Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Φεβροαριου-Μαρτιου-Απριλιου 2013


Recommended Posts

καλημερα μανουλες!!πως ειστε με τα μωρακια σας?Εμεις δοξα τω Θεω καλα!Με τον θηλασμο δεν τα παμε καθολου καλα.Εχθες προσπαθησα παλι ολη μερα να της δωσω στηθος κ καθολου μπιμπερο κ εκλαιγε σπαραχτικα,εγινε κατακοκκινη ωσπου κ εξαντληθηκε κ κοιμηθηκε.Δεν ξερω τι αλλο να κανω..Εχω απελπιστει.Δεν υπαρχει καμια υποψια οτι δεν εχω γαλα γτ κοριτσια μου σε καθε αντληση βγαζω συνολικα 150-200 ml κ το μωρακι μου πινει τη φορα απο 50-80 μλ.Θελω να θηλαζω μονο κ οχι να το βγαζω με το θηλαστρο.Τι να κανω?Ξερει καμια κατι παραπανω?

Κοννα μου να τον χαιρεστε κ να τον δειτε οπως επιθυμειτε!

Καντυ μου να σας ζησει το νινακι!Γερο κ καλοφωτισμενο να ειναι!!!

Ελενη μου να σας ζησουν τα αστερακια σας!Να σε ρωτησω κατι?Πως θηλαζεις αποκλειστικα τα 2 κ σε βοηθαει κ ο αντρας σου στο ταισμα?Το βγαζεις με το θηλαστρο?Πηρατε πρεβιοτικα για τους κολικους ε?Να κοιμασαι οταν κοιμουνται,τοτε να βρισκεις χρονο.

μακιααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 551
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσακια μου καλησπερα!!!!Βλεπω οτι ολες ειμαστε μεσα στην τρελλη χαρα και την αυπνια την κλεισμαρα και την ταλαιπωρια!!!!Πλακα εχουμε!!!!!Υπομονη!!!!Ολα μπορω και τα παλευω αρκετα...ο μπεμμπης εχει αρχισει και κοιμαται περισσοτερο...πονανε λιγο οι ρογες μου βεβαια και ειδικα η δεξια!Τι κανετε για αυτο;;;Αυτο που δεν μπορω να παλεψω ιδιαιτερα ειναι η κλεισμαρα...πωπω!!!!Πως θα περασουνε οι μερες να ξεπεταχτει λιγο και να ειμαστε πιο ανετοι και να ειναι και ο καιρος λιγο καλυτερος για να μπορουμε να βγουμε εξω καμια βολτιτσα;;;;Φιλακια πολλα σε ολες τις ταλαιπωρημενες μανουλες!!!! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

όλες καλά? ηθικό ανεβασμένο? έτσι μπράβο να ανεβαίνουμε σιγά σιγά, όλα θα φτιάξουν μην ανησυχείτε....υπομονή....

Κάντυ μου κάθε αρχή και δύσκολη...

Κορίτσια που γεννήσατε το δετερο πειτε μου πως είναι.Τι λένε τα μεγάλα που θηλάζετε? ζηλεύουν? έχετε χρόνο και γιοα το πρώτο παιδί?

Αναστασία μου να ήξερες πως σε καταλαβαίνω...έτσι την πάτησα στο γιο μου και έβγαζα με θήλαστρο όλο τον καιρό μετά...ξ'ερω πως δεν αντέχεις να το βλέπεις να κλαίει στο στήθος και βγάζεις και του δίνεις αλλά δυστυχώς καλομαθαίνουν τα άτιμα στο μπιμπερό και βαριούντε μετά να θηλάσουν, δύσκολα δεν παθαίνει συγχυση το μωρό, είναι ένα άγχος που το έχω από τώρα. Μακάρι να συνηθίσει η μπέμπεα σου, τι να πω? μήπως να σταματούσες το μπουκάλι τελείως? ποτε ξανά δηλαδή, αν κλάψει μια μέρα θα συνηθίσει λες? τι να πω μακα΄ρι να τα καταφέρεις, πες μου τι δοκίμασες να ξέρω και εγώ.

Καλή δύναμη σε όλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!! Τι κάνετε;; Εμεις τα ίδια...Θηλάζουμε κάθε 2 με 3 ωρες..αλλά το βράδυ κάτι την πιάνει και κλαίει αρκετα..Λέτε να είναι κολικοί από τώρα;; Ετσι μοιαζουν πάντως..διπλώνει τα πόδια της και είναι σκληρή η κοιλίτσα της!

Κοννα μου να τον χαιρεσαι!! Καλά να περασετε και στο παρτάκι!!!

Αναστασία μου νομίζω πως έχει βολευτεί με το μπιμπερό που της έρχεται γρήγορα το γαλατάκι και βαριέται να κάτσει να θηλάσει!!Χρειαζεται 2 μερες για να προσαρμοστει και μετα θα τρωει!!Νομίζω οτι αξίζει να το προσπαθήσεις!!

Κάντυ να σου ζήσει και καλό κουράγιο! Για τις θηλές το καλύτερο φάρμακο είναι το γαλατάκι σου. Πιεζε τη θηλή να τρεξει γάλα, πασαλιψε το και αστο ελευθερο να στεγνώσει! Μη τις μουλιάζεις Μπορεις να τις στεγνώνεις και με το πιστολάκι για τα μαλλια!!Μονο ετσι περναει!!Εγώ στο Δημήτρη απο τον πονο, θηλαζα και σε κάθε ρουφιξια εκλαιγα πάνω στο μωρο!! Μετα ομως περνάει και στο δευτερο δεν εχει καμια σχεση!!Οι αναισθησιολόγοι εχουν παρομοιασει τον πονο αυτο με ακροτηριασμό δαχτύλου!!!! Γι'αυτο ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!

Κοριτσια όσες θηλάζετε και θέλετε εμψύχωση δειτε στο you tube τα βιντεακια της Αννας Πατσούρου! Ειναι φοβερη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντυ μου αυτο που λεει η jovi ισχυει!Πασαλειψε το γαλατακι σου στο σημειο των πληγων και αφησε το να στεγνωσει.Αν θες για εξτρα βοηθεια μπορεις να αγορσεις την κρεμα purelan με την οποια πραγματικα θα δεις θεαματαικα αποτελεσματα.Αυτην χρησιμοποιω καθημερινα.

Κοννα μου αυτο μου ειπε η μαια σημερα.Να σταματησω το μπιμπερο και να της το δινω ειτε με κουπακι ειτε να βρω αλλο τροπο.Ξερεις τι με προβληματιζει μονο?Οτι επειδη το εχω προσπαθησει ξανα να κοψω το μπιμπερο και εδινα μονο στηθος στο μωρο μου μειωσε δραματικα το γαλα.Ενω εγαζα 180 μλ ξαφνικα εεπεσε στο 60 μλ συνολικα.Το μονο μου αγχος ειναι αυτο.Στεναχωριεμαι πολυ που την βλεπω να κλαιει ενω πειναει κ δεν το παιρνει.Σημερα το προσπαθησα παλι για μερικες ωρες ..παλι τπτ..Θα το προσπαθησω εντατικα την δευτερα που θα παω στην μαια να θηλασω εκει και να με βλεπει.Το αφηνω για σημερα γτ ειχα να βγαλω το γαλα απο τις 12 το μεσημερι ως και τωρα και πονουσα παρα πολυ!!!Θα οσυ πω απο εβδομαδα που θα τον βαλω σε εφαρμογη τον θηλασμο.

jovi μου μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες!Και 5 μερες ας μου παρει αλλα να ξερω οτι θα τα καταφερουμε στο τελος το μωρακι μου κ γω!Οσον αφορα τους πονους του στηθους εχω υποφερει φριχτους πονους.Να καθομαι κ να κλαιω ενω θηλαζει γτ ειχε κανει η μπεμπα μου πληγη και φαινοταν σαν να εχει κοπει η ρωγα απο τη μια πλευρα.Υπομονη σε μας!! :lol::lol:

ευχηθειτε μου να πανε ολα καλα μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε????

Έμείς Δόξα τω θεώ καλά!!! Την Δευτέρα που μας πέρασε πήγαμε με τον μπαμπά μας στην Εκκλησία και μας σαράντισε και πλέον βγαίνουμε από το σπίτι!!! Ο καιρός βέβαια δεν βοηθάει καθόλου και όλη μέρα βρέχει και τώρα έβαλε και πολύ κρύο!!! Περιμένω πως και πως την άλλη Παρασκευή να πάμε στους χαιρετισμούς αν μπορέσουμε!!! Εμείς κορίτσια επιτέλους βρήκαμε το γάλα μας πίνουμε το nutriben at είναι χωρίς την πρωτεϊνη της αγελάδας και χωρίς λακτόζη γιατί έχουμε αλλεργία!!! Αλλά επιεδή το μωρό κάνει παλινδρόμηση βάζουμε μέσα στο γάλα και 2 μεζούρες άνθος ορύζης και το κάνει πηχτό για να μην κάνει εμμετό!!! Κάναμε και εξετάσεις κοπράνων και ούρων βγήκανε μια χαρά!! Το βράδυ ξυπνάει μόνο στις 3:00 αλλά δεν τον βλέπω να έχει και όρεξη πολύ να φάει οπότε και θα του το κόψω και αυτό γιατί μάλλον ξυπνάει από συνήθεια!!! Επιτέλους κοιμόμαστε!!! Όσον αφορά τους κολικούς εγώ όταν τον βλέπω να ζορίζεται το βάζω θερμοφόρα με χλιαρό νερό και την ακουμπάω πάνω στην κοιλίτσα του και αμέσως ζεσταίνεται και ξαλαφρώνει!!! Βρήκαμε κόλπο!!!

Διάβασα τα νέα σας!!! Δεν έχω όμως χρόνο να σας σχολιάσω μια - μια έυχομαι σε όλες όλα να πάνε καλά!!! Ο θηλασμός όντως είναι πολύ δύσκολος!!! Αναστασία έτσι μου έκανε και εμένα είχα πολύ γάλα αλλά από το στήθος δεν έπεινε ήθελε μπουκάλι!!

Φιλάκια καλημέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου καλησπερα...απ οτι βλεπω ολες καλοπερναμε...

Κοριτσια μου εχω πεισμοσει παρα πολυ με το θεμα του θηλασμου...το μωρο μου εχει μαθει τοσο το μπουκαλι που βαριεται να θηλαση...μιλησα με την μαια και μου ειπε πως αν του το κοψω το μπουκαλι σε μια βδομαδα αντε 2 το πολυ θα εχουμε μπει σε προγραμμα...ειπα να δοκιμασω για τελευταια φορα τον αποκλειστικο θηλασμο...οι 2 πρωτες μερες ειναι κ οι πιο δυσκολες απ οτι μου ειπε...αμα τα καταφερουμε μετα ολα θα ειναι ολο κ πιο ευκολα...μακαρι παναγιτσα μου να τα καταφερουμε και να πανε ολα καλα...

Αν μου ξερω τι περνας..πολυ ζορι ομως αξιζει τον κοπο...Μακαρι να τα καταφερουμε να πινουν απο μας και παλι...

νικη μου σαραντησατε ε???μπραβο κοπελα μου...αντε κ σαραντιζουμε ολες σιγα σιγα ...εμεις αυριο κλεινουμε ενα μηνα...ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο....

Ελενη μου μπραβο που τα καταφερνεις και θηλαζεις κ τα δυο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια!! Τι κανετε;; Εγώ περιμένω να ξυπνήσει η μικρή! Μου είπε ο παιδίατρος στις 10 μέρες που ήρθε και την είδε να την έχω το νου μου για ικτερο..Λόγω αποκλειστικού μητρικού θηλασμού λέει καμια φορά κάνουν καθυστερημένα..Από το νοσοκομέιο βγήκαμε με 7,1. Δυο μέρες έιναι λίγο πιο κίτρινη αλλα οχι τίποτα ιδιαίτερο...Να ανησυχώ;;

Αναστσία και Binoula μου καλή επιτυχία με το θηλασμό εύχομαι να τα καταφέρετε γρήγορα!

Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου καλά είστε? πως πάει το ξενύχτι?

εμείς καλά είμαστε , προσπαθώ να ξεκουράζομαι αλλα δεν τα καταφέρνω πάντα.

Στο στηθος έβαζα και εγώ purelan τον πρώτο καιρό την βρίσκω super, απλά να ξεπλένετε πάλι το στήθος πριν θηλάσετε.

Αναστασία μου βγάζε με το θήλαστρο για να μη σου μειώσει το γάλα απλά μην της το δίνεις, βάλτω κατάψυξη θα σου χρειαστεί στο μέλλον όταν θα έχει εδραιωθεί η γαλουχία και θα μπορεί να πιει από το μπουκάλι όταν πχ θα λείπεις. Εγώ που έβγαζα με θήλαστρο φρόντιζα να κλείνω 100 λεπτά αντλήσεων τη μέρα, με επαγγελματικό βέβαια και δεν μειώθηκε καθόλου. Οταν το νιώθεις βαρύ βγάζε και μην αφήνεις να περνούν πάνω από 2 ώρες τη μέρα ή 4 τη νύχτα χωρίς να έχει φάει η μπέμπα ή το θήλαστρο έστω γιατί μετά το στήθος αρχίζει και μειώνει.

Σήμερα που λες ότι το ένιωθες βαρύ δεν το άδειαζε η μικρή? τι κάνει? ξεκινάει αλλά σταματάει νωρίς και κλαίει ή δείχνει να έχει χορτάσει? ίσως αν της δίνεις λίγο και πολλές φορές? τι να πω?

εσυ Βινούλα τι κάνει ο δικός σου? τρώει από στήθος αλλά όχι πολύ ώρα?

Φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovi μου αν τη βλέπεις λίγο κίτρινη ρώτα τον παιδίατρο μήπως χρειαστεί εξέταση αίματος. Πάντως το 7 καλό είναι.

Αν βγάζει ήλιο να τη βάζεις μπροστά στη μπαλκονόπορτα να έχει φως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοννα μου, μου είπε οτι αμα τη δω να κιτρινιζει να την πάω για εξεταση, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα κιτρινο το δέρμα της και στα μάτια το άσπρο παραμένει άσπρο..Τη λυπάμαι να την πάω να την τρυπήσουν, αλλά δεν ξέρω κιόλας...Της αδερφής μου που είχε φτάσει 14 ήταν κατακίτρινο και νωθρο. Εμένα αυτή μένει ξύπνια κοιτάει γύρω γύρω και ξυπνάει κάθε 3-3μιση ώρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοννα μου εμενα καθεται στο στηθος και τρωει με τις ωρες...πχ σημερα το απογευμα εχει απ τις 5 μεχρι τις 10 σερι αλλα αμα δεν πιει μπουκαλι δεν σταματαει ουτε κοιμαται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μαμάδες και μωράκια!Επιτέλους πρόλαβα να διαβάσω τα νέα σας και ελπίζω να ολοκληρώσω και το γράψιμο.Χαίρομαι που είστε όλοι καλά!Εμείς είμαστε καλά!Την Τρίτη πήραμε την ευχή από τον παπά και κάναμε τις πρώτες μας βόλτες.Η μπεμπούλα μας είναι μια χαρά.Οι κολικοί μειώθηκαν αρκετά.

Αναστασία με έσωσες και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου.Παίρνουμε σταγόνες(βέβαια τις ζητήσαμε εμείς γιατί εδώ από ότι κατάλαβα οι παιδίατροι δεν τις δίνουν εύκολα).Αλλά μεγάλη διαφορά είδα με τα μπουκάλια της mam.Δεν τα έβρισκα στα φαρμακεία και τα βρήκα στα jumbo.Η μικρούλα πονάει πολύ λιγότερο.Είναι ξύπνια αρκετές ώρες τη μέρα αλλά πλέον μπορεί να κοιμηθούμε και 5 ώρες συνεχόμενα το βράδυ.

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα ταλαιπωρημενες μανουλες!

Πως ειστε ?Εγω κοριτσια πολυ χαλια σωματικα..ειμαι με υπερκοπωση!Με ποναει ολο μου το σωμα!Και μεις σαραντησαμε αλλα ακομα ευχη δεν πηραμε γτ δεν υπαρχει εδω ιερεας.Ο αντρας μου εχει εφημερια σημερακ αυριο ηταν να παω μονη μου Στοκχολμη στην Εκκλησια να σαραντησω αλλα ποναω παντου κ αδυνατω να οδηγησω κυριως γτ θα εχω το νινι μαζι.Οποτε την ευχουλα θα την παρουμε την ερχομενη κυριακη

Βινουλα μου εμενα το κοριτσακι μου πινει 100%απο μενα το γαλα.Ξενο δεν της δινω καθολου.Απλ τα περισσοτερα της γευματα ειναι απο το μπιμπερο.Απο το στηθος της δινω λιγα γευματα πια γτ με την υπερκοπωση με ποναει ολο μου το σωμα και δεν αντεχω να προσπαθησω παραπανω.Θα το παλεψω οταν γινω καλυτερα.Ελπιζω απο δευτερα που θα παω στην μαια να με δει.

jovi μου ισχυουν ολα αυτα που σου ειπε ο παιδιατρος σου.Απλα πρεπει να αποκλεισεις καποια πραγματα.Αιματοκριτη πηρατε?Ευχαριστουμε πολυ!!!Μακαρι αν κ για μενα δεν το βλεπω..προβλεπω να συνεχιζω με το θηλαστρο.. :(

Κοννα μου δεν το εχει αδειασει ποτε η μπεμπα το στηθος γι αυτο κ αναγκαζομουν να το βγαζω με το θηλαστο.Ξεκιναει να πινει και κατα τη διαρκεια αρχιζει να κλαιει πολυ σαν να τη χτυπας κανει.Ελαχιστες ειναι οι φορες που μου εδειξε οτι χορτασε αν κ παλι μετα απο λιγο παλι ζητουσε.Οταν τη θηλαζα στην αρχη κανονικα ηταν σχεδον καθε μιση ωρα στο στηθος.Δεν την παλευα.Ουτε κ η ιδια βεβαια.Ελπιζω να πανε ολα καλα αν κ δεν νομιζω.Παντως την βαζω στο στηθος για να μην το ξεχασει.Ο Θεος βοηθος.

Λενα μου χαρηκα πολυ με την εξελιξη που ειχατε!!Μπραβο!!!!Καλη ξεκουραση τωρα!!!

ΝΙκη μου τι καλα που βρηκατε το γαλα που ταιριαζει στον μπεμπακο σας.

Μακια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!!

Καλή Σαρακοστή!!!! Πως είστε????

Εμείς Δόξα τω Θεώ καλά... σήμερα σπίτι γιατί ο καιρός δεν είναι καλός!!!!

Αναστασία μου, υπομονή κορίτσι μου.. είναι λίγο νωρίς και εγώ έτσι ένιωθα πολύ κούραση αλλά τώρα μια χαρά... βέβαια εσένα είναι και 2 τα παιδάκια... υπομονή!!

Λένακαρά, καλές βόλτες!!!

φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!Καλη Σαρακοστη να εχουμε!Πως ειστε?Εμεις καλα ειμαστε,σε λιγο θα παω στη μαια για τα του θηλασμου..Δεν θα βγαλουμε κανενα αποτελεσμα ειμαι σιγουρη αλλα αξιζει να το προσπαθησω για τελευταια φορα.

Νικη μου ειναι κ 2 τα παιδακια αλλα και το μητρικο γαλα δεν το κραταει το μωρακι οσο το ξενο.Το ξενυχτι μ'εχει ισοπεδωσει.Τι ωραια που ξυπναει ο μπεμπουλακος σου 1 φορα τη νυχτα.Την ημερα ειναι καλος?Κοιμαται στην κουνια το γενικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου....καλη σαρακοστη να εχουμε ολες μας...να μαστε καλα...εμεις σπιτι σημερα γιατι ο καιρος ειναι αισχος....την ερχομενη δευτερα σαραντιζουμε επιτελους...περνουμε ευχες κ μετα εχω συνεντευξη για δουλεια....

Νικη μου χαιρομαι που εχετε βρει τους ρυθμους σας....

αν μου μακαρι να βρειτε καποια ακρη...σε θαυμαζω που το παλευεις τοσο πολυ...

Εμεις θηλαζουμε αλλα το μπουκαλι δεν μπορω να το κοψω...μακαρι να τα καταφερνα αλλα που....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα και απο εμένα!!

Κορίτσια μου,έχω λιώσει απο την κούραση...Καλός ο θηλασμός αλλά...πολύ δύσκολος...Ο μπέμπης τρώει σχεδόν όλη μέρα,με ελάχιστα διαλείματα ύπνου.Επίσης κάθεται στο στήθος κάθε φορά απο μισή εως 1 ώρα!!Έχω ψοφήσει στην κυριολεξία...Κάνω υπομονή να σαραντίσει ο μικρός μιας και μετά απο ότι μου έχουν πεί,τα πράγματα γίνονται καλύτερα.Μπαίνουν σε ενα πρόγραμμα τουλάχιστον..

Απο την κούραση και την απελπισία μου πήγα να του δώσω πιπίλα(ξέρω πως δεν κάνει) αλλά δεν άντεχα άλλο,όμως ο πιτσιρικάς δεν τη θέλει,την φτύνει...Απολύτως φυσιολογικό για μωρό που θηλάζει...

Ουφ...υπομονή...θα φτιάξουν τα πράγματα..τώρα είναι τα δύσκολα...

Το καλό είναι ότι πάίρνει βάρος μια χαρά..Τουλάχιστον οι κόποι μου δεν πάνε χαμένοι.3700 έχει φτάσει!!

Jovi καλό θα ήταν να πάς τη μικρή να την μετρήσουν,μην το παραμελείς...Σίγουρα δεν είναι και το πιο εύκολο να τρυπάν το μωρούλι σου,αλλά..αν είναι για το καλό του....Ο δικός μου είχε φτάσει στο νοσοκομείο που είμασταν,15,8 ίκτερο και δεν ήταν ληθαργικός,ούτε πολύ κίτρινος....Για αυτό σου λέω..καλύτερα να το παρακολουθήσεις να είσαι σίγουρη..

Πολλά φιλάκια κοριτσάρες μου!

Α..και κάτι που ήθελα να σας πώ..μήπως πρέπει να αλλάξουμε πια το θεματάκι μας και να" μετακομίσουμε";;Να το κάνουμε "μωρακια Ιανουαρίου Φεβρουαρίου,Μαρτίου 2013"..ε..;;τι λέτε;; :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου, την ημέρα τρώει κάθε 4 ώρες 150ml και κοιμάται στο πορτ μπεμπε (γιατί είμαι μαιζονέτα το σπίτι και φοβάμαι να τον αφήσω μόνο του πάνω)που το έχω στο σαλόνι και το βράδυ τρώει 1 γεύμα μέσα στη νύχτα και κοιμάται στο λίκνο του που το έχω δίπλα στο κρεβάτι μου!!! Μας ταλαιπωρεί πολύ όμως η παλινδρόμηση... μου το έκανε σχεδόν από την 3η ημέρα που γεννήθηκε και τώρα μάλλον θέλει φάρμακο.. έχει 2 μέρες που μου βγάζει μικρές ποσότητες γάλακτος και μετά κοιμάται!!! Αλλά το αγγελούδι μου είναι πολύ ύσηχο γενικά... τώρα άρχισε όταν του μιλάμε και γελάει και πότε πότε βγάζει και κάτι κραυγούλες!!!

Φιλάκια σε όλες καλό βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nικη μου 150 μλ???????Θεε μου!!!Φτου φτου!!!Μπραβο στο αγορακι σου!Εμενα τρωει καθε 1-1,5 ωρα την ημερα και τη νυχτα αναλογως..καθε 2,3 μπορει κ 4 ωρες.Αν εχει παλλινδρομιση ο μικρουλης σου τοτε θα χρειαστει φαρμακο μαλλον οντως.Εμας κοιμαται μαζι μας γτ ξυπναει ανα πασα στιγμη και δεν εχω το κουραγιο να σηκωνομαι.

Ζουμπι μου υπομονη με τον θηλασμο.Συνηθως μετα τις 40 μερες ηρεμουν πολυ τα πραγματα.Φτιαχνουν προγραμμα.

Βινουλα μου τι να κανω μωρε..εκει που λεω θα κοψω το στηθος και θα συνεχισω με το θηλαστρο εκει το μετανιωνω και ξαναγυριζω.Νιωθω πως το παλεψα πολυ και οι τυψεις με ζωνουν!Ελπιζω να παει καλα στο μελλον και τ μωρακι μου να παιρνει το γαλα μου.Ποσο χαρουμενη ειμαι που για 45 μερουλες το μωρακι μου πινει γαλατακι απο μενα!!Γτ σε δυσκολευει το να κοψεις το μπουκαλι?Δεν χορταινει απο το στηθος?

Καληνυχτα σε ολες και φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεά σας μανούλες!!!

έμεινα τελευταία εγώ, καμία άλλη δεν υπάρχει για Απρίλιο?

Εμείς κοντεύουμε, σιγά σιγά ετοιμάζομαι. Εχω πλύνει ρούχα, θα φτιάξω και τη βαλίτσα από εβδομάδα.

Κάναμε το πάρτυ μας και περάσαμε ωραία,κουράστηκα αλλά ευτυχώς καθόταν και ο άντρας μου τη Δευτέρα και ξεκουράστηκα αρκετά.

Αn-n πως τα πήγες στη μαία?

Φιλάκια σε όλες και καλή υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα όμορφες!! Τι κάνετε;; Κοννα μου εχεις μεινει μαλλον τελευταια και καλύτερη!! Εγώ σήμερα κοιμήθηκα αρκετά και είμαι πιο ξεκούραστη!!Η μπέμπα μετά από τις 11 με 2 που έτρωγε ξυπνησε στις 6 κ μετα στις 10! Αφού γέμισε το στήθος μου και η μικρη χόρτασε πολύ γρηγορα! Επίσης δεν μου φαίνεται καθόλου κίτρινη! Τώρα τι να πω..στον ήλιο τη βάζω.

Ζούμπι μου ξεκουράσου όποτε μπορεις σε καταλαβαινω..και γω χτες το πρωι τα ιδια και περιμενω να μεγαλώσει να αλλάξουν τα πραγματα!

Αναστασια μου μπραβο σου και υπομονη. Εγώ πιστευω θα τα καταφερεις στο τέλος γιατι το θες πολύ! Και εγώ παρολο που θηλασα τον μεγάλο 4 μηνες αποκλειστικά, πάντα πίστευα οτι δεν έχω αρκετό γάλα και μου περναει ακομα απο το μυαλο....

Κουράγιο σε όλες μας!!!!

Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο μενα κοριτσια μου...

Κοννα μου εσυ εισαι ακομα εγκυουλα και συντομα θα φερεις στον κοσμο το μωρακι σου και θα συμπληρωσουμε τον κυκλο της εγκυμοσυνης ολες μας...τι περασαμε ολους αυτους τους μηνες ολες μαζι...χαρες,αγχοι,φοβους,λυπες,αγονιες...τουλαχιστον ειχαμε η μια την αλλη να τα πουμε να παρουμε συμβουλες και να στηριζομαστε...

ο καινουριος ρολος της μητροτητας για μερικες νεες μανουλες και για τις μανουλες που εχουν ηδη παιδακι ξεκιναει με πολυ αγχος,φοβο,αγονια και χαρες εννοειται...αλλαξα και τον τιτλο μιας κ σχεδον ολες γεννησαμε κ ελπιζω να τα καταφερουμε κ σ αυτον τον ρολο...

εγω απ οτι καταλαβατε το ξενυχταω παλι αλλα οχι εξ αιτιας του μπεμπη μας ο οποιος ειχε αρκετη γκρινια κ σημερα αλλα λογο υπερεντασης κ ενος πονοκεφαλου που με εχει τσακισει...την ερχομενη δευτερα σαραντιζουμε ελπιζω να στρωσει κ το προγραμμα με τον μπεμπη....ειμαι πεσμενη ψυχολογικα κ εχω μια απορια...το αιμα απο την γεννα μου ειχε σταματηση τελειως εδω κ αρκετες μερες.χτες το βραδυ πονουσε η κοιλια μου κ σημερα εβγαλα παλι οχι παρα πολυ αλλα εβγαλα...η γυναικολογος μου ειπε οτι μετα τις 40 μερες μπορει να ερθει η πρωτη περιοδο κ κανει μεχρι κ ενα χρονο να εμφανιστη..εχετε ιδεα τι μπορει να ειναι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ το έκλεισα ηλεκτρονικά ! Θα το κάνω όμως για σιγουρια ! Για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!
    • Κορίτσια μου αγαπημένα!!!!!❤️❤️❤️ Κάναμε χτες τη χοριακή και ακόμα δεν πιστεύω ότι τα καταφέραμε!!!! 💪Πετάμε στα σύννεφα ακόμα, νομίζω ότι ζω ένα όνειρο!!! Θα κάνουμε αύριο επαναληπτική, νιώθω όμως μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα🙏!!! Εύχομαι σε όλες τις φίλες που προσπαθούν ή περιμένουν το αποτέλεσμα να πάρουν τη χαρά αυτή! Έχουμε περάσει όλες τόσο πολύ δύσκολα, που μας αξίζει επιτέλους να χαρούμε κι εμείς!!🌈👶 Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αλλά με κάποιον τρόπο νιώθω ότι το πιο δύσκολο για μένα πέρασε κορίτσια μου. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη❤️🌷 και σας ευχαριστώ για όλα όσα έχουμε πει όλους αυτούς τους μήνες🥰
    • Απαπαπα βρε κορίτσι μου τι περιπέτεια πέρασες λογικό να σε πιάσει άγχος ευτυχώς πήγαν όλα καλά και έκαναν λαθος οι γιατροί  να περάσεις με ηρεμία τις γιορτές και όμορφα 😊
    • Καλημέρα σε όλες.. Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα να έχουμε..με το καλό να ερθουν τα μωρακια μας! εγω είχα περιπέτειες χθες πάλι... πήγα στο νοσοκομείο γιατι είχα πόνο απο την Πέμπτη απο την αριστερή πλευρά απο το κεφάλι μεχρι τα πλευρά και φοβηθηκα μήπως είναι κάτι... πάω και μου λένε μολις μ κάνανε υπέρηχο στους πνεύμονες οτι έχω θρόμβο στην αρτηρία του αριστερού πνεύμονα..και κινδυνεύει η ζωη μου..ΣΟΚ😱 μου κανανε εισαγωγή για να μ κανουν αντιπηκτικες σε μεγάλες δόσεις..εν τέλει μου είπαν αν θελω να κάνω αξονική( που ειναι λίγο βλαβερό για το μωρό) για να είμαστε σίγουροι τι είναι και σε τι ποσότητα πρέπει να γίνουν οι αντιπηκτικες.την καναμε...και εδιξε οτι δεν υπάρχει κανένας θρόμβος..και μ ειπαν οτι ίσως είναι καποια αρχόμενη λοίμωξη...ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ..στην κυριολεξία...μ ειχαν συνέχεια με οξυγόνο...μ έλεγαν οτι και να γίνει προτεραιότητα μας είσαι εσύ...θα κανουμε τα αδύνατα δυνατά... εγώ εκεί κλάμα και κακό...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...   ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ...❤️❤️❤️
    • Είχα κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού και δε μου το είπε ποτέ κανένας αλλά ούτε κι όταν πήγα εκεί μου ζήτησαν κάτι! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...