Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Jigsaw καλή σου επιτυχία για αύριο!!!

Λοιπόν... ένα ένα μου έρχονται στη μνήμη περί ενδομητρίωσης κ λαπαροσκόπησης.

Ο τρόπος που η ενδομητρίωση επηρρεάζει τη γονιμότητα, είναι μέσω του προσβεβλημένου ιστού (σαν πληγές ένα πράγμα), που με τη σειρά τους δημιουργούν συμφύσεις, που με τη σειρά τους "κολλάνε" κάποια όργανα όπως οι σάλπιγγες, αλλά όχι μόνο και τα κάνουν να μην μπορούν να ανταποκριθούν με τις φυσιολογικές κινήσεις "υποδοχής" προς το γονιμοποιημένο ωάριο, το έμβρυο δηλαδή.

Στη δική μου περίπτωση, επειδή η ωοθήκη με τη σάλπιγγα είχαν αλλάξει θέση, κάτι που θα δικαιολογούταν από την παρουσία συμφύσεων λόγω ενδομητρίωσης, έπρεπε να τσεκαριστεί αν υπάρχει ενδομητρίωση σε βαθμό τέτοιο που να δημιουργούνται συμφύσεις ώστε αυτές να λυθούν...

(Γι΄ αυτό την έφαγα τη "μαχαίρα")

Ε και αφού βρέθηκαν εστίες ένδο, φαντάζομαι αυτές καυτηριάστηκαν μάλλον "προληπτικά".

Τώρα μπορεί και να τα έχω καταλάβει κάπου λάθος, αλλά η ουσία με την ένδο είναι ακριβώς αυτή: κάνει το εσωτερικό μας σύστημα να μην συμπεριφέρεται κατάλληλα για να υποδεχτεί το εμβρυάκι μας, από ένα σημείο και ύστερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια!ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις περί ενδομητρίωσης,θα προσπαθήσω να μην βασανίζω το μυαλό μου με άλλες σκέψεις,θα κάνω τον σταυρό μου και θα συνεχίσω και αυτή την προσπάθεια,αφού ήδη έχω κάνει την daronda,το Σάββατο ξεκινάω menopur,να σας ρωτήσω,τις innohep τις ξεκινάμε συγχρόνως με τις Menopur?

Jigsaw εύχομαι η σημερινή μέρα να είναι η αρχή για μια τέλεια εγκυμοσύνη!!!!!πολυ καλά αποτελέσματα σου έυχομαι και σου στέλνω την θετική μου ενέργεια!!!!! :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες, μπήκα κυρίως για να φυσήξω την jigsaw ΦΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ κοπελάρα μου!

Καλά αποτελέσματα να έχεις και ΦΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥ σε όλα τα κοριτσάκια να γεμίσουμε μωράκια! ;)

Πολλές καλήμέρες.... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ όλες σας για τις ευχές σας!! Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι όλες μας να γίνουμε μανούλες....Περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο σε δύο ώρες περίπου....Πιστεύω ότι θα έχουμε ευχάριστα νέα....Θα σας ενημερώσω σύντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

levou πολλά πολλά συγχαρητήρια!

jigsaw μην αγχώνεσαι και ελπίζω να είναι θετική η χοριακή σου!!!!!!

Να πω κάτι...δεν έχει υποκύψει καμία σε τεστ εγκυμοσύνης φαρμακείου?Νομίζω οτι δε θα τα καταφέρω να μείνω κουλ μέχρι τις 4/12!!!! Αν δεν είχαν απεργία τα φαρμακεία θα είχα πάει ΣΗΜΕΡΑ. Εκανα μεταφορα 2 κατεψυγμένων στις 21/11 λέω Παρασκευή - Σάββατο να κάνω ένα τεστάκι. Ποιά είναι η γνώμη σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jgsaw εχουμε νεα??? μακαρι να μας πεις τα ευχαριστα...

Marinasot ειχα κανει τεστ στην πρωτη μου εγκυσύνη στην 9η μέρα εμβρυομεταφορας και ήταν θετικό και ήμουν εγκυος αλλα τα εχασα στην 5η εβδομάδα, δίχνει και αχνη γραμμή να δίξει παλι είσαι. Αλλα θα προτιμούσα την χοριακή για ασφάλεια, το τεστ ειναι μια πρωτη γευση του τι μας περιμένει..

Φιλια σε όλες.

Ερώτηση ενδομητρίωση μπορεί να παρουσιαστεί ακόμη και μετα απο γέννα? ξέρει καμία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!! Σηκωθείτε απο καρέκλες, ντιβάνια, τραπέζια, καναπέδες (που λέει και μια ψυχή) και πανηγυρίστε μαζί μου!!!! Μόλις με πήρε ο γιατρούλης μου τηλ και ΝΑΙ είμαι έγκυοοοοοοοοοςςς!!! [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif]

ΦΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σε όλες σας, μακάρι να σας κολλήσω!

Levou mouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, αυτά είναι τα καλύτερα νέα που έχω ακούσει εδώ και μήνες!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι [smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif]ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

Ο Θεός να σε φυλάει, καλή μου levou και να έχεις μια ήσυχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif] [smilie=binkybaby.gif]

Jigsaw, παλιά μου φιλενάδα :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG: εύχομαι να έχεις μια τεράστια χοριακή :ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray::ympray: Χαίρομαι που τελικά έκανες εξωσωματική και ειλικρινά εύχομαι μέσα από την καρδια μου να ακολουθήσεις την levou...Θα μπω πάλι αύριο, να διαβάσω τα νέα σου.

Πολλές-πολλές, θερμές ευχές σε όλες τι κοπελιές, από μια παλιά αγωνίστρια...

Και μην ξεχνάτε, ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεβου μου τωρα το ειδαααααααααα.συγχαρητηριαααααααααααααα [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob9.gif] ευχομαι μια πολυ πολυ καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις!!!!πολυ χαρηκα μπραβο σου...αντε φυσα με τωρα να ερθω και εγω γρηγορα στην θεση σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλεναδίτσες μου!!!!!!!τι κάνετε?jigsaw τι έγινε?ελπίζω μόνο να κάνετε πάρτυ ακόμη και να μην έχεις προλάβει να μας πει τα ευχάριστα,μακάρι να έχουν πάει όλα καλά!!!!!

marinasot καταλαβαίνω πολύ καλά την αγωνία σου,αλλά η δική μου γνώμη είναι να μην κάνεις τεστ γιατί μερικές φορές το τεστ δεν δείχνει αυτό που πρέπει και τζάμπα μπορεί να χαλάσεις την ψυχολογία σου,νιμίζω δεν είναι τυχαίο που οι γιατροί λένε να κάνουμε χοριακή και όχι τεστ.labrini μου δεν ξέρω καθόλου αυτό για την ενδομητρίωση μετά από εγκυμοσύνη,το μόνο που μπορώ να σκεφτώ από αυτά που ξέρω είναι οτι από την στιγμή που είναι μια πάθηση που επανεμφανίζεται ακόμη και μετά από χειρουργείο,σημαίνει ότι είναι πιθανό να συμβεί και μετά από εγκυμοσύνη,από την άλλη όμως η εγκυμοσύνη δεν την βοηθάει αφού δεν έχουμε περίοδο οπότε δεν την αφήνει να βγει.γιατί σε βασανίζει τώρα αυτό?έχεις κάποια ένδειξη?

κορίτσια τελικά για τις ηπαρίνες θυμάται καμία πότε τις ξεκινάμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου καλα.

Με ανησυχει που δεν εχουμε νέα απο το κορίτσι μας μακάρι να ειναι όπως τα λεει η vango να πανηγυρίζεις και να μην προλαβες να μας πεις.

Vango τις υπαρίνες τις ξεκιναμε πριν την εμβρυομεταφόρα θυμάμαι και μετα ώς την γέννα και για 25 μερες μετα πρώτα ο θεός. Βεβαια εγω όταν ειχα μείνει εγκυος και τις ξεκίνησα 3 μηνων και ολα καλα δεν ειχα όμως θρομβοφιλια αλλα τάση για θρομβοφιλια δηλαδη μέτρια πιθανότητα και εκανα προληπτικα.

Σχετικα με την ενδομητρίωση δεν ειχα κανένα σύμπτωμα ουτε πόνους περιόδου που ειναι και το πιο σύνηθες ουτε αστάθεια κύκλου απλα αναρωτιέμαι γιατι ενω βάζω καλα εμβρυα και μάλιστα φτανουν σε σημειο βλαστόκύστες 5-6 ημερών τελικα δεν κολλανε, ο γιατρος λεει λόγω ωαρίων αλλα μια χαρα μου φαινονται τα ωάρια μπορει να ειναι λίγα αλλα η κυταρρολογος λέει ειναι καλα λόγω ηλικίας τι να πω προσπαθώ την επόμενη φορά που σίγουρα θα ειναι και η τελευταία να εχω αποκλείσει όλα τα πιθανώς αρνητικα ενδεχόμενα που θα επηρεάσουν τη σύλληψη.

Marinasot υπομονή και μόλις κλεισεις 10 μέρες απο την εμβρυομεταφορά βουρ για χοριακή.

Rose μακαρι όλες να ακολουθήσουμε τη Levoy.

Πολλα φιλια σε ολες μακαρι να ακούσουμε καλα νέα να παρουμε δύναμη κι εμεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό κορίτσια....Το τι κλάμα έριξα δε λέγεται αλλά το θέμα είναι ότι ανέβηκαν τα λευκά μου αιμοσφαίρια, ανέβηκε η πίεσή μου και τα οιστρογόνα μου είναι ανύπαρκτα...Τα είχα χύμα...μου ήρθαν και τσουβαλάτα.... Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω και απαντήσεις...Λένε ότι οφείλονται από τα φάρμακα της εξωσωματικής γιατί η κλινική μου εικόνα ήταν άριστη πριν από την όλη διαδικασία...Οπότε ούτε η εξωσωματική αποτελεί πλέον λύση για την περίπτωσή μου....Ευχαριστώ τον άντρα μου για την όλη στάση του γιατί χωρίς αυτόν ....αυτή τη στιγμή θα τα είχα διαλύσει όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jigsaw τι να σου πω...όλες ξέρουμε πόσο δύσκολα περνάς αυτή τη στιγμή.. αλλά μη χάνεις το θάρρος σου κοπέλα μου..τι θα πει ούτε η εξωσωματική αποτελεί πλέον λύση? μπορεί η όλη διαδικασία να μην ήταν σωστή ή τέλος πάντων να μην είχε ληφθεί υπόψη το ότι θα σου προκαλούσε άλλα θέματα..για όλα υπάρχει λύση! θα τη βρείτε την άκρη την επόμενη φορά.. δε θέλω ηττοπάθιες!

Όπως και να'χει δεν είναι η σωστή ώρα για να πάρεις αποφάσεις.. κλάψε, ξέσπασε, βγες, πιες κάνε ότι νομίζεις και όταν περάσει κάποιο διάστημα το ξανασκέφτεσαι.. και ξέρεις ότι σου τα λέω γιατί όλες μας τα έχουμε περάσει και ξέρουμε πώς είναι.. και ψάχνουμε πάντα κάποιον να μας πει κάτι να μας δώσει δύναμη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άχ, βρε jigsaw.... το φοβόμουν ότι τα νέα δεν ήταν καλά, όταν είδα ότι άργησες να μπεις στο μάμμυ... Δεν φαντάζεσαι πόσο βαθιά σε καταλαβαίνω και πραγματικά συμπάσχω μαζί σου...Λυπάμαι τόσο, μα τόσο πολύ.... Αλλά θα συμφωνήσω με την daphne_b. Μην το βάλεις κάτω ακόμα. Κάνε άλλη μια προσπάθεια. Άσε να περάσουν οι γιορτές και με το νέο έτος πήγαινε να το συζητήσεις με κάποιον άλλο γιατρό. Διερεύνησε λίγο τις επιλογές σου και μετά αποφάσισε με ησυχία.

Σε φιλώ και σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά και την αγάπη μου :YMHUG::x:YMHUG::x:YMHUG::x:YMHUG::x

post-11264-13873939865825_thumb.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

jgswa λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα και ιδιαιτερα για την επιπλοκή που είχες θα συμφωνήσω με τα κορίτσια και θα σου πω΄ότι υπάρχει και εξωσωματική σε φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα, βεβαια προέχει να ξεκουραστείς να ηρεμήσεις και να το βγάλεις για λίγο απο το μυαλό σου, ομως αν κατι το θελουμε πολύ αξίζει να το προσπαθούμε και παντα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις να το πετύχουμε. Εχω γίνει λίγο σκληρή μετα απο αρκετές αρνητικές όμως εμεις εδω ειμαστε για τα δύσκολα για να παλέυουμε και σίγουρα θα ανταμειφθούμε. Κι εγω καθε φορα που παίρνω αρνητικό κλαιω χτυπιέμαι πονάω αλλα λέω όχι θα το παλέψω που θα πάει ισως τα καταφέρω μια αλλη φορα.

Τι να πω κουραγιο ξέρω οτι το ψυχολογικό κομμάτι της εξωσωματικής ειναι το πιο δύσκολο και δυστηχώς στην Ελλαδα δεν εχει υπόστήριξη, αρα ας παρουμε τους αντρες μας αγκαλια ας κρατήσουμε σφιχτα το χέρι τους και ας σηκώσουμε το κεφάλι ψηλα κοιτώντας προς το θεό ίσως μας ακούσει αυτή ή την επόμενη φορά και ερθει το ποθητο, σιγουρα ακούει εμενα με ακουσε μια φορα ;) ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φιλεναδες μου κ να εχουμε ενα καλο μηνα κ γιατι οχι με πολλα ευχαριστα.Θα συμφωνησω μαζι σου λαμπρινη μου το ολο θεμα "εξωσωματικη" κ γενικα η ολη προσπαθεια του να γινεις μανουλα θελει πεισμα μα πολυ πεισμα κ μην αφησεις στιγμη τον εαυτο σου να σε παρει απο κατω.Εγω τουλαχιστον το βλεπω σαν ενα μονοπατι με πολλα εμποδια που ωρες ωρες μου φαινεται πολυ αδικο που το περναω αλλα δεν το βαζω κατω .Ολες θα φτασουμε στο τελος της διαδρομης κ θα καταφερουμε αυτο που θελουμε.Φιλια πολλα σε ολες κ μην σας παιρνει απο κατω .με το να στενωχοριομαστε βασανιζουμε τον εαυτο μας κ το κανουμε δυσκολοτερο, που θα παει θ αλλαξει η τυχη μας κ ολα θα πανε καλα.[ολα αυτα δεν τα λεω για να τοπαιξω εξυπνη αλλα για να τα πιστεψω κ εγω πανω απ ολα.}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλό μήνα, κορίτσια, και καλό χειμώνα! Ήλπιζα ο τελευταίος μήνας του χρόνου να με βρει με καλύτερη διάθεση, αλλά δυστυχώς δε συνέβη. Χτες έκανα τον πρώτο μου φυσικό κύκλο, αλλά δεν το προλάβαμε. Παρόλο που δεν κάναμε ωοληψία, είχα αρκετό πόνο μετά στις ωοθήκες προφανώς λόγω της pregnyl που είχα κάνει. Με πήρε κάπως από κάτω, αλλά καμιά σχέση η συναισθηματική φόρτιση που είχα στις προηγούμενες προσπάθειες (μία με διέγερση και δυο με κρυοσυντηρημένα). Τις προηγούμενες φορές ένιωθα πολύ πιεσμένη ψυχολογικά ενώ τώρα σα να πήγαινα απλά για μια εξέταση. Με την ευκαιρία να σας πω οτι έχω αλλάξει κέντρο. Πηγαίνω πλέον σε έναν γιατρό ο οποίος συνεργάζεται με ένα πιο μικρό κέντρο. Και μόνο που πήγα χτες και δεν είδα δεκάδες ζευγάρια να περιμένουν μες το άγχος, νομίζω με βοήθησε αρκετά! Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με όσα είπε η labrinip. Και μιας που θα αρχίσουνε τα κρύα ας εντατικοποιήσουμε και τις εσω-σωματικές προσπάθειες :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερ αδιαθέτησα και είμαι πολυ χαρούμενη! (ενώ παλιότερα ήμουν ένα με το πάτωμα ;) ) Οπότε μπαίνω στο επίσημο 15μερο, περίπου, προετοιμασία για τα κατεψυγμένα μου. Μίλησα με το γιατρό, μου είπε να συνεχίσω μισές ενέσεις καταστολής, Arvecap, και την Τετάρτη εξέταση Ε2. Αχ, έχω να συντονίσω και τις άδειες στη δουλειά και να δω πώς θα λείπω πάλι 2 βδομάδες.. τέσπα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jigsaw μου μη το βάζεις κάτω, κάποια στιγμή θα πετύχει που θα πάει! Δεν ξέρω πόσων ετλω είσαι και πόσες προσπάθειες έχεις κάνει...αλλά είμαι σίγουρη οτι σύντομα θα έχεις θετικά αποτελέσματα!

Τωρα εγώ χτες υπέκυψα στον πειρασμό και έκανα τεστάκι φαρμακείου..Τζίφος παιδιά :(

Αυριο θα πάω τυπικά για την χοριακή-αλλά είμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα. Αν βρώ το κουράγιο και τα χρήματα λέω να κάνω άμεσα και άλλη προσπάθεια με τα κατεψυγμένα μου- γιατί αυτή η αναμονή με σκοτώνει.

Πολλά πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinasot θες να τα ακούσεις! ;) αφού είπαμε όχι τεστάκια φαρμακίου! υπομονή για αύριο.. ποτέ δεν ξέρεις.. εγώ όταν είχα μείνει έγκυος, φυσιολογικά, με 5 μέρες καθυστέρηση, δεν έδειξε τίποτα!

Όλους μας σκοτώνει η αναμονή αλλά μερικές φορές είναι απαραίτητη για να συνέλθει ο οργανισμός μας.. καλό είναι να έχεις backup plan αλλά μερικές φορές πρέπει να απομακρυνθείς λίγο από τα γεγονότα για να δεις καθαρά τι θέλεις να κάνεις και πότε..

Καλή επιτυχία για αύριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinasot, τον προηγουμενο μηνα που ήμουν έγκυος και ειχα θετική χοριακη 60 έκανα τεστακι την επομενη μερα της θετικης χοριακης και βγηκε αρνητικο. Αυτο τα λεει όλα για ποσο "αξιοπιστα" ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinasot, τον προηγουμενο μηνα που ήμουν έγκυος και ειχα θετική χοριακη 60 έκανα τεστακι την επομενη μερα της θετικης χοριακης και βγηκε αρνητικο. Αυτο τα λεει όλα για ποσο "αξιοπιστα" ειναι

Οκ το έχω διαβάσει οτι υπάρχει περιθώριο λάθους - ειδικά στο αρνητικό αποτέλεσμα. Εκανα την χοριακή μου το πρωι και τώρα περιμένω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marinasot Καλη επιτυχία στη χοριακη σου σήμερα μακάρι το τεστάκι να έκανε λάθος.

Πολλα φιλια σε ολες.

Εγω πάω αυριο να δω το καθιερωμενο ωάριο του μήνα.

Μακαρι να εχουμε καλα νεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γλυκά άργησα πολύ να ξαναμπώ να σας γράψω και να σας ευχαριστήσω!!!

Σας ευχαριστώ όλες μέσα από την καρδιά μου!!!

Ξέχασα να σας φυσήξω την προηγούμενη φορά αλλά τώρα σας φυσάω με όλη μου την αγάπη και τις καλύτερές μου ευχές για πολλές επιτυχίες!!!

Φουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουουου…….

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα τελευταία νέα σας…

Σας λέω μόνο να μην το βάζετε κάτω… Μωράκια θα έρθουν σε όλες μας, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα έρθουν όμως!!! Θέλει πολύ υπομονή και ακόμα μεγαλύτερη επιμονή!!!

Δεν σας τα λέω με ελαφρά την καρδία, πολλές με ξέρετε από παλιά και ξέρετε πόσο ταλαιπωρηθήκαμε κι εμείς! Σε κάθε αποτυχία έλεγα ότι δεν αντέχω άλλο και ότι θα τα παρατούσα και θα το άφηνα στην τύχη του το θέμα μωρό… Έκλαιγα και πραγματικά ένιωθα απογοητευμένη και πικραμένη και νευριασμένη… Κάθε φορά όμως, λίγες ώρες μετά σχεδίαζα την επόμενη προσπάθεια και την επόμενη εμβρυομεταφορά!!! Είπα ότι δεν θα σταματήσω μέχρι να τα καταφέρω.

Και για εμένα αυτή η προσπάθεια θα ήταν η τελευταία γιατί ο γιατρός δεν μου επέτρεπε άλλα φάρμακα για διέγερση! Μου είπε ό,τι κάνεις σε αυτή την προσπάθεια, αλλιώς ξαναπροσπαθείς μετά από 2 χρόνια, να έχει ηρεμήσει ο οργανισμός σου από τα φάρμακα…

Και να που ήταν η τυχερή μας!!!

Μην απογοητεύεστε και μην το βάζετε κάτω!!! Οι δυσκολίες και οι αγωνίες είναι πολλές αλλά το αποτέλεσμα θα σας αποζημιώσει όταν έρθει!!!

Σας σκέφτομαι πάντα και σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και τις καλύτερες ευχές μου για πολλές πολλές τελειόμηνες εγκυμοσύνες την νέα χρονιά!!!

Καλές και ευλογημένες γιορτές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Κατ' αρχήν, levou μου, συγχαρητήρια!

Jigsaw, λυπάμαι πολύ, αλλά μην το βάλεις κάτω!

Marinasot μου; Τι έγινε τελικά;

Λαμπρινή μου, ελπίζω να το είδατε και να το πάρετε το ωάριο. Με το καλό!

Δαφνούλα μου, καλή προετοιμασία & καλή επιτυχία γλυκειά μου!

Vango μου, επίσης καλή επιτυχία!

Fifoulina μου, οι φκ θέλουν υπομονή και γερά νεύρα... Καλή συνέχεια!

Melipicto μου, πώς είσαι; Σε βλέπω χαρούμενη κ χαίρομαι πολύ-πολύ!!!

Lil μου, Cristy μου, Sweety μου... : σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας σχετικά με την ενδομητρίωση κλπ. Σίγουρα αν ήμουν στην αρχή του 'δρόμου', θα σκεφτόμουν σοβαρά τη λαπαροσκόπιση, πιστέψτε με. Όμως πια βρίσκομαι στο τέλος, ο γιατρός μου δεν την προτείνει, η νέα μου γυναικολόγος ούτε, ο Καθηγητής ομοίως. Τα προβλήματά μου είναι άλλα, όσο κι αν δεν είναι απ' όλους παραδεκτά. Όμως δυστυχώς το παράθυρο για να μπει φως άργησε να ανοίξει και πλέον δεν έχουμε έμβρυα... Οι φκ κρίθηκαν αναγκαίοι για την περίπτωσή μου, ώστε να δοθεί το φυσικό περιθώριο στον οργανισμό μου. Σίγουρα δεν μετάνιωσα που τους δοκίμασα. Μακάρι να είχα ξεκινήσει με φκ εξαρχής! Και να μην είχα πάρει τόσα φάρμακα.

Δυστυχώς, οι 3 φκ δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα, δηλαδή 0 έμβρυα. Να είχα τουλάχιστον 1 στην κατάψυξη... Όλοι ανεξαιρέτως προτείνουν την 7η και τελευταία διέγερση, ώστε να έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να έχουμε έμβρυα τελικά κ.ο.κ. μέσα στον Ιανουάριο.

Αισιόδοξη δεν είμαι, αλλίμονο! Ελπίζω μέχρι να ξεκινήσω, να έχω βρει το κουμπί που θα με κάνει λίγο χαρούμενη, λίγο αισιόδοξη, ν' αλλάξει προς τα πάνω η ψυχολογία μου ώστε να βοηθήσω τον εαυτό μου και εκ των έσω. Γιατί στη θεωρία μπορεί να υπάρχουν πιθανότητες, στην πράξη όμως εγώ δεν τις βλέπω...

Σας σκέφτομαι πάντα με αγάπη κ εύχομαι ολόψυχα να έρθουν γρήγορα μωράκια στις αγκαλιές σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μαρίνα Σ. καταλαβαίνω πώς νιώθεις, αλήθεια, αλλά πρέπει να βρεις τον τρόπο να τα δεις τα πράγματα καλύτερα.. δεν ξέρω πως .. και γω το ψάχνω, αλήθεια.. και εκεί που λέω οκ όλα καλά θα πάνε, ξυπνάω το πρωί με ένα σφίξιμο στην καρδιά που με συνοδεύει όλη μέρα... μακάρι να έρθει ένα μπεμπέ σε όλες μας σύντομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! 🥰 Με το καλο ν ερθει η μπουμπουκα σου!!!💖💖💖✨️✨️🙏🧿
    • Εννοειται θ σας γραψουμε τα νεα μας κ μακαρι το θεματακι ν γεμισει απο "θετικα" νεα!!! 🙏❤️ Πωωω φανταζομαι... εδω εμεις κ λιωνουμε απ τη ζεστη, ποσο μαλλον εσεις οι εγκυουλες!! Υπομονη γ τα θαυματακια σας!!✨️✨️ αξιζουν ολη την ταλαιπωρια μας!! 
    • Να χαίρεσαι την κορούλα σου αρχικά!! Εγώ θα σου παραθέσω την εμπειρία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό αυτό που έκανα.  Έχω και εγώ μια μικρουλα  8 μηνών που είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό moro (αυτό που σαν νεογέννητα κουνάνε πολύ έντονα τα χεράκια και τρομάζουν). Σε τέτοιο βαθμό που ξυπνούσε ανά 10 λεπτά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Απηυδισμένη μίλησα με την παιδίατρο, εξηγώντας της ότι η μικρή βολεύεται μόνο μπρούμυτα. Αλλιώς δεν κοιμάται ούτε εκείνη ούτε εμείς. Μου απάντησε ότι και η δική της κόρη μόνο μπρούμυτα μπορούσε να κοιμηθεί, οπότε με καταλαβαίνει και off the record μου είπε να την αφήνω έτσι όσο μπορώ να την έχω υπό την επίβλεψη μου. Βέβαια, εγώ είχα και ένα πολύ δυνατό νεογέννητο και έπειτα βρεφακι, που σήκωνε με τεράστια ευκολία το κεφαλάκι της. Έπειτα, γυρνούσε πολύ εύκολα από μπρούμυτα ανάσκελα (με το αντίθετο δυσκολευόταν), οπότε ήμουν και πιο ήσυχη. Την έβαζα όμως στο κρεβάτι μου όσο ήταν πολύ μωρό για να την ελέγχω μέσα στη νύχτα, και εννοείται λαγοκοιμομουν.  Μίλα και με τον παιδίατρο σου να σου πει την γνώμη του, ωστόσο εφόσον το μωράκι σου βολεύεται έτσι, θεωρώ είναι κρίμα να το αλλάζεις στάση και να το ξυπνάς. Όλα αυτά στα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω σε κίνδυνο οποιοδήποτε μωράκι με την άποψη μου!
    • Ουυυυ!!! Κ τι δν παιρνω...!!!😅 Προγεστερονη απ στομα ανα 8ωρο, κολπικη προγεστερονη ανα 12ωρο, κορτιζονη, σαλοσπιρ, φελισιν, χαπι θυροειδη, αντιπηκτικη ενεση καθε μερα κ επειδη δν μου φτανουν, παιρνω κ μια πολυβιταμινη 😂😂 α κ προβιοτικο!!!😇 Αλλα ευτυχως δν εχω τπτ... μονο λιγη υπνηλια καπως κ λιιιγη κουραση...
    • Με το καλό και σ' εσένα κοπέλα μου!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...