαν υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος και έμεινα όλο το βράδυ ξαγρυπνη και τα ξημερώματα μου έβαλαν και ορό. Γέννησα το μεσημέρι. Είχα έντονες οδύνες αν και ο γιος μου τελικά γεννήθηκε πάρα πολύ εύκολα. Εγώ πάντως θα το άφηνα να πάρει όλες του τις ημέρες...εύχομαι να μην χρειαστεί και να γεννήσεις φυσιολογικότατα τις ημέρες που θέλεις!!! Καλή λευτεριά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eugenia mou efcharisto gia tis efches..akrivos opos ta les etsi perasa ke ego tin proti genna..bika apo to vradi ke gennisa mesimeri tin epomeni..san ores polles alla apo ponous miden ke pali kalla mu legane gia proti genna giati ousiastika me piasane poni to proi..dld 6 ores toketo..tora lene gia pio grigora, makari dld..ke afti tin fora den tha bo apo vradis alla apefthias to pro

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γέννησα και εγώ τον πρώτο μου με πρόκληση 40 εβδομάδων ακριβώς. Στο επόμενο αν πάνε όλα καλά δεν θα ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία. Θα το αφήσω και ας έρθει όποτε θέλει. Εγώ μπήκα απο το προηγούμενο βράδυ και μου έβαλαν υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος και έμεινα όλο το βράδυ ξαγρυπνη και τα ξημερώματα μου έβαλαν και ορό. Γέννησα το μεσημέρι. Είχα έντονες οδύνες αν και ο γιος μου τελικά γεννήθηκε πάρα πολύ εύκολα. Εγώ πάντως θα το άφηνα να πάρει όλες του τις ημέρες...εύχομαι να μην χρειαστεί και να γεννήσεις φυσιολογικότατα τις ημέρες που θέλεις!!! Καλή λευτεριά!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΗΣΜΕΝΑ~!ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΜΑΡΙΝΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου λες οτι χαμηλωνει σιγα - σιγα η κοιλια σου εισαι σε καλο δρομο πιστευω.... κι εγω απο κει το καταλαβα οτι πλησιαζε η μερα... στις 38 εβδομαδες γεννησα φυσιολογικα ομως. Τεσσερις μερες πριν ειχα ριξει τρελλο περπατημα, θυμαμαι ειχα κουραστει πολυ και με την επομενη πηγα να με δει η γιατρος μου η οποια μου κανε κολπικο ελεγχο (στην ουσια ηταν ολιγον προκληση αυτο ;);) ) και μετα απο τρεις μερες ξεκινησαν τα προεορτια :!::!::!:

Σου ευχομαι καλη λευτερια και ολα να 'ρθουν οπως τα θελεις @};-@};-@};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Efcharisto mary12! Ke ego tha to rikso sto perpatima ke vlepume. I kolpiki eksetasi ine ke proklisi toketu? Mu kani ke emena tora px chtes mu Kane ke meta icha ke ligo kafe emataki, stamatise amesos omos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να ερθει το μωρακι σας!Η προκληση να ξερεις πως κατα ενα τεραστιο ποσοστο καταληγει στην καισαρικη.Και δευτερον οταν κανεις προκληση σημαινει οτι θελεις να βγαλεις το μωρο χωρις να εχει πλησιασει ακομα η ωρα του.Η φυση μας εχει προνοησει για να ερθει μονο του ,στην ωρα του χωρις βεβιασμενες κινησεις.Δεν ειναι ποτε ετοιμο ενα μωρακι οταν γεννιεται με προκληση.Ευχομαι να ερθει μονο του τις εβδομαδες που θελεις!Καλη λευτερια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera ann ke efcharisto gia to mnm sou...echis ta dikea sou alla min ksechname se genikes grammes oti mia proklisi se alles periptosis echis sosi ke zoes..thelo na po oti ke i epistimi prochorise gia na mas voithai..ke o giatros mou den ine filos tis proklisis otan ola ine ok alla katalaveni tous fowus ke tin agonia mou dioti se alli periptosi bori na ime entelos moni ke afto me anchoni perisotero gia tin mikri mou..ksana viosa proklisi stin idia vdomada ke doksa ton theo den ichame kanena thema ektos apo iktero pou schedon ola ta pedakia sto domatio mou anevasane..den nomizo na iche na kani..ke genika ine ena gero pedaki ke fantasou oute thilasa (den ta kataferame telika)...ipame, isos ke na me prolavi i fisi ke na bo me ponous choris proklisi, ke ego afto thelo pistepse me....kalla na ne ta pedia mas ke as erthun opos ine na erthune....afto sto telos echi simasia :D

filia polla

marina

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανένα θέμα δεν υπάρχει με την πρόκληση όταν υπάρχουν οι προϋποθέσεις που ειπαμε και όταν ο γιατρός είναι διατεθειμένος να περιμένει όσο χρειαστεί. Μην ανησυχείς ;) Κι εγω στην κορούλα μου εκανα προκληση στις 38+5 και δεν το μετανιωσα στιγμή.Είχα μια υπέροχη εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efchariso anthi mou gia to esiodokso mnm sou ke ego stin proti mou egimosini san esene gennisa me proklisi stis 38+5 ke den icha doksa ton theo tpt disaresto, ola kalla ke elpizo ke tora na ne o idio..vevea tha me 38+2..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...