Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Αγαπημένα μου κορίτσια, καλησπέρα!

Εύχομαι κάθε επιτυχία σε όλα τα κορίτσια που είναι σε προσπάθεια!

Δεν σας έχω διαβάσει πολύ λόγω 'φάσης', αλλά θα επανέλθω στα νέα σας αργότερα.

Τα δικά μας νέα: συναντηθήκαμε χθες με έναν άλλο γιατρό για την περίπτωσή μας.

Έκανα το βήμα... Αλλά άκρη δεν έβγαλα... Δεν με 'κέρδισε' τόσο ώστε να αλλάξω Κέντρο.

Βέβαια όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά...

Η άποψή του επιγραμματικά ήταν: γιατί δεν έχω ήδη κάνει λαπαροσκόπηση, ώστε εάν είχα ενδομητρίωση να την είχα αντιμετωπίσει και να μην χρειαζόμουν τις εξωσωματικές και γιατί κάνω φκ - θεωρεί ότι δεν έχει νόημα στην περίπτωσή μου, την ηλικία μου κλπ, τη στιγμή που ανταποκρίνομαι στα πρωτόκολλα και παράγω ωάρια.

Μου συνέστησε βραχύ πρωτόκολλο με διαφορετικό φαρμακευτικό σχήμα.

Αυτό από Γενάρη, καλά να είμαστε...

Θα δω και τον Καθηγητή που με παρακολουθεί ανοσολογικά-αιματολογικά, να ακούσουμε και τη δική του άποψη και θα δούμε...

Μακάρι να ηρεμήσω και να συνέλθω γρήγορα, δεν σας κρύβω την απογοήτευσή μου.

Ναι, σκέφτηκα να τα σταματήσω όλα...

Φάση είναι και θα μου περάσει... Τουλάχιστον να βγάλω ένα συμπέρασμα κι αν πρέπει να πάω στην 7η, να πάω σωστά προετοιμασμένη και με καλή ψυχολογία.

Σας φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρινακι μου εχουμε μιλησει και σου εχω πει για την περιπτωση μου.Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα αξιζει να σου ξαναπω οτι εγω εμεινα εγκυος με 4 εκ. ενδομητριωση. Πετυχα με την 1η εξωσωματικη και δεν την πειραξαμε καθολου...Ξερεις ποσοι ασχετοι μου ειπαν οτι θα πεταξω τα λεφτα μου???Αμεσως πετανε την λαπαροσκοπηση.Ισως καποιοι να τα εχουν για πλακα τα χειρουργεια και ποσο μαλλον τωρα με την κριση! :twisted::twisted:

Στις 17 Δεκεμβρη δεν ειχες ραντεβου, η' λαθος θυμαμαι, με καινουργιο γιατρο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lil μου, γλυκειά μανούλα!

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι, δηλ. να μην κάνω τώρα σε αυτή την φάση και χειρουργείο. Ο συγκεκριμένος σίγουρα τα έχει "για πλάκα" τα χειρουργεία...

Ο άνθρωπος έπρεπε να πει την άποψή του, καταλαβαίνεις. Το θετικό ήταν ότι δεν με παρέπεμψε σε προσπάθεια αποκλειστικά με δανεικά, είπε ότι δεν είναι κάθε φορά η ίδια κατάσταση, δηλ. μπορεί να έτυχε τον Ιούνιο και να πέσαμε "στην περίπτωση" που λέμε... Σίγουρα τα είπε ξεκάθαρα τα πράγματα, αλλά δεν μου είπε κάτι νέο, όπως ίσως ήλπιζα κι εγώ κι εσείς. Ή κάτι διαφορετικό από τον τωρινό μου εξ/κό.

Δεν "παραδέχεται" τα ανοσολογικά θέματα, δεν θεωρεί απαραίτητο τον προεμφυτευτικό έλεγχο (γιατί να πετάτε τόσα λεφτά; είπε), καθώς υποστηρίζει ότι θα φτάσει τα έμβρυα σε βλαστοκύστες και μετά θα κάνει ΕΤ σε όσα έχουν προχωρήσει. Κι εγώ φυσικά του είπα ότι τον Ιούνιο είχαμε 1 βλαστοκύστη που ναι μεν προχώρησε αλλά... είχε και αυτή χρωμοσωμική ανωμαλία... Συν ότι ο προεμφυτευτικός δεν γίνεται μέσα στο Κέντρο, αλλά σε εξωτερικούς συνεργάτες... Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά με κάνουν ακόμη πιο σκεπτική... Καλώς ή κακώς, έχω μπει σε μια σειρά, δεν μπορώ να τα αφήσω όλα πίσω και να ξαναρχίσω από το 0. Σίγουρα όχι εύκολα. Κατά τα λοιπά, δεν έχω παράπονο. Με είδε ο ίδιος εξολοκλήρου, πήρε ιστορικό, μου έκανε και υπέρηχο.

Ναι, το ραντεβού ήταν αρχικά για 17 Δεκέμβρη, σωστά θυμάσαι!

Αλλά με "παρέμβαση" έγινε 1 μήνα νωρίτερα.

Ο πριγκιπάκος σας τι κάνει;;;; Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας! Σας ευχαριστώ όμως και για τη στήριξη που μου δώσατε όταν κι εμείς με τη σειρά μας ξεκινήσαμε το ταξίδι της εξωσωματικής! Ο προορισμός μας αποζημείωσε με το παραπάνω!

Μελιπικτό μου διάβασα τα νέα σου καταχάρηκα και συγκινήθηκα μαζί! Μπράβο κοριτσάκι μου! 1000 μπράβο! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις και με το καλό να έρθει γερό το μωράκι σας!!! Τέλεια νέα!

fifoulina μου η ιστορία μου με την εξωσωματική ξεκίνησε ακριβώς 1 χρόνο πριν τη γέννηση του μικρού μου, όταν διαπιστώσαμε προβληματάκι με το σπέρμα. Χωρίς 2η σκέψη με τον άντρα μου είπαμε για εξωσωματική. Αν και αναποφάσιστοι στη ζωή μας γενικά η απόφαση να πάμε στο γιατρό για εξετάσεις ήταν αστραπιαία και μας βγήκε σε καλό! Δεν θέλαμε να χάνουμε χρόνο γιατί μας έριχνε πολύ ψυχολογικά. Κάναμε τις απαραίτητες εξετάσεις και τον Γενάρη ξεκινήσαμε την πρώτη προσπάθεια και ήταν τυχερή! Το ότι δεν προλάβαμε να το σκεφτούμε πολύ θεωρώ ότι βοήθησε ώστε να μην αγχωθούμε. Κάθε μέρα κάνω το σταυρό μου κι ευχαριστώ το Θεό για το δώρο που μας έστειλε!

levou δες το χαλαρά και άκου τη γιαγιά! Όλα γίνονται!

Λαμπρινή μου όχι μόνο θηλάζω... με έχει ρουφήξει! Χαλάλι του όμως... άλλωστε αυτό ήθελα κι εγώ, να τον θηλάσω από την πρώτη στιγμή κι ευτυχώς τα καταφέραμε! Είναι η πιο όμορφη στιγμή με το μωρό!

marinasot καλή επιτυχία!!! Θα περιμένουμε τα ευχάριστα! Μην αγχώνεσαι και μην σηκωθείς από το κρεβάτι! Ώρα για ξάπλες!

rose25 τουλάχιστον εσείς ξέρετε ότι φταίει η κυρσοκήλη, εμάς όλοι οι ουρολόγοι μας είπαν ότι είναι ανεξήγητο το πρόβλημα! Αν εσύ είσαι οκ και το πρόβλημα είναι μόνο το σπέρμα τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. Το ίδιο μου έλεγαν κι εμένα πριν ξεκινήσω και τελικά είχαν δίκιο! Σύντομα θα έρθει το μπεμπάκι σας!

vango μου εύχομαι σύντομα να έρθει και σε σας το θαυματάκι! Θα έρθει που θα πάει!

Μαρινάκι το θέμα του γιατρού είναι βασικό θέμα που επηρεάζει και την ψυχολογία μας. Αν ο νέος δεν σε εμπνέει μη το ζορίζεις! Όπου νιώθεις εσύ καλύτερα! Μια ερώτηση γιατί κάπου το έχασα... στα φάρμακα δεν ανταποκρίνεσαι ή δεν κάνεις ποιοτικά ωάρια; Ότι κι αν αποφασίσεις εύχομαι το Γενάρη να είναι η τυχερή προσπάθεια!

Κορίτσια το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω... η ΚΑΛΗ ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο! Να είστε αισιόδοξες, όχι άγχος και να το πιστεύετε ότι θα γίνει! Τίποτα άλλο να μην σκέφτεστε! Σύντομα όλες εγκυούλες! Αυτό το παρεάκι να γεμίσει μανούλες!

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια....επανήλθα...

Χάθηκα πολύ καιρό γιατί έγιναν κάποιες αλλαγές στη ζωή μου...Άλλαξα σχολείο, άλλαξα συναδέλφους, άλλαξα σπίτι και...έκανα και την εξωσωματική μου!! Κάποιες ίσως θυμάστε ότι άλλαξα πρωτόκολλο και έπαιρνα για όλο το καλοκαίρι αντισυλληπτικά....Τελικά την προηγούμενη εβδομάδα έγινε το μεγάλο βήμα...Η ωοληψία και η εμβρυομεταφορά...Προς το παρόν, έχω πάρει άδεια και είμαι ξάπλα μην κάνοντας τίποτα άλλο από το να παίρνω τη φαρμακευτική αγωγή που μου συστήθηκε...Έκανα 5 αυγουλάκια από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα τρία, τα οποία και βάλαμε...Δεν πήγαμε στο στάδιο της βλαστοκύστης γιατί δεν είχαμε πολλές πιθανότητες. Δε με πειράζει...Κάνω ό,τι μου συνέστησαν οι γιατροί και περιμένω...Την Τρίτη θα ξέρω...Θέλω να ελπίζω ότι κάτι θετικό θα βγει από την όλη ιστορία...Δεν αισθάνομαι τίποτα...μόνο θέλω να πηγαίνω τουαλέτα (λόγω των χαπιών) συχνά...Χθες μετά το μπάνιο αισθάνθηκα σαν να πρόκειται να αδιαθετήσω αλλά μου έφυγε αυτή η αίσθηση πολύ γρήγορα....

Αυτά τα νέα μου....

Συγχαρητήρια στις κοπέλες που έγιναν μανούλες ή που έμειναν έγκυες....

Θα επανέλθω....όταν θα συμμαζευτώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιλ μου καλως σας βρηκα!Αν και δεν περιμενα ποτε να εμπαινα σε αυτο το ποστ..ποτε μην λες ποτε δεν λενε? :P

απλα ειμαι σε μια διαδικασια που σκεφτομαι να κανω την αρχη και να δω καποιον καλο γιατρο να μιλησουμε...ετσι θα μας κατευθυνει εκεινος στο τι πρεπει να κανουμε.εφοσον δεν ερχεται φυσιολογικα η σπερματεγχυση απετυχε και δεν θα πετυχει και δευτερη εκει καταληγουμε..εσυ πλεον μαννουλιτσα ε?πολυ χαιρομαι να σου ζησει το μπεμπακι σου,γερο και καλοτυχο να ειναι :-*:-*:-*:-* αν θες στειλε μου πμ ποσα σου κοστισε εσενα και σε ποιον γιατρο πηγες?

diaz μου καταρχην συγχαρητηρια για το μικρο σου θαυματακι...να σου ζησει και να ειναι γερο!!!!!

οντως ειναι ενα καλο οτι ξερουμε την αιτια και ο γιατρος μου ειπε οτι εφοσον εσυ εισαι οκ θα μεινεις αμεσως με την εξωσωματικη θα δεις...το πιστευω αληθεια αλλα τα ρημαδια τα λεφτα που τα βρισκω? :-s εσυ σε ποιον πηγες?αν μπορεις πεσμου και τι ποσο εδωσες..ετσι να δω ποσα χαπια πρεπει να παρω για να το αντεξω :D:-p

jigsaw και εσυ εκει κατεληξες τελεικα ε?ευχομαι πραγματικα να εχει πετυχει και να εχεις ενα,δυο η τρια γερα μωρακια!!!καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι rose μου και εγώ εξωσωματική!!....Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθειά σου και όλα να πάνε καλά...Ελπίζω να έχω ένα μωράκι στην κοιλίτσα μου ήδη....και να γίνω μανούλα....Είμαι και περασμένης ηλικίας...Ένα βήμα πριν από τα 40 οπότε δε με παίρνει για πολλές προσπάθειες ακόμα...Τόσα φάρμακα και μόνο τρία έμβρυα...Και με ένα όμως συμβιβάζομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ απο εμενα σε ολα τα κοριτσια κ σ αυτη την ομορφη παρεα που κανουμε η μια στην αλλη.Να ναι γερο το μωρακι σου diaz κ να σαι κ εσυ καλα να το δεις οπως επιθυμεις .Με το καλο στις κοπελες με τα θετικα αποτελεσματα κ συντομα να ακολουθησουν κ αλλα πολλα ευχαριστα νεα κοριτσια.Φιλια πολλα !Ειναι πολυ καλο να υπαρχει μια παρεα σαν την δικη σας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jigsaw ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και απο εδω!!!!!!!!

Σου στελνουμε ολη τη θετικη μας αυρα!!!!!!!!φφφφφφοοοοουυυυυυυυυυ

Ροζακι οκ!!Ειδες ποτε να μην λεμε για τιποτα ....εμεις παιδακι θελουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μουυυυυυυυυυυυυυ!!!!!! Σηκωθείτε απο καρέκλες, ντιβάνια, τραπέζια, καναπέδες (που λέει και μια ψυχή) και πανηγυρίστε μαζί μου!!!! Μόλις με πήρε ο γιατρούλης μου τηλ και ΝΑΙ είμαι έγκυοοοοοοοοοςςς!!! [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif]

ΦΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σε όλες σας, μακάρι να σας κολλήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!

Μπήκα μετά από αρκετό καιρό να δω τα νέα σας κ έχει συγκλονιστεί το σύμπαν!!!

Γεννητούρια είδα - DIAZ να σου ζήσει!!!

Εγκυμοσύνες είδα - Melipikto συγχαρητήρια!!!

Θετικές χοριακές - Levou με το καλό κοπέλα μου!!!

(...σόρυ δεν μπορώ να χοροπηδήσω, θα μου φύγει καμιά μπέμπα και θα ψάχνομαι...)

Καινούργιες προσπάθειες - Καλή επιτυχία κοπελιές!!!

Μαρινάκι δεν σου έκανε "κλικ" ο ντοτόρε ε?

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά στο εξής.

Καλή επιτυχία και σε όλα τα άλλα κορίτσια που προσπαθούνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια στις εκυμονουσες και στις νεο νεομαμαδες!

Καλή αρχη στις κοπέλες που ξεκινουν προσπαθεια.

Μαρίνα, εγω θα συμφωνήσω σε όλα σχεδον με το γιατρο που επισκεφτηκες. Πρωτον, οι φυσικοι κύκλοι ειναι για κοπέλες που δεν έχουν ανταποκριση στα φαρμακα, εσυ μια χαρα ανταποκριση έχεις. Δευτερον, έτυχε ένας κύκλος που δεν ήταν καλός. Δεν σημαινει ότι και ο επόμενος θα ειναι το ίδιο. Τρίτον, ο προεμφυτευτικός έλεγχος γινεται συνηθως σε περιπτωσεις μη κανονικου καρυοτυπου, σε περιπτωσεις που και οι δυο εχουν ο στιγμα μεσογειακής αναιμιας και σε παρομοιες περιπτωσεις. Αν δεν έχεις τετοιο θέμα, δεν υπαρχει λόγος. Πράγματι οι βλαστοκύστες ειναι μια ένδειξη ότι τα έμβρυα ειναι καλά. Ο προεμφυτευτικος επίσης κοστίζει πολλα. Γιατι να τον κανεις;

Σε οτι αφορα τα ανοσολογικά, αυτα άλλοι τα πιστευουν άλλοι όχι. Σιγουρα παντως η κορτιζονη για μεγαλο χρονικό διάστημα καλό δεν κανει. Μπορει κατι να θεραπευει αλλα κανει άλλα κακα στο ανοσοποιητικό.

Για τη λαπαροσκοπηση, υπαρχουν κοπέλες που έχουν ωφεληθει μετα από αυτη. Ο καυτηριασμος της ενδεχομενης ενδομητριωσης δημιουργει πιο φιλικο περιβαλλον στην μητρα. Βέβαια υπαρχουν και κοπέλες με ενδομητριωση που μια χαρα έγκυες μενουν.

Το θέμα του κλικ ειναι σημαντικο. Αν δεν σε έπεισε ο συγκεκριμενος γιατρος, τοτε είναι σεβαστο. Εμενα παντως καλά μου φαινεται ότι τα ειπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε να ξεκολλάμε! levou πολλά πολλά συγχαρητήρια κοπέλα μου! Και απ'οτι είδα είναι και η πρώτη σου! Μπράβο σου! Να πάνε όλα καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια στις εκυμονουσες και στις νεο νεομαμαδες!

Καλή αρχη στις κοπέλες που ξεκινουν προσπαθεια.

Μαρίνα, εγω θα συμφωνήσω σε όλα σχεδον με το γιατρο που επισκεφτηκες. Πρωτον, οι φυσικοι κύκλοι ειναι για κοπέλες που δεν έχουν ανταποκριση στα φαρμακα, εσυ μια χαρα ανταποκριση έχεις. Δευτερον, έτυχε ένας κύκλος που δεν ήταν καλός. Δεν σημαινει ότι και ο επόμενος θα ειναι το ίδιο. Τρίτον, ο προεμφυτευτικός έλεγχος γινεται συνηθως σε περιπτωσεις μη κανονικου καρυοτυπου, σε περιπτωσεις που και οι δυο εχουν ο στιγμα μεσογειακής αναιμιας και σε παρομοιες περιπτωσεις. Αν δεν έχεις τετοιο θέμα, δεν υπαρχει λόγος. Πράγματι οι βλαστοκύστες ειναι μια ένδειξη ότι τα έμβρυα ειναι καλά. Ο προεμφυτευτικος επίσης κοστίζει πολλα. Γιατι να τον κανεις;

Σε οτι αφορα τα ανοσολογικά, αυτα άλλοι τα πιστευουν άλλοι όχι. Σιγουρα παντως η κορτιζονη για μεγαλο χρονικό διάστημα καλό δεν κανει. Μπορει κατι να θεραπευει αλλα κανει άλλα κακα στο ανοσοποιητικό.

Για τη λαπαροσκοπηση, υπαρχουν κοπέλες που έχουν ωφεληθει μετα από αυτη. Ο καυτηριασμος της ενδεχομενης ενδομητριωσης δημιουργει πιο φιλικο περιβαλλον στην μητρα. Βέβαια υπαρχουν και κοπέλες με ενδομητριωση που μια χαρα έγκυες μενουν.

Το θέμα του κλικ ειναι σημαντικο. Αν δεν σε έπεισε ο συγκεκριμενος γιατρος, τοτε είναι σεβαστο. Εμενα παντως καλά μου φαινεται ότι τα ειπε.

Κι εγώ συμφωνώ με τον συγκεκριμένο γιατρό, αλλά επειδή εγώ πέτυχα σ΄ αυτόν, ενδέχεται να είμαι επηρεασμένη και δεν θέλω με τη σειρά μου να επηρεάσω.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όταν είχα κάνει όλο τον έλεγχο, έκανα και την επέμβαση διαγνωστική υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση (2 σε 1) χωρίς ιδιαίτερες ενδείξεις παρά μόνο την υπογονιμότητα και τελικά εξελίχθηκαν σε επεμβατικές και οι δύο. Στη μήτρα είχα 2 πολυποδάκια που δεν φαίνονταν και είχα και εστίες ενδομητρίωσης που καυτηριάστηκαν. Αμέσως μετά την επέμβαση άρχισαν τα θετικά, αλλά είχα τις παλίνδρομες. Ε μετά άρχισε και η κατηφόρα των ορμονών κ η εξωσωματική έγινε μονόδρομος. Δεν θέλω να σκέφτομαι καν το ενδεχόμενο να μην είχα κάνει τη λαπ/ση - υστ/ση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα...

Levou συγχαρητήρια γλυκεια μου το εκανε και παλι το θαυματακι του ο θεός σε συνεργασία με το γιατρούλη μας, καλα λέω εγω δεν ειναι τυχαίο το όνομα που εχει Θεοδόσης, του δίνει ο θεός και εκείνος τα δίνει σε μας χα χα. Μπραβο να εχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ενα ή δύο γερα μωράκια στην κοιλίτσα σου. Αν θες τα λεμε κι απο fb labrini Poulitsa

Μαρινακι μου γλυκο να δω ποτε θα βρεθούμε κι απο κοντα εχω μπλεξει με τη δουλεια και λεφτα δεν βλεπω στην τσεπη μου.

Μεlipikto δεν ξέρεις ποσο πολύ χαρηκα με το καλο γλυκουλα μου. Πολλα φιλια

Κοριτσια ο αγώνας συνεχίζεται αλλα τα λεφτα τελειωνουν... μακαρι να κανανε και τα δημόσια καμια εξωσωματική της προκοπής αλλα τώρα ουτε γέννα δεν κάνουν τσάμπα, πηγε μια φιλη να γεννήσει σε δημόσιο και της ζήτησαν 1000 φακελάκι και 300 αναλώσιμα, απίστευτο ε.

Αντε με το καλο να φουσκώσουμε ολες το 2013.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συμφωνώ με τον συγκεκριμένο γιατρό, αλλά επειδή εγώ πέτυχα σ΄ αυτόν, ενδέχεται να είμαι επηρεασμένη και δεν θέλω με τη σειρά μου να επηρεάσω.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όταν είχα κάνει όλο τον έλεγχο, έκανα και την επέμβαση διαγνωστική υστεροσκόπηση/λαπαροσκόπηση (2 σε 1) χωρίς ιδιαίτερες ενδείξεις παρά μόνο την υπογονιμότητα και τελικά εξελίχθηκαν σε επεμβατικές και οι δύο. Στη μήτρα είχα 2 πολυποδάκια που δεν φαίνονταν και είχα και εστίες ενδομητρίωσης που καυτηριάστηκαν. Αμέσως μετά την επέμβαση άρχισαν τα θετικά, αλλά είχα τις παλίνδρομες. Ε μετά άρχισε και η κατηφόρα των ορμονών κ η εξωσωματική έγινε μονόδρομος. Δεν θέλω να σκέφτομαι καν το ενδεχόμενο να μην είχα κάνει τη λαπ/ση - υστ/ση.

Cristy, και γω ειμαι στο ίδιο κεντρο, ειχα προσφατα μια βιοχημική κύηση, ειμαι πανω από 40 με αποτυχημενες εξωσωματικες (4-5 διεγερσεις και φ.κ.). Ρωτησα το γιατρο αν πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση και μου ειπε όχι. Υστεροσκοπηση βεβαια έχω κανει σε άλλο γιατρο πριν 1 χρονο πριν αρχισω τις εξωσωματικες. Λαπαροσκοπηση έχω κανει πριν 6 χρονια για ινομυωμα. Μου ειπε συγκεκριμενα ο γιατρος ότι επειδη δεν έχω αποθέματα ωαριων αν υπαρχει ενδομητριωση στις ωοθήκες και μου τις καυτηριάσει υπαρχει περιπτωση να εξαντλήθουν και αυτά γιατι προφανως χανεται ιστος με τον καυτηριασμο. Εξεπλαγην λίγο αλλα το δεχτηκα με ανακουφιση γιατι δεν ήθελα να κανω λαπαροσκοπηση. Μου ειπε να επικεντρωθω στις προσπάθειες ακομα και με λίγη ενδομητριωση. Το χεις ξανακουσει αυτό; Η καποιο άλλο κοριτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cristy, και γω ειμαι στο ίδιο κεντρο, ειχα προσφατα μια βιοχημική κύηση, ειμαι πανω από 40 με αποτυχημενες εξωσωματικες (4-5 διεγερσεις και φ.κ.). Ρωτησα το γιατρο αν πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση και υστεροσκοπηση και μου ειπε όχι. Υστεροσκοπηση βεβαια έχω κανει σε άλλο γιατρο πριν 1 χρονο πριν αρχισω τις εξωσωματικες. Λαπαροσκοπηση έχω κανει πριν 6 χρονια για ινομυωμα. Μου ειπε συγκεκριμενα ο γιατρος ότι επειδη δεν έχω αποθέματα ωαριων αν υπαρχει ενδομητριωση στις ωοθήκες και μου τις καυτηριάσει υπαρχει περιπτωση να εξαντλήθουν και αυτά γιατι προφανως χανεται ιστος με τον καυτηριασμο. Εξεπλαγην λίγο αλλα το δεχτηκα με ανακουφιση γιατι δεν ήθελα να κανω λαπαροσκοπηση. Μου ειπε να επικεντρωθω στις προσπάθειες ακομα και με λίγη ενδομητριωση. Το χεις ξανακουσει αυτό; Η καποιο άλλο κοριτσι;

Μμμ. Όχι, δεν το έχω ξαναακούσει.

Δεν φαίνεται και παράλογο αυτό για τη λαπαροσκόπηση κ τον καυτηριασμό.

Για την υστεροσκόπηση όμως?

Η υστεροσκόπηση στην ουσία απόξεση είναι, απλά μπαίνει και κάμερα μέσα και καταγράφει...

Όσο για την μικρή ενδομητρίωση, εγώ πιστεύω ότι την είχα και όταν έμεινα έγκυος φυσιολογικά στην κόρη μου γιατί δεν δημιουργείται ξαφνικά από τη μια μέρα στην άλλη. Αυτό που μας είχε θορυβήσει τότε και την κάναμε, ήταν μια ξαφνική "μετανάστευση" της δεξιάς ωοθήκης προς το υπερπέραν... είχε κρυφτεί σε όσο πιο βόρειο σημείο γινόταν να φτάσει. Όποιος είχε δει την εικόνα μιλούσε για πιθανές συμφύσεις λόγω ενδομητρίωσης. Τελικά ήταν άσχετος ο λόγος που μόνο αυτή γνωρίζει γιατί εγκαταστάθηκε εκεί πάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweety μου πολύ καλα σου ειπε ο γιατρός σου εγω εχασα το μεγαλήτερο ποσοστό ωαριών μου επειδή καυτηριάσα με λειζερ τις σαλπιγγες αλλα τόσο κοντά στις ωοθήκες που τώρα παράγω ελάχιστα ωάρια, μαλλον στην ποιότητα θα εστιάζα ως λόγο αποτυχίας εχω ακούσει παμπολλες εγκυμοσύνες με ενδομητρίωση. Φιλια σε ολες και στα μωράκια που ήρθαν σε αυτά που ερχονται και αυτα που θα ρθουν! Ετσι να τα καλοπιάνουμε να κολλήσουν τα ευλογημένα.... χι χι χι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σας το ξαναλεω με 4εκ. ενδωμητριωση ειχαμε επιτυχης εγκυμοσυνη με την 1η προσπαθεια!!!! Δεν καναμε λαπαροσκοπηση, τιποτα!!

Λεβου ποσο χαρηκα δεν λεγεται!!!!!!

Συγχαρητηρια με ενα γερο μωρακι!!!!!!!! :ymparty::ymparty::ymparty:[smilie=wav.gif][smilie=angel13.gif][smilie=wav.gif]

και αλλη εγκυουλα!!!!!

Επιτελους ξεκκολαμε!!!!!Γιουπι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλες μου,καλή εβδομάδα να έχουμε!!!!

Levou μου συγχαρητήρια γλυκιά μου!!!!!!!!!! :ymparty::ymparty::ymparty: :YMPARTY άντε να παίρνουμε σειρά!!!!!!να σου πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις γερό το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!!!!!

Κορίτσια και εγώ σκέφτομαι μήπως τελικά έχει ξαναβγει η ενδομητρίωση και δεν φαίνεται από τον υπέρηχο όπως την 1η φορά,και μήπως τελικά αυτός είναι ο λόγος που δεν έγινε και αυτή τη φορά τίποτα,αφού οι άλλες εξετάσεις βγαίνουν καλές?και γιατί όμως ο γιατρός αφού ξέρει το ιστορικό μου δεν μου πρότεινε λαπαροσκόπηση?μήπως δεν πρέπει ή μήπως τελικά στην εξωσωματική και λίγο ενδομητρίωση να έχεις δεν πειράζει?ουφφφφφφφ!σκέψεις,σκέψεις,αγωνία,μήπως αυτό,μήπως το άλλο...μακάρι να τελειώσουν γρήγορα όλα αυτά!!!!!!!!πολλά φιλιά σε όλες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανγκο μου μπορει να μην φταις και εσυ , να ειναι θεμα γιατρου, κεντρου, τυχης , οσο βαζεις κατω το μυαλουδακι σου να σκεφτεται για το τι φταιει τρελενεσαι !Ολες ειχαμε τετοια δηληματα....Οταν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου, ρωτα τον να σου φυγουν οι απωρειες γι αυτο τους πληρωνουμε....Ευχομαι η επομενη να εισαι εσυ!!!μακιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα....Θα πάρει τέλος η αναμονή...Όσο βέβαια περνάει η ώρα, έχει αρχίσει να υπερισχύει στο μυαλό μου το αρνητικό αποτέλεσμα....Μέχρι χθες πίστευα ότι έχω μωράκι στην κοιλίτσα, σήμερα δεν ξέρω....Με έχει κυριεύσει το άγχος...Το θετικό είναι ότι τη χοριακή θα την κάνω στο ΡΕΑ, όπου έκανα την εξωσωματική. Είναι οι γιατροί μου εκεί και όλο το προσωπικό που με ξέρει και επειδή μένω στην άλλη άκρη, θα είναι αυτοί που θα πάρουν τα αποτελέσματα....Νομίζω ότι θα είναι πιο καλό να με ενημερώσουν αυτοί για το όποιο αποτέλεσμα....Είδομεν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jigsaw καλή επιτυχία να έχεις! σου εύχομαι να έχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα! λίγες ώρες μείναμε.. βάλε καμιά κλασσική comedy να δεις για να ξεχαστείς και να περάσει η ώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα....Θα πάρει τέλος η αναμονή...Όσο βέβαια περνάει η ώρα, έχει αρχίσει να υπερισχύει στο μυαλό μου το αρνητικό αποτέλεσμα....Μέχρι χθες πίστευα ότι έχω μωράκι στην κοιλίτσα, σήμερα δεν ξέρω....Με έχει κυριεύσει το άγχος...Το θετικό είναι ότι τη χοριακή θα την κάνω στο ΡΕΑ, όπου έκανα την εξωσωματική. Είναι οι γιατροί μου εκεί και όλο το προσωπικό που με ξέρει και επειδή μένω στην άλλη άκρη, θα είναι αυτοί που θα πάρουν τα αποτελέσματα....Νομίζω ότι θα είναι πιο καλό να με ενημερώσουν αυτοί για το όποιο αποτέλεσμα....Είδομεν!!

Καλα αποτελέσματα αυριο με το καλο τα ευχάριστα!!!

Vango τι να πω κι εγω νομίζω η ενδομητριωση λιγο πειράζει ειναι τελικα να το θέλει ο θεός τι να πω. Φιλια σε ολες! Αντε το 2013 ερχεται και φερνει πολλα μωρακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...