Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλη μερα σε ολες σας.Ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε ,χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη που το περναω ολο αυτο αν κ για να λεμε την αληθεια αυτο το συνηδειτοποιησα στον χωρο αναμονης του κεντρου που ειναι ο γιατρος μου.daphne b ειλικρινα μπορω να σε καταλαβω απολυτα αλλα να μην σε παιρνει απο κατω .κοιτα να περνας καλα με τον αντρουλη σου αυτους που αγαπας .κ εμενα με παιρνει το παραπονο πολλες φορες ειδικα οταν ολοι γυρω μου εξελισσονται μεγαλωνουν την οικογενεια τους κ εγω παραμενω στασιμη αλλα δεν το βαζω κατω .θα μου πεις ακομη εισαι στην αρχη αλλοι εχουν κανει τοσες προσπαθειες οπως κ να χει ολη η διαδικασια της εξωσωματικης δεν ειναι κ οτι καλυτερο....γι αυτο ας κοιταμε να ειμαστε χαρουμενοι . :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Να περασουμε ολοι σημερα μια υπεροχη κυριακη κ με την βοηθεια του θεουλη ολα θα πανε κατ ευχην...φιλια σε ολες σας :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε κοριτσια συγνωμη που θα το πω αλλα θα το πω. Από τοτε που μπήκα στο δρομο της επιθυμιας απόκτησης τέκνου όλο λυπες εχω παρει. Είναι η χειροτερη φαση της ζωής μου. Οσο ασχολιόμουν με τις σπουδες και τα γκομενικά μια χαρα ήμουν. Και ουτε από ψυχολογους ειχα αναγκη. Τώρα ακομα και κει εχω παει. Και βλέπω τις φιλες μου τις 40+ χωρις συντροφο, χωρις παιδι, χωρις υποχρεωσεις και μια χαρα περνουν. Οσα πανε και όσα ρθουν. Εμεις πως μπλέξαμε έτσι με τους εξωσωματικους; Καμια φορά θέλω να γυρισουν τα μυαλα μου αναποδα. Να τα παρατησω όλα. Ακομα και τον άντρα (γιατι συνδεεται με την άσχημη περιοδο) Αχχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sweety2 και γω αυτό ακριβώς σκεφτόμουν χθες.. μέχρι που αποφάσισα να πάρω τον καλό μου και να βγούμε για ποτάκι έξω τα δυο μας όπως κάναμε παλιά... και δεν ήταν και τόσο άσχημα τελικά.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι, πολλές φορές αισθανόμουν το σπίτι "βαρύ" και άδειο.

Ή περνούσα από καταστήματα βρεφικών και μελαγχολούσα...

Όμως, τελευταία, κάνω μεγάλη προσπάθεια κ στρέφω την σκέψη μου σε κάτι άλλο. Ή λέω "Δόξα τω Θεώ είμαστε καλά", πολύ σημαντικό!

Η αλήθεια είναι πως έχω προσπαθήσει και συνεχίζω ακόμη από τη μια, και από την άλλη, όσο κι αν δεν το θέλω, σκέφτομαι σοβαρά και το ενδεχόμενο να μην έρθει παιδί τελικά...

Κι αν δεν έρθει, δεν πρέπει να συνεχίσουμε τη ζωή μας; Να την χαρούμε μαζί με τους συντρόφους μας; Σίγουρα ναι! Όλες εμείς που το έχουμε θελήσει τόσο και έχουμε κάνει τα πάντα, σίγουρα είναι δύσκολο να το πάρουμε απόφαση. Η ζωή μας όμως κορίτσια μου είναι μόνο μία! Χαλάλι όλα, κ οι πίκρες, κ οι στεναχώριες, αλλά αν δεν έρθει, ε! καλή καρδιά! Σίγουρα κάναμε ό,τι μπορούσαμε καλύτερο!

Να ζητήσω συγνώμη από τα κορίτσια που τώρα ξεκινούν, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σας ρίξω το ηθικό. Όμως όπως όλα, και η εξωσωματική έχει 2 όψεις, και επιτυχίες και αποτυχίες. Εμείς που τις τελευταίες τις έχουμε … με το τσουβάλι, λογικό είναι να έχουμε και αρνητικές σκέψεις…

Σας φιλώ όλες γλυκά κ εύχομαι, αύριο να είναι μια κανούρια καλύτερη μέρα!

Και γιατί όχι; Να είναι ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό μας!

Μην ξεχνάτε: θαύματα γίνονται κάθε μέρα!

:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου καλημερα κ καλη εβδομαδα σε ολες μας !!!Μαρινακι μου για μενα τουλαχιστον δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ζητας συγνωμη ουτε νομιζω οτι μας ριχνεις το ηθικο τουλαχιστον το δικο μου.Οσες εχουμε ξεκινησει στο δρομο της εξωσωματικης κτλ εχουμε καταλαβει οτι δεν ειναι καθολου ευκολος κ ροδινος.τα χαστουκακια μας τα τρωμε καθημερινως το ζητουμενο ειναι να μην μας παρει κατω κ να ευχαριστουμε το θεο που στεκομαστε στα ποδια μας.ελπιζω να πανε ολα καλα για ολες μας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια τι διαβαζω καλε;

Μαρινακι μου εχεις απολυτο δίκιο να σκεφτεσαι ετσι αλλα νομίζω οτι αξίζει να προσπαθούμε όσο αντέχουμε, θα μου πεις οτι εγω τα καταφερα εστω και μια φορα και εχω το κοριτσάκι μου αλλα παλεψα πολύ σκληρα και ακόμα το παλέυω εκανα 3 προσπάθειες σε 10 μήνες και μια λαπαροσκόπηση ειχα πεισμώσει τόοοσο πολύ γιατί ημουν μόνο 29 χρονών κι ελεγα δεν μπορει να μου συμβαινει αυτο... Ομως εχεις δικιο η ζωη μας εχει κι αλλες χαρές και πανω απο όλα εχουμε το αγαθό της υγειας μας. Εγω ειχα μπει και στην λογική για υιοθεσία και ακόμα το σκέφτομαι αλλα δεν θελει ο ανδρας μου δυστυχώς.

Sweety μου καλα τα λες κι εγω βλέπω γύρω μου παααρα πολές ανύπαντρες και ειναι μια χαρα μήπως πρεπει να δουμε την εξωσωματική λίγο πιο χαλαρά; Εγω τώρα τελευταία με τους φυσικούς νομίζω ότι η διαδικασία ήταν πάντα κομάτι της ζωής μου τόσο πολύτ συνήθισα και για αυτο νομίζω ειμαι πιο ηρεμη.

Serena ποτε περιμένουμε χοριακή ; ειναι δυσκολος ο δρομος της εξωσωματικής αν ομως καταφέρεις και τερματίσεις σε περιμένει το πιο υπέροχο δώρο!

Πολλα φιλια.

Και για να σας ξενερώσω λίγο ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΕΣΤΩ ΜΕ 700€?????ΟΕΟ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδίτσες καλημέρα!τι κάνετε?όλες τα ίδια σκεφτόμαστε λοιπόν....εγώ όταν μπήκα στον κόσμο των εξωσωματικών ήμουν μια χαρά,γιατί πίστευα ότι και λόγω ηλικίας θα ήταν εύκολα τα πράγματα,όμως δυστυχώς τα πράγματα δεν μας βγαίνουν όπως τα θέλουμε,σκεφτόμουν τον εαυτό μου έγκυο,δεν έκανα σχέδια για ταξίδια κτλ,γιατί έλεγα εγώ δεν θα μπορώ να πάω,και άλλα τέτοια....όμως κανόνιζα χωρίς τον ξενοδόχο..τώρα,μετά από ενάμιση χρόνο και τέσσερις αρνητικές προσπάθειες και μια προσπάθεια μισή,νιώθω πολύ απογοητεύμένη και κουρασμένη πολλές φορές.Νιώθω όμως και πολύ πείσμα,εκεί που λέω δεν μπορώ εκεί θέλω να ξεκινήσω την επόμενη προσπάθεια,δεν ξέρω αυτό που θα βγάλει,μακάρι να βγάλει σε καλό...πάντως οι επιπτώσεις στον ψυχολογικό τομέα δεν είναι και λίγες...ήμουν ένας άνθρωπος γελαστός,ευδιάθετος,αισιόδοξος,κοινωνικός και τώρα είναι πολύ περισσότερες οι μέρες που κλείνομαι στον εαυτό μου και δεν έχω όρεξη για τίποτα,ούτε στην δουλειά μου μπορώ να λειτουργήσω,είμαι στα χαμένα,και όλο ακούω για εγκυμοσύνες και εγώ εκεί...στάσιμη...με τόσες προσπάθειες..λεώ εγώ γιατί ρε γαμώτο?τόσο πολύ δύσκολο είναι?η επιστήμη κάνει θαύματα,σε εμάς γιατί δεν γίνεται?μακάρι η κάθε μία από εμάς που ξεκινάει τις προσπάθειές της να φτάνει στο θαύμα γρήγορα και όσο το δυνατόν πιο <<αναίμακτα>>,το έυχομαι μέσα από την καρδιά μου!Εγώ αύριο πάω για υστεροσκόπηση,ελπίζω σε κάτι καλό και σε κάποιο αποτέλεσμα που να μας βοηθήσει να εστιάσουμε κάπου....ξερετε περιπτώσεις που να βοήθησε η υστεροσκόπηση?σας φιλώ γλυκά όλες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vango 82 συγνωμη για το θαρρος μου να σου απαντησω.περυσι τον ιανουριο που μπηκα στην διαδικασια εξετασεων για προετοιμασια εξωσωσωματικης μεσα σ ολες τις εξετασεις ο γιατρος μου εκανε κ μια διαγνωστικη υστεροσκοπηση για να δουμε αν ειναι ολα ενταξει εκει κατω οπως κ ηταν οπως μου ειπαν αργοτερα απλα μετα απο ολο αυτο κ ενω περιμεναμε να αδιαθετησω για να ξεκινησουμε εγω ημουν εγκυος φυσιολογικα ασχετα αν δεν προχωρησε .δεν ξερω αν ηταν συμπτωση η το ''καθαρισματακι'' που σου κανουν απλα σου λεω τι μου συνεβη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες !

Ειχα καιρο να μπω :oops: :oops: αλλα δεν ειχαμε καλη συνδεση και μετα κατι τρεξιματα με την πεθερα μου που ειχε κατι ενοχλησεις και επρεπε να κανινισουμε καποια ραντεβου...Ο πασακος μου μια χαρα ειναι και εχει αρχισει να ξεκαρδιζεται! :D:D

Το Ντιαζακι τι κανει??

Σημερα εχω και τα γεννεθλια μου! :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty:

Και για να μην ξεχνιωμαστε φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Καλή εβδομάδα!

Lil μου, χιλιόχρονη κορίτσι μου! Γερή κ ευτυχισμένη πάντα! Φιλιά ιδιαιτέρως στον πριγκιπάκο!

Το Diazάκι μας μήπως γέννησε;;;;

Vango μου, έτσι ήμουν κι εγώ... Όμως, στην πορεία, σκοντάφοντας συνεχώς, άρχισα να στρέφομαι σε πράγματα που μου αρέσουν και να παίρνω πιο χαλαρά τη διαδικασία... Με το καλό αύριο η υστεροσκόπιση. Σίγουρα βοηθά, αφού ανανεώνεται η μήτρα. Θα περιμένω νέα σου, ναι;

Λαμπρινή μου, πόσο συμφωνούμε... Ναι, αξίζει να προσπαθούμε όσο αντέχουμε. Κι εγώ ώρες-ώρες πεισμώνω και λέω, "άντε Μαρινιώ, αγάντα!, μην σταματάς!, έχει ο Θεός"...

Serena μου, μην απογοητεύεσαι προκαταβολικά καλή μου. Εγώ για την Τετάρτη θα σου ευχηθώ μια τεράστια χοριακή και πολλά +++++!

Εγώ γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό και είδαμε ότι το ένα έμεινε όπως το βρήκαμε, το άλλο μεγαλώνει κανονικά όπως και το ενδομήτριο. Να δούμε τι θα μου πει την Τετάρτη. Την Παρασκευή, πρώτα ο Θεός, μάλλον θα το βάλουμε στο καλαθάκι! Μακάρι!

Σας φιλώ!

post-15394-13873939788721_thumb.jpg

post-15394-1387393979072_thumb.jpg

post-15394-13873939792824_thumb.jpg

post-15394-13873939794797_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι μου οσο κ να θελω να βλεπω αισιοδοξα ενα καλο αποτελεσμα τα γεγονοτα δεν με βοηθουν.απο χθες το βραδυ εχω πονους περιοδου κ αιματακι κ αν κ πηρα το γιατρο μου κ μου ειπε να μην ανησυχω γιατι

στην αρχη μιας εγκυμοσυνης λεει να ειναι οπως η στην αρχη της περιοδου οταν προερχεται απο εξωσωματικη κ δεν εχει λεει απολυτα αρνητικο αποτελεσμα γι αυτο μου συνεστησε να χαλαρωσω ,ξαπλα στο κρεβατι οπωσδηποτε κ να παω να κανω την χοριακουλα μου την τεταρτη κ εχει ο θεος προσθετω εγω..α να μην ξεχασω μου προσθεσε κ ενα utrogestan ακομη 7 στο συνολο.Οποτε περιμενουμε...... τι να πω αν βγει κατι θετικο απ αυτην την κατασταση δεν ξερω πως θ αντιδρασω .Μετα τις 5 μερες που την βγαζω ξαπλα απ την εμβρυομεταφορα κυολογημα κ βηχας ,σταματαει ο βηχας τωρα εχω το αιματακι αλλα οσο κ να παει να με παρει απο κατω δεν θα του κανω την χαρη.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...πρεπει να το λεω για να το πιστεψω.Συγνωμη αν σας ζαλιζω βρε κοριτσια αλλα ειστε οι μονες που μπορειτε να με καταλαβετε.φιλια σε ολες καλα να περνατε κ στην κοπελα που εχει γενεθλιακια να ναι χιλιοχρονη κ να χει γυρω της παντα τα προσωπα που αγαπα.Καλη σας νυχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σερένα μου,

Είμαστε όλες εδώ, μαζί σαν μια γροθιά, παρέα στις χαρές, αντάμα στις λύπες, μια μεγάλη αγκαλιά.

Ό,τι σε απασχολεί, ευχαρίστως να το μοιραστείς μαζί μας κι εμείς όσο μπορούμε θα σε βοηθήσουμε!

Ξάπλα, χαλάρωση και καλή διάθεση να έχεις! Σήμερα πάει, αύριο μένει και Τετάρτη πρωί πας για χοριακή.

Το αίμα μπορεί να είναι καλό σημάδι! Υπομονή και ξεκούραση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

serena μια χαρά στα λέει ο γιατρός σου.. χαλάρωσε... όλα θα πάνε καλά.. και δεν μας ζαλίζεις.. και γω έτσι ήμουν όταν περίμενα αποτελέσματα... είναι ωραία η παρέα εδώ.. και καταλαβαίνει η μία την άλλη καλύτερα από τον καθένα και πίστεψε μας, όλες ευχόμαστε το καλύτερο γιατί ξέρουμε όλες ότι δεν είναι ωραίο να ταλαιπωρείτε καμιά για να γίνει μανούλα...

Καλή επιτυχία λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου γλυκα.

Lil χρονια πολλα και να χαιρεσαι το γλυκο σου πρίγκιπα.

Μαρινα μου ευχομαι την Παρασκευή να βαλεις στο καλαθακι ενα τυχερο εμβρυακι.

Σερενα μαλλον εισαι εγκυος απο οτι καταλαβαίνω αν εχεις λιγο αιμα ειναι θετικο οπως και οι πονοι περιόδου επίσης δεν πας αυριο για χοριακή??? εστω κατι θα δείξει. Ευχομαι τα καλήτερα γλυκια μου.

Πολλα φιλια σε όλες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια γκυκια καλημερα σε ολες σας.Vango 82 καλα αποτελεσματα να χεις σημερα με την υστεροσκοπηση.κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ για τα μηνυματα σας δεν ξερετε ποσο μου φτιαξαν την διαθεση αν κ το αιμα συνεχιζετε σημερα μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλυτερα .στο κατω κατω μια μερα ειναι μοναχα ας γινει οτι θελει εχω εσας για συντροφια κ τον αντρουλη μου που με στηριζει.Δεν θα τρελαθουμε κιολας η ζωη περνα κ πρεπει να την χαιρομαστε οσο δυσκολο κ αν φαινεται μερικες φορες.Εσεις τι νεα?Πως περνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popo koritsia egkefaliko epatha k kathome k klaio ola akurothikan akoma de mporo na to pistepso ton augousto otan ematha oti xreiazomaste exosomatiki to proto pragma pou ekana itan na paro thn epitropi sthn athina na sunenohtho e loipon edosa ta stoixeia mou gia na mou kleisoun rantebou to rantebou itan gia 6-8 noebriou to afisame etsi giana doume pote tha etoimastei o fakelos apla mas eipe parte mas 15 meres prin na mas peite akribos pirame tora loipon k mas eklisan rantebou gia 25 ianouariou to pisteyete;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: epatha egkefaliko :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: ta neyra mou :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: de kratise ta stoixeia mas ton augousto de ta krathse de ta krathse k tora;;;; ti tha ginei ola pane piso 2 mines giati giati giati giati;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.Ξερω πως δεν βοηθαω κ πολυ αλλα μην κλαις ,ηρεμησε κ θα βρεθει μια λυση.αν επιτρεπεται γιατι χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια με την επιτροπη?συγνωμη για το θαρρος μου αν θες απαντας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den exo ta xrimata na paro ta farmaka

Καλησπερα!

Καταρχην ηρεμισε!

Εγω εκανα 2 προσπαθειες με φαρμακα,μια σπερματεγχυση με προκληση ωοθηλακιορηξιας και μια εξωσωματικη.

Σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν περασα επιτροπη στην Αθηνα (μενω επαρχια)!!!

Την εξωσωματικη την εκανα σε κεντρο εξω/κης στην Αθηνα και ο γιατρος εγραψε στα χαρτια οτι και καλα θα εκανα σπερματεγχυση με προκληση...επεστρεψα στην πολη που μενω,πηγα στο ΙΚΑ εδωσα τα χαρτια και πηρα τα φαρμακα ;) .

Βεβαια,για την εξωσωματικη δεν πηρα πισω τιποτα,τα πληρωσα ολα απο την τσεπη μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:oops::oops::oops::oops::oops::oops: μπαμπαλου 24 συγνωμη αν σ εφερα σε δυσκολη θεση.ελπιζω ολα να πανε καλα κ να βγαλεις ακρη συντομα .Παντως αν ζητησεις κ απ τον γιατρο που θα πας για την εξωσωματικη να σου γραψει τα καταλληλα δικαιολογιτικα για τα φαρμακα ισως βγαλεις ακρη.Σιγουρα καποια κοπελα με αναλογη εμπειρια θα σε κατατοπισει .εμεις δεν ειχαμε καποιο ταμειο οποτε τα πληρωσαμε ολα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Μπαμπαλού μου!

Τι να πω; Οι παλιοί, γνωστοί Δημόσιοι Υπάλληλοι...

Μην στεναχωριέσαι όμως! Κάθε εμπόδιο για καλό!

2 μήνες δεν είναι μεγάλο διάστημα, ξέρω ότι σου φαίνεται πολύ αυτή τη στιγμή, αλλά δεν είναι.

Μην κλαις λοιπόν και μην στεναχωριέσαι για το χατήρι τους!

Εκμεταλλεύσου αυτό το διάστημα υπέρ σου!

Κι όσο για τα φάρμακα, είμαστε όλες εδώ. Όπως έχουμε βοηθηθεί θα σε βοηθήσουμε!

Χαμογελάς λοιπόν και κοιτάς μπροστά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristo koritsia edo ta leme ola de me ferate se dyskoli thesi thn paraskeuh exo ranterbou me ton giatro pou mou epiblepei ton fakelo tha toy to po k blepoume i orgh mou einai dikaiologimenh giati me ayth pou milhsa ths edosa ta stoixeia mou k de mou eklise rantebou opos eixame syfonisei gia 8 noebrei fobame gia ton fakelo tha einai etoimos na ton paro 6 noebrei fabame mhpos xaso etsi thn proto prospatheia ti na po;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Καταρχην ηρεμισε!

Εγω εκανα 2 προσπαθειες με φαρμακα,μια σπερματεγχυση με προκληση ωοθηλακιορηξιας και μια εξωσωματικη.

Σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις δεν περασα επιτροπη στην Αθηνα (μενω επαρχια)!!!

Την εξωσωματικη την εκανα σε κεντρο εξω/κης στην Αθηνα και ο γιατρος εγραψε στα χαρτια οτι και καλα θα εκανα σπερματεγχυση με προκληση...επεστρεψα στην πολη που μενω,πηγα στο ΙΚΑ εδωσα τα χαρτια και πηρα τα φαρμακα ;) .

Βεβαια,για την εξωσωματικη δεν πηρα πισω τιποτα,τα πληρωσα ολα απο την τσεπη μου....

Μπαμπαλού και γω ακριβώς όπως η lollipop πήρα τα φάρμακα που είμαι επαρχία σε νησί. Ο γιατρός μου έγραψε ένα χαρτί ότι έχω το τάδε πρόβλημα και χρειάζομαι φάρμακα για πρόκληση ωορηξιας.Το χαρτί αυτό μαζί με υπερηχογραφήματα,σπερμοδιάγραμματα(το ένα από το ΙΚΑ),σαλπιγγογραφία τα πήγα σε γυναικολόγο του ΙΚΑ μου τα σφράγησε και τα κατέθεσα στο ΙΚΑ της περιοχής μου.Σε 10 μέρες με κάλεσαν να παραλάβω τα φάρμακα.Οι ποσότητες ήταν αρκετές για μια προσπάθεια που φυσικά ήταν και η τυχερή μου.Ούτε από επιτροπή χρειάστηκε να περάσω ούτε τίποτα.Και μάλιστα με ένσταση το 350 που δίνει το Ικα μετά από κάθε επιτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής εγώ το διεκδίκησα και το πήρα(άσχετα που δεν είχα περάσει επιτροπή).Ο μόνος λόγος να αρνηθούν να σου συνταγογραφήσουν τα φάρμακα για πρόκληση είναι να είναι κλειστές οι σάλπιγγες σου,οπότε δεν μπορείς με τη λογική να πας για πρόκληση.Πες στο γιατρό σου να σου γράψει μια βεβαίωση ότι θα κάνεις πρόκληση λόγω του ταδε προβλήματος,μάζεψε και τα υπόλοιπα χαρτιά που λογικά τα χεις ήδη σπερμοδιαγράμματα και σαλπιγγογραφία και πήγαινε σε ένα γυναικολόγο του εοππυ να σου συνταγογραφήσει τα φάρμακα αν και όλοι οι γυναικολόγοι νομίζω μπορούν πλέον να συνταγογραφούν.

Αυτά μην απελπίζεσαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...