Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ 2011 τα πρωτα λογακια


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!

Πολλά νέα σας διάβασα από το Σ/Κ και δυστυχώς όχι όλα ευχάριστα. Νόμίζω πως θυμάμαι να διαβάζω την Άννα. Δεν έχω καταλάβει ακόμα λεπτομέρειες από αυτά που αναφέρατε αλλά δεν έχει σημασία. Ελπίζω να είναι δυνατή και να είναι γερό το παιδάκι της για να στηρίζουν ο ένας τον άλλο.

Γιούλη, απίστευτο αυτό με τους μαγουλάδες! Ευτυχώς ο Αλέξης είναι εμβολιασμένος. Να προσέχεις μην κολλήσει και ο Νίκος! Συμφωνώ με την Αφροδίτη γι αυτό που σου είπε για τη πίκρα και την αδικία που νιώθεις. Έχεις δίκιο ότι κάποιοι ίσως είναι πιο τυχεροί από μας και μπορεί κάποια πράγματα να τους ήρθαν πιο εύκολα, αλλά πρέπει να ξεκινάς την κάθε μέρα σου χαμογελαστή και να σκέφτεσαι τι έχεις εσύ καταφέρει και τι δώρα σου έχουν έρθει. Όλοι μας δηλαδή αυτό πρέπει να κάνουμε.

Αφροδίτη ωραία τα νέα από το σχολείο. Είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις ωραία και δημιουργικά στη δουλειά σου!

Δανάη το σπίτι ακούγεται φανταστικό! Κι εγώ έτσι είμαι αν μου κολλήσει κάτι, όσα και να δω μετά, τελείωσε!

Άντρια μεγειά τα ψώνια και χαλάρωσε σε παρακαλώ! Όλα τέλεια θα γίνουν και θα τα προλάβεις! Να σου θυμίσω ότι έχεις ξανακάνει μωρό? ;)

Γλυκερία, τι ωραία που περιγράφεις τη σχέση των παιδιών σου! πολύ πλάκα θα έχουν 2 παιδάκια σε ένα σπίτι!

Ελενάκος φιλιά στα μωρούλια σου! Ελπίζω ο μεγάλος αδελφός να βολευτεί στο δωμάτιο του, να αραιώνετε κι εσείς λίγο!

Αναστασία περαστικά σας! Ελπίζω να είναι καλά σήμερα η Γεωργία! Να ζήσετε κιόλας, χρόνια πολλά κι αγαπημένα με τον άντρα σου! Θέλω κι εγώ σινεμά! Έχω να πάω 2 χρόνια σχεδόν!

Γεωργιάννα ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Τι καλά που πάνε καλά τα ευχολόγια! Μπράβο!

Εμείς χτες φάγαμε σπίτι με παππούδες, θεία και νονό για τη γιορτή της Κατερίνας και μετά σβήσαμε και τούρτα για τα γενέθλια μου που ήταν στις 23/11. Τι αστείους κύκλους που κάνει η ζωή: όταν ήμουν μικρή μου έλεγαν ψέματα ότι είχα γεννηθεί της Αγίας Αικατερίνης για να γιορτάζω τα γενέθλιά μου την ίδια μέρα με τη γιορτή της μαμάς μου. Και τώρα, 20 περίπου χρόνια μετά, ξαναγιορτάζω γενέθλια στις 25, μαζί με την κόρη μου αυτή τη φορά!

Πολλά φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 988
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!!

Η κοντέσσα μας σήμερα το πρωί στις 7.10 μας επισκέφτηκε στο δωμάτιό μας!ούτε που πήρα χαμπάρι πότε ξύπνησε,γιατί δεν ακούστηκε καθόλου από την ενδοεπικοινωνία!!!πάει,τέλειωσε....ούτε στο πάρκο πια κάθεται αν δεν θέλει ούτε στο κρεβάτι....Μίλησα με την παιδίατρο κ μου είπε να βγάλω το κάγκελο το ψηλό του κρεβατιού κ να βάλω το χαμηλό προστατευτικό ώστε να μην πέσει καμιά ώρα κ να έχω όλες τις πόρτες του σπιτιού κλειστές κ τα ντουλάπια ασφαλισμένα.

Φρικτό αυτό που συνέβη στο παιδί,δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...Δύναμη σε όσους έμειναν πίσω!

Σήμερα αποφάσισα να καθαρίσω τα τζάμια (πράγμα πολύ σπάνιο για μενα).μάλλον με έχει πιάσει το σύνδρομο καθαρισμού της φωλιάς πριν τον ερχομό του νέου μέλους! :lol: έφυγα να συνεχίσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!!!

γιουλακι, δεν ηθελα να σε αποπαρω, ουτε νομιζα οτι γκρινιαζες, το παραπονο σου ελεγες, και καλα εκανες!!! εγω σε καταλαβαινω και σε θαυμαζω ;)

δεσποινα, τι ωραια να γιορταζεις με την κορη σου!!!! χρονια πολλα και καλα!!! να ειστε παντα ευτυχισμενες!! ωραια ειναι να αισθανεσαι δημιουργικος :)

δαναη, καλο καθαρισμα της φωλιτσας σας ;) αυτο ειναι , παει ξεπορτισε η μυρτω !!!!χαχαχα :lol::lol: !!

αναστασια, ελπιζω να ειναι καλυτερα η γιωργια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμενα!!

μολις γυρισα απο την δουλεια και ειμαι ενα πτωμα....Η Δευτερα ειναι η χειροτερη μερα...

θα τρεξω να κανω ενα μπανακι πριν ξυπνησει ο σιφουνας και δεν προλάβω να κάνω τίποτα...

εχω και μαγείρεμα σημερα......ουφ ουφφφφφφφφφφφφφφφφ μετα βολτα και στο ενδιάμεσο κατι τηλεφωνικα ραντεβου... :?:?:? τελικα τα σκ ειναι πιο κουραστικα απο την εβδομαδα :lol::lol:

Η Εμμα αρχισε να μην τρωει...νευριαζει πεταει τα πηρουνια τα πιατα και κλαιει...εσας?? τρωνε?

ειναι δυσκολη η ηλικια τους ή εμένα μου φαίνεται? Μηπως τρεχουμε πολύ απο πίσω τους και δεν είναι καλό? Τι λε΄τε?

Εγώ πχ δεν θέλω να βαρεθει, να στενοχωρηθεί, προσεχω μην τυχον και δεν παιξει ή δεν περασει καλα κλπ .... αλλα φοβαμαι μην γινει λιγο κακομαθημενο ετσι...τι λετε εσεις?

τα πρωινα δε, αν ξυπνησει πριν φυγω πλανταζει στο κλαμα και χτυπαει την γυναικα που την κραταει...δεν δεχεται να την αλλαξουμε-πλυνουμε και σπαραζει η καρδια μου που την αφηνω........ :(:(:(:(:( αλλα ουτε θεωρω οτι ειναι σωστο να κανει ετσι και να χτυπαει την γυναικα...

φιλιααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κανετε???

Βασικά τα θερμά μου συλληπητήρια για την μανούλα Αννα,λυπήθηκα τόσο μα τόσο πολύ....ειναι ο εφιάλτης που λέγαμε,ας της δωσει ο Θεος δύναμη κ σε αυτην κ στο παιδάκι τους,ότι κ να πω ειναι πολύ λίγο....

Αχ!Γιούλη μου,η αλήθεια ειναι πως υπάρχουν περιπτώσεις πιο δύσκολες απο όσο μπορούμε να φανταστούμε,για κάποιους το φορτίο της ζωής ειναι βαρυτερο κ κάποιες στιγμές δεν αντεχουμε να το σηκώσουμε...ειναι εκεί που λενε "οτι σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατό" ή αν δεν πέσεις χαμηλά δεν θα μάθεις να σηκώνεσαι...

Ετσι είναι η κατάσταση αλλά υπάρχουν 2 επιλογές ή εγκαταλείπεις ή τα καταφέρνεις...το 2ο φυσικά ειναι το πιο σωστό...εγω σου ευχομαι ολόψυχα να εισαι δυνατη κ να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε όλα αυτα τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις....ζόρια εχουμε όλες μας,η καθε μία απο τον δικο της τρόπο ζωής...εδω ειμαστε να μιλάμε κ να λέμε οτι μας κάνει να νοιώθουμε καλύτερα.Εννοειτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμενα!!

μολις γυρισα απο την δουλεια και ειμαι ενα πτωμα....Η Δευτερα ειναι η χειροτερη μερα...

θα τρεξω να κανω ενα μπανακι πριν ξυπνησει ο σιφουνας και δεν προλάβω να κάνω τίποτα...

εχω και μαγείρεμα σημερα......ουφ ουφφφφφφφφφφφφφφφφ μετα βολτα και στο ενδιάμεσο κατι τηλεφωνικα ραντεβου... :?:?:? τελικα τα σκ ειναι πιο κουραστικα απο την εβδομαδα :lol::lol:

Η Εμμα αρχισε να μην τρωει...νευριαζει πεταει τα πηρουνια τα πιατα και κλαιει...εσας?? τρωνε?

ειναι δυσκολη η ηλικια τους ή εμένα μου φαίνεται? Μηπως τρεχουμε πολύ απο πίσω τους και δεν είναι καλό? Τι λε΄τε?

Εγώ πχ δεν θέλω να βαρεθει, να στενοχωρηθεί, προσεχω μην τυχον και δεν παιξει ή δεν περασει καλα κλπ .... αλλα φοβαμαι μην γινει λιγο κακομαθημενο ετσι...τι λετε εσεις?

τα πρωινα δε, αν ξυπνησει πριν φυγω πλανταζει στο κλαμα και χτυπαει την γυναικα που την κραταει...δεν δεχεται να την αλλαξουμε-πλυνουμε και σπαραζει η καρδια μου που την αφηνω........ :(:(:(:(:( αλλα ουτε θεωρω οτι ειναι σωστο να κανει ετσι και να χτυπαει την γυναικα...

φιλιααααααααααα

Εγω θεωρω πως κομματάκι την εχεις καλομάθει,δεν ξέρει να βαζει όριο γτ δεν της το επιβαλλεις εσύ...βεβαια ειναι δυσκολο γτ οταν κ εγω την μαλώνω μου κανει ναζακια κ κρατιεμαι να μην γελάσω (πολλες φορες δεν τα καταφερνω) ή κλαίει οταν την μαλώνω λες κ της εκανα τα χειρότερα,σπαραζει κ την λυπαμαι...της λεω να καθησει στον καναπέ κ ειμαι κάθετη...παντως με ακουει πλεον 3 στις 4 φορες τουλάχιστον....

Τωρα για την απουσια σου που την κανει να ειναι αντιδραστική,δεν ξερω τι να σου πω ειλικρινά,μαλλον θα πρεπει να το συνηθισει η νομιζω πως καλο θα ηταν η αλλη γυναικα που την κραταει να της κανει παιχνίδια συνεχως οποτε να διασκεδαζει κ να μην εχει θεμα που φευγεις......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαναη της ειχες παρκο μέχρι τωρα???

Να της βαλεις αυτο το καγκελο,θα βοηθησει,εγω ακομα να το πάρω....

Παντως κανει κ μενα ζαβολιές, πλέον κλειδώνουμε την πόρτα του σπιτιού γτ στην μανα μου την ανοιξε κ σε μας επιχειρεί...βγαινει στην μπαλκονοπορτα αν δεν ειναι κλειδωμενη κ επίσης μου ανοίγει τον καταψύκτη του ψυγείου που ειναι χαμηλά....

Της παίρνουμε αυτοκολλητα γτ της αρεσει να τα κολλαει παντού...

Λεει τραγουδακια κ όταν κανουμε εμεις κάτι μας λεει "μπραβο"!Εχει πολυ πλακα...ωχχχχ ξυπνησε!Φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

'Ελενα,το έχω ξαναγράψει πολλές φορές γιατί το πιστεύω όχι μόνο από την άποψη της μάνας αλλά κ από επιστημονική:τα παιδιά χρειάζονται όρια γιατί τα κάνει να νιώθουν ασφάλεια.με την σντιδραστική συμπεριφορά τους συχνά μας προκαλούν να τους βάλουμε όρια κ μας δοκιμάζουν.εννοείται ότι δεν είναι πάντα εύκολο να τα τηρήσεις με συνέπεια.οι ενοχές λόγω απουσίας σίγουρα το δυσκολεύουν ακόμη παραπάνω αλλά χρειάζεται.τουλάχιστον τα όρια μέχρι εκεί που αντέχεις εσύ κ θεωρείς σωστό.

Γωγώ,μέχρι τώρα καθόταν στο πάρκο κάποια ώρα κ έπαιζε,όταν πχ έμπαινα να κάνω μπάνιο ή να καθαρίσω το σπίτι...Τέλος αυτά!

Σήμερα το μεσημέρι την έβαλα για ύπνο μετά το φαγητό όπως κάθε μέρα κ ενώ ήταν κομμάτια κ νύσταζε έκλαιγε κ κατέβαινε από το κρεβάτι.την έβαλα ξανά πίσω πάνω από 6-7 φορές.έκλεινα την πόρτα του δωματίου της κ έφευγα.κατέβαινε κ πήγαινε κ καθόταν πίσω από την πόρτα όπου κ την έπαιρνε ο ύπνος καθιστή!!!με το που έμπαινα για να τη βάλω στο κρεβάτι της να μην πιαστεί εκεί κάτω ξυπνούσε κ πάλι από την αρχή.στο τέλος την ξαναέβαλα κ πήγα κ ξάπλωσα.δεν ξέρω τι έκανε,αν σηκώθηκε κ έκατσε πίσω από την πόρτα ή κοιμήθηκε στο κρεβάτι της.μετά από καμιά ώρα την άκουγα στον ύπνο μου που γκρίνιαζε κ φώναζε μαμά,πήγα στο δωμάτιό της,ήταν πίσω από την πόρτα κ μου έλεγε "μαμά,κακά",την άλλαξα κ τη σήκωσα.τώρα αν κοιμήθηκε άγνωστο.και τώρα το βράδυ πάλι σηκώθηκε 2 φορές κ πήγε στην πόρτα!!!κακός μπελάς μας βρήκε!το μεσημέρι δεν με πειράζει αν δεν θέλει να κοιμηθεί,απλά σκέφτομαι ότι αν μένει συστηματικά άυπνη θα έχει γκρίνια όλο το απόγευμα.επίσης τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να διαταραχθεί κ ο βραδινός της ύπνος.πάω να την τσεκάρω αν κοιμάται στο κρεβάτι της κ επιστρέφω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Danae mou se katalaivenw APOLITA..Twra eimai mesa sto agxos pws 8a paei i nixta mas..Apo4e 1i nixta me to strwmataki katw, ekla4e poli ligo molis tin 3aplwsa k etsi 3aplwsa k egw sto xali dipla tis, tis xaide4a ta mallakia tis 2-3 leptakia tin eida pws iremise evlepe girw girw, mou girise plati k koimi8ike, den mporw na pw pws me talaipwrise gia 1i nixta alla ti 8a ginei ws avrio to prwi kaneis den 3erei :lol:

Axxxx prepei na ka8arisw ligo tin kouzina giati eixe pantou mpiskota, paixnidia k oi pagkoi 8eloun simmazema..

Paw na valw stegnwtirio, na ele3w tin Victoria,na faw k na simmaze4w ligo k epanerxonai na sxoliasw ta minimata sas :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΚΟΥΝΙΑ,ΜΙΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 18 ΜΗΝΕς ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΑΥΠΝΟΥΣ ....ΕΙΧΑ ΤΗ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΤΗ ΒΟΛΗ ΤΟΥ,ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΕΛΛΑΝΑ!ΕΥΤΥΧΩς ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕ....ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΑΡΚΟ ΑΚΟΜΑ ,ΠΩς ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;;;;;ΓΥΡΩ ΣΤΟΥς 14 ΜΗΝΕς ΕΚΑΝΕ ΣΑΛΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ....ΚΑΛΟ ,,,,,,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΛΑ,ΕΥΤΥΧΩς ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ,ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΣΚΥΒΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΣΤΡΩΜΑ,ΝΑ ΞΥΠΗΣΕΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ....ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ,ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΚΡΕΒΒΑΤΑΚΙ Σ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΙΚΕΑ,ΒΕΒΑΙΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!! Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α!!!ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΗ ΕΧΩ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ.... :shock::shock::shock: ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΠΟΡΤΑ ΧΤΕς ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΚΑ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΜΗ ΣΑΣ ΠΩ...ΟΧΙ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΚΛΟΠΗ ,ΓΙΑΤΙ ΖΟΥΜΕ ΜΟΝΗ ΜΑΣ ΕΔΩ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΤΟΥΜΠΑ......

ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΚΕΙΚ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Den metakini8ike oute xiliosto :D opws tin 3aplwsa emeine, ftou ftou min tin matia3w..

Despina mou euxaristw..Den 3erw giati toso agxos alla arxisa na iremw, agorasa oti xreiazome gia tin tsanta toketou ta eplina k twra 8eloun siderwma k na mpoun stin tsanta..Trexw k gia to dwmatio tis ka8e mera k ligo k 3eagxw8ika..

Emena re koritsia opote tis 8imwsw klaiei k erxete stin agkalia mou k otan tis pw oxi den 8a se parw, na ka8iseis sto kanape ekanes ata3ia mou leei "mama mama mama" me ligmous k me trexei apo pisw na pesei stin agkalia mou :cry::cry: Axxx k tin lipame merikes fores katafernw na meinw sta8eri stin apo4i mou k alles tin lipame :oops:

Ti allo diavasa? den 8imame :? Signwmi!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Απλώς είχαμε ξεκινήσει μια τακτική: να την ξεγελαμε και να μην την μαλωνουμε γιατι οταν θα μεγαλωσει και θα μαθει να συζητάει θα καταλάβει τι είναι σωστό και τι λαθος...Δηλαδή πχ δεν της λεω: πρεπει να φυγουμε απο την παιδικη χαρα και να παμε στο σπιτι αλλα οτι θα παμε καπου αλλου να παιξουμε και μετα την ξεγελαω με κατι αλλο και ετσι αποφευγουμε τα δραματα...και αλλα τετοια 'κολπα΄

αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο...απο την αλλη ειναι πολυ μικρο για να καταλαβει αν το μαλωσω...ξέρω και εγω...

εσείς τα μαλώνετε? έχει νόημα σε αυτή την ηλικία???

τωρα που το σκεφτομαι δεν την εχω μαλωσει ποτε! κανεις μας !!!

βεβαια ακουει σε γενικες γραμμες, δηλαδη δεν θα βάλει ποτε το χερι στην πριζα..ουτε θα ανοιξει τα ντουλαπια που ξερει οτι δεν κανει...επισης ειναι πολυ εύθικτη και προσβαλεται...δηλαδή αν της πω εβαλες κατι στο στομα και δεν κανει (που 9 στις 10 δεν θα έχει βάλει τίποτα απλώς εγώ το λέω για να το τσεκάρω), ανοίγει διάπλατα το στόμα και με κοιτάει με παράπονο και μετά κλαίει...(χωρίς να την έχω μαλώσει).

και προχθες ανεβηκε ο εξυπνος ο μπαμπας μας σε ενα σκαμπο για να της κανει ενα παιχνιδι και μετα απο 5 λεπτα γυριζω για λιγο το βλεμμα μου και ειχε ανεβει και εκεινη και χοροπηδουσε. Φυσικα αν επεφτε θα εσπαγε τίποτα...και γυριζω, την κοιταω τρομαγμενη...δεν κανω ουτε κιχ για να μην την τρομαξω και παω και την κατεβαζω .... ε με το που καταλαβε οτι τρομαξα άρχισε να κλαιει με αναφιλητά και φωναζε 'μπαμπας μπαμπας' και έδειχνε το σκαμπο (οτι το εκανε ο μπαμπας...)

γενικά είναι κάπως εγωίστρια και προσβάλεται...πχ μια φορά πιο παλιά πήγα να την αλλάξω στην αλλαξιέρα του μωρου που εχω στο μπάνιο και τρελάθηκε και δεν ήθελε με τίποτα...

ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό...

δεν έχω πρόβλημα με τις σκανδαλιές...απλώς θέλω να τρώει!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Καλά είναι πολύ αστείο που έχουν ήδη προσωπικότητα μια σταλιά σκατούλια!

Έλενα εγώ δεν θέλω να την ξεγελάω για να ξέρει ότι όταν λέω κάτι το εννοώ και να μην της δημιουργηθεί ανασφάλεια π.χ. όταν της πω ότι η μανούλα πάει στη δουλειά και θα γυρίσει θέλω να ξέρει ότι λέω αλήθεια.

Η Κατερίνα όταν νευριάζει που δε γίνεται το δικό της φωνάζει, μπορεί να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι ή να μας ρίξει καμία. Τότε, αυτό που κάνουμε είναι να σταματήσουμε αμέσως να της μιλάμε και να την κοιτάμε ανέκφραστοι ή καθόλου. Κορίτσια σταματάει αμέσως τις φωνές και αρχίζει σιγά σιγά τα μαμά, μπαμπά ή πάει να αλλάξει κουβέντα και μας δείχνει κάτι άσχετο, και μόλις καταλάβει ότι μαλακώσαμε και πάμε να χαμογελάσουμε (γιατί είναι μια γλύκα), ξαναχτυπάει μία το τραπέζι για να μας δείξει ότι εκείνη έχει τον τελευταίο λόγο και ότι δεν ξέχασε :lol:

Εμείς ελπίζουμε να κρατηθεί στην κούνια κανένα χρόνο ακομα και μετά θα της βγάλω τα κάγκελα και θα την κολλήσω στον τοίχο. Το παρκο το μάζεψα γιατί δεν καθόταν πια και έβαλα σε εκείνη την πλευρά του δωματίου της τραπεζάκι, καρεκλάκι και πολυθρονίτσα από το ΙΚΕΑ, ράφι για τα βιβλία της, θέλω να πάρω και μοκέτα και να παιζει εκεί πια.

Α! Από σκανταλιές, μεταξύ άλλων, έκλεισε τον μπαμπά της έξω στο μπαλκόνι! Ευτυχώς ήμουν κι εγώ στο σπίτι και του άνοιξα!

Φιλιά σε όλες! Ελπίζω να είχατε μια ήσυχη και ξεκούραστη νύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Δέσποινα καθυστερημένες ευχές για σένα και τη Κατερίνα σου, πολύχρονες και οι δύο και πάντα γερές κι ευτυχισμένες να είστε!

Έλενα κι εγώ δε συμφωνώ με τη τακτική να ξεγελάς τη μικρή, ξέρω πως είναι μια εύκολη λύση για ν'αποφύγεις τα στιγμιαία δράματα αλλά έτσι της μαθαίνεις να μη σου έχει εμπιστοσύνη, καθώς άλλα λες κι άλλα κάνεις. Και θα συμφωνήσω με τη Δανάη, τα παιδιά έχουν ανάγκη από όρια, το ποια και πόσα εξαρτάται από τη κάθε οικογένεια αλλά όρια πρέπει να μπαίνουν σιγά σιγά. Τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν τι μπορούν και τι δε μπορούν να κάνουν κι αυτό πρέπει να τους το εξηγούμε, δηλαδή δε μένουμε μόνο στο όχι ή στο μη αλλά εξηγούμε και γιατί (πχ. μη το πετάξεις αυτό γιατί θα σπάσει και μπορεί να πονέσεις κι εσύ). Η έννοια της τιμωρίας επίσης σ' αυτές τις ηλικίες είναι ιδιαίτερη, ένα νήπιο δύσκολα θ'αντιληφθεί το "δε θα πάμε βόλτα γιατί ήσουν άτακτος" αλλά αντιλαμβάνεται πολύ καλά το "δεν παίζουμε άλλο γιατί με χτύπησες" ή το " αφού πέταξες κάτω το παιχνίδι μάλλον δε το θέλεις πια και το παίρνω".

Γράφω λίγο βιαστικά γιατί έχω δουλίτσα, θα τα πούμε και αργότερα.

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααα,Δάφνη,σας περάσαμε!!! :lol: 10.100γρ!!!ανεβήκαμε κατηγορία!! γερό να είναι το αντράκι σου κ πάντα χαμογελαστό!!

Σήμερα πάλι μου τράβηξε τα μαλλιά κ της είπα μη κ από τότε κάθε φορά που με πλησιάζει της λέω η μαμά είναι θυμωμενη μαζί σου γιατί της τράβηξες τα μαλλιά κ πόνεσε κ το λέω σοβαρά χωρίς να γελάω.νομίζω ότι το παίρνει το μήνυμα ότι κάτι κακό έκανε..

πλένω καλύμματα καροτσιού,καλαθούνας,καθίσματος.τελικά το προστατευτικό κάγκελο της κούνιας της Μυρτώς είναι πολύ χαμηλό.ίσα ίσα φτάνει στο ύψος του στρώματος οπότε κάναμε τράμπα με το κρεβατάκι του μικρού το οποίο έχει κάγκελο που κατεβαίνει σε χαμηλή σκάλα τόσο ώστε να το προστατεύει να μην πέσει στον ύπνο της αλλά όχι τόσο ψηλό ώστε να κινδυνεύει να χτυπήσει σκαρφαλώνοντας να κατέβει κ να πέσει.ίδωμεν..Σήμερα το πρωί 7.20 σηκώθηκε,ήρθε στο δωμάτιο είπε"μαμά" κ μετά κατευθείαν στην κουζίνα λέγοντας "μαμ".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάω σούπερ μάρκετ να ψωνίσω μεταξύ άλλων τις σούπερ αισθαντικές πάνες ακράτειας tena super :lol::lol::lol: ε ρε γέλια πάλι!!!έπλυνα κ τις βράκες αυτές που φτάνουν μέχρι τον αφαλό!!! :lol: θα ειμαι μια οπτασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!

για το θεμα της συμπεριφορας των νηπιων μας ειμαι κι εγω πολυ προβληματισμενη και θα ηθελα τη γνωμη σας..

η αθηνουλα εχει αρχισει και ζωηρευει και γινεται περισσοτερο απαιτητικη...βεβαια, δεν ειναι συνεχεια ετσι, αλλα σιγουρα αρκετα συχνα θα ελεγα....γενικα,οταν εκανε κατι που δεν επρεπε οπως το να ανοιγει τα ντουλαπια, την απομακρυνα ηρεμα λεγοντας της οτι αυτα ειναι της μαμας και δεν τα παειραζει η αθηνουλα... επιανε, μεχρι που το ξαναεκανε και παλι απ'την αρχη, αλλα δεν με ενοχλουσε η επαναληψη, και απ'ο,τι φαινοταν ουτε κι αυτην... πριν καμια εβδομαδα, ομως, την βρηκα για νιοστη φορα να πεταει της τα ρουχα της απο τα συρταρια κατω, και οπως ημουν φορτωμενη τη μαλωσα και της φωναξα :(:( εβαλε τα κλαματα και σχεδον αμεσως το μετανιωσα, οποτε την πηρα αγκαλια και της ειπα οτι η μαμα την αγαπαει και παντα θα την αγαπαει αλλα θυμωνει οταν δεν την ακους :(:( δδυστυχως ομως, μεσα στην εβδομαδα το σκηνικο αυτο επαναληφθηκε και προχτες αποφασισα πως ο,τι κι αν συμβαινει ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. η αθηνα εχει αρχισει να φωναζει οταν της λεμε κατι και δεν της αρεσει (πραγμα που δεν εκανε) , αλλα εγω δεν αντιδρω στις φωνες και μιλαω ηρεμα.... ανησυχω, για το αν ειναι κατι της ηλικας, η δημιουργησα εγω αυτη τη συμπεριφορα κι αν ειναι αργα για να την αλλαξω ....

επισης τωρα τελευταια πεταει τα παιχνιδια της κατω και δεν ξερω τι να κανω για να την αποτρεπω.... γενικα τι με συμβουλευετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αφροδιτη μου σε καταλαβαίνω!!

Ειναι δυσκολο σε αυτη την ηλικία να καταλάβουν ορισμένα πράγματα..

Το αν δημιούργησες προηγούμενο με μια δυο φορές που φώναξες μου φαίνεται απίθανο! Μην αγχώνεσαι για αυτό...

Εγώ την πιάνω στο φιλότιμο, της λεω δεν πρέπει πχ να φωνάζεις και γιατί θα στενοχωρηθώ κλπ..

Επίσης την ξεγελάω όπως σας είπα πχ δεν την βάζω με το ζόρι για ύπνο (αν δεν την βάλω εγώ δεν θα κοιμηθεί ποτέ) αλλά της λέω: πάμε να πούμε ένα παραμύθι και θα παίξουμε μετά...Εάν πχ πριν κοιμηθεί ζητάει τον μπαμπά της για να παίξουν της λέω: πήγε για νάνι ο μπαμπάς γιατί ήταν κουρασμένος... ή: πήγε να πιεί το γάλα του και έλα να πιούμε και εμείς το δικό μας...

δεν πιστεύω ότι μπορώ με αυστηρότητα να της μάθω πειθαρχεία σε αυτή την ηλικία...Απλώς μπορώ να την μάθω να έχει μια ρουτίνα που σιγά σιγά θα της γίνει βίωμα...

Επίσης σχετικά με τα παιχνίδια, τα πετάει με νεύρα ή για να παίξει? Επειδη τα παιδιά δεν έχουν την αίσθηση της τάξης όπως εμείς, εγώ την αφήνω να τα πετάει (όχι βέβαια αν το κάνει με νεύρα) και δεν την πιέζω σε αυτό και μετά της το κάνω σαν παιχνίδι το μάζεμα και βοηθάει και εκείνη...

τέτοια κόλπα βρίσκω για να μην έχουμε δράματα...

δεν θέλω να την καταπιέζω αλλά ούτε να γίνει ανεξέλεγκτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα, κι εγω ελπιζω να μην εκανα μεγαλη ζημια, αλλα τα παιδια ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ!! τα παιχνιδια δεν τα πεταει οταν θυμωνει, οταν παιζει και βαριεται....καλα, για το μαζεμα, ετσι της λεω κι εγω, και κανει πως δεν ακουει :lol: γενικα, δεν την ξεγελαω, ειμαι ειλικρινης μαζι της, απλα μερικες φορες παραλειπω καποια σημεια π.χ. της λεω οτι ο μπαμπας και η μαμα θα κανουν νανι, και τη ρωταω τι θα κανει η αθηνα, νανι μου λεει, και παραλειπω οτι δεν θα κοιμηθουμε αμεεεεεεεεσως τωρα, αλλα 2-3 ωρες αργοτερα :lol:

για τον υπνο, εγω ειμαι φαν της ρουτινας : μπανιο, γαλα και νανι, με ενδιαμεσα τραγουδακι η παραμυθακι, ο,τι θελει , και πιστευω εχει συνηθισει ....

παντως, κι εγω δεν πιστευω στην πειθαρχεια, πιστευω ομως στα ορια και στην εμπιστοσυνη : το παιδι πρεπει να εμπιστευεται τη μαμα (οτι θα ειναι παντα εκει να ικανοποιει τις αναγκες του ) και η μαμα να καθοριζει τι ειναι επιτρεπτο και τι οχι. αλλα ρε γμτ ειναι λεπτες οι ισορροπιες :(:o:o τεσπα, θα συνεχισω με υπομονη και θα σας ενημερωσω....

ευχαριστω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα μια μερα δεν μπηκα και γραψατε ενα κατεβατο!!!!

Δεν θυμαμαι και πολλα.

Δαναη τελικα θα κλεισετε το σπιτι; Αχ πλησιαζουν οι μερες!!! και εμενα πλησιαζει 12 Δεκ. τα 9α γενεθλια του Αλεξανδρου. ακομη δεν μπορω να το πιστεψω 9 χρονια απο τοτε που τον εφερα στον κοσμο!

Γιουλη μου πως εισαι απο αρρωστια;

Αφροδιτη μου εγω και τιμωρια τον βαζωκαι τους φωναζω αλλιως δεν ακουνε με τπτ!!!!!!!!!!

Την Κυριακη μιλαγα στον Διονυση ποση ωρα και του ελεγα να μην μου ζητησει κατι γτ ειναι επικυνδινο γι αυτον. εκλεγε και δεν ακουγε με τπτ. μολις τον εβαλα στο δωματιο του και του ειπα οτι ειναι τιμωρια ηρεμησε μετα απο 2 λεπτα και ηρθε γελοντας στην κουζινα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα,θα ξαναδούμε το σπίτι,θα του ζητήσω να μου φερει 1-2 χειμωνιάτικους λογαριασμούς της ΔΕΗ κ κοινόχρηστα,θα πρέπει να διαπραγματευτούμε το πότε θα μπούμε στο σπίτι (εμείς δεν μπορούμε νωρίτερα από 1 φλεβαρη,λίγο να ξεπεταχτει ο μικρός) κ αν τα βρούμε,θα το κλείσουμε.

9 χρόνια ε??φαμτάζομαι πέρασαν σαν νεράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια,να σας ρωτησω,είχε κανει καμιά σας κιρσούς στην εγκυμοσύνη;εγώ είχα μια προυπάρχουσα ευρυαγγεία για την οποία είχα πάει παλιότερα σε αγγειολόγο.με τη δεύτερη εγκυμοσύνη επιδεινώθηκε πολύ /ομως σε ενα σημείο.σήμερα που το πίεσα πονάει κ έχει γίνει μωβ.θα επανέλθει άραγε μετά τη γέννα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, από την αυπνη μανούλα....

"Παλούκι" να μην έχεις κανέναν για βοήθεια.....

Από το σάββατο το βράδυ έχω να κοιμηθώ κανονικά. Χτες βράδυ 12 με 04 κοιμήθηκα και είμαι και ευχαριστημένη. Τώρα έχει δέκατα. Ελπίζω να μην ανεβάσει....

Εγώ προσπαθώ να βάζω όρια στη Γεωργία. Έχω μάθει από τη μάνα μου στην πολύ συζήτηση και αυτό κάνω με τη μικρή. Της εξηγώ τα πάντα σαν να είναι μεγάλο παιδί. Πολλές φορές δεν πιάνει. Κάποιες φορές τη μαλώνω (δηλαδή της μιλάω με αυστηρό ύφος) και τη βάζω τιμωρία. Και τι εννοώ? Την αφήνω κάτω και της λέω ότι θα κάτσεις λίγο εκεί γιατί έκανες κάτι που δεν έπρεπε. Ο μπαμπάς μας φυσικά ποτέ δε μας μαλώνει και γι αυτό τον αγαπάμε πολύ!!! :lol:

Αχ, της έβαλα θερμόμετρο και από 37,8 πήγε μετά από λίγο 36,8 από μόνο του!

Δανάη, οι κιρσοί χειροτερεύουν με τις κυήσεις. Χρωματικά μπορεί να υποστρέψουν λίγο μετά τη γέννα αλλά η βλάβη παραμένει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...