Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ SOS


sia83

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, είμαι νέα στο μαμμυ, σας διαβάζω πολύ καιρό όμως δεν είχα κάνει εγγραφή. Θέλω τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που με βασανίζει πολύ καιρό. Είμαι παντρεμένη σχεδόν 5 χρόνια κι έχω ένα γιο 4 ετών. Από την αρχή της σχέσης μου με τον άντρα μου οι γονείς μου και κυρίως ο πατέρας μου ήταν αρνητικοί μαζί του, καθώς οι οικογένειά του δεν είχε και την καλύτερη φήμη. Ο πατέρας του έπινε και γενικά δεν τον λές σωστόαφού ούτε την οικογένειά του δε μπορούσε να ζήσει. Τελοσπάντων παντρεύτηκα, ενώ παράλληλα υπήρχαν προστριβές ανάμεσα στον άντρα μου και στον πατέρα μου, να προσθέσω εδώ ότι κι ο άντρας μου έχει ένα ελάττωμα που δεν κόβεται με τίποτα, κάποιες φορές αντιμιλάει στον πατέρα μου, εκείνος από τη μεριά του ξέροντάς το πολλές φορές τον προκαλεί με τον τρόπο του. Εγώ πάλι έχω τρομερή αδυναμία στους δικούς μου, ιδιαίτερα στη μητέρα μου, αφού ακόμη απορώ πως δε μ'επηρέασαν τότε κι έκανα την επανάσταση να πάρω τον άντρα μου ξέροντας την αρνητική γνώμη των γονιών μου για κείνον. Τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο, οι γονείς μου να μου πουν, πως αφού τα πράγματα τόσα χρόνια δεν αλλάζουν, πρέπει να απομακρυνθώ λίγο από κείνους (είμαι αρκετά κολλημένη με τη μητέρα μου και τα σπίτια μας είναι δίπλα) γιατί δεν αντέχουν άλλο τη συμπεριφορά του άντρα μου. Θέλω βέβαια να επισημάνω πως αυτό προέκυψε από έναν τσακωμό που είχα με τον άντρα μου, αφού ανακάλυψα πως μου είχε κρύψει πολλά πραγματα που αφορούσαν τα οικονομικά μας, έφτασα στα όριά μου και του είπα πως ή θα αλλάξουν όλα δηλ θα μου τα λέει όλα για να ξέρω και ν'αλλάξει τη συμπεριφορά του στο πατέρα μου ή θα χωρίσουμε. Δεν αντέχω άλλο να βλέπω στο βλέμα των γονιών μου τη έκφραση του τι κρίμα χαμένο πάει το παιδί μαςμ'αυτόν που πήρε. Γενικά είμαι ένας άνθρωπος που πάντα ζητά την επιβράβευση και τη αποδοχή των γονιών μου, δε μπορώ να ζησω διαφορετικά. Σίγουρα κι ο άντρας μου έχει τα δίκια του γιατί καταλαβαίνει, νιώθει ότι ο πατέρας μου δεν το θέλει και γι'αυτό αντιδρά μ'αυτό τον τρόπο, δε ξέρω τι να κάνω, επηρεάζομαι κι απότις 2 πλευρές, μλάω με τον άντρα μου λέω έχει δίκιο, μιλάω με τους δικούς μου, λέω έχουν δίκιο, μου'ρχεται τρέλλα δε μπορώ να ζήσω άλλο σ'αυτή την κατάσταση. Συγνώμη αν σας κούρασα, κάθε γνώμη και απάντηση δεκτή, σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου γλυκό , τον αγαπάς τον άντρα σου?

Γουστάρεις να είσαι μαζί του?

Περνάς καλά?

Τον λατρεύεις που σου χάρισε το μονάκριβο παιδάκι σου?

Αυτά εχουν σημασία , αν δε νιώθεις καλά εσύ θα αποφασίσεις τί θα κάνεις κι όχι ο περίγυρος σου.

Οι γονεις μας πάντα έχουν εκλεκτή θέση στη ζωή μας , αλλά πρέπει να μας αφήνουν να ζούμε τη ζωή μας.

Η οικογένεια σου αυτή τη στιγμή είναι ο άντρας σου και το παιδί σου , ή το στηρίζεις αυτό ή όχι.

Τώρα το ότι ο άντρας σου, σου απέκρυψε κάποια οικονομικά σας ζητήματα σαφώς δεν είναι σωστό αλλά όταν του είπες να σου τα λέει όλα το δέχτηκε ή αντεδρασε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η αλήθεια είναι ότι κατάλαβε το λάθος του και συμφώνησε πως δε θα μου ξανακρύψει τίποτα, τον αγαπώ ήταν ο πρώτος μου έρωτας και φυσικά περνάω καλά μαζί του (με εξαίρεση τους τσακωμούς που προκύπτουν τις περισσότερες φορές από άλλους) είναι πολύ καλός πατέρας και προσπαθεί για το καλύτερο νομίζω. Ξέχασα να αναφέρω πως οι δικοί μου έχουν ένα μαγαζί και απ'την αρχη ξεκίνησαν να λένε πως χρειάζοται τη βοήθειά μας και πως για μας τα κάνουν κλπ. Οπότε πάντα τον πίεζα να πηγαίνει να βοηθάει όσο μπορεί και το ξέρω πως τον κουράζω κι ανέχεται πολλά από το κόλλημά μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια μου η γνωμη μου ειναι οτι απο την στιγμη που τον αγαπας και ειναι ο ανθρωπος σου μην αφηνεις κανεναν να σε επηρεαζει...λογικο ειναι να υπαρχουν και καυγαδες σε μια οικογενεια...αλλα οσο κ αν αγαπας τους γονεις σου η πραγματικη σου οικογενεια εδω και 5 χρονια ειναι ο αντρας σου και το αγγελουδι σας....Παρακληση μην αφηνεις τριτους να σας βαζουν σε φασαριες...σε σας κανει κακο...αυτοι το διασκεδαζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυσκολη κατασταση. Κοιτα εσυ μονο ξερεις περιπου που βρισκονται τα πραγματα, που εχει δικιο και που αδικο η καθε πλευρα. Εγω παντως θα απαιτουσα και απο τις δυο πλευρες να προσπαθησουν να τα βρουν για χαρη δικη μου και του παιδιου. Επιπλεον, δεν ειναι και τοσο κακο να απομακρυνθεις λιγακι, το να μενεις διπλα διπλα με τους γονεις σου ειναι αρκετα βολικο, αλλα και αρκετα δυσκολο, στο λεω κι εγω που μενω πανω-κατω, ιδιαιτερα αν υπαρχουν προστριβες. Παντως οικογενεις χωρις μικροκαβγαδες και παρεξηγησεις δεν υπαρχουν, αυτο πρεπει ολοι να το καταλαβουν. Κι αφου αγαπς τον αντρα σου και ειστε καλα, αυτο πρεπει να εξηγησεις στους γονεις σου και κυριως να το δειξεις. Να δουν οτι ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ! με αυτο τον ανθρωπο. Γιατι γονεις ειναι, σε αγαπανε και θελουν την ευτυχια σου. Με μερικες ειλικρινεις συζητησεις και γερες δοσεις ψυχραιμιας και αυτοκριτικης, πιστευω θα ανακαλυψεις πως δεν ειναι τα πραγματα τοσο τραγικα οσο τωρα πιστευεις. Καλη τυχη σου ευχομαι και καλες αποφασεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Efrosini, Binoula kai Chritina, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι πως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για μένα και πως οι γονείς μου έχουν σε αρκετά πράγματα δίκιο. Ο άντρας μου όπως είναι λογικό τα βλέπει από μία εντελώς διαφορετική πλευρά, δε ξέρω πραγματικά ποιος έχει δίκιο κα ποιος όχι, είμαι σε απόγνωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου, δεν υπαρχει δικιο η αδικο!!!ο αντρας σου και το παιδι σου ειναι η οικογενεια σου, και αν αποφασισεις να εχεις μια ουσιαστικη και αληθινη σχεση με τον αντρα σου θα εισαι ευτυχισμενη, κι αυτο θα φαινεται...με τον καιρο, θα το παρουν αποφαση και θα σταματησουν να επεμβαινουν...αλλα, προφανως, τους εχεις αφησει περιθωρια εσυ, γιατι ασυνειδητα αμφισβητεις την αποφαση σου και αποζητας την επιβεβαιωση τους... θα σου πω κατι, κι ελπιζω να πιασει τοπο : ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΓΟΝΕΙΣ Η ΠΕΘΕΡΙΚΑ. ειναι δικα σας προβληματα, κι εσεις θα προσπαθησετε να τα λυσετε....δεν ειναι φιλοι σου οι γονεις σου, να μοιραζεσαι τις ανησυχιες σου!!μολις το καταλαβεις αυτο, και επικεντρωθεις στον αντρα σου και στο παιδι, ολα θα γινουν καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afrodite, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πραγματικά πιστεύω πως αυτό είναι το λάθος που κάνω είναι όλα όσα ανέφερες γιατί και περιθώρια τους έχω αφήσει και γενικά από τη μητέρα μου δε μπορώ να κρυφτώ, οπότε τις περισσότερες φορές ξέρει σχεδόν τα πάντα, φταίω και μάλιστα πολύ το ξέρω.

Afro24 το σίγουρο είναι ότι τον εκτιμούσα τον άντρα μου και του είχα απόλυτη εμπιστοσύνη γι'αυτό και τον πατρεύτηκα, τώρα όμως με κάποια λάθη που έχει κάνει κατα καιρούς από την αρχή του γάμου μας, (τα οποία μάθαινα κατόπιν εορτής κι όχι από εκείνον), σε σχέση με τα οικονομικά μας και γενικά πράγματα που μου έκρυβε, κλονίστηκε η επιστοσύνη μου και σε συνδυασμό με αυτά που ακούω από τους δικούς μου, πια δε ξερω κι εγώ η ίδια τι νιώθω και τι πιστεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια μου εσυ πιστευεις οτι δεν εχεις κανει λαθη στο γαμο σου????οτι εκεινος δεν κανει πισω για να εχει εσενα και το παιδι σας???Με το να λες τα παντα στους γονεις σου ή στα πεθερικα σου τους δινεις το δικαιωμα να επεμβαινουν στην οικογενεια σας...για να εχεις εσυ την επιβεβαιωση που αναζητας (γιατι σου το εχουν περασει αυτο) μπορει να φερνεις σε δυσκολη θεση τον ανθρωπο σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Binoula μου σίγουρα έχω κάνει κι εγώ λάθη δεν το αμφισβητώ και πιθανότατα να είμαι εγώ η υπεύθυνη για την κατάστασή μας αυτή τη στιγμή. Όπως ακριβώς το είπες μου το έχουν περάσει, στην αρχή δεν ήμουν έτσι, όμως σιγά σιγά ξεκίνησαν να κάνουν μικροπαράπονα κι εγώ μπήκα στο τρυπάκι να προσπαθώ ώστε να μην έχουν παράπονα να κάνουν κι έτσι ξεκίνησαν όλα, ξαφνικά η μόνη μου έγνοια ήταν αυτή, δε βγάζω τον εαυτό μου έξω απ' όλα αυτά. Όσον αφορά τον άντρα μου έχει κάνει πίσω σε πολλά πράγματα και κάνει αρκετή υπομονή το αναγνωρίζω...

Ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας, μιλώντας μαζί σας, απαντώντας στις ερωτήσεις σας, δίνω απαντήσεις σ'εσάς και συνάμα στον εαυτό μου οπότε με βοηθάτε πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη και γω ειμαι στην ιδια κατασταση με σενα ,οσον αφορα το θεμα των γονιων θα σου πω το εξης!Οι γονεις σου βλεπουν τον αντρα σου μεσα απο τα δικα σου ματια.Οταν εσυ θα τους πεις κατι γι αυτον ,εσυ θα τον συνχωρησεις γιατι τον αγαπας αυτοι ομως οχι.Ο αντρας σου βλεπει τους γονεις σου μεσα απο εσενα, αν εσυ του λες ειπαν αυτο και εκεινο, εσυ θα δικαιολογησεις τους γονεις σου εκεινος ομως οχι.Και αυτη η αντιδραση ειναι λογικη και για τους μεν και για τους δεν.

Εσυ πρεπει να παρεις το μερος του αντρα σου αν θες να εισαι μαζι του.Να μην μοιραζεσαι τα προσωπικα σου με τους γονεις σου,οσο και καλοι φιλοι να ειναι,ειναι γονεις και αντιδρουν αλλιως.ΚΑνε μια καλη συζητηση με την οικογενεια σου και βαλε τα ορια του σπιτιου σου και της οικογενειας σου.Βοηθησε τον αντρα σου να νιωσει οτι κανει και καποια πραγματα σωστα ,το εχει αναγκη και μαζι θα βρειτε σωστη πορεια της οικογενεια σας.Ολοι λατρευουμε τους γονεις μας αλλα ενα σωμα για να λειτουργει θελει ενα κεφαλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ina, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, καταλαβαίνω ότι όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια κι εσύ έχεις απόλυτο δίκιο. Σκέφτομαι ήδη αρκετά πως να κάνω πράξη τις πολύτιμες συμβουλές τις οποίες μου δώσατε απλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολο νομίζω, το σίγουρο είναι ότι θα προσπαθήσω όσο δύσκολο κι αν είναι να αλλάξω την καθημερινότητα 5 χρόνων... Αυτό είναι που δεν ξέρω αυτή τη στιγμή πως να βάλω τα όρια για τα οποία όλες μου είπατε σωστά βέβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια μονο με τον διαλογο μπορεις να εξηγησης,να ζητησης ή να απαιτησεις την ευτυχια ου και της οικογενειας σου...Σιγουρα δεν ειναι ευκολο αλλα πρεπει να γινει...απ την στιγμη που το πηρες αποφαση ειναι η μιση διαδρομη που λενε....καλη δυναμη σε οτι κ αν διαλεξεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Binoula μου σ'ευχαριστώ πολύ.... Σου εύχομαι καλή λευτεριά να κρατήσεις σε λίγους μήνες το υγειέστατο μωράκι σου αγκαλίτσα, υγεία κι ευτυχία για σένα και την οικογένειά σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sia επειδή έχω βρεθεί σε λίγο παρόμοια κατάσταση, όχι από δική μου επιλογή αλλά από παρεμβατικότητα των γονιών μου, πρέπει να δώσεις και στους γονείς σου αλλά και στον άντρα σου να καταλάβουν ότι η καινούργια σου οικογένεια είναι αυτή που έχει προτεραιότητα και σημασία. Για τους γονείς είμαστε πάντα παιδιά, τώρα όμως εσύ έχεις το δικό σου παιδί και με έναν άντρα που όπως λες αγαπάς και πρέπει να σηκώσεις κεφάλι. Να συζητήσεις μαζί του για τα προβλήματα που τυχόν έχετε και να προσπαθήσετε να τα λύσετε για να είστε εσείς ευτυχισμένοι όχι για να ικανοποιήσεις τους γονείς σου. Προστάτευσε την οικογένεια σου, υποστήριξε τις επιλογές σου και κράτησε τους γονείς σου σε απόσταση. Είμαι σίγουρη ότι ξέρουν πως τους αγαπάς και νομίζω πως θα νιώσουν περήφανοι αν σε δουν να κουμαντάρεις την οικογένεια σου χωρίς τα δικά τους δεκανίκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Despina, σ'ευχριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα προσπαθήσω να τις κάνω πράξη, εύχομαι να τα καραφέρω κάποια στιγμή μιας και τώρα μου φαίνονται όλα τόσο δύσκολα κι ακατόρθωτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...